De „Nieuw Amsterdam" in aanbouw Binnenland 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Januari 1937 Derde Blad No. 23572 De strijd inSpanje Neerland's grootste Oceaanschip Glorine bleekt witter DIGESTIF RENNIE PASTILLES Met man en macht onder oorverdoovend lawaai aan 't werk: De vobrsteven van de ..Nieuw Amsterdam" in aanbouw. (Speciale G.P.D. berichtgeving). Nog slechts enkele weken en de eerste kennismaking tusschen Neerland's grootste Oceaanschip. de „Nieuw Am sterdam" van de Holland-Amerika-Lijn met het natte element is een feit ge worden. Men is thans te Rotterdam met den bouw van dit reuzeschip zoover ge vorderd, dat met volkomen zekerheid kan worden aangenomen, dat de te water lating of op omstreeks 17 April as. kan geschieden. Met man en macht wordt er nu gewerkt t)m aan dit enorme casco, het 'grootste, dat ooit op Nederlandsche werven is gebouwd, de laatste hand te leggen. Groot en mach tig ligt de romp van het drijvend hotel op de scheepswerf, die. zooals men weet des tijds een speciale uitbreiding heeft onder gaan. Wanneer men zich naast de „Nieuw Amsterdam" opstelt en langs den zijwand met zijn tallooze stellingen naar boven kijkt is het. alsof men bezig is met den bouw van een wolkenkrabber. Nog nimmer heb ben wij een juister klik op de enorme af metingen en de vormen van het schip gehad dan tijdens het bezoek, dat de directie van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij ons dezer dagen heeft toegestaan aan de werf te brengen. Wanneer men dit schip, zoo vertelt ons één der ingenieurs, op den Cool- singel zou neerleggen, zou het meer ruimte in beslag nemen dan het raad huis, het postkantoor en het Doelen complex tezamen! De hoogte van het zeekasteel overtreft die van het Rot terdamsche raadhuis, den toren niet meegerekend. Met moeite kan de ingenieur zich ver staanbaar maken. Het lawaai van de scheepshamers, het geloei van de motoren en het geknetter van de klinkapparaten overtreffen alle geluiden Het is of men on afgebroken met mitrailleurs aan het vu ren is! Machtige grijparmen brengen dekplaten naar haar plaats van bestemming. Overal od het schip krioelt het van de arbeiders. Af en toe klinken korte commando's, nu eens gevolgd door het knarsend geluid van in werking gestelde kranen, dan weer door eenige oogenblikken van volkomen stilte. Men werkt met vreugde, want er is immers opleving in den scheepsbouw en men weet, dat wanneer dit enorme werk zal zijn volbracht er weer nieuwe arbeid zal liggen te wachten. Voor de Poorten van de werf ontmoetten wij bij het binnenkomen groepjes arbeiders, wier eenige verlangen is deel te mogen nemen aan den bouw van dezen ..Oceaanreus". Maar nu komt men geen arbeiders te kort en met weemoed in het hart luisteren de wachtenden naar het denderende lawaai daar op de scheepswerf. Zij geven den moed niet op! Eiken dag weer opnieuw komen zij terug. Eiken dag kan hun geduld immers worden beloond! Wij vervolgen onzen rondgang door het doolhof van ijzer en staal, dat eens de ..Nieuw Amsterdam" móet worden. Het is een wirwar van stellingen en ladders. On- ingewijden zullen zeker den weg kwijt ra ken. Zelfs onze gids heeft af en toe moeite om zich te orienteeren! *- Een lift brengt ons op de 30 meter hooge en 200 meter lange kraanbaan. waarop drie kranen staan ongesteld. 2 met een hoogte van 9 meter, de derde in 13'/: meter hoog. Deze kranen hebben een spreiding van 33 meter. Van deze speciaal-gebouwde kraan- baan. die 6 meter breed is. heeft men een prachtig overzicht over het schip. Men kan reeds vrij duidelijk de enorme dokken on derscheiden. De afstand van het voor- tot bet achterschip is 230 meter. De breedte bedraagt 27 meter Via eenige trappen dalen we af tot het scheepsdek. Onze gids maakt ons op een en ander attent, maar zijn woorden zijn niet te verstaan door het enorme lawaai. Weer brengt een trap ons naar beneden cn we loopen nu langs ruim ten. die straks de passagiers zuilen her bergen. Er valt weinig onderscheid te bespeuren in al deze ruimten. De één is wat grooter dan de andere. Maar ééns zal de tijd komen, dat al deze ongezel lige kale hokken geriefelijke vertrekken zijn geworden, waarin de passagiers zich in zachte stoelen zullen neervieien, waar men gezamenlijk den maaltijd zal kun nen gebruiken, waar men met elkander zal kunnen converseeren. Het schip, zoo vertelt onze begeleider, zal 457 eerste klasse passagiers kunnen vervoe ren. In het gedeelte van het schip waar wij ons 'thans bevinden zullen 267 eerste klasse hutten worden gebouwd van alle comfort voorzien. In 50 eerste klasse hutten zullen Pullman-bedden worden geplaatst. Voor de derde klasse hutten zijn deze cijfers 151, 79 en 40. voor de toeristenklasse 337. 207 en 30. De bemanning van de „Nieuw Amsterdam" zal uit 640 koppen bestaan. We bevinden ons thans in de ruimten, waarin de verblijven voor het scheeosperso- neel worden ondergebracht Na een klauter- partij staan wti naast een gapende diepte, die eens de naam van „Social Hall" zal dragen. Deze ruimte heeft een oppervakte van 18.40 bij 16 meter in het vierkant. Zonder overdreven luxe zal de „Nieuw Amsterdam" een uiterst modern en comfor tabel vaartuig worden. Bijzondere aandacht zal er worden besteed aan den bouw van de eetsalon eerste klasse: het café eerste klasse bet z.g. Ritz-Carlton zal zeer smaakvol worden ingericht. Voorts zal men op het nieuwe schip aantreffen twee zwem bassins met één zonnebad, een kinderspeel kamer. een gymnastiekzaal een hondenken- I nel. een telefooncentrale. 8 personenliften. 5 goederenliften. 4 roltrappen. 2 hospitalen en een operatiekamer. Ook aan de veilig heid zal zeer veel aandacht worden besteed. In alle verblijven zullen brandvrije schot ten en 'n spinklerinstallatie worden aange bracht. De „Nieuw Amsterdam" krijgt voorts een eigen brandweer aan boord. Het schip zal over 22 reddingsbooten de beschikking krijgen, elk plaats biedend aan 99 personen. Zes reddingsbooten, die 55 pas sagiers kunnen herbergen, krijgen een eigen motor, zoo vertelde onze begeleider Wii zijn intusschen tot de ingewanden van het schip afgedaald en staan nu in de enorme ruimte, waar de machines zullen worden opgesteld. Véél verschil is er op het oogenblik nog niet te bespeuren tusschen deze ruimten en die welke wij zoo juist zijn gepasseerd. Het is alles iizer en nog eens ijzer wat men ziet. Dan eindelijk staan wii voor een gevaarte, dat eens een onderdeel van de enorme machine-installatie zal ziin: een groote ketel, die nog door 5 andere ge volgd zal worden. Na een lange klauterpartii komen we od het achterschip, dat omringd wordt door een ijzeren damwand van 24 meter, die speciaal voor de „Nieuw Amster dam" is geslagen Van deze plaats af kan men zeer duidelijk de ranke lijn van het schip welke nog sierlijker is dan die van de „Statendam", met welk schip de „Nieuw Amsterdam" overigens in vele opzichten gelijkenis vertoont onderscheiden Het schip is grooter en breeder. Het zal 36000 ton me ten. tegen de „Statendam" 29500. De snelheid van de „RDM 200". zoo wordt het schip od de werf nog steeds ge noemd. zal 20'/: knoop bedragen. De ma chine-installatie heeft een capaciteit van 34000 APK. De lengte van de schoorsteenen gemeten van basis tot bovenkant zal 43 meter bedragen. De doorsnede van elke schoorsteen is ÏOV meter Het schip is voor het grootste gedeelte reeds gemenied. Na de te waterlating zal de „Nieuw Amsterdam" in de Dokhaven ligplaats nemen, waar zij verder zal worden af gebouwd. Reeds nu is men langs de Dokhaven, welke een onderdeel vormt van de werf. druk bezig om voorberei dingsmaatregelen te treffen om het werk niet de minste vertraging te doen ondergaan - Men heeft er reeds een speciale kraan baan gebouwd die eveneens 300 meter lang is. Op deze kraanbaan de hoogte is 25 meter zullen twee kranen worden ge plaatst met een hoogte van 9 meter. Wan neer het schip over 12 weken naar de Dok haven zal ztin gesleept, zal de eerste be langrijke étappe volbracht ziin Over deze eerste étappe zal men dan ruim een iaar hebben gewerkt. Voor de tweede en laatste étappe zal men eveneens ruim een iaar noodig hebben want naar men verwacht zal het zeeschip in het voorjaar van 1933 de eerste proefvaart kunnen maken. Heel Nederland zal met groote belangstelling naar deze belangrijke gebeurtenis voor onze nationale scheepvaart uitzien!. „Schijnt de zon dan. Josefinc, Feller op jouw bleekveld soms „Nee", zegt tcotsch Ma Josefinc. ,,'k bleek hun kleertjes met Glocine Daar kan geen zon en geen gras- bleek tegen op! Glorine is zoo zuiver, dat ze bleekt zonder het goed aan te tasten. De prijs is slechts 16 cent, voldoende voor 5 flinke wasschen. Neem geen risico met goedkoope bleek middelen. Vraag steeds Glorine het wondermiddel. HANDELSONDERNEMING EMKA APELDOORN 5817 (Ingez. Med.) Aardige attentie voor H.M. de Koningin. Nadat reeds ter eere van H M. Koningin Wilhelmina hoog in de bergen ten noorden van Innsbruck zich een vlammende W in het nachtelijk duister had afgeteekend. heeft gisteren opnieuw bij het invallen der duisternis de bevolking voor H M de Koningin een driekleurig vlammenlint in rood. wit en blauw doen oplaaien, in de nabijheid van het op een hoogte van 2.250 meter gelegen topstation van den noorde lijken kabelspoorweg aan de Hafelekar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffendd het aantal geheel werkloozen, bij alle orga nen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij. dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Bij vergelijking met opgaven van vorige maanden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking, door maatregelen van administratieve!! aard, welke beoogen de arbeidsbemiddeling te bevorderen, alsmede door seizoensinvloeden. Aantal geheel werkl. stijging f+) op het einde van of daling Dec. 1936 Nov. 1936 Gemeenten met: 100.000 en m. inw. 165.078 165.726 648 50.000-100.000 inw. 53.256 52.252 -1.004 20.000-50.000 inw. 56.266 52.937 +3.329 mind. d. 20.000 inw. 180.609 148.565 +32.044 Totaal 455.209 419.480 +35.729 Uit onderstaand overzicht betreffende de overeenkomstige maanden van het jaar 1935 blijkt dat de stijging van het aantal werkloozen toen grooter was. Aantal geheel werkl. op het einde van: stijging!) Dcc. 1935 Nov. 1935 Gemeenten met: 100.000 en meer inw. 170.244 164.960 5.284 50.000-100.000 inw. 54.954 51.991 2.963 20 000-50.000 inw. 58.369 51.844 6.525 mind, dan 20.000 inw. 188.357 146.385 41.972 Totaal 471.924 415.180 56.744 FRANSCH-NEDERLANDSCH HANDELS- ACCOORD GEPARAPHEERD. Contingenten voor le kwartaal 1937 verlengd. Ter afsluiting van de sedert tien dagen te Parijs gevoerde onderhandelingen is het Fransch-Nederlandsche handelsaccoord on derteekend. In dit accoord worden voor het eerste kwartaal van 1937 de aan Nederland toegestane contingenten hernieuwd NEDERLANDSCHE CONSUL TE WARSCHAU OVERLEDEN. In den leeftijd van 72 jaar is te Warschau overleden de Nederlandsche consul, de heer P. C. G. Peereboom. tengevolge van een hartaandoening De heer Peereboom is sedert 1903 consul van Nederland te War schau geweest. POSTVLUCHT NAAR AMELAND EN SCHIERMONNIKOOG. Hedenochtend te half elf heeft de K L. M. een postvlucht ondernomen naar Ame land en Schiermonnikoog. Het vliegtuig is van Eelde. waar de post ingeladen werd, vertrokken. DREIGEND CONFLICT BIJ DE CONFECTIEFABRIEK „TWENTE". De rijksbemiddelaar in het derde district, prof. dr. A. C Josephus Jitta, heeft ten gemeentehuize Apeldoorn vergaderd met de partijen, betrokken bij een dreigend conflict aan de confectiefabriek „Twente" te Enschede Aan het einde der bespreking heeft de rijksbemiddelaar voorgesteld de tarieven van het strijken met 71/» pet. te verhoogen. De partijen zijn vertrokken met de toezeg ging aan den rijksbemiddelaar, op korten termijn een beslissing te zullen nemen. Dr. FENTENEK VAN VLISSINGEN TE ROME. De voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, dr. Fentener van Vlissingen, die op het oogenblik een bezoek aan Italië brengt, heeft een buitengewone vergadering bijgewoond, die de afdeeling Italië van de internationale Kamer van Koophandel te zijner eere had belegd. VERWRTID" T- De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag a.s. niet plaats hebben. De non-interventie-commissie. In een communiqué dat gepubliceerd is na afloop van de zitting van de subcommissie der non-interventie-commissie wordt o.a. het volgende gezegd: Gezien den inhoud van de jongste ant woorden der partijen in Spanje betreffende het voorgestelde plan van toezicht op de Spaansche grenzen, is de subcommissie on verwijld overgegaan tot het bestudeeren van het door haar technische adviseurs voorbe reide plan inzake het uitoefenen van con trole buiten het Spaansche grondgebied. De vertegenwoordigers in de subcommssie kwa men overeen, het rapport, waarin dit plan vervat is, aan hun respectieve regeeringen voor te leggen, met verzoek zoo spoedig mo gelijk instructies te zenden, en tegelijker tijd een door de sub-commissie samengestel de vragenlijst te zenden, waarin de voor naamste kwesties vervat zijn. waaromtrent men de zienswijze der betrokken regeerin gen wenscht te kennen. De subcommissie kwam bovendien overeen, den leden der plenaire commissie aan te raden, aan hun respectieve regeeringen de hiervoor genoem de vragenlijst en rapporten te zenden. De eerstvolgende bijeenkomst der subcommissie zal op 2 Februari plaats vinden. Van 't front. Van 't front valt bij voortduring niets van eenige beteekenis te melden. HET VLIEGONGELUK TE SENLIS. Begrafenis van den vliegtuig-bestuurder A. R. Somer. Gistermiddag is te Stadskanaal onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. R. Somer. bestuurder van het. nabij Seniis in Noord-Frankrijk, verongelukte vliegtuig. De baar was gedekt met de Nederland sche driekleur en vele kransen. De stoet werd voorafgegaan door vier vliegers, t.w. de heeren Schmidt-Crans. Asjes. Sluyter en Postmaa. Aan de geopende groeve is gesproken dooi de heeren J. N. Montauban van Swijndrechb namens den raad van beheer en commis sarissen van toezicht der Nationale Lucht- vaartschool. luit. Asjes, namens collega's, van Weerden Poelman namens de iacht- vliegtuigenafdeeling Soesterberg, den heer Carstendijk. secretaris der Noord-Brabant- sche Aeroclub en eere-voorzitter der Eind- hovensche zweefvliegclub. tevens afgevaar digde van het gemeentebestuur van Eind hoven. den heer Reynders namens de di rectie van het vliegterrein Ypenbure en. namens de Nederlandsche sportvliegers en den heer Bergmeyer. burgemeester der ge meente Onstwedde. De sprekers schetsten den heer Somer als een kundig en betrouwbaar vlieger, die nieb alleen als vliegtuigbestuurder, maar ook als mensch hoog stond aangeschreven. Men sprak de hoop uit dat de familiê van den heer Somer troost moge vinden in het medeleven van de Nederlandsche vlieg wereld. Ds Miermeyer uit Garmerwolde dankte namens de familie. Mededeeling van de Britsche regeering. De Britsche regeering heeft aan de regee ringen van Berlijn, Rome, Lissabon, Parijs en Moskou medegedeeld, dat zij de antwoor den op haar voorstellen van 9 Januari in zake het zenden van vrijwilligers naar Spanje heeft ontvangen. De Britsche regee ring verklaart voldaan te zijn over de over eenstemming, welke in dit punt is bereikt. Zij stelt verder vast, dat geen verzet is ge rezen tegen het voorleggen van de cor respondentie aan de sub-commissie van de nlet-inmengingscommissie, teneinde den datum vast te stellen, waarop de maatrege len tot het beletten van het zenden van vrijwilligers van kracht zullen worden. De Britsche ambassadeurs te Rome en Berlijn hebben bovendien opdracht ontvan gen mede te deelen, dat de regeering aan dacht heeft geschonken aan de voorstellen van Duitschland en Italië Inzake het ver wijderen van alle niet-Spanjaarden, die deelnemen aan den burgeroorlog. De Brit sche regeering is van oordeel, dat deze kwestie alleen door de niet-inmengings- commissie kan worden beoordeeld. Maagzuur en branderige pijneft met blijvend succes bestreden De heer A. M. M. schreef ons: „De laatste twee jaar heb ik vreeselijk geleden aan slechte spijsvertering. Ik heb in dien tijd verschillende middelen geprobeerd, het waren echter Uw Digestif Rennie Pastilles, die mij blijvende diensten bewezen". Deze pastilles nu bestrijden sleahte spijsvertering op verschillende wijzen tegelijk. Zij bevat ten zuurneutraliseerende en absorbeerende bestanddeelen en bovendien pancreatine en pepsine, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Met als resultaat dat ook bij: zeer hardnekkige gevallen dikwijls verras sende resultaten worden verkregen. Digestif Rennie Pastilles zijn prettig te nemen, men late de smakelijke pastilles eenvoudig in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkend* drogisten a f. 0.40 per pakje en a f. 1.25 pen groot pak, omzetbelasting inbegrepen. 5819 (Ingez. Med.) HET AANTAL GEHEEL WERKLOOZEN EINDE DECEMBER 1936.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9