STADSNIEUWS DONDERDAG 28 JANUARI 1937 No. 23571 Ijsvermaak HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Vice-admiraal de Graaff bedankt 77sie Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE btaden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.38 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> STICHTING VOOR KINDERSTUDIE TE 'S GRAVENHAGE. VER. TOT CHRISTELIJKE ONTWIKKELING. Prof. dr. E. A. D. E. Carp benoen: tot voorzitter. Prof. dr. E. A. D. E. Caro. hoogleeraa in de Psychiatrie aan de Rijksuniversiteit te dezer stede is in de Dlaats van prof. rir J, H Gunning Wzn te Hilversum benoemd tot voorzitter van de Stichting voor Kinder studie te 's Gravenhage. INTREDE VAN DS. J. VERKUYL. De bevestiging en intrede van ds. J. Ver- kuyl bij de Geref. Kerk van Leiden zal ver moedelijk op 14 Maart plaats vinden. ADRES AAN DEN RAAD. De verzakkingen als gevolg van den Stadhuisbouw. Onderstaand adres is heden aan den gemeenteraad gezonden: Geeft, met verschuldigden eerbied te kennen lo. Mevrouw Elisabeth Catharina Ber- teis. weduwe van Johannes Henricus Feld, wonende te Leiden: 2o Bernard Engelbert Feld. wonende te Leiden. Vischmarkt, No. 5. dal verzoekster sub. 1 eigenaresse is van het perceel Vischmarkt No. 6; dat de tweede verzoeker dit van haar tehuurd heeft en daarin sedert 18 jaar een manufacturenzaak uitoefent; dat het perceel in 19251931 geheel ge moderniseerd is en voor het bedrijf zeer geriefelijk is ingericht: dat het perceel in IS35 tengevolge van de werkzaamheden ten tehoeve van den bouw van het stadhuis in onbewoonbaren toestand is geraakt: dat verzoeker sub 2 wel genoodzaakt was het perceel te verlaten en waar hij niet de beschikking over een ander pand had, waarin hij zijn bedrijf kon uitoefenen, het pand Vischmarkt 5 heeft betrokken, het pand dat aan de Gemeente toebehoort: dat dit pand in zeer slechten toestand verkeerde en verkeert, ernstig gescheurd was en is. waardoor regen en wind gemak- kelijken toegang hebben; dat verzoeker sub 2 het pand noodge dwongen heeft aanvaard, omdat hij zijn zaak niet sluiten kon en nadat hem was medegedeeld, dat het huis Vischmarkt No. fi in drie maanden weder bewoonbaar zou zijn; dat na drie maanden echter niets anders was gebeurd dan dat de deskundigen door den President der Rechtbank op verzoek der Gemeente benoemd om den toestand van het perceel Vischmarkt 6 op te nemen en op te geven wat gedaan moest worden om het perceel weer in den vroegerer. goe den toestand terug te brengen, hadder. ge rapporteerd. dat het perceel geheel diende afgebroken en weer opnieuw moest worden opgetrokken; dat het geen betoog behoeft en de-leden van den Raad zich desgewenscht ervan kunnen overtuigen, dat de thans gescha pen toestand onhoudbaar is, zoowel om dat verzoeker sub 2 woont in een huis, dat aan redelijke eischen niet voldoet, als om dat hij in zijn bedrijf enorme schade on dervindt nu de winkel, die hij in het tij delijk betrokken pand heeft, veel minder riant voorkomen heeft dan die in 't pand Vischmarkt 6: dat verzoekers natuurlijk reikhalzend uitzien naar het oogenblik. dat het per ceel Vischmarkt 6 weer opnieuw is opge trokken: dat waar verzoekers gegronde vrees koes teren. dat. als zij stilzitten dit oogenblik nog zeer verwijderd is. en dit voor verzoe kers groote schade beteekent. zij zich tot Uw Raad wenden met het dringend ver zoek het er toe te leiden, dat de Gemeente het perceel Vischmarkt 6 weer in den vroe- leren goeden toestand doet optrekken; dat de Gemeente dit doende het ont staan van meer schade voorkomt en de Gemeente, wanneer het blijkt dat anderen de schade door de werkzaamheden op het stadhuisterrein geleden, zullen moeten vergoeden, de schade op die aansprake lijke personen zal kunnen verhalen; dat de Raad. naar verzoekers hopen cn vertrouwen, aan hun verzoek een willig oor zal verleenen, immers er van doordron gen zal zijn dat verzoekers als Leidsche zcidüenstanders niet de dupe mogen wor den van een toestand aan welks ontstaan geheel onschuldig zijn; dat verzoekers zich hun rechten voor behouden zoowel tegen de Gemeente, als 'ogen anderen, die alleen of met de Ge beente daarvoor aansprakelijk zullen blij ken. Redenen waarom verzoekers zich wenden tot den Raad met verzoek, ter voorkoming van verdere schade, te beslui ten. dat het perceel Vischmarkt 6 voor rekening van de Gemeente Leiden weer op nieuw worde opgetrokken overeenkomstig bet door de door den President der Arron- eissements-Rechtbank te 's-Gravenhage benoemde deskundigen uitgebrachte rap- Port en daarmee niet te wachten tot door arbiters zal zijn beslist wie uiteindelijk de enade aan het meergenoemde pand ver- borzaakt, zal moeten vergoeden. Lezing over „Augustinus". De Ver. tot Christelijke Ontwikkeling had gisteravond in het Nutsgebouw een open bare vergadering belegd teneinde meerdere bekendheid te geven aan het doei. dat zij nastreeft. De voorzitter, de heer J. Langeveld heette allen welkom om er vervolgens met een I enkel woord op te wijzen, dat de vereeni- ging nog iets meer wenscht dan haar leden meerdere ontwikkeling bij te brengen en wel verdieping van het geloofsleven en het aankweeken van meerdere liefde tot God en Zijn Zoon. Jezus Christus Na pianospel van den heer Haver kamp en zang van enkele dames onder leiding van mevr. A. Ch. van Leeuwen sprak de voorzitter over Augustinus. waar bij hij speciaal het leven en de bekeering van dezen kerkvader behandelde Spr. begon met er op te wijzen, dat het leven van Augustinus geen romantisch leven is geweest, maar zooals dat van elk een. Bij den kerkvader Augustinus, die in de vierde eeuw geleefd heeft, zullen wij bij gemis aan schokkende gebeurtenissen dan ook een blik moeten slaan in het duister-diep van zijn hart. Nadat spr. herinnerd had aan Augusti nus vrome moeder Monica, die in zijn leven de rol van stuwende kracht heeft ver vuld. gaf hij aan de hand van historische geschriften een uitvoerige beschrijving van den grooten geestelijken strijd van Augustinus en diens besliste keuze als hij komt tot een nieuw leven en van een kind der wereld een kind Gods wordt. Nadat mej, Rie Olivier enkele cello-soli gespeeld had, stond de heer Langeveld in het tweede gedeelte van zijn lezing nog een oogenblik stil bij de bekeering van den mensch, waarbij hij er nadrukkelijk op wees, dat God zeer verschillend werkt in de roeping van den mensch. Tenslotte stelde spr. nog in het licht, dat God zich niet onbetuigd zal laten tot hen, die Hem m geest en in waarheid aanbidden en lief hebben. De samenkomst, welke drukker bezocht had kunnen zijn, werd na afwisseling van muziek en zang op de gebruikelijke wijze gesloten. De Leidsche IJsclub vermoedelijk morgen geopend. UITVOERING „LEIDSCH POLITIEMUZIEKGEZELSCHAP" De vorst van den afgeloopen nacht heeft de ijslaag op de baan der Leidsche IJsclub 4 centimeter in dikte doen toe nemen, zoodat de baan wanneer althans de vorst blijft aanhouden, waarop alle kans bestaat hoogstwaarschijn lijk morgen voor het publiek kan worden geopend. Op verschillende tennisbanen in de om geving o.a. het Leidsche Tennispark aan den Morschweg, kon reeds heden worden geschaatst, waarvan hedenmiddag nog slechts een bescheiden gebruik werd ge maakt. en praatjes hielden bij voortduring de spanning er in, terwijl ook de cabarettière Alida Corelli, de antipodisten ,,The Ule- rocs" en de equilibrist Mr. Abdul het hunne ertoe bijdroegen, om het publiek terdege te amuseeren. Bob Snoek aan de vleugel was ook al een uitstekende kracht, zoodat deze avond de verwachtingen nog overtrof. Het bal onder leiding van den heer W. F. v. Wijk en met muzikale medewerking van Hofenk's Melody Makers besloot dezen geanimeerden avond, die weer getuigde van den uitnem.enden geest van het poli- tiemuziekgezelschap en zijn trouwen aan hang! K.J.M.V. ST. PETER KANIS. Een geanimeerde avond. De uitvoeringen van het Leidsch Politie- muziekgezelschap, het kranige corps, dat onder leiding staat van den heer M. Bol derdijk, verheugen zich steeds in een groote belangstelling, die niet slechts uit gaat naar de muzikale prestatie's dezer vereeniging. doch ook naar het steeds zoo verzorgde cabaretprogramma, dat na de pauze volgt. Om van het bal nog maar niet eens te spreken! Organisatie en verloop waren ook dit maal, weer uitstekend verzorgd, zoodat de aanwezigen volop genoten hebben! De actieve voorzitter, de heer J. Dragt stond in den aanvang weer paraat, om zijn openingswoord te spreken, waarin hij den eere-voorzitter, Commissaris R. J. Meyer, alsmede de dndere politie-autoriteiten welkom heette en tevens de afgevaardig den der 3 Octobervereeniging. van Sempre Crescendo. Sociëteit Minerva en diverse zusterverenigingen. Spr. wees op het feit, dat de zaal geheel uitverkocht was en ge tuigde van den onderlingen geest, die niets te wenschen overlaat. Hij dankte voorts de donateurs voor hun onmisbaren financieelen steun. Directeur Bolderdijk betrad hierop het podium, waarop een fraaie, bloemenmand prijkte, geschonken door het bestuur der V.V.S.L.. dat verhinderd was den avond bij te wonen. Het programma zette in met de frisch gespeelde marsch v,De Prinsenvlag" van de heer A. J. Plu, die zelf in de zaal aanwezig was en die getuige kon zijn van de kranige wijze, waarop de politiemannen zijn com positie ingestudeerd hadden. Ook de andere nummers vielen in de smaak: de ouverture Les Faucheurs, de Fantasie sur Mignon, de walssuite „Les I Amourettes'", de fantasie op Boieldieu's I „La dame Blanche" enz. Zeker: nog lang i niet alles liep even vlot. van stapel, er waren wel eens onzuiverheden of vergis singen, maar als geheel was het spel j enthousiast, klankenrijk en zéér verdien- j stelijk. Buitengewoon in de smaak vielen o.a. de „Voorwaarts" marsch van Ciere en i „last not least'1 de Lippe Detmold marsch. in de oorspronkelijke bezetting van Siede.1 waarbij het effect der gedempte trompet- I ten en het fluiten met den mond enorm insloeg! Het applaus was dan ook telkenmale zoodanig, dat de heer Bolderdijk nog als extra de „Koning Voetbal" marsch liet spelen, zoodat men geheel in de stemming 1 verkeerde, om te genieten van hetgeen I Willy Derby met zijn ensemble na de pauze I zou gaan presteeren. Wij willen eerst nog memoreeren. dat den heer Bolderdijk een aardige verrassing werd aangeboden en gelijk gebruikelijk diens echtgenoote, die zoo trouw op de uitvoeringen aanwezig is, een bloemenhul de in ontvangst mocht nemen. Toen kwam Willy Derby: enthousiast ontvangen en even enthousiast tot het Ieinde toe beluisterd! Zijn talrijke liedjes Jaarvergadering. Gisteravond hield de K.J.M.V. St. Peter Kanis haar jaarvergadering in het „Eigen Huis". De belangstelling voor deze verga dering bleek buitengewoon groot te zijn en terecht merkte de voorzitter, de heer J. Coster, dan ook op dat de K.J.M.V. St. Peter Kanis zelden of nooit zoo'n druk be zochte vergadering heeft gekend. De avond werd geopend met den groet der Katholieke Jongeren en een welkomst woord van den voorzitter, waarna de no tulen werden voorgelezen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Nadat de ingekomen stukken waren be handeld bracht de heer W. Devilé een jaarverslag uit van de afd. tooneelclub, waarna de heer N. v. d. Vaart zulks van de Eigen-Huis-commissie deed. Hierna was het woord aan den heer M. Geyer voor het uitbrengen van het jaarverslag. Dit verslag gaf niet alleen een beeld van het wel en wee in het afge loopen jaar, maar deed daarnaast tal van middelen aan de hand om het ledental den clubgeest enz. op te voeren en te ver sterken. Na een dankwoord van den voor zitter bracht de heer O. Bayer het finan cieel verslag uit, waaruit bleek dat de kas der vereeniging dit jaar sloot met een nadeelig saldo van f. 65 23. Hierna volgde de verkiezing van drie be stuursleden. wegens het bedanken van de heeren J. Coster. H. Vreeburg en O. Bayer. Dc door het bestuur gestelde candidaten werden gekozen, zoodat in het bestuur zitting zullen nemen de heeren N. v. d. Vaart. C. Lindenhoff en W. v. Ommren. Voor de verkiezing van een voorzitter waarvoor het bestuur geen candidaat stelde, waren evenmin candidaten binnen gekomen. De heer J. Janssen zal het voor zitterschap voorloopig op zich nemen. Hierna was het woord aan den bonds voorzitter drs. W. Dysselbloem die de noodzakelijkheid van de geestelijke voe ding, zooals men die in retraite ontvangt nog eens extra onderstreepte. Daar de tijd zulks niet toeliet, werd er over het „Eigen Huis"-fonds slechts opper vlakkig gesproken. De kascommissie werd vervolgens samengesteld uit de heeren Devilé. Dieben en Nagelmann. Na de rond vraag waarvan druk gebruik werd ge maakt, sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers Maat schappij N.V.. Breestraat 14, Leiden. Uittredend gedelegeerd commissaris A. B. van Holkema. Nieuwe commissaris A. J. Schaafsma, Beverwijk. Opheffing filiaal Amsterdam, Keizersgracht 333. Naamlooze Vennootschap Veekoeken- fabriek „De Leerhoeve", Hoofdstr. 114, Al phen a. d. Rijn. De depóts te Haarlemmermeer en Sas- senheim zijn opgeheven. Drs. J. Oudegeest spreekt over „Het Plan van den Arbeid en den Middenstand". Gisteravond sprak in het Volksgebouw drs. J. Oudegeest over „Het Plan van den Arbeid en den Middenstand", de derde in de reeks van avonden voor de afdeeling Leiden van het Instituut van Arbeiders ontwikkeling Allereerst stelt spr. vast, dat uit de kleine partij van revolutionnair gezinden, uitsluitend aangewezen op felle critiek op de regeeringen, gegroeid is een bewuste ar beidersbeweging, die de bewustwording van het volk wil dienen. Een der meest positieve uitingen daarvan is het Plan van den Arbeid, dat wil zijn een Plan voor het geheele volk. Spr.'s taak is 't voornamelijk te behan delen de mogelijkheden, die ook voor den Middenstand in het Plan zijn weggelegd, en op welke wijze deze mogelij kheden ver wezenlijkt kunnen worden. Daartoe diehen we eerst te onderscheiden de „nieuwe" middenstand, waarbij we o.a. rekenen de employé's, die wel verschillen van de hand arbeiders. maar toch leven van hun ar beidskracht, en de „oude" middenstand, die niet zijn arbeidskracht verkoopt, doch deze aanwendt in een eigen bedrijf. Voor de eerste groep is een tekort aan werkgelegenheid, waarin het belangrijke crisisgedeelte*en de hoofdstukken over de industrialisatie een oplossing willen geven. Indirect wordt bij doorvoering van het Plan ook de tweede groep betrokken, daar door de verhooging van koopkracht mil- lioenen guldens meer voor de handeldrij- venden zal beschikbaar komen. En was een aantal jaren geleden de gedachte over- heerschend, dat de middenstand zeker zou verdwijnen, het blijkt, dat tusschen groot industrie, groot-winkelbedrijf en coöperatie ruim terrein voor het kleinbedrijf over blijft. Zeer zeker is het dus verantwoord en zelfs geboden, maatregelen te treffen, opdat zij, die deze functies vervullen, een behoorlijk bestaan hebben. Bevorderlijk zijn voor uitoefening van het midden- standsbedrijf door- daartoe bevoegden, maatregelen als bedrijfsvoorlichting, eischen van vakkennis en credietwaardig- heid. Om te voorkomen, dat hooge huren en credietmoeilijkheden de bedrijven neer drukken is bescherming tegen huuropdrij- ving noodzakelijk, daar verplaatsing van bedrijf groote en vaak onoverkomelijke be zwaren meebrengt. Voor alles is echter noodig orde te schep pen en overbezetting tegen te gaan. De voornaamste oorzaken van den nood van den middenstand liggen in de daling van de koopkracht en de overbezetting in het distributiebedrijf. Voor de verbruikers is deze overbezetting geen voordeel, daar ze de artikelen duurder maakt door o.m. de vaste lasten op een vaak geringen omzet. Voor de winkeliers geeft ze bestaans- onzekerheid en zware zorgen. Met tal van voorbeelden toont spr. aan de funeste ge volgen van deze ontstellend-snel toene mende bezetting. Het „sterftecijfer" voor winkels is dan ook buitengewoon hoog. Om paal en perk te stellen is noodig een vergunningsstelsel. Daardoor wordt in nieuwe wijken overbezetting voorkomen, in oude wijken dit euvel langzaam genezen Hierbij zou een D^stributieraad met verte genwoordigers van verschillende groepen goede diensten bewijzen Rekening zou moeten gehouden worden Qiet 't behoeften- principe. De leuze, welke bij enze Oosterburen werd aangeheven, was gericht op een totale ver dwijning der warenhuizen Het Plan stelt zich zooiets niet voor, daar deze maatregel reactionnair is, ril. een verzet tegen een nieuwen vorm van distributie, terwijl de winkeliers meer last ondervindt van zijn concurreerenden collega dan van deze wa renhuizen en coöperaties, gezien het feit, dat van den totalen omzet slechts door deze Instellingen 14 n/n wordt geboekt, dus nog niet 1/7, terwijl de zelfstandige winkeliers een omzet van 86% of ruim 0/7 kunnen noteeren. Ondanks alle leuzen zijn dan ook in Duitschland de warenhuizen slechts veranderd van eigenaar, daar de Joodsche bezitters afstand van hun bezit hebben moeten doen. Echter zijn voor de warenhuizen de zoo- c-ven geschetste bepalingen en maatregelen evenzeer noodzakelijk. De verbruikscoöpe ratie. die in zekeren zin reeds geordend optreedt, draagt bovendien een bijzonder karakter, daar de statistiek bewijst, dat verkoop aan niet-leden slechts ongeveer 1/30 bedraagt. Toch zal ook de Distributie- raad dan alleen een vergunning geven, in dien een aantal leden de wenschelijkheid ervan zou aantoonen. Begrijpelijk is. dat de voorgestelde orde ning niet insluit, dat de verdwijning van vele winkels onverwijld zou moeten plaats hebben, daar dit sterke uitbreiding der werkloosheid zou beteekenen. Voorloopig alleen tijdelijk weigeren van nieuwe ver gunningen. Het Plan geeft daarom tegelij kertijd aan een oplossing voor de bezwaren van de ordening. De uitbreiding van werk gelegenheid moet comoenseerend werken ('o.a. industrialisatie). De uitvoering van de bestrijding der hecrschende werkloos heid is dus voorafgaand noodzakelijk. Dui delijk volgt hieruit dan ook. dat niet het Plan van den Arbeid is ongebouwd uit losse deelen, waarvoor men zich tot de verwe zenlijking ervan speciaal moet opwerpen, doch dat het een geheel is van maat regelen, zoodat men indien men daadwer kelijk wil meehelpen, het Plan zoo mogelijk EERSTE BLAD BINNENLAND. H.M. de Koningin naar Zeil am See; ont moeting met het vorstelijk paar. (Bin nenland, 3e Blad en Laatste Berichten le Blad). Het stoomschip „Jonge Jacobus" op de Por- tugeesche kust nabij Lissabon aan den grond geloopen. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Een Suikerconferentie te Londen op initia tief van dr. H. Colijn en Ramsay Mac Donald. (Binnenland, 3e Blad). De scheepvaart in het buiten-IJ ligt stil. (Binnenland, 3e Blad). j De uitkeeringen aan de mobilisatie-slacht offers; de Tweede Kamer over het initiatief-optwerp Ter Laan. (Binnen land, 3e Blad). Toch vertrouwen in de Dieseltractie? Proe ven der Ned. Spoorwegen. (Binnenland, 3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad), Wijziging in het reisplan van de 016. (Laatste Berichten, le Blad). Goede berichten van de deelnemers aan den sterrit naar Monte Carlo. (Sport, 2e Blad en le Blad). BUITENLAND. Vice-admiraal de Graaff bedankt voor zijn benoeming tot Hooge Commissaris voor Danzig, (le Blad). De Volkenbondsraadzitting is gesloten na afdoening van alle kwesties. (Buiten land, le Blad). Nieuwe moeilijkheden in de Amerikaansche auto-industrie. (Buitenland, le Blad). Debat in het Engelsche Lagerhuis over de militaire luchtmacht. (Buitenl., le BI.). Mislukte aanslag op den Japanschen kabi netsformateur Ugaki. (Laatste Berich ten, le Blad). De Belgische minister Vandervelde afge treden. (Buitenland, le Blad). Zoon van Trotzky in Rusland gearresteerd. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Naar wij vernemen, heeft vice- admiraal J. de Graaff, die aange zocht was voor de functie van Hooge Commissaris van den Vol kenbond te Dantzig, heden aan het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat hij de benoe ming niet zal aanvaarden. in zijn geheel zou moeten zien doorgevoerd te krijgen. Na de met groote aandacht gevolgde uit eenzetting gaven zich velen op voor dis cussie en vragen stellen, waarbij de inleider de gestelde kwesties beantwoordde, waarna sluiting volgde te bijna halfelf. De volgende avond zal besteed worden aan de behandeling van het Landbouw vraagstuk en geleid worden door ir. Groen veld.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1