STADSNIEUWS 77ste Jaargang VRIJDAG 22 JANUARI 1937 No. 235(6 Indische vorsten in de Sleutelstad HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEELE KENNISGEVING DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De huwelijksreis van Prinses Juliana en Prins Bernhard Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCK DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsrper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto- te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) HET BEZOEK DER INDISCHE VORSTEN Ontvangst In de Lakenhal. Na de ontvangst der Indische vorsten in de Academie, waarvan wij gisteren nog melding maakten, bracht het gezelschap een bezoek aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde, waar de gasten werden rond geleid door den waarnemend-directeur, dr. C. C. Krieger. In het bijzonder werden de Indonesische, Japansche en Amerikaansche afdeelingen bezocht. Vooral de collectie Javaansche oudheden werd met groote be langstelling bezichtigd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de oogheelkundige kliniek van het Academisch Ziekenhuis, waar prof. dr. J. van der Hoeve en dr. H. H. Maas als gast- heeren optraden. Na afloop bood het gemeentebestuur een thé aan In de Lakenhal, waar ter begroe ting aanwezig waren de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de wethou ders mr. A. F. L. M. Tepe en M G. Verwey. benevens eenige leden van de Gem. com missie voor de Lakenhal. Ook waren hier verscheidene hoogleeraren met hun dames tegenwoordig De ontvangst droeg geen Officieel karakter, zoodat geen redevoe ringen werden gehouden. Tegen 6 uur ver trok het gezelschap wederom naar Den Haag. MODERNE DICTATUREN. Lezing van ir. J. W. Albarda. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Staatkunde heeft ir. J. W. Albarda, lid der Tweede Kamer in het klein-auditorium van het Academiegebouw gisteravond een lezing gehouden over: Moderne dictaturen. Aan wezig waren o. m. de eere-voorzitter der vereeniging prof. mr. R. Kranenburg en prof. mr. D. van Blom. Na een inleidend woord van den praeses fier uitnoodlgende vereeniging, den heer D. A. Nederlof, waarin hij onder meer het overleden bestuurslid, den heer Nico Roes- singh herdacht (deze herdenking werd door de aanwezigen staande aangehoord), ving ir. Albarda zijn lezing, aan met er op te wijzen, dat de grondwet van 1887 de mogelijkheid van overdracht van macht opent in tijden van oorlog en van beleg. Doch deze machtsoverdracht is slechts een tijdelijke en kan niet ais dictatuur worden beschouwd. De moderne dictaturen hebben geen tijdelijk karakter en men wil het doel trachten te bereiken ook langs illegalen of revolutionairen weg. Men spreekt van de Russische dictatuur wel eens als een overgangsdictatuur. Ten onrechte, aldus spr., mag men beweren, dat in Rusland het Marxisme in de practijk wordt toegepast, Deze dictatuur van het proletariaat heeft met het Marxisme niets te maken. Beter dan op Marx zou men zich op de oudere socialisten hebben kunnen beroepen. In dit verband noemde spr. o.m. Blanqui en Baboeuf. Bij de verkiezingen in Rusland is het jaar 1917 voor de Nationale Vergadering kregen de bolsjewieken slechts 9 van de 34 millioen stemmen, waar zij en later de minder heden in Duitschland, Oostenrijk en elders hebben zich met geweld van de macht mees ter gemaakt, das op ondemocratische wijze. Ten deze is er tusschen communisme en fascisme geen verschil. Onbeschrijfelijk is het leed dat de dictatuur over de mensch- heid heeft gebracht en niet te beschrijven evenmin de gevaren, die de dictaturen be- teekenen. Het eenige goede, dat de dicta turen hebben gebracht is het feit, dat wij ons van de waarde van de democratie beter bewust zijn geworden. Nooit heeft men kunnen denken dat men in West-Europa ooit zou kunnen terug- keeren tot autoritaire stelsels. In een dicta toriaal geregeerd land bestaat geen gevaar voor het behouden van de verkiezingen en uit propagandistisch oogpunt kan het uit schrijven van verkiezingen ook wel zijn nut hebben Trouwens in Duitschland mis schien slechts tot 30 Jan. a.s. bestaat de Rijksdag nog. Uitvoerig zette spr. uiteen hoe weinig macht de vertegenwoordigende lichamen in dictatoriale staten kunnen uitoefenen. Dictatuur beteekent onder drukking van den volkswil en vernieling van de volksvrijheden. Daartegenover staat de democratie, die in diepste wezen is: vrijheid voor den mensch, vrijheid van ge loof, eerlijkheid op aller gebied. Uitvoerig schetste spr. de voordeelen der democratie, waar de grondrechten voor alle staatsburgers worden gemist, is elke staatsvorm waardelooV Bij de dictatoriaal geregeerde landen bestaat de vrijheid op geen enkel gebied; spr. gaf een zeer uit voerig overzicht van de toestanden in de dictatoriaal geregeerde landen. Hier in ons land heeft het beginsel der vrijheid reeds vele eeuwen geleden de eerste erkenning verkregen. Of het mogelijk zal zijn in andere landen tot de democratie terug te keeren, wil spr. in dezo zaal niet bespreken, omdat hij zich dan op het terrein der politiek zou gaan begeven. Wel wil hij op deze plaats, welke gewijd is door den strijd om de geestelijke vrijheid het vertrouwen uitspreken, dat de studenten aan de Leidsche Universiteit er zich van bewust zullen zijn welke groote geestelijke goederen voor ons volk op het spel staan en dat zij pal zullen staan voor bet behoud van de democratie. Na de pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. De vergadering was druk bezocht. KATH. DEM. PARTIJ AFD. LEIDEN. Men schrijft ons: De K.D.P. afd. Leiden hield gister avond een drukbezochte spoedvergadering ter bespreking der instructie van het partijbestuur inzake de te verwachten be slissing van het R.K. Werkliedenverbond inzake de onvereenigbaarheid van het lid maatschap mét dat van de K.D.P. De verontwaardiging over de te verwach ten gevolgen voor de werklooze leden en wel voornamelijk voor de groote gezinnen, die in hun brood en steun zullen worden getroffen door hun eigen mede-arbeiders was algemeen. Besloten werd rustig en vastberaden af te wachten of dit \yreede besluit door het R.K. W.V. en de daarbij aangesloten R.K. vakorganisaties werkelijk zal worden uit gevoerd. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin adhaesie werd betuigd aan het beleid van het partij bestuur. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Gebr. Zuidhoek. Kerkstraat 30, Noord- wijk-Binnen; heeren- en dameskappers- bedrijf. Wijzigingen: Firma wed. T. Wolff. Haven 36. Leiden; handel in landbouwartikelen, klompen, hout-, touw en borstelwaren. Uittredend eigenaresse M. C. van Ovost- Wolff, dd. 18 Jan. 1937. Nieuwe eigenaar H. W. van der Steen. Leiden. C. van der Plas, Ligusterstr. 29. Katwijk aan Zee; timmer- en metselbedrijf. De zaak is met ingang van 15 Januari 1937 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam firma van der Plas. Vennooten C. van der Plas en P. J. van der Plas, Katwijk aan Zee. Foto v. Vliet, Leiden. Gisteren heeft het jonge paar weer een skitocht gemaakt. Prinses Juliana is geheel her steld van de lichte verkoud heid, welke Haar genoopt heeft een week lang Haar kamer te houden. Gisteren is H. K. H. voor den eersten keer weer in de buiten lucht geweest. In gezelschap van Prins Bernhard heeft Zij toen een ski-tocht gemaakt. lipleesles te nemen en kinderen naar de scholen voor S.H. te kunnen zenden aldus spreker. Mejuffrouw M. Driessen gaf daarna een lipleeskwartiertje: het verhaaltje van den hond van Neville scheen niet gemakkelijk. Een gezellige pauze volgde. De Pres. spoorde de aanwezigen nogmaals aan de handwerk- en arbeidsclub trouw te bezoeken en ook thuis nog wat te willen werken, de resultaten zijn toch immers ten bate van het S.H. kind. Een prettig uurtje volgde, waarin spelen werden gedaan, waaraan prijsjes verbon den waren. Op de vraag of het op prijs ge steld werd op de laatste bijeenkomst in April nogmaals een spelavond te organi- seeren, werd bevestigend geantwoord. Voor de volgende bijeenkomst, waar schijnlijk cp 18 Februari a.s. is mevr. W. v. Itallie v. Embden bereid gevonden een lezing te houden, getiteld ,,de Jeugd van Koningin Victoria en het Engeland van dien tijd". Te ruim half elf ging men zeer voldaan uiteen. „APO KAJAN". OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. De eerste maandvergadering. Gisteravond hield het Oostersch Ge nootschap in Nederland de eerste van zijn nieuw ingestelde maandvergaderingen in het gebouw van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De voorzitter van deze vergadering prof. dr. Ph. S. van Ronkel opende de vergade ring met het uitspreken van de hoop. dat deze eerste bijeenkomst een succes zal mo gen blijken en dat de maandvergaderingen voortaan geregeld zullen kunnen worden gehouden. Als eerste spr. trad op overste Th. van Erp uit Den Haag, die sprak over een onlangs door het Museum voor Volken kunde verworven steen met. een relief, voor stellende den demon Rahoe. bezig met het verslinden van den zonneschijf. Rahoe is de demon, die de zonsverduisteringen ver oorzaakt en van wie afbeeldingen op Java en in Voor-Indië herhaaldelijk voorkomen. Dit beedje is drie jaar geleden gevonden te Voorburg. Na eenige details van deze voorstelling besproken te hebben, deelde de heer van Erp nog het een en ander mede over een Midden-Javaansch beeld van Batara Goeroe, dat vroeger gestaan heeft in het huis van Dipo Negoro. Hiarne sprak lector R. A. Kern alhier over de streek, genaamd Lawai of LaWe op de Westkust van Borneo ten Zuiden van Pontianac. Op grond van gegevens uit een Oud-Javaansch geschrift gecombineerd met berichten van Europeesche reizigers meende hij de geografische ligging van deze streek te kunnen vaststellen. Tenslotte sprak dr. S. J. Esser, taai- ambtenaar in Ned.-Indië over grama- tische verschijnselen in sommige Toradja- talen op Celebes, welke licht kunnen wer pen op de problemen der indeeiing der Toradja's, alsmede op problemen van alge meen linguïstisch belang. Op alle mededeelingen volgde een geani meerd debat, zoodat deze eerste maand- bijeenkomst als zeer geslaagd kan worden beschouwd. Bij het begin der bijeenkomst bood de hc-er P. A. v. Proosdij, voorzitter van „Ex Oriente Lux" de twee zoo juist versche nen publicaties van dit gezelschap aan, n.l. Jaarbericht no. 4 en Mededeelingen en verhandelingen no. 3: Egyptische Oud heden, verzameld en beschreven door W. A. van Leer met een inleiding van dr. W. D. van Wijngaarden alhier. Het gezelschap Indische hoogwaardigheidsbekleders, dat gistermiddag een bgzoek ■wi onze stad bracht, gefotografeerd vSor dfen ihgïftg dep Acadetpie, VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De presidente, mevrouw T. Kranenburg Siemens, opende gisteravond de bijeen komst. heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en wenschte allen op deze eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar veel voor spoed toe, niet alleen in persoonlijke aan gelegenheden, maar ook in de verhouding tot deze vereeniging. Het woord werd dlaarna gegeven aan de Secretaresse en Penningmeesteresse, die haar jaarverslagen uitbrachten. Tevens gaf de heer M. C. Laman een uitvoerig verslag van de algemeene vergadering in Dec. J.l. te Amsterdam gehouden, welke hij als af gevaardigde de afd. bijwoonde. De Pres. dankte voor de uitgebreide ver slagen, en richtte daarna het woord tot den heer P. van Ommen, die ondank zijn ernstige doofheid verleden week geslaagd is voor zijn boekhoudexamen. Spr. wenschte hem namens allen hartelijk geluk en merkte erbij op van hoe groote waarde het liplezen in deze studie voor den heer v. O. geweest moet zijn en welk een groote steun hij daaraan moet hebben. Ook voor zijn leeraar, den heer J. A. Ohristiaanse, die vanzelfsprekend met grooter moeilijkheden te kampen had, dan met goedboerende leerlingen, is dit succes een zeer groote voldoening. En voor de S.H. leden der vereeniging, die neg geen liplees les namen, is het een aansporing, nu be wezen is welke resultaten bereikt kunnen worden. Laten wij toch alles in het wenk sollen S.H. in de gelegenheid' te stellen Interessante filmvoorstelling. Het was van de Ver. „Geloof en Weten schap" goed gezien om zich voor de film voorstelling „Apo Kajan" (Midden Celebes), welke gisteravond in de Stadsgehoorzaal plaats vond, de medewerking van enkele andere Leidsche vereenigingen te verze keren. Hierdoor immers bereikte zij. dat nu zeer velen in de gelegenheid waren deze film te zien, die samengesteld en vervaar digd is door den heer H. F. Tillema, een Indië-kenner bij uitnemendheid. De heer J. B Wilmink, secretaris van „Geloof en Wetenschap", heette namens de besturen der samenwerkende vereenigingen allen hartelijk welkom om dan met een enkel woord den heer Tillema bij de aan wezigen in te leiden. De film. die ons verplaatste naar het oeriand van de Dajaks, toonde ons vele fraaie beelden uit het leven der Dajaksche bevolking. Zeer interessant was de tocht met een prauw langs de rivieren met haar vaak hevige stroomversnellingen. Vermel denswaard zijn ook de talrijke opnamen, die ons het vlecht- en kralenwerk en voorts de vreemde muziek-instrumenten in beeld brengen. Dat de Dajaksche ook veel aan haar toilet gelegen laat liggen, werden wij gewaar bij de beelden, die ons getoond werden t.o.v. de tatoueering en de kunst zinnig uitgevoerde kleederdrachten. En dan de oorbellen. Wat zoudt u b.v. zeggen van een paar oorbelletjes van zeshonderd gram? In het land van Apo-Kajan is dit een vaak voorkomende siertooi. Een ruime plaats was in deze film ook ingeruimd aan de malaria-bestrijding, welke zeer gunstige resultaten te zien gaf. De heer Tillema, die geheel voor eigen rekening het initiatief tot de verfilming van „Apo-Kajan" nam, heeft ons een werk van documentaire waarde verschaft, dat er ongetwijfeld toe zal bijdragen om de kennis van ons schoone Insulinde te ver meerderen en de liefde er toe aan te kweeken. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, ston den gisteren als werkzoekenden ingeschre ven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3. be hangers 29, betonvlechters 29, betonwer kers 74, fundeeringswerkers 1, glazenma kers 2, glazenwasschers 10, granietwerkers 18. Grondwerkers 106, heiers 1. metselaars 176, opperlieden 127, schilders 247, sloopers 11, straatmakers 11. hulp-straatmakers 14, stucadoors, witters 102, timmerlieden 323. uitvoerders 11, voegers 29, ongesch. bouw arbeiders 14. Totaal 1338. Fabrieksarbeiders: Bleekers 20, lompen - sorteerders 13. vellenblooters 6, steenfabr - arb. 115. zeepfabr.-arb 5, ongeschoolde fabrieksarb. 65. Totaal 224 Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 93, reizigers, colp. 45, winkelbedienden 39, eta leurs 2, incasseerders 12. musici 8, onder wijzers 10, overheidspersoneel 10, verple gers 5. Totaal 224. Hotel-café-personeel: Huispersoneel 10. kellners 52. koks 6. Totaal 68. Houtbewerkers: Beddenmakers 5. hout bewerkers 87, kistenmakers 6, kuipers 9. lijstenmakers 3. mandenmakers 2, meu belstoffeerders 28, meubelmakers 29, poli- toerders 3, ongesch. arb. 32. Totaal 204 Kleermakers: Kleermakers 92, kappers 6. schoenmakers e.a. 17. Totaal 115 Land- en tuinarbeiders: Bloemisten 44. landarbeiders 29, tuinlieden 35, warmoe- ziers 11, ongesch. landarb. 9, Totaal 128 Metaalbewerkers: Bankwerkers 114, blik- bewerkers 30. burgersmeden 50, electripiens 59, gasfitters 13, gasmetermakers 5, in strumentmakers 2, Isoleerders 10. kernma kers 3, kettingsmeden 26, klinkers 11, ko perslagers 2, lab. bedienden 4. lasschers 8. loodgieters 71. machinisten 18. metaalboor- ders 7, metaaidraaiers 9. metaalslijpers 4, metaalzagers 1, monteurs 19, pianostem mers 2, polijsters 1, ponsers 5, rijwielher stellers 18, Rijtuigschilders 3, scheepstim merlieden 8, stokers 26, tegenhouders 18, verw. monteurs 19, voorslaanders 9. voor- warmers 6, vuleaniseurs 1. vuurwerkers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 61, zandspui- tsrs 4. zandvormers 4, ongesch. arbeiders 43. Totaal 708. Sigarenmakers: Sigarenmakers 11, siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 1. To taal 13. Technici, opalqhters: Bedrijfsleiders 6, BINNENLAND. II. K. H. PRINSES JULIANA IS GEHEEL HERSTELD VAN HAAR VERKOUD HEID. (Ie Blad). De verbouwing van het Paleis te Soestdijk. (Binnenland, 3e Blad). De Eerste Kamer kritiseert het regee- ringsbeleid naar aanleiding van de rijksbegrooting voor 1937. (3e Blad). Nadere bijzonderheden betreffende het vergunningsstelsel voor autovervoer van personen. (4e Blad). Er is overeenstemming bereikt met de re geering inzake het Rotterdamsche tunnelplan. (Binnenland, 3e Blad). Sir Henry Deterding onaangenaam getrof fen door de op zijn plan uitgeoefende critiek. (Binnenland, 3e Blad). Rijksambtenaar te Vaals door smokkel auto overreden en gedood. (Gemengd Nieuws, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsraad te Genève in zitting bijeengekomen. (Buitenl., le Blad). De staking in de automobiel-industrie in Amerika. Sloan dreigt Washington te verlaten. Lewis doet een beroep op Roosevelt. (Buitenl., le Blad). Wordt de Japansche Landdag ontbonden? Hevige critiek op het beleid van mi nister-president Hirota. (2e Blad). Nog meer bomaanslagen in Portugal. (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De toestand van den Paus verergerd; hij zou aan koudvuur lijden. (Buitenl., le Blad). Mijnramp in Engeland; zeven slachtoffers. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kermis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit van 20 Januari 1936 vast gestelde plan tot herziening van het uit breidingsplan der gemeente Leiden, met betrekking tot het terrein, gelegen tusschen den Maredijk, de Poelwetering, de Haar lemmertrekvaart ën de spoorbaan Amster damRotterdam, en dat dit plan, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, ter gemeente secretarie. Rapenburg 12, voor een ieder ter inzage ligt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 22 Januari 1937. 5542 ingenieurs 3. technikers 5, teekenaars, opz. 15, werkmeesters 12. Totaal 41. Textielarbeiders: Hekelaars 6. katoen drukkers 23, kluwers e.a. 9. luikers 11. plaatsnijders 23, schrobbelaars 2, spinners 52, spoelers 3, staaldraaddraaiers 2, ster kers 2. strijkers 17, wevers 119. wolbewer kers 37, ongesch. textielarb. 63. Totaal 369. Transportarbeiders: Embalieurs 5, chauf feurs 147. exp. knechten 22. koetsiers 14, loopknechten 48, schippers 98. magazijn knechten 64, spoor- en trampersoneel 15, wakers 5. transportarbeiders 62, losse ar beiders 535. Totaal 1015. TypogTafen: Boekbinders 31. boekdruk kers 16. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 19. steendrukkers 3. Totaal 75. Voedingsmiddelenarbeiders: bakkers 83, ovenisten 5. slagers 56. suikerwerkers 20, wijnkooperskn. 11. zoutzieders 1. zuivelbe- reiders 4, ongesch. fabr.arb 41. Totaal 221. Vrouwen: Boekhoudsters 1, kapsters 4, naaisters 21, maasters 1, winkeljuffrou wen 21, serveersters 2, buffetjuffrouwen 2, iinnenjuffrouwen 2, kantoorbedienden 32, kraamverpleegsters 1. strijksters 1. be drijfsleidsters 1. onderwijzeressen 5, huisel. diensten 137. fabr.arresters 64. kinder juffrouwen 3. Totaal 293. Algemeen totaal 5041 16 Januari 1936 5001 17 Januari 1935 4566 Benevens 39 ged, werHloozen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1