BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 5 Februari 1937 RECHTZAKEN SPREEKCEL LUCHTVAART Binnenland Drama in een logement te Tilburg. DE ALGEMEENE TOESTAND ACTIE VAN ZUID-SLAVIË. Een deel der Engelsehe pers tegen Von Ribbentrop. De Turksche minister Roesjdi Aras ls te Belgrado gearriveerd. Hij liet zich tevreden uit over zijn onderhoud met Clano, dien hij bij het passeeren van de grens een hartelijk telegram zond. Voorts verklaarde de Turksche mi nister, dat de erkenning van de ver overing van Abeesynië, welke de facto reeds geschied is door alle Balkan- staten. waarschijnlijk ook de jure in de eerstvolgende Volkenbondszitting voltrokken zal worden. Volgens het Hongaarsche blad Magyar- zag zou de regeering van Zuld-Slavië van plan zijn met Hongarije een dergelijk ver drag te sluiten, als het vriendschapsver drag. dat kortgeleden tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije tot stand is gekomen. Voorts is nog sprake van een vriendschapsverdrag met Italië. Uit al deze overeenkomsten blijkt, dat Zuid-Slavië ernaar streeft, met die landen, waartoe in vroeger tijd de be trekkingen minder gunstig waren, tot een vriendschappelijke samenwerking te gera ken. Opnieuw neemt een deel der Engelsehe pers stelling tegen den Duitschen gezant Von Ribbentrop. Deze bladen wijzen er op, dat Von Ribbentrop bij de ontvangst dooi den koning den nationaal-socialistischen groet heeft gebracht. De „Morning Post" schrijft, dat de Duit- sche ambassadeur natuurlijk het recht heeft, den koning op de wijze van zijn land te groeten. Vroeger heeft een Oostersch diplomaat koningin Victoria wel gegroet door den grond tweemaal met zijn hoofd aan te raken, maar in de laatste jaren heeft men toch niets gezien, dat gelijkt op het gebaar van Von Ribbentrop. De „Daily Herald" geeft een uitvoerige beschrijving van het tooneel en deelt mede dat Von Ribbentrop tot driemaal toe de hakken tegen elkaar sloeg, drie passen voorwaarts schreed en den nationaal-socia listischen groet bracht, De „News Chronicle" schrijft in dit ver band, dat Von Ribbentrop betrokken is bij verschillende omstandigheden, die onge rustheid hebben veroorzaakt in diploma tieke kringen te Londen. Men betreurt het, dat In de Britsche hoofdstad een ambas sadeur zich zeer veel schijnt op te houden met diegenen onder de conservatieven, die tegen de regeering gekant zijn en die een Duitsch-Britsch verbond tegen sovjet-Rus land en eventueel tegen Frankrijk wen- schen. Het is zelfs mogelijk aldus het blad dat de Duitsche ambassadeur niet zeer lang op zijn tegenwoordigen post zal blijven. FRANKRIJK Uit Kamer en Senaat. In de Kamer is het debat gehouden over de financieele politiek van de regeering, waarbij felle critiek hierop werd uitge oefend door de afgevaardigden Fernand Laurent en Paul Reynaud. De eerstge noemde ging zoo ver, dat hij deze politiek rampspoedig noemde en een wijziging der regeering eischte. Ook Reynaud toonde zich tegenstander van de door de regeering gevoerde financieele politiek. Hij vroeg, hoe de regeering dacht haar program voor groote werken te financieren met een te kort gelijk reeds aanwezig is. Voorts wees spr. op de disharmonie, die bestaat tus schen de prijzen in Frankrijk en de wereld- prijzen. Voor Reynaud is het niet zoo zeer van belang, dat men van regeering als wel dat men van regeering als wel dat men van politiek verandert. De Kamer heeft met 488 tegen 106 stem men een wetsontwerp aangenomen, waarbij amnestie wordt verleend aan hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan politieke misdrijven, in het bijzonder begaan tijdens de periode, welke voorafging aan de jongste verkiezingen. De Senaat heeft na een kort debat met algemeene stemmen het wetsontwerp goed gekeurd, dat in de laatste zitting van de Kamer van het vorig jaar is aangenomen, waarbij de uitgaven voor de landsverdedi ging worden toegestaan. Gistermiddag hebben achthonderd ar beiders van de suikermaatschappij te Ca sablanca in Marokko, het werk neergelegd en de fabrieksgebouwen bezet. ZUID-SLAVIË Stojadiniwitsj over de buitenlandsche politiek. De minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Stojadiniwitsj, ver klaarde voor de financieele Kamercommis sie omtrent de buitenlandsche politiek o.a.: Deze politiek is vredelievend. Joego Slavië eischt niets, doch wil niets opgeven van hetgeen het toebehoort. Het onlangs tot stjnd gekomen Joegoslavlsch-Bulgaarsche vriendschapsverdrag noemde spr. een der grootste successen voor den vrede. Behalve hartelijke betrekkingen met Engeland heeft Joego-Slavië ook zeer goede betrekkingen met Dultschland en in den laatsten tijd ook met Italië. Hy vervolgde nog: „Gij hebt gezien, dat de 'Engelsch-Italiaansche Middellandsche zeeovereenkSmst betrekking heeft op handhaving van de natuurlijke grenzen in de geheele Middellandsche Zee. Ik kan u medeöeelcn. dat onze regeering er officieel van in kennis werd gesteld, dat deze over eenkomst ook betrekking heeft op de gren zen van Joego-Slavië. Onze grenzen aan de Adriatlsche Zee worden gegarandeerd door twee mogendheden, die iets in Europa beteekenen. Daarom kunnen wij deze Ita- ilaansch-Engelsche overeenkomst toejui chen als factor voor den vrede in Europa en wij kunnen haar eveneens toejuichen, daar zij geheel en al rekening houdt met de belangen van Joego-Slavië. De begrooting van buitenlandsche zaken is onder bijvalsbetuigingen voor den minister aangenomen. DUITSCHLAND Rede van Goebbels. In een rede te Hamburg, die grooten- deels gewijd was aan de verheerlijking van den Fuehrer en de partij, heeft Goebbels nog gezegd, dat het verdrag van Versailles nog slechts ln naam bestaat. Ook verklaarde hij, dat de Duitsche munt de evenwichtigste ter wereld ls. Het rijk, beschermd door zijn machtig leger, ls krachtiger dan ooit. De wereld moet haar conclusie trekken uit het feit, dat Dultschland een groote mogendheid is. ENGELAND De gezantschapspost te Berlijn Gasmaskers. De tegenwoordige Britsche gezant in Argentinië, sir Nevile Meyrick Henderson, zal. naar de .Daily Mail" en „Daily Tele- grahp" vernemen, tot gezant te Berlijn worden benoemd, als opvolger van sir Eric Phipps, die thans naar Parijs is beroepen. In den gisteren gehouden kabinetsraad werd medegedeeld, dat de Duitsche regee ring sir Nevile Henderson als persona gra ta zal beschouwen. Sir Nevile Meyrick Henderson is 55 jaar oud. In 1905 trad hij ln diplomatieken dienst en bekleedde func ties te Leningrad. Tokio, Rome. Istanboul en Cairo. Van 1928 tot 1929 was hij gevol machtigd gezant te Parijs en daarna ver tegenwoordigde hij Groot-Brittannië tot 1935 als gezant te Belgrado, om vervolgens dezen post in Argentinië te vervullen. Gisteren is bekend gemaakt dat de Ko ning en Koningin als onderdeel van de kroningsfeesten in de week van 512 Juli een bezoek zullen brengen aan Schotland, daarna 14 en 15 Juli aan Wales en op 28 —30 Juli aan Belfast en Noord-Ierland. Er is een wetsontwerp ingediend, waar bij de termijn, dat een vrijwilliger nog na zijn verbintenis, weer kan worden opgeroe pen voor krijgsdienst, van 1 op 5 jaai wordt gebracht De onderstaatssecretaris van 't departe ment van buitenlandsche zaken, Geoffrey Lloyd, heeft medegedeeld, dat twee op slagplaatsen zijn gebouwd, waarin het ge heel 4 millioen gasmaskers kunnen wor den bewaard. De eene opslagplaats bevindt zich te Londen, de andere te Manchester Lloyd voegde hier aan toe, dat de regee- ïing binnenkort nog elf opslagplaatsen in verschillende deelen des lands zal laten inrichten. Bovendien zullen plaatselijke bergplaatsen worden ingericht, waar ten hoogste 35.000 maskers zullen kunnen wor den opgeslagen Dc Australische minister van buiten landsche zaken, sir George Pearce, heeft medegedeeld, dat zijn regeering streelt naar dc opleiding van een diplomatieken stai. opdat Australië op den duur over eigen vertegenwoordiging in het buiten land zal beschikken. OOSTENRIJK. Verdeeldheid onder de monarchisten. De Weensche correspondent van de .Daily Tlegraph" maakt er melding van, dat de monarchistische propaganda in Oostenrijk de laatste twee weken in inten siteit is toegenomen, niet alleen in het kleine wekelijksche orgaan, maar ook in 't „Welt-blatt", dat door bondskanselier dr. Schuschnigg gebruikt wordt voor het pro- pageeren van zijn politieke doeleinden. In een derde reeks artikelen schrijft dit laat ste blad ln zijn editie van gisteravond: „Dc monarchistische kwestie is een Oostenrijk- sche aangelegenheid, die thans voor bespre king open staat". Hierdoor is niet alleen in de pro-nationaal-socialistische bladen te genstand gewekt, maar is tevens een ver schil van meening onder de monarchisten ontstaan, Schuschnigg en het Weltblatt leggen er den nadruk op, dat 'n restauratie geen herleving moet zijn van de Oosten- rij ksch-Hongaarsche monarchie, maar tot Oostenrijk beperkt moet blijven. De nieuwe monarchie moet constitutioneel zijn en ge vestigd in den autoritairen, clericalen bondsstaat volgens de conceptie van Doll- fuss en Schuschnigg. De oude garde der monarchisten daarentegen verklaart, dat een in zijn waardigheid herstelde vorst zijn rechten over de twaalf of meer volkeren van het vroegere Oostenrijksch-Hongaarsche rijk niet zou moeten opgeven. Deze groep heeft kortgeleden besloten tot samenwer king met de Hongaarsche legitimisten met het doel een plebisciet te doen houden. ZWITSERLAND Herdenking van den moord op Gustloff. Ter herdenking van het feit, dat het een jaar geleden was dat Gustloff te Davos werd vermoord, hebben zich vele Duitschers uit het buitenland naar het graf van Gustloff in Schwerin begeven. De afdeelingen van de N.S.D.A.P. in Zwitserland hebben ongeveer 30 kransen gezonden, voorts waren er kran sen van Hitler's plaatsvervanger, van Goe- ring, Himmler, von Neurath en von Blom berg. Bij de plechtige herdenking op het graf hebben Lutze, de chef van de S.A., en Bohle. de leider van de organisatie van Duitschers in het buitenland, redevoeringen gehouden. RUSLAND Verdere arrestaties. Wordt Litwinof gezant? Volgens een bericht uit Moskou ls thans ook de Gepoe-commlssaris, Woronkin, die in de beruchte Loebianka-gevangenls dienst doet, gearresteerd. Woronkin zou den intusschen terechtge- stelden Pjatakoff bij een poging tot ont vluchten hebben geholpen. De Poolsche bladen melden, dat in de laatste weken ongeveer 10.000 Polen in sov jet-Rusland zouden zijn gearresteerd. Zij worden erva/i beschuldigd, betrekkin gen met de Trotzkiisten te hebben onder houden. Voorts wordt uit Moskou gemeld, dat in de fabriek Metromer te Klef een brand heeft gewoed, waarbij verscheidene personen om het leven zijn gekomen. Aangezien de Gepoe vermoedde, dat de brand door leden der oppositie is gesticht, om op deze wijze te protesteeren tegen de terechtstelling van Pjatakof c.s. is een streng onderzoek aan den gang. Volgens berichten uit Moskou heeft Lit winof onmiddellijk na zijn terugkeer uit Genève een onderhoud met Stalin over de tot hem en zijn vrouw gerichte verwijten gehad. Men verwacht, dat Litwinof het commissariaat van buitenlandsche zaken zal overdragen aan Krestinski of aan Tairof en zelf ambassadeur te Londen, Parijs of Rome zal worden. Naar de Ate meldt, zijn Radek, Sokolnikof, Arnold en Stro lof onder sterke militaire bewaking uit de centrale gevangenis te Moskou overgebracht naar Martsjinak, in Siberië, waar zij in de mijnen dwangarbeid zouden moeten verrichten. JAPAN. De politiek van het kabinet-Hajasji. De continuïteit van de Japansche bui tenlandsche politiek, onbeinvloed door de verandering in de regeering. zal door den eersten minister Hajasji, die tevens voor- loopig de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich heeft genomen, in een rede voering in het Lagerhuis worden uiteenge zet. Er verluidt, dat 12 Februari a.s., wan neer het Lagerhuis weer bijeen zal komen na een verdaging van een week. Hajasji eerst een rede zal uitspreken in zijn kwa liteit van eersten minister over de door de regeering te voeren algemeene politiek en dat hij vervolgens in een rede een beves tiging zal geven van de woorden, die zijn voorganger als minister van buitenland sche zaken, Arita, op 21 Januari in het Lagerhuis heeft gesproken. Daarbij zou hij dan een algemeen over zicht geven van de buitenlandsche poli tiek, waarbij hij niet op bijzonderheden zou ingaan, aangezien zich geen nieuwe ontwikkeling heeft voorgedaan in dc on derhandelingen tusschen Japan en andere landen. Voorts verluidt dat Hajasji overweegt een radiorede tot het volk uit te spreken on geveer 8 Februari a.s. Het schijnt niet mogelijk te zijn een nieuwen minister van buitenlandsche za ken te benoemen vóór 12 Februari, den dag, waarop het Lagerhuis bijeenkomt. De formeele aanstelling zal geschieden gedu rende een latere'vergadering van het La gerhuis, zoodat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken nog wel het laatste gedeelte van de Lagerhuiszitting zal kun nen bijwonen. VEREENIGDE STATEN De stakingsmoeilljkheden dreigen zich uit te breiden. Na een nieuwe conferentie tusschen af gevaardigden van werkgevers en arbeiders in de automobielindustrie verklaarde gou verneur Murphy, dat alle pogingen ge richt zijn op het vinden van een vreedzame oplossing. Niemand der deelnemers aan de besprekingen heeft ook maar de minste aanwijziging gegeven, dat vorderingen zijn gemaakt. De twee fabrieken, waarvan de ontruiming door de rechtbank is gelast, zijn nog steeds bezet. De toestand is hoogst gespannen. 3000 nationale garden zijn op alle; voorbereid. Er dreigt voorts op het oogenblik een ernstig conflict tusschen dc regeering en cenlge industrieën, waardoor het vloot- oouwprogramma belemmering kan onder vinden en de industrieele situatie, welke toch reeds gespannen ls tengevolge van de stakingen, nog weer verscherpt kan wor den De metaal industrieën willen niet in schrijven op de bestellingen der regeering van koper en staal omdat zij r.iet onder den huidigen toestand van welvaart het aantal werkuren per week van 48 op 40 willen verminderen teneinde de regeerings- bestelllngen uit te voeren. Deze bestellin gen zijn klein in verhouding tot de par ticuliere bestellingen die gedaan zijn. De wet Walshhealy schrijft een veertig urigc werkweek voor in de fabrieken wel ke regeerlngsbestellingen uitvoeren. In dien de levering niet binnenkort zal kun nen geschieden is 't niet mogelijk te be glnnen met den bouw van de twee kruisers van 35.000 ton en ook dreigt een alge- heele stillegging van de arsenalen te Ports mouth en New Hampshire. Het departe ment v. marine heeft aan 't dep. van ar beid een tijdelijke opheffing van de be staande wet verzocht, maar het schijnt dat mej. Perkins evenmin als de arbeidsleider Lewis hiertoe bereid zijn. MEXICO De communistische partij tegen Trotzky De communistische partij heeft een protestschrijven aan president Cardenas gericht., waarin gezegd wordt, dat Trotzky zijn belofte, zich niet met de jxjlitlek bezig te houden, heeft geschonden en lasterlijke aanvallen tegen de wettige regeering heeft gericht. RADIOKLACHT. Een bewoner van de Oegstgeesterlaan Boerhaavelaanl klaagt over ernstige sto ring op zijn radiotoestel, welke waar schijnlijk veroorzaakt wordt door een of ander hoogfrequent electrisch toestel (hoogte zon apparaat of l.d.) en ver zoekt beleefd dit storingvrij te maken. DIENSTBODE WEGENS MOORD TOT DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Heden deed de rechtbank te Assen uit spraak in de zaak tegen Eike V., dienst bode te Meppel, die op 23 Mei van het vorige Jaar mevrouw Stern aldaar ver moord had, toen deze te bed lag. De rechtbank veroordeelde haar tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van de preventieve hechtenis en ter be schikking stelling van de regeering. De officier van justitie had acht jaar gevangenisstraf geëischt, waarbij hij reke ning had gehouden met de conclusie van de drie psychiaters, dr. Audler, prof. W. N. van der Scheer en dr. S. van Mesdag, allen uit. Groningen, n.l. dat verdachte ver minderd toerekenbaar moet worden geacht. EEN ONWETTIGE MINISTERIEELE BESCHIKKING. De crisis-zuivelcentrale contra de firma Jamin. Op grond van het voorhanden hebben van bepaalde spijsvetten heeft de crisis- zuivelcentrale van de firma Jamin gevor derd een bedrag van f. 14.420.Deze vordering had plaats ln verband met de beschikking van den minister van eco nomische zaken en arbeid van 14 October 1932. De firma Jamin oordeelde dat er geen rechtsgeldig voorschrift bestond als grondslag voor gemelde beschikking. De centrale daarentegen deed een beroep op lid 2 van art. 5 van het crisls-zulvelbe- sluit II 1932, zooals dit was gewijzigd bij besluit van 27 Augustus 1932. De rechtbank te Rotterdam heeft aan genoemd artikel verbindende kracht ont zegd, daarmede beslissende, dat aan ge melde ministerieele beschikkingen haar wettelijke grondslag ontvalt. De recht bank verklaarde de vordering niet ont vankelijk. Het Haagsche Gerechtshof heeft dit vonnis bekrachtigd, waarop de crisis-zui velcentrale in cassatie ging. Heden arrest wijzende in deze zaak, heeft de Hooge Raad overwogen dat noch artikel 8 der crisis zuivelwet 1932. noch eenige andere wetsbepaling over „niet verpakte andere spijsvetten". waarom het hier gaat, spreekt, weshalve noch de Koningin bij algemeene maatregel van bestuur, noch ook de minister van eco nomische zaken en arbeid bevoegd was het voorhanden hebben van dergelijke spijsvetten te verbieden of voorwaardelijk toe te staan De Hooge Raad heeft aldus het cassa tieberoep verworpen. DE ROOFOVERVAL TE KLOOSTERZANDE Hedenmorgen is voor de rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen den 25-jarigen B. Polman, wonende te Doetin- chem en gedetineerd te Middelburg. Verd. was ten laste gelegd op den latea avond van 23 October j.l. te Klooster, zande (gemeente Hontenlsse) binnenge drongen te zijn in de woning van den 82 jarigen P. A. Verschure, die aldaar woon- de met zijn 75-jarlge echtgenoote. Verd heeft de vrouw, die ln de gang kwam, me: zijn revolver bedreigd en toen deze ziek in de slaapkamer had teruggetrokken, een gat in de deur gemaakt en schoten gelost, waardoor de man is getroffen. Deze is intusschen door andere oorzaken overleden. De officier van Justitie, mr. Sikkel, eischte tegen verd., dié zich vele dingen van waarde en eenlg geld had toege- eigend. een gevangenisstraf van zeven jaar. De verdediger mr. Goedbloed uit Mid delburg vroeg een onderzoek naar geestvermogens van verdachte. Uitspraak over veertien dagen. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een vermist reclame-vliegtuig van de Daily Express met 3 journalisten, die naar Glasgow onderweg waren, is door een her der aan de kust van Ayrshire gevonden. Het vliegtuig was een volkomen wrakhoop en het stoffelijk overschot der 4 inzitten den was deerlijk verminkt. Uit het voorlooplg onderzoek is gebleken, dat de bestuurder door den mist misleid waarschijnlijk pardoes tegen een rotswand is aangevlogen. Het vliegtuig was nog niet verder dan 200 km. van zijn punt van ver trek gevorderd. De journalist Pemberton was Juist uit Spanje teruggekeerd. Vorig jaar had hij in Abessynië doorgebracht. De tweede over ledene, Phillpot, was marconist-Journalist en John Wesley was redacteur-fotograaf van de Express. DE POSTVLUCHTEN. Het KL.M.-vllegtuig „Edelvalk" ls giste ren. uit Indie komend, om 4.04 uur on Schiphol geland. VLIEGVELD BIJ SEMARANG. Door het Indische Gouvernement ls toe stemming verleend voor het aanleggen van een luchthaven nabil Semarang Dit vlieg veld. waarvan de aanlegkosten zün geraamd op f. 330.000 zal gelegen ziin op Kali Banteng. DE INDIË-VLUCHT VAN IR, DE KOK. Ir. J. E. F. de Kok, vergezeld van den heer Schmidt Crans. is op ziln 'vliegtocht naar Ned.-Indië gisternamiddag te Brindlsi geland. Men had vier uren vertraging gehad wegens hevigen mist. Man doodt zijn vrouw. In den afgeloopen nacht heeft zich ln een logement aan de Anna Paulowna- straat te Tilburg een drama afgespeeld, waarvan de 24-Jarlge vrouw M. P. de W het slachtoffer is geworden. De vrouw, die vroeger met haar man, P. in de Anna Paulownastraat had ge woond, had, toen haar man in Breda hechtenisstraf onderging, alle huisraad verkocht en was naar Eindhoven ge trokken. Toen hij uit Breda terugkwam, is de vrouw weer naar TilbuTg gekomen en heeft zij met haar echtgenoot haar in trek genomen in het genoemde logement, waar ook zekere B. woonde. Met dezen heeft de vrouw eenlgen tijd relaties gehad. In den afgeloopen nacht omstreeks halféén kwam P. dronken thuis. Hij vond zijn vrouw niet op haar kamer en toog naar de kamer van B. waar hij zijn echtgenoote aantrof. P. sleurde de vrouw naar het portaal en bracht haar eenige messteken toe aan den hals. Inmiddels had ook B. zich in het geval gemengd. Hij geraakte in gevecht met P., die hem eenige steken aan hoofd en beenen toe bracht. Niettemin wist B. een einde aan de worsteling te maken, door P. bewusteloos te slaan. De vrouw was naar beneden gestrom peld, waar zij hevig bloedend ineen- zeeg. Dadelijk werd een geneesheer te hulp geroepen, die de vrouw ver bond en naar het Sint Elisabeth- ziekenhuis liet transporteeren. Hier is de vrouw in den loop van den nacht overleden. P. is door de politie gearresteerd. Hij zal naar Breda worden overge bracht en ter beschikking worden ge steld van de justitie aldaar. AANRIJDING TE DEN HAAG. Op den Leidschestraatweg nabij kilo- meterjjaal 4,5 te Den Haag, vond een aan rijding plaats tusschen een personen auto, bestuurd door de 39-jarige mevrouw M. van V„ wonende te Wassenaar en een bakfiets, bestuurd door den 26-jarlgen F. V., eveneens uit Wassenaar. De auto bestuurder verklaarde de bakfiets niet te hebben gezien. De bestuurder van de bakfiets bekwam een hersenschudding en twee hoofdwonden. Hij werd dioor den geneesk. dienst overgebracht naar bet ziekenhuis Zuidwal. De bakfiets werd ernstig beschadigd, terwijl van de auto een koplamp en de voorbumper werden verbogen. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Hedenmorgen ls de drie-en-vljftlgjarlge matroos J. Bijl, toen hij bezig was watet te scheppen op een sleepboot op de marinewerf te Den Helder, over boord gevallen en verdronken. PROF. IR. W. H. L. JANSSEN VAN RAAÏ. 1 Op 75-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden prof. ir. W. H. L. Janssen van Raay, oud-hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft. De thans ontslapene werd geboren te Ba tavia in 1862. Hij doorliep middelbare scho len te Breda en te Haarlem, studeerde ver volgens aan de toenmalige Polytechnische school te Delft, waar hij in 1884 het diploma behaalde van werktuigkundig Ingenieur. Vervolgens werd hij leeraar in de wis kunde aan een hoogere burgerschool te Haarlem, waarvan hij tevens later onder directeur was. Op 17 Febr. 1900 werd hij be noemd tot leeraar aan de Polytechnische School en belast met de lessen die tot dat oogenblik werden gegeven door prof. dr. O. Schouten. In 1902 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar in de zuivere en toegepaste wis kunde en mechanica. In 1932, na ruim Jaar wiskunde te hebben gedoceerd gaf hij zijn afscheidscollege. De ontslapene was ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw. De crematie zal plaats hebben a.s. Maandag op Westerveld na aankomst van de trein 17.14. OVER DE VERANDA GESLAGEN. In een woning op het J. J. Cremerplein te Amsterdam is hedenmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Een man van 85 jaar stond op een trap op de veranda De trap kantelde en de oude man is over de rVan de verania "aar beneden geslagen In zeer ernstigen toestand is hU naar het Wllhelmlna-gasthuls ver- voera. AANBESTEDING NIEUWE WEG AMSTERDAM—SASSENHEItM. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft heden aanbesteed het maken van een overbrugging ten be hoeve van de kruising van rijksweg nr. i gedeelte Amsterdam—Sassenheim. met de hoofdvaart en de daarlangs gelegen hoofd wegen in den Haarlemmermeerpolder, met bij komende werken. Hoogste inschrijver O. J. Bosker te Wie- ringen voor f. 179.000.—. Laagste G- Wolfs be Eibergen voor f. 145.700.—. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2