Uit de Omstreken AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 22 Januari 1937 Officieel® (risispublicafie ViSSCHERIJ-BERICHTEN Nieuws uit IJmuiden. THIJS IJS EN DE BRULLENDE BERG AALSMEER. JeugdhcrbeTg-Revue. In ..De Oude Veiling" is ongevoerd de Jeugdherberg-Revue. Bü den aanvanx is gesproken door den heer M. Harmsen, den voorzitter van het bestuur der stichtinx jeugdherberg te Aalsmeer Sor schetste de groote waarde der jeugdherbergen. Hierna is de revue ongevoerd waaraan verschillende vereenigingen medewerking hebben verleend en waarbij als leiders fun geerden de heeren Klaas en Maarten Na de pauze is nog een oroDaeandistisch woord eesoroken door den Jeugdherbergvader van Amsterdam Met een geanimeerd bal is de avond besloten. Verknoping. Door notaris H. Bax is in .De Oude Vei ling" publiek verkocht een woonhuis met koffiehuis aan den Kudelstraatschen weg, benevens schuur, kassen, teelland en water, samen groot 57.15 aren. Kooper weTd de ■heer van 't Veer te Heemstede voor f 9200. Een kweekerij. gelegen te Aalsmeer aan den Aalsmeerderweg. bestaande uit woon huis. rozenkassen en teelland. groot 05.10 aren. werd gekocht door den heer Jb Zee straten te Amstelveen voor f 7500. Burgerlijke Stand Geboren: Adriana d. van W. Groeneveld en W. Bveleens; Nicolaas z. v. A. J. Treur en G. Kooij; Klaas z. van P. van Zijverden en A. van Holden. Ondertrouwd: J. Molenaar 46 jaar en C. C. van Leeuwen 41 jaar: A. van Toorn 30 jaar en P. de Wilde 31 jaar. Getrouwd: W. J. de Haas 23 Jaar en J. v. d. Zwaard 19 jaar. Overleden: C. Segstro 90 jaar wed. van J. de Vries; J. Breunis 84 jaar; A. van Leeu wen 79 jaar echtg. van R. C. Wingelaar; A. J. Blyenberg 62 jaar, wed. H. Jaarsma. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Levenloos geboren kind vr. geslacht van Dirk Qualm en Josina Wilhelmina Kaas hoek Gerritje, d. v. Abraham Blijleven en Elisabeth Havenaar. HAARLEMMERMEER. UITBREIDING WATERLEIDING. De vuilnisbelt. Met medewerking van den gemeenteraad is besloten het waterleidingnet vanaf den Sportveldweg tot aan het plantsoen te Nieuw Vennep te verlengen. Verder schijnt het in de bedoeling van het gemeentebestuur te liggen om de te genwoordige vuilnisbelt op te ruimen en daarvoor een nieuwe plaats te zoeken op een perceel gemeentegrond, fjelegen ten Z. W. van de spoorbaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Abraham Cornelis. z. van A. Wijfjes en M. C. Boeijen Hendrik Karei Frederik Emilius. z. van G. J. v. Hensbergen en J. G Jeurissen Waldemar Willem Herman, z. van W. H. Vogelaar en H. E. M. Muller Cornelis. z. van I. Blok en C. Z. van-Leeuwen Hendrikus Johannes, z. van A. Loogman en D van Berkel Wilhelmina Hendrika. d. van L. W. Meirmans en M. C. van Staveren Hendrikus Theodorus An- tonlus z. van B. A. Pouw en J. P. Borst Aaltje Fijtje, d. van C. Speelman en J. Hulsbos Marretje Maartje d. van W. Janssens en M. M. Michel Catharlna Wilhelmina Gerarda. d. van G. C. J. de Dood en C. A. E. Adriaansz Femmechlen, d. van L. J. de Vos en F. van Gullk Klaas z. van P. Smits en T. Kloosterman Adrianus Leonardus Lambertus. z. van G. J. van Steen en A. J. Lieverse Jan. z. van P Koopman en J. Haakmeester Josephus Heinrich Petrus, z. van J. J. Ludlage en A. J. van der Meer Arie. z, van J. Moer kerken en M. E. van Oostende Marinus. z. van G. Vlasveld en P. Slexgers. Ondertrouwd: Frederick J M. Potgieter, 29 jaar en Johanna C. Olivier, 20 laar Dirk Eveleens. 26 iaar en M van der Voet, 28 jaar Cornelis A. Doeswilk, 27 jaar en Maria S. de Ruilte. 27 jaar. Overleden: Johannes Cornells Koolmans, 78 jaar Folkertdlna Pelsma. 38 jaar Willem Snieder 70 (aar Steven Jansen, 64 jaar Geertje Lewis, 78 jaar Jacoba Paulina Pollemar. 81 iaar Simon Lam bertus van Kerkhof. 71 iaar Antje van Leeuwen. 74 jaar Johanna Klumper. 59 jaar Hendrik Potman. 59 (aar Kind van het vr. gesl. van Jacob Spaar garen en M. Spaargaren Kind van het vr. gesl. van Joh. van Duren en Maria C. A Schönhage. Geboren: Leonardus Gerardus, zoon van C. A. van Leeuwen en J. J. M. Zonneveld Jan. zoon van J. Slootweg en A- Molenaar Dick John, zoon van D. van Wieringen er, E. de Groot Nicolaas Helmich, zoon van J. J. Lieben en M. Jansen Ina, doch ter van J. Klein en M. Welss Boudewijn Johannes Petrus Jacobus, zoon van P. G- v. d. Veld en A. M. van Schie Lubbertus zoon van G- Groen en H. van Werven Relnier, zoon van J. Kuiken en J. S. Ol denburg Jan, zoon van J. Brunt en W. Wielinga Catharina Anny Agatha, doch ter van J. C. Olijkan en A. C. v. d. Vlugt Jan, zoon van C. Blokker en A. J- Wljn- holti. Gehuwd: Arnoldus J. A. M. Klljnman, 29 jaar en Maria J. B. A. Backhuijs. 27 jaar Gijsbert Bakkenes, 48 jaar en Janna M. ie Feber, 43 jaar. Overleden. Aaltje Eigenhuis, 79 jaar, geh. met J. Vreeken Christina Treur, 90 jaar, wed. van D Roodenburg Maria Dobber. 57 jaar. geh. met C. de Raadt Pieter den Ouden, 61 jaar, geh. met E. C. de Regt Marinus Doornhelm, 80 jaar, wed van M. Kouwenberg Aaltje ter Stege 60 jaar, wed. van D. Pierik Geertje Dekker, 75 jaar, wed. van D. van Bekkum Matje Lanser, 43 jaar, geh. met A. Spaargaren Antonlus Hendrikus, 11 m„ zoon van G- C. v. d. Zwet en A. W. Zomer Loop der bevolking. Gevestigd: B. J. N. Nuberg. Sloterweg 81 M. de Wit. Leeuwerikstraat 54 Chr. M. Vervaet, Corn. Soohialaan 8 M. de Roo. Burg. Amersfoordtlaan 39 L. Metselaar, Burg. Amersfoordtlaan 34 A. C. de Man. Eschdoornplein 13 J de Jong Nieuwe- meerdiik 399. Vertrokken: N. Timman. naar Amster dam G. van Oostrum. naar Naaldwijk H. A. Cohn. naar Brunssum F. Hulsbosch naar Bennebroek J. J. W. de Groote. naar Amsterdam H Middelkoop naar Utrecht J. M. Looij naar Amsterdam P C. Ph'lippi naar Aalsmeer A. Bax, naar Zeist W. C, Kantein naar Amster dam J. Harder naar Haarlem W. J. Sniiman, naar Zuid-Af:ika Wed. L. W F. Vermeulen naar Amsterdam J. Boogaard naar Amsterdam Chr J Jansen, naar Amsterdam H. Oerlemans naar Haa~- lem G. A. Ferzenaar. naar Castricum Wed. J. H. J Ochtman. naar Amsterdam J. Filipovic naar Weenen D. J. J H. Genis. naar Amsterdam M. W. Beers, naar Beverwijk Wed. C van Exmond. naar Lisse G. Boef naar Amsterdam D. Kooii naar Alkmaar. Gevestigd: Herman A, Huinink, Hille- gotnmerdijk 583 Pieternella van de Velde, Aalsmeerderdijk 358 Gerard W. de Greef. Meidoorn weg 51 Gerhard Greiner, Rietvinkstraat 36 Johan M. G. Hartkoorn, Lindenlaan 45 Cornelis Hou- ting. Eikenlaan 6 Kornells Koers, Raad- huislaan 21. Vertrokken: Anton H. Beljer, naar Nieu- wer-Amstel Jan J. van Essen, naar de Bilt Willem N. Maarse, naar Rotterdam Jan H. M. Plant, naar Velsen Nico laas Hartgerink, naar Amsterdam Ca- tnna Faas. naar Haarlem Jan Meigert, naar Amsterdam Neeltje C. Hulsbos, naar Aalsmeer S. Sluurman, naar Hil versum Jennigje Terlouw, naar 's-Gra- venhage Huibert Haspels, naar Amster dam Alyda G. M. Mars, naar Amster dam Pieter Laan, naar Haarlem Reinler Hulleman. naar Broek in Water land Lambertus Ettema, naar Amster dam Gijsberta Meijer, naar Heemstede Agatha de Vlieger, naar Haarlem Petrus Kruishaar, naar Amsterdam Cornelis Luke, naar Vlissingen- De Hillegomsche Muziekschool gaf in ,JJe Gouden Leeuw" te Nieuwvennep een uitvoering, waarbij optraden: Hilleg. Man dolinegezelschap; Hilleg- Accordeon En semble „Excelsior" en eenige solisten. De zaal was slechts matig bezet. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Cornelis, z. v. N. D. Heemskerk en M. P. van Haaster, Adriana, d. v. A. Teeuw en G. Baak; Johanna Maria Mathilda, d. v. R. Stokman en L. A. Smit; Elisabeth Petronella Theodora, d. v. C. Cornelisse en C. C. van Werkhoven; Agatha Johanna Maria, d. v J. Vermeij en A. C. van Roode; Thee i crus, z. v. L. van Lierop en H. E. Annard; Pieternella Johanna, d. v. P. J. van Keulen en G. W. van den Ean; Johannes Cornelis. z. v C. J. van der Wiel en M. H. van der Linden; Hendrina Maria, d. v. M. Wassink en M. C. Heimans Cinjee; Theodorus Arnoldus, z. v. E. Th. Zeestraten en W. M. van der Salm. Overleden: H. van der Plaats m, 78 J.; J. Vrugt m. 62 j.: K. Stolk vr. 84 j., wede. H. J. Koning; C. van Maris vr. 74 j„ wede. R. de Nijs; M. Stokman vr. 28 j. Loop der Bevolking, Gevestigd: A. van Straaten, Slxlaan 1; J. C. B. Hüner, Meerstraat 118; C. Th. J. H. Sanders, Hoofdstraat 18; J. E.M. Vis, Mo lenstraat 37; A. J. Groot, Weeresteinstr. 7; M. Th. E. Vis, Hoofdstraat 93; H. Eilts, Meerstraat 131, W. C. Hordijk, Stations weg 4; G. Prins, Aimbachts t 'aat 68; C. van Roode, Mariastraat 60; A. Eijkens, van den Endelaan 1. Vertrokken: J. van Lierop, Hilden (Did.); C. M. H. Vlsscher, Haarlem; C. A. M. Belj- sens, Heemstede; H. van der Westen, Haarlem: A. A. Weljers, Haarlem; M. J. Weljers, Heemstede; E. M. Jonkheer, Zun- dert, A. A. G. Jonkheer, Zundert. De bloembollenbeurs alhier werd be zocht door 150 personen. Er was veel vraag naar gladiolen, waarvan de prijzen op liepen. KATWIJK AAN DEN RIJN. R.K. MIDDENSTANDSVER. „DE HANZE". Jaarvergadering. De R.K. Middenstandsver. „De Hanze" hield haar Jaarvergadering in het Paro chiehuis. De voorz., de heer W. Caspers, opende de bijeenkomst met een welkomst woord. De notulen werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer M. J. Alke- made. deed verslag van den financieelen toestand der ver. Er was een ontvangst van f.340.56, en een uitgave van f. 229.91, batig saldo f. 110.61. De boekhoudcursus heeft een batig saldo van f. 72.40. De heer Mulder las namens de S.A.N.T.O.S. het commissieverslag. Aan vaste giften was ontvangen f. 25.20, de speldjesdagen heb ben f. 104.92 opgebracht. De aftr. santos commissieleden. de heeren A. J. Mulder en G. Grimbergen, werden herbenoemd. Pas toor Hesp werd als opvolger van pastoor Buys, tot voorzitter dezer commissie be noemd. Twee nieuwe leden werden ge ïnstalleerd, De begrooting voor 1937 die sloot in ontvangst en uitgaaf met als eind cijfer f 285.81, werd goedgekeurd. Het verslag van den secr. deed uitkomen dat 1936 voor den Middenstand nu juist niet zoo'n aangenaam Jaar was geweest. De al- gemeene toestand vraagt veel verbetering. De hoop is gesteld op de toekomst. Onder de Ingekomen stukken was een schrijven van de K. v. K. over de bekende aanslagen volgens de Warenwet. De aftr. bestuursleden, de heeren W. Caspers M. J Alkemade en J. van Schie werden herkozen. Uit het voltallige be stuur werd als voorzitter herbenoemd de hoer W. Caspers. De heer A. Mulder, afge vaardigde voor de Centrale Raadsvergade ring, bracht verslag uit van deze verga dering. Nadat de voorz. nog enkele mededeelin- gen van huishoudelljken aard had gedaan, werd de vergadering gesloten. DE TUINBOUW. Overzicht. Er schijnt nog ruim voldoende voorraad te zijn. Het lijkt wel of de aanvoer nog toe nemende Is Alleen van het product andij vie wordt het kwantum kleiner. Doch van dc koolsoorten is er nog volop, evenals van waspeen, kroten en uien. D? prijzen zijn er. nu het winterweer voorbij is, niet beter cp geworden. Integendeel. De vraag voor gele-, roode en groene kool is geheel on voldoende om den aanvoer te kunnen plaatsen. Een flink gedeelte gaat naar de bekende plaats! Andijvie bracht per kist van 6 K G. van 0.700.85 op. Gele kool gaat slecht en de noteering dan niet hoo- gcr komen dan f. 1.201-40 per 100 K.G. Roode kool gaat niet veel beter, met een noteering van f. 1.40—1.70 per 100 K.G. Groene kool is moeilijker te verkoopen dan de voorgaande weken. Betaald wordt van f. 1.702.50 per 100. Waspeen bleef de laat ste dagen vrij stabiel en werd gekocht voor 0 35 tot 0.60 per kist van 20 K.G. Voor de hoogste noteering moest het prima zijn. Ook voor uien is onvoldoende vraag, met een prijs van f. 1.50—2.70 per 100 K.G. Kro- len willen niet. De prijs was deze week wel zeer laag: van 0.70—1.30 per 100 K.G. Sel- derieknollen gingen vlugger dan tot heden het geval was, met een verhooging van prijs. Ongewasschen brachten de knollen van 3 905.30 per 100 op. De aanvoeren zullen voorloopig wel groot blijven. KATWIJK AAN ZEE. CHR. LAND- EN TUIN ARBEIDERS BOND. Jaarvergadering. Deze vergadering werd in Casa Cara ge houden. De voorz., de heer G. Vooys, liet zingen Ps. 84 6, ging voor in gebed en las den 145sten Psalm. Spr. heette allen hartelijk welkom. De vereeniging, zoo zeide spr.. bestaat thans 10 jaar. Dit 2de lustrum zal op 1 Februari feestelijk herdacht wor den. We hebben er den Heer voor te dan ken, dat we bij dien mijlpaal een oogen- blik mogen stilstaan. Menigmaal zijn er golven van bezwaren gerezen, maar die werden telkens weer overwonnen. Het doel is nog niet bereikt, we willen nog grooter worden in ledental. Naar aanleiding van den 145sten Psalm zei spr., dat David zijn kleinheid zag bij de overweldigende schoo- ne natuur rondom hem; zóó moeten wij die kleinheid ook zien. Spr. noemde het een groot voorrecht, dat hier te lande nog in vergaderingen als deze het vrije woord gevoerd mag worden. Spr. herdacht nog het huwelijk van het Vorstelijk paar en hij eindigde met den wensch, dat een goed jaar tegemoet zou gegaan worden met God als leidsman. De secretaris, de heer C. Jonker, las de notulen en deed mededeeling der Ingeko men stukken. Vervolgens bracht hij zijn jaarverslag uit. Twee vrouwen van leden werden in het vacantleoord te Putten ver pleegd. .1 0.J Daarna las de penningmeester de heer J. Zwaan zijn verslag. Op 31 December j.l. telde de afdeellng 127 leden. In 1936 werd voor de verschillende kassen aan contri butie geïnd f. 4021.19. Voor de werkloozen- kas waren ingeschreven 108 leden met 4678 werklooze dagen. Daarvan werd voor 4030 dagen uitgekeerd f. 6505.90. Voor de afdeelingskas bedroegen de in komsten f. 305.05; de uitgaven f. 187.53; zoodat er een batig saldo is van f. 117.52. De controlecommissie verklaarde dat alles in orde was. De voorz. sprak een woord van waar deering tot den bode, den heer Wolthans, voor zijn werkzaamheden. Bij de bestuursverkiezing werden als 2de voorzitter en als secretaris herkozen de heeren C. Korsman en C. Jonker. Tot le den van de controlecommissie 1937 wer den benoemd de heeren C. van Duyn, C. v. d. Plas en C. Schaddee van Doorn. Het verder gedeelte van den avond stond on der leiding van den 2den voorzitter, den heer Korsman. Deze deed enkele mededeellngen over den as. feestavond. Bij de rondvraag werd gewezen op den treurlgen financieelen toestand der meeste leden. Aangedrongen werd om te komen tot hooger steunultkee- ringen en verhooging der loonen. Door vele leden werd de aandacht ge vestigd op de onrechtvaardigheden, die er plaats vinden bij de werkverschaffing. De heer Korsman eindigde met dankge bed. OEGSTGEEST. Op het kruispunt GeversstraatEnde- geesterlaan kwamen gistermiddag twee auto's met elkaar in botsing. De auto's wer den bestuurd door D. N. alhier ein A. v. d. H. te Leeuwarden. Beide auto's werden beschadigd. In ons verslag van de uitvoering der gymnastiekvereeniging „H.B.S." komt een storende fout voor. Gelezen moet n.l. wor den dat de woorden van het clubbed zijn van den heer M. de Troye en de muziek van den heer J. Plu. Tevens zij vermeld dat ook de hiejer J. Boogaards heeft medegewerkt aan dè ver vaardiging van het hoogrek. RIJNSBURG. Jaarvergadering A.R. Kiesvereeniging. De a s. kiesver. „Nederland en Oranje" kwam in vergadering bijeen. Tevens was het een herdenkingsavond in verband rijft het 40-jarig bestaan. Door den tweeden voorzitter den heer D. Zwaan, werd dat feit in zijn openingswoord herdacht, naar aanleiding van de door hem voorgelezen ps. 85. Nadat de secr., de heer W. L. v. d. Gugten de notulen had gelezen, gaf deze een over zicht van hetgeen in de afgeloopen 40 jaar is voorgevallen. De penningmeester, de heer J, v. Iterson Sr., kon mededeelen, dat zijn rekening met een batig saldo sloot. Vervolgens gaf de voorz. een overzicht van hetgeen den laatsten tijd op gemeen telijk terrein is voorgevallen os. de misluk te opheffing van de O.L.S. en de over dracht van de gemeente bedrijven van Lelden. Naar aanleiding van het behandel de werden eenige vragen gesteld. De druk bezochte bijeenkomst werd na het zingen van ps. 68 17 door ds. Broek stra gesloten. WADDENZEEHAKINC. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat aanvraagformulieren tot toelating in de groep „Waddenzeeha- rlngvisschers" of „Waddenzeeharinghande- laars", welke toelating ingevolge het Cri- sis-Waddenzeeharlngbeslult 1937 voor het aanvoeren resp. verhandelen van wadden zeeharing vereischt is, verkrijgbaar zijn bij de volgende adressen: Nederlandsche Visscherijcentrale, Jul. v. Stolbergplein 34, 's-Gravenhage. Direc teuren der Vischafslagen te Den Helder, Den Oever, Mskkum, Harlingen- Den heer H. Brands, Havenstraat C 73. Zoutkamp. Aanvraagformulieren voor visschers wor den bovendien beschikbaar gesteld ter Ge meentesecretarie te Urk, terwijl de formu lieren voor handelaars voorts nog verkrijg baar zijn aan het Vischultvoercertificaten- bureau, Rljksvischhal, IJmuiden. 5496 VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 22 Jan. 1937. Tarbot per K.G. f. 1.701.30; Tongen per K.G. f. 1.451.25; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.24—11; Bot per kist van 50 K.G. f. 2417; Schar per kist van 50 K.G. f. 13B Roggen per 20 stuks f.21; Vleeten per stuk f. 1.50; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.11; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.9856; Gullen per kist van 50 K.G. f.28—15; Heilbot per K.G. f. 0.92—0.66; Wij ting psr kist van 50 K.G. f. 13—7; Koolvlsch per stuk f. 0.800.20; Makreel per kist van 50 K.G. f. 13.509 Aangevoerd: 7 kisten versche haring. - Prijzen f. 86.90. Aangekomen de Stoomtrawler: IJM. 195 met f.3314 en de logger: KW. 44 met 49 ton versche haring. DE HARINGVISSCHERIJ, Het is thans nog maar een zeer klein aantal schepen dat de haringvisscherij uitoefent. De resultaten van de laatste week zijn niet erg bemoedigend; de sche pen schijnen zoo goed als niets te vangen. De schepen, die thans dan ook nog blijven doorvisschen, zijn alle nog betrekkelijk kort uit; de meeste van na de Kerstdagen en enkele van na Nieuwjaar; zelfs is er Zaterdag 1.1. nog een schip uitgevaren. De moed is er dus nog niet geheel uit. Zooals dat bij geringe aanvoeren steeds het geval is, waren de prijzen voor ver sche haring Maandag zeer goed; daar de schepen echter zeer weinig vangst had den, waren de besommingen onvoldoende. In den harlnghandel is er gelukkig wat meer leven. Het eerste kwartaalscontin gent voor Duitschland mag thans uitge voerd worden en dit geeft over de geheele linie weer wat werk. Het Is alleen jammer, dat deze orders betrekkelijk vlug uitge voerd zijn en het duurt dan weer onge veer drie maanden eer het volgende con tingent verladen mag worden. Duitschland schijnt nog wel wat haring te kunnen ge bruiken; het is daarom dubbel te betreu ren, dat de contingenten niet wat grooter zijn of dat de mogelijkheid niet geopend wordt op andere wijze naar dat land te griU».' De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De siekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resulteten met: Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CfC.HETS Overal verkrijgbaar. Per IS stuks 52 cent. 9451 (Inses. Med.) exporteeren, b.v. vla het plan Deterding. Men hoopt ln handelskringen ook nog op een nieuwen verkoop naar Rusland; een dergelijke transactie zou de markt- stemming ongetwijfeld gunstig beïnvloe den. DE TREIL VISSCHERIJ. Maandag was een dag van ruime aan voeren; niet minder dan 18 trellers en 18 motorloggers brachten dien dag hun ia- dingen aan de markt, waarbij dan nog de vangst van 6 haringloggers kwam met versche haring. In totaal werd dien dag voor ruim f 54.000 omgezet, wat wel als een recorddag van den laatsten tijd be schouwd mag worden. De vlschprijzen liepen wel wat terug, doch kunnen toch nog bevredigend ge noemd worden. Zulke hooge besommingen als de voorgaande week kwamen niet voor; in het bijzonder de motorloggers maakten echter nog zeer goede reizen. Van regeerlngswege is besloten devisch- distributie onder de werkloozen, waarmede sinds eenigen tijd een aanvang genomen was, te gaan uitbreiden. De eerste proef nemingen blijken tot volle tevredenheid te zUn geslaagd. (Van onzen correspondent). Dure visch. De prijs, die in deze stormperiode voor de visch betaald wordt, bereikte gisteren een record-hoogte en de schepen, die aan den afslag waren, hebben niet weinig daarvan geprofiteerd. Dit was in de eerste plaats de VL 195 die de eerste beugreis in dit seizoen heeft ge maakt. De vangst van dit schip beperkte zich tot eenige kisten schelvisch en veertien kabeljauwen. Het waren vooral deze kabel jauwen zij wogen 9 k 12 pond per stuk waarop de handel z'n zinnen had gezet. De eerste bracht op f. 15.de 13 anderen wer den verkocht a f. 11.50. Vier schelvisschen van ca. 1 pond bracht f. 5.op. Dit zijn prij zen, die nog hooger zijn dan die voor tong of tarbot. De handel wordt door dezen toestand na tuurlijk ten zeerste gedupeerd en men ver langt hard naar de opheffing van de contin- genteering. Een handicap voor den handel is, dat er zulk een groote variatie in de prijzen ls. Kon men Maandag nog een kist koolvlsch -voor f. 5.koopen, Donderdag gold deze visch f, 25.en meer per kist. Een handelaar ver telde ons, dat hij Donderdag 30 kisten braadschelvisch in bestelling had. Hij heeft geen pondje kunnen afzenden. De Limuburgia in den storm. De Limburgia YM 54, die zooals gemeld, volgens binnengekomen berichten op de Noordzee schade aan dek had bekomen, heeft volgens nadere berichten de scheeps- boot verloren. Verder werden belde gieken en eenige andere voorwerpen van het dek weggeslagen. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat het de laatste dagen verbazend slecht weer ls geweest. Vele trawlers hebben in een dag of vier slechts een enkele trek kunnen doen en alle zeelieden verklaarden, ln geen jaren zooveel stormen te hebben meegemaakt als in dezen vorstloozen winter. Een moeilijke thuisreis. De KW 18 had een moeilijke thuisreis, doordat het vaartuig motorschade bekwam. Alleen op de zeilen varende, is de logger ln IJmuiden binnengekomen. Kustvisscherij levert nog goede resultaten op. Het gaat met de kustvisscherij nog steeds voorspoedig, getuige de mooie besommingen der kustbooten. Het eigenaardige geval doet zich thans voor, dat eenige schelvischbooten n.l. de Derika 7 en de IJselmond niet om de Noord, doch op de kust hebben gevischt en dit met een gunstig resultaat, daar resp. f. 2800.en f. 3150.werd besomd. De kans is groot, dat binnenkort weder om eenige kustbooten in de vaart zullen worden gebracht. De Nelly Geziena YM 43, Shamrock YM 129 en Derika 12 YM 125, alle van de Vem zijn van de Haringhaven naar de Vlsschershaven gesleept. Deze boo ten, die een vijftal jaren of langer hebben stilgelegen zullen worden nagezien en wan neer mocht blijken, dat er niet te veel noo- dlg ls om ze zeeklaar te maken, zullen ze weer gaan varen. 9. De Kobolden, zeer verbolgen, bleven Thijs vervolfni. Thijs liep maar wat hij kon en had nu spijt dat hij dit avontuttt begon; hij peinsde, in zijn draf: „Dit breng ik' er nooit heelhuids af, want ik loop niet zóó hard als die dwergen!" Zoo dravend kwam hij weer in het gebied der Zeven Bergen; en toen hij even achter zich nu durfde staren, zag hij, dat de Kobolden reeds zeer dicht genaderd waren. Maar 't vreemde was, dat, toen Thijs ln de bergen kwam, de achtervolging plots een einde nam. Zij bleven aarzelend staan; zij durfden blijkbaar hier niet komen en elnd'lljk gingen zij toen heen. Zoo bleef dus Thlisje weer alleen hij dacht: ,,'k Zou wel eens willen weten, waarom lk hier niet verder meer word nagezeten. Maar wacht hier wonen immers ook de reuzen van de Zeven Bergen? Dat is 't; die vreezen deze dwergenI" 24

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14