EDDY ROOS lEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Dinsdag 2 Februari 1937 MONTE MORIS Dameskapel ENORM SUCCES A.s. Donderdag 4 Februari Speciaal Vroolijke Avond GEZELLIG LEUK EEN DTOE VISSCHERIJ-BERICHTEN Fijn en beschaafd Nieuws uit IJmuiden. THIJS IJS EN DE BRULLENDE BERG jnet name den voorzitter, dr. Marcus voor te sympathieke wijze, waarop alles georga ulseerd was. pe heer Segers zwaaide eveneens de lof trompet over het werk-comité, hetgeen een top-prestatie genoemd mag worden. Daarbij heeft dr. Marcus bewezen, „de rechte man op de rechte plaats" te zijn. Het deed hem genoegen dat 85"/,. van de gelden aan de inwoners ten goede is gekomen. Hij zou het treuren, wannneer dit comité na de adszltting (zoo hij hoorde) ontbonden iou worden en vroeg den burgemeester als eere-voorz. de ontbinding te voorkomen. De heer Tibboel sloot zich hierbij aan en sprak den wensch uit, dat de eenheid die er is blijven moge en dat het Comité in stand al blijven. Na rondvraag volgde sluiting. Het Oranje-comité blijft voortbestaan. In „de Witte Zwaan" vergaderde het Oranje-comité met het doel tot ontbinding over te gaan. HierbU was tegenwoordig de eere-voorz. burg. van Wijnbergen. De voorz. dr. H. A. Marcus bracht den burgemeester dank voor diens waardevolle adviezen, waardoor aan de feestviering jachet werd gegeven. Een bijzonder woord van dank werd ge bracht voor de medewerking der groote bloemisten. Tenslotte richtte spr. zich tot de comité leden en dankte hen voor de zoo prettige samenwerking, in het bijzonder zich wen dend tot den secr. den heer Pinteren voor zijn veelvuldigen arbeid. Daarna voerde de eere-voorz. het woord welke het zich een groot voorrecht achtte viij uit te spreken de groote erkentelijkheid die er leeft ln de gemeente voor het werk -n het comité, een comité waar élan ln tl Zeer verheugd was de burgemeester, dat dr. Marcus als voorzitter de leiding op zich nam. De viering is volkomen geslaagd. Ook in den Raad werd een woord van op- hten dank gesproken waarbij de wensch jterd uitgesproken dat het comité zou blij ven bestaan. De burgemeester zou zelf ook niets liever zien dan dét. Echter is de taak die aangevangen werd, de viering ter ge legenheid van het Vorstelijk Huwelijk, vol- acht en als zoodanig wordt het comité ontbonden. Doch gaarne zag spr. dat het comité zichzelf bestendigen wilde, omdat dan in de toekomst ook de zaak in goede handen ls. Spr. verzocht dr. Marcus als voorzitter te willen blijven fungeeren. Dr. Marcus dankte voor deze waardee- rende woorden en wilde het verzoek in be laad houden. Het Oranje-comité ls nu dus permanent! Muziek-uitvoering. De Muziekver. „V.O.O.A." gaf ln café Taas haar jaarlijksche uitvoering, welke zeer goed geslaagd is - De jonge pianist. P. J. de Koning, be- alde op het solistenconcours te Loosdul- «1 een eersten prils in de eerste afdeellng. - De heer A M. Kaptein slaagde voor •et diploma Belasting-consulent. Ds. H. Ligtenberg predikant bij de Ctref. Gem. alhier, staat op het tweetal te tekerker-Oostkapelle. - Onze plaatsgenoot ,de heer J. Pauw, i benoemd tot onderwijzer aan de Visser tsschool te 's-Gravenhage. 6015 (Ingez. Med.) NOORDWIJKERHOUT. Hol! bloembollenkweekers Genootschap. De vergadering van het Hol! bloembol lenkweekers Genootschap H.B.G. in hotel Couwenberg was slechts matig bezocht. Het hoofdpunt van de agenda was: WU- zlgfng reglement bij het verleenen van hulp aan zieke leden. Het bestuur wilde te ver leenen hulp niet langer laten duren dan 3 Kaanden. Besloten werd hulp te verleenen aan zieke kweekers, die alleen hun bedrijf uit oefenen en wel zoolang, totdat de bollen opgeruimd kunnen worden. De behandeling van den beschrijvings brief leverde niets belangrijks op. Accoord werd gegaan met het voorstel om reductie op de contributie te verleenen aan minvermogende kweekers. De uitbeta ling van Ingeleverd plantgoed moet vóór 1 Maart geschieden. K. J. M. V. In hotel „Gouwenberg" trad op voor de K. J. M. V., pastoor Houtman, oud-aalmoe- ttnier van het Engelsche leger. Hij hield aan causerie over de Oostersche Godsdien sten, meer in het bijzonder over het Hin doeïsme. In het parochie-huis van St. Victor Meld de directeur der meisjes-congregaties tapelaan Hofstee een lezing met lichtbeel den over „Het Heilige Land". NOORDWIJK AAN ZEE. Chr. Besturenbond. Voor de afdeeling Noordwljk van den vnr. Besturenbond sprak in de Geref. Kerk Westenburg over „Is het Maatschappe- "IkProbleem voor oplossing vatbaar?" Door den voorzitter werd de vergadering «eopend. In zijn inleiding heinnerde ds. westenbumg aan de dagen van hoogcon junctuur. Doch alles is weer ten ongunste wramderd onder den funesten invloed van j weTe'ddePressie. Het wereld-kapitaal vernietigd door den oorlog; over productie legde er nog een schepje op. r™dat ai spoedig moest blijken, dat men 'Oh vergist had en er geen plaats voor on arbeider overbleef. LrfJJj in dit wereld-leven, vraagt spr., de roeid Gods te ontdekken? Wat is het be- zfjon Gods? Bij 't licht van Gods Woord we Eetroost, gesterkt; oog en oor orden aangeraakt door den Geest Gods. r* communist en de socialist zeggen dat i, J®hhtsehappelijk probleem op te lossen van u em is r^p Semaakt om het zaad Mar»?' socialisme te kunnen ontvangen. ra is getroffen door de groote ellende. Armen „..JS, touden er niet meer zijn, doch de gistel o heeft geleerd dat Marx zich ver- de ^on rekening werd gehouden met blii»„ 2 of deze maatschappij altijd zal zien i ^^h- Vanuit Chr oogpunt be ien nÜ> ecn organisme, dat zal verdwij- kan'n j wezen van onze maatschappij Melk s'echts veranderen. #6 „L?et gezamenlijk zingen van Gezang ™d gesloten. OEGSTGEEST. NED. PADVJNDSTERSGILDE. Installatie van 4 leidsters en 33 padvindsters. VEUR-LEIDSCHENDAM. EIERENVEILINGSVEREENIGING. In de keurig versierde groote benedenzaal van het clubhuis aan de Geversstraat hoek Terweeweg. sedert enkele dagen bewoond door de afd. Oegstgeest van het Nederland- sche Padvindstersgilde. had Zaterdagmid dag onder groote belangstelling een bijzon dere plechtigheid plaats n.l de installatie van een 32 tal padvindsters en een 4 tal leidsters. Namens de afdeeling Oegstgeest heette mevr Jaemes de aanwezigen welkom, in zonderheid de afgevaardigden van de Oegstgeester Satryas. Enkele weken geleden had niemand on zer gedacht dat wij reeds zoo spoedig een zoo gerieflijk clubhuis zouden kunnen vin den als wil thans bii deze Installat-eplech- tlgheid al moven bewonen, zóo sprak mevr. Jaemes. Dit hebben wii te danken aan de j zeer welwillende medewerking van den eigenaar den heer Mugge waarvoor wii hem oprecht danken. Tevens sprak spr. haar hartelijken dank uit voor de aan de inrichting van het club huis geschonken benoodigdheden. Hierna zongen de jeugdige padvindsters eentge clubliederen, waarop mevr v. d. Bosch-de Jong het woord voerde, als voor zitster van het hoofdbestuur van het Ned. Padvindstersgilde Het verheugde haar de padvindstersfceweging hier met een zoo groot aantal leden te mogen begroeten. Spr. wees op de beteekenis van de be lofte. Zij rfchtte zich daarop tot het be stuur. hen wijzende op de moeilijke taak welke op de schouders ls genomen. Zii wees de leidsters op den ernst van hun taak. Na nog enkele woorden tot de padvindsters te hebben gericht overhan digde mevr. v d. Bosch het bestuur een Oranje-Wit-Bleu-vlag. Met een van dienen ernst getuigende rede installeerde zii daarna eerst de 4 leid sters. die ieder voor zich de padvindsters- belofte aflegden. Daarop volgde de instal latie van 15 kabouters waarbij zii werden voorzien van de oranje-das en insigne In de pauze werd chocolademelk geser veerd en het clubhuis bezichtigd Hierna werden 1? padvindsters geïnstalleerd Deze plechtigheid werd besloten met het zingen van een padvindsterslied. In haar slotwoord deelde mevr. Bosch mede dat thans 35 °/o der Hollandsche jeugd bii het Gilde is aangesloten. Namens het bestuur bood mevr. Jaemes een prachtig Ingerichte gereedschapskist aan. welke door de leidsters in dank werd aanvaard. Raadsagcnda. De raad vergadert a.s. Donderdag te 7,30 uur nam. 1. Opening; 2. Notulen, ingekomen stuk ken cn mededeelingen; 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop v. bouwterrein aan den Rljnzlchtweg; 4 Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op het aanplakken en aankondigen ln de ge meente Oegstgeest; 5. Voorstel van B en W. tot wijziging van de instructie van den gemeente-ontvanger; 6. Comptabiliteits- beslulten. Rondvraag. De heer L. van Eisen, onderwijzer aan de R.K. school alhier is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Woerden. De jaarvergadering. Onder leiding van d;n heer A. H. van den Akker hield de eierenvellingsver. „Het Wa pen van Veur" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de lichtpunten, die zijn ontstaan door den uitvoer v. 50 mlllioen eieren naar Duitsch- land. Spr. hoopte, dat de regeering door verlichting of afschaffing van de crisis rechten op de voeders ,den pluimveehou ders tegemoet zal komen. Goedgekeurd werden de jaarverslagen van secr. en penningm Geveild werden 1.667.466 eieren tv. jaar 1.732.670). De totale omzet f. 64.633,59 tv. j. f. 60.662.70). De gemiddelde prijs der eieren was 3.29 cent tv j. 3.04 cent). De ontvang sten bedroegen f 2592.99, de ultg. f. 2092.33, zoodat er een batig slot is van f.500,66. Het bezit der vereeniging bedroeg f. 1193,13. De secretaris, de heer J. Al, besprak hier na, in verband met de vele wenschen. de vergrooting van het veilingsgebouw, wat door de gemeente niet ls toegestaan. De voorz. stelde hierna voor. nu uitbreiding toch niet mogelijk ls. een gedeelte van het kapitaalbezit te verdeelen onder de armen van de drie ter plaatse bestaande kerkge nootschappen. Dit voorstel werd van ver schillende zijden bestreden en tenslotte ingetrokken. Herkozen werden als lid der controle-comm. de heer Th. J. Gerritsma en als bestuursleden de heeren C. Hulsman en J. de Ridder. Coöp. Tuinbouwveiling. De Coöp. Tuinbouwveiling „Veur en Omst." hield haar Jaarvergadering. De openingsrede gehouden door voorz. L. C. de Koning bevatte een beschouwing over het jaar 1936 en een bespreking betreffen de teeltverdeeling, ln verband met den handel aan de velling. Het omzetcijfer liep terug van f. 530.000 tot f. 507.000.—. De totale schuld bij de Bank bedroeg f. 19.700.De verlies en winstrekening werd goedgekeurd. De heer A. W. Hendriks werd tot bestuurslid geko zen en de heer F. J. Zuidwljk tot commis saris. Vergoedingen voor Bestuur worden on veranderd vastgesteld, de te heffen vei- lingprovlcie zal bedragen 4 °/o en de kistenhuur 1 cent per kist en per gebruik. De entreegelden werden bepaald op f. 15- per lid. Met bijna alg. st. werd aangeno men een voorstel, tot het niet meer heffen van provisie bij uitgifte veilingcredieten. Aanrijding. Aan den Wi'.sveenschewee had een aan rijding plaats tusschen een met paard be spannen petroleumwagen van de Automaat, bestuurd door P. Blokland en een hem achterop rijdende auto bestuurd door H. Z. uit Voorschoten. De petroleumwagen werd op het erf van de woning van den heer Westerman geslingerd, waardoor van de lading verloren gih»tDe auto kreeg schade aan het rechtervoorspatbord. Chef-veldwachter Scheffers overleden. In den ouderdom van 57 jaar ii over leden de heer N. J. Scheffers. chef-veld wachter der gemeente Stompwijk. Na 11 jaren jachtopziener-onbezoldigd rijksveldwachter te zijn geweest te Lex- mond en Loosduinen, volgde in 1917 zijn aanstelling tot gemeenteveldwachter te Stompwijk. In 1932 werd Scheffers bevor derd tot chef-veldwachter met als stand plaats Leidschendam. Rijkspostspaarbank. Gedurende Januari is aan het postkan toor alhier en het bijkantoor ln de buurt schap op de Rijkspostspaarbank ingelegd f. 7451,02 (v.m. f. 11.582,18) en terugbe taald f. 12.759,47 (v.m. f. 11.223,41). Het aantal in omloop zijnde beekjes bedraagt 2628 (v.m. 2623). Gevonden: Wollen das, polomuts. huis sleutel. Adres bureau van politie. gebouw, vereenlgde aan een gemeenschap pelijk ontbijt. Hierna toog men ter kerke ter bijwoning van de plechtige Hoogmis, die werd opgedragen tot intentie der jubilee- rende vereeniging. De Hoogmis werd op gedragen door pastoor P. Meyer, geassis teerd door de heeren L. Brabander, kape laan en Pater Fransen. Na de hoogmis had in het R.K. Vereeni gingsgebouw een receptie plaats, die zich in een druk bezoek mocht verheugen. Tij dens deze receptie verleende de R.K. Har moniever. „St. Laurens" haar medewerking. Na de receptie bood het R.K. kerkbestuur de jubileerende vereeniging een diner aan, waaraan mede aanzaten pastoor P Meyer, kapelaan L. Brabander en pater Fransen. Pastoor P. Meyer complimenteerde de jubi leerende vereen, met de viering van haar zilveren jubileum en in 't bijzonder de vier zilveren jubilarissen, die 25 jaar lang lid der Eerewacht zijn geweest. WASSENAAR. Volksonderwijs. In „Bellevue" hield de afd. Wassenaar onder voorzitterschap van mr. H. B. Wildt Meijboom een vergadering. Door de penningmeesteresse werd ver slag uitgebracht, waaruit bleek, dat een voordeelig saldo viel te boeken van f. 8,41. In de drie ontstane vacatures in het be stuur werden gekozen tot secretaresse me vrouw J. C. van Rossem du Chattel, tot voorz. Ir. W. A. v. d. Scheer en tot bestuurs lid de heer C. W. Pantekoek. ZEVENHOVEN. ZIEKENHUISFONDS. Jaarvergadering. De vereen. Ziekenhuisfonds hield haar jaarvergadering in café Smit. De opkomst was vrij goed. Uit de verslagen bleek, dat voor 14 patiënten de verpleegkosten wér den betaald. Bovendien werd voor twee patiënten liet vervoer bekostigd. De uitga ven overtroffen de inkomsten met ruim f. 87.—, zoodat tengevolge daarvan de reserve terugliep van f. 1250.— tot ruim f. 1160.—. De aftr. bestuursleden, de heeren dr. A. Lucardie, L. S. Slingerland en J. J. J. Könst, werden herkozen. De heer D. van Dien, voorz. van het 1 streekverband Rijnland en omstr. van vereenigingen voor ziekenhuisverpl. hield een causerie. VOORHOUT. K. J. M. V. Installatie kapelaan J. C. Groot. De voorzitter der K. J. M. V., de heer M. P. A. Meissen opende deze vergadering. Aile leden en vele genoodigden waren aan wezig. Hierna werd kapelaan Groot begroet als de derde moderator der K. J. M. V. De hoop werd uitgesproken, dat ook hij, .even als zijn belde voorgangers het saamhoorig- heldsgevoel zou weten te versterken. Kapelaan Groot dankte voor deze woor den. De notulen werden goedgekeurd. De heer A. C. H. N. M. de Bekker sprak vervolgens over „De beteekenis der deva luatie". VOORSCHOTEN. De K.R.O. Show Boat. De Kath. Radio Omroep heeft in de K. R. O. Show Boat, die in de Vliet aan de MOlenlaan lag, een populairen avond gegeven. Het bezoek was tamelijk groot en het was Jammer, dat tengevolge van de vorst, de verlichting en verwarming bui ten werking waren gesteld en men zich met petroleumverlichting en kaarslicht moest behelpen. Ondanks dit alles heerschte er op de boot een opgewekte stemming. Een der heeren van het gezelschap sprak vóór de pauze een propagandistisch woord en zette in het kort het doel van den K. R. O. uiteen. Onded de aanwezigen merkten wij o.a. op burgemeeser M. F. Berkhout, kapelaan L. Brabander en eenige paters Montfort-a- nen van de Haagsche Schouw. 25-jarig bestaan van de Eerewacht. De eerewacht, die voor de orde in de R.K. kerk zorgt, herdacht, haar 25-jarig bestaan. De eerewacht werd opgericht onder het pastoorschap van den Zeereerwaarden heer Thoman. Vier leden van deze eerewacht herdach ten tevens hun 25-jarig lidmaatschap, n.l. de heere L. Lamboo, Jac. Parlevliet. W v. Brecht en M. G. Cpdam. Des morgens naderden de leden van de jubileerende vereeniging ter Heilige Tafel, waarna men zich, in het R.K. Vereenigings- ZOETERWOUDE. Jaarvergadering R.-K. Volksbond. In het Patronaatsgebouw vond de jaar vergadering plaats van den R -K. Volks bond. Geopend werd door voorz. Van Haastregt. De notulen werden goedge keurd. Secretaris Loos las het jaarverslag. Het ledental is teruggeloopen van 84 tot 75. Het financieele verslag van den heer De Beer meldde een batig saldo van f. 5.85. De heer G. Bos .penningm. van het hulp fonds. deelde mede. dat in 1936 300 L. melk, 185 eieren, 27 pond vleesch, wijn en vruch ten is uitgedeeld De heeren De Boer, Bos en Sep werden tot bestuurslid herkozen. Inplaats van den heer Haastregt werd de heer v. d. Ploeg benoemd, die tevens tot voorz. werd ge kozen. De heer Haastregt werd tot lid der con trole-commissie benoemd. In de vacature voor H. Z. werd benoemd de heer J. v. d. Drift. Den scheidenden voorz. v/erden woorden van dank gezegd. Tenslotte sprak de heer Loos een propa gandistisch woord. GEMEENTERAAD. Gcldlcening - Geen Burgerlijk Armbestuur - Verbetering van meerdere wegen. De voorzitter hield een nieuwjaarsrede, waarna met -alg. st. werd besloten de ge- meente-begroo.ting 1937 te wijzigen. Ecn bedrag van f. 3566,25, dat meer zal ont vangen wordeh uit het Werkloosheidssub- sidiefonds wordt gereserveerd voor 1938. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten een geldleening van 5'/t%i te con- verteeren in een geldleening van 4"/» en een nieuwe leening te sluiten van f. 7000 aa 4'7o als dekkingskosten voor het vernieu wen van de Geerbrug. Nog werd besloten tot converteering eener leening van f24 190. rentende 5% in een 4% leening, in verband waarmede echter een vergoeding moet be taald worden van P/o. Aan de bijz. scholen werd een voorschot op de vergoeding ex art. 101 der L.O.-Wet toegekend voor 1937; zijnde voor de R.-K. School in de Zuidbuurt f. 1959,52; R.-K. School Schenkelweg f. 1948.93 en R.-K. School Hooge Rijndijk f. 1398,14, een en ander gebaseerd op een gemiddelde uitgave per leerling der openbare lagere school in 1935 ad f. 13,24. In verband met de benoeming van de kweekelinge met akte, die aan de O. L. school les gaf in nuttige handwerken, tot onderwijzeres elders, achten B. en W. het noodzakelijk, dat een vakonderwijzeres wordt benoemd voor het geven van 4 weke- lijksche lesuren. Ze stellen voor daarvoor een belooning vast te stellen van f25 per maand. Met alg. st. werd aldus besloten. Inmiddels zal een tijdelijke leerkracht worden benoemd. Naar aanleiding van een verzoek der Oudercommissie van de O.L. school werd besloten een toelage te geven voor 1937 ad f. 10.—. Met betrekking tot een verzoek van A. G. Boonekamp te Stompwijk om hem een subsidie te verleenen voor het Instandhou den van een autobusdienst, stelde de meerderheid van B. en W. voor f. 50 te verleenen voor 1937. De minderheid was tegen het verleenen van subsidie. Na uitvoerige discussie werd het verzoek met alleen de stemmen van de heeren On derwater en Meijdam tegen, ingewilligd. Aan de orde was o.a. de beslissing over het verzoek der p! afd. van den Ned. R.-K. Volksbond om een Burgerlijk Armbestuur op te richten. Na breedvoerige bespreking werd met 10 tegen 1 st. besloten niet tot oprichting over te gaan. De heer Starrenburg was alléén voor. In behandeling kwam toen een rapport der daartoe ingestelde raadscommissie tot verbetering der wegen, waarin werd voor gesteld in een tijdvak van 4 jaar de diverse wegen, die bij de gemeente in onderhoud zijn, van een beter wegdek te voorzien. Voor 1937 stelde de commissie voor het Dorp en de Noordbuurt van een klinker bestrating te voorzien, terwijl er een be schoeiing gemaakt zal moeten worden langs de Noordbuurtsche Vaart. Verder zou de commissie gaarne zien, dat het hek voor het raadhuis komt te vervallen en er een pleintje van tegels wordt gemaakt. B. en W. stelden voor aldus te besluiten, met uit zondering van dat pleintje. Besloten werd tot uitvoering daarvan over te gaan. terwijl tot dekking der kosten 'n geldleening zal worden aangegaan, groot f. 24.000. af te lossen in 20 jaren. Ten aan zien van de onderdeelen der raming werd besloten den leden geheimhouding op te leggen, terwijl er een publieke aanbeste ding zai worden gehouden volgens het door den gemeente-opzichter te maken bestek. Na rondvraag volgde sluiting. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 2 Februari. Tarbot per Kg. f 1,60—1,30; Tongen id. f. 1,80—1,45; Groote schol per kist van 50 Kg. f. 20—17; Middelschol idem f. 27 24; Zetschol idem f. 38—37; Kleine schol idem f. 318,50; Bot idem f. 1512; Schar idem f. 15—12,50; Kabeljauw per kist van 125 Kg. f. 53—31.50; Lengen per stuk f. 1.75; Wijting per kist van 50 Kg. f. 11—9. Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM 96 met f. 1248; IJM 7 met f. 2086; IJM 42 met f. 1729. (Van onzen correspondent). Verwachte schepen. Verwacht voor de Woensdagmarkt JPool- zee" IJM. 77 23 m. tong. 7 m tarbot. 30 m. groote schol. 40 m. kleine schol. 25 m. wij ting en schar en 5 m gul. Totaal 130 man den. benevens 12 stuks stijve kabeljauw. De omzet in den rijksvischafsla?. De omzet in den riiksvischafslag geduren de Januari j 1. bedroeg f. 501.749 tegen f. 543 385 in Januari 1936. 18. Thijsje keek het vreemd gebeuren vol verbazing aan; steeds zag hij meer steenen vallen gaan, hoewel zij toch al vele dagen daar heel goed en stevig lagen hoe het wel kon begreep hij niet. maar 't werd heel erg, zooals je ziet. Alles, wat de Koboldmannen voor 't volvoeren van hun booze plannen, hadden opgestapeld voor de poort van Grootenoor, kwam naar beneden je begrijpt, dat ook die plannen daardoor schipbreuk leden! En die steenen kwamen allemaal zeer vreemd terecht; midden tusschen de Koboldendat beviel hun slecht 1 Allen en ook Vuilgezicht. het opperhoofd, waren door den schrik van hun verstand beroofd; toen steeds meer steenen naar beneden bleven rollen, vonden zij het 't beste om maar heel snel weg te hollen! 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7