Uit de Omstreken IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 21 Januari (937 NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS. De treinbotsing te Amercfctori MIJNHARPT'S I axeer- tabletten TMMS MS EN BE BEI VLJLBNÊE BEMG LUCHTVAART HET BEZOEK DER ZUID AFRIK A ANSCHE STUDENTEN. Gisteravond zijn te Amsterdam 85 Zuid- tfrikaansche studenten aangekomen, die onder auspiciën van de National Union of Students een reis naar ons land hebben ondernomen. Dit gezelschap zal hier gedu rende vijf dagen een rondreis maken welke het Nederlandsche Bureau voor bul- tenlandsche studentenbetrekkingen alhier heeft gearrangeerd. Zaterdag zal het gezelschap een bezoek aan onze stad brengen. PASTEUR-PLAQUETTE VOOR PROF. DR. L. VAN ITALLIE. Prof. dr. L. van Itallle alhier heeft te Parijs ln de ..Société de Chimle Biolorigue" een voordracht gehouden over bloedvlekken. Na dezer voordracht, welke door een talrijk gehoor werd bijgewoond, werd den spreker de Pasteur-plaquette uitgereikt. DE HEVIGE OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN. Tengevolge van het breken van een dijk is het dorpje Hazleton geheel overstroomd De vijfhonderd Inwoners zijn erin ge slaagd de omringende hoogten te bereiken. Tot nu toe zijn bij de overstroomingen 13 menschen om het leven gekomen. De regen blijft aanhouden in Ohio en Arkansas en het Roode Kruis heeft drin gend hulp verzocht BINNENLAND. Verzuim van verantwoordelijken ambtenaar Omtrent de treinbotsing in Amersfoort, men zie onder Gemengd Nieuws, verne men wij het volgende: Tegen kwart voor twee hoorden omwo nenden van het spoorwegemplacement te Amersfoort, een vreeselijken slag, onmid dellijk gevolgd door een hevig gekraak Het bleek, dat een goederentrein uit Zwolle (niet Apeldoorn, zooals aanvankelijk werd gemeld) op een aantal goederenwagens; welke vóór het vrachtgoederenbureau stonden, was Ingereden. De schade, welke door deze botsing Is aangericht, blijkt zeer groot te zijn. Niet minder dan twaalf wagens.waarvan de geesten van den trein uit Zwolle, liggen uit de rails. Van deze wagens schoven er vier in elkander. Z|j werden volkomen ver splinterd. De overige wagens werden bijna qlle min of meer ernstig beschadigd. De lading ls nagenoeg intact gebleven. Van den trein uit Zwolle Ls de locomo tief aan de voorzijde ernstig beschadigd. De binnenkomende trein had even voor de botsing gestopt voor een onveilig signaal, waardoor hij op het moment van het on geval nog slechts een betrekkelijk geringe snelheid had, niettemin was de botsing geer hevig. De losse wagens stonden op het spoor, waarop in den regel de nachtgoederen trein uit Zwolle binnenkomt. Gebleken zou zijn, dat de verant woordelijke ambtenaar verzuimd heeft het spoor vrij te maken en evenmin den binnenkomenden trein over een ander niet bezet spoor heeft ge leid. De stationschef, lr. H. Burger en I. G. van Hille, Ingenieur der tractie, waren spoedig op het terrein van het ongeval aanwezig. Onmiddellijk werden de spoor weg-autoriteiten te Utrecht gewaarschuwd. Tegen half vijf arriveerde een kraan wagen en werd een aanvang gemaakt met de opruimingswerkzaamheden. Door het ongeval is geen stagnatie ont staan, aangezien de betreffende lijn al leen des nachts in gebruik ls. NIEUWE EISCHEN VAN JANG HU TSJENG Generaal Jang Hu Tsjeng heeft nieuwe eischen gesteld aan de Nanking regeering Hij verlangt, dat de regeering Japan den oorlog zal verklaren ln samenwerking met de communistische troepen ln Sjensi en Kansoe, alsmede dat Sjensi en Kansoe on der communistische controle worden ge plaatst en dat een zevental hooge functio narissen van de Nankmg-regeering wordt ontslagen, omdat hun pro-Japansche ge zindheid bekend is. De Naninking-regeering zal aan deze eischen geen aandacht schenken, aange zien de volgende maand het centraal uit voerend comité van de Kwo Min Tang bij een komt. De regeering heeft nog niet be sloten om 'n strafexpeditie naar Sjensi te zenden, doch de regeeringstroepen staan gereed om aan te vallen, zoodra een beslis sing zal ziin genomen. De weifelende hou ding van de regeering wordt toegeschreven aan het verlangen van Maarschalk Tsiang Kai Sjek om een burgeroorlog te vermijden. DRIE ZAKKENROLLERS AANGEHOUDEN. Een goede vangst! Op Driekoningenavond heeft de vreem delingendienst te Rotterdam, bij tie hotel controle. welke, in verband met het den vol genden dag plaats vindende vorstelijke hu welijk, intensief geschiedde, drie mannen aangehouden, die blijkbaar met andere be doelingen uit het buitenland naar hier wa ren gekomen dan alleen om in Den Haag het schouwspel van het huwelijk te kunnen gade slaan. De mannen waren niet recht streeks naar Nederland gereisd. doch zij waren, slechts zeer povertjes voorzien van bagage, via Keulen en Brussel naar Rotter dam gekomen. Zij deelden mede handel te drijven resp. in schapenwol, hulden en tex- HAARLEMMERMEER. WEER INGEBROKEN. Nu in de R.K. School en N.H. Kerk Gistermorgen werd opnieuw een tweetal ONBEWOONBAARVERKLARING VAN WONINGEN. 25 huizen komen in aanmerking. Naar wij vernemen zal het woningvraag- inbraken ontdekt en wel in de R.K. School stuk in de eerstvolgende zitting van den aan den Spaarnwouderweg te Vijfhuizen waar de dieven blijkbaar geen geld hebben gevonden en zich met een paar pakken leermiddelen tevreden stelden Daarna heb ben zij gepoogd ln te breken in de aan de overzijde van de Hcofdvaart nabij de Hinden staande Ned. Hervormde kerk. ee- lukkdg echter met minder succes dan den vorigen keer. want er werd thans niets vermist. HILLEGOM. Vergadering der St. Jozef Gezellen. In de vergadering van de St. Jozef Ge zellen werd de nieuwe praeses welkom ge- heeten. Vervolgens werd door den heer J. van der Voet. bestuurslid der ft.K. Staats partij .een rede gehouden over de Staats- politiek. Met tal van voorbeelden uit Me xico, Rusland, Duitschland en Spanje, toonde spr. aan ln welke verkeerde banen de politiek terecht komt als de Katholie ken niet op hun post zijn. De verschrikke lijke priestermoorden en kerkvervolgingen zijn mede ook te wijten aan de slappe hou ding der Katholieken in die staten Onze taak als Katholieke voormannen in de po litiek of op sociaal terrein moet er dan ook jp gericht zijn de jeugd te winnen voor de Katholieke zaak. Spr. zette uiteen hoe ons land thans geregeerd wordt. Tenslotte ver telde spr. hoe wetsontwerpen tot stand komen. Raad dezer gemeente een punt van bs spreking uitmaken. Het college van B. en W. zal voorstellen over te gaan tot onbe woonbaar-verklaring van een 25-tal wo ningen. hoofdzakelijk staande in de buurt schap .Den Engel" Het betreft woningen van de huiseigenaren: C. van d?r Zaal Az., G. Mens. Joh Kortekaas Johz., W. van dei- Peet. mej Akerboom en mevr. Vink—Ver hoef". KATWIJK AAN ZEE. Filmveriooningen. NOORDWIJKERHOUT. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Maandag middag om 2 uur in openbare vergade ring bijeen. De agenda luidt: Ingekomen stukken. Voorstel tot vast stelling der vergoeding aan de besturen der bijzonder scholen over 1934. Voorstel tot het sluiten van een geldleening, groot f. 81.009. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe algemeene politieverordening. Voorstel tot het vaststellen van een nieu we verordening tot heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs. Wijziging der begrooting, dienst 1936. Vaststelling van 'n suppletoir-kohier der wegenbelasting en Reclames tegen de wegenbelasting. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Naar wij vernemen zullen door het bestuur der Oranjevereenlging filmvoor stellingen worden georganiseerd op Zater dag a.s. Vertoond worden o.a. de films van de beëedlging van Prins Bernhard en de tielwaren, doch^konden noch zakenbrieven huwelijksplechtigheden van het Koninklijk 1 i-"~ -• Bruidspaar. overleggen, noch zakenrelaties in binnen- of buitenland noemen. Merkwaardig was bo- evndien, dat de drie mannen, die voorgaven elkander niet te kennen, kaartjes hadden van een reisbureau van opeenvolgend serie nummer. In de bagage van de mannen werd niets verdachts gevonden. Bij ee.i nauw keurige passencontrole bleek echter de pas van den textielhandelaar vervalscht te zijn. De antwoorden, welke de mannen gaven, waren zeer sluw en de politie slaagde er aanvankelijk niet in bewijzen tegen de man nen, die men er van verdacht zich met zak kenrollerij bezig te houden, te krijgen. Ten slotte is echter een van de mannen door de mand gevallen. Hij vertelde, dat zij elkander kenden en in een bioscoop in hun woon plaats, bij de vertooning van het journaal, de voorbereiding voor het vorstelijk huwelijk ln Den Haag hadden gezien. ZIJ hebben daarop hun laatste geld. zevenhonderd kro nen, ongeveer vjjftig tot zestig gulden per man. uitgelegd voor het bekostigen van de reis naar Rotterdam. Op een vraag, waarom zij niet naar Den Haag waren gegaan, ant woordden de mannen, dat zij Den Haag niet kenden, doch Rotterdam wel. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de drie mannen bekende zakkenrollers zijn. Een hunner is zelfs reeds twaalf keer des wege veroordeeld. De mannen zijn ook aan wezig geweest in Marseille, toen daar in 1934 de moord op Koning Alexander is ge pleegd. De drie mannen zijn in het hoofd bureau van politie ingesloten. Naar de iden titeit van den textielhandelaar, die met een valsche p^s ons land ls binnengekomen, is het onderzoek nog in vollen gang. Mevr. S. deed bij de politie aangifte, dat jongens met een haar toebehoorend roeibootje waren gaan varen op den Rijn met het gevolg dat het bootje was ge zonken. LISSE. DE NOOD DER KLEINE TUINDERS. RAAD VOOR DE LUCHTVAART. Heden geïnstalleerd. Hedenmlddaz heeft ln het Ministerie van Waterstaat de beëediging en Installatie Dlaats gehad van den voorzitter en de leden van den Raad voor de Luchtvaart. De beëediging geschiedde door den com missaris der Koningin ln Zuid-Holland Jhr. mr. dr H. A. van Karnebeek, De voor zitter en alle aanwezige leden van den raad legden in handen van den Commissaris de in artikel 1 van het K.B. van 22 September 1936 tot uitvoering van de Luchtvaa~t- ramoen-wet omschreven eed of be'ofte af. 1 Vervolgens had de Installatie Dlaats door den minister van Waterstaat, ihr. ir. van Lldth de Jeude. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op f. 0.66 Per K G. werken zacht en zeker® DOOS60CT 5471 (ingez. Med./ Een steunplan. Naar aanleiding van de besprekingen in de laatste raadsvergadering hebben B. en W. een nader onderzoek Ingesteld naar de omstandigheden waarin enkele kleine tuin- clersbedrljven verkeeren. Het ls het College daarbij gebleken, dat deze bedrijven zon der hulp van overheidswege zoo goed als onmogelijk kunnen worden voortgezet en dat het derhalve in het belang der ge meente is aan deze z.g. kleine zelfstandi gen een voorschot uit de gemeentekas te verstrekken voor het aankoopen van mest, zaden, enz. Zij stellen dan ook voor, ln overleg met de Commissie van advies voor de verstrekking van kweekerscredieten aan de daarvoor in aanmerking komende ..kleine zelfstandigen" een credlet te ver- leenen, bij de bepaling waarvan ÏOV» van het In 1936 geveilde bedrag als basis zal worden aangenomen. Da totale aflossing van het voorschot zal vóór 1 Jan. 1938 moe ten plaats hebben. Indien het geheele be drag reeds voor 1 Nov. 1937 zal zijn te- '.ugbetaald, zal het voorschot renteloos zijn; bij latere betaling zal echter over den geheelen looptijd van het voorschot een rente van 5t per jaar moeten worden ver goed. Alvorens de voorschotten worden toegekend, zullen de tuinders zich moeten verbinden, om al hun producten te doen veilen en er genoegen mede nemen, dat vanwege het veilingbestuur ten behoeve der gemeente 15%> van het door hen ge veilde bruto-bedrag wordt Ingehouden ter aflossing op het voorschot. Geboren: Lijdia Hendrika d van A. van der Meij n M. van der Meij Cornelia Johanna, d. van A. P. Kraait en W E. Brutl Jan Adrlaan. z. van J Till en M. A. Polak. Overleden: Maria C van den Berg. 62 jaar Cornells van der Kraan. 8 jaar VOORHOUT. P'ANTING VAN DEN JULIANA- BERNHARD-BOOM. BUITENLAND. HOOGE FUNCTIONARISSEN TE DANZIG AFGETREDEN. Het Senaatslld Leitza Geber en de pro cureur Huelf zijn om politieke redenen af getreden. Naar verluidt, worden zij ver pacht de oppositie gunstig gezind te zijn. DE OPENING VAN HET PARLEMENT TE TOKIO. Rumoerige zitting van den Landdag. Het Hoogerhuls te Tokio heeft onder Coodsch stilzwijgen kennis genomen van pc door de ministers uitgesproken rede voeringen. Toen de ministers later den V.anddag toespraken, werden hun redevoe- "ngen onderbroken door leden van aUe Partijen. Vooral de minister van Financiën werd aangevallen. De minister-president Hlrota stond op. om te antwoorden op de eerste interpellatie. Wegens de voortdurende in terrupties was het evenwel onmogelijk hem •n vf.rstaan- Tenslotte verliet de minister president woedend de sprekerstribune. Het parlement veroordeelt vooral de Puitenlandsche en de begrootlngspolltiek regeering. Hoewel bijna de geheele ,anudag in de oppositie is, gelooft men J" welingelichte kringen toch niet, dat ™en het kabinet ten val zal willen bren gen. Er zou dan eventueel een „militair «aoinet" opvolgen. 8. Nu de Kobolden-hoofdman Vuilgezicht zoo sprak, begreep Thijs pas wat er wel achter al die vreemde dingen stak; de Kobol den 't zijn heel velen hcb'oen hier een bergreus opgesloten omdat hij niet wil dat zij steeds stelen. Die bergreus gaat nu erg te keer en duwt zijn berg uit woede heen en weer; de opsluiting doet hem veel smart en daarom roept die man zoo hard! Hier moest ThIJsje nu eens over denken en ln dien tijd kon hij niet al zijn aan dacht schenken aan de Kobolden om hem heen. Maar plotseling riep er één: „Kijk, kijk, daar zit ér eentje af te luisteren, wat wij hier samen fluisteren!" „Pakt hem", schreeuwde Vuilgezicht. „Vlug, grijpt hem ln zijn kraag". Je begrijpt dat wilde Thijs niet graag. Hij sprong dus overend en is met groote snelheid weggerend. Doch de Kobolden bleven ook niet staan; zij holden achter Thijsje aanl Zeer groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling had gistermiddag alhi:r, de plechtige planting plaats van den Juliana-Bernhard-boom. Onder de aanwezigen merkten we op bur gemeester G. Bulten en diens echtgenoote, gemeente-secretaris M. P. A. Meissen, de wethouders v. Reisen en v. d. Hulst, de heeren J. v. d Berghe en H. A. Allard, hoofden der scholen en vele anderen De planting geschiedde door zes schoolgaande kinderen. Allereerst voerde het woord de voorzitter van de Kon. Ned Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Noordwijk en omstreken, de heer H. de Boer. Spr. zette de beteekenls van verscheidene boomsoorten uitéén en vertelde waarom juist een eik was gekozen. De eik immers draagt het symbool van groote trouw en liefde. Bij de oudste vol ken werd de eik als een heilige boom be schouwd. Spr. herinnerde aan de boom planting bij de kroning van onze Ko ningin. Hij wilde bij dezen eik trouw zwe ren aan het Koninklijk Huis, dat ondanks de woeste zee in het verleden, getoond heeft onze liefde en trouw waard te zijn. Spr. prees Neêrlands vrijheid en prees zich zelf gelukkig in zulk een land te mogen leven. Moge deze elk, aldus spr., van onze trouw en liefde tot ln der eeuwen nog de getuigenis afleggen. Met deze woorden droeg spr. den boom over aan de dragers van het gezag in deze gemeente. Hierna voerde het woord burgemeester Bulten. Spr. dankte den heer H. de Boer, voor de aanbieding van dezen boom. en hoopte, dat hij voorspoedig zal mogen groeien, ons bewijzende en allen die in de gemeente Voorhout wonen herinnerende aan het groote nationale feest. Spr. be loofde, dat deze Juliana-Bernhard-boom, ln het bijzonder zou beschermd worden, ten bewijze van eerbied voor het Vorstelijk Paar. Een hartelijk applaus volgde, waarop de plechtigheid was afgeloopen. In de Bisschoppelijke Niiverheids- school werd een lezing over ..Oude en Mo derne Sloten" gehouden, door den heer Vincent Eras, directeur der N V. Llps slo- tenfabrieken te Dordrecht. VOORSCHOTEN. Loop der bevolking over 1936. M. Vr. Tot. Aant. lnw. op 1 Jan. 1936 3202 3300 6502 Vermeerdering door geboorte 90 66 155 door vëstlging 361 421 732 Geheele vermeerdering 451 486 937 Vermindering d. sterfte 19 32 51 door vertrek 324 443 777 Geheele vermindering 353 475 823 Blijft 'n vermeerdering v. 98 .11 109 Aantal inwoners op 31 December 1936 3300 3311 6611 Aantal huwelijken 32. Gevonden; handschoen, klndertasch- Je; portemonnaie; Idem met Inhoud; cein tuur en gouden ring. Inlichtingen bij de politie tusschen 9 en 10 uur 's morgens. WASSENAAR. Loop der bevolking. Ingekomen: W. M. A. I. van Voorthuy- sen, Prins Frederiklaan 19 L. P. Bruij- nings Ingenhoes, Vlctoriaiaan 3 H. Frebrich, Meyendellscheweg 18 A. J. van der Heijden, v. Z. v. Nijeveltstraat 13 B Hofman, Acacialaan 13 A. P. W. v. d. Kleij, Kerkstraat 19 A. Landsman, Schouwweg 61 C. C. M. van Mcurs Wit- tenburgerweg 78 C. A. Quik, Beukenlaan 3b C. L. A. A. Robbins, Groot Haese- broëkscheweg 22 A. I M. Th. Thiel, Pr. Marie!aan 9 C. M. H. Weerenbeck v. Z. Proefvluchten met de G 1. Nieuw verkeersvliegtuig voor transatlantisch verkeer in teekening door Fokker ontworpen. Naar wij vernemen zullen vermoedelijk reeds in den Iood van de volgende maand de eerste proefvluchten worden gemaakt met het eerste twee-motorlge gevechts vliegtuig G 1. dat in de Fofferfabrieken te Amsterdam is gebouwd en in hooge mate de aandacht heeft getrokken od de Inter nationale Luchtvaarttentoonstelling te Pa rijs. Oo enkele onderdeden na is het toestel vrijwel gereed Voor de proefvluchten is het vliegveld te Eindhoven uitgekozen aange zien het vliegveld van Schiohol daarvoor ce drassig is Naar de d.rectie der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabrlek ons mededeelde, bestaat er. vooral in het buitenland, voor deze machine zeer veel belangstelling, een be langstelling. welke zeer waarschijnlijk na het welslagen der proefvluchten tot onder handelingen over contracten inzake licen- fcieverkoop en bestellingen zal leiden. Naai ons voorts werd medegedeeld is in de Fokkerfabriek mede een groot passagiersvliegtuig voor transatlan tisch verkeer in teekening ontworpen. Dit toestel, voor de uitvoering waarvan met verschillende partijen in het bui tenland besprekingen worden gevoerd, zal een z.g. ïandmachine worden, welke zal plaats bieden aan 36 passagiers voor dagverkeer en aan 18 voor nacht- verkeer met slaapgelegenheid. Het toe stel zal worden uitgerust met vijf motoren en zal, in verband met zijn bestemming, over eén groote actie radius beschikken. DE POSTVLUCHTEN. De Rietvink (uitreis) bereikte Rangoon. De Edelvalk (uitreis) arriveerde te Rome en de Perkoetoet (thuisreis) kwam te Athene aan. De „Djalak" ls op de thuisreis in Medan geland. De Djalak is uit Medan vertrokken met medeneming van de totale post uit Ned.- Indië van 225 kg. post voor en vla Neder land, 39 kg. post voor tusschengelegen landen en 2.6 kg. pakketpost. .5111 (Ingez. Med.) v. Nijev.str. 48 J. van Vliet, Groot Hoef ijzerlaan 40 Th. Winkler. Jonkerlaan 70 J. Zandbergen, Duinvoetlaan 2. Vertrokken: M. H. Hollmann naar Den Haag E. A. Bietgen naar Den Haag G. Allnski naar Voorburg L. R. Akersloot van Houten Roos naar Den Haag H. I. Nieman naar Den Haag J. C. H. Piepers naar Voorburg M. Wegh naar Nijmegen M. H. V. Kolder naar Den Haag T. Kulk geb. van Egmond naar Lisse H. van de Werken geb. Zuiddam naar Den Haag G. Jongepier naar Den Haag B. A. Wei- denhiller naar Bloemendaal M. Harrer naar Steyrmark K. Heuer naar Den Haag' E. de Boer naar Haarlem E. Th. Hollestelle naar Boskoop I. E. G. Negedly naar Den Haag J. H. v. Overbeek naar Oegstgeest D. de Lange naar Rotterdam A. Brune naar Den Haag B. Nickel naar Den Haag T. Rosema naar Den Haag. Burgerlijke Stand. Geboren: Franclscus Theodorus. z. van P. G. Westgeest en G. van Leeuwen The- resla Wllhelmma Clazina d. van P. A. Gerse en E. M. A. Lut Joannes Olaf Maria, z. van W. P. J. Croon en J. M. Smit Leonardus Jacobus, z. van L. Schreuder en C E. Blndels Gerritje Anna, d. vail H. van der Gugten en W. H. Hoek Hendrika Maria, d. van W. C Velco en A. L. van der Woude Ajatha Anthonia Johanna, d. van G. J. Kroon en A. A. J. Rooljakkers. Overleden: Anna Maria Verkley 53 j. Willem van der Ham 81 j. OndertrouwdJ. C. Eijgendaal en P. Kce- mlnk. Gehuwd: H. Lange en C. A. Treffers D. Kulk en T van Egmond A. van de Werken en H. 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7