SPELLINGBELEID Jim Jaargang Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Februari 1937 Derde Blad No. 23579 Minister Slotemaker de Bruine heeft bepaald, dat bij de kweekschool-eindexamens en de hoofdakte examens woordenlijsten op grond van de spelling De Vries en Te Winkel gebruikt mogen worden. ,Die kan ik nog best gebruiken Sandler over zijn reis naar België en Nederland. Gunstiger perspectieven dan voorheen. Na terugkeer te Malmoe van zijn bezoe ken aan Brussel, Den Haag en Kopenhagen, heeft minister Sandler aan de pers ver klaard, dat zijn reis een particulier karakter droeg, doch dat hij natuurlijk van zijn ont moeting met zijn Belgische, Nederlandsche en Deensche collega's gebruik gemaakt had om in het algemeen van gedachten te wis selen over actueeie kwesties, en in het bij - ronder de mogelijkheid om de samenwer king der Oslo-staten uit te breiden. In de drie hooldsteden had hij groote belangstelling te dien aanzien gecon stateerd en den indruk gekregen, dat de huidige toestand gunstiger wordt beoordeeld, dan eenigcn tijd terug. Hij wees er op, dat het bezoek, dat hij in Maart in Londen zal brengen in geenerlei Terband staat met de reis, die hij thans heelt gemaakt, Sandler verklaarde, dat de ontvangst, die Koning Gustaaf te Brussel kas bereid, buitengewoon hartelijk was ge weest. Het contact, dat Sandler met de po litieke persoonlijkheden van verschillende partijen had gehad, had duidelijk de sympa thie der Belgen v. Zweden getoond, en de minister was van meening, dat de opvattin gen omtrent de algemeene politiek en de be oordeeling van den internationalen toe stand der belde landen elkaar zeer dicht benaderden, Sandleer wees er tenslotte op, dat de de mocratische grondslag van de sociale orde naar zijn meening in België eveneens be schouwd wordt als een bijzonder belangrijke band der beide landen. Misstanden bij automobielhandel. In tc ruilen automobielen worden voor buitensport* hoogen prijs teruggenomen. Officieel taxatierapport gevraagd. Verscheidene leden der Eerste Kamer hebben in een dezer dagen verschenen Yoorloopig Verslag 's Ministers aandacht gevestigd op een misstand in den handel ia automobielen, waardoor bona fide-han- oelaren ernstig worden benadeeld. Deze koen deelden mede, dat de redelijke bruto prijzen van de onderscheidene soorten en tjpen van automobielen in de officieele ctialogi zijn vastgesteld, doch dat daar in in zeer sterke mate wordt afgeweken, naardien bij de z.g. inruiling van een ouden voor een nieuwen automobiel de terkoop overeenkomst weliswaar wordt gesloten op de basis van den bovenge- noemden prijs, maar de in te ruilen oude automobiel wordt teruggenomen voor een buitensporig hoog bedrag, hetgeen er toe jcidt, dat dezelfde oude automobiel her haaldelijk als ruilobject wordt gebezigd. De leden, hier aan het woord, maak ten er op opmerkzaam, dat in Duitschland dienaangaande een be vredigende regeling bestaat, naar de welke de verkooper van dien ouden automobiel, dien hij voor een nieuwe wenscht in te ruilen, omtrent den in te ruilen auto een officieel taxatie rapport moet overleggen waaraan men zich heeft te houden. Zij drongen erop aan, dat ook ten onzent zulk een regeling zou worden ingevoerd. Vermoed werd, dat instellingen als de Alg. Ned. Wielrijders Bond en de Kon. Ned. Automobiel Club wel bereid zouden zijn, bedoelde taxatie rapporten tegen een vergoeding van b.v. f. 5.— per stuk af te geven, een bedrag, dat de kooper van den ouden automobiel zonder bezwaar kan voldoen. Vermits hierbij de belangen van een groote groep van handelaren hier te lan de zijn betrokken, spraken de leden, hier jan het woord, de hoop uit, dat de Minister een spoedige oplossing van de ooor hem ter sprake gebrachte aangele genheid zou bevorderen. Voorzorg van de regeering. In verband met den doorvoer van oorlogstuig voor Spanje. De Minister van Justitie heeft, overwe gende. dat het in verband met den in opanje bestaanden oorlogstoestand wen- Jtnelijk is over te gaan tot tijdelijke bui- ■g^rkingsteliing van enkele regelingen «treffende de vrijlating van den door- '«r van vuurwapenen en munitie, be paald dat tot nader order bulten werking zijn de beschikkingen van zijn ambtsvoorganger van 28 Juli 1926, hou dende vrijlating van den rechtstreekschen voorvoer van ter zee binnenkomende uurwapenen en munitie en van 28 No- dn? 1928, houdende vrijlating van den nUn,Voei van ,er zee binnenkomende ont- p.n stoffen, verpakt of gevormd in en soort patroon of bom, ook al is tijde lijke reus overlading in lichters in de kruitha- noodlg. Naar men ons mededeelt betreft bo- v "staande beschikking een maatregel ji voorzorg der regeering, die zij vrijwil- v He gaat hler om bepaalde ge- Minister Gelissen uit de politiek. Minister Gelissen. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen zal waarschijnlijk in den aanstaanden zomer Den Haag en de politiek vaar wel zeggen en zich weder in Maastricht belasten met de leiding van de N.V. Stroomverkoop Maatschappij, waarvan 't directoraat niet vervuld is, toen hij aan de uitnoodiging van dr. Colijn, om in het kabinet zitting te nemen, gehoor heeft gegeven. Naar aanleiding van zijn voorloopige candidaatstelling voor de Tweede Kamer door een aantal afaeelingen van de R.K. Staatspartij, heeft prof. Gelissen dus doen. weten, dat hij geen Kamerzetel ambiëert. Het is daarbij in parlementaire kringen een publiek geheim, dat hij mocht de nieuwe kabinetsformateur weder een be roep op hem doen om de portefeuille van Handel. Nijverheid en Scheepvaart op zich te nemen voorshands niet gene gen is in 'n nieuwe regeering zitting te nemen. „Tel." De bedijking van den Noord-Oost-Polder. Voorloopig Verslag Eerste Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1937. waaraan het vol gende is ontleend: Enkele leden betoogden, dat de aanne ming van deze wetsvoordracht inhoudt be williging in het bedijken van den Noord- Oostelijken polder, hetwelk een bedrag van ongeveer f. 70 millioen zal vorderen. Naar aanleiding hiervan spraken zij nogmaals hun leedwezen er over uit, dat met die be dijking een aanvang zal worden gemaakt voordat het eindrapport van de „Commissie drinkwatervoorziening Westen des lands" zal zijn verschenen en ter zake kundigen de gelegenheid zullen hebben gehad, hun oor deel omtrent dat rapport uit te brengen. Als waarschuwend voorbeeld van een maatregel, welks gevolgen men niet heeft overzien, noemden deze leden de uitdieping van de Oude Maas tusschen het Scheur en Dordrecht, na dewelke de hoedanigheid van het water in onze benedenrivieren heel wat slechter is geworden, zeer ten nadeele van waterleidingen, tuinbouwbedrijven en in dustrieën. Wijders stelden zij de vraag, of de ten vo- rigen jare zoo bijzonder sterke kustaan- tasting den minister reden heeft gegeven tot een onderzoek, in hoeverre de onttrekking van duinwater de aantasting van kust en duinen bevordert. Sommige leden spraken, met het oog op de eerlang te verwachten aanbesteding van de bedijking van den Noordoostelijken pol der, de hoop uit, dat de inschrijving ook voor andere maatschappijen dan de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken zou zijn opengesteld. Voorts achtten zij raadzaam, dat die aanbesteding niet als één geheel zou worden beschouwd, doch derwijze zou geschieden, dat ook op kleinere gedeelten kan worden ingeschreven. Verscheidene leden uitten opnieuw hunne beduchtheid over de werkzaamheid van de stichting „Joodsche Arbeid" in de Wierin- germeer, omdat huns inziens de kans blijft bestaan, dat de Joodsche kolonisten aldaar zullen trachten hier te lande emplooi te vinden. -u van doorvoer, waarvoor geen ver- cemt noodiK was. thans ook aan con tent binden ten einde een effectieve "hole mogelijk te maken. Het beslag leggen op luchtvaartuigen. Internationale regeling van deze materie. Wetsontwerp door de regeering ingediend. Ingediend is bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aangaande voorbe houd van de bevoegdheid tot bekrach tiging van het op 29 Mei 1933 te Rome gesloten verdrag tot het vaststellen van eenige eenvormige bepalingen in zake conservatoir beslag op luchtvaar tuigen. Aan de toelichting is het volgende ont leend De derde diplomatieke conferentie voor het internationaal privaat luchtvaartrecht, welke 1933 te Rome werd gehouden, heeft een verdrag inzake conservatoir beslag op luchtvaartuigen aangenomen Hoofddoel van het verdrag is de lucht vaart te beschermen tegen het gevaar, ver bonden aan het leggen van beslag op be paalde. nader omschreven luchtvaartuigen. Het verdrag bepaalt er zich dan ook toe om In het belang van de regelmaat en de ontwikkeling van de internationale lucht vaart regelen te geven, welke een beper king bevatten van de vatbaarheid van be paalde luchtvaartuigen voor beslag Wij ders bevat het verdrag eenige voorschrif ten inzake het stellen van zekerheid ten einde in het algemeen het leggen van be slag op een luchtvaartuig te verhinderen of de opheffing van zulk een beslag te vergemakkelijken, zoomede voorschriften teneinde een waarborg in het leven te roe pen tegen het zonder grond leggen van beslag. Het zwaartepunt van het verdrag ligt in het artikel 3, in welk artikel de categorieën van luchtvaartuigen zijn opgesomd, welke aan conservatoir beslag in der, zin van 't verdrag zijn onttrokken. In verband met de groote beiangen. welke Nederland bij een ongestoorde uitoefening van het internationale luchtverkeer heeft, is de regeering van oordeel, dat het verdrag van Nederlandsche zijde dient te worden aanvaard. Het is dan ook op 30 December 1933 voor Nederland geteekend. Daarbij is geen gebruik gemaakt van de bevoegdheid, bedoeld in het eerste lid van artikel 14. zoodat de onderteekening mede voor de overzeesche gebiedsd telen geldt. Het onder havig wetsontwerp tot voorbehoud der be voegdheid tpt bekrachtiging van het ver drag is echter beperkt tot 't rijk in Europa Voor Nederlandsch-Indie zal immers neg de Volksraad moeten worden gehoord en het is aangewezen deze eerst dan gelegen heid te geven zich over het verdrag uit te spreken, wanneer tegelijkertijd een ont» werp-regeling. welke voor Nederlandsch- Indie de noodige uitvoeringsvoorschriften bevat, kan worden aangeboden. Wanneer dan inmiddels ook de noodige uitvoerings- voorschriften voor Suriname en Curasao zullen zijn tot stand gekomen, zal een wetsontwerp worden ingediend ter verkrij ging van de goedkeuring om het verdrag van toepassing te verklaren op de over zeesche gebiedsdeeten. Tevens is ingediend een wetsontwerp, be- oogende voor het rijk in Europa aan de bij het verdrag opgelegde verplichtingen gevolg te geven door aanvulling van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Het strekt om de bijzondere regelen, welke ingevolge het verdrag zullen gelden, in de artikelen 770 i tot en met 770 k van dit wetboek neer te leggen. Verder wordt in artikel 770 h, lid 1, buiten twijfel gesteld, dat overigens de bepalingen van het gemeene recht blijven gelden. DE GELDSCHIETERS WET. Spaar- en betaalzegelinstellingen. De heer Drop heeft tot de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen gericht: Zouden de ministers ter griffie van de Tweede Kamer der Staten Generaal ter inzage voor de leden willen doen neder- leggen a. Het versiag van het uitvoerig onder zoek dat de commissie van advies en bij stand. bedoeld in caragraaf 5 der Geld- schleterswet. heeft ingesteld tijdens de voorbereiding van de later vastgestelde maximum-interesttabellen, waarvan mel ding wordt gemaakt op bladz. 2 van de memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Geldschie- terswet (zitting 19361937 no. 00): b. een overzicht van de feitelijke gegevens waarop het eindoordeel steunt van de on der a bedoelde commissie, dat de sociale werking der betaa'.zegelkassen ongunstig is, welk oordeel is vermeld op bladz. Z »an de onder a genoemde memorie van antwoord. c. een overzicht van de gegevens, waarop het oordeel van de ministers is gebaseerd, vermeld op bladz. 4 van de onder a genoem de memorie van antwoord, dat in olaatscn waar het betaalzcgel'oedriif bloeit de con tante oriis der in aanmerking komend? ar tikelen een verhooging heeft ondergaan. d. een opgave van de - spaar- of be taalzegelinstellingen. die blijkens de mede- deeling op bladz 2 van de onder a genoem de memorie van antwoord spoedig na de inwerkingtreding der Geldschieterswet zlin verdwenen en zelfs geen toelat'ng als geld- schietbank he'oben gevraagd. e. een overzicht van den vermoedelijken inhoud van de nadere uitwerking van tabel b 3, die volgens bladz. 5 der memorie van antwoord, onder a genoemd, in overweging is?

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9