Waar de Vrouw belang in stelt Kleeding voor stille uren Werkende Moeders LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 Februari 1937 Derde Blad Ho. 23577 [De Hollandsche Vrouw en haar schoonheid 77ste Jaargang |Een onderhoud met een schoonheidsspecialiste bij VLASVELD Haar taak is zwaar, maar er zijn „lichtpunten" Het ls een merkwaardig en tot dankbaar- I heid stemmend verschijnsel, dat eigenlijk In het leven alle wenschen op den duur vervuld wordenmits ze natuurlijk de moeite van het wenschen waard waren, wat met meer dan de helft van onze malle menschelijke wenschen niet het geval is! Zoo had ik, bladerend in allerlei verschil- I lende Fransche, Engelsche en Amerikaan- jche vrouwentijdschriften, waarin de voor treffelijkheden van huidpoeders, crèmes, nagellak, en meer dergelijke verrukkende raken uitbundig werden aangeprezen, heel dikwijls het onbevredigend gevoel gehad, dat dit alles toch eigenlijk „niets voor ons" was. En tóchja, was de ouderwetsche Hol- I landsche huisvrouw, die heeiemaal niets voor haar uiterlijke verzorging over had, die zich kalmpjes liet verweeren en rim pelen. die haar figuur veronachtzaamde en alle opmaak ver van zich wierp als zijnde „ondeugdelijk" dan wèl ons ideaal? Dit nog véél minder! Er was dus een I sroot hiaaat in onze Hollandsche schoon heidscultuur. Aan den eenen kant de on verzorgde vrouw, zich toespitsend op de harmonie en gezelligheid van haar huis en daarbij de verzorging van dat andere, veel belangrijker „huis" van ons, het lichaam vergetende. Aan dén anderen kant de meer moderne Hollandsche vrouw, die bij het buitenland toch vooral niet wilde achter blijven in mondaniteit en raffinement en die zich dus héél vaak te nadrukkelijk til te overvloedig naar onzen smaak en vooral naar dien onzer echtgenooten schminkt en poedert. Een hiaat, een on overbrugbare kloof tusschen de vrouwen van deze beide typen, die verwijdering en telfs vijandschap wekt. Kom maar eens in een milieu van dege- I !ijke, Hollandsche huisvrouwen en let daar I op de entrée van één dame van het andere [type: let op de minachtende zuurzoete ge- Anten van de meerderheid en op de on- lienaakbare fierheid van die „vreemde eend 15 de bijt", die zich getroost voelt door de «tenschapof den waan! dat zij j bh eigenlijk de mooiste van allen is! loen ik deze situatie overdacht, kwam I vanzelfsprekend de wensch ln mij op, (en nieuw, modern systeem van schoon- iieidsverzorging te leeren kennen, dat ge schikt en „geknipt" zou zijn voor óns, Hol landsche vrouwen. En ziet.mijn wensch werd vervuld. Ik had het voorrecht kennis ie maken met een vrouw, die dit systeem, vaarin al deze vijandige tegenstellingen worden verzoend, niet alleen propageert, maar het zelfs reeds jarenlang met succes I toepast. Wij vallen dadelijk met de deur in huis I en brengen onze deskundige aan 't praten over haar opvatting van de schoonheid der Hollandsche vrouw, ■Mijn opvatting? Heel eenvoudig. Schoon heid is gezondheid én toewijding. Dit hebben we eigenlijk nooit zóó goed ingezien. Twintig, dertig jaar geleden was onze schoonheidsverzorging eigenlijk niet an ders dan camouflage. Waren onze ge zichtsporiën door den ziekelijken toestand van de huid groot en grof geworden, ver toonde zich ergens een puistje of andere verontreinigingfluks wat crème erop en een dikke laag poeder. Het „systeem van het laagje", wat daaronder schuil ging kwam er minder op aan! „Doet de Fransche vrouw nog niet pre cies zoo met haar geweldig uitgebreid systeem van maquillage?" „Ten deele Er zijn massa's Fransche vrouwen, die het doen. Maar de voorname Frangaise maquil- leert zich in het geheel niet: Ze gebruikt bijna uitsluitend poeder. Met Frankrijk is het trouwens een eigenaardig geval Er is daar buitengewoon slecht waschwater, op grove manier gedesinfecteerd met chloor en dus al heel ongeschikt om een mooie huid te behouden. Bovendien brengt de Fransche keuken allerlei scherpe specerijen die de klierfuncties belemmeren en de oorzaak zijn van leelijke, groote porieën in het gezicht. Vandaar dan ook de ontelbare, met alcohol bereide, samentrekkende lo tions, die de Fransche schoonheidsspecia listen in den handel bengen en die op een Fransche huid, gewend in dat klimaat en aan aie omstandigheden, wel goed kunnen werken, maar die voor ons vaak volkomen nutteloos zijn Iets dergelijks is het geval met de prae- paraten uit Amerika. U kent ze wel: dure potjes, prachtige namen, allerlei gewich tige rompslomp erbij van feeding creams, cleaning creams, patting, enz. Maar wat voor de Amerikaansche vrouw goed is, is het daarom nog niet voor ons. bewoonsters van de lage, vochtige landen aan de zee. „Waarin ligt dan precies het verschil?" „Dat zal ik u zeggen. De lucht in Ame rika is zeer droog, zoodat men enorm veel moet drinken om aan de behoefte van het lichaam aan vochtigheid tegemoet te ko men. U kent de ontelbare „drinks", het vele fruit, de slaatjes. De Amerikaan eet bijna geen vet, zoodat hij als 'tware langzaam uitdroogt en heel vroeg rimpels krijgt. En dit is ook het geheim van de tallooze vette crèmes, die Amerika in den handel brengt. Bij gebrek aan vet van binnen, tracht men het van buiten op te leggen en dit gelukt natuur lijk ook wel. Voor ons met ons waterdamp gehalte van 25 a 34% en met onze bijzon der vette keuken denkt u maar aan onze stamppotten enz. enz. is het een groote dwaasheid. Er loopen bij ons veel meer vrouwen rond met een tè vette dan met een tè droge huid. En daaromhet eenig rationeele voor de Hollandsche vrouw is een systeem van schoonheidsverzorging, dat niet leent van het buitenland, maar geheel aan haar eigen eischen is aangepast." Welke die eischen zijn en waarin dus de eigenlijke schoonheidsverzorging bestaat? Natuurlijk heb ik nog een massa vragen op m'n hart en mijn zegsvrouwe weet nog veel te vertellen! Hierover een volgende maal. R. DE RUIJTER—v. d. FEER. (Wordt vervolgd) VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld De Mode-1937 is wèloverwogen en wèlver- zorgd. niet alleen voor de straat- en avond- kleeding, doch ook voor die kleedingstuk- ken „die men niet ziet". De moderne vrouw houdt ervan, hét fijne cachet, dat zij in haar japonnen en complets, in een pittig kraagje of een exquis corsage weet te leggen, ook voort te zetten in de intieme sfeer van haar home, in stille uren, als geen nieuwsgierige blikken van andere vrouwen haar rust ver storen en haar garderobe bekritiseeren. Waarom ook niet? Wie een goeden smaak heeft, brengt dezen als vanzelf in alles tot uiting. En daarom heeft de vrouw van 1937 de confectie-lingerie met haar altijd een dere garnituurtjes hoe aardig soms ook vrijwel afgezworen en speurt zij voort durend naar aardige ideeën om ook in haar intieme kleeding iets persoonlijks te kunnen leggen. Onze teekenlng geeft deze week een peignoir, nachtpon en pyama in zeer mo dernen stijl. De peignoir en de pyama zijn gedacht ln fijn viyelia of flanel in een der nieuwe pasteltinten: oudroze. bleu, zachtlila of jadegroen en versierd met geborduurde sterretjes in iets donkerder tint. De coupe van de pantalon is eveneens zeer nieuw, aan één zijde is een knoopsluitlng aange bracht. Het. nachtgewaad voor dames, die een specifiek vrouwelijke „robe de rêves" wen schen! is van satijn of zijde, eveneens in de meest geliefde pasteltint, passend bij de andere kleedingstukken, óf in crème met gekleurde strikjes. Een volgende maal vertellen wij iets over daglingerie, zooals die thans te Parijs wordt ontworpen. Werkende moeders 't Zijn lang geen uldzame verschijningen meer in onze maatschappij. Moeders, die niet alleen lei ding moeten geven aan haar huishouding ffl bovendien nog steun en troost, opvoe ding en gezelligheid aan haar kinderen, maar daarenboven in- of buitenshuis arbeidende moeten meehelpen om het fezin financieel op peil te houden. Een dubbele, een driedubbele taak, maar I fc-haar lot werkelijk zoo beklagenswaardig? Ik geloof het niet, alle uitroepen van „ge wone" moeders, die droevig het hoofd 1 (chudden, ten spijt! Dat hoofdgeschud van de „gewone" moe- dsrs. zelfs soms van de meest modem- •eoriénteerde, is niet meer dan natuurlijk. Want er ligt nu eenmaal een diepere kloof dan men misschien denken zou tusschen ce vrouw-in-haar-huis en de vrouw-die- (r-op-uit-moet! De eerste, vaak hard werkend en soms mcér tobbend dan goed voor haar is. weet bah toch altijd veilig geborgen in de be slotenheid van haar huiskamer, haar keu- kan, waar honderd kleine zorgjes o, ik fahat ze allerminst gering! voortdurend [mar aandacht vragen en haar leven vul- len. Ze kan 's morgens als het weer weinig aanlokkelijk is of ze zich niet heeiemaal nt voelt, rustig in de warmte blijven, ze ™n in de meeste gevallen wel haar werk- fk^tyheden zóó regelen, dat Ingeval van chee t on8este^d^eid' tocb dc boel mar_ Zo is het rustpunt in haar gezin: Moe- ?ar. die er altijd i s, moeder, zonder wie de mkamer onze hutskamer niet zou zijn! Moeder achter het theeblad dat oer- ,.™e' in-Hollandsche Ideaal leeft nog al- ofschoon de tijden en de theebladen j™, veranderd zijn! in een verborgen oegje van ons vrouwelijk brein èn in ons !~rt- En dat is het, wat de „gewone" moe- 's droevig het hoofd doet schudden en j1- sommige neen, verreweg de meesten ëèi ïende vrouwen, die tegelijkertijd een 'Ki hebben, bange uren bezorgt van ge- Wens-kwelling. want de vrouw blijft altijd in de eerste plaats een gevoeiswezen, een. moeder! Ze mag zich honderden malen hebben voor gehouden, dat ze niet voor haar pleizier er op uittrekt, niet voor de luxe op een bureau zit of in een winkel staat, dat het harde noodzaak is, dat het móéttoch bekruipt haar weer even zooveel keeren dat hulpe- looze, redelooze, knagende gevoel: „Als alles thuis maar goed gaat" en daartegen helpt geen geredeneer. Het is een instinct: het instinct van het moederdier, dat zélf haar jongen wil koesteren! En ditzelfde instinct leeft en werkt natuurlijk óók in de „gewone" moeders, die het gevoel van de werkende moeder zoo door alles heen treurig en zielig vinden, Toch is het geval van de werkende moe der niet zóó „alleen maar zielig" als men soms denkt. Er zijn lichtpunten, zelfs zéér sterk lichtende lichtpunten voor moeder en kinderen beide! In de eerste plaats is de instelluig van de werkende moeder anders, actiever, strijdbaarder. Zij heeft met alle werkende vrouwen ge meen, dat haar uren precies ingedeeld zijn. Dat ze vroeg moet opstaan niet alleen dit moet meestal de gewone moeder ook maar bovendien in een vastgesteld, krap toegemeten half uurtje haar toilet maken, haar kleeding onberispelijk verzorgen en wég moet zijn: naar kantoor of werkkamer of atelier. En in dien tijd, In dit eene half-uurtje of uurtje, hoopen zich alle kleine zorgjes op: heeft Jantje daar niet een losse knoop aan z'n jas? Ziet Truusje soms wat bleek vandaag.wat zullen we nu weer eten? Veel losse gedachten vliegen als bliksem schichten door haar hoofd, kleine op drachten moeten gegeven aan het meisje of de huishoudsternog even een kus voor alle dierbaren en de deur valt dicht. Moeder is op weg.. meestal iets aan den laten kant, meestal tobbend over een kleinigheid, die nog vergeten Is en soms. met een bezwaard hart! En nu begint het andere leven, de andere gedachtenkring, die de heele aandacht op- eischt. De moeder moet op den achter grond, onherroepelijk en de werkende wouw, de zakelijke, de accurate, de weer bare, treedt voor haar in de plaats. Tot de dag weer voorbij is en 's avonds aan den maaltijd of bij het gezellig thee-uurtje de moeder zich weer mag ontplooien, zoo in tens als ze maar kan! En. wonderlijk is het, maar dan ont plooit de moeder zich ook, met, dubbele kracht, met groote toewijding, fel en hevig deze korte uren aangrijpend om gehéél moeder te zijn. Het is of juist haar leven buitenshuis, dat algeheele wakkerheid van haar eischte, geen tijd liet voor droomerijen of bespiege lingen, haar wéér heeft toegespitst op het zich verdiepen in de behoeften van haar gezin. Moeder is thuis en het is een verademing na dien langen dag van hard werken om de vertrouwde sfeer van het gezin, dat haar noodig heeft, om zich heen te voelen. Dan komen de kinderen met hun verhalen, hun moeilijkheden, dan wordt er verteld en bovenalgeluisterd Dan zijn het niet in de eerste plaats de kleine, materieele zor gen. die haar aandacht vragen, maar het innig contact met de kinderen, het één zijn, En in die uitwisseling van gevoelens, van krachten, kan de moeder méér geven, naarmate ze dien dag meer gemist heeft èn met anderen, frisschen kijk op het leven thuis is gekomen. De taak van de werkende moeder i s zeer zeker niet gemakkelijk, maar toch aller minst onvervulbaar. Een paar dingen zal ze echter goed in het oog moeten houden: In de eerste plaats: géén getob over materieele kleinigheden. Zij zorge er steeds en steeds weer voor. dat in haar afwezig heid alles thuis in de puntjes is geregeld, zij brenge de zakelijke opvatting uit haar werk in het gezin over. Haar tijd vooral óók haar uren, bij man en kinderen door gebracht zijn kostbaar en die mogen niet worden gevuld met kleine verstel- werkjes, boodschapjes en allerlei nietig heden, die door een onvoldoende regeling zijn blijven liggen. Laat ze liever wat meer betalen voor een goede, vertrouwde hulp of voor een werkster erbij, dan voortdurend te moeten rondloopen met het zenuwsloo- pende gevoel, dat de materieele verzorging van het gezin „rammelt", dat zijzelf telkens ook hierbij „in moet vallen". Dat houdt geen mensch vol en zoo heel dikwijls is een dergelijke wanhopige toestand met wat overleg te voorkomen! De werkende moeder moet in haar vrijen tijd een minimum hebben te doen, opdat zij in de rustige sfeer van een welver zorgd huis een maximum voor haar kin deren kan zijn! Dat is het ideaal, waar aan natuurlijk altijd wel 'teen en ander ontbreekt, omdat op deze wereld nu een maal geen enkel ideaal heeiemaal volledig uitgroeit. Maar het is goed, dat de werkende moe der het als ideaal in 'toog houdt! En dan nog iets: Zij moet en mag er niet over tobben, dat zij niet genoeg bij haar kinderen kan zijn, niet zelf alles voor hen kan doen. Dit zelf doen .in ernst: Zit een knoop steviger als moeder-zélf hem heeft aange naaid, wordt de baby beter verzorgd door moeder-zélf, dan door de goede hulp? Heel veel van die sentimenteele spookge- dachter. wortelen in moedertjes-ijdelheid, nét als het hardnekkige Hollandsche ideaal van „moeder achter het theeblad". Dat altijd bij de kinderen zijn heusch. daar zit het hem óók niet in. Er 2ijn in het leven van opgroeiende jongens en meisjes, van schoolkinderen, van babies en „loopertjes" zoo heel veel oogenblikken, dat ze heeiemaal opgaan in hun eigen spelletjes, werkjes, belangendat ze moeder niet noodig hebben. Dit is voor de „gewone" moeder misschien een harde waarheid, die zij door het leven moet lee ren, voor de werkende moeder is het een troost. Maar als de kinderen moeder noo dig hebben dan moet zij er zijn! Niet alleen physiek tegenwoordig, maar geestelijk er bij. wakker, paraat! Dat is een eisch voor alle soorten moeders. Een dringende eisch, waarin wij allemaal op onze beurt tekort schieten, zoowel de gewone als de wer kende moeders. En misschien zelfs ik schrijf dit met eenlge aarzeling, maar ik geloof, dat er een grond van waarheid in ligt. misschien zelfs heeft de werkende moeder met haar ruimere gedachtenkring. haar soms zwaardere levenstaak, haai' ge dwongen strijdbaarheid, hierin een voor sprong. Althans op d i e „ouderwetsche" moeder, die er door de sleur biina toe kwam. het zitten achter het theeblad en het aan naaien van de knoopen ais het allervoor naamste te beschouwen. Maar gelukkig, die opvatting is aan het uitsterven gegaan, mét de joyeuse entrée van theemeubels en vrijgezellenknoopen RHÉMONDA. 8769 Out JW3EL rao, TTU 7«jl DOEZOrtBOCT 2% UB09ïir- (Iogez. Med.) ZONDAG: Kalfsvleeschcroquetjes, Kalfs- tong met vatte boonen. Zure eiersaus, Aardappelen, Chocoladevla met schuimpjes MAANDAG: Vermicellisoep (v. bouillon van de tong). Groene kool, Aardappelen, Gevulde beschuitbollen. DINSDAG: Koud Vleesch. Gedroogde appelen. Aardappelen, Broodschotel met gember. WOENSDAG: Gehakt. Bruss. lof als andijvie, Aardappelen, Citroenvla. DONDERDAG: Zuurkoolschotel met sau cijsjes, Vanillerijst. VRIJDAG: Gebakken bokking, Rood» kool. Aardappelen, Griesmeelpap. ZATERDAG: Biefstuk, Boontjes uit de bus. Aardappelen, Rijst met bessensap. RECEPTEN. ZURE EIERSAUS. Benoodigd: 2 eierdooiers, lVi lepel bloem, 2Vi d.L. water, >lz d.L. azijn, 60 gr. boter, zout naar smaak. De eierdooiers in een gaaf pannetje klop pen met het zout. Het water, waarmee men de bloem aangemengd heeft tot een dun papje, toevoegen. De azijn erbij gieten en de saus onder goed roeren even door laten koken. De boter in stukjes verdeeld er doorroe ren, maar de saus niet meer door laten koken, daar de boter zich dan gaat af schelden. ZUURKOOLSCHOTEL. Beoodigd: 1 K.G. zuurkool, l'/i K.G. aardappelen (waar men purée van maakt), 4 ons saucijsjes, 50 gr. boter. Zout en paneermeel. De zuurkool even afspoelen en gaar koken in weinig water met wat zout. Van de aardappelen purée maken, met melk en de helft van de boter. De saucijsjes ln lauw water wasschen, inprikken en in de rest- van de boter op een zacht vuur bruin bakken (worden ze op een fel vuur gebakken, dan springt het vel). De jus met heet water afmaken. De zuur kool, die drooggekookt moet zijn, met de purée laag om laag in een vuurvasten schotel leggen. De saucijsjes erop leggen, een dun laagje paneermeel er over strooien, de jus erop schenken en den schotel ln den oven zetten tot er een bruin korstje op is. BROODSCHOTEL MET GEMBER. Benoodigd: 200 gr. oud brood zonder korst, 4 d.L. melk, 1 ei, 1 ons geconfijte gember met wat stronp, 25 gr. suiker, 50 gr. boter. Kaneel, paneermeel. Van het brood punten snijden, die naast elkaar gelegd den bovenkant van het schoteltje moeten vormen. De gember kleinsnijden. Het ei uitroeren met de sui ker, de melk bijvoegen en hierin het brood weeken (de punten voorzichtig, zoodat ze heel blijven). De geweekte stukjes brood in een vuur vasten schotel leggen, hierop de gember en zoo den schotel vullen. De punten netjes aangesloten bovenop leggen. Een mengsel van suiker, kaneel en paneermeel maken en er overheen strooien. Wat gesmolten boter erover gieten en het schotelje in den oven zetten tot het mooi bruin en bros is. VEGETARISCHE MENU'S (ter vervanging van enkele der vleeschmenu's) 1. Magere groentesoep: Bloemkool met kaassaus; Aardappelen: Appelpannekoeken. 2. Bloemkoolsoep: Br. lof met eieren; Aardappelen; Botersaus; Citroenrijst met vanille vla. 3. Aardappelomelette; Veldsla; Haver mout; Vruchtensla. 4. Macaroni met tomatensaus: Aardap pelen; Spruitjes; Gesmolten boter; Ver- sche vruchten. RECEPTEN. AARDAPPELOMELETTE. Benoodigd: 4 eieren, 4 lepels melk, peper en zout naar smaak, 4 gekookte aardao- pelen, 40 gr. boter, 1 ui. De ui fijn snipperen en met de in blokjes gesneden aardappelen in de boter licht bruin bakken. De eieren uitroeren met zout, de melk erbij schenken en over de aardappelen en uien in de koekepan uit gieten. De omelette op een zacht vuur (met deksel op de pan) gaar en lichtbruin iaten worden. GRAPE FRUIT-MARMELADE (2 a 3 pot'es). Benoodigd: 1 grape fruit, het gewicht van de vrucht aan sulkei. zooveel kook water of versch water, dat het vruchtmoes en de reepjes schil goed onder staan. Bereiding jils sinaasappelmarmelade.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9