BINNENLAND Met het woordenboek in de hand LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 4 Februari 1937 Het wegennet op Zuid-Holland's vasteland Glorine bleekt witter Onderwijzersexamens in het Nederlandsch anders te moeilijk Een exposé der werkzaamheden HOE LUIDT DE VERZEKERING? Hitler's passage over Nederland's en België's neutraliteit. Mr. van Vessem heeft de volgende vra gen gericht tot den Minister van Buiten- Iandschc Zaken: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de zinsnede in de op 30 Jan. j.l. door den Duitschen leider en Rijkskanselier uitgesproken rede. luidende: ,,De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Holland verzekerd, dat zij bereid Is deze staten te allen tijde als onaantast bare neutrale gebieden te erkennen en te garandeeren 2. Is de Minister bereid mede te deelen: a. Wanneer en in welken vorm de desbe- tieffende verzekering door de Duitsche re geering ii gegeven: b. Hoe deze verzekering luidt? BOND VAN HOTEL-, CAFÉ-, RESTAURANT-GEËMPLOYEERDEN. Vergadering te Arnhem. De Ned. R.K. Bond ran Hotel-, Cafê- Restaurant-geëmployeerden St. Antonius heeft gisteren te Arnhem zijn 26sten bonds raad gehouden. Op voorstel van den voor zitter, den heer Th. v. d. Willik uit Rot terdam, werd besloten een telegram aan den Paus te zenden. In zijn openingsrede wees de voorzitter er om. op, dat de actie van den bond tot wering van buitenlandsche werkkrachten succes heeft gehad. Spr. achtte het noo- dig, dat de regeering in verband met de groote werkloosheid ook maatregelen neemt tot wering van de groote massa bui tenlandsche vrouwelijke werkkrachten in het bedrijf. De plaatsen die nu bezet wor den door buitenlandsche werknemers zul len moeten worden ingenomen door Ne- derlandsche jongemannen en vrouwen. Wil men dit bereiken, aldus spr., dan moeten werkgevers en werknemers samenwerken om een geordenden toestand in het be drijf te krijgen. Ook het fooienstelsel zal naar spr.'s meening moeten verdwijnen, wat hij mogelijk achtte door betaling van een grondloon. betaling van een percen tage van den omzet en invoering van het manteltarie!. Daarna werd de agenda behandeld. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met G7 was gestegen tot 743. Blijkens het fi nancieel verslag was er over het afgeloo- pen jaar een tekort van f. 1032. Na discus sie over verslag en beleid van het bestuur wc-rd een en ander goedgekeurd. In de middagzitting kwamen nog ver schillende voorstellen in behandeling. De post voor het vakblad werd met f. 500. verhoogd wegens noodzakelijke rubrieks uitbreidingen. N. R. Crt. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale, 7 Februari t/m 13 Februari consumptiemelk regeerings- contract, taxe-gedeelte 6.25 cent, eventueel verhogd met premie of verminderd met af dracht voor de kwaliteit, overmelk regee- rings-minimumprijs 5 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Het jaarverslag. Aan het zooeven uitgekomen jaarver slag van den Bijz. Vrijw. Landstorm ontlee- nen we dat de sterkte op 31 Dec. j.l. be droeg: 19 Landstormkorpsen, omvattend 1305 plaatselijke afdeelingen van Bijz. Vrijw. Landstormers met len Ban 63.551 vrijwilligers en 2en Ban met 14.576 vrijwil ligers; het Vrijw. Landstormkorps „Motor- dienst"; idem „Vaartuigendienst" en idem „Spoorwegdienst" met totaal 9783 vrijw. Een totaal ledental derhalve van 87.910 man, w.o. 2581 res. officieren en 1218 plaat selijke leiders. Ten behoeve van dé conso lidatie van het Instituut waren werkzaam 21 gew. commissiën en 110 plaats, commis- siën. Er werden 6 landdagen gehouden als mede tal van schietoefeningen en wedstrij den. Het Landstormblad ging zijn 14en jaargang in. DE INVALIDITEITSWET. De heer Kupers heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen ge steld 1. heeft de minister kennis genomen van de uitspraak van den Centralen Raad van Beroep van 26 November 1936, i. w. d. no. 228 (administratieve en rechterlijke beslis singen 1937. bladzijde 49) waarbij beslist is. dat artikel 4 b der Invaliditeitswet niet van toepassing is op jeugdige werkloozen, die in werkverschaffing zijn tewerkgesteld en dat in dit geval a fortiori niet kan worden ge sproken van het verrichten van arbeid inge volge een arbeidsovereenkomst? 2. is de minister niet van oordeel, dat deze uitspraak tot ongewenschte gevolgen zal leiden? 3. is de minister bereid ten spoedigste zoodanige maatregelen te treffen, ten einde deze groep werknemers ook onder de Inva liditeitsverzekering te brengen? NEDERL. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit is aan den heer H. Bak ker, gepensioneerd lultenant-gen.-titulair van het Kon. Ned.-Indische leger, op zijn verzoek op grond van zijn leeftijd, eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van het Nederl. Roode Kruis, zulks onder dank betuiging van de door hem in die functie bewezen diensten, en is aan den heer Bakker de medaille van het Roode Kruis verleend. Voorts zijn voor den tijd van vijf jaar benoemd tot hoofdcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis de heer P. J. van Munnekrede, luit.-gen., lid van het hoog militair gerechtshof, zulks onder ge lijktijdige verleening van eervol ontslag als legercommissaris van het Nederland sche Roode Kruis, en tot legercommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer W. J. Lucardie, gepensionneerd kolo nel-titulair der infanterie van het Kon. Ned. Indische leger, zulks onder gelljktij- fiige verleening van eervol ontslag als mi litair commissaris van het Nederl. Roode Kruis. „O. so err eg, Josepne. Heel mijn schort is geel gemorde F' ..Nou. maar dat komt fijn in order Moet je bleeken met Glorine." Dat is zeker het beste. Gewoon wasschen en dan bleeken met G lor ine. Schitterend wit wordt het goed daarvan! Glorine is zoo zuiver, dat het krachtig bleekt, zonder het goed aan te tasten. Voor 16 cent hebt U een flesch, voldoende voor 5 wasschen! HANDELSONDERNEMING EMKA APELDOORN 6082 (Ingez. Med.) ZEVEN EN DERTIG NIEUWE BIOSCOPEN. Naar het „Volk" weet te melden, zal de onderneming der Cineone-theaters weldra bijna veertig nieuwe bioscoop-theaters in ons land openen, die buiten den Bioscoop bond staan. Rotterdam krijgt de primeur van deze bioscopen, die beginnen met de vertooning van actualiteiten en leerfilms. Binnenkort zal de Maasstad aldus het blad twee bioscoop-theaters rijker zijn, die niet opvallen door grootte of fraai inte rieur, maar in zooverre afwijken van de bestaande theaters, dat zij inplaats van normaalfilms, hun programma samenstel len uit smalfilms. Tot voor korten tijd werd de smalfilm alleen door de amateurs gebruikt en was er geen sprake van. dat beeld en geluid tege lijk opgenomen konden worden. Dat is thans eenigszins anders geworden en dit leidde er toe, dat de heeren P. J. G. Stui ver en A W. Goossens, directeuren van de Cineone N.V.. plannen beraamden om bioscopen in te richten, waar de smalfilm gedraald zou kunnen worden. De Ned. Bioscoopbond, die over de ver huur van films beslist, maakte het aan de nieuwe onderneming onmogelijk om over films of journaals te beschikken. Daarom moest de directie voor het actueele nieuws een eigen opnemingsdienst inrichten, ter wijl met organisaties als de Cineone-onder- neming in het buitenland overleg werd ge pleegd en zoodoende de beschikking werd verkregen over voldoende films. Ook tee kenfilms en zelfs gekleurde kunnen ge maakt worden. Werden eerst Kodak chroom-opnemingen gebruikt, sedert enkele Resultaat van den spellingchaos. Op de vragen van den heer Thijssen in verband met de strekking van het op 21 December j.l. aan directeuren en directrices der kweekscholen gezonden rondschrijven van den inspecteur van de onderwijzersop leiding inzake de schrijfwijze der Neder landsche taal bij de Kweekschooleindexa mens en hoofdakte-examens, heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen als volgt geantwoord: Het rondschrijven van den inspecteur van de onderwijsopleiding op 21 December j.l. aan de directeuren en directrices der kweek scholen gezonden, moet gelezen worden in het licht van het feit, dat de eenig geldende regeling inzake de schrijfwijze der Neder landsche taal voor de examens uitgaat van de schrijfwijze volgens de Vries en te Win kel; dat dit volgens de regels 5 en 6 van het bedoelde Koninklijk Besluit ook geldt voor den naamvalsuitgang n en voor de voornaamwoordelijke aanduidingen; dat echter van deze regeling „mag" worden af geweken, behalve ln bepaald aangegeven maanden kunnen, na een uitvinding van den Rotterdammer A. von Barsy, copieën in kleur gemaakt worden. Om de bedrijfskosten zooveel mogelijk te drukken, besloot de directie 'n reeks kleine theaters in te richten en die bij series van vijf tegelijk/in bedrijf te stellen. Binnen enkele weken worden er twee in Rotterdam geopend één in het vroegere Coomans-West aan het Mathenesserplein en één aan den Goudscheweg alsook in Haarlem, Amsterdam en Hilversum elk een. Vermoedelijk een maand later worden dan de Cineone's (Cinema voor ontwikke ling in Nederland) in Groningen, Tilburg, Utrecht, Eindhoven en Den Haag in gebruik genomen. Het plan is in totaal 37 van dit soort bioscopen te openen. Ze zullen alle 200 tot 250 plaatsen hebben. VERSPREIDE BERICHTEN. Te De Bilt, waar hij sedert zijn af scheid in 1933 woonde, is gisteren over leden Th. O. M. J. baron van Wijnbergen, diie van 1907 af notaris te Utrecht is ge weest. De overledene was een der bekendste Utrechtsche notarissen; hij was tevens commissaris van de Utrechtsche R.K. Spaarkas. Notaris van Wijnbergen was ridder van de Souvereine Orde van Maltha. gevallen. Het bedoelde rondschrijven beteë. kent nu, dat deze afwijkingen voorshands niet worden toegepast. De vraag of het mogelijk zal zijn ia de nog overblijvende vijf maanden den aanstaande candidaten de noodige ge wenning bij te brengen, beantwoordt de minister in bevestigenden zin, mede, omdat hij er geen bezwaar tegen heelt] dat in 1937 bij het schriftelijk werk voor de examens de raadpleging van een woordenlijst met de geslachtsaan duiding volgens de Vries en te Winkel wordt toegestaan en zulks te minder, omdat hij moet aannemen, dat inder daad sinds jaren op vele scholen met die geslachtsaanduiding geen rekening is gehouden. De minister teekent hierbij overigens aan, dat de regel, welke sinds 18 Juli 1936 geldt, en dus in acht is genomen, het vervallen van de uitzondering in de nog resteerende vijf maanden minder bezwaarlijk doet zijn Op de vragen van den heer Moller betref fende hetzelfde onderwerp heeft de minister o.m. geantwoord, dat de Inspecteur van de onderwijzersopleiding zich tot hem had ge wend met een vraag betreffende de in de regels 5, onder b, en 6 van het Koninklijk Besluit van 18 Juli 1936 voorkomende uit drukking: „woorden, die een kennelijk man nelijke zelfstandigheid aanduiden". In de ontvangst van het hem daarop gegeven ant woord heeft die inspecteur aanleiding ge vonden de bedoelde mededeellng te doen aan de directeuren en directrices van de kweekscholen voor onderwijzers en(of) on derwijzeressen. Aangezien de Inspecteur te recht ln zijn rondschrijven er op wijst, dat dit Koninkl. Besluit, zooals mede uit den aanhef van de daarin vervatte regeling blijkt, de schrijf wijze volgens de Vries en te Winkel als uit gangspunt neemt en aangezien bovendien het besluit slechts een uitzondering op den regel formuleert, kan kwalijk worden toe gegeven, dat de aanschrijving een wijziging in het besluit zou aanbrengen. De suggestie, dat door de voorschriften inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal verwarring en chaos op spellinggebled zou worden veroorzaakt, kan niet als ge rechtvaardigd worden aanvaard. Veeleer bedoelen deze de verwarring en den chaos, die allengs in het onderwijs zijn ontstaan, zooveel doenlijk terug te dringen. Dit doel zal zeker worden bereikt, wan neer bij het onderwijs, dat tot de bedoelde examens voorbereidt, men zich nauwkeurig houdt aan den thans alleen geldenden regel Het zal niet als een gemis worden gevoeld, wanneer straks na het verschijnen van dt lijst van kennelijk mannelijke woorden J meer vrijheid inzake geslacht en vooi-f naamwoord kan worden gelaten, zonder dï daardoor regelloosheid optreedt. In ontkennenden zin beantwoordt de mi nister de vraag van den heer Moller of hij voornemens is de mededeeling van den in specteur ten spoedigste in te trekken. HET WEGENNET OP ZUID-HOLLANDS VASTELAND LEGENDA wegen rijkswegenplan «■«loen geprojecteerd of in aanleg 1 UVE06H PPfVlNClAAL WEGENPLAN J EN ANDERE WEGEN SCHAAL TOT KJK.M In de provincie Zuid-Holland is ongeveer een vierde deel van de bevolking van Ne derland geconcentreerd en daarvan woont het overgroote deel buiten de, overigens niet onbelangrijke, waarden (de Krimpe- nerwaard en de Alblasserwaard c.a.) en de Zuid-Hollandsche eilanden. De bevolking per vierk. K.M. is in dit mooiste weidege bied van ons land dan ook zeer dicht en het is wel zeker, dat het provinciaal be stuur óók op deze landstreek doelde, toen het onlangs verklaarde dat „goede wegen een eerste voorwaarde zijn voor de econo mische ontwikkeling van een streek". Volgens het Rijkswegenplan 1932, dat in 1938 (waarschijnlijk niet onbelangrijk) zal worden herzien is voor de provincie Zuid- Holland gerekend op een net van pl.m. 335 K.M. primaure wegen, zijnde ongeveer 10°/o van het totaal. Het net van secundaire wegen omvat na de laatste wijzigingen 630 K.M. (ongeveer 1/7 van het totaal), waar van bijna 1/5 deel nieuwe wegen. Nu sedert de invoering van de wegenbe lasting in 1927 het eerste tienjarige tijd vak van de systematische wegenverbete ring per 1 Januari j.l. werd afgesloten, verwacht mag worden, dat bij het eerst volgende werk- en financieringsplan voor de Rijksplanwegen zal worden gerekend op een algeheele afwerking van dit werk in 15 a 20 jaren en voorts met grond mag worden aangenomen, dat de provinciale planwegen in deze streek in 10 tot 15 jaren volgens een versnelde werkwijze zullen worden afgebouwd, lijkt het nuttig, zoo schrijft de K.N.A.C., een kort exposé te geven van den momenteelen stand van zaken van het wegenwerk in dit lands- centrum. Primaire wegen. Op de begrooting van dit jaar zijn gelden uitgetrokken voor de voltooiing van de 3 K.M. lange omlegging beoosten Delft van den nieuwen Rijksweg 's-GravenhageRot terdam, waarmede deze 15 K.M. lange ver binding zal zijn beëindigd 's-Gravenhage- Rotterdam 22 K.M.. waarvan echter 7 K.M. in de bebouwde kommen). Het is seen voorspoedig werk geweest, als men iekent, dat door allerlei omstandigheden slechts met een gemiddeld tempo van nog geen 2 K.M. per Jaar ls gewerkt. Aan den 'weg ontbreekt nog de zeer noodzakelijke verlichting, waarvoor eerst de uitslag van de proef met natrtumlicht op den Rijks weg AmsterdamHaarlem moet worden afgewacht; even noodzakelijk zijn de ver nieuwing van de Hoornbrug, een ernstig verkeersobstakel bij de aansluiting van de bebouwde kom van Rijswijk, waarvan ver betering door het Rijk ten laste van het Verkeersfonds ln het voornemen ligt en een afdoende verbetering van den toe gangsweg tot Rotterdam, welke echter vol gens den toenmaligen opzet van den weg aanleg niet door het Rijk maar door de gemeente zou moeten worden gemaakt- Voor den Noordelijken rondweg om Rotter dam tusschen de Rijkswegen Rotterdam- Den Haag en RotterdamGouda Uitrecht) zijn voor het eerst in dit jaar gelden op de begrooting van het Verkeersfonds ge bracht. Bij den aanleg van den nieuwen auto snelweg Den Haag—Utrecht (60 K.M.) de v/eg, die zich het meest in de publieke be langstelling mag verheugen, is mede naar het oordeel der Regeering van een tragen gang van zaken sprake. Getracht wordt, evenals bij de andere belangrijke verbin dingen in het land. den achterstand in te halen. Verwacht wordt, dat het wegvak Den HaagZoetermeer in het voorjaar ge reed zal zijn err tegen het eind van het jaar het gedeelte Zoetermeer tot den pro vincialen weg GoudaBoskoop. In 1938 wordt de voltooiing tot Bodegraven tege- moetgezien, begin 1940 tot Utrecht. Door den aanleg van den 30 K.M. langen nieuwen weg van Sassenheim door den Haarlemmermeerpolder naar Amsterdam, welke naar wordt gehoopt, ln 1938 gereed zal komen, zal de verbinding van de resi dentie met de hoofdstad tot 52 KM. wor den bekort. Door de „uiteindelijke" aan wijzing als „voorrangsweg" van den Rijks weg van Den Haag naar het Haagsche Schouw zal dit weggedeelte, volgens veler verwachting, belangrijk beter aan de be- behoefte van een veilig en economisch verkeer voldoen. Voor verdere verbetering van den weg van Den Deyl naar' Haagsche Schouw hebben reeds enkele malen gelden op de begrooting gestaan, maar tot uit voering is het nog niet gekomen. De weg van Sassenheim naar de Noord- Hollandsche grens ln de richting Haarlem zal worden ontlast na de totstandkoming van den rechtstreekschen weg Sassenheim —Amsterdam. Toch blijft deze weg voor de verbinding van Den Haag met de bloembollenstreek en met Haarlem en ach terland van beteekenis. Wel zijn er aan dezen weg gedurende de laatste jaren tal van verbeteringen uitgevoerd, maar door de aanliggende bebouwing en de helaas onvermijdelijke opname van de tramrails over de vele KM. in de wegverharding, is de weg als snelverkeersweg helaas voor goed uitgeschakeld. Ook aan den weg van Haagsche Schouw via Leiden naar Bodegraven zijn in de laatste jaren tal van voorzieningen getrof fen, v.n.l. het verbreeden van den rijweg en de aanleg van een afzonderlijk rijwiel pad. Toch is het evenmin mogelijk dezen veel bebouwden, bochtigen weg ooit voor snelverkeer voldoende geschikt te maken. Van de rechtstreeksche verbinding tus schen Holland's eerste haven- en Holland's eerste handelsstad via Bodegraven (54 K.M.) komt eind 1937 met gedeelte van Rotterdam tot den provincialen weg Gouda —Boskoop en in 1938 het wegvak tot Bo degraven gereed. Over het tijdstip van uitvoering van het gedeelte van Bodegra ven tot Amsterdam is nog niets anders be kend geworden, dan dat over deze en an dere Noord-Zuid verbindingen overleg plaats heeft tusschen het Rijk en de be trokken provinciën en groote gemeenten. In het Westland kwam de nieuwe weg van Naaldwijk in Zuid-Oostelijke richting tot den Maasdijk, welke in vlot tempo werd aangelegd in 1936 gereed. Van den nieuwen v/eg van Rotterdam tot Hoek van Holland (24,5 K.M. i wordt eerst gewerkt aan het Oostelijke gedeelte, n.l. van den weg naar Naaldwijk af tot Rotterdam. Het terrein is hier slecht, vooral tusschen Maassluis en Viaardingen. zoodat niet op een snel tempo zal kunnen worden gerekend. Vervolgens staat ook een nieuwe weg van ll'/i K.M. lengte van Den Haag naar Hoek van Holland op het programma. Aangezien hier voorloopig een voldoende parallelweg beschik baai' is, laat het zich aanzien, zoo deze weg al behouden blijft op een nieuw Rijkswegenplan. dat de aanleg daarvan tot een later tijdperk zal worden verschoven. Dit is niet het geval met een geprojec- teerden verbindingsweg tusschen den Rijksweg Den Haag—Rotterdam en den Rijksweg Den Haag—Utrecht beoosten Den Haag, welke door velen als een voorlooper wordt beschouwd van een nog niet op het Rijkswegenplan voorkomende door som migen gepropageerde nieuwe verbinding van den Rijksweg Den Haag—Delft af Oostelijk van Leiden naar een punt in den Haarlemmermeerpolder van den in aanleg zijnden weg AmsterdamSassenheim on geveer 10 K.M. van Sassenheim af. Door den aanleg van dit 2KM. lange verbin dingsstuk tusschen de wegen Den Haag- Delft en Den Haag—Zoetermeer zal de be bouwing van 's-Gravenhage kunnen wor den vermeden; dan zal tevens de thans veel gevaren medebrengende toegang naar het vliegveld Ypenburg naar dien nieuwen weg kimnen worden verlegd en wel op een wijze, die het wegverkeer bevredigen kan. Tenslotte zal het Rijk een toegangsweg maken naar Gouda en wel van de ontmoe ting van de wegen Den Haag—Utrecht en AmsterdamRotterdam met den provin cialen weg Gouda—Boskoop (ongeliikvloer- sche kruising met half klaverblad) langs de Noordwestzijde van de Gouwe en het spoorwegemplacement naar een tunnel bii den Ridder van Catsweg te Gouda. Hier mede zal spoedig een begin worden ge maakt. Toch is niet te verwachten, dat dit werk zoo tijdig gereed zal zijn, dat het doorgaand verkeer Den Haag—Utrecht hiervan zal kunnen profiteeren na vol tooiing van den weg tot de Gouwe, ten einde alsdan gebruik te kunnen maken van den binnen het jaar geheel verbeter den provincialen weg van Gouda over Oudewater en Montfoort naar Utrecht. Secundaire wegen. Er is verder tot dusver belangrijk meer dan het dubbele van wat uit het Wegen-, resp. Verkeersfonds voor dit doel werd ontvangen, beschikbaar gesteld voor ver betering en aanleg van secundaire wegen, zoodat het werk momenteel voor ongeveer de helft is voltooid. Dit is zeer gelukkig geweest, want in verband met het uitstekende net van vaar wegen in de provincie bestond er in 1927 op het stuk van de wegenverbetering een groote achterstand. De financiering van de secundaire wegen heeft groote zorg ge baard en doet dit nog, niet het minst om dat de wegenaanleg hier zeer kostbaar is vanwege de slechte bodemgesteldheid en verder omdat van alle provincies Zuid- Holland het grootste aantal nieuwe wegen op het programma heeft staan. Werden oorspronkelijk de totale kosten van de planwegen geraamd op 35 millioen. later werd dit 80 millioen. thans is de raming ongeveer 60 millioen Toen de financiering ook door de lagere uitkeering uit 't Wegen- (Verkeers) fonds dreigde vast te loopen, werd door de Provincie dc hulp van het Werkfonds ingeroepen, echter zonder re sultaat. Thans heeft het provinciale be stuur in beginsel besloten het tot dusver gevolgde versnelde tempo te blijven vol houden en de door het Rijk op andere wijze aangeboden hulp te aanvaarden, waardoor met behulp van de werkverschaf fing de urgente centrale wegen door de Alblasserwaard en de Krimpenerwaard zullen kunnen worden aangelegd; verder zal een zeer belangrijke nieuwe weg in het hart van Zuid-Holland, n.l. van Scheve- ningen naar Wassenaar (Rijksdorp) ter lengte van pl.m. 9 KM. worden aangelegd, terwijl het in het voornemen ligt in 1937 ter hand te nemen een grondige verbete ring van het verlengde van dezen weg langs Katwijk, Noordwijk en Noordwijker- hout, die den Oostelijk daarvan gelegen parallel loopenden Rijksweg van Den Haag naar Haarlem aanmerkelijk zal kunnen ontlasten. Met het oog op dit laatste ra' het Rijk een belangrijk deel in de kosten dragen. Tertiaire wegen. De aanleg en verbetering der secundaire wegen heeft in de provincie Zuid-Holland een dusdanige flnancieele inspanning ge vraagd, dat het niet verantwoord werd ge acht, in tegenstelling met de meeste an dere provinciën, daarnaast ook nog lasten voor de tertiaire wegen op zich te nemen- Wanneer het thans ingediende wetsont werp, hetwelk beoogt eindelijk steun geven aan de met motorverkeer vril drua bereden tertiaire wegen (ongeveer 1/3 van het totaal), wet zal worden, dan zal voor deze wegen Iets meer dan 7°/» van fle totale opbrengst van de motorrijtuigen en rijwielbelastingen beschikbaar komen- Alsdan zal er voor tal van beheerders van tertiaire wegen ook in het hart van Zuw- Holland een beter verschiet worden ge opend. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10