BINNENLAND Nida Senff vestigt nieuw wereldrecord D Wil» Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 3 Februari 1937 Derde Blad No. 23576 Op de 200 M. rugslag Hoest en verkoudheid! ampo daar lucht Je van epl Nederland en de rede van Hitier. Te Berlijn worden inlichtingen ingewonnen. De passage ln de rede van den Duit- schen Rijkskanselier van 30 Januari, welke op Nederland betrekking had, heeft de vraag doen rijzen, of de Duit- sche Regeering aan de Nederlandsche te voren rechtstreeks een mededeeling zou hebben gedaan inzake Duitsch- lands bereidheid tot erkenning te allen tijde van Nederlands neutraliteit. Een dergelijke mededeeling werd echter, naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, door de Nederlandsche Regeering niet ontvangen, zoodat zou moeten worden aangenomen, dat de uitlatingen van den Rijkskanselier be trekking hadden op vroegere openbare uitlatingen zijnerzijds. Teneinde dienaangaande alsnog af doende zekerheid te verkrijgen, is den tijdelijken zaakgelastigde te Berlijn opgedragen omtrent de strekking van de woorden van den Rijkskanselier na dere inlichtingen in te winnen. Vergelijking met het aanbod van 7 Maart 1936. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Over de verklaringen van Hitier jegens Nederland en België schrijft de „Koelni- sche Zeitung" o.a.: Het blijft te hopen, dat tenminste de kabinetten de rede van Adolf Hitler nauw keurig lezen en acht slaan op de precisee ringen. die de rede gebracht heeft. Een dergelijke preciseering komt voor in dat gedeelte van de rede, waarin het heet, dat de Duitsche regeering België en Nederland verzekert, dat zij bereid is deze staten al tijd als onaantastbare en neutrale gebieden tc erkennen en als zoodanig te garan deeren. Onverschillig of het voor het Westen in het voornemen liggende vredes- systeem tot stand komt, biedt de Lei- der en Rijkskanselier hier dus beiden staten aan een verklaring over de neu traliteit hunner grondgebieden te ge ven en hun territorium te garandeeren. Het blad herinnert er aan, dat Hitier reeds in zijn rede van 7 Maart België en Nederland positieve voorstellen in over- eenkomstigen zin heeft gedaan en vervolgt dan: Het nieuwe aanbod betreft evenzeer onschendbaarheid van België en van I Nederland. Het is echter niet aan het slui- i ten van een Westelijk pact van non-agres- I te gebonden en dus evenmin aan garan- (ki door Engeland en Italië. Volgens het D. N. B. verluidt in goed in gelichte kringen te Berlijn, dat in de krin gen van de regeering de opvatting wordt gehuldigd, dat het aanbod van Hitler van 30 Jan. jl. verdergaat dan het aanbod van 7 Maart 1936. Ds. C- A. LINGBEEK. Hij wordt op 5 Februari 70 jaar. Ds. C. A. Lingbeek. A.s. Vrijdag viert ds C. A. Lingbeek te 's Gravenhage. lid der Tweede Kamer, zijn ïOsten verjaardag. Casper Andries Lingbeek werd 5 Febr. 1867 geboren en studeerde aan de Stede lijke Universiteit te Amsterdam theologie. In 1893 werd hij candldaat in Noord Bra bant. om 11 Maart 1894 te Voorthuizen het predikambt te aanvaarden In 1896 ging nij naar Cubaard, welke standplaats hij hij in 1899 met Klundert verwisselde. In 1903 vertrok de jarige naar Voorst, om in 1908 te Spijk iGron.i zijn intrede te doen. In 1918 werd ds. Lingbeek predikant te Steenwijk. van waar hij in 1919 reeds naar Reitsum vertrok. Hier was hij werkzaam tot 1925 toen de Herv. iGer. i Staatspartij, aan welks oprichting ds. Lingbeek een ac tief aandeel had genomen, hem als haar eerste afgevaardigde naar de Tweede Ka mer zond. Ds. Lingbeek was gedurende zijn eerste Kamerperiode ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en van den Gemeenteraad van 's Gravenhage. In 1931 stelde hij zich niet meer herkiesbaar en nam een beroep aan naar de Ned. Herv. Gem. van Urk, waar hij 10 Januari 1932 zijn intrede deed. Bij de jongste Kamer verkiezingen was ds. Lingbeek opnieuw lijstaanvoerder en in 1933 nam hij opnieuw zitting op het Binnenhof. Hij vroeg op nieuw emeritaat aan, aangezien de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk het Kamer lidmaatschap onvereenigbaar heeft ver klaard met het actieve predikambt. Ds. Lingbeek, die een leerling en geest verwant is van wijlen dr. Ph. J. Hoede- maker, behoort tot de confessioneele rich ting en is ook lid van 't hoofdbestuur van de Confessioneele Vereeniging, alsmede mede-redacteur van haar orgaan ..De Geref. Kerk". Ds. Lingbeek is eveneens redacteur van het weekblad der H.G.S. „Staat en Kerk". AMERIKAANSCHE TOERISTEN NAAR NEDERLAND. Afgifte van Intern. Rijbewijzen geregeld. De A.N.W.B. meldt ons: Meermalen is melding gemaakt van de bezwaren, welke bij Amerikaansche auto mobilisten bleken te bestaan om bij een bezoek aan Europa in een Nederlandsche haven te landen, welke bezwaren met name golden den eisch der Nederlandsche auto riteiten, dat deze automobilisten voor het verkrijgen van een internationaal rijbewijs een verklaring van een Nederlandschen arts dienden over te leggen. Tot ons genoegen kunnen wij thans me- dedeelen, dat, als resultaat van langjarige bemoeiilngen onzerzijds, deze bepaling thans zoodanig is gewijzigd, dat het Intern, rijbewijs mag worden afgegeven aan de be woners van de landen, welke niet zijn toe getreden tot het Verdrag van Parijs (in hoofdzaak de Vereenigde Staten van Ame rika) uitsluitend op vertoon Van hun geldig nationaal rijbewijs en mits voor de ver krijging daarvan een medisch onderzoek noodig is geweest. Hiermede is aan het bezwaar der Ameri kanen tegemoet gekomen, hetgeen in het belang van het Amerikaansch bezoek aan Nederland zéér is toe te juichen. Rotterdam's tunnelplan. Het contract voor den bouw geteekend. Op 1 Januari 1941 gereed. Gistermiddag is op het Stadhuis te Rotterdam op plechtige wijze het con tract voor de tweede oeververbinding, de tunnel, geteekend. Na jaren van be sprekingen is dit voor Rotterdam zoo belangrijke werk een feit geworden. In de kamer van B. en W. zaten rondom de tafel geschaard de burgemeester, dr. P. Droogleever Fortuyn, de wethouders Brau- tigam. De Zeeuw en Ratté, alsmede de vertegenwoordigers van de aannemers firma's. die den bouw gezamenlijk zullen uitvoeren. De burgemeester onderteekende het eerst het contract en vervolgens plaat- den de vertegenwoordigers der aanne mersfirma's, t. w. de heeren ir. J. Groene nd de Kater namens de Nederlandsche Aannemers Maatschappij, v.h. firma H. F. Boersma. Den Haag, ir. G. From, namens Christian! en Nielsen's Gew. Beton Mij. N-V„ Den Haag, mr. J. H. Telders voor de gezamenlijke firma's Van Hattem, en Tel ders en Blankevoort en tenslotte de heeren F- A. Elich en Murkens namens de Int. pew. Beton Mij. N. V. te Breda, hun hand tekening. Toen alle handteekeningen waren ge plaatst. heeft de burgemeester een korte toespraak gehouden en de belangrijkheid van dit contract in het licht gesteld. Van een stadium van voorbereiding is men ge komen in een periode van uitvoering. Spr. wacht dank aan de regeering voor de fi- nancieele medewerking en zeide, dat het de eerste maal in Nederland is, dat zulk een eÏÏ. 11 werk zal worden uitgevoerd. Spr. "tdigde met den wensch, dat de tot stand «y van aen tunnel een belangrijk feit "or de toekomst van Rotterdam zal mogen JU en *100Pt-. dat de firma's in onderlinge ^menwerking zullen arbeiden. «amens de aannemersfirma's sprak mr. firm8'5 enkcle woorden van dank. Deze pi?* zullen een nieuwe N.V. stichten, sneten N.V. Maastunnel. De Int. Gew.- vuii ZïJ hierbij een leidende functie ver- garantiesom van deze N.V. zal den bedragen. Het contract draagt nel vannemers op ^en bouw van den tun- iter 1 ^wee"banig autoverkeer met ver- de tnl'0!01 wielrijders en voetgangers voor In t &om van f' H-382 000- ma totaal zal worden gerekend met een tunn!?11111 van 1100 werkdagen, zoodat de kenrf onSedachte tegenslagen meegere- 1 Januari 1941 voor in-gebruik- Thans 14 van de 26 records voor Nederland. neming Bereed zal zijn. Nida Senff. Tijdens zwemwedstrijden, welke gis teravond in het A.M.V.J.-zwembad te Amsterdam door de A.D.Z. zijn geor ganiseerd. slaagde Nida Senff (A.D.Z.) er in het wereldrecord 200 meter rug slag voor dames, dat de Amerikaan sche zwemster mevr. Eleanor Holm Jarret op 27 Maart 1936 te Toledo met een tijd van 2 min. 48.7 sec. vestigde, met 4.1 sec. te verbeteren en te bren gen op 2 min. 44.6 sec. Ook de IJ-zwcmster Ida van Fegge- len zwom dezen afstand binnen den ouden wereldrecordtijd n.l. in 2 min. 46.2 sec., terwijl als derde ook Dini Kerkmeester (O.D.Z.) met een tijd van 2 min. 47.8 sec. beneden het oude wereldrecord bleef. Nida Senff verbeterde hiermede tevens het Europeesch record op dezen afstand, dat Rie Mastenbroek op 20 Januari 1935 te Amsterdam met een tijd van 2 min. 49.6 sec. had gevestigd. Zooals men ziet is bet record van Eleanor Holm aanzienlijk verbeterd, ondanks bet feit, dat het toch vrij scherp stond. Dat dit m'cgelijk is geweest kwam. doordat de beide concurrenten van Nida Senff, Ida van Feggelen en Dini Kerkmeester de Olympische kampioene uitstekend partij hebben gegeven. Vooral gaven Nida Senff en Ida van Feggeien mooien strijd te zien, Dini Kerkmeester was na de tweede baan reeds iets achter geraakt. Na 50 Meter keerde Nida Senff een onderdeel van een seconde eerder dan de IJ-zwemster. Na 100 Meter was het verschil tusschen beide zwemsters iets grooter geworden, doch op dat moment was er van het resultaat nog niets te voorspellen. Maar uit de gemaakte tusschentijden, officieus opgenomen, bleek wel, dat de mogelijkheid van een verbete ring van het wereldrecord zeer groot was. Na de derde 50 Meter had Nida Senff een Meter voorsprong genomen. Het keeren voor de laatste maal ging Ida van Fegge len minder goed af, waardoor de A.D.Z. - zwemster, bij wie dit onderdeel juist zoo buitengewoon goed verzorgd is, haar voor sprong nog kon vergrooten. Met een prachtige eindspurt van beiden werden de laatste 25 Meter afgelegd, terwijl Dini Kerkmeester op niet al te grooten afstand als derde volgde. En al spoedig wezen de chronometers der tijdwaarnemers uit, dat het wereldrecord riiêtf alleen door Nida Senff, maar ook door de beide andere zwemstertjes was verbeterd. Men zal kun nen begrijpen, dat bét enthousiasme der toeschouwers, in grooten getale aanwezig, onbegrensd was. Het weinige, dat de Olympische kam pioene ons wist te vertellen, kwam hierop neer, dat zij het zoo prettig had gevonden, ■dat ook de beide anderen beneden het wereldrecord waren gebleven. En wat jam mer, dat Rie Mastenbroek niet heeft kun nen meedoen! Mevrouw De DoodKoenen, de tramster van Nida Senff, werd van alle zijden ge- lukgewenscht en zij was natuurlijk zeer verheugd met bet derde wereldrecord van haar pupil. Zij vertelde ons, dat al enkele malen bij de training Nida beneden het wereldrecord van de Amerikaansche was gekomen, doch het feit, dat er nu zware strijd geleverd moest worden, was oorzaak, dat het record met zoo'n groot verschil was verbeterd. De lijst der records. 'Door de geslaagde recordpoging van Nida Senff staan thans niet minder dan 14 van deze 26 wereldrecords op Neder landschen naam. Op grooten afstand vol gen thans de Vereenigde Staten met 4, De nemarken met 3. Japan met 3 en Duitsch- land met 2 wereldrecords, wel een bewijs, dat Nederland bij de dames volkomen de hegemonie bezit. De wereldrecords op Nederlandschen naam zijn: 100 yards borstcrawl: Willy den Ouden 59.8 sec. 100 Meter borstcrawl: W'illy den Ouden 1 min. 4.6 sec. 200 Meter borstcrawl: Willy den Ouden 2 min. 25.3 sec. 220 yards borstcrawl: Willy den Ouden 2 min. 27.6 sec. 300 yards borstcrawl: Willy den Ouden 3 min. 27 sec. 300 Meter borstcrawl: Willy den Ouden 3 min. 50.4 sec. 400 Meter borstcrawl: Willy den Ouden 5 min. 16 sec. 440 yards borstcrawl: Tini Wagner 5 min. 22 sec. 500 yards borstcrawl: Tini Wagner 6 min. 9.8 sec. 100 Meter rugslag: Nida Senff 1 min. 13.6 sec. 150 yards rugslag: Nida Senff 1 min. 45.4 sec. 200 Meter rugslag: Nida Senff 2 min. 44.6 sec. 400 Meter rugsiag! Rie Mastenbroek 5 min. 48.8 sec. 4 x 100 Meter estafette borstcrawl: Nederland, met Jopie Selbach. Tini Wagner, Rie Mastenbroek, Willy den Ouden, 4 min 32.8 sec. Nieuw Nederlandsch record 200 M. schoolslag heeren. Tijdens de zwemwedstrijden in het A.M.J.V.-bad is op het nummer 200 Meter schoolslag voor heeren door den A.Z.- zwemmer H. Smitshuyzen nog een nieuw Nederlandsch record gevestigd. Hij zwom dezen afstand in den tijd van 2 min. 48.4 sec. Het oude record stond op naam van P. Kruithof (R.Z.C.) met een tijd van 2 m. 49.4 sec., op 29 October 1936 te Rotterdam gevesigd. Ook Kruithof zwÖnT benéden zijn ouden recordtijd n.l. in 2 min. 49 sec. Het groote kweekers-proces in het Westland. Waardoor een millioen gulden „verdiend" werd! (Van een bijzonderen medewerker.) „Als jonge mannen zijn we dit proces begonnen, als mannen met grijze haren en baarden beëindigen Wc het" zoo zeide de voorzitter van het Proces- Comité in de „Covering"-zaak, waarvan Dinsdag de slot-bijeerkomst plaats vond. Er is een millioen gulden door dit proces voor de Westlandsche kweekers bespaard, voor welk millioen zij heel wat jaren hebben gestreden! Uit alle plaatsen van het Westland waren de honderden kweekers gekomen, om nu definitief afscheid te nemen van de herin neringen aan de oorlogsjaren, toen zij met zooveel optimisme de „Covering" oprichtten. We hebben over het verloop van dit Westlandsche drama al eenige mededeelin- gen gedaan, en in de kweekersvergadering gistermiddag heeft één van de leden in den vorm van diverse tafereelen, nog eens ge schilderd het optimisme bij de oprichting der fabriek en de eerste jaren van haar werking, en de ontgoocheling toen de catastrophe van het faillissement volgde. Men weet het, de Westlandsche kweekers zouden de producten, die door het uitbre ken van den oorlog geen afzetgebied meer konden vinden, verduurzamen. Men dacht er goud mee te kunnen ver dienen: er zou zelfs een drogerij bij wor den gesticht. Vlak voor het moment dat het faillisse ment volgde, werd den kweekers gevraagd hun aandeelen-kapitaal te verhoogen. De enorme voorraad boonen kon men wel ver- koopen, doch er moesten koeien en aardappelen bij geleverd worden, zoo werd hen verteld. Sommige kweekers stortten hun geld. anderen wachtten nog, en toen kwam het faillissement. Weinig vriendelijke woorden werden gister geuit over de wijze waarop men ge tracht heeft de kweekers-aandeelhouders beet te nemen, er was een passief van f. 1.337.000! Toen zijn de processen gevolgd. Een pro ces waarbij de kweekers werden verplicht de bij-storting ten uitvoer te leggen, werd door de kweekers gewonnen. Toen volgde een proces over teruggave van gelden voor de ingemaakte boonen, aan de kweekers betaald. Dit proces is nu blijven steken, want cu ratoren hebben bericht, dat zij van verdere actie afzien. Naar aanleiding van deze mededeeling, concludeerde de voorzitter, dat zij in hun vordering blijkbaar niet sterk staan. In totaal was er van de kweekers gevor derd een bedrag van rond f. 1 millioen, n.l. f. 700.000 van de niet bij-gestortte aan- deelen, en f. 300.000 terug betaling boonen- gelden. „Dat geld hebben de Westlandsche kwee kers nu in hun zakken gehouden", stelde de voorzitter met dankbaarheid vast. welke dankbaarheid door de vergadering werd onderstreept! Aan de processen was deelgenomen door de vertegenwoordigers van bijna 2700 aan deelen en van de door hen gestorte gelden voor de kosten van het proces, resteerde nu nog een bedrag van f. 7400, dat aan de deelnemers zal worden gerestitueerd. De vergadering bracht dank aan mr. Franken uit Den Haag. die voor de West landsche kweekers de processen geleid heeft, en aan den heer Herbert, die het initiatief tot het voeren daarvan genomen had, en al die jaren als voorzitter van het Comité was opgetreden. Besloten werd tot het benoemen van efn commissie, die nu de boeken van den pen ningmeester zal inzien, en eventueel dechar ge verleenen. Enkelen van de kweekers informeerden of het nog mogelijk zou zijn dat de door hen terugbetaalde boonengelden, thans nog terug gevorderd-«kunnen worden. Sommige kweekers waren n.l. gezwicht voor de be dreiging dat, indien die gelden niet werden betaald, de dertien borgen, vooraanstaande personen in het Westland „volkomen uit gekleed" zouden worden Anderen hadden vrijwillig betaald, omdat zij dit een moreele verplichting vonden. Naar aanleiding van dit laatste zeide de voorzitter, dat de vereeniging ..Covering" tegenover de kweekers zoodanig in strijd met iedere moraal heeft gehandeld, dat deze verplichting zeker kon vervallen. Overigens werd de mogelijkheid tot terug vorderen zeer gering geacht. Aan het slot der vergadering constateerde de voorzitter dat met het thans beëindigen van deze zaak, een stuk geschiedenis van het West land wordt afgesloten. NIEUWE ZWEEDSCHE GEZANT TE 'S-GRAVENHAGE. De Zweedsche gezant te 's-Gravenhage. de Adlercreutz, die ter beschikking van zijn regeering is gesteld, zal vervangen worden door Sjoeberg. tot nu toe gezant van Zwe den bij het Quirinaal. DE HEER L. KORSTANJE INSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART TE GRONINGEN. Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den heer L. Korstanje, adjunct-inspecteur voor de scheepvaart te IJmuiden. tot inspecteur voor de scheepvaart in het derde district te Groningen, waar hij de plaats zal in nemen van wijlen den heer D. Bakker. DE EXPORT VAN VARKENS. Do Nederlandsche bond van Varkens handelaren heeft den minister van land bouw en visscherij telegrafisch mede gedeeld van zeer vele kanten klachten te hebben ontvangen, dat de veehouderij- centrale levende varkens boven zouter- gewicht laat aankoopen voor den export voor het plan Deterding. Het gevolgde systeem wijkt af van dat betreffende den export van runderen en levert een groot nadeel op aan de varkens handelaren. De bond verzoekt den minister dan ook vanaf heden de aankoopen voor export via den vrijen varkenshandel over de varkens- iharkten te doen plaats hebben. 6047 Borst inwrijven met Dam po» Pot 50, Doos 30 cc. Bij Apotb. en Drogisten. (Ingez. Med.) Eilanden nog geïsoleerd. Marken krijgt gebrek aan levensmiddelen. Nog een tocht over het ijs? Voor het eiland Marken is het er na den dooi niet beter op geworden. Maandagoch tend heeft een groep Markers voor de laatste maal den tocht over het ijs naar Monnikendam gemaakt en de post. bene vens een kleinen voorraad levensmiddelen naar het eiland overgebracht. De reis kostte toen reeds bovenmensche- Het is practisch niet meer begaanbaar Het ijs is practisch niet meer gaanbaar en de verbinding met het vasteland is thans weer geheel verbroken. Op het eiland doet gebrek aan di verse levensmiddelen zich reeds gevoe len. Verschillende artikelen, waaraan absoluut behoefte bestaat, liggen tc Monnikendam gereed om overgebracht te worden. Ondanks het feit. dat de tocht met levensgevaar gepaard zal gaan. heeft de particuliere vrachtschipper de Groot, die ook in de voorgaande ijstochten een be langrijk aandeel had, in samenwerking met den heer J. Bouwmeester te Monnikendam, het plan opgevat om heden toch nog te trachten over het ijs het eiland te be reiken. In geen geval zal men echter de reis in de haven van Monnikendam kunnen aanvangen. De levensmiddelen zullen daarom in den noordhoek van het Mon nikendammergat nabij Katwoude op de slede geladen worden. De bevolking van Marken hoopt, dat een stevige wind spoedig een einde aan haar isolement zal maken door voort stuwing van de onbetrouwbare ijslaag naar de Friesche kust. De toestand bij Ameland. Tengevolge van het ijs kon de reserve- postboot „Ameland" die gistermiddag vlot was gekomen, den vasten wal niet berei ken. De postboot „Waddenzee", welke sinds Woensdag 27 Januari in het jjs te Holwerd zat opgesloten, is gistermiddag los geko men en vlot aar. de pier te Holwerd géland. Na de post en drie passagiers aan boord te hebben genomen, is de boot om een uur van Holwerd vertrokken. Er was geen ijs rond den steiger en er stond een flinke hoeveelheid water. D» „Waddenzee", welke in normale omstan digheden den overtocht in een uur maakt, was gisteravond nog niet op Ameland aan gekomen, zoodat het schip waarschijnlijk weer in het ijs zit en den nacht op het wad zou moeten blijven. Ten Zuiden van het eiland zit zeer veel ijs. DE VERLICHTING VAN AUTO'S. Inlichtingen gevraagd aan den minister. Bij het met ingang van 1 November j.l. van kracht geworden motor- en rijwiel reglement en de daarbij behoorende be schikking worden o.a. speciale eischen ge steld aan de niet verblindende lichtbundels- van motorrijtuigen en verder worden maten aangegeven, waarbinnen de koplampen zich rhoeten bevinden. Een deel der bepalingen werd reeds direct van kracht, maar een ander deel komt eerst 1 Januari 1938 in werking. Zeer te betreuren is het, dat de nadere uitwerking der eischen waaraan vanaf 1938 voldaan zal moeten worden, wat de ver blindende verlichting betreft, niet gelijk tijdig met de invoering van het gewijzigde reglement bekend zijn gemaakt. Talrijke automobilisten verkeeren thans in de omstandigheid, dat hun verlichting niet voldoet aan de reeds op het oogenblik geldende voorschriften, maar als zij er toe overgaan nieuwe onderdeelen of nieuwe lampen aan te schaffen, dan blijft het beelemaal de vraag of deze met ingang van 1938 nog wel zullen voldoen. Hierdoor ondervinden' de automobilisten op het oogenblik een groote overlast, welke bovendien tot zeer onaangename finan- cieele consequenties kan leiden. De A N.W.B. heeft bij den huidigen on- bevredigenden toestand gemeend zich tot- den minister te moeten wenden met het verzoek te willen bevorderen, dat de ver schillende verlichtingseischen voor 1938 zoo spoedig mogelijk openbaar worden gemaakt en de gelegenheid tot keuring van lan taarns en lampen tegelijkertijd wordt open gesteld. Verder verzocht de bond den minister te willen bevorderen, dat de minimum afstand tusschen de koplampen, welke met ingang van 1 Januari 1938 de helft van de spoor breedte der voorwielen mag bedragen, tot op een kleinere maat teruggebracht wordt. Dit zou kunnen geschieden, zonder het beginsel, waarop dat voorschrift gegrond vest is, n.l. dat men eenig overzicht van de breedte van het motorrijtuig krijgt, prijs te geven. Door de voorgestelde wijziging zou kun nen worden voorkomen dat het grootste deel van de bezitters van Amerikaansche en ook verschillende Europeesche automo bielen. zeer ingrijpende veranderingen moet doen aanbrengen, hetwelk weder een nieuwe last op het motorverkeer zou beteekenen. UIT NED. OOST-INDIË. BRAND IN TABAKSSCHUREN. Inlander gedood. SEMARANG. 2 Februari. Aneta A.N.P.) Dcor blikseminslag is op lir onderneming Polan Hardjo (Klatzn) een tabak-schuur tot den grond toe afgebrand. Van een tweede schuur werden 18 kamers vernield. Een Javaan, die in de nabijheid stond, werd op slag gedood.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9