BINNENLAND Ons Kort Verhaal 50 35 WyBBRT IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 2 Februari 1937 20 c Stijging van den broodprijs De hond en zijn baas Zij kan voorkomen worden als de heffing op tarwe verlaagd wordt. Telegram aan den minister. De Nederlandsche Vereeniging v. Werk gevers lil het Bakkersbedrijf deelt ons mede: Zooals bekend, heeft de regeering op 26 September, d.i. het tijdstip der depreciatie ran den gulden, teneinde de prijzen dei- eerste levensbehoeften, in casu het brood, niet te doen stijgen, aan de Nederlandsche maallndustrie een zoodanig bedrag ver góed, dat daarmede een stijging van den prijs van de bloem, de voornaamste grond stof voor de bereiding van het brood, kon worden voorkomen. Deze bonificatie aan de Nederlandsche maallndustrie, waarmede inderdaad be reikt werd, dat de bloemprijs werd gesta biliseerd op het peil van vlak vóór 26 Sep tember 1936, is allengs gereduceerd, laat stelijk op 31 Januari j.l. met als nood zakelijk gevolg, dat de bloemprijs ln den tusschentljd met ruim f. 1,00 per 100 Kg. is gestegen. In verband hiermede heeft de Neder landsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf bij den minister van landbouw geprotesteerd tegen de verla ging der bonificatie en daartoe het vol gende telegram aan Z.Exc. gericht: Den minister van landbouw- en vlsscherij. Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf protesteert met klem tegen herhaalde verlaging der bonificatie aan de maallndustrie waardoor bloemprijs sinds 26 September reeds ge stegen met ruim f. 1,00 per 100 Kg„ wijst op in verband hiermede urgente noodzake lijkheid, tot verhooging in het geheele land van broodprijzen, waartoe zij thans haar leden zal moeten adviseeren en acht zich in geen enkel opzicht verantwoordelijk voor de nieuwe lasten, welke hiermede voornamelijk aan minst draagkrachtige gedeelte der bevolking zullen worden op geeft eerbiedig in overweging door ver laging der heffing op tarwe dan wel van den prijs der vlta-tarwe deze anders nood zakelijke broodprijsverhooglng te voorko men en adviseert Uwe Excellentie dringend ook andere thans te zwaar op bedrijf druk kende lasten op grondstoffen zoo spoedig mogelijk te verzachten. Namens voornoemde vereeniging, Mr C. M. CORPORAAL, secretaris. De Nederlandsche Vereeniging v. Werk levers in het Bakkersbedrijf beschouwt 'n van de broodprijzen ln de huidige (aitandlgheden ais een noodzakelijk traad. aangezien daardoor het armste gedeelte onzer bevolking het zwaarst wordt getroffen, doch meent anderszins, dat d» Kederlandsche bakkerij niet een taak van takeling behoeft te vervullen, welke hetzij het burgerlijk armbestuur dan wel het mi nisterie van dbciale zaken rechtens toe komt. Naar haar meening kan een brood- Prijsverhooging gemakkelijk worden voor komen, indien slechts hetzij de heffing op tarwe, hetzij de vita-prijs der tarwe ver- wordt, hetgeen de regeering geheel ln haar hand heeft en waardoor de bloem prijs vanzelf op een lager peil zal komen te liggen. Vergunningsstelsel voor het vrachtautovervoer Concept-rapport van commissie- De Vries wordt samengesteld. Naar wij vernemen - aldus de „Tel." - heeft de centrale commissie van Advies en Bijstand voor het Verkeers- fonds (commissic-Dc Vries) in de sub commissies de studie van het vraag stuk van het vrachtautovervoer ver leden week beëindigd. Het concept rapport wordt nu samengesteld, waar na de commissie in pleno de eind redactie moet vaststellen. Het door den minister van Waterstaat gevraagde advies kan nu over eenige weken ver wacht worden. Wij meenen te weten, dat ook dit advies gaat in de richting van een vergunnings stelsel. Dit wordt dan. evenals voor het Personenvervoer, ingesteld bij algemeenen maatregel van bestuur. Krachtens de machtiging by de Bezuinigingswet moet jnnnen twee jaren een wettelijke regeling wit stand komen. Niet onmogelijk is, dat je zijner tijd één wetsontwerp zal worden '"gediend, waarbij dan voor de gedetail leerde uitvoering twee algemeene maat regelen van bestuur (K. B.) zouden komen te behooren. Naast de overheidsregeling wordt zoo veel Vagelijk gestreefd naar vrijwillige samen werking der belanghebbende vervoers takken. DE SCHOENFABRIEK TE BUNSCHOTEN. Besprekingen over voortzetting van het bedrijf. J^jkr het A.N.P. verneemt worden er mo- tri.7 te Amsterdam besprekingen ge- vVer de voortzetting van het bedrijf r schoenfabriek te Bunschoten, swf ai>r'elt- die eenige jaren geleden met van a van den rijksdienst tot uitvoering van h ^uiderzee-steunwet en met steun richt gemeente Bunschoten werd opge- HnWraakte voor eenige maanden in gezet moeilijkheden en werd stop- in^f^SJfiture dezer fabriek gaf onlangs zte'leÓ ™eede Kamer aanleiding tot het "iinlsterVan vra?en aan den betrokken taen w?.pt' dat de besprekingen succes klneLil. j n' want de Bunschot-er bevol- hondewf d€ sluiting der fabriek, waar duPeerd p€rsonen werk wonden, zeer ge- De begrooting van het werk- loosheidssubsidiefonds. Voorloopig Verslag. Volgens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over de begrooting van het Werkeloosheidssubsidiefonds voor 1937 be toogden eenige léden, dat terecht in de andere Kamer ernstig bezwaar was ge maakt tegen het voorstel van de Regee ring. met het oog op de beperking van de voor bijzondere bijdragen uitgetrokken gel den, voor zoover noodig ten laste van de betrokken gemeenten te brengen rente dragende voorschotten. De geopperde bezwaren golden, zoo spra ken zij, zoowel het rentedragende karakter van de overschotten als de voorschotver- leening op zichzelf. Aan het eerste be zwaar nu is de Minister bij de openbare beraadslaging tegemoet gekomen. Het beginsel echter, dat de voorschotten voorshands komen ten laste van de gemeenten die de uitgaven voor werkloos- heidszorg hebben te doen en deswege het zwaarste zijn getroffen, is gehandhaafd. Zoo zal het van thans nog onzekere fac toren afhangen, of en in hoeverre aan die gemeenten in de lasten van de aan haar verleende voorschotten tegemoet kan wor den gekomen. Op dit stuk achtten de hier aan het woord zijnde leden de regeling voor 1937 nog zeer onbevredigend. Hun was het niet duidelijk, waarom de Regeering onder de gegeven omstandig heden niet er toe heeft kunnen besluiten, den toestand voor 1937 aan te zien en te laten, zooals die in 1935 en 1936 is ge weest. en mitsdien de tekorten voorloopig ten laste van het subsidiefonds te doen komen. Deze leden achtten dit een rede lijke en billijke oplossing. Daardoor toch wordt het onmiskenbare voordeel verkre gen, dat die tekorten niet drukken op de zwaarst getroffen gemeenten, doch op het Rijk en de gemeenten gezamenlijk, waar toe huns Inziens te meer reden bestaat, nu de Minister, naar hij in de vergadering van de Tweede Kamer van 1 December heeft verklaard, het mogelijk acht. dat het fonds die tekorten zal dragen. Nederlandsch crediet aan Frankrijk De heer Pollema stelt vragen aan den Minister van Financiën. De heer Pollema heeft de volgende vra gen gericht tot den minister van Financiën: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten ln de bladen, dat blijkbaar onderhandelingen gaande iljn omtrent een Nederlandsch crediet aan Frankrijk, waar voor kortloopende kasbiljetten der Fransche spoorwegen bij een Nederlandsch bankcon- sortium zouden worden geplaatst? 2. Is de minister niet van meening, dat de Staat, voor wiens rekening en risico immers het valuta-egalisatiefonds werkt, thans, nu de Nederlandsche bank ten aan zien van het internationaal wisselverkeer vrijwel nog slechts een administratieve functie vervult, zooveel mogelijk toezicht behoort uit te oefenen op de verleening van buitenlandsche credieten? 3. Is de minister, zoo vraag 2 bevestigend mocht worden beantwoord, niet van oordeel, dat alsdan bij het uitoefenen van dat toe zicht het algemeen Nederlandsch belang en geen enkel ander den doorslag behoort te geven? 4. Kan de minister inlichtingen verstrek ken, welk Nederlandsch belang betrokken is bij de verleening van bovenbbedoeld Neder landsch crediet aan Frankrijk, zoo althans de berichten daaromtrent juist zijn? 5. Beschikt de regeering of de minister over voldoende middelen, om, in verband met de huidige tijdsomstandigheden, recht- streeksch toezicht uit teoefenen op Neder landsche emissies, in welken vorm ook, aan buitenlandsche mogendheden? VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. Stichting van een luchtverdedigingsfonds. Op de jaarvergadering van de Vereeni ging voor Nationale Veiligheid, op 28 No vember 1936 te Utrecht gehouden, werd voor het eerst mededeeling gedaan van de plannen om te komen tot een „Luchtver dedigingsfonds". Wij vernemen thans, dat binnenkort de stichtingsvergadering van de stichting „Luchtverdedigingsfonds" kan tegemoet gezien worden en dat in het dagelijksch bestuur zitting zullen nemen de heeren J. E. F. de Kok, voorz., H, G, J. ter Marsch, secretaris, en C. Kolff en H. W. C. E. Mathon, leden. Voor het algemeen bestuur werden ver scheidene vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven en vertegenwoordigers van de luchtvaartafdeeling en de marine- luchtvaart. aangezocht. Deze heeren en verschillende anderen zegden in belangrijke mate financleelen steun toe, zoodat ten aanzien van het stichtingskapitaal geen vrees meer be staat. DE BRUG OVER DE OUDE MAAS BIJ DORDRECHT. In het najaar van 1938 gereed. In verband met de hardnekkige geruch ten, welke den laatstën tijd ook in de pers de ronde doen. dat de brug over de Oude Maas bij Dordrecht pas in 1940 gereed zal zijn, heeft de A.N.W.B. ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Aldaar werd op zeer positieve wijze me degedeeld, dat de brug In het najaar van 1938 in gebruik zal kunnen worden geno men, terwijl dan ook de noordelijke aan sluiting met het spoorwegviaduct met de opritten gereed zullen zijn. Alleen omtrent de voltooiing van den nieuwen rijksweg, welke Dordrecht met de Moerdijkbrug zal verbinden, kon nog geen tijdstip genoemd worden. Thans ook met menthol-smaak! 6092 (Ingez. Mcd BEPERKING VAN VESTIGINGSVRIJHEID VOOR BAKKERS. Te Amsterdam en Rotterdam. Op de vragen van den heer Pollema ln verband met het instellen van een vergun ningsstelsel voor het bakkersbedrijf te Am sterdam en te Rotterdam heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ge antwoord, dat hij op grond van de hem ter kennis gekomen berichten en adviezen om trent den toestand in de bakkerij tot de overtuiging is gekomen, dat onverwijlde maatregelen ter beperking van de vesti gingsvrijheid in dit bedrijf noodzakelijk moesten worden geacht. De aanbieders der hem ter verbindend verklaring voorgelegde ondernemersover eenkomsten hadden zich als voornaamste middel tot saneering van den toestand in de bakkerij de invoering van een minimum prijsregeling gedacht. De minister meende echter dat deze minimum prijsregeling, die de ongezonde vestigingen, die als de kern van het euvel worden beschouwd, zou moe ten bestrijden, niet een deugdelijk middel zou zijn om tot een gezondmaking van het bakkerijbedrijf te geraken. Eenerzijds toch zou naar zijn meening deze minimum prijs regeling altijd nog een aantrekking voor nieuwe bedrijven vormen, terwijl zij z. i. ook niet zou leiden tot het wegvallen van min der efficiënte bedrijven, die bij den lageren prijs evenmin wegvielen. Ook achtte de mi nister een behoorlijke controle op naleving van minimum prijzen voor een artikel als brood, waarbij op medewerking van het pu bliek al zeer weinig zou kunnen worden ge rekend, buitengewoon moeilijk, terwijl bo vendien service- en qualiteitscontrole en het goedkoop verhandelen van bij-artikelen de minimum prijsregeling in meerdere of min dere mate illusoir zouden kunnen maken. Hoewel hij op deze gronden meende de algemeene verbindendverklaring van de voor Rotterdam of Amsterdam gesloten onderne- mersovereenkomatn-in de bakkerij te moeten afwijzen, was hij daarbij wel van oordeel dat bij de afwijzing van het verzoek om algemeen verbindendverklaring, gezien de moeilijkheden in de bakkerij, het doen van een mededeeling omtrent de mogelijkheid van andere maatregelen niet achterwege kon blijven. Hij heeft zich ter zake beraden en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat van een eventueele toepassing van de hope lijk spoedig tot stand te komen midden standsvestigingswet op het bakkerijbedrijf een verbetering in den toestand zou kunnen worden verwacht en heeft van dit inzicht aan belanghebbenden mededeeling gedaan. Kennisneming van de ontvangen advie zen schonk den minister de overtuiging, dat de toestand ln de bakkerij zoodanig is, dat onverwijld ingrijpen noodzakelijk was. Bo vendien bestond er z. i. gegronde vrees voor een verderen voor het bedrijf verderfelijken toevloed van nieuwe vestigingen in de bak kerij, in afwachting van later te treffen maatregelen. Hoewel erkennende, dat de toepassing van de landbouw-crisiswet ten deze niet zonder bezwaar was, doch ander zijds overwegende, dat het betreffende arti kei dier wet vrijheid tot de onderwerpelijke toepassing geeft, heeft hij gemeend aan de bedoelde bezwaren geen doorslag gevende beteekenis te moeten toekennen en der halve zijn ambtgenoot van Landbouw en Visscherij verzocht, hem zijn hulp te ver- leenen voor een voorloopige afsluiting van het bakkerijbedrijf te Rotterdam en Amster dam op basis van de landbouw-crisiswet. De minister wijst er daarbij op, dat deze oplossing slechts als een zeer tijdelijke is bedoeld en dat zij alleen moet worden ge zien als een maatregel van conservatoiren aard, die zal gelden tot het moment, waar op omtrent toepassing van maatregelen op basis van de aanhangige middenstands- vestigingswet zal zijn beslist, of wel maatregelen op anderen grondslag zullen zijn genomen. K.L.M.-MACHINE NAAR DENEMARKEN. Voor vluchten naar door ijs geïsoleerde Deensehe eilanden. De Deensehe Luchtvaartmaatschappij Det Danske Luftfartselskib (D.D.L.) heeft een Nederlandsch vliegtuig met bemanning van de K.L.M. gecharterd voor het uit voeren van vluchten naar verschillende door het ijs geïsoleerde Deensehe eilanden, teneinde deze van post en levensmiddelen te voorzien. ker-vliegtuig van het type F VII A P.H. rek-vliegtuig van het type F VII A P.H.- A.C.T. van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken, waar het vroeg in den middag is aangekomen, bestuurd door den piloot Fuchs, die vergezeld is van een boord- mecanicien en een radio-telegrafist. De K.L.M, dankt deze vereerende op dracht van haar Deensehe zustermaat schappij ten deele aan de ervaring, die zij met het uitvoeren van dergelijke vluchten heeft, anderzijds ook aan de ervaring, die de D.D.L. zelf met de K.L.M. heeft opge daan, toen tijdens den strengen winter van 1929 eveneens op verzoek van Deensehe zijde de K.L.M. met succes een fëeks vluchten naar geïsoleerde Deensehe eilan den heeft gemaakt. Het zal van de omstandigheden afhan gen, hoe lang de D.D.L. van de diensten van het Nederlandsche vliegtuig met be manning gebruik zal moeten maken. Door J. P. BALJÉ. Auwauwauw.auwauwauw.auw- auwauwvrouwtje, wat een pijn, auw auwauw auwauwa uwwat is me nou overkomen, vrouw? Oe, knijp me alsjeblieft niet zoo in je armen en kijk niet zoo ang stig, terwijl je me draagt: had me maar gerust op straat laten liggen, 't was m'n verdiende loon! Ik had die auto moeten zien, maar toen het ding met die felle lich ten zoo plotseling vóór me was, werd ik verlamd van schrik en ik wist niet meer, welken kant ik uit moest. Waar draag je me naar toe, vrouw? O, naar m'n mand; ja, leg me daar maar in, daar kan ik rus tig doodgaan. Auw.auwauw, ik kan niet meer, vrouwtje, ik kan mijn poo- ten niet bewegen, twee wielen zijn er overheen gegaan Wat zeg je? Komt de baas gauw thuis? Ja, dat is juist het erge, vrouwtje, dat die me zoo zal zien liggen, zooals een vodje, een mirakel, een caricatuur van een hond. Verschrikkelijk zal dat zijn. En tóch, vrouw, tóchhoe ik me ook schamen zal, hem zóó onder de oogen te komen, tóch hoop ik, dat ik het, ondanks al m'n pijn, nog zoolang zal uithouden, dat ik nog even z'n lieve, goeie gezicht zal zien, nog even z'n hand over me zal voelen streelen. Dan ben ik tevree, vrouw. Wat loop jij daar nu je handen te wringen? Is dat om mij, beste vrouwtje? Ja, ik kan het heusch niet helpen, dat ik hier zoo lig te kreunen, ik probeer het wel in te houden, maar 't is sterker dan ik zelf, ik wil je niet graag overstuur maken; geloof me, vrouwtje, maar ik voel me zoo ellendig. Hoor je dat, vrouwtje, daar komt de baas! Dat. is zijn stap! Uit duizenden her ken ik dien immers. Ja, nou moet ik toch even probeeren, naar de deur te loopen. Wat zeg Je, mag ik niet? Maar de baas is daar toch.... auwwauwwat een pijn- Daar gaat de deur open, daar is hij. Dag baas, dag baas, schrik niet te veel. zie je wel, ik kwispel met m'n staart; ja, ik kan heusch niet uit m'n mand komen en dat m'n welkomstblaf zoo jammerlijk mislukt en meer op het gekerm van een hyena lijkt, zie je, baas, dat vind ik zelf aller ellendigst. Heerlijk, dat je nu zoo bij me bent. Fijn, die hand van jou op m'n ribbekast. Au ho baas, daar niet, daar doet het zoo heel erg pijn. Zoo, m'n zware kop op je hand. prebeeren je eer. lik te geven, gelukkig, 't gaat nog net Wat 's dat nou, baas, zie ik dat goed, staan er nou tranen in je oogen om mij? Nee, baasje, nee, doe dat nou niet, daar maak je me heelemaal naar door. Heusch, dat ilk met glazige oogen kijk en telkens weer jank, dat is werkelijk niet alleen, omdat ik zoo'n- pijn heb en dood ga, maar daar komen ook een hoop zenu wen bij. Wat zeg je? Ja, die fluweelen glans in m'n oogen, dat zal wel mijn ma nier van huilen zijn; ik vind het ook zoo ellendig voor je, baas, dat je me zoo moet vinden. Hoe 't gekomen is? Gek, ik begrijp het zelf niet goed. 'k Was zóó blij, dat ik door de vrouw uitgelaten werd. dat ik als een ongemanierd, klein straatkeffertje van zes weken als een dolle de straat op vloog, ik, die toch al een ervaring van acht jaar achte-r den rug heb. En toen was het in eens gebeurd, de automijn schrik twee wielen over m'n achterlijf, baasje! Wat doet dat goed, die streelende vin gers van jou in m'n haar. Maak je nou niet al te erg van streek, baas; Max vindt het heerlijk te kunnen doodgaan met jou naast hem. Zoo knus met z'n tweetjes, jouw hand op m'n kop, zoo hebben we zoo dikwijls gezeten, weet je wel? Soms ln jouw kamer, soms in het gras, als we allebei moe geravot waren. Want je kon aardig meedoen, baas, als er geen men- schen in de buurt waren, waar je je „fat soen" voor houden moest! En die paar tik ken, die je me in heel m'n lange leven gegeven hebt? Al lang vergeven. Had ik immers dubbel en dwars verdiend. Je prachtige nieuwe Stetson, waar je zoo trotsch op was, had ik immers totaal ver nield en dien keer, toen ik drie dagen met Polly van den melkboer op stap ge weest ben en Jou zoo ln ongerustheid heb laten zittenTrouwens, een kwartiertje later kreeg ik het vetste kluifje van je en ik zag best, dat die klappen niet zoo erg gemeend waren! O, daar is de vrouw weer terug. Dieren arts opgebeld? Te laat om nog te komen? Dan morgen maar. Wel Ja, baas, 'k geloof toch, dat het niet meer helpt; 'k heb zoo'n raar gevoel in dat pijnlijke karkas van me, laat ik maar liever rustig doodgaan, zoo. met jou naast me. Jij was altijd zoo'n lieve, goeie baas voor me. en de vrouw een goeie, beste vrouw. En tóch, ik durf het haast niet te zeggen, want zij zorgde toch altijd voor m'n lekkere eten, maar van jou, baas, hield Ik het meest. Komt dat misschien, omdat Jij altijd zoo fijn met me boksen kon en zoo lekker hardloo- pen op het grasveld? Ga je nou van me weg, baas? AJasses nee, dat had ik niet mogen doen, dat kinderachtige gejank, want nou kom je gauw weer terug en natuurlijk heb jij je slaap ook noodig. Ga nou maar, Max ligt goed zoo. Daghaasik zal pro beerenneg niet dood.... te gaan.... 't Wordt al licht en ik leef warempel nog. De pijn is wel verschrikkelijk geweest en nóg, maar er zit toch nog meer leven in m'n slappe body, dan ik zelf dacht. Ha, ben jij daar ook weer, baasje? Een onge lukkig kwispeltje, hè, en een schor, akelig blafje, maar ik kan niet beter, hoor. Wat zie je er bleek uit! Geen wonder, jij hebt een miserabelen nacht gehad. Ja, 'k her inner het me goed, hoor, drie keer ben je hier in de keuken geweest vannacht, je liep te bibberen van de kou in je dunne pyama en telkens, als Je het licht op draaide, keek je zoo angstig naar me. Maar gelukkig leefde de oude Max nog, en 'k geloof beslist, dat dat door jou komt. Jouw zachte hand zoo maar eventjes op dien kop van me en als ik Je dan maar één keer een lik kon geven, dat gaf me weer kracht. Maar nou voel ik me toch zoo zonderling, baas, 't is nou toch zeker wel afgeloopen met me, niet? 'k Kan m'n kop niet eens meer oplichten en in m'n achterlijf schijnen ze met gloeiende prie men te prikken en met vlijmscherpe mes sen te snijden. Zoo is daar de dierenarts? Moet ik me even goed houden? Auwauwauwauw auwauw, o, baasje, wat een helsche pijn. Zeg baas, kijk nou alsjeblieft niet zoo triestig, 'k word er gewoon naar van, zie je nou niet, dat ik huilen moet, alleen door naar jou te kijken? Wat zegt die dokter? Een dubbeltje op zijn kant? En éls het geneest, dan zéker mank? Is het dan maar niet beter, baas, te doen, wat die pil zegt.... pijnloos, hoor ik? Wa'S dat nou? Zie ik dat goed? Kijk je veel meer opgelucht? Heb jij weer hoop, baas? En dénk je er niet aan, mij door dien pilkan je 't woord alleen al niet hooren? Maar bedenk toch eens even, m'n beste, brave baasje, nooit, nooit zal jij meer een échten hond hebben, geen hond, die rennen en draven kan, die naar eend jes kan happen en kippen opjagen, maar een misselijk, kreupel scharminkel! En tóch ben je blij? Nee, dat snap ik niet! Maar ik vind het fijn, hoor. Als jij dan zoo graag wilt, ik zal m'n best doen. In gips verband? Best! Als jij dan zoo nu en dan maar eens een half uur bij me komt zit ten, als ik jouw stem maar hoor zoo nu en dan, jouw vingers door m'n haar woelen, zoo fijn achter m'n ooren, weet je wel, waar ik zoo zalig van ga knipoogen! Voor jou wil ik pijn en alles verdragen. Hier, fijne, goeie baas, een lik. En ik schaam me niks, dat er weer tranen in m'n stomme hondenoogen staan, want nu zijn het tranen van vreugde, tranen van geluk, omdat ik zoo'n reuzenknul van een baas heb. Trouwens, jij snuit jejieus ook erg ver dacht, baasje en de vróuw zie ik heele maal nergens. Vooruit baas, kop op en ga maar aan het vrouwtje zeggen, dat ouwe Max blijft leven, al wordt hij dan ook een kreupel scharminkel, dat zich voor alle echte honden schamen zal K.L.M. BRENGT POST OP URK. Het F VII, Fokkervliegtuig P.H.-A.E.B, is gistermiddag, bestuurd door den vliegtuig bestuurder von Weyrother, naar het ten gevolge van het ijs in het IJsselmeer ge- isoleerde eiland Urk vertrokken, en daar tegen 2 uur geland. Het vliegtuig had 600 K.G. post aan boord. Op Schiphol lag 800 KG. voor het eiland bestemd? post gereed, waar van echter bij deze eerste vlucht 200 K.G. werd achtergelaten, teneinde het vliegtuig, welks bestuurder het landingster rein op het eiland eerst eens wilde verken nen, niet te zwaar te belasten. Tien minuten over half vier is het vlieg tuig met een passagier en tien zakken post voor de terugreis vertrokken. NIEUW SCHIP VOOR DE STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Uit Amsterdam meldt men aan 't „Vad.": Reeds gedurende een jaar zijn onderhan delingen gaande tusschen de Stoomvaart- Mij „Nederland" en de Ned. Scheepsbouw Mij. over den bouw van een nieuw passa giersschip, ter vervanging van de ver brande „P. C. Hooft". Over het resultaat is op het oogenbllk nog niets definitiefs te melden, maar wel wordt de afloop der on derhandelingen binnenkort verwacht. J. A. BROUWER t Te Amsterdam is plotseling overleden de heer J. A. Brouwer uit Haarlem, gepensio neerd zee-officier en secretaris van de ver eeniging van werkgevers ln de binnen- beurtvaart en het vrachtauto bedrijf. Bovendien was hij bestuurslid van de stich ting Nederlandsch binnenvaartbureau. (Msb.) VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K.B. is met ingang van 1 Februari 1937 de schout-bij-nacht J. C. F. Hooykaas, hoofd der 10e afdeeling bij 't departement van defensie, bevorderd tot vice-admiraal. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogen bosch, ter standplaats de gemeente 's Hertogenbosch (vacature-L. J. J. Lo- bachi, J. B. G. J. M. van Hellenberg Hubar, candidaat-notaris te Vught. UIT NED. OOST-INDIË. DE BESTEDING DER 25 MILLIOEN. BATAVIA, 1 Februari (Aneta-A, N. P.). Bij den Volksraad is een zevental aan vullende begrootingen voor 1937 Ingediend, ln verband met de besteding van de bij drage van 25 millioen gulden. De algemeene toelichting geeft de vol gende specificaties: Voor het jaar 1937 is gerekend op ver werking van een totaalbedrag van f 8.657.930 en wel als volgt: voor lrrigatiewerken f. 1.996.500: voor kolonisatie, ook voor Europeesche kolonisatie, o.a. in N.-Guinea f. 1.024.000: voor bouwwerken, o.a. herstel van de Pranbanangtempels, den bouw van een nieuw museum te Djocja, van een nieuwe C.B.Z. te Soerabaja, van een psychiatri sche kliniek te Batavia, van een nieuwe H.B.S. tevens A.M.S. te Semarang, van een aantal scholen bulten de groote bevol kingscentra op Java en voor longlijders sanatoria f. 920.000; voor bruggen en wegen f. 945.000; voor assaineeringswerken f. 640.000; voor werkverschaffing in de metaal industrie f. 515.000; voor landbouw en veeteelt f. 429.230; voor het boschwezen f. 471.600; voor de nijverheid f. 471 50; voor de visscherij f. 105.100; voor schuldbevrijding van grondbezit f. 250.000; voor storting in het Madoera-welvaarts- fonds f. 800.000. 1 1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11