LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 29 Januari 1937 De overstroomingen in hei Theemsdal GEMENGD NIEUWS Kinderkou is Dubbel Gevaarlijk na de Griep m ^'SCAC*° ''^UTEiX I VA^ Een Nederlandsch middel er tegen Groote brand in Amsterdam's centrum. Huis op het Damrak geheel uitgebrand. Blusschingswerk in ijzigen Noord-Ooster storm. Een zeer zware brand heeft van morgen vroeg gewoed in perceel Dam rak 7, te Amsterdam, waar een siga renwinkel van W. M. is gevestigd. De eerste étage werd bewoond door de weduwe G. de V.. haar zoon en twee gasten. De tweede en derde verdie ping, evenals de zolderverdieping, is in gebruik van het Victoriahotel. Hier woont een deel van het hotelpersoneel, in totaal ongeveer twintig personen. Het geheele huis kon tijdig worden ontTuimd. De eerste, tweede en derde verdieping, benevens de zolderétage ïijn geheel uitgebrand. De weduwe De V. werd te ruim vijf uur gewekt door haar huiabel, die onafgebro ken rinkelde. Een onbekende voorbijganger had den brand ontdekt, die ontstaan was in het plafond tusschen den sigarenwinkel en de eerste étage. Ijlings wekte mevr. De V. haar hulsge- nooten en de leden van het personeel van het Victoriahotel, die op de verdiepingen sliepen en waarvan het meerendeel laat ter ruste was gegaan. De eerste verdieping stond toen vol rook; vuur was er nog niet te zien. De ontruiming van het groote, oude huis geschiedde dan ook volmaakt rustig. Nie mand vermoedde, dat de brand zulke groote afmetingen zou aannemen. In hotel Neutraal, dat links van het bran dende perceel is gelegen en in het groote Victoria-hotel, dat slechts door een huis van Damrak 7 is gescheiden, lag alles nog in diepe rust, een rust, die echter spoedig verstoord zou worden. Inmiddels waren ook politie en brand weer gewaarschuwd. Het materieel van de hoofdwacht Ruyterkade onder bevel van hoofdbrandmeester Schuitemaker was spoedig ter plaatse. De ijzige Noord-Oosterstorm maakte het blusschingswerk niet gemakkelijk. De stormvlagen deden het water uit de straalpijpen verstuiven. Wat aanvankelijk een kleine brand leek, breidde zich weldra uit tot een middenbrand van formatie, die in den loop van den vroegen ochtend over zou gaan in een grooten brand. De vuurhaard in het plafond was niet gemakkelijk te bereiken en weldra stond de eerste étage in lichterlaaie. Zoowel aan de voor- als de achterzijde sloegen de vlammen naar buiten. Een halfuur later was het vuur overge slagen naar de tweede étage. Ook daar greep de brand zeer snel om zich heen. Het oude huis bood weinig weerstand aan de lekkende vuurtongen, de Noord-Ooster storm huilde langs en door de gesprongen vensters naar binnen, waar hoog het vuur uitlaaide. Erger werd de situatie toen het vuur ook de vierde verdieping had bereikt en de vlammen uit het dakvenster sloegen. Inmiddels was de melding „groote brand"' gegeven. Een tweede ladderwagen, nog twee motorspuiten, ambulance-auto's van den Geneeskundigen Dienst, de materiaal wagen en zelfs de Jan van der Heyden verschenen. Het was hoog tijd, dat er ver sterking kwam. Het geheele huis brandde van de eerste verdieping af als een fak kel, zoowel aan de voorzijde als aan de achterzijde sloegen de vlammen naar buiten. Aan den voorkant werd met vijf stralen gewerkt, twee over de ladders en drie via de belendende perceelen. De politie had intusschen bevel gegeven om hotel-café „Neutraal", waar zich in totaal twintig personen bevonden, te ont ruimen. Wekken was niet meer noodlg, want de gasiten en het personeel hadden zich reeds in de cafézaal verzameld. Ook in het groote Victoria-hotel was de rust verstoord; de gasten waren gewekt. Gelukkig stond de wind van het hotel af, zoodat het zware vliegvuur naar de stad toe werd gedreven en het hotel geen ge vaar liep. Op de vijfde verdieping van het hotel kregen wij een goed overzicht van den brand. Dit een zijraam keek men op het dak van het brandende huis, dat te ongeveer zeven uur voor een groot deel met donderend geraas ineen stortte. Een laaiende vuurzee van vlammen, rook en vonken sloeg hoog op Wij spraken een van de leden van het personeel van het Victoria-hotel, die in het perceel sliep toen de brand uitbrak. Deze vertelde, dat hij te ruim drie uur ln den nacht, na het eindigen van zijn dienst, zijn bed had opgezocht. „Ik rook toen al een brandlucht, alsof een buis van een verwarmingsinstallatie het hout werk schroeide. Ik nam er niet veel no titie van en al gauw sliepen we Tegen vijf uur —ik weet niet precies hoe laat het was werden we gewekt. Het huis stond vol rook. maar vlammen waren er niet te zien. We vatten de zaak niet al te ernstig op, kleedden ons vlug aan en lieten onze koffers achter.... We zullen er niet veel van terugzien." De zijramen van het Vlctoria-hotel, waarachter de warmte voelbaar was, wer den met platen blik versterkt. Intusschen was de brandweer tegen zeven uur de situatie meester. De kleine perso- neel-dependence, die aan de achterzijde van het brandende huis staat, aan de zijde van de Hasselaarsteeg, kon behou den blijven. De brandweer richtte van het dak van dit lage gebouw drie stralen op den brand. Dokters zijn van meening, dat het grootste gevaar van die epidemie schuilt in den tijd na de influenza. Meer dan anders kunnen verkoudheden, die het verzwakte weer standsvermogen aangrijpen, dan leiden tot bronchitis of 'n nieuwen en ernstiger griep aanval. Dit geldt vooral voor kinderen. De griep brengt bijna altijd de maag ln de war. Daarom moet Inwendig medicijn gebruik liefst vermeden worden, aangezien het dikwijls de spijsvertering nog verder stoort en aldus volkomen herstel tegenwerkt Maar laat een kind niet onverzorgd den nacht ingaan wanneer een nieuwe kou op komst is. Wrijf alleen maar Vicks VapoRub op keel en borst, wanneer het naar bed gaat. Omdat het uitwendig gebruikt wordt, mag Vicks zelfs bij het kleinste kind rijke lijk aangewend worden zonder vrees voor maagbederven. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijde lijk 90 cents (inplaats 1.25). Uitsl. verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. 5799 (Ingez. MedJ Te ruim zeven uur was men den brand meester; de nablusschlng nam nog eenlgen tijd in beslag. De oorzaak is waarschijnlijk te zoeken in het felle branden van een kachel. Ver zekering dekt de schade. Later in den ochtend was de belang stelling voor dezen brand ln het centrum van de stad in weerwil van de snerpende koude, zeer groot. Da Jonge Jacobus' gezonken. Een der'redders verdronken. De „Jonge Jacobus" het Nederland- sche stoomschip, dat voor de Portu- geesche kust in nood verkeerde, is ge zonken. De bemanning is gered door het Nederlandsche stoomschip „Achil les" van de Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij. Bij de redding sloeg een lid der bemanning van de „Achilles" door een overkomende zee overboord. De man kon niet worden gered en is ver dronken. Scheepsbotsing op de Theems. Nederlandsch schip aan den grond gezet. De bemanning aan land gegaan. Op de Theems is het Nederlandsche schip de „Wilja" thuisbehoorende te Groningen in botsing gekomen met de veerboot „Edith" van den dienst Gra- vesendTilbury. Het Nederlandsche schip liep zulk een schade op, dat het aan den Gravesendschen wal aan den grond is gezet en de bemanning aan land is gegaan. De „Edith" is naar Gravesend doorgevaren. Nader meldt men; De „Wilja", eigenaar W. Slobben, stootte op de ankerketting van het Dultsche stoomschip „Consul Cords" en liep toen op den wal, waar het schip lek raakte. De kapitein is toen met vrouw en kind en de uit vier koppen bestaande bemanning bij Dinghy aan land gegaan. Daarna is de „Wilja" met de veerboot „Edith" in bot sing gekomen en tenslotte liep het schip op een modderbank vast. Omtrent het ongeluk, dat het Neder landsche motorschip „Wilja" op de Theems trof, vernemen wij nog, dat van een feite lijke botsing tusschen de „Wilja" en de veerboot „Edith" niet kan worden gespro ken. De „Wilja" luisterde niet meer naar haar roer en was reeds zinkende, toen zij dicht tegen de geheel met reizigers bezette veerboot drong. De „Wilja" schuurde nog langs het remmingswerk van de veerhaven, voordat zij in de modder bleef steken. De echtgenoote van den kapitein en hun baby van acht maanden zijn ondergebracht in de woning van den veerman te Grave send. Zij hebben geen ernstige nadeelen van het gebeurde ondervonden. GRIEKSCH STOOMSCHIP VERKEERDE IN NOOD. Later op eigen kracht naar Antwerpen opgevaren. Het Grieksche stoomschip „Phaeton", ge bouwd in 1913, groot bruto 4168 en netto 2570 registerton, toebehoorende aan de ree- derij N. G. Livanos te Piraeus, varende met bestemming van Necochea naar Antwerpen, verkeerde gisteravond nabij Vlissingen in nood en vroeg dringend sleepbootassisten- tie. De positie van het schip was toen 51 graden 32 minuten Noorderbreedte en 2 gr. 27 minuten Oosterlengte, d. i. ongeveer na bij het lichtsehip Noord-Hinder. De sleepbooten „Noordzee" en „Goliath" vertrokken onmiddellijk uit Vlissingen naar het schip. De zee was zeer onstuimig en er stond een zeer krachtige Oostenwind. Het schip schijnt korten tijd aan den grond gezeten te hebben, doch kon nader hand op eigen kracht vlot komen. De kapi tein verlangde geen sleepboothulp meer en stoomde vervolgens naar zijn bestemming Antwerpen. De sleepbooten „Noordzee" en „Goliath" zijn onverrichterzake naar Vlissingen terug gevaren. MIJNWERKER GEDOOD. Gistermiddag ls op de 318 meter verdie ping van de Oranje Nassaumijn 3 te Heer len de 41-jarige ondergrondsche arbeider J. D„ uit Hoensbroek, onder vallend gesteen te geraakt en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. WEGEN IN TWENTHE's NOORDOOSTHOEK ONBEGAANBAAR. Diverse verbindingen totaal verbroken. Door den straffen Oostenwind, welke de in de laatste dagen gevallen sneeuw opzweept, zijn verschillende wegen in Noord-Oost-Twenthe geheel onbegaan baar en onbereikbaar gemaakt. De verbinding tusschen Oldenzaal en Ootmarsum, Wecrselo en Tubbergen is geheel verbroken. Het autoverkeer is hier onmogelijk. Tientallen auto's en tractors zijn ln de sneeuw, welke op sommige wegen over groote afstanden meer dan een meter hoog ligt, vastgeraakt. De autobusdienst Ootmar sum—TubbergenAlmeloOldenzaal— Weerselo is gisteravond stopgezet. De ver binding kon 's middags met enkele bussen met groote moeite en urenlange vertraging worden onderhouden, 's avonds bleek echter elke directe verbinding onmogelijk. De weg OotmarsumDenekamp is nog tamelijk goed berijdbaar, hoewel daar een vijftal auto's vastzat. De meeste belemmering ondervindt men in de hooge eschgronden, vanwaar de sneeuw in de lager gelegen straatwegen vastwaait. Groote groepen werkloozen zijn bezig de ver binding zoo spoedig mogelijk te herstellen. EEN HUIS DREIGT IN TE STORTEN. Gevaarlijk werk voor de brandweer. De Weesperstraat tusschen Nieuwe Hee rengracht en Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam is sedert gistermiddag half vijf voor het verkeer gesloten, omdat een der huizen op instorten stond. Het perceel No. 8 is dezer dagen gesloopt en ten ge volge daarvan is de blootgekomen bouw- muur van perceel No. 10 van de fundeering gegleden. In den loop van den middag hoor den de bewoners een verdacht gekraak, de deuren begonnen te klemmen en toen bemerkte men, dat het geheele gebouw begon te wijken. De brandweer werd gewaarschuwd en deze liet dade lijk het huis door de bewoners ontrui men. Ook den bewoners van perceel No. 12 werd aangezegd, dat ze hun woning hadden te verlaten. Ingenieurs en opzichters van bouw- en woningtoezicht waren ook spoedig ter plaatse. Zij achtten het gevaar groot, dat de bouwmuur zou bezwijken. Om het gevaar daarvoor zoo klein mogelijk te maken werd het verkeer in de straat stopgezet, waardoor voortdurend gedreun voorkomen werd. De brandweer toog dadelijk aan het werk om den muur te stutten. In het licht van groote schijnwerpers werden klampen met steunbalken aangebracht tegen den ver zakten muur. Deze balken vonden hun steunpunt tegen den bouwmuur van per ceel No. 6 over den Ipqüwput van No. 8. Het was echter een zeer gevaarlijk werk, zoodat men groote voorzichtigheid in acht moest nemen en het werk schoot daardoor slechts langzaam op. Om half negen is de brandweer met stutten opgehouden omdat de toestand te gevaarlijk werd en zij er geen menschenlevens aan mccht wagen. De brandweer ls toen ingerukt. Het rljverkeer bleef ook daarna nog ge stremd, terwijl het voetgangersverkeer werd toegelaten. DOODELIJK ONGELUK TENGEVOLGE VAN DE GLADHEID. Te Zaltbommel is de 65-jarige vracht rijder H. K. uit Nieuwaal (nabij Zaltbom mel) terwijl hij naast een wagen met hooi liep, door de gladheid van den weg geval len. De man kwam zoodanig op het hoofd terecht, dat hij korten tijd na het ongeluk is overleden. DE DIEFSTAL VAN DE POSTAUTO TE EINDHOVEN. De verdachten op vrije voeten gesteld. De Eindhovensche politie heeft de twee mannen, die gearresteerd waren ln ver band met den Maandagavond gepleegden postautodiefstal gisteravond op vrije voe ten gesteld. De politie vond geen termen aanwezig om hen langer in arrest te hou den. DIEFSTAL VAN EEN GOUDEN HORLOGE EN EEN PORTEMONNAIE. De 24-Jarige timmerman P. B. uit Leiden gedetineerd, heeft zich te verantwoorden gehad wegens diefstal. Verdachte heeft, naar hij bekende, ten nadeele van een steenhouwer bij wlen hij op bezoek was, uit diens kantoortje een gouden horloge en een portemonnaie weg genomen. De benadeelde getuige verklaarde, dat hij B. gevraagd'had of hij een gouden horloge kon repareeren, waarop verdachte ontken nend antwoordde, maar hij zou het wel eens mee naar huis nemen. Hiervoor had hij geen toestemming ge geven. Toen B. later terugkwam miste ge tuige na diens vertrek- het horloge en uit zijn jas was ook de portemonnaie ver dwenen. De officier van justitie, mr. Rouffaer, bracht in herinnering dat B. in Mei 1936 reeds voorwaardelijk is veroordeeld wegens een soortgelijk misdrijf. Volgens het rap port is B. onverschillig en heeft hij zich maar weinig aan de waarschuwing, hem door de voorwaardelijke veroordeeling ge geven, gestoord. Spr. eischte thans 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 11 Februari. - VIER VEERBOOTEN UIT HET IJS BEVRIJD. Vier veerbooten n.l. twee van den dienst Enkhulzen—Stavoren en twee van den Urkerstoombootdlenst, die gisteren ln het Ijs gedurende eenige uren vastzaten, n.l. de ,.R. van Hasselt" en de „Bosman", alsmede de „Jhr. von Geusau" en de „Sirene" zijn gelukkig alle behouden op de plaats hun ner bestemming aangekomen, nadat vele malen een verbitterde strijd met het ijs en den formidabelen stormwind was ge voerd. 1 5810 Onze Londensche correspondent schrijft De bewoners van Londen en omgeving zijn bekend om hun voorbeeldige verdraag zaamheid ln het aangezicht der beproe ving. De enkelingen die de eigenschap niet bezitten, vertellen, dat de groote meer derheid van hun medebewoners plezier heeft ln ongerief, ln welk getal de ver draagzaamheid schijn en niets anders zou zijn. De overstroomingen ln het Theems dal doen nog een andere verklaring aan de hand. De bewoners van de strooken land aan weerszijden van den Theems verdra gen graag het ongemak van water ln hun woningen en straten een telken Jare om dezen tijd terugkeerend verschijnsel om dat het karakter geeft aan hun woonoor den, omdat het afleiding brengt in hun levens, omdat hun hulzen, hun gemodder en hun geplas midden ln de algemeene belangstelling komen te staan en ln woord en beeld ruim plaats krijgen ln de kran ten. Er is een officieel lichaam dat „Tha mes Conservancy Board" heeft, een Raad, die hét gerief, dat de Theems biedt aan mensch en dier ln den bovenloop (boven de schutsluizen van Teddington, niet ver van Kingston) moet bewaren. Men moet er dien Raad van verdenken, dat hij zijn taak zoo nauwgezet opvat, dat hij het ge drag van de rivier, de overstroomingen in cluis, onveranderd wil conserveeren. Deze houding heeft blijkbaar de goedkeuring van eenige gemeentebesturen, die sinds jaar en dag de voorkeur hebben gegeven aan de overstroomingen boven de uitgaven voor werken, die de narigheid geheel of gedeeltelijk zouden kunnen opheffen. Het ziet er dus naar uit, dat de selzoens-lllus- traties in de bladen, van overstroomde landerijen en speelvelden van beroemde kostscholen, vrouwen winkelend per boot of ln de sterke armen van een stoer mans persoon, lachende typisten op weg naar het station op het dak van een auto, kin deren op de plano ln de overstroomde huiskamer, tot ln lengte van dagen de be woners van hooger en droger land zullen kunnen vermaken. Er zijn natuurlijk veel beproefden, die de schade door 't water aan hun eigen dom en bedrijf toegebracht veel hooger aanslaan dan het twijfelachtig profijt van de publiciteit. Zij klagen steen en been over de lakschheld van de autoriteiten en kunnen noch troost noch vergoeding vin den in het lage bedrag der plaatselijke be lastingen, hoe gunstig voor hun beurs het ook af mag steken bij dat voor de ge meenten, die van overstrooming vrij blij ven. Hoe harder zij klagen, hoe grooter de kans wordt voor de uitvoering van een belangrijk plan voor afdamming van den Theems die, naar de ontwerper en zijn medestanders verklaren, niet alleen voor goed een einde zou maken aan de over stroomingen van de rivier in den boven loop, maar ook aan de haven van Londen en aan de scheepvaart op de rivier groote voordeelen zou verschaffen. Het is een plan waarvoor Nederlanders bijzondere belangstelling kunnen hebben, omdat het aan het brein van een Neder landsch Ingenieur, J. H. O. Bunge, is ont sproten. De heer Bunge, die sinds vele Jaren Engelsch onderdaan ls. heeft zijn plan reeds jaren geleden aan de Theems- autorlteiten voorgelegd. Plannen van out siders krijgen niet zoo gauw de belang stelling, die ze verdienen. Maar toen de „Times" twee jaar geleden een uitvoerig artikel er aan wijdde, werd het ijs van de offlcleele onverschilligheid gebroken. Er h> inmiddels een vereenlging gevormd, die de komst van den dam ln den Theems wil bevorderen en die het plan propageert met de leuze „Dam the Thames", die ge makkelijk in den volksmond valt. Verschei dene technici van naam en parlements leden maken van deze vereeniging deel uit. En men ls nu langzamerhand zoo ver ge komen, dat het ontwerp van den heer Bunge in het Lagerhuis ter sprake zal komen, waar leden zullen aandringen op een openbaar onderzoek. De overstroomin gen van thans hebben de zaak weer actueel gemaakt. De pers schenkt er veel aandacht aan. En de reden, die de minister voor Transport ln het vorig voorjaar deed gel den voor zijn weigering van een debat en onderzoek dat de deskundige open bare belangstelling voor het plan tekort schoot kan thans niet meer dienen. De actieve gemeentebesturen in het Theems dal hebben op een onderzoek van het plaa aangedrongen. De ledenlijst van de veree niging voornoemd is er borg voor, dat dé deskundige openbare meening niet ont breekt. Het belangrijkste lichaam echter, het Bestuur van de Haven van Londen (Port of London Authority) dat verant woordelijk ls voor den goeden gang van het havenbedrijf en van de vaar-facili- telten ln den benedenloop van de rivier, blijft tegen het plan gekant. In groote trekken komt het hierop neer: De Theems wordt bij Woolwich afgedamd. Door die afdamming wordt de rivier herschapen ln een groot stroomloos meer, dat schepen bij alle getijen zouden kunnen binnen varen. De dam moet zes sluizen en een brug krijgen. Een rijweg en een spoorweg over den dam zouden respectievelijk een verkeersweg rond Londen voltooien en de spoorwegen aan belde kanten van de rivlef verbinden. De bevorderaars van het plan verklaren o.a., dat de uitvoering er van zou verzekeren, dat schepen op alle wen van den dag aan den wal zouden kunnen laden en lossen, dat de schepen niet meer zouden behoeven te schutten om in de havens te komen; dat de fundeeringen van de 15 bruggen van Londen beschermd zouden worden tegen de knagende tanden van eb en vloed, die de Waterloo-brag vernielden, en dat het rioolwater, dat bij Barking in de rivier komt, niet meer door den vloed teruggestuwd zou worden tot ln het hart van Londen. De uitvoering van het werk wordt geschat op 4.500.000 pond sterling, een bedrag dat binnen jaar zou worden gespaard ln verlaagde be drijfskosten voor de haven en voor land en watertransport. Het bestuur van de Londensche haven wil er niets van hoo- ren, omdat naar zijn oordeel de functio neering van het rioolstelsel gevaar zou loopen, de capaciteit der voorgestelde slui zen in den dam ontoereikend zou zijn, gevaar voor verzanding zou ontstaan aan weerszijden van den dam, de scheepvaart ln de rivier belemmerd zou worden door afwezigheid van stroom, de afwatering van laag gebied aan de oevers mts zou loopen. De vereenlging, die het plan bevordert, heeft deze bezwaren herhaaldelijk weer legd. Maar het lijkt, dat het geduld vaii den heer Bunge niet zoo lang meer op de proef zal worden gesteld en dat de des kundigen aan belde kanten het strak! zullen gaan uitvechten. Van de beslissing in dezen strijd zal afhangen of de bevol king van het Theemsdal al of niet van haar verdraagzaamheid en geduld en op gewektheid in het aangezicht van de over- stroomlngsbeproeving zal kunnen blijven getuigen. BRAND TE ROTTERDAM. Vannacht omstreeks één uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een pakhuis, in gebruik bij den klppen- handelaar J. B. K. in de Wlllemstraat 29b te Rotterdam. Het vuur werd ontdekt door een buurman, die verlof heeft zijn fiets ln dit pakhuis te stallen. Hij zag een schijnsel •van vlammen, waarop hij direct de boven buren, de families F. B. en H. waarschuwde, die zich langs de trap in veiligheid konden stellen. De dichte rookontwikkeling gaf den brand aanvankelijk een zeer ernstig aan zien. De vlammen sloegen eenlgen tijd fel naar bulten, doch de brandweer, die even eens door den buurman was gewaarschuwd, was weldra ter plaatse en tastte met vijf stralen op de waterleiding, drie aan de voorzijde en twee aan den achterkant, het vuur aan. In een klein half uur had zij den brand geheel onder de knie. Een aan tal kippen kwam ln de vlammen om. Van den Inboedel kon nog een gedeelte gered worden. Jeeovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE STORM AAN DE PORTUGEESCHE KUST. In den buitengewoon zwaren storm zijn tusschen Lelxoes en Matocinhos achttien kleine schepen gezonken Hierbij zijn 3 dooden te betreuren. Vele aanvragen om hulp zijn binnengekomen van stoomsche pen, die averij hebben opgeloopen, onder meer van de Engelsche schepen „Borodlna" en „Jocolino" en het Zweedsche schip „Edith". Gisteren heeft de .storm zijn hoogtepunt bereikt. Het vliegveld van Lissabon ls onder water geloopen, zoodat het luchtverkeer ijioest worden stopgezet. Verkrijgboai bij apothekers eri drogisten f 0./5 per flacon 5816 (Ingez. Med.ï DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Nieuwe regenval verwacht. Ondanks het feit, dat het water van de boven-Ohlo langzaam terugloopt, wordt een verergering van de overstroomlngs- ramp gevreesd, daar nieuwe regenval voor speld ls en de Mississippi steeds meer water toegevoerd krijgt. Met koortsachtige haast versterkt men de dijken van de Mississippi en zelfs veroordeelden helpen hierbij de troepen en vrijwilligers. Tot dusver zijn 500 dooden geteld, doen men gelooft dat ziekten bovendien nog duizenden slachtoffers hebben geëlscM, waarvan vele begraven zijn zonder dat men hun identiteit heeft kunnen vaststellen- Pas over eenige weken zal men precies kunnen zeggen hoe groot het aantal doo den ls. Men is van meening, dat het nul- liarden dollars zal kosten om de getroffen gebieden weder ln orde te brengen. ~e Cincinnati wordt de schade geraamd op M tot 15 mllUoen dollar en te Louisville op 10" millioen. HEVIGE STORM IN DE PYRENEEËN. In het dal van Roncevaux heerscht een hevige storm, welke ernstige schade heel' aangericht. Het historisch monument is vernield. 23

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10