STADSNIEUWS DONDERDAG 21 JANUARI 1937 No. 23565 w HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sfe Jaargang Poolsche motorlogger op Duitsche kust gestrand LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco* per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Veertigjarig arts-jubileum. Van den heer H. W. Blote. gÊÊk t t De heer H. W. Blote. Morgen zal het veertig jaar geleden zijn, dat dokter H. W. Blote met gunstig gevolg zijn artsexamen aflegde. Hierboven publiceeren wij een foto van den jubilaris, zooals zijn meeste oud-patien- ten hem zich het best zullen herinneren. Hendrik Willem Blöte werd op 8 Februari 1866 te Leiden geboren. Nadat hij de lagere- en H. B. School alhier had bezocht, werd hij op 28 October 1885 als student in de let teren aan de Leidsche Academie ingeschre ven. Twee jaren studeerde hij letteren, doch toen voelde hij zich blijkbaar meer aange trokken tot de studie der medicijnen en in I 1887 liet hij zich dan ook als student aan die faculteit inschrijven. In 1890, toen de heer Blöte zijn tweede examen met goed gevolg achter den rug had, werd hij benoemd tot assistent bij prof. Enthove. In deze functie bleef hij zijn geheelen verderen studietijd. Na zijn artsexamen, dat hij op 22 Januari 1897 aflegde, werd hij speciaal belast met onderwijs en practicum in de histologie. Aan het histologisch laboratorium bleef hij verbonden totdat in 1911 het vak histo logie gevoegd werd bij de anatomie en een speciale lector werd benoemd. In Juli 1906 werd de heer Blöte benoemd I tot schoolarts. Deze functie bleef hij waar- nemen, totdat hij zich op 1 November 1927 ook uit zijn drukke particuliere praktijk terugtrok. Nog eenigen tijd bleef hij in de Sleutel stad wonen en daarna vestigde hij zich te Voorburg. Niet alleen in zijn praktijk gaf de heer Blöte bewijzen van de groote liefde voor zijn vak, doch ook door de talrijke van zijn hand verschenen publicaties in de vakbla den. In het bijzonder had de tuberculose bestrijding zijn groote belangstelling. Van zijn bijdragen aan deze bladen noemen wij o.a.: „Bloed en tuberculose", „Over het waagstuk der bestrijding der T.B.C. als volksziekte" en „De toepassing van de fon tanel bij longtering". Vooral voor de bestu deering van dit laatste onderwerp heeft de heer Blöte zich buitengewoon veel moeite getroost. Voor hen die hun oud-geneesheer morgen een gelukwensch willen doen toekomen ver melden wij, dat zijn adres is: Laan van N. Oosteinde 23, Voorburg. VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Beteekenis en doel van de wetenschap der Genealogie. Gisteravond had de vereeniging „Oud- Leiden" in de bovenzaal van „Amicitia" een hijeenkomst georganiseerd, waar jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn van 's-Graven- hage een voordracht hield over „Beteeke nis en doel van de wetenschap der Genea logie". Nadat de voorzitter van „Oud-Leiden", prof. dr. L. Knappert, de talrijke aanwe zigen en in 't bijzonder den spreker wel kom had geheeten, nam deze het woord om in een uitermate boeiende causerie, die tintelde van geest en humor, de theore- tisch-wetenschappelijke en vervolgens de practische verdiensten van de genealogie als hulpwetenschap op allerlei gebied te belichten. Dc Genealogie is als wetenschap van jongen datum: althans van veel jongeren datum dan de heraldiek, die reeds in de Middeleeuwen zeer consciëntieus werd be oefend en waarin een gesloten systeem van wetten en regelen heerschte. Spr. her innert hierbij aan het wapen der Bour bons met de drie Fransche lelies. Voor elk dor opvolgende zonen was een apart breuk- tceken vastgesteld: een lambel, een maantje, een ster, een vogeltje enz., zoo- ddt het b.v. mogelijk was aan het wajjen 5™te zien, dat het gevoerd werd door het konin" Van ^en tweeden zoon van den „Jitter m de wetenschap der heraldiek „dhtonntgegaan en de grootste schuld „dgt de Fransche Revolutie, die zeer v,„„ 3uent van grafsteenen en van gebou- h„t ,re, wapens heeft weggekapt. Eerst in heri™- 15 dcr 19de oeuw is er weer een ppn gekomen. Tot dien tijd stonden tenk n V" heraldiek in een slechten UP de archieven zag men dan ook liever niet de beoefenaars van deze „Spie lereien". Nu is dit ten deele toe te schrijven aan de ijdele genealogen, die fantastische stamboomen opmaakten, die hoe dieper men in de historie doordrong, steeds op al hooger en beter afkomst wezen. In waar heid waren tal van afstammingen niet te bewijzen, omdat men geen bronnen bezat. Dat Ls thans heel anders geworden, nu de archieven geïnventariseerd en geordend zijn en bijname de notarieele protocollen toegankelijk zijn. Er is thans gedurende de laatste 30 jaren alom een belangstelling voor famille-aan- sluiting. Er bestaan tellooze familteveree- nigingen, er worden familiedagen gehou den. Ten minste 1000 geslachtslijsten zijn gedurende de laatste jaren gedrukt. Er be staan familietijdschriften, zooaJs van Vrie- zendorp. Kolf, Kalff, Van Hasselt, Modder man e. m. a. In den ouden tijd was de kwestie der afstamming voor het publieke recht van beteekenis. Men was hoorige, poorter, eigenerfde, edelman, enz door geboorte, en moest dit kunnen bewijzen, dat men tot een bepaalde groep of stand behoorde, waardoor men in zekere rechten deelde Spr. verhaalde wat er voor toelating tot de ridderschap en voor het mogen uit oefenen van het jachtrecht noodig was. Ook voor het strafrecht en het civiel- recht was de genealogie van belang. En bij name voor het erfrecht was het kunnen aanvoeren van een „stamboom" van het hoogste belang. Ten aanzien van het belang der genea logie voor het bezitsrecht, herinnerde de spreker aan de erfgooiers-kwestie en ver der merkte hij op, dat bij de toelating tot een of ander stift wel zeer strenge eischen werden gesteld. Zoo eischte de Abdij van Thorn, dat de gegadigden voor toelating zich moesten kunnen beroepen op 16 adel lijke kwartier. Nog tal van voor beelden geeft spreker, o.m. voor de Mal- thezerridders en de Johanniterorde. hoe dc genealogie een zaak van practisch be lang was, Daarvoor is thans een ander practisch belang gekomen, dat der biologen, die er felijkheids-onderzoekingen doen. Zoo zoekt de wetenschap naar de kwartierstaten van „hazelippers" en misdadigers. Ook voor de practische politiek heeft deze wetenschap belang gekregen, hetgeen door spreker nader wordt uitgewerkt. Met name in Duitschland is de Ariërparagraaf oorzaak, jlat ontelbaar velen zich genood zaakt zien hun kwartierstaat op te maken, waartoe onze archivarissen zoo noodig gaarne hun hulp verleenen. Vervolgens gaat spreker de ontwikkeling der wetenschap na sinds de 18de eeuw, waarbij Hübner, prof. Gatterer en Ottokar Lorenz in hun beteekenis worden bespro ken. Hij bespreekt het probleem der wer kelijke afstamming en de houding van den wetgever daartegenover ,en komt ver volgens tot de vraagstukken, waarmee de genealogie zich bezig houdt: de tweeërlei descendententafels, n.l. die van zoons alleen en die van alle afstammelingen. Daarbij doen zich door de verandering van geslachtsnaam, die spr. met voorbeelden toelicht, allerlei moeilijkheden voor In de tweede plaats de ascendententafels of kwartierstaten, waarbij de moeilijkheden nog veel grooter zijn. Spreker geeft thans aan de hand van voorbeelden toelichtin gen, om uit de kwartierstaten van rouw- borden en grafsteenen de allianties af te lezen. Na de pauze vertelt spreker eerst een en ander over de wijze van administratie vóór de invoering van den Burgerlijken Stand. En vervolgens geeft hij een aantal buitengewoon interessante voorbeelden van het herkennen van onbekende schilderijen. In dit verband wijst hij er op. hoe dwaas het is, dat men in enkele van onze grootste musea van alle portretten den naam van den voorgestelde heeft verwijderd. Dit is een historische en een nationale fout. Evenzoo toont spreker met typische voor beelden aan. hoe het herkennen van een gebouw op een schilderij soms kan ge schieden door de nietige voorstelling van een wapenfiguurtje of een paar letters en hoe totaal onbekende portretten op de zelfde wijze soms worden terecht ge bracht. Zonder kennis van heraldiek en genealogie zou zulks niet mogelijk zijn ge weest. Om niet te uitvoerig te worden moeten wij den rijkdom van aangehaalde voorbeelden laten rusten. Met eenige hartelijke woorden van dank. onderstreept door het applaus der verga dering, dankte prof. Knappert den spreker voor zijn uiterst interessante voordracht. DE GEDEELTELIJK NEDER- LANDSCHE BEMANNING GERED. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. Joh. Jansen. Chr. Geref. predikant alhier, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Winschoten bedankt. TREINVERTRAGING. Gistermorgen is van den electrischen trein 1025, die van hier om 8.53 naar Den Haag vertrekt, tusschen Amsterdam en Haarlem de motor van het eerste rijtuig defect geraakt, waardoor deze trein met 35 minuten vertraging alhier aankwam en vertrok. Trein 1029, die om 9.23 naar Den Haag vertrekt, kreeg hierdoor 10 minuten vertraging. Volgens te Scheveningen ontvangen bericht is op de kust van de Oostzee, 70 mijl van Kiel, de GDY 12S, eigen dom van de N.V. Visscherij- Mij. „Mewa" te Scheveningen, schipper Corn, de Graaf, uit Scheveningen, gestrand. De bemanning, bestaande uit 9 koppen, onder wie eenige Scheveningers, is door een reddingboot van het schip gehaald en te Prerow behou den aan wal gebracht. Het schip was geladen met 500 kantjes haring, die de GDY 126 in Gdynia (Polen) moest afleveren. De oorzaak van de stran ding is een hevige sneeuw storm, waarbij nog kwam, dat de zee ten deele met ijs ge blokkeerd was. Nog enkele schepen van dezelfde maatschappij, die ook naar Gdynia onderweg zijn, zijn in Kiel binnengeloo- pen. OPLEIDINGSSCHOOL 3-OCTOBERSTRAAT. Ouderavond. De heer Huibregtsen, hoofd der school opende de vergadering met een woord var» welkom tot de aanwezige vaders, alsmede tot den heer P. Kruit, secretaris van den Centralen Ouderraad. Na enkele mede- deellngen verzocht hij den voorz. der Oudercommissie (de secretaris was door ziekte verhinderd l, de notulen te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna kreeg de heer Janssen, als beheer der van het Schoolfonds de gelegenheid verslag uit te brengen van de inkomsten en uitgaven van dit fonds. Door een twee tal ouders werden de bescheiden gecon troleerd en in orde bevonden. Daarna volgde de pauze, waarin na het gebruik van een kopje thee de ouders de gelegenheid kregen, zich met het personeel der school te onderhouden, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. Na de pauze kreeg dr. M. D. Horst, direc teur van den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst alhier, gele genheid zijn lezing te houden over „Inen ting tegen pokken." Aan de hand van eep aantal lantaarn plaatjes besprak spr. zeer uitvoerig het gevaar van de pokken, alsmede de midde len om deze ziekte te voorkomen. Daar vooral in den laatsten tijd dit onderwerp in het middelpunt der belangstelling staat, bestond er ook van de zijde der ouders veel aandacht voor. Deze zeer duidelijke voor dracht werd door de aanwezigen onder groote stilte aangehoord: aan het einde was de heer Huibregtsen de tolk aller aan wezigen om den spr. hartelijk te danken voor zijn mooie en leerzame voordracht. Nadat de secretaris van den C. O. R., de heer P, Kruit nog een enkel woord had ge sproken, sloot de heer Huibregtsen met een woord van dank tot de aanwezigen dezen zeer goed geslaagden ouderavond. LEIDSCHE JEUGDLUCHTVAARTCLUB. UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. Van het Katholiek Vlaamsch Hoogstu denten Verbond ontving de Senatus Vete- ranorum der Unitas Stud. Lugd. Bat. de uitnoodiging tot bijwoning der Lustrum feesten in Leuven. Aan deze vriendelijke uitnoodiging gevolg gevend, zal de Senaat zich doen vertegenwoordigen middels den rector en assessor I van den Senatus Vete- ranorum. Eveneens zal een aantal Unitas- leden deze feestelijkheden bijwonen. Deze lustrumfeesten zullen van 2328 Januari duren. Voor het Mercurius examen Engelsche Handelscorrespondentie slaagde de heer L. J. J. Prenen, alhier, leerling van de Han delsavondschool „Kennis is Macht", alhiej. Propaganda-avond. Voor een zeer goed bezette zaal hield gis teravond in café „De Harmonie" de Leid sche Jeugdluchtvaartclub een propaganda- avond. De voorzitter dezer club, de heer J. J.Ro bert, opende met een kort woord en heette alle aanwezigen welkom. In het bijzonder begroette spr. de heeren H. J. Hagelen, de secretaris der Centr. Jeugdcommissie van de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart, en J. A. Verwaal, eveneens bestuurslid dezer com missie. Vervolgens sprak de heer Hagelen, die een schets gaf van het belang en het leerzame van de modelvliegerij. Voor het jaar 1937 staan belangrijke onderlinge, gewestelijke, nationale en internationale wedstrijden op het programma, waarbij de Leidsche Jeugd luchtvaartclub, naar spr.'s meening, een goed figuur zal slaan. Deze internationale wedstrijden zullen in Engeland, om de Wa kefield Cup, en in Vlaanderen worden ge houden. Hierna hield de heer Hagelen een lezing over de ontwikkeling der K.L.M., aan de hand van interessante lichtbeelden. De K.L.M. werd opgericht in het jaar 1919 en begon in Mei d.a.v. haar eerste vliegdiensten met oude gecharterde En gelsche oorlogsmachines. Een piloot en twee passagiers, die eveneens geheel in viiegkleeding gestoken moesten worden, konden met een snelheid van 120 KM. per uur het traject naar Londen en terug af leggen. In 1922 bracht Fokker de beroemde F 2 uit, welke uitgerust met een motor van 240 PK. een snelheid van 120 K.M. be reikte, waarbij het comfort voor de passa giers o.a. door toepassing van de gesloten cabine, zeer was opgevoerd. In dien tijd vloog de K.L.M. de trajecten van Amster dam naar Londen, Parijs en Hamburg. Het jaar daarop kwam Fokker uit met de zeer verbeterde F 3, welke bij 240 P.K. ook een snelheid van 120 K.M. per uur ont wikkelde. doch daarbij vijf passagiers kon vervoeren. Als verdere ontwikkeling van de F 3 bouwde Fokker in 1924 de F 7 voor 8 pas sagiers. Dit vliegtuig had een motor van 300 P.K. en een kruissnelheid van weer 120 KM. per uur. Met dit toestel vloog Van der Hoop naar Indië. Reeds toen noopte het stijgende vrachtvervoer er toe, de vliegtuigen van laadruimte te voorzien. In 1927 bracht Fokker de F 7 b, met drie motoren van 240 P.K., waarbij de snelheid werd opgevoerd tot 150 K.M. per uur. Zeer goed kwam bij de lichtbeelden tot uiting de ontwikkeling van het instrumentarium op het dashboard voor den piloot. Het jaar daarop bracht Fokker de thans nog vliegende F 8, welke, voorzien van 2 motoren van 485 P.K. een snelheid van 160 K.M. per uur ontwikkelde. Deze toestellen hebben in den neus een groote laadruimte, waarin de K.L.M. reeds vervoerde vruch ten, bloemen, reparatie-onderdeelen voor vertraagde schepen en wat niet al. Hieruit blijkt de groote beteekenis van het vlieg- wezen voor markt-uitbreiding en hulpver leening aan andere communicatie-mid delen. We kregen ook een beeld van de inrich ting van vliegtuigen, speciaal uitgerust voor ziekenvervoer. wat vooral van be lang is voor geïsoleerde plaatsen, zooals onze Wadden-eilanden Vervolgens breidde de K.L.M. haar vloot uit met de zeer bekende F 12, waarmede de wekelijksche dienst op Indië bevlogen werd. Deze vliegtuigen konden met een snelheid van 185 K.M. per uur 18 passa giers vervoeren op de Europeesche lijnen en vier op de Indië-route. Spoedig werden deze machines weer verdrongen door de snellere F 18, welke op de Indië-route zes en op de Europeesche lijnen 18 passagiers konden vervoeren. Met een luchtreisje van Schiphol naar Waalhaven en eenige „close-ups" van Fok ker en Plesman. werd deze interessante causerie beëindigd. Een daverend applaus viel den heer Hagelen ten deel. De voorzitter dankte hem en deelde mede, dat de spreker over modellenbouw, de heer Juste van Hattum, verhinderd was. De heer J. A. Verwaal gaf vervolgens een overzicht van de geëxposeerde, keurig ver zorgde modelvliegtuigen, waarbij het toe stel van den voorzitter dezer vereeniging, een zweefmodel, dat. onlangs vier minuten in de lucht bleef, aller belangstelling had. Hierna hield spr. zijn aangekondigde causerie over zweefvliegen, waarbij hij de vluchten van Otto Lilienthal en de gebrs. Wright, benevens de ontwikkeling der Duitsche zweefvliegsport aan een korte beschouwing onderwierp. Op het witte doek zagen we daarna een bezoek aan de Ned. School voor Zweefvlie gers te Noordwij kerhout. De opnamen van de verschillende vluch ten van 15 en 25 minuten duur van den instructeur den heer R. J. Snellen waren bijzonder geslaagd Daarna werden eenige motor-modellen besproken, waarvan het toestel „Havik" van den heer Rich, de Boer uit Tilburg bijzondere vermelding verdient. De L.J.L.C. hield hierna nog een korte vergadering waarbij de heer H. J. Zeelt tot secretaris dezer club werd benoemd, terwijl de heer D. J. H, Hoogerwaard commis saris werd. Officieel werd bekend gemaakt, dat voortaan de Leidsche Zweefvliegclub, welke sterk vertegenwoordigd was. in de toe komst innig met de L.J.L.C. zal samen werken. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BINNENLAND. Overleden is mr. dr. H. H. A. van Gijbland Oosterhoff, secretaris van den Suri- naamschen ondememersraad. (Laatste Ber., Ie Blad). De bekende vliegtuigbouwer Fokker heeft een ontwerp vervaardigd voor den bouw van een transatlantisch passagiers vliegtuig. (Luchtvaart, 2e Blad). Indische vorsten bezoeken Leiden. 'Laat ste Ber,, le Blad). Het reglement voor het autovervoer van personen treedt 15 Februari a.s. In wer king. (Binnenland, 2e Blad). De voorbereiding der Wereldjamboree 1937. (Binnenland, 2e Blad). Het Nederlandseh elftal samengesteld voor den wedstrijd tegen Duitschland. (Sport, 2e Blad). Te Sassenheim is een dienstmeisje door den electrischen stroom gedood. (Gemengd Nieuws, 3e Blad). Uitspraak van het Haagsch Gerechtshot inzake de Warmondsche eendenkooi. - (Rechtzaken, 3e Blad). Nederlandsche opvarenden van gestranden Poolschen motorlogger gered, (le filad), BUITENLAND. De eedsaflegging van president Roosevelt voor zijn 2e ambtsperiode. (3e Blad). Rede over de buitenlandsche politiek van den Japanschen minister Arita. (Buit. le Blad». Incident te Wladiwostok: Japansch schip door Gpoe aangehouden en onderzocht. (Buit., le Blad). Portugal wil zelf voor controle zorgen. (Buit. le Blad). De strijd in Spanje; nederlaag der regee- ringstroepen bij Cerro de Los Angeles; bommen op Lissabon. (3e Blad), Scheepsramp in China; 200 slachtoffers. (Buitenl. Gem., 3e Blad). Duitsch marine-vaartuig „Welle" vergaan; 25 man vonden den dood in de golven. (Buit.Gem., 3e Blad). BOND VAN POLITIEAMBTENAREN TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Causerie van den heer van Dalen. Gisteravond hield de afd. Leidem en Om streken van den Bond van Politieambtena ren in Nederland tot Bescherming van Die ren een propaganda-avond in „Zomerlust". De voorzitter, de heer Uitendaal. opende de vergadering met een bijzonder woord van welkom aan de heeren v. d. Akker inspec teur van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren. Mennes, directeur v. d. Markt en Havendienst, mr. Hugenholtz. rechts kundig adviseur en Buissink. penningmees ter van den Bond en de leden van de af- deeling den Haag. die hij goede buren noemde. Ook de Leidsche Geitenfokvereeni- ging was vertegenwoordigd. Van den Commissaris van Politie was bericht van verhindering ingekomen. Als slot van deze inleiding heette hij welkom de heeren Van Dalen, chef afdee- ling Diergaarde te 's Gravenhage en Stein- metz. wonende aldaar. Eerstgenoemde als spreker voor dezen avond, laatstgenoemde als assistent voor de filmvertooning. Op zeer duidelijke wiize heeft de heer Van Dalen verteld over het leven der vo gels en had daa de gelegenheid te wiizen op de gevallen dat onze kustvogeis vaak in z.g. olievelden komen wat uiteindelijk voor hen doodelijk is. Om die gevallen zooveel mogeliik te beperken, mogen de schippers binnen 50 miilen uit de kust geen olie storten. Vervolgens werden wli verplaatst in den Haagsehen Dierentuin door het vertoonen van een film, waardoor men mede door het gesproken woord een goeden klik kreeg od het leven der dieren aldaar. Na de pauze bracht de heer Buissink de groeten van het Hoofdbestuur over en werd een film vertoond over de feesten ter ge legenheid van de verloving en het huwelijk van HK.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Deze film gaf een mooi overzicht van de verschillende ODtochten en versie ringen alsmede de illuminatie in die dagen te 's Gravenhage. Tot slot volgde een komische film die de aanwezigen hartelijk deed lachen. Aan het einde der vergadering dankte de voorzitter de heeren Van Dalen en Steinmetz voor het gebodene. er op wijzende dat ieder ziin meening kan hebben over het leven van dieren in gevangenschap, doch dat men thans heeft kunnen zien hoe ae dieren in den Dierentuin te Den Haag leven en verzorgd worden. Eenige leden traden toe tot den Bpnd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1