STADSNIEUWS Buitenland DINSDAG 19 JANUARI 1937 No. 23563 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J. M. Vos Jan. t Ernstig ongeluk onder Brunssum Beiden gedood. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.1® Franco per post f. 2:35 per maanden -f- portokostenJ (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.F FRITZ HIRSCH OPERETTE. Een zeer bekende figuur in onderwijskringen. Wijlen de heer J. M. Vos Jzn. In den ouderdom van 74 jaar is gisteren overleden de heer J. M. Vos Jzn., sedert 1 September 1931 lid van den gemeente raad, waarin hij den Vrijz. Dem. Bond ver tegenwoordigde. De heer Vos koesterde een levendige be langstelling voor alle zaken, welke in den raad aan de orde kwamen en naar zijn steeds goed gedocumenteerd woord werd gaarne geluisterd. Maar zeer in het bijzon der .ging zijn interesse t. h uit naar de onderwijs-aangelegenheden en dat is ook geen wonder, want de heer Vos was als het ware in het onderwijs opgegroeid. Op 1 Maart 1885 werd hij aangesteld als onderwijzer aan de toenmalige openbare school in het Plantsoen, nadat hij eerst als zoodanig was werkzaam geweest o.a. in 's-Gravenmoer (N.-Br.). Aan de Plantsoenschool is de heer Vos gedurende bijna 40 jaar verbonden .geweest; eerst in 1922 werd hem op zijn verzoek eervol ont slag uit den gemeentedienst verleend. Gedurende het tijdvak 12 Mei 1901 tot aan het einde van den cursus 1926'27 gaf hü ook onderwijs aan de zgn. „herhalings school voor jongens", later herdoopt in „Cursus voor vervolgonderwijs". Hoewel dus zijn geheelen dag en ook de avonden bezet waren, wist de heer Vos zich nog op verschillend terrein bijzonder ver dienstelijk te maken. Zoo was hij 12 jaar lang de ijverige secretaris der afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers en daarna 18 jaar haar voorzitter. Daar naast had ook sociale arbeid zijn belang stelling. Van de plaatselijke afdeeling der Ver. „Tot Steun" nam hij ook gedurende vele jaren op voortreffelijke wijze het secretariaat waar en in het Leidsche Volks huis aan den Apothekersdijk en de Stich ting „Het Brokkenhuis" heeft hij eveneens verdienstelijk werk verricht. De heer Vos was iemand, die de gemeen schap een zeer goed hart toedroeg en daar van met inzet van al zijn krachten op on dubbelzinnige wijze en herhaaldelijk heeft doen blijken. Velen In onze stad zullen hem met eer bied gedenken Overeenkomstig den wensch van den overledene zal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot in allen eenvoud op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest geschieden. IN MEMORIAM P. G. HOCKS. De heer D. Bosma, ild van de Zuider commissie tot wering van Schoolverzuim verzoekt ons opname van het volgende: Gisteravond hebt U reeds kortelings mel ding gemaakt van het overlijden van den heer P. G. Hoeks en op zijn groote verdien sten gewezen op verschillend gebied. De laatste jaren, na zijn pensioneering, had meer in 't bijzonder zijn aandacht en liefde het werk in de Zuidercommlssie tot Wering van Schoolverzuim. Op de leden van die Commissie heeft zijn verscheiden dan ook wel een zeer diepen indruk gemaakt. Vele laren was hij haar Voorzitter. En in dit ambt toonde hij zich, ondanks zijn hoogen leeftijd, in volle kracht. Daar bleek hij te zijn een mensohenkenner en een menschen- vriend beide. Hoe snel wist hij door te drmgen in de beweegredenen van ouders, om hun kinderen de school te doen ver- i™» v Oh hoe wist hij daarbij, als van- 20", het koren van het kaf te scheiden. kon hij toornen tegen echte over- tPS*61"3, maar hoevelen van hen wist hij toch weer op het goede pad te brengen, groote wijsheid gaf hem de juiste waarmede hij zelfs verstokten in rut* ,waad leidde en «tuurde. Wijsheid, dat „L'1"?1 Hoeks kenmerkte en wat hem N*f 2ven velen van ons- nnt i„ "i. hoengegaan en zijn werk zal Commissie moeten worden over- vnm-vSe!^i r ztin opvolgers. Zijn lichtend ziin ri fi?-1 hun daarbij zeker tot steun rijn. Dat iuj ruste in vrede. „Prinzenhochzeit." Hét is een niet te weerspreken feit: de uitvoeringen van het Fritz Hirsch-operet- tegezelschap in den Leidschen Schouwburg zijn evenzoovele hoogtepunten in het plaatselijk tooneelleven. Men beschouwe zulks niet als een miskenning of desap preciatie van ons Nederlandsche tooneel; het is de aard van het gebodene. welke de groote belangstelling veroorzaakt en het is de meesterlijke wijze, waarop Fritz Hirsch en de zijnen hun operettes over het voetlicht brengen, die ons telkens weer opnieuw onder de bekoring brengt van hun prachtige amusementskunst in de beste beteekenis van het woord. Inderdaad, het is vooral de wijze waaróp. De uitvoeringen gaan altijd gepaard met een frischheid van décor en van costumes alsof het een première gold: het gaat met een vaart en een toewijding als ware het een tooneelwedstrijd. „Prinzenhochzeit"de titel wekt de herinnering aan een ander huwelijk, waar over de vreugdezangen nog naklinken in dc ooren van het Nederladsche volk. En toch is er een tegenstelling Fritz Hirsch wees er zélf op nadat het doek voor de laatste maal gevallen was waarover wij ons slechts kunnen verheugen. Immers, de prinselijke bruiloft, zooals Leo Stein en Bela Jenbach die in hun ope rette hebben neergelegd en waarbij Em merich Kalman de zeer welluidende mu zikale illustratie schreef, behelst de ge schiedenis van twee vorstenkinderen, die reeds acht dagen na hun geboorte door de wederzijdsche ouders voor elkaar zijn be stemd. De dag van het huwelijk is aangebroken zonder dat de beide hoofdpersonen elkaar zelfs nog ooit hebben gezien. De prinses (Martha Wagner) kent haar toekomstigen gemaal (Henk Speyer) alleen uit brieven en gedichten, welke naar adhteraf blijkt zijn geschreven door diens particulieren secretaris, baron Mucki von Sterzei (Paul Harden). Alles is gereed voor de bruiloft; de bruid in bruidstoilet, volgen 's lands wijs vergezeld van zes andere bruidjes, wacht vol ongeduld de komst van haar bruidegom, waarna het zevenvoudig huwe lijk zal worden voltrokken. Maar instede van den verwachten prins verschijnt diens secretaris, die na vele om wegen bekent, dat zijn vorst zich aller minst gebonden acht door de familie-over eenkomst en zich niet laat dwingen tot een huwelijk. En onder den lieflijken aandrang van de eerste hofdame der prinses, baro nesse Elly von Rosenau, (Liesl Frank), doet hij haar een tweede bekentenis, n.l. dat de prins zich momenteel ophoudt in Oosten rijk, am Wolfgangsee! Deze mededeeling. welke natuurlijk de prinses ter oore komt. doet haar besluiten ook derwaarts te reizen en den haar toe gewezen echtgenoot te toonen, hoe sterk de liefde van de vrouw kan zijn. Het toeval brengt haar in de gelegen heid met den prins kennis te maken onder de alleszins flatteuse vermomming van de kellnerin Gretl van het café „lm blauen Rössl" (het beter bekende „witte paard" is vanwege den concurrentienijd „blauw" geworden) en vanzelfsprekend zijn ook haar hofdame en de opperhofmeester von Flipp (Fritz Hirsch) mede in het. complot betrokken. Eerstgenoemde als de collega- kellnerin Johanna: de tweede als de huls knecht Joharm. die overigens veel moeite heeft om zich in zijn nieuwe rol in te leven. Het beste bewijs daarvan levert hij m zijn weergaloos komisch gespeelde scène, waarin hij de bagage van zijn meesteres naar de plaats van bestemming moet tran sporteeren. De intrige ligt voor de hand: prins Paul wordt tot over de ooren verliefd op het schattige kellnerinnetje. dat voorbestemd was zijn vrouw te worden, terwijl baron Mucki zich hevig aangetrokken gevoelt tot haar lieftallige partnerin. Maar dan beginnen de complicaties pas goed. Want Mucki heeft den prins wijse lijk verzwegen, dat hij bij de aangekon digde huwelijksplechtigheid als diens plaatsvervanger is opgetreden, m.a.w. dat het huwelijk, zij het ook „per procuratie" wel degelijk is voltrokken. De verwikkelingen zijn niet van de lucht en alles dreigt vast te loopen, wanneer Prinses Charlotte haar ware identiteit openbaart en Prins Paul juist tevoren den plechtigen eed heeft gezworen nimmer het hem opgedrongen huwelijk met de Prinses te zullen aangaan. Hun wegen gaan uiteen, maar beiden zijn er van overtuigd, dat ze elkaar ook weer zullen ontmoeten, want beiden weten hun liefde beantwoord. De eenige moeilijk heid blijft dus nog de eed en het is Char lotte. die deze laatste hinderpaal uit den weg ruimt door, nadat eerst het procura tie-huwelijk ontbonden is verklaard, den prins harer droomen andermaal de aan trekkelijkheden van Oostenrijk voor oogen te tooveren en daardoor de sfeer te schep pen, welke hem er maar al te gemakkelijk toe brengt zijn liefde nogmaals te verkla ren aan het lieve kellnerinnetje uit „lm blauen Rössl." En dat zijn aanzoek niet voor de tweede maal wordt afgewezen, laat zich begrijpen. Ziehier de inhoud van dit kostelijke spel van klank en kleur, waarvan de zonnige vroolijkheid zich mededeelt aan deze zijde van het voetlicht. Botsing tusschen een wielrijder en een voetganger Gisieravond omstreeks zeven uur is op denLangeberg onder de gemeente Brunssum (L.) een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen zijn gedood. De vijftienjarige Deoncre uit Brunssum keerde per rijwiel uit Heerlen naar huis terug. De jongen reed vrij hard en bij de helling van den Lange- berg is hij, mede tengevolge van den motregen, tegen het aldaar in de richting Bruns sum wandelend echtpaar ten Hollander gereden. De jongen vloog met zijn fiets tegen den man op. Deze werd tegen den grond geslingerd. Daarna sloeg de wielrijder eenige keeren over den kop. De bot sing was zoo hevig, dat de wielrijder vrijwel op slag dood was; de wandelaar was even eens zeer ernstig gewond. Het ongeluk had plaats nabij de staatsmijn Hendrik, waar heen de slachtoffers werden overgebracht. Bij aankomst 0 aldaar bleek, dat de heer ten Hollander eveneens aan zijn verwondingen was be zweken. De vrouw van den wande laar bekwam geen letsel. Voor nadere bijzonderheden zie njen onder Gemengd Nieuws. „Prinzenhochzeit" toont ons het gezel schap van Fritz Hirsch op zijn best: in Martha Wagner en Liesl Frank bezit het twee krachten, waarin charme en elegance en uitnemende kwaliteiten van stem en actie op gelukkige wijze vereenigd zijn. Paul Harden geeft een voortreffelijke uitbeelding van den luchthartigen prinse lijken afgezant; Fritz Hirsch zelf is onbe taalbaar als de opperhofmeester von Flipp en vooral in zijn creatie van den huis knecht Johann. terwijl Henk Speyer zich bij dit ensemble uitstekend aanpaste, het geen geen geringe verdienste is. Daarnaast dienen nog de „oude" beken den Juli Rillo en Walter Triebei genoemd: de eerste als de manzieke opperhofmeeste rs, de laatste als de goedmoedige, dik buikige waard van „lm blauen Rössl." Als extra-attractie was geëngageerd het Tiroolsch ensemble Mayr-Blaar van hotel „Maria Theresia" te Innsbriick, hetgeen het uitzonderlijk genot van den avond nog verhoogde. Het orkest onder leiding van den in het programma ongenoemden dirigent had een belangrijk aandeel in het succes van den avond. Na afloop van het laatste bedrijf ver schenen de belangrijkste leden van het en semble achtereenvolgens voor het gordijn en spraken, elk naar hun wijs, een Nieuw- jaarswensch uit. Fritz Hirsch verbond daaraan een heilwensch voor het „echte" prinselijk paar, waarna de uitstekend be zette. Schouwburg enthousiast het Wilhel mus zong. MILITARIA. De sergeant-majoor D. Kroon van het 4e R.I. is met ingang van 1 Februari e.k. be noemd en aangesteld tot magazijnbeheer der 2e klasse te Rotterdam. De fouriers A. Kruit en G. T. van Bovene van het 4e R.I. zijn aangewezen voor het volgen van een cursus voor sergeant-majoor administrateur van 8 Februari a.s. tot begin September d.a.v. te Amersfoort. Aan den sergeant-majoor administrateur M. van Kooij van het 4e RJ. wordt op 23 Ja nuari a.s. de gouden medaille uitgereikt voor 36 jaren trouwen dienst. De kapitëin A. J. R. de Vos van den stal der Infanterie wordt met ingang van 1 Fe bruari as. overgeplaatst bij het 4e R.I. al hier. TERAARDEBESTELLING Mr. H. M. G. KLOPPENBURG. Op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag is heden het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen mr. H. M. G. Kloppen burg, in leven oud-kantonrechter te Rot terdam en te Leiden. Belangstellenden waren o.a. mr. F. A. Nelemans, kantonrechter te Rotterdam, mr. H. Schouten, griffier bij dat kantongerecht, mr. dr. A. Fontein, kantonrechter te 's-Gra- venhage. mr. G. J. Bisschop, oud-burge meester van Batavia, prof. ir. J. Nelemans, oud-hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft, mr. C. T Giilcher, substi tuut-griffier bij de rechtbank te Rotter dam en verschillende rechterlijke ambte naren. Met den stoet kwamen mede de gep. kolonel G. J. Nijweide en de oud-kanton rechter mr. O. Uitenwijk In de aula werden op het orgel ten ge- hoore gebracht het Largo van Handel, „Es 1st bestimmt im gottes rat", van Mendels sohn en een koraal uit de Matthaus Passion. Mr. Uiterwijk herinnerde aan den bloei tijd van mr Kloppenburg's leven en schetste den onslapene als een ijverig en bekwaam magistraat, die tot hoogen ouderdom zijn taak heeft vervuld. In 1911 en volgende jaren heeft spr. als griffier bij het kantongerecht te R'dam met mr. Kloppenburg samengewerkt en hij heeft hem leeren kennen als een harden werker, die nagenoeg alle kantonnale straf zaken te R'dam berechtte. Meer dan 20 jaren is mr. Kloppenburg te Rotterdam als kantonrechter werkzaam geweest en voordien heeft hij als griffier en later als kantonrechter in andere plaat sen zijn ambt vervuld. Spr. bewaart in hem de herinnering aan een hartelijk en gevoelig vriend. Mr. Nelemans sprak een kort woord van afscheid als oudste kantonrechter te Rot terdam. Hierna werd de kist grafwaarts gedragen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN TE LEIDEN. De jaarveradering. Deze vereeniging heeft gisteravond in het V.C.F. huis haar jaarvergadering ge houden. De verschillende jaarstukken zijn behandeld en goedgekeurd. De rekening van ontvangsten en uitgaven over 1936 14 op een bedrag van f. 25 na sluitend. De vereeniging heeft in het afgeloopen jaar 78 kerkdiensten gehouden, n.l. 47 in het Leidsche Volkshuis en 31 in de Willem de Zwijger Kerk te Oegstgeest. De groei der vereeniging heeft in verband met het houden van kerkdiensten te Oegstgeest en het geven van godsdienstonderwijs aldaar aan de verwachtingen beantwoord. Besloten werd de gemeente-avonden te houden in de Willem de Zwijger Kerk. In plaats van de aftredende niet her kiesbare bestuursleden mevrouw A. M. C. MullerVerdam en de heeren B. Moolen- burgh, A. W. Kamp en P. J. Pont werden gekozen mejuffrouw J. C. van Manen en de heeren prof. dr. C. J. van der Klaauw, C. J. Coster en J. Toorens. GOUDEN BRUILOFTSFEEST. Morgen hoopt het echtpaar J. de l'Ecluse- van Duuren. Broukhovenhof 12. den dag te herdenken, waarop het voor 50 jaar in ondertrouw ging. waarna de huwelijks voltrekking plaats had op 2 Februari. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde, mej. C. M. Anthonisse (Den Haag) en de heeren A. E. Denekamp (Den Haag) en W. D. Muller (Den Haag). Heden slaagde voor het diploma Mer- curius Engelsche handelscorrespondentie de heer A. van Royen. leerling van den heer N. Spijker, alhier. Geslaagd voor het Mercurius-diploma Engelsche handelscorrespondentie de heer J Parmentier te Eindhoven, leerling van mej. Zaalberg alhier. De politie alhier heeft den 26-iarisen Leidschen koopman H. R aangehouden, die nog 5 dagen hechtenisstraf ondergaan moest. Ook de tweede autodief D. M„ betrok ken bii den diefstal van Zondagavond, is door de Dolitie te Alphen aldaar aange houden. Naar wij vernemen zullen binnen en kele weken de gele verkeerszuilen. welke op verschillende plaatsen in de stad op vluchtheuvels zijn aangebracht (o.a. Hooge Rijndijk, Prinsessekade, Steenstraat en Rijnsburgerweg) en die van een verouderd model zijn, worden opgeruimd en vervan gen door granieten palen met groen mid denlicht. De gele palen gaven bovendien aan den verkeersgebruiker een aanwijzing welke in strijd was met de huidige ver- keersbepalingcn, aangezien zij vroeger be duidden, dat het verkeer ter rechterzijde moest passeeren. De nieuwe zuilen moeten door het lang zame verkeèr ter rechterzijde worden voor bijgereden, terwijl het snelverkeer aan weerszijden mag passeeren. BINNENLAND. Onrustbarend bericht omtrent een auto ongeval van H. M. de Koningin blijkt gelukkig sterk overdreven. (Laatste Berichten, le Blad). Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op de Indische begroo ting 1937. (3e Blad). Bij een botsing te Brunssum (L.) tusschen een wielrijder en een voetganger zijn beiden gedood, (le Blad en Gemengd Nieuws, 2e Blad). De heer J. M. Vos, lid van den Leidschen gemeenteraad is overleden. (Stads nieuws, le Blad). BUITENLAND. Rede van Goering te Rome; hij ziet twee kampen in Europa. (Buitenl., le Blad) De strijd in Spanje; Barcelona beschoten, (3e Blad). Catalonië en Baskenland stellen hun eischen; begin van het Federalisme? (3e Blad). 40-urige werkweek bij de Fransche spoor wegen. (Buitenl., le Blad). De onderhandelingen over de staking bij de General Motors afgebroken. (Bui tenland, le Blad). Noorsch schip in moeilijkheden. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). Negen personen door instortend huis be dolven. (Buitenl. Gem., 2e Blad). j ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL, PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Goering ziet twee kampen in Europa - De kwestie der non-interventie - Sympathie van Mexico voor Genève. De Minister-President van Pruisen gene raal Goering is gistermorgen te Napels aangekomen en daar op geestdriftige wijze ontvangen. Te zijner eer was de stad rijke lijk versierd met de Duitsche en Italiaan - sche kleuren. In Duitsche en Italiaansche opschriften werd de vertegenwoordiger van den Führer welkom geheeten. Goering legde gistermiddag kransen neer in de kapel der gevallen fascisten. Later is hij aan boord van den torpedobootjager „Aquilone" naar Capri vertrokken, waar hij 's avonds met zijn vrouw arriveerde. Hij zal daar tot Donderdag blijven. In het Bruine Huis te Rome heeft Goe ring voor z'n vertrek nog een redevoering uitgesproken, waarin hii o m. het volgende heeft verklaard: Tengevolge van de onzekerheid der toekomst in Europa wordt één enkel groot probleem gesteld: „De onzeker heid van deze toekomst verdeelt de volkeren in twee duidelijk gescheiden kampen. Aan den eenen kant dc weder opbouw van orde. tucht en vertrouwen, aan den anderen kant verwoesting en vernieting in den bloedigen waanzin van het bolsjewisme. Tegenover dezen bloedigen standaard van de ster van David hebben wij in ons land on<; zege vierend hakenkruis, symbool van ver trouwen en kracht v^er. in dit land ^aar v;i 7iin ï=- lang de roode v)9°r overwon w»nt men richtte zijn standaard hoog en noodigde uit tot vertrouwen in het volk. Eéns zullen de Europeesche vol-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1