BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 21 Januari 193? KERK- EK U]PO'«IIW Instantine AGENDA LAND- EN TUINBOUW DE WERELDJAMBOREE 1937. Gerekend wordt op een bezoek van 23.000 padvinders. In Vogelenzang verrijst een aparte stad. In een persconferentie heeft het bestuur van de Stichting Wereldjamboree 1937 na dere mededeellngen gedaan over deze aan staande internationale gebeurtenis, waar van het welslagen nu wel verzekerd mag worden geacht. Uit alle deelen van de wereld zijn de voorloopige inschrijvingen op het hoofd kwartier binnengekomen en het blijkt, dat er een bijzondere belangstelling voor deze Be wereldjamboree bestaat. Het grootste contingent zal worden geleverd door het Britsche rijk, dat met 8000 padvinders in Vogelenzang zal vertegenwoordigd zijn. Deze achtduizend zullen komen uit alle deelen van het groote Britsche imperium. In Engeland bestaat voor dit contingent bijzondere belangstelling en reeds nu is aangekondigd, dat ouders en belangstel lenden ln extra booten naar Nederland zullen komen, om de Jamboree te bezoe ken. De Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika zegden toe met 1050 deelnemers te komen. Deze Amerikaansche vertegen woordiging, zal. alvorens naar Holland over te steken, eerst deelnemen aan de groote nationale Jamboree, welke enkele weken voor de internationale in de omgeving van Washington zal worden gehouden. Onder meer brengt dit contingent een groot blokhuis mee. dat het centrum zal zijn van het Amerikaansche kamp. De boo- men, welke voor dit blokhuis noodig zijn, worden per schip uit Amerika aangevoerd. Verwacht worden 2400 deelnemers uit Frankrijk, 500 uit Vlaanderen, 500 uit De nemarken, 400 uit Noorwegen, 400 uit Zwe den enz. In totaal zullen er 15.000 buiten- landsche padvinders komen, terwijl uit Nederland 7000 a 8000 deelnemers de Jam boree zullen bijwonen. Dat de belangstelling in het buitenland niet tot de padvinders beperkt blijft, blijkt wel uit de vele aanvragen om logies, welke de commissaris voor logies reeds thans van niet-padvinders ontvangt. Teneinde aan deze aanvragen te voldoen heeft deze com missie een lijst van hotels en pensions in de omgeving van het Jamboree-terrein op gesteld, welke de aanvragers met de ver dere inlichtingen wordt toegezonden. De Nederlandsche welpen zullen een twee- daagsch bezoek aan de Jamboree brengen. Deze welpen, waarvan het aantal op 1500 k 2000 wordt geschat, zullen ln Haarlemsche scholen worden Ingekwartierd. Het terrein van de Jamboree, omvatten de 8 subkampen, ligt direct aan den ver harden Vogelonzangscheweg. Men heeft drie toegangen tot het Jam boree-terrein en wel ten Zuiden en ten Noorden, alwaar parkeerterreinen zijn ge projecteerd, en een derden toegang in het Oosten, onmiddellijk bij he station Voge lenzang. Het marktterrein bevat een restaurant voor plm. 3000 personen, het terrein is af gesloten door een rij winkels, 80 in getal. Hierbij bevindt zich een bankgebouw en een postkantoor. Het geheele kamp wordt verder van een telefoonnet voorzien. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de organisatie van de Jamboree steeds vooruit gaat. Iedere dag is een stap dich ter bij de voltooiing van het groote kamp, die zijn bekroning zal vinden ln den ope ningsdag, wanneer 23.000 jonge mannen uit alle hoeken van de wereld samenge komen ln het kleine land aan de zee, Jui chend zullen toestormen op hun ouden grijzen leider, Lord Baden Powell, die met zijn genlalen geest de padvinders-beweging schiep. DE METHYL-ALCOHOL VERGIFTIGING TE SPEKHOLZERHEIDE. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Bongaerts. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. ZOETERMEER. Ver. tot verbr. der Geref. Waarheid: Nam. 7 uur. ds. Pop van Monster. zesden hoogleeraar kwam reeds een bedrag van 15'/; duizend gulden in. Over het jus promovendi zal aan de volgende Synode eveneens een rapport worden uitgebracht. De eigenlijke arbeid der hoogleeraren mocht, regelmatigen voortgang vinden. Getracht is de homileltsche colleges van wijlen prof. Hoekstra, voor wat het practicum betreft, te verdeelen. evenals de tentamina en examina. Ofifcieel is het hoogleeraren-col- lege tegenwoordig geweest bij de herden king van de Doleantie te Amsterdam in '36, terwijl bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana zoowel het bruidspaar als H.M. de Koningin door het college is gelukge- wenscht. Binnen het kader van het onder wijs werd ook ln het afgeloopen jaar een sociale dag gehouden. Over den arbeid der studenten mag gunstig worden geoordeeld. Studenten werden ingeschreven zoowel uit Duitschland en Hongarije als ook uit Polen. De financiën van het Hospitium der School blijven zorg baren. De penningmeester der School Ds. A. M. Donner, zal binnenkort af treden. De bibliotheek ontving belangrijke schenkingen en kreeg in Dr. Kremer een bibliothecaris. Ook werd een geschilderd portret van prof. Hoekstra ten geschenke ontvangen door bemiddeling van de reü nisten-organisatie. Krachtens besluit der curatoren droeg spr. hierna de rectorale waardigheid over aan dr. G. M. den Hartogh, met den wénsch dat de School onder zijn rectoraat tot een rijken zegeiv zijn moge. Salve rector, iterumque salve! De zegen Gods zij over ons gelijk wij op Hem hopen. Hierna werd de morgenvergadering ge sloten. Daarna vond de installatie plaats van dr. K. Dijk ais hoogleeraar en dr. R. J. Dam als lector. Aangezien de president-curator, ds. J. L. Schouten te Amsterdam, door een lichte ongesteldheid verhinderd was, las de assessor van het curatorium, dr. G. Keizer van Rhedende Steeg, diens installatie rede voor. Nadat gemeenschappelijk gezon gen was ps. 123 1, las Dr. Keizer Joh. 15 1216 om vervolgens een hartelijk woord tot de heeren Dr. Dijk en Dr, Dam te rich ten. Nadat Dr. Dijk op de vragen van het bevestigingsformulier bevestigend had ge antwoord en dat formulier had ondertee kend, bood dr. Keizer den nieuwen hoog leeraar namens al de Geref. Kerken harte lijke gelukwenschen aan en bad hij hem den zegen des Heeren toe, waarna de ver gadering prof. Dijk staande toezong Ps. 20 1. Hierna beklom prof. dr. K. Dijk den ka theder om zijn inaugureele oratie te houden Intreerede prof. dr. K. Dijk. Spr. ving zijn oratie aan met een herin nering aan de laatste rectorale oratie van zijn betreurden voorganger, prof. dr. T. Hoekstra over ..Het Woord Gods ln de prediking", in Dec. 1931 gehouden, waarin dezjL niet alleen gaf een critlsche afwij zende beschouwing van Barth's „Woord- theologie", maar tegelijk een verdediging van het Goddelijk Woord. Aan deze apo logie het geestelijk testament van Hoekstra op homiletisch terrein, wil de nieuwe hoogleeraar zich aansluiten en spreken over: ,De prediking als dienst des Woords". Met dit onderwerp meent spr. te staan midden in ,h,et kerkelijk en theologisch leven van dezen tijd, waar de preek het voorwerp is van veler belangstelling en de vragen naar haar noodzakelijkheid en waarde, naar haar wezen en inhoud weer opkomen. Spr. toonde aan hoe deze vragen een tweevoudige beantwoording vinden. In dit verband stond spr. stil bij de hoog kerkelijke beweging in Duitschland onder leiding van Mehl en wees op het gevoelen van Smend, Spltta, Althaus en Tillich, ter wijl hij anderzijds Wees op het streven van hen, die meer nadruk leggen op de noodzakelijkheid en hooge beteekenis van de prediking als Barth en Thurneissen en o a. hier te lande Berkelbach v. d. Spren kel. Spr. noemde in dit verband met gToote piëteit den naam van den zoo pas over leden Groninger hoogleeraar, wijlen prof. dr. A. v. Veldhuizen, die voor de prediking des Evangelies, als hoofdbestanddeel van den eeredlenst een krachtig pleidooi heeft geleverd. Uitvoerig stond spr. stil bij de z.g. actualiteit der prediking, welke door velen gezocht wordt in de sensatie. Spr, verdedigde het karakter van de preek als bediening van het Woord Gods uitvoerig tegen de school van Schleiermacher, rj'e in de trits Gemeente. Evangelie en predi king de eerste maakt tot subject van de laatste. Dan is de preek niet meer dan een religieuse rede, een standpunt dat Vinet niet deelde, die de preek beschouwt als een middel, waardoor de gemeente paedago- gisch bewerkt wordt. In den breede werd in dit verband nagegaan hoe de subjec tivistische lijn loopt door de opvattingen van Schweitzer, Nitzch. Palmer. Basser- man, Spitta, Smend, Achelés, Niebergal en Baumgarten en ook ln de ethische rich ting ten onzent, om vervolgens de dialec tische richting van Barth, Merz, Thurnei- sen en ln Nederland bij Haitjema, Noord mans. Miskotte, Berkelbach, Stam e.a., die t. o. de preek als getuigenis heel sterk den nadruk leggen op de kerkelijke verkondi ging, en daarin een weldadige reactie oefenen tegen de gevoelstheologie van, Schleiermacher te bespreken. Maar ze wordt beheerscht door de grondgedachte der dialectische theologie. Na op beide hoofdstroomingen eenige critiek te hebben geoefend en de beide benamingen voor de preek, nj. getuigenis en verkondiging, beoordeeld te hebben, handhaafde de nieuwe hoogleeraar, ko mend tot het thetlsche standpunt, ook tegenover de critiek van prof, v. Veldhui zen, den naam: bediening van het godde lijk Woord, achtereenvolgens besprekend de termen, welke ln dien naam opgesloten liggen. De Schrift is het geïnspireerde Woord Gods, niet een dood petrefact. Het levende Woord waarin de He&-~e spreekt tot Zijn volk, naar Kuyper Sr. en Sikkel ge leerd .hebben. De Schrift is het Verbondswoord dat èn Gods recht èn Gods beloften doet hooren, waarin zelf reeds de homllea, de ontmoe ting tusschen God en Zijn volk is. Dat Woord bevat alle elementen niet in één tekst en men moet ook al deze elementen niet in één preek willen hebben. De nieuwe hoogleeraar stond vervolgens stil bij den term: bediening, waar de pre diker is de dienaar, Verbi Divini Minister. Deze naam zegt, dat de prediker aan het Woord onderworpen is Hij moet dit Woord dienen, niet zijn eigen private meenin- gen of aesthetische ontboezemingen, maar zóó het Woord brengen, dat hij zelf weg- valt. HEDEN. Hooge Morschweg 12: Spr. D. v. d. Ent Eraat. 8 uur nam. Volkshuis: Spr. de heer Bake over Brltseh Indische Volksdans en -muziek. 8.15 uur nam. Vrijdag. Nutsgebouw: Leidsch Drankweer Comité, Spr. C, J. Toebes. 8 uur nam. Schouwburg: Mij. voor Toonkunst „Harp. trio". 8 1/4 uur nam. K a t w ij k-a an-Z e e (Hotel du Rhln); Verg. C. D. U. Spr. M. de Visser. 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal (tot 31 Januari)Tentoonstel, ling van werk van wijlen Fons van der Velde. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge- r.eeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderdag Inenting tegen diphterie, 3'/: uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten, 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze, 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam, „Allotrla". Woensd., Donderd en Zaterd. nam. 2 u. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Oranje Hein". Woensdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur n.m. Filmac lederen werkdag v. 12—8 uur n.m. Lido-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam, „Meisjeslyceum". Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str, 7 „De laatste voorpost", lederen middag 2.30 u. Zondag v.af 2 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur; J eugdvoorstelling. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tlef. 807 en P. B. de Metz. Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelmlna- park 8, Oegstgeest, telef. 274. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Wanneer ls het een geschikte tijd om een clivia van versche aarde te voor zien? En wanneer een hangplant Chloro- phytum Stembergianum? J. A. v. d. B. te L. Antw.: De Clivia geeft U versche aarde half tot eind Mei en zet de plant dan buiten. Wanneer zich nieuwe blaadjes ver- toonien geeft u in water opgeloste kunst mest. Genoemde hangplant doet U goed begin April versche aarde te geven. Bij een bloemist kunt U gemakkelijk een weinig goede aarde bekomen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". Tenslotte besprak prof. Dijk de vraag, welke plaats de gemeente hierin inneemt. Tot haar moet de prediking, die geen evan gelisatie zijn mag, zich richten. De ge meente is geen subject zooals Schleier macher en Barth willen, maar ook geen passief object, zooals de school van Vinet het voorstelde, want zij staat niet los van het ambt, dat uit haar opkomt. Zij hoort naar het Woord des Heeren en dat is ook reeds eeredienst. Daarvoor hebben we niet noodig de cultische beweging bijv, van Otto, want dat ls naar 't woord van Dietz: verraad van het Woord. Naar het Woord Gods moeten we terug en daarnaar alleen. Dan worden aan de prediking de hoogste eischen van studie en oefening des ge- loofs gesteld en dan zullen we op dat hei lig terrein met schuchterheid verkeeren. Dan wordt de prediking naar Hoekstra's woord de ambtelijke mededeeling van het Woord Gods, niet anthropocentrisch, maar theologisch. Naar dit Woord zal de Heere Jezus Christus eenmaal oordeelen. Met enkele toespraken tot de curatoren, de hoogleeraren, de afgevaardigden van de Vrije Universiteit, die van de Geref. Kerk van Den Haag-West en zijn studenten, be sloot prof. Dijk zijn rede, waarmede hij zijn nieuwen werkkring aanvaardde. Hierna werd de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze gesloten. Na afloop vond in de groote consistorie kamer der kerk die smaakvol versierd was, een drukbezochte receptie plaats, waar ve len prof. en mevr. Dijk de hand kwamen drukken. Vanavond houden de studenten ter eere van den nieuwen hoogleeraar een fakkel optocht. Onder de talrijke aanwezigen die de in auguratie bijwoonden, waren deputaties van den Ned. Bond van Jongellngsver. op Geref. grondslag, waarvan prof. Dijk voor zitter is: van den senaat der Vrije Univer siteit, zoowel als van het Curatorium dier stichting, waarvan prof. Dijk deel heeft uitgemaakt, van den kerkeraad der Gerei- Kerk van Den Haag-West, bestaande uit de predikanten dr. J. Hoek, ds. P. Nomes en ds. A. de Bondt en van de Unie „Eeo School met den Bijbel" en den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. NIEUWE ORDERS VOOR NED. VLIEGTUIGINDUSTRIE. Bestelling van Douglas D.C. 3-toesteUen. De A.B.A. de bekende Zweedsche Lucht vaart-maatschappij. die eenigen tijd gele den reeds twee Douglas D.C. 3-toestellen voor 21 passagiers bijde N.V. Nederlandsche Vliegtuigen Fabriek bestelde, heeft zoo juist een derde machine van dit type met Double Row Wasp motoren gekocht. De Tsjechische Luchtvaart Maatschappij, de C.L.S., die reeds drie Douglas D.C. 2- toestellen kocht, heeft ook tot den aan koop van een Douglas D.C. 3-toestel be sloten. REGLEMENT VOOR HET AUTOVERVOER VAN PERSONEN. Het treedt 15 Febr. a-s, in werking. Het reglement autovervoer personen, dat gisteren in het Staatsblad is uitgegeven, zai op 15 Febr. a.s. in werking treden. Het bevat de algemeene regelen voor 't ver voer van personen met motorrijtuigen. De vergunningen voor de exploitatie van mo torbussen. welke thans door de Ged. Staten behandeld worden, zullen bij dit reglement binnen de competentie vallen van een speciale commissie welke ln 's-Gravenhage zal zetelen en door de Kroon zal worden benoemd. Evenals thans, zal beroep op de Kroon van beslissingen van deze commis sie mogelijk zijn. Dit alles geldt voor mo torbussen, welke geregelde diensten onder houden. Motorbussen, welke niet op gere gelde tfjden rijden en dus niet ln genoem de categorie vallen, worden door het regle ment „toerbussen" genoemd. Voor het ex- ploiteeren hiervan is vergunning noodig van den inspecteur van de Verkeers-in- spectie, wanneer deze bussen het inter local verkeer onderhouden en wanneer zij binnen een gemeente blijven is vergunning noodig van het gemeentebestuur. Even eens vergunning van het gemeentebestuur is noodig voor het exploiteeren van taxi's tn huurauto's. De laatste regeling is dus efn bevestiging van hetgeen reeds in de meeste groote gemeenten is bepaald. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Bongaerts in verband met de ge vallen van methyl-alcoholvergiftiging te cpekholzerhelde hebben de ministers van financiën en sociale zaken het volgende geantwoord Hoewel een justitieel onderzoek in deze zaak nog loopende is, kan worden mede gedeeld, dat de plaats gehad hebbende vergiftiging moet worden toegeschreven aan het gebruik van alcoholische dran ken, voor het meerendeel jenever, waar in zich methyl-alcohol bevond. In verschillende gevallen moet worden gesproken van een ruim gebruik van al coholhoudende dranken, al zijn ook bij een aantal personen, die slechts een zeer ma tig gebruik van zoodanige dranken hebben gemaakt, zekere vergiftigingsverschijnse len van voorbljgaanden aard geconstateerd Zonder dat zulks is komen vast te staan, zijn er zekere aanwijzingen, dat de aan getroffen methylalcohol over de Duitsche grens Nederland is binnengesmokkeld en hier te lande bij het bereiden van verschil lende dranken is gebezigd. Aandacht ver dient daarbij, dat eenigen tijd geleden een partij van veertig liter uit Duitschland ge smokkelde methylalcohol in een in Lim burg gelegen inspectie der belastingen aan de Duitsche grens is in beslag genomen. Verder zii ongemerkt, dat men in het onderwerneüjke geval waarschijnlijk met een noodlottige vergissing heeft te doen gehad, hierin bestaande, dat aan den café- nouder gesmokkelde methyl-alcohol is ge leverd, terwijl men meende gesmokkelde spiritus te leveren. De kans op herhaling van een zoodanige vergissing is uiteraard, ook zonder ambtelijke maatregelen. op zich zelf niet groot. Overigens kan worden medegedeeld, dat de bestrijding van de grenssmokkelarijin het bijzonder die van gedistilleerd, voort durend met inspanning van alle krachten geschiedt. Evenwel zal net, zelfs indien net aantal der met de grensbewaking be laste ambtenaren werd verdubbeld, wel steeds uitgesloten blijven de smokkelarij in hoog belaste goederen geheel te verhin deren. In aanmerking moet voorts worden genomen, dat, de bestrijding van de smok kelarij in plaatsen als Kerkrade, waar, ge lijk bekend is. de grens over geruimen af stand door een bewoonde straat loopt, op meer dan gewone moeilijkheden stuit. Niettemin zullen voortaan in nog meer gevallen dan tot dusverre van in beslag genomen partijen gedistilleerd monsters worden genomen, ten einde op de aanwe zigheid van methylalcohol te onderzoeken. Ook de geneeskundige insnectie van de Volksgezondheid en de betrokken Keu ringsdienst van waren zuilen aan deze zaak bijzondere aandacht schenken. HET GEESTMERAMBACHT. Maatregelen tot verbetering van den economischen toestand. Vanwege Ged. Staten van Noord-Holland is heden te Alkmaar onder leiding van den Gedeputeerde D. Kooiman een bijeen komst met de betreffende autoriteiten en organisaties gehouden, ter bespreking van maatregelen, welke genomen kunnen wor den tot verbetering van den economischen toestand in het Geestmerambacht. Inlei dingen terzake werden gehouden door de heeren ir. F. P. Mesu, directeur van -den cuituur-technlschen dienst te Utrecht en ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van den Economisch-Technologischen dienst van Noord-Holland. BEZUINIGINGEN BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: Zooals het ln ae laatste jaren bij de meeste groote maatschappijen ls gegaan, hebben ook de Ned. Spoorwegen aan de mechaniseex-ing de noodige aandacht ge schonken. Bij vele diensten zijn verschil lende machines in gebruik genomen, waar door een groote omwenteling en verande ring in de administratie is gekomen. Zoo werden reeds geruimen tijd op enkele groote stations ook in Lelden plaats- kaarten-drukmachines „Regina" in ge bruik genomen waarmede per jaar pl.m. 11 millioen plaatskaar ten gedrukt worden, zoowel voor de 1ste, 2e en 3e klasse, als heen en terug, kind en dier, enz. Hierdoor zijn de werkzaamheden op de drukkerijen der Ned, Spoorwegen belangrijk vermin derd en worden alleen nog plaatskaarten voor kleinere stations gedrukt. Op verschillende groote stations der Ned. Spoorwegen worden geleidelijk dit jaar de afdeeling vrachtgoederen en bestelgoederen (snelgoed) bijeengevoegd, waardoor ver schillend ambtenaren en beambten over compleet zullen komen. DE NIEUWE STATIONSCHEF VAN DEN HAAG H.S.M. De directie der Ned. Spoorwegen heeft ln plaats van den heer J. A. Breekpot, die op 1 Maart a.s. den dienst der Ned. Spoorwe gen 'Ynet penisloen zal verlaten benoemd tot Stationschef 1ste klasse met de ster den heer A. D. Cupery, thans stationschef te Oldenzaal. CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche zulvelcentrale, 24 Januari t/m 30 Januari 1937 consumptlemelk regeerlngscontract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit, over- melk regtorings-mlnimumprijs 5.10 cent. Afdracht bij levering In consumptie van andere dan taxemtlk 2.50'cent. VOOR VRIJDAG 22 JANUARI. NIEU WE- WETERING. Chr. School: Nam. half acht, ds. Lugtig- heid van Amstelveen. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, de heer G. Mouw van Gouderak. RIJNSATERWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heerma van Aalsmeer. SASSENHEIM. Pinkstergemeente: Nam. 8 uur, de heer P. v. d. Woude van Rotterdam. HET GELD DER WERELDZENDING. Blijkens de jongste statistiek van de In ternationale Zendingsraad heeft van de in '34 ontvangen gelden voor de Zending Noord-Amerlka 48.1% opgebracht; veider Engeland 26.6"/»; het vasteland van Europa 11.4%; Duitschland alleen 3.03" Globaal gerekend zijn de volgende bedragen voor het Zendingswerk binnengekomen: in Noord-Amerika (incl. Canada) f. 28.400.000; Engeland f. 15.600.000; Zuid-Am. f. 4.100.000; Australië f. 2.100.000; Duitschland f. 1.800.000 Zweden f. 1.700.000; Zuid-Afi-ika f. 1.450.000; Noorwegen f. 825.000; Denemarken f. 805.000 Nederland f. 740.000; Zwitserland f. 420.000; Frankrijk f. 270.000; Finland f. 155.000. In totaal werden de ontvangsten in '34 over de geheele wereld op 99 millioen gulden ge schat. De Theologische School te Kampen. Recterastsoverdracht en inauguratie prof. dr. K. Dijk. Aan de Theol. School te Kampen heeft de overdracht van het rectoraat door prof. dr. K. Schilder aan prof. dr. G. M. den Har togh plaatsgevonden terwijl de nieuwe hoogleeraar, prof. dr. K. Dijk, tevoren pre dikant bij de Geref. Kerk van den Haag- West. zijn inaugui-eele oratie hield. Beide plechtigheden vonden plaats in de Burgwalkerk, die met palmen was versierd en met een groote schare gevuld. Daaronder waren predikanten uit alle deelen des lands, benevens de studenten en tal van autoritei ten. De aftredende rector, prof. dr. K. Schilder hield een rede Over: „Het vitium originus van het archetypeT.octype-schema in ae theologie", waarna Hij de fata van de Theol. School vermeldde. Hij herdacht daarin al lereerst het overlijden van prof. Hoekstra, waardoor de aanvang van spr. rectoraat een confrontatie werd met den dood. Ook memoreerde spr. het overlijden van Ds. P. Bos. curator van Groningen en van de stu denten de heeren D. Ubbels en P. Wester- veld. In het college van curatoren hadden enkele mutaties plaats. Spr. herinnerde aan de besluiten van de Gen. Synode van Am sterdam, 1936 in betrekking tot de Theol. School, waardoor de naam van de School zal worden verandei'd en het lectoraat weer werd ingesteld. Voor de benoeming van een Hel moderne pijnstillende middel met de buitengewone werking is (sa|ER) stilt en voorkomt pijnen! 5454 clngez. Med.) DE ERFPRINS EN PRINSES VON WIED TERUG NAAR DUITSCHLAND. De erfprins en erfprinses von Wied zul len heden naar Duitschland terugkeeren. Het prinselijk paar heeft niet ten huize Doorn gelogeerd, doch vertoefde enkele dagen bij kennissen te Doorn. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen ls onveilig lot Katwijk op Dinsdag 26 Januari tot en met Vrijdag 29 Januari telkens van 19 uur af tot den volgenden ochtend 7 uur (einde van de onveiligheid Zaterdag 20 Januari te 7 uur), wegens schieten met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk ls nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan Ingenieur G. M. Scheffer te den Haag ls eervol ontslag verleend als rijks inspecteur van de Ned. Spoorwegen. Voor al tegen de z.g. „wilde" autobusdiensten Den HaagAmsterdam is de heer Schef- fers dikwijls met succes opgetreden. UIT NED. OOST-INDIË. NOODWEER IN HET KEDIRISCHE KEDIRI, 21 Januari (Aneta). Gisteren heerschte een waar noodweer in het Kedirische. Door een doorbi-aak van de dijk van de kali Kedak zijn verschillende kampongs ovei-siroomd. De bevolking is ge vlucht. Vermoed wordt, dat twee inlanders zijn verdronken.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6