STADSNIEUWS Buitenland >77sie laargang DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 No. 23575 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Binnenkort wordt er mee begonnen. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. t Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; Franco* per post - f. 2:35 per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mod.) ring leiden en omstreken van t chr. zangvereenigingen. De veertiende jaarvergadering. In het gebouw „Nathanaël" werd gister avond de 14e jaarvergadering van boven- genoemden Ring gehouden. Aanwezig wa ren 15 afdeelingen, uitbrengende 24 stem men. Op gebruikelijke wijze werd de bij eenkomst door den voorzitter, den heer G Goedhart geopend. In zijn openings voord heette hij de aanwezigen welkom en kon hij mededeelen, dat deze maal een meer opgewekte en betere stemming heerschte dan een jaar geleden; dat rüet alleen vijf nieuwe vereenlgingen tot het Ringverband toetraden, maar ook de Ringavond op 26 Januari 1936, het con cours in de Stadsgehoorzaal en de Ring avond voor de Radio in de Hoogl. Kerk goed slaagden. Spr. hoopte, dat deze geest mag blijven heerschen, ook al zijn er voor den Ring moeilijkheden in zicht. Hij hoopte ook, dat het a.s. concours op 17 en 18 Mei as. door grootere deelneming zal slagen. Wij blijven vol goeden moed, zeide spr. Het uitgebrachte jaarverslag van den secretaris, den heer C. B. v. d. Zeeuw, werd, evenals de notulen van de najaars vergadering, goedgekeurd. De penning meester, de heer G. Zitman, had 'n batig saldo in kas van f. 7,83'/:. Aangedrongen werd door den penningmeester op betaling der contributie, voorzoover nog niet vol daan over 1936 en, als het kon, ook over 1937, aangezien hij een tekort had. De heer Waasdorp, bibliothecaris, ver telde, dat hij het vorige jaar aan 17 ver- eenigingen 74 muzieknummers (2483 part.) uitgeleend had. Het blijkt dus, dat deze maatregel van den Ring, het verstrekken :an goede muziek aan financieel zwakke ildeelingen. goed werkt en dat de cent per partijtje, welke door de vereeniginge'n wordt betaald, niet is „huur", maar een kleine tegemoetkoming in de kosten, ver oorzaakt door slijtage en verlies. Het aftre dende bestuur werd met nagenoeg alge- raeene stemmen herkozen en nam deze benoeming ook weder aan. Het zangcon cours werd bespraken en op spoedige in zending der formulieren aangedrongen. De contributie over 1937 werd weder vast gesteld op 10 ct. per lid. Over het nu volgende punt: Verhouding tusschen Ringbestuur en Bond, werd druk gediscussieerd. Na langdurige besprekingen en voor lezing van de briefwisseling van beide par tijen werd door den voorzitter voorgesteld, al het mogelijke in het werk te stellen, om tot overeenstemming te komen, vóór de breuk onherstelbaar is en de Ring L. en O. ophoudt Bondsring te zijn. Na rondvraag, waarbij de secretaris aandrong op meer wederzijdsche waaraee- ring en meerdere sportiviteit, werd de goed bezochte vergadering door den heer Zit man met dankgebed gesloten. HET JAARFEEST DER NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. VRIJZINNIG CHRISTELIJKE FEDERATIE. Jcugddagviering. Met bijzondere voldoening mogen de Jeugdgroepen der Vrijzinnle Christelijke Federatie te Leiden terugzien op den 31en Januari. Het door de Vriiz. Chr. Jeugdcen- trale aangegeven thema ..De verantwoorde lijkheid voor de Nederlandsche Jeugd en haar lot" is in vele kerken van ons vader land j.l Zondag door de voorgangers in hunne Drediking opgenomen. Zulks is ook eeschied door de Vrijzinnige Kerkgenoot schappen hier ter stede. Na een daarop volgend samenzijn der jongeren waarop ds. J de Graaf uit Utrecht oo boeiende wijze een voordracht heeft ge houden over „Het uitdagend element van ons Geloof" is des avonds een gemeen schappelijk samenzijn van ouderen en jon geren gevolgd in het Leidsche Volkshuis. De voorzitter der federatie prof. dr. L. J van Holk heeft deze bijeenkomst met een hort inleidend woord geopend en er ziin vreugde over uitgesproken dat velen aan "0 uitnoodiging gevolg hadden gegeven. Na een tweetal goed voorgedragen liede ren door mei. I Schophuizen gaf prof. van Holk den beknopten inhoud en de strekking weer van het oo te voeren leekenspel ..De burgers van Calais" Van de opvoering van O't spel door de jongeren mag met grooten 'of worden gewaagd. De niet eenvoudige ODdracht om met een groote bezetting de verschillende tafereelen van het inhouds volle spel op een klein podium uit te beel- °cn. is volledig vervuld. De korte doch aangrijpende momenten, waaruit het spel is ongebouwd, hielden de 'beschouwers geboeid. Dat de opvoering op een zoo hoog peil en in een zoo sterk ge voelde saamhoorigheid en gelcofsverze- kerdheid mocht worden uitgebeeld is zeker aan alle medespelenden te danken, doch ™t 't minst ook aan de goede leid'ng van mevT. J. Winkler-Kruyt. Prof. van Holk sloot met een woord van narteliiken dank dezen goed geslaagden Am?"1 waarna door alle aanwezigen de «mbrosiaansche lofzang werd aangeheven Het move niet de laatste avond ziin. op whke de Jeugdgroepen der Vrij Chr. Fcde- Een geslaagde avond. Het was ongewoon druk, gisteravond, op het jaarfeest van de afdceling der Nederlandsche Reisvereeniging, dat ge vierd werd in den foyer der Gehoorzaal. Bij de lezingen en feestjes heeft de afdeeling zoo ongeveer altijd haar zelfde bezoekers en men beschouwde het daarom ditmaal haast als een waagstuk van het bestuur, dat het een grootere zaal dan gewoonlijk had durven huren. Verrassend is echter het re sultaat geweest en bij zooveel belangstelling bleef de goede stemming, aangewakkerd door de Haagsche band „The Rhytm Fan", natuurlijk niet uit! Voorzitter Van der Horst opende met een kort welkomstwoord, zich daarbij in het bijzonder richtende tot den oud-voorzitter en den oud-secretaris, respectievelijk de heeren Hardeweg en Mooi. waarna hij de tooneelclub „Vadertje Langbeen" in de gelegenheid stelde tot de afwerking van haar programma over te gaan. Dat program bestond uit een tweetal blijspelletjes „Arme Rijken" en „Een mal geval" en het heeft de honderden bezoe kers gedurende eenige uren op zeer aan gename wijze bezig gehouden Bram Mennes was de hoofdpersoon in beide blijspelletjes, die zoo hier en daar naar het kluchtige oversloegen, en hij ver tolkte zijn rollen op talentvolle wijze, maar hij vond steun naar alle zijden. Laten we verder geen namen noemen om niet ge dwongen te worden het gansche program ma over te schrijven, doch slechts vaststel len dat het spel geestig was en beschaafd en dat beide stukken met hun tallooze in gewikkelde situaties en verwarringen door het publiek ten zeerste geapprecieerd en toegejuicht zijn. Alle meespelende dames kregen bloemen Na afloop is er gedanst bij muziek van „The Rhytm Fan" en ook hiervoor was de animo ongewoon groot, zoodat deze feestviering van de Leidsche afdeeling der N.R.V. in alle opzichten geslaagd mag wor den genoemd. UITSLAG VAN DEN FOTO-WEDSTRIJD. Uitgeschreven ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk. De Contact-Commissie bericht ons. dat de jury voor den bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana uit geschreven foto-wedstrijd als volgt heeft beslist Klasse A: le prijs motto „Verlichting, no. Ill, H. Sterk, Haarlemmerweg 44b, aan dezen inzender werd tevens de medaille der Contact-Commissie voor deze klasse toe gekend. 2e prijs motto „Verlichting", no. II. B. Cahen, Zoeterwoudsche Singel 64. 3e prijs motto „Verlichting", no. II. N. v. d. Horst, Oude Rijn 158. Troostprijzen werden toegekend aan: motto „C. C. L.", H. van Cittert, Kalver markt 5: motto „N E. U F.", L. Neute boom, Pieter de la Courtstraat 66 Klasse B: le prijs motto „Feestvreugde", C. N. Cii. Janssen Andeweg. Plantsoen 15. De jury merkt bij deze beslissing op, dat de inzendingen zoowel kwantitatief als kwalitatief ver beneden de verwaenting zijn gebleven. Wanneer zij desondanks bovenstaande prijzen toekent, moet zulks eerder be schouwd worden als een aansporing tot ruimere deelname en beter werk voor een volgenden wedstrijd. Over de uitdeeling der prijzen volgt nader bericht. (Speciale berichtgeving). Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zal thans bin nenkort een aanvang gemaakt worden met de verbouwingen in het Paleis te Soestdijk. De plannen van de beide architecten, de heeren ir. de Bie Leuveling Tjeenk en prof. van der Steur zijn goedge keurd. In den linkervleugel van het Paleis, waar de verbouwing zal plaats hebben, komt thans ook centr. verwarming (water) en een nieuwe electrische licht-installatie. Het bureau ir. Goudswaard zal van advies dienen inzake de centrale verwarmings-in- stallatie, terwijl het technisch advies-bureau C. D. Nagtglas- Versteeg, voor de verlichting zal zorgen. In de tweede helft van Maart komt, zooals men weet, het Jonge Paar terug. De verbouwingen zullen dan nog niet gereed zijn. Prinses en Prins zullen tijdelijk hun intrek in den rechtervleugel van het Paleis nemen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. talie ons tot het biiwonen van een leeken- £oei hebben uitgenoodigd Er liggen hier goede mogelijkheden voor 05 'oekomst. „De bloedige Internationale" der bcwapeningsindustric. Voor een uitstekend bezette concertzaal van het Volksgebouw sprak gisteravond de heer Th. J. K Kuiler uit Den Haag over de bewapeningsindustrie en -wedloop in de verschillende landen der wereld, zoowel in de voorbijgegane jaren als op het oogen- blik. Meer dan op de ministeries der mogend heden wordt in de laboratoria van de fa brikanten van oorlogsmateriaal over een nieuwen oorlog beschikt. Voortdurend wordt getracht den vrede te verstoren en dit zal blijven zoolang de wapenfabricage in handen van den particulier blijft, die naar winst cp deze artikelen streeft. Spr. verheugt zich over het feit, dat in de lan den waar de socialistische beweging eeni- gen invloed heeft, deze sterk aangewend wordt, om de wapenfabricage onder Staats beheer en -controle te brengen. Ook in het verdrag van Versailles, dat eenerzijds de kiem voor een nieuwen oorlog legde, wordt hierop zelfs gewezen. De macht der fabri kanten van oorlogsmateriaal berust eens deels op hun grooten invloed op de pers, vaak voor een belangrijk deel geheel ln hun handen. Daarbij komt nog, dat zij be schikken over 'een leger van agenten, ver spreid in de verschillende hoofdsteden, die een systematische actie voeren om stemming te wekken. Het evenwicht in de bewapening moet bewaard blijven, zooals de term luidt, hetgeen tot gevolg heeft, dat. een lrening, door het eene land uitge schreven teneinde de uitgaven voor nieuw aan te schaffen materiaal te kunnen doen, gevolgd wordt door een leening van het andere, naburige land, dat zich op peil moet houden. Dat zelfs valsche bericht gevingen niet versmaad worden, toonde spr. met voorbeelden aan. Internationaal zijn de trusts der wapen fabrikanten uitstekend geregeld. Een overvloed van documentatie-mate- riaal had inleider ter beschikking over dit gedeelte van zijn betoog, dat gevolgd werd door een uiteenzetting over den huldigen bewapeningswedloop, waarbij milliarden beschikbaar worden gesteld voor aankoop van oorlogsmateriaal. De oorlogsbegroo- tingen der veschillende landen stijgen met sprongen, terwijl de laboratoria onder hoogdruk werken om zoo krachtig moge lijk werkende verdelgingsmiddelen en gifgassen samen te stellen. „Wel ver heeft de beschaving het gebracht!", aldus spr. Na een beschouwing over de fabricage van gifgassen en de vervaardiging van wapens in ons land werd een serie licht beelden vertoond, die op overzichtelijke wijze de uitgaven, vernietigingen en scha den van oorlog en bewapening aantoonden volgens de laatste statistieken. Spr. besloot zijn rede met een getuige nis van ernstigen vredeswil, betoogend, dat de moderne arbeidersbeweging, die den geest stelt boven het geweld, de oplossing tot den vrede kan geven, waardoor het „Nooit meer oorlog" tot werkelijkheid kan worden. DE MANGKOE NEGORO NAAR LEIDEN. Ter bijwoning van een Indonesische kunstavond. De Mangkoe Negoro is voornemens met zijn echtgenoote, de Ratoe Timoer en zijn dochter den feestavond in den foyer van de Stadsgehoorzaal alhier ter eere van den dies der Studentenvereniging ter bevor dering van de Indonesische kunst op Vrij dag a.s. bij te wonen. leidsche werkloozen vereeniging Aan den gemeenteraad is onderstaand adres verzonden: Ondergeteekenden r. Pet en Joh Swetz. bestuursleden van bovengenoemde Vereni ging, verzoeken aan den Gemeenteraad: deze Vereniging te erkennen, en daar door de mogelijkheid te geven, voor haar leden op te treden, zooals dat ook door andere Organisaties geschiedt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer C. H Hanegraaff (Wasse naar) en voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer S. van Griethuyzen (Leidenl. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: C. de Koning v. d. Eerden de Kempe- naerstr. 21, Oegstgeest banketbakkerswin kel en aanverw. artikelen. Eigenaresse weduwe C. F .F. de Koning v. d. Eerden, Oegstgeest. Wijzigingen: S. van der Meij, Zuidstrar.t 12, Katwijk aan Zee; groentenhandel. Uittredend eigenaar S. van der Mey, dd. 1 Jan. 1937. Wijziging handelsnaam in S. van der Mey Jr. Firma Verheul en Los. Rijksstraatweg A. 310, Hazerswoude; graanhandel, zaden en peulvruchten. Door uittreding van den vennoot G. Los is de vennootschap onder firma ontbonden. De zaak zal worden voortgezet door G. Verheul; en met toestemming van den uit getreden vennoot onder den ouden naam. BINNENLAND. Een aanbod van „De Koninklijke" (3e BI Dc Tweede Kamer over de verbindend- en onverbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten (3e Blad). Hoe stijging van den brood- ijs voorkomen kan worden (Binnenland, 3e Blad). Een vergunningsstelsel voor het vrachtauto- vervoer? (Binnenland, 3e Blad). De honderdduizend in de Staatsloterij is gevallen op No. 10095. AANBESTEDING. Hedenmorgen heeft de directeur van Ge meentewerken namens B. en W. aanbe steed bestek no. 1: het uitvoeren van rio- leerings- en oestratingswerken voor verlenging van de Lorentzkade. Ingekomen waren 15 biljetten, waarvan als volgt was ingeschreven: P. H. Meyers en Zn.. Oegstgeest f. 1225; P. >J. en A. Vipsser, Wassenaar f. 1100; firma Bunschoten en Zn f 1097; gebrs. van Wijk, Alphen a. d. Rijn f. 1095; A. J. de Later, Oegstgeest f 1080: W F. Marcelis f. 1069; L. P, van der Geer en A. Th. Stuif zand f. 1050; G. A. Koning, Voorschoten f.998; P. C. Strijk f 975; M. Konings f.958; N.V. Hooge Morsch f.925: C. God schalk f.900; gebrs. Schouls. Leiderdorp f.888; Th. de Winter en C. J. v. Weeren f.840; A. van Halem en I. Doornik f.837. De gunning werd aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. BUITENLAND. Zijn in Rusland nieuwe processen te ver wachten? (Buitenland, le Blad). Vragen in het Engelsche Lagerhuis (Bui tenland, le Blad). Nieuwe moeilijkheden in het Amerikaan- sche auto-conflict (Buitenland, le BI ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Bij Kon. Besluit van 16 Januari is aan prof. dl". W. H. Keesom, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, vergunning verleend tot het aannemen van de ver sierselen van officier van het Legioen van Eer van Frankrijk. Gistermorgen is de 12-jarige scholier J. B. in de Os- en Paardenlaan bij het springen over een touw gevallen, waarbij hij een been brak. De E.H.D. vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. De politie alhier heeft aangehouden den 24-jarigen los werkman G. van E„ die nog drie maanden gevangenisstraf moest ondergaan. Te Den Haag slaagden voor het diplo ma Costumière mej. W. v. d. Riet en mej. A. Labordes, leerlingen van mej. J. Pouw, leerares van den Bond van leeraressen en directrices in het modevak en kunstnijver heids-onderwijs. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAG PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. SCHOOLOPZIENER OP SOEMBA. Deputaten voor de Soemba-zending der Ger. Kerken hebBen benoemd tot school opziener op Soemba in de plaats van den heer T. van Dijk, die in 1938 zal repatri- eeren, den heer J. L. Erkelens te Oegst geest, onderwijzer aan de Chr. Opleidings school aan de Hooglandsche Kerkgracht alhier. De heer Erkelens zal worden belast met het leiding geven aan het volks onderwijs en het beheer der scholen, die i vanwege deze Zending, die van de Geref. Kerken van Groningen, Drenthe en Over- ijssel uitgaat, op Soemba gesticht zijn. DE ALGEMEENE TOESTAND Duitsch commentaar. Natuurlijk wordt over de rede van Hitler nog heel wat geschreven, doch nieuwe ge zichtspunten worden daarbij niet ontwik keld. Ook de rede van Delbos vindt een com mentaar in Duitschland. Volgens het „Zwoelf-Uhr-Blatt" doet het Ook de rede van Delbos vindt nu com- maals voorstander heeft verklaard van het onvoorwaardelijk nakomen der verplichtin gen uit het verdrag met sovjet-Rusland Gelooft men te Parijs werkelijk aldus vraagt het blad dat men Duitschland er door goede woorden toe kan verleiden zich zoozeer met het bolsjewisme te verzoenen, dat het een verdrag met Rusland zou slui- ten? Daarvan kan nooit sprake zijn. De „Voelkischer Beobachter" constateert: „Uit de rede van den Franschen minister is opnieuw gebleken, dat de tegenstelling tusschen het Fransche veiligheidscomplex en onze voorstellingen van den vrede en een vertrouwelijke verhouding tusschen beide landen nog steeds even groot is. Dc rede bewijst tevens, dat Frankrijk den door Blum aangegeven weg geenszins wil verlaten". FRANKRIJK Debatten over nationale defensie voortgezet. In de Kamer zijn vanmorgen de df batten over de nationale defensie voortgezet met een rede van den communistischen af gevaardigde Gitton. die uitdrukking gaf aan de ongerustheid der arbeidersklasse op grond van de dagelijks toenemende be dreiging van den vrede. De vredeskrachten moeten vereenigd worden en aldus moet het gevaar, dat Europa dreigt, worden over wonnen. Duitschland. aldus spr., heeft een leger, dat tweemaal zoo groot is als het onze en zijn autowegen kunnnen zeventig duizend mannen per uur verwerken. De communistische partij wil loyaal samen werken met degenen, die den vrede willen redden. Het Fransche leger zal zijn ver plichtingen weten na te komen en het hoofd kunnen bieden aan alle eventuali teiten. Tenslotte verklaarde Gitton, dat alle partijen van het volksfront een verlaging van den militairen diensttijd wenschen. maar dat rekening gehouden moet wor den met. de eischen der landsverdediging. Ook hierin gaan de communisten mee met de andere partijen van het Volksfront RUSLAND Nieuwe processen? Het bericht over de voltrekking van het doodvonnis van de 13 veroordeelden wordt thans bevestigd. Intusschen meldden zoowel de „Times" als de „Paris Soir", deze laatste volgens een telegram uit Riga. dat een derde proces in April a.s. zal aanvangen. Als verdachten worden door de Times genoemd: Boecharin, Rykof en Oeglanof Het D.N.B. meldt nog uit Warschau, dat volgens de „Krakauer Illustrierter Kurier", te Leningrad de vroegere commandant van de Sovjet-Russische Oostzeevloot, Sof. in hechtenis genomen zou zijn. Ook deze ar restatie wordt in verband gebracht met het derde Trotskisten-proces. Uit Moskou wordt verder vernemen dat ook Beloborodof en Ug'anof gearresteerd zijn; zij zouden tijdens het laatste proces door de beklaagden zijn genoemd als deel nemers aan een tegen Stalin gerichte samenzwering. De arrestatie van de weduwe van Lenin wordt „absurd" genoemd. Trotzky heeft verklaard, dat Stalin Radek, Sokolnikof en de twee andere beklaagden gespaard heeft ten behoeve van de open bare wereldmeening. maar dat hij gedwon gen was de anderen te fusilleeren op straffe van demoralisatie der openbare meening in Rusland. Zij zijn echter onschuldig, aldus voegde Trotzky hieraan toe. Niets zal hem, Trotzky. er van weerhouden alles aan het licht te brengen, wat hij weet. De waarheid zal zegevieren De vrienden van Trotzky geven de verzekering, dat. hij reeds een groot aantal brieven heeft ontvangen van buitenlandsche persoonlijkheden en van Mexicanen, die geneigd zijn zitting te ne men in een internationale commissie, welke het proces zou bestudeeren.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1