Een aanbod van „De Koninklijke LEIDSCi! DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 2 Februari 193? AKKERTJES CACHETS) De strijd in Spanje óa&oticL neetxeervf SPREEKCEL GEMENGD NIEUWS De overval met roof te Hippolytushoef. ru/fenjbep Betaling van coupons op goudbasis tot 26 September 1936 nen ook gehuwden over dag In de nieuwe Inrichting niet komen werken? Tot spr.'s genoegen rekenen B. en W. nu ook in annuïteiten. Maar hoe staat het met de ultkeerlng van de legaten? Bltfven deze verzekerd? Of is het mogelijk deze legaten te gelde te maken? In principe ls spr. voor het voorstel. Een contract voor 25 jaar lijkt spr. wel wat lang en daarom voelt hij wel iets voor wijziging ln de overeenkomst telkens na 5 jaar. Wethouder v. STRALEN erkent, dat dit vraagstuk al vele jaren aan de orde was. doch een oplossing leek uitgesloten. Een reden voor trotsch zijn op deze Inrichting was er zeker voor Lelden niet; allerminst. Men zou de inrichting hebben kunnen op heffen .doch daaraan heeft men niet ge wild. Daarom is de weg der reorganisatie Ingeslagen, en na Jaren en jaren ls einde lijk een voorstel bereikt. Dat dit spr., die zooveel critiek oefende, zeer verheugt, spreekt vanzelf, te meer, waar daarnevens ook het vraagstuk der logementen wordt opgelost, waarop Leiden evenmin trotsch kon zijn. Persoonlijk zou het spr. lief zijn geweest, het gemeentelijk bezit te kunnen hand haven. doch de financiën spreken een har tig woordje mee en vormen een beletsel. Vandaar dat spr. van harte de besprekin gen van zijn voorganger heeft voortgezet, kennend de toestanden in de inrichting! Het L. d. H. verdient op maatschappelijk terrein groote waardeering. Volgens het college zal de persoonlijke vrijheid niet worden aangerand en zeker zal de nieuwe situatie te verkiezen zijn boven de oude. Verwijzen naar de inrichting mag men alleen hen, die door omstandigheden daar voor zijn aangewezen en dab daarvan niet zal worden afgeweken, kan spr. toezeggen. Het college zou de voorkeur hebben ge geven aan volledige vrijkjpid op godsdien stig gebied en het heeft daarop aange drongen bij het L. d. H„ maar dit heeft de voorwaarde niet willen terugnemen, daar het voor hen is een principe. Voor één instelling kan het deze niet loslaten. Het voorstel van Eek kan z. i. gerust worden aanvaard, doch het college kan wel bijkans met zekerheid verklaren, dat ook een her nieuwde poging geen effect zal hebben. Of het L. d. H. ook bezwaar heeft tegen het voorstel Beekenkamp, weet spr. niet, doch veel hoop heeft spr. er niet op. In ieder ge val is ook die manier te beproeven. Dan de termijn van 25 jaar. Hierin be hoeft vanavond geen beslissing te worden genomen daar alleen in beginsel zal wor den beslist. Het voorstel v. Eek in dezen kan daarom in prae-advies worden genomen. De legaten zullen de gemeente ten goede blijven komen, ook na deze reorganisatie, heeft men spr. verzekerd. Voor gehuwden zal er geen plaats zijn in de inrichting van het L. d. H. en zullen in de steunverleening moeten worden opgeno men. Te werkstelling over dag kan nader worden besproken. Aanhouden, zooals de heer Bergers aan beval ontraadt spr. beslist. De VOORZITTER stelt de heer Goslinga gerust ten aanzien van de legaten, die aan de gemeente zijn vermaakt. Voorts geeft SDr. in den geest van den heer Wilbrink nog een overzicht van het werken van 't L.d.H. dat door de gemeente niet zou kunnen wor den geëvenaard. Het L.d.H. is groot geworden door zijn wijze van werken en daarom ls ook verklaarbaar, dat het aan zijn principe niet wil laten tornen. Was gesproken van morgen-wijding, dan zou men niet zoo kop schuw zijn geworden als nu door het begrip ..godsdienst-oefening". Het L.d.H. zal in dit opzicht niet transigeeren. doch spr. ziet daarom nog geen enkele reden voor onge rustheid Men late ook hier het L.d.H wer ken, gelijk elders zoo heilvol geschiedt. Mevr. BRAGGAAR verklaart, dat er wel degelijk gevallen zijn van dwang om naar de Sted. Werkinrichting te gaan. Met de verklaring van den wethouder kan spr. echter meegaan. De heer VAN ECK, verwachtend, dat zijn poging geen succes zal hebben, vooral na de verklaringen van wethouder en voorzitter, vraagt den heer Beekenkamp zijn voorstel te beschouwen als een amendement op het zijne: het is z.i. voor het L.d.H. meer aan nemelijk. daar het principe van dwang blijft, zij het niet voor hen. die gewetens bezwaren hebben. Praeadvies op ziin voorstel inzake den termijn lijkt hem niet gewenscht. Laat de raad een uitspraak geven, dat Hikt hem steviger. De heer WILMER vereenigt zich met het voorstel Beekenkamp, dat hij gaarne ziet gecombineerd met het voorstel v. Eek. zoo als de laatste voorstond. De heer BEEKENKAMP aanvaardt deze combinatie, daar het voorstel v. Eek toch geen kans heeft. De heer GOSLINGA breekt nog eens een lans voor de gehuwden. Wethouder VAN STRALEN beantwoordt nog eenige vragen van technischen aard en enkele opmerkingen. Wethouder TEPE zal stemmen voor het voorstel v. EekBeekenkamp en ook voor het voorstel van B. en W. al weet hij niet, of het L.d.H. op het gecombineerde voorstel zal ingaan, daar ieder immers Zondags eigen kerk kan bezoeken na de ochtend godsdienstoefening hetgeen het L.d.H. zelfs aanmoedigt, hoewel het practiscH z.i. wel eens ten nadeele zou kunnen worden be ïnvloed door de morgenwijding. Het voorstel Beekenkamp—v. Eek wordt aangenomen met 311 stem. Tegen de heer Goslinga. Het voorstel v. Eek inzake bekorting van den termijn wordt na eenig debat tus- schen den voorzitter, den wethouder en den heer v. Eek beide eersten verdedi gen het standpunt, dat de raad vrij blijft, terwijl de laatste oordeelt, dat de raad prin cipieel zich vaslegt wordt niet in han den gesteld van B. en W. voor praeadvies. Zulks wordt besloten met 1814 stemmen. Tegen de SJDA.P. (behalve de wethou ders) en de heeren v. Weizen, Ooster, Wïl- mer, Bergers, Tobé en Lombert. Het voorstel v. Eek wordt aangenomen met 1814 stemmen. De heer WILMER stelt voor thans niet verder te beslissen en eerst de houding van het L d. H. af te wachten. De heer v. ECK steunt den heer Wilmer. Het voorstel-Wilmer wordt aangenomen met 1714 stemmen. Tegen de heeren v. d. Laan, de wethou ders de Reede, v. Rosmalen. Schoneveld, Wiirtz, Eikerbout, Beekenkamp. v.d. Kwaak Wilbrink, Goslinga en v. d. Reyden. INTERPELLATIE GOSLINGA. 20e. Beantwoording van de interpellatie van den heer Goslinga inzake de bestelling van radiatoren voor de verwarming van het nieuwe Raadhuis. die moet Go ondervinden, want op de werking komt het aan, als Ge last hebt van hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglijkheid, 'kater'' griep, 'n kou of koorts. Ix>t daarom op nevenstaand merk, dan zljt zeker dat Ge "AKKERTJES" Inneemt, met den bijzonderen inhoud, die zoo goed helpt en toch geheel onschadelijk ls. "AKKERTJES" geven nooit maagpijn Nederlandsch Product - Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zalcdoosje, 3 atuks 20 ct. 6001 (Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Een lezer dringt er bij de officieele in stanties en particuliere werkgevers op aan om toch vooral geen gepenslonneerden in dienst te nemen, zulks ter bestrijding van de werkloosheid. De vragen luiden; 1. Is het Juist dat de radiatoren voor de centrale verwarming van het nieuwe raad huis in het buitenland besteld zijn? 2. Zoo ja. om welke dringende reden is dit geschied? 3. Indien dit enkel geschied is om prijs verschil tusschen Nederandsche en buiten- landsche offertes, hoe groot is dan dit prijsverschil? 4. Is nog getracht het prijsverschil met medewerking van de Rijkscommissie voor de werkverruiming te overbruggen? De voorzitter antwoordt ad 1 ontken nend „Er is nog niets besteld". Daardoor vervallen de overige vragen. De ervaring ten aanzien van in ons land vervaardigde plaatijzeren radiatoren is nog gering en weinig hoopgevend en daarom is men huiverig tot bestelling over te gaan. INTERPELLATIE SCHÜLLER. De heer Schüller stelt volgende vragen; 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het artikel, voorkomende in het avondblad d.d. 19 Januari van het dagblad „Vooruit", inzake de wijze van stutten der peroeelen staande en gelegen aan de Oude Vest n v. d. Werfstraat? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, hebben B. en W. dan een onder zoek doen instellen naar de Juistheid van het gestelde in voornoemd artikel? 3. Indien een onderzoek heeft plaats ge had, is er dan komen vast te staan, dat het gestelde in voornoemd artikel juist is be vonden, hetzij in zijn geheel, hetzij in onderdeelen, zoo ja, welke maatregelen denken B. en W. te nemen of zijn reeds genomen, om in deze verbetering te bren gen? 4. Willen B. en W. het bestek alsmede de staat van aanwijzing, houdende de voor waarden waaronder het sloopen der voor malige woningen, staande en gelegen aan de Paradijssteeg en Bouwelouwensteeg voor de raadsleden in de leeskamer ter inzage leggen alsmede eventueele uitgebrachte rapporten, opdat de raadsleden hiervan kennis kunnen nemen? 5. Te wiens laste komen de genomen of neg te nemen maatregelen, welke de ge- weschte verbeteringen zulien brengen? Vrager geeft daarnevens nog een uit voerige toelichting. De directeur van Ge meentewerken weigerde hem het bestek te geven, hetgeen spr. direct argwaan deed opvatten, daar anders zonder moeite be stekken terstond worden verstrekt, doch de secretaris van de C. v. F. voorzag spr. er direct van bij aanvrage. De VOORZITTER neemt het op voor den directeur, die de gemeentebelangen anders ziet dan een raadslid. Overigens antwoordt hij: ad 1: Ja. ad 2: ja. ad 3: de schoren zijn aangebracht door de sloopers en bij onderzoek afdoende ge bleken. Echter waren deze stutten slechts voorlooplg en niet blijvend en dit heeft aan leiding gegeven tot het sensationeele arti kel. Later zouden de stutten worden aan gebracht voor nieuwbouw, waarmede in- tusschen is aangevangen. ad 4: Geen bezwaar tegen bestek, overi gens wel. ad 5: De kosten zijn in de aannemings som begrepen. De heer SCHÜLLER verbaast zich over dit antwoord. Wanneer zullen B. en W. dan een fout van Gemeentewerken erkennen? Dat deze hier gemaakt is en in ernstlgen om vang, het ls evident, hij blijft daarbij. De kosten zijn betaald uit de post on voorzien, die daarvoor toch niet dient. De heer WILBRINK wijst er op, hoe de stutten een jaar staan en is dan te consta- teeren, dat er gevaar is geweest? Beter dan te komen in den raad, die niet oordeelen kan, is de zaak in de C. v. F. te behandelen. De VOORZITTER ontkent, dat in dezen iets is geschied, wat niet in orde is. De heer Buurman, die spr. hooger stelt in dit geval als autoriteit dan de heer Schüller, erkende ook, dat alles in orde was. (De tweede interpellatie Schüller wordt uitgesteld). ADRES FELD. B. en W. stellen voor het adres der familie Feld voor praeadvies in hun handen te stellen. De heer WILMER zegt, dat betrokkenen al zeer lang moeten wachten tot schade voor hun zaak. Is het niet mogelijk tot herstel over te gaan. als is nog niet uitgemaakt, wie be talen moet? Zoo niet, is dan spoedig een beslissing te verwachten, wie betalen moet, opdat er ein delijk eens iets kan gebeuren? De VOORZITTER zegt het praeadvies spoedig toe. Thans te antwoorden, zou te lang ophouden. Conform B. en W. wordt dam besloten. Vermoedelijk zal 22 Febr. de begrooting in behandeling komen. De Voorzitter wenscht den heer Vallent- goed, die Juist 69 jaar is geworden 't is 12.07 uur! geluk. Daarna sluiting. Een der aangehoudenen bekent. Een der drie door de politie gearresteerde mannen in verband met den overval met roof gepleegd op Oudejaarsavond van het vorige jaar op den landbouwer J. Snooy, heeft voor den rechter-commissaris te Alk maar bekend aan dezen overval te hebben deelgenomen. Bovendien bekende hi1 de aanvaller te zijn geweest. UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. Doch spoedig weer aangehouden. De 21-Jraige W. B. te Groningen, die ln het huis van bewaring aldaar was inge sloten wegens diefstal van geld. dat hii had buitgemaakt bij een zeer groot aantal brutale inbraken, heeft gistermiddag kans gezien enkele uren de vrijheid te veroveren. Hii zeide een stuk van een lepel te hebben ingeslikt, waarop hij naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht. Daar oor deelde men opneming echter niet nood zakelijk. Tijdens zijn behandeling slaagde de man er ln uit het ziekenhuis te ont snappen. Uit een telefooncel belde de brutale jongeman de politie op en deelde mede. dat hii zich op vrije voeten bevond, doch zich den volgenden ochtend zelf weer zou mel den, mits men hem maar ziin gang liet gaan. Het spreekt van zelf. dat de politie niet op dit voorstel kon Ingaan. Onmiddel lijk werd een onderzoek in de stad inge steld, met het resultaat, dat de man na kor ten tijd in eén logement werd aangetroffen. Intusschen had hij ook nog kans gezien een fiets te stelen. Het bericht van deze diefstal kwam bij de politie binnen, kort nadat zii haar mannen had uitgezonden om den vluchteling op te sporen. Men vermoed de toen reeds. dat*B. aan dezen diefstal niet vreemd was. Dit bleek Inderdaad iuist te zijn. want men ontdekte het gestolen rijwiel in de woning van een ziiner familieleden. B. is na zijn kortstondige vrijheid naar het huis van bewaring teruggebracht. FELLE BRAND TE WILDERVANK. Dubbele behuizing in vlammen opgegaan Gistermorgen is brand uitgebroken ln de dubbele behuizing, bewoond door de fami lies J. Stadens en N. Pik, te Wildervank. Bij de familie Stadens lag de echtgenoote ziek te bed en slechts met groote moeite kon men haar in veiligheid brengen. Het vuur breidde zich snel uit en weldra liepen aangrenzende perceelen gevaar door de vlammen te worden aangetast. De brand weer wist den brand evenwel te beperken tot de dubbele behuizing, welke geheel uit brandde. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. LOODGIETER VAN HET DAK GEVALLEN. De bijna zeventigjarige loodgieter B. uit Nijmegen, was gistermiddag ln de Kraayen- hofflaan aldaar bezig met het herstellen van een dakgoot. Op een gegeven moment brak een deel der goot af. en plofte de man van ongeveer acht meter hoogte op de straatsteenen. De ongelukkige bleek beide beenen te hebben gebroken en ernstige in wendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Nadat een geneesheer de eerste hulp ver leend had. is de man per ziekenauto naar het St. Canisius ziekenhuis vervoerd. Gisteravond was zijn toestand niet zon der levensgevaar. ZWARE BINNENBRAND TE DEN HAAG. Omstreeks half vier gistermiddag is een zware binnenbrand uitgebroken in de wo ning van den heer K.. Kapelplein 1 te Scheveningen. De hoofdbewoners waren buiten de stad, doch in de keuken waren, toen de brand uitbrak, een dienstmeisje en een werkster aan het werk. Deze werden gewaarschuwd door een overbuurvrouw, dat er vlammen sloegen uit de eerste etage. Vermoedelijk had men hier met kortsluiting als oorzaak te doen. Met twee motorspuiten had de brandweer het vuur snel onder de knie. De eerste etage en de zolderverdieping ziin nagenoeg geheel uitgebrand. Gelijk vloers ls er zeer veel waterschade. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVERLEDEN. In het Caroluszlekenhuis te 's-Hertogen- bosch is vannacht overleden mej. Tummers uit Veen. Zij werd gisteren, toen zij per flets op weg was naar haar betrekking in Den Bosch, op den driesprong Waalwijk Den Bosch—Heusden, onder Drunen, door een auto aangereden en ernstig gewond. AUTO TEGEN EEN PUI. Te Loon op Zand is gistermiddag in de Kerkstraat een personenauto met flinke vaart tegen de woning van de wed. L. A. Moonen gebotst, die daar een kruideniers winkel drijft. Het raam van de aan den winkel gren zende hulskamer werd ingedrukt en ook eenige meubelen, die bü het raam stonden, werden vernield. Een en ander veroorzaakte vanzelfspre kend veel consternatie De automobilist heeft hiervan gebruik gemaakt en is er tilings van door gegaan. De wagen was aan de voorzijde beschadigd en had o.m. een Ingedeukt spatbord. De politie heeft een onderzoek ingesteld. LYSOL IN PLAATS VAN EEN HOESTDRANKJE. Zondagmorgen wilde de heer H. C. Coen- radi. wonende aan de Persoonshaven te Rotterdam, ziin dochtertje van 7 maanden, dat ziek was een hoestdrankje toedienen. Een 12-jarig dochtertje had evenwel de fleschjes verwisseld, zoodat men het kindje lysol gaf. Gelukkig was het een zeer kleine hoeveel heid en merkte de vader ziin vergissing zeer spoedig op. De onmiddellijk gewaar schuwde huisdokter heeft het kindje naar het St. Franciscusgasthuis doen vervoeren, waar het werd opgenomen. Vanmorgen was de toestand van het meisje goed te noemen. UITSLAANDE BRAND TE HAARLEM. Gisteravond heeft een felle uitslaande brand gewoed in de woning van de familie Akersloot aan de Bakenessergracht 26. te Haarlem. Voorbijgangers zagen omstreeks zeven uur dichte rookwolken uit de ramen van de eerste verdieping komen en waarschuwden de brandweer. Toen deze verscheen sloegen de vlammen reeds uit het dak. Met vier stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden, maar de brandweer kon niet voorkomen, dat rle eerste verdieping en de zolder geheel uitbrandden. De beneden verdieping kreeg veel waterschade. Daar de bewoners afwezig waren kon de oorzaak van den brand niet worden vastgesteld. KINDERMOORD. Door de gemeente- en rijkspolitie te Zoe ten is dezer dagen een vrouw gearresteerd, v. G.. uit Kapel Avezaat, die verdacht wordt van kindermoord. VIERJARIG MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is het vierjarig dochtertje van de familie Bosma te Hijkersmilde op den Rijksstraatweg aldaar door een perso nenauto aangereden. Het meisjes was op slag dood. Als ik straks geen snert kreeg ging ik er vandoor! Die snert in dienst is zoo heerlijk, omdat ze in een groote ketel gekookt wordt.net als Stcgeman's erwtensoep. Maar die is nog fijner. 4 flinke borden uit 1 blik met kluif of met worst. 6000 (Ingez. Med.) De directie der Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatscbappij maakt bekend, dat zij bereid is, alle nog niet geïncasseerde en nog niet verjaarde coupons harer 4 °/o dollar obligatieieening, vervallen vóór 26 September 1936, te betalen tegen over- gilte daarvan ten kantore van de Ne- derlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam op basis van de arresten van den Hoogen Raad van 13 Maart 1936 en het Gerechtshof te 's-Graven- hage van 11 Januari 1937. Aangezien sinds 26 September 1936 de omstandigheden op mone tair gebied in Nederland geheel zijn veranderd en het arrest van den Hoogen Raad en dus ook het arrest van het Gerechtshof daarmede uit den aard der zaak geen rekening heb ben kunnen houden, acht de directie deze uitspraken niet van toepassing op coupons, vervallen na dien datum. Daar echter ten aanzien van de coupon, vervallen 1 October j.l„ reeds vóór 26 September een aanbod was gedaan tot verzilvering op basis van f. 2.46 per dollar, blijft dit aanbod gehand haafd. Teneinde ook voor de toekomst tot een oplossing van de bestaande moeilijkheden te geraken, is de directie bereid, tot 1 Maart 1937 de uitstaande 4 pet. dollar obligaties om te ruilen tegen obligaties van f. 2500.—, rentende 4 pet. Deze obligaties zullen, even als de uitstaande dollar obligaties, 1 April 1945 vervallen en te allen tijde a pari af losbaar zijn, mits hiervan 75 dagen van te voren kennis zal zijn gegeven. Aan deze obligaties, voorzien van coupons waarvan de eerste vervalt 1 April 1937, zal zijn toe gevoegd een warrant die den houder het recht geeft tot het koopen van een aandeel van f. 1000.Koninklijke Petroleum Maatschappij, en wel tot en met 31 Maart 1940 tegen den koers van 450 pet. en van 1 April 1940 af tot en met 31 Maart 1943 tegen den koers van 500 pet. Deze warrant blijft van kracht ook bij vervroegde aflos sing der obligaties. Nadere details zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt Naar wij vernemen is dit aanbod door de Koninklijke Petroleum Maatschappij aan de obligatiehouders gedaan, nadat bespre kingen, welke tusschen de Koninklijke en de Vereeniglng voor den Effectenhandel zijn gevoerd, niet tot overeenstemming hebben geleid. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. 100.000 Arbeiders werken aan dc dijken, De rivier de Mississippi heeft gisteren eej breuk van een halve mijl lengte geslagen b de dijken nabij de spoorlijn Kentucky—Ten. nessee, waardoor het lager gelegen land z(. ven voet diep onder water kwam te staan Het dorpje Bessie was het centrum van' angst en vernieling. Mannen, vrouwen en kinderen wisten zich ln veiligheid te bren. gen, maar niemand was bij machte den waterstroom te keeren, terwijl rondom Rid. gely. dat reeds geheel verlaten is, de waters, nood ln hevigheid toenam. Het eenige licht, punt vormt volgens de legeringenieurs het gebied rondom New-Madrid in Missouri, waar de druk op den rivierdijk verminderd' zal worden. Naar het Zuiden, langs het lïü mijl lange dijkstelsel, was geen onmiddellijk gevaar te duchten. Eenige uren na den door braak rapporteerden de ingenieurs, dat het water in de Mississippi begon terug te stroomen. In het geheel werken 100.000 arbeiders aan dé dijken. Omtrent de slachtoffers van den waters, nood wordt gemeld, dat 366 menschen den dood hebben gevonden, een millioen daklow zijn, terwijl de aangerichte schade geschat wordt op een half millioen dollars. De giften voor hulpverleening zijn tot acht millioen dollar gestegen. Naar schatting der bevoegde ambtenaren ls uit het dal van de Ohio 300 millioen ton vruchtbare dekaarde door het water weggespoeld. DE GOUDEN ROOS VOOR ITALIË'S KONINGIN. Z.H. de Paus heeft besloten, aan de Itali. aansche koningin-keizerin ter gelegenheid van haar 40-jarig huweMksféest de gouden roos te verleenen. welke de hoogste pause- lijke onderscheiding is voor vrouwelijks souvereinen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN ARRESLEE. Vier dooden en vier gewonden. In de omgeving van Kattowitz is een omnibus-trein bil een overweg in botslig gekomen met een arreslee. waarop een achttal boeren zich naar de stad begaf. Vier personen werden gedood, de vier anderen gewond. ERNSTIG ONGELUK BIJ GRAZ. In de nabijheid van Graz (Oostenrijk) L een autobus door een trein gegrepen cn geheel vernield. Drie inzittenden kwam het leven, terwijl verscheldenen zoo ernstt; gewond werden, dat men aan hun herstel wanhoopt. Van 't front Van 't front geen nieuws! Caballero spreekt in de Corla De Oortes heeft in de zitting van giste ren met handopsteken alle besluiten goed gekeurd, welke de regeering gedurende di afgeloopen maanden had genomen. Largo Caballero, de minister-president, heeft vervolgens een rede gehouden waarii hij er onder meer op wees, dat de regeerln? in beginsel een controle op het binnenko men van vrijwilligers had aanvaard, maar met deze beperking, dat de controle alleea zou gelden voor het kamp der nationalisten Verder behield de regeering zich alle reek- ten voor, die aan ieder wettig geconstitueer de regeering toekomen met name om ziek van de wapens te voorzien, welke zij noodig heeft. De stemming in het buitenland be gon ten gunste van de regeering te keeren. Niemand twijfelt meer aan haar overwin ning, zelfs zij niet. die sympathie koesteren voor de andere zijde. Caballero deed tenslotte een beroep alle partijen en vakvereenigingen om - zonder afstand te doen van de onderschei dene ideologieën een wapenstilstand k sluiten en zich te vereenigen tot dit eene doel: den oorlog te winnen. Italiaansch gezant benoemt Roberto Centalubo, tot dusverre ambas sadeur te Rio de Janeiro, is benoemd tof ambassadeur van Italië bij de regeering van Franco te Burgos. Bevredigend antwoord van Valencia aan Brussel. De Belgische minister van buitenlandset)! zaken, Spaak, heeft in den kabinetsraad verslag uitgebracht over zijn onderhoud met den Spaanschen minister van buitenland- sche zaken, del Vayo. Hij deed voorts mededeeling van een nieuwe nota der Spaansche regeering, welks vanochtend te Brussel is ontvangen. De inhoud van deze nota werd bevredi gend geacht. Franco aan Hill"- Op 30 Januari heeft generaal Franco den Fuehrer en rijkskanselier volgend telegram gezonden: Op den vierden jaardag van uw benoe ming op den hoogsten post des rijks welk tijdperk Duitschland weer groot werd en zijn macht en aanzien heroverde - zend ik u in naam van het tegen het marxis tische barbarendom strijdende nation».' Spanje mijn geestdriftigen gelukwensch el hartelijken groet met den innigen wensen, dat het groote Duitsche rijk onder het roem volle teeken van het hakenkruis en u*J geniale leiding het doel zijner onsterfelijke bestemming moge bereiken. Hell Hitier. w.g. Generaal Franco. De Fuehrer heeft generaal Franco telegra fisch met hartelijke woorden bedankt. Droeve statistiek- Het Spaansche college te Rome heelt eeu statistiek samengesteld, waaruit blijkt, da' in Spanje door de rooden veertig a vil™ percent van alle priesters zijn vermoei" benevens elf bisschoppen. In negen bisdommen bedraagt het pet""' tage der geëxecuteerde priesters 80; te W laga zelfs 90. Volgens uit 23 bisdommen ontvangen ar porten zijn daar nagenoeg alle kerken brand gestoken. Men heeft nog geen statistiek kunn» opstellen nopens de verliezen, welke de reu gieuzen hebben geleden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10