Bemanning van Noorsch stoomschip gehuldigd - Carnaval in Nice 11ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON Het huis der mysteries Uit het Engelsch door H. A. C. S. 55) Of liever, het beteekende, dat Bayard Jood was, vóór Adela het huis uitging. Voordat Adela, in haar keurige, zacht-lila lork, met haar lorgnet, dat aan zijn lint Jengelde, en met haar parasol boven haar noofd, om haar toch vooral tegen de zon beschermen, kalm langs het pad van jraszoden was gestapt, op weg naar de vereeniging voor Hulpbehoevenden. Het was niet mogelijk. Het was, ik her- M llet in mÜzelf, "let mogelijk. Moor, als 't waar was, moesten wij de tyneele geschiedenis van den misdaad op nieuw reconstrueeren. Allereerst bevrijdde Jet automatisch, Hilary van verdenking, «aar vervolgens: als Bayard reeds dood toen Adela dien middag het huis ver- en zij had die list met de telefoon uit- wat beteekende dat? Ik liet mijn wid op mijn hand rusten en staarde aar de warme kleuren van het kleine •rzische kleed. Het kleed, dat nog, verbor- 5. be dikke vezels en weggewerkt door rL afjne geweven figuren, de vlek van Twf t'oed bewaarde, w ?le,n Bayard dood was, toen Adela rein verl'et, dien middag, was het ter- von verdenking daardoor nog kleiner AlK n' ^°t mün eigen oogen had ik en en Dave uit het huis zien gaan. Bayard had mij naar den boomgaard ge stuurd. Alleen Janice en Adela waren met hem in huis. En Florrie. Florrie. Maar Florrie had het huis verlaten, vóór Janice er uit kwam, met haar mandjes aan haar arm, en haar kleine witte hoedje op, en door Janice's verhaal, dat ik dien avond gehoord had, had ik een duidelijken indruk gekregen, dat Janice regelrecht na haar korte onaangename ontmoeting met Bayard uit huis gegaan was. den tuin in, om de bloemen voor Mrs. Steadway te plukken, en vandaar naar de garage was gegaan, en weggereden. Als Janice regel recht van Bayard naar buiten gekomen was, had zij met hem gepraat, nadat Flor rie het huis verlaten had. Dan waren er nog Higby en Emmeline. Ondanks Hilary's vernuftige verdediging van zichzelf en beschuldiging van deze twee, kon ik niet aannemen, dat een van hen de schuldige was. Maar, door Florrie, Higby en Emmeline uit te schakelen, en aan te nemen, wat ten slotte slechts een vermoeden was. dat de kwestie van de telefoon zóó was, als ik meende, bleven alleen Janice en Adela over als degenen, die verdacht waren. En. terwijl ik dadelijk kon gelooven, dat Adela bijna elk middel zou kunnen aangrijpen om haar familie van verdenking te zuiveren, of elke mogelijkheid om de belangen van haar familie te verdedigen, kon ik haar toch niet verdenken van een met bewustheid uitge- voerden moord. En in mijn gevoel, was Janice eveneens niet in staat tot zooiets Maar wat was nu precies gedaan met dat stijf-opgevouwen stuk papier, en waarom? Misschien had Adela gewild, dat het bleek, dat Bayard gedood was. op het oogenblik, dat hij aan het telefoneeren was. Dan zou dit een alibi geweest zijn voor haar familie. Maar Bayard was niet gevonden op het kleed ln de studeerkamer, met den hoorn van den haak, en deze vlak bij zijn hand. Hij was in de bibliotheek gevonden, op af schuwelijke wijze op den grond liggend. Janice had hem weggesleept. En Evelyn had Bayard gezien, toen hij dood lag in de stu deerkamer. En, als mijn vermoeden juist was, was ook Hilary in Dave's studeerkamer geweest, toen Bayard daar dood op het kleed lag. Ieder van hen kon de telefoon op zijn plaats hebben teruggelegd. En dè verklaring, welke ik had_gevormd uit dat dunne stukje papier, kon wel heelemaal onjuist zijn. Ik zuchtte zwaar, en hield het papier tus- schen mijn vingers, en keek er weer naar. en op datzelfde oogenblik hoorde ik achter mij geritsel. Ik kan mijn gevoelens van dat oogenblik niet precies beschrijven. Het drong tot mij door, dat iemand mij beloerde. Twee men- schen hadden reeds hun dood in die kleine kamer gevonden. De dood komt drie keer na elkaar. Dat is een oud. onredelijk bijge loof. Maar- toch had ik het meer dan eens zien gebeuren. Wie stond achter mij? Ik kon mij niet omdraaien. Ik kon niet ademen. Ik voelde een dreigend gevaar. Toen was er nogmaals een geluid van be weging. En een stem zei: „Beweeg u niet. Ik schiet!" Het was Hilary's stem. Maar een Hilary, zooals ik dien tot nog toe niet kende. Misschien is het onnoodig vast te stel len, dat ik mij niet bewoog. Ik zat werkelijk zóó stil. dat zelfs het kloppen van mijn hart op dat oogenblik scheen opgehouden. En het was goed. dat ik zoo deed. Want Hilary kwam, achter mij, te voorschijn, juist in den lichtkring van de lamp op de schrijftafel, en ik zag, dat hij een revolver in zijn hand had. En zijn hand was niet erg vast. En de revolver werd regelrecht op mij gericht. Zijn haar zat verward, zijn oogen waren rood en met bloed doortrokken, zijn gezicht was bleek en opgeblazen, en hij droeg een donkere kamerjapon. Ook zijn stem was onnatuurlijk, heesch en dreigend. „Wat doet u hier, terwijl de heele familie slaapt?" Zij beviel mij niet, de manier, waarop zijn zenuwachtige handen met de revolver draaiden. „Niets", zei ik. „Niets." „Geef mij antwoord. U hebt een bedoe ling. hier." Het stuk papier viel uit mijn verstijfde vingers, en dadelijk zag hij het. Vlug be dacht ik een halve waarheid. „Ik vond dit stuk opgevouwen papier, hier op het kleed, dadelijk na Bayard's dood", zei ik, met een zwakken stem. „Ik kwam hier. om uit te vinden, of het soms een middel is, den moordenaar te ont dekken." Zijn oogen dwaalden heen en weer. Ik was er zeker van, dat hij het papier nog niet gezien had, en geen idee had wat het misschien beteekende. „En wat ontdekte u?" vroeg hij, op een onaangenamen toon. „Niets." En daar ik vond, dat hij keek, alsof hij niet wist, of hij mij al dan niet gelooven moest, voegde ik er, met zenuw achtige stem, bij: „Zou u de revolver niet neerleggen? Is het die van Dave?" Hij keek toen naar de revolver, alsof hij vergeten was, dat hij haar vasthield, en toen weer naar mij. „Ik geloof u niet", zei hij. „Maar als u u rustig houdt, zal ik met schieten." Ik had het gevoel, dat hij niet de bedoe ling had, mij. in koélen bloede, dood te schieten, maar Hij was in een gemoedstoe stand, waarin hij niet precies wist, wat hij deed. Misschien riep mijn nogal duidelijke en hevige onrust hem tot bezinning. Hij legde de revolver neer, keek er op een vreemde manier, naar, en zei, alsof hij niet heelemaal wist, wat hij zei: „Ja, 't is Dave's revolver. Het is de eenige, die in huis is", en toen veranderde opeens zijn toon, en zei hij: „Kijk eens, zuster Keate. Ik weet niet, wat u weet van de kwestie van Bayard's dood. Maar ik ga open kaart spelen. Ik ben heeiemaal geen rijken man. Maar ik wil u vijf en twintig duizend gulden, in contanten geven, als u morgenvroeg dit huis verlaat, en vergeten wilt, dat u hier ooit geweest bent." Achteraf was ik blij, dat er iets tusschen- beiden kwam, vóór ik mijn stem terug h'Sd. Anders zou ik veel te veel gezegd hebben, en de revolver was nog vlak bij Hilary's hand. Het was Evelyn, die tusschenbeiden kwam; zij moet alles gehoord hebben. Zij zei, op een beslisten toon: .Hilary, je bent niet goed wijs. Ga weg, Neem die revolver mee," En toen hij weg was' het was toch geen smadelijke aftocht; in de forsche lijnen van zijn schouders en van zijn dik ken rooden nek was er iets dreigends zei ze tegen mij: „Zuster Keate. als u een vriendelijke vrouw bent, zult u dit verge ten deze ongewone geschiedenis." tWordt vervolgd). HET HUWELIJK VAN JIIR. A. VAN DER WIJCK MET GRAVIN BRVDGÏTTE BENTINCK IN LONDEN. Het bruidspaar na de plechtig heid in de St. Paul's kerk. koning gustaaf van zweden in KHLSSEL, De Koning na een bezoek aan het graf van den Onbekenden Soldaat. Links Koning Leopold. DE BEMANNING VAN IIET-NOORSCIIE S.S. „LEBA" GEHULDIGD - in de Noorsche kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam voor haar moedig gedrag bij de redding van de beman ning van het in nood verkeerende schip ..Karmt". De kapitein Just Olsen wordt bediend door landgenooten. Links ds. A Salveson, naast dezen burgemeester Droogleever Fortuyn, DE CARNAVALSFEESTEN IN NICE BEGONNEN. - Een vroolijk gedeelte uit den traditioneelen optocht. Geïmiteerde brandweer lieden vormden een kluchtig orkest. ENGELSC1IE VLOOT IN DEN STORM. Een deel van Engeland's weermacht ter zee maakt een reis naar Madeira, de Kanarische eilanden en de Middellandsche Zee. De Resolution" en de ,,Ramilies" tijdens storm in de Golf van Biscaye- GESCHILDERD PORTRET VAN DE ENGELSCHE FILMSTER MEltLE OBERON. Elk jaar vervaardigen kunstenaars een portret voor de ten toonstelling in de Londensche academie. De kunstschilder Gerald Brockhurst schilderde de filmster Merle Oberon.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 5