BINNENLAND Besprekingen in Den Haag jjé Jaargang IEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Februari 1937 Derde Blad No. 23578 Het Herziene wetsontwerp tegen lintbebouwing. TWEEDE KAMER. De heer Sandler vertrokken. tuitten®" GEMENGD NIEUWS Bij de Tweede Kamer ingediend. Thans is ingediend het reeds aangekon digde wetsontwerp ter vaststelling van be palingen tot het in het verkeersbelang tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het rijk of op het rijks- regenplan voorkomende. Het is naar de meening van de ministers van waterstaat en sociale zaken wel bulten eiken twijfel, dat het bij koninklijke bood schap van 16 Juni 1932 bij de Tweede Ka mer ingediende ontwerp van wet tot vast stelling van bepalingen tot het tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder be heer van het rijk of op het rijkswegenplan voorkomende naar zijn strekking in de beide takken van de volksvertegenwoordi ging vrijwel algeheele instemming heeft gevonden, hoewel de uitwerking van het aan dat ontwerp ten grondslag liggende beginsel vooral in de Eerste Kamer beden king heeft ontmoet. Het staat bij hen evenzeer vast, dat waar de lintbebouwing zich langs de groote we gen nog bij voortduring uitbreidt de rede nen, die indertijd tot indiening van het wetsontwerp hebben geleid, thans in toe nemende mate gelden. Met een en ander is, naar het voorkomt, de indiening van dit wetsvoorstel voldoende verklaard. Ook dit wetsontwerp is met toelichting ontleend aan voorstellen van de staats commissie voor de waterstaatswetgeving. Met. de thans voorgestelde regeling wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren tegen het vorige ontwerp, zooals die in het bijzon der in de Eerste Kamer hebben gegolden, met name tegen de bepalingen omtrent de uitwegen, de vergoeding bij schade en de rechtspraak. HET PLAN-DETERDING. L. F. J. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Voorzien van de laatste h.h. Sacramenten. Aankoop van paarden. Door den uitvoerder van het plan-Deter- ding zal waarschijnlijk binnenkort een 130-tal warmbloed paarden gekocht wor den in den vrijen handel, meldt de „Tele graaf" Het ligt tevens in het voornemen van dr. Dijt. een kwantum consumptie-aardappe len uit de markt te nemen, echter alleen dan, wanneer hem zal blijken, dat er een surplus aan aardappelen is. Indien een schaarschte aan dit levensmiddel het ge- van eventueelen aankoop zou zijn, wordt daartoe niet overgegaan. Br wordt op het oogenblik verder nage- gaan. welke tuinbouwproducten voor uit eer naar Duitschland nog in aanmerking :uden kunnen komen. Regelmatig gaan thans iedere week pl.m. 'W varkens de grens over. Alle aange- ite kaas de hoeveelheid van twee ïoen K.G. is thans naar Duitschland ■rteerd. Voorts zullen deze week nog 6 a 7 mil- Uoen eieren verzonden worden. DE TOESTAND IN DE AMSTER- DAMSCHE HAVEN. Vraag naar extra scheepsruimte blijft aanhouden. Naar wij vernemen blijft zich de toestand In de haven van Amsterdam wat betreft het in de vaart zijn der schepen, in gunsti- gen zin ontwikkelen. In de situatie, volgens welke er in de hoofdstad van 1 October j.l. si geen opgelegde schepen meer waren, is teen verandering ingetreden en o.a. bij de KN.S.M. blijft de vraag naar extra scheeps ruimte aanhouden. J. 3. VAN CAPELLE. Op Dinsdag 9 Februari a.s. hoopt de neer J. J. van Capelle te Utrecht den leef tijd van 80 jaar te bereiken. De heer van Capelle ls een bekende figuur in schipperskringen, o.a. is hij oud- 'oorzitter van het binnenscheepvaartcon- gres en van de examencommissie voor schippers bij de binnenvaart. Hij is ridder in de orde van Oranje Nassau. „CRISIS-STEUNBESCHIKKING 1937 GERST (OOGST 1936). De minister van landbouw en vlsscherij heeft besloten uit het landbouw-crisisfonds »an telers van gerst als bedoeld in art. 4 M 8 van het reglement steun-gerst oogst 'S36. zooajs dit voor de Intrekking gold, ia-smede aan telers van gerst, die na afdor- lening van hun gerst niet schriftelijk ken nis hiervan aan de organisatie hebben ge- even, doch overigens wel voldoen aan de -palingen van voornoemd reglement, over ™n bij taxatie vastgestelde hoeveelheid gerst steun té verleenen tot ten hoogste u-12'/i per 100 k.g. geleidehonden voor blinden. Onder voorzitterschap van baron W. C. J. van vborst tot Voorst en in tegenwoor- mgneid van luitenant-generaal jhr. J. H. S verste onder-voorzitter van het "erlandsche Roode Kruis, is in een dief NVrt1 van He' gebouw van het Roode Kruis te 's-Gravenhage, een fi,iJfhdering gehouden van het Bestuur der lom? Nederlandsch Geleidehonden- vere P?' de 'besturen c.q. directies van de ®.n°en en inrichtingen van en voor Men in Nederland, teneinde te komen w..,.en gezamenlijke actie, welke ten doel om iederen blinde in het bezit te Oma V.an een geleidehond. dcn det overgroote deel der gegadig- f 'no staat is om den kostprijs van foort„pcr lo^rid te betalen, is een suppletie- biidrlJopgericht, waaruit de ontbrekende Eanrft°en w.or(ien aangevuld. Een propa- aan„,r,?0mmissie zorgt bij voortduring voor wuiiing van dit SUppietiefonds. no* „'hfk echter vloeien de geldmiddelen aanvra? oende, anderzijds is het aantal beid iïi, j om een hond niet In evenredig- De?,?? d onderstelde behoefte, politie van der Mast, inspecteur van van de Amsterdam en technisch leider L. F. J. M. Baron Van Voorst tot Voorst. Naar ,X>e Tijd" verneemt, is de heer L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, voor zitter van den A.B.T.B. en lid van de Twee de Kamer ernstig ziek; dezer dagen zijn hem de laatste H.H. Sacramenten toege diend. De toestand van den patiënt geeft op het oogenblik geen aanleiding tot bijzondere ongerustheid. OPOE VAN DER MEY OVERLEDEN. Gisteren is na een ziekte van enkele dagen „opoe" van der Mey, de oudste inwoonster van Wijk aan Zee, overleden. Zij bereikte den leeftijd van 103 jaar. Het oudje was een populaire figuur in die gemeente. DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Het bestuurderscollege van samenwer kende binnenschippersorganisaties in Ne derland heeft in een adres aan den minis ter van handel, nijverheid en scheepvaart verwondering en teleurstelling geuit over het feit, dat nog steeds niet de zoo lang begeerde en hoogstnoodzakelijke wijziging der wet op de evenredige vrachtverdeeling bij de Tweede Kamer is ingediend. Adressant zegt o.a., dat het falen van de e.v. in het probleem van de z.g. kleine sche pen beneden de 200 ton in de allereerste plaats geweten moet worden aan de on juiste spoorwegpoliliek die met haar ge heime tarieven enorme vervoeren op onren dabele basis vervoert, het absurde stelsel der scheepvaartheffingen, dié ongelimi teerd vooral het bestaan van het kleine schip in gevaar brengen en vervolgens wederom aan het stelsel der ontheffingen, vrijstellingen en vergunningen, die vooral in die scheepsmaten grootelijks zijn ver leend. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Maandag 8 Februari a.s. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. DE K.P.M. GAAT OP NIEUW-ZEELAND VAREN. Dienst vangt met April aan. BATAVIA. 4 Febr. (Aneta). - Met ingang van April a.s. heeft de K.P.M. een recht- streekschen dienst ingesteld tusschen Sai gon. de Straits Settlements en Java eener- zijds en Nieuw-Zeeland anderzijds, via Papua en Nieuw Caledonië. op welken dienst in Ned.-Indië reeds jarenlang is aangedrongen. Deze nieuwe dienst, die den naam van „South Pacific Line" zal dragen, zal wor den bevaren door het nieuwe K. P. M. mo torschip „Maetsuycker". dat einde Fe bruari te Tandjong Priok wordt verwacht, en door de „Van Rees". Meidehi opleidingsschool voor blinden- JMer iin 5en' Heeft in een causerie een en opleidiüi Praktijk van de school en de mg medegedeeld. (N. R. Crt.) OPENBARE LICHAMEN VOOR BEROEP EN BEDRIJF. Een zeer belangrijk ontwerp van de voorstellen inzake de Grondwet ls dat. waarbij de mogelijkheid wordt geopend „openbare lichamen voor beroep en bedrijf" in te stellen. Ziehier de nieuwe artikelen: I. De wet kan voor bepaalde beroe pen en bedrijven en groepen daarvan, alsmede voor het beroep en bedrijfs leven in het algemeen, lichamen in stellen. teneinde regelend op te treden. De samenstelling, inrichting en be voegdheid van deze lichamen worden door de wet geregeld. II. De wet kan aan deze lichamen verordenende bevoegdheid geven. III. De besluiten van deze lichamen, die met de wet of het algemeen be- strijdig zijn, kunnen worden geschorst en vernietigd volgens regels bij de wet te stellen. De wet kan bepaalde besluiten dezer lichamen aan goedkeuring onderwer pen, volgens door haar te stellen regels. Bij het algemeen debat had zich, naar men weet, reeds een vrij uitvoerige discus sie over deze voorstellen ontwikkeld, waar bij de heer de Geer had betoogd, dat de nieuwe bepalingen feitelijk overbodig zijn, aangezien in art. 194 van de Grondwet reeds staat: „De wet kan aan andere dan in de Grondwet genoemde lichamèn verorde nende bevoegdheid geven". De heer Goseling, die reeds Woensdag ln den namiddag het woord had gevoerd, stemde toe. dat de heer de Geer met die opvatting in beginsel gelijk had, maar hij was van oordeel dat art. 194 op een ver keerde plaats in de Grondwet stond, en wel, dat de gedachte zelf in die wet meer erkenning en uitwerking diende te vinden. Daarom had hij een reeks amendementen ingediend, om daartoe te geraken. Het voornaamste daarvan luidde, om in de Grondwet deze bepaling op te nemen: „Instelling van andere dan in de Grondwet genoemde openbare licha men geschiedt bij de wet. De wet kan aan bepaalde vormen van maatschap pelijke samenwerking het karakter van openbare lichamen verleenen. Werking en samenstelling dezer lichamen wor den bij de wet geregeld". De overige amendementen van mr. Gose ling betroffen de verdere uitwerking van dien grondslag, met oprichting van een centraal lichaam voor het beroeps- en bedrijfsleven. Een organische wet zal dit al les nader moeten regelen. Aan de nieuwe organen zou dan verordenende bevoegd heid kunnen worden toegekend. De anti-revolutionaire heer Smeenk heeft het principe, het streven van het regee- ringsvoorstel toegejuicht; hij zag er in een bevorderen van de ontwikkeling der corpo ratieve gedachte. Ook voelde hij wel iets voor de amendementen-Goseling. Op het oogenblik kan er zeker (art. 1941 reeds iets gebeuren in de richting van 't regeerings- voorstel, maai; het is goed meende de heer Smeenk dat het gestimuleerd wordt, al waarschuwde hij voor overdreven ver wachtingen. De sociaal-democraat dr. v. d. Waerden heeft het standpunt zijner partij inzake de bedrijfs-organisatie in het licht gesteld. Ook hij bleek van oordeel, dat het bestaande art. 194 reeds tot heel wat in deze richting gelegenheid schonk, maar hij gaf anderzijds toe, dat de nieuwe bepalingen het algemeen belang zouden kunnen die nen. Een Centrale Economische Raad achtte hij volstrekt noodzakelijk. De amen dementen-Goseling vond hij onschuldig; feitelijk zijn ze naast art. 194 overbodig, maar ze doen geen kwaad, oordeelde hij. En zco kwam hij .tot de conclusie, dat naast genoemd artikel, èn het regeerings- voorstel èn de amendementen onnoodig waren, maar zij vestigden nog eens de aandacht op een actueeler eind. Echter: de liberale heer Wendelaar oordeelde anders over de nieuwe bepalingen. Hij zag er, na en naast art. 194, „een nieuwe stap" in in een richting, welke hij verkeerd achtte, namelijk van de staats- zeggenschap over beroepen en bedrijven, waarvan hij een verstarrenden invloed vreesde. Er zijn, meende hij, heel wat werkgevers en werknemers van een derge lijke ordening niet gediend, en ook heel wat consumenten. Maar zei mr. Wende- laar dit zijn „de stillen in den lande", die zich niet roeren. Hij verklaarde geen tegenstander te zijn van een „voorzichtige" ordening, maar tegen verordenende be voegdheid voor de nieuwe organen had hij overwegend bezwaar. Een zienswijze die be streden werd door mr. Kortenhorst. Wij wijzen er overigens op, dat de regeering niet anders voorstelde dan een bevoegd heid voor den wetgever, om, als het noodig en mogelijk was, de bedoelde organen in te stellen. Alles zou dus eventueel, door de Staten-Generaal nog bij gewone wet moe ten worden goedgekeurd De vrijzinnig-democratische heer Joekes daarentegen stond niet afwijzend tegen hei regeeringsvoorstel. maar wel tegenover de amendementen-Goseling, omdat een der gelijke uitgewerkte regeling, opgenomen in de Grondwet, in staat was verwachtingen te wekken, die vermoedelijk toch niet ver vuld zouden worden. Maar mr Ik heb ie van nacht al gezegd dat ik niets gedronken had!.... je kunt nu toch zelf zien. dat 't waar is. zoo recht als mijn spoor staat! Over de nauwere samenwerking van de Oslo-staten. Tijdens het vriendschappelijk be zoek, dat de heer Sandler, de Zweed- sche Minister van Buitenlandsche Za ken, gisteren aan zijn Nederlandschen ambtgenoot, jhr. de Graeff. heeft ge bracht, is, naar wij vernemen, ook de gedachte om tot een nauwere samen werking van de Oslo-staten tc gera ken ter sprake gekomen. De bespre kingen, dienaangaande gevoerd en waaraan ook Minister Colijn heeft deelgenomen, zijn uiteraard van zeer algemcenen aard geweest en hebben geheel het karakter van een terrein verkenning aangenomen. andere omstandigheden hetr Jhr. De Graeff. Minister Sandler heeft bij deze gele genheid zijn Nederlandschen collega na mens de Zweedsche regeering uitgenoo- digd in de maand April een bezoek aan Stockholm te brengen, welke uitnoodiging Minister De Graeff beeft aangenomen onder voorbehoud dat zijn ambtsbezig- Gisteravond is de heer Sandler naar Zweden teruggekeerd. Evenals bij de aankomst van den Scan- dinavischen staatsman waren Minister De Graeff, de heer Vendel, tijdelijk Zweedsch zaakgelastigde ten onzent en de rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie, de heer Ham- marskjöld op het perron. Het afscheid was bijzonder hartelijk en toen de Minis ter en zijn secretaris instegen, opende de heer Sandler nog een raam om zijn Ne derlandschen ambtgenoot en zijn belde landgenooten nog een vaarwel toe te roepen. In een niet-gereserveerde eerste klasse coupé namen de Minister en zijn secreta ris plaats. Een verslaggever van het Al gemeen Nederlandsch Persbureau zocht hen daar op en kreeg van den heer Sandler verlof enkele vragen te stellen. „Het gaat er nu om", aldus de Minister, ..om op de basis van de conventie van Oslo voort te bouwen en concrete toepas singen te vinden. Ik wil niet beweren, dat de Conventie in het geheel niet is toege- I past. maak ik constateer, dat zij niet vol ledig tot haar recht is gekomen." „Bent u optimistisch gestemd omtrent de toekomst?" „Mijnheer, ik ben noch optimist noch pessimist, maar een realist", was het be scheid. De Minister wenschte niet te antwoor den op de vraag of een conferentie tus schen de onderteekenaars van het ver drag van Oslo in het vooruitzicht was en liet ook de vraag of Nederland als plaats van samenkomst zou worden uitverkoren onbeantwoord Ook over zijn aanstaand bezoek aan Engeland liet hij zich niet uit. „Is het juist, dat u ook in Kopenhagen besprekingen zult voeren?" Hierop antwoordde de heer Sandler, dat hij Vrijdag enkele uren in Kopenhagen zal verblijven. Over de reden van dit op onthoud kon hij niets zeggen. De besprekingen met de Ministers Colijn en De Graeff, „van zuiver infor matieven aard", voegde de Minister er haastig bij, hadden een zeer bevredigend verloop. Tenslotte vroeg de journalist nog, wan neer de Minister in Zweden terug hoopt te zijn. „Vrijdag vlieg ik van Hamburg naar Kopenhagen, blijf daar enkele uren. steek dan over met de Ferry-boat naar Malmö en reis met den nachttrein naar Stock holm, waar ik Zaterdagochtend aankom". Met deze woorden besloot Minister Sandler het onderhoud. De trein stopte enkele oogenblikken later in Gouda, waar de Minister en zijn secretaris in den slaapwagen naar Hamburg overstapten. Wekenlang met rheumatische rugpijn in bed. In zeer korten tijd weer op de been. „Vorig jaar had ik vreeselijke rheuma tische pijnen in mijn rug en ik was drie weken lang volkomen hulpelons. Toen schreef mijn moeder mij, dat ik beslist Kruschen Salts moest probeeren. Ik kocht dadelijk een flacon en kan naar waarheid verklaren, dat ik binnen twee weken weer op de been was". Dit schreef ons Mevr. A. G. Wanneer Uw afvoerorganen niet behoor lijk werken, zullen bepaalde afvalstoffen het lichaam verontreinigen en klachten veroorzaken, als rheumatische pijnen, hoofdpijnen etc, Kruschen Salts is een onovertroffen middel om lever, nieren en ingewanden aan te sporen tot gezonde, geregelde werking. De „dagelijksche dosis" Kruschen houdt Ufrisch en opgewekt als nooit tevoren. Kruschen Salts is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de fiesch zoovel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij.. Amsterdam voorkomt. 6132 (Ingez. Med.) OP HET NIPPERTJE AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Auto op onbewaakten overweg door trein gegrepen. Gisternamiddag is op een onbewaakten overweg te Kloetinge een auto, bestuurd door den manufacturier H. Joosse uit Goes, aangereden door den sneltrein Roosen daalVlissingen De heer J„ die op het laatste oogenblik den trein zag, gaf direct vol gas, waardoor hij aan een wissen dood ontkwam. De auto werd nu n.l. van achteren gegrepen. De heer J„ die alleen in de auto zat. kwam er met den schrik af. De goederen in de auto, welke aan de achterzijde vernield werd, waren zoo goed als onbeschadigd. Doordat hier langs de spoorlijn een wo ning staat, is het uitzicht, voor wat de treinen van de richting Roosendaal aan gaat, vrij slecht. De minister schetste, hoe organisatie en corporatie hoe langer hoe meer tot ont wikkeling komen, tegenstanders van de individualisatie zijn er zoo goed als niet meer De ideale toestand zou natuurlijk deze zijn, dat het bedrijf zelf, in goede samenwerking, de noodige maatregelen nam, maar deze toestand bestaat niet en daarom vindt de overheid nu een taak, die zij niet mag laten liggen De maatschappe lijke ontwikkeling van het beroeps- en bedrijfsleven is zoo schetste de minister zoo ver gekomen, dat de samenwerking, met medewerking der organisaties, door op te richten publiekrechtelijke lichamen mag worden bevorderd. De regeering hoopt, dat het nieuwe voorstel geen doode letter zal blijven, maar aan den anderen kant zal DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks 6 uur is op den Leidschen straatweg bij Marlot te Den Haag de 26-jarige F. V. wonende te Wassenaar door een auto aangereden. Het slachtoffer is met een hersenschudding en een hoofd wond naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht en daar ter verpleging oDgenomen. IN DEN KELDER GEVALLEN. Te Baarlo viel gisteren de 60-jarige echtgenoote van den heer Peulen in den kelder. Zij werd bewusteloos opgenomen en is korten tijd later aan de bekomen verwondingen overleden. HET LIJK VAN DS. J. HUIZINGA GEVONDEN. Gistermiddag om halfdrie is in het Oos- terdiep te Wildervank in de schroef van een motorboot het lijk gevonden van ds. J. Huizinga, baptistenpredikant te Munten dam. Ds. Huizinga geraakte in den nacht van 21 op 22 Januari j.l. door de gladheid te natuurlijk ook niet dadelijk alles kunnen water en verdronk. worden bereikt. De minister bleef aan zijn voorstel de voorkeur geven boven de amendementen- Goseling. juist'met het oog op een goede systematiek van de Grondwet. Bepaalde geestdrift voor die amendemen ten was er in de Kamer niet. Velen vonden ze min of meer overbodig. En met het oog op de gemaakte opmerkingen wenschte mr Korten- Goseling ze nog esns te bezien en even BUITENLANDSCH GEMENGD. HONGERSNOOD IN BRAZILIË. Uit Fort Alexa, in den staat Ceara (Bra zilië) wordt gemeld, dat in het stadje ItaDi- poca 5000 grootendeels verhongerde perso nen zijn aangekomen, die de gebieden in liorst was van oordeel dat de meer uit»e- tueel te" wijzigen. Daarom werd de behan- 'Het binnenland zijn ontvlucht, omdat daar werkte hondslag van bedrijfsordening? door deüng van dit onderwerp geschorst. groote droogte heerscht. De gouverneur van zijn geestverwant Goseling diende te worden gesteund. vastgesteld, Minister de Wilde heeft, in zijn ver dediging van het voorstel, de opmerking gemaakt, dat de machine van de be- drijfs-orgr^isatie inderdaad reeds in de loods van art. 194 staat, maar zij wordt er nu uitgehaald en op stoom gezet. Hierna heeft de Kamer nog eenigen tijd gedebatteerd over een tweetal amendemen ten met name over dat van den heer Gose ling om de benoeming van staatssecreta rissen mogelijk te maken (de minister ver klaarde zich hiertegenen een amende ment van mr. Donker, inzake de elschen van verkiesbaarheid tot Kamerlid Aange zien de beslissing over deze amendementen werd uitgesteld tot hedenmiddag, komen wij er in ons volgend overzicht op terug. HAGENAAR. den staat heeft zich derwaarts begeven om de steunverleening te organiseeren. NEGEN DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Ten gevolge van het springen van een band is tusschen C" ablanca en Rabat (in Marokko i een autobus verongelukt en in brand gevlogen. Negen inzittenden zijn om het leven gekomen, verscheidene personen werden gewond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9