BINNENLAND THANS •a» In dezen GRIEP-tijd 77sfe jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 18 Januari 1937 Vierde Blad Ro. 23562 MAGGI' Prof. Mr. J. A. van Hamel over onze zelfstandigheid GEMENGD NIEUWS Het gevaar van het „incident' Volkenbond verleent weinig rechtsbescherming. Verhouding tot Ruslana dient geregeld staat Gij elk oogenblik aan besmetting bloot. Neem daarom eiken avond een 'AKKERTJE'! Daarmede voorkomt Gij dat de infectie doorzet, want AKKERTJES"zijn échte GRIEP-bestrjjders. die een GRIEP in weinige dagen verdrijven/ H.M. de Koningin in Igls aangekomen. H. M. Koningin Wiihelmina is Zaterdag met liaar gevolg aangekomen te Igls nabij Ir.nsbrueck in Oostenrijksch Tirol, waar zij eenige weken zal verblijven. JAN kiepura geeft concert ter eere van prinses juliana en prins bernhard. De Poolsche bladen melden, dat de be- I roemde zanger Jan Kiepura op 22 dezer te rynica zal aankomen, om daar 'n concert te geven ter eere van Prinses Juliana en Prins Bernhard. ^HOFBERICHT. Naar wij vernemen, is H M de Koningin voornemens na terugkomst uit het buiten land het Paleis het Huis ten Bosch te be trekken. BET economische plan van colijn. Critiek van het „Berliner Tageblatt". Het „Berliner Tageblatt" komt terug op Jiet bekende interview van minister-presi dent Colijn. De economische samenwerking tusschen Scandinavië, Nederland en België, welke a'aarin wordt aanbevolen, is. aldus jiel „.biatt, niet nieuw. Men heeft hier vee te doen met plannen, welke reeds in 1 en 1932 in de conventie van Oslo en irr ffe overeenkomst van Ouchy zijn be handeld. Zal de nieuwe actie nu betere •resultaten opleveren dan Ouchy? Men kan er aan twijfelen, al moet worden toege geven, dat in aansluiting aan de nieuwe devaluaties een bijzondere activiteit op het gebied van de handelspolitiek schijnt te worden ontwikkeld in de groep Engeland, Ver. Staten. Frankrijk. Maar het „Tage blatt" gelooft toch niet. dat de „grooten" bereid zullen worden gevonden zich aan te sluiten aan de door de „kiemen" op touw gezette actie. Gezien van het Duitsche standpunt heeft het voorstel van den heer Colijn. aldus nog steeds het Tageblatt een bijzonderen bij smaak. De heer Colijn maakt een verschil tusschen witte en zwarte schapen, d.w.z. tusschen landen, welke de internationale samenwerking aanvaarden en landen, welke autarkistische tendenzen vervolgen. Dit laatste is duidelijk tegen Duitschland gericht Alle intusschen ondernomen po gingen om dezen indruk van het interview te verzwakken, zijn mislukt. Het blad herinnert er aan, er reeds vroe ger op te hebben gewezen dat juist de Scandinavische landen in de laatste jaren lil ruime mate hebben geprofiteerd van de „tweezijdige handelsbetrekkingen". Het verschil in handelspolitieke houdirig 'van bepaalde landen spruit uitsluitend voort uit het feit, dat sommige landen rijk en andere arm aan deviezen zijn en niet uit liberale of autarkistische neigingen. De eigenlijke oorzaken van het verschil zijn te zoeken in de uitwerkingen van de crises en hun politieke oorzaken, dit is Versailles. Wil men met het initiatief van den heer Colijn meer succes beleven dan met de conventie van Ouchy, aldus besluit het Duitsche blad, dan moet men de feiten beter beoordeelen, maar niet een twist over theorema's organlseeren. (Hbld.) ADRES AAN DEN MINISTER. Inzake arbeidstijd voor magazijnbedienden. Het bondsbestuur van den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden, heeft zich met een adres tot den Minister van Sociale Zaken gewend, in welk adres genoemd bestuur met waardeering getuigt van 's Ministers voornemen om de tot standkoming van een werktijdenbesluit voor kantoren te bevorderen, doch waarbij de aandacht van Zijne Excellentie geves tigd wordt op het feit, dat de magazijn bedienden nog steeds geen wettelijken ge- regelden arbeidstijd hebben, reden waarom den Minister verzocht wordt door het aan brengen van een aanvulling in de arbeids wet 1919 ook den arbeidstijd van deze groep te regelen. DE GRONDWETSHERZIENING. BOND „PENSIOENACTIE ZEEMACHT". In de te Amsterdam gehouden ledenver gadering van den bond ..Pensioenactie Zee macht", is met alg. st. een motie aangeno men, waarin de vergadering dank betuigt aan de Tweede Kamerleden, K. ter Laan. Wijnkoop, Sneevliet en Westerman, voor hun betoogen voor de oud-marinemannen gehouden bij de behandeling van de defensiebegrooting dienstjaar 1937 en haar diepe teleurstelling uitspreekt over het antwoord van den minister-president aan genoemde Kamerleden, waardoor de hon derd misdeelden der Marine geheel buiten beschouwing bleven. In de motie wordt tenslotte aan de regee ring en aan de Staten-Generaal beleefd gevraagd, een zoodanigen maatregel te wil len treffen, dat ook denjhonderd misdeel den der marine een redelijke tegenprestatie voor hun betoonde diensten aan den lande zal toekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren vierde de oud-minister van Koloniën, dr. J. C. Koningsberger, die op 17 Januari 1867 te Hazerswoude geboren werd. zijn zeventigsten verjaardag. i Hbld.) De hoofdinspecteur, de adjunct-chef van den algemeenen dienst der Ned. Spoor wegen te Utrecht, dr. J. H. Jonckers Nie- boer is. met ingang van 1 Februari 1937 eervol ontslagen wegens invaliditeit. De gewone audiëntie van den Minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, zal op Donderdag 21 Januari 1937 niet plaats /hebben. Te Arnhem is op 93-jarigen leeftijd overleden de heer C. Ph. J van Vlierden, gep. luit.-gen. der infanterie. litiebureau te Ede Vervoerd en in verband met het onderzoek in beslag genomen. Gistermiddag heeft de substituut-offi cier, mr. J. Th. E. E. baron Speyart van Woerden, zich op de plaats van het onge luk op de hoogte gesteld, van het tragi sche gebeuren. Het verkeer, dat op den met ijzel be dekten weg levensgevaarlijk was, was na het ongeluk eenigen tijd gestremd. Het stoffelijk overschot van mevr. K. Is naar het lijkenhuisje te Ede vervoerd. Tragisch vliegongeval bij Nootdorp. Toestel in „vrille" geraakt en omlaag gestort. Eén doode en een gewonde. 26 Januari in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer Is thans bijeengeroe pen in openbare vergadering tegen Dins dag 26 Januari. Na het trekken der afdeelingen staat een regeling van werkzaamheden op de agenda. Wat dit laatste punt betreft, zal de voorzit ter aan de Kamer voorstellen, in deze ver gadering een aanvang te maken met de be raadslaging over de wetsontwerpen in zake herziening van de grondwet. DE MANGKOENAGORO TE AMSTERDAM Bezoek aan „Artis", Z H. Pangeran Adipati Ario Mangkoe- nagoro 1. zijn gemalin en zijn dochter, be nevens zijn secretaris Raden Mas Noto Soe- roto. zijn Zaterdagmiddag in het Amstel- hotel aangekomen en hebben gistermiddag in de conversatiezaal van het hotel in offi cieuze receptie een aantal persoonlijke vrienden, waarmede zij, hetzij ln Indië, hetzij in Nederland, hadden kennis ge maakt, ontvangen. Zaterdagmiddag te half drie heeft het hooge gezelschap een bezoek aan „Artis" gebracht, waar de dierentuin, het aquarium en het Zoölogisch Museum werden bezocht onder leiding van den directeur, dr. Sunier. De vorst toonde zeer veel belangstelling voor de fraaie hoofdstedelijke inrichting en gisterochtend te halfelf herhaalde het ge- i P 2'in bezoek. Ditmaal leidde de heer Je den v°rst, die zelf een uitstekend is en die zich zeer nauwkeurig liet voorlichten. DE BOTERNOTEER1NG. ,-De 'leJfing op boter is voor de week van 23 Januari, behoudens tusschen- cpnt Vfijziging, weder vastgesteld od 85 cent per kilogram. 5111 (Ingez. Med.) Ernstig auto-ongeluk op weg EdeArnhem. Eén doode, twee gewonden. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den betonnen weg Ede-Arnhem, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat een persoon het leven heeft gekost, terwijl twee personen ernstig gewond werden. Een auto, bestuurd door den heer K. uit Huis ter Heide, welke in de richting Arn hem reed, is vermoedelijk door de gladheid van den weg geslipt. De auto, die tegen een boom terecht kwam, welke op onge veer 20 M. afstand van den weg stond, raakte vrijwel onmiddellijk in brand. De heer R„ die met zijn wagen ook in de richting Arnhem reed, en even te voren door den heer K. was ingehaald, .trachtte nog met behulp van het toegeschoten publiek, mevr. K.. die naast den bestuur der gezeten was en reeds het bewustzijn verloren had. uit de auto te bevrijden, het geen echter niet mocht gelukken, zoodat mevr. K. in de vlammen omkwam. Wel gelukte het hem den bestuurder en den achter in de auto zittenden heer Van der Heuvel uit Muehlheim/Ruhr uit den brandenden wagen te trekken. Zij werden ernstig aan de beenen gewond. Deze beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem ver voerd. De politie uit Arnhem en Ede ver leende hulp. Pogingen, die in het werk werden ge steld om het vuur te blusschen, bleven vruchteloos, vooral nadat de benzinetank van de auto was gesprongen. De toestand van de gewonden, die in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem zijn opgenomen, is niet levensgevaarlijk. De resten van de auto zijn naar het po- De twee instructeurs van het Neder- landsch Instituut voor zweefvliegen, de heeren j. K. Hoekstra en P. Bosch, vlogen Zaterdagmiddag te ruim 3 uur in het motorvliegtuig van het Insti tuut, den Pander de PH-AIT. Het schijnt, dat omstreeks half vier boven Nootdorp het toestel, nadat het in de „vrille was gebracht, op onge veer 800 M. hoogte, niet meer door dc piloten daaruit gebracht kon worden, waardoor zij een catastrofe helaas niet meer konden vermijden. Het toestel stortte omlaag en werd geheel vernield en leverde een ontzet- tenden aanblik op. Dc heer Bosch werd doodelijk gewond, terwijl de heer Hoek stra een been bleek te hebben ge broken. Beiden werden naar het Ziekenhuis St. Anthoniushocve te Voorburg ver voerd, waar de heer Bosch spoedig na aankomst is overleden. De toestand van den heer Hoekstra is naar om standigheden redelijk wel. - Aan het „Hbld." ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden: De heeren Bosch en Hoekstra waren op gestegen. daar de eerste nog eenige goede wenken wilde geven aan zijn collega Hoek stra. De heer Bosch nJ. was eerst sinds 24 November van het vorige jaar in het bezit van het A-brevet. Tevens bezat hij het zweefbrevet B. De heer Bosch zat achterin het toestel en bestuurde dit, de heer Hoekstra was voorin gezeten. Nadat het toestel in de vrille was geraakt, slaagden de inzitten den er nog in het toestel op 40 M. van den grond recht te trekken, maar toen wjis het al zóó ver doorgezakt, dat aanraking met prikkeldraad, dat larlgs een slootrand was gespannen, niet kon worden vermeden. Het toestel sloeg toen met een klap tegen den grond, niaaf is door de snel heid, waarmede het is neergekomen, nog een eind voortgeschoven over het drassige weiland. Bij de sloot geko men, welke loodrecht staat op de sloot, waarover de Pander nog was heenge- komen, is de machine precies 180 gra den gedraaid en toen tegen den sloot rand blijven liggen. Dc eigenaar van het weiland, de heer Mooiman, die het ongeluk had zien gebeu ren. was vrijwel onmiddellijk aanwezig en kort daarop kwamen ook enkele deelne mers aan den Sterrit naar Monte Carlo, die hier in de omgeving aan het oefenen waren, op de plaats van 't ongeluk. Deze autorijders hebben zich zeer verdiensteelijk gemaakt door onmiddellijk geneeskundige hulp te halen, terwijl anderen het vlieg veld „Ypenburg" zijn gaan waarschuwen en de politie van Nootdorp en Stompwijk. De burgerrteester van Nootdorp, de heer Schölvinck was ook zeer kort na het on geluk ter plaatse, evenals dr. F. H. M. van Zeeland uit Veur. De heeren Hoekstra en Bosch bleken nog door hun riemen vastgehouden te worden in het toestel. De politie van Nootdorp, Stompwijk en Leidschendam was spoedig na het ongeluk aanwezig en verleende de noodige hulp. In den heer Bosch verliest het Neder- landsch Zweefinstituut een kranig vlieger en een goed propagandist. DOODELIJK ONGEVAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is de rangeerder van Z. op het goederen emplacement te Arnhem gevallen, toen hij een paar wagons aan een locomotief wilde koppelen. De leerling-machinist W. H. zag het ongeval gebeuren en sprong van de lccc-motief om hem te hulp te komen. Van Z. bleek bekneld te zijn geraakt on der den baansohuiver van de locomotief. Toen de machinist de locomotief terug zette, is H. door een tot nu toe niet opge helderde oorzaak onder de wielen van de locomotief terecht gekomen. Zijn verwon dingen waren van dien aard, dat hij onmid dellijk overleed. Het slachtoffer was 4D jaar, gehuwd en vader van eenige kinderen. Van Z. liep een snijwonde op aan het hoofd. Hij is naar het Gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag is op den weg BorneZen- deren een personenauto, bestuurd door den heer Tj. W. uit Zwolle, bij het uitwijken voor een tegenligger ingereden op een groepje deelnemers aan een wandeltocht van den kring Twente van het K. N.G.V. Hierbij werd de leider, de heer B. K„ ern stig gewond. Nadat de eerste hulp was verleend, is hij naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht VOORTVLUCHTIGE VREEMDELING AANGEHOUDEN. De politie te IJmuiden heeft een min derjarigen vreemdeling aangehouden, die zich daar zonder geldige papieren en zon der middelen van bestaan ophield. De jon geman is dezer dagen uit den trein tus schen Ede en Arnhem gesprongen om op deze wijze te ontsnappen aan de beide re chercheurs, die opdracht hadden hem over de grens té zetten. Prof. mr. J. A. van Hamel. In de jaarüjksche vergadering der Neder- Iandsche Vereeniging voor Internationaal Recht, welke in de zittingzaal van den Hoogen Raad te Den Haag is gehouden, heeft de voorzitter, prof. mr. J. A. van Hamel, zijn jaarrede uitgesproken met als titel: „Nederlands zelfstandigheid in de internationale rechtsorde". Het ware onnoodlg aldus spr.. nog in bijzonderheden op te sommen, wat het af- geloopen laar weder aan rechtsonzekerheid en kleinachting voor het recht, gebracht heeft. Over het geheel ls de kracht van ver bintenissen, internationale toezeggingen en verzekeringen, bii voortduring getaand. Geen tijdelijk succes doet het feit te niet. dat aldus een giftstof onder de menschheid wordt verspreid. Allen die daarvoor verant woordelijk zijn. mogen dit bedenken: als de volken geen geloof meer overhouden in het gegeven woord, in orde regel en rechtsbesef wordt de maatschappij ongemerkt tot den ondergang gebracht. Het is als een anémie pernicieuse. die haar doordringt. De tüd noopt de natie tot zelfverdediging en zorg voor haar zelfstandigheid. Verbon den met staatkunde en diplomatie kan daartoe ook het recht hulpmiddelen bie den. Daarom wil spr. op eenige hoofdpunten wijzen. In dc eerste plaats beleeft men. bij de heerschcnde stemmingen en nervo siteit, weder in bijzonder hooge mate de beteekenis van het incident. Daar door komt ook op de particulierste particulieren soms verantwoordelijkheid te rusten voor 's lands verhoudingen met andere staten. De wetenschap leert, dat slechts de regeeringen aansprakelijk zijn. In wer kelijkheid spoelen echter de hartstocE» ten thans gemakkelijk over de tegen stelling tusschen staat en burger heen. De koopman in zijn handel, de journa list, dc opgewonden partijganger, het sportcomité, dat een vlag hijscht, ja, elke privé-burger kan afdoen aan de goede verhoudingen en door onver stand of nonchalance het land in last brengen. Voorzichtigheid van ieder in dividueel. is niet blooheid of onwaardig heid. Elk hoede zich voor spelen met vuur. Men vergete ook niet, dat som migen, zelfs bin en onze grenzen, er gretig op kunnen zijn incidenten op de spits te voeren. Het is een der eerste landsbelangen en een grondslag onzer staatkunde, met alle omliggende en verder afliggende landen op goeden voet te blijven ver- keeren. Zoo wordt ook het beginsel der onzijdig heid weer richtsnoer. Vragen als de luchtoorlog en de Ieverins van oorlogsbehoeften e.a. verlangen ver nieuwd onderzoek. Dit is op het oogenblik geen stof voor internationaal overleg. Hoofdzaak is dat ons land voor zichzelf de internationale eischen en mogelijkheden onder de oogen ziet Ook op het oorlogsrecht moet opnieuw en nauwkeurig de aandacht gevestigd. Het karakter van den oorlog, waarop ook wij ons helaas niet onvoorbereid kunnen hou den. verandert geheel. Het is van belang voor de defensie dat nauwkeurig ingezien wordt met welk recht nog te rekenen valt. De natie kan den kop niet steken in het zand van verouderde regels. Wat het lidmaatschap in den Volkenboncf aangaat, deze behoudt zijn nut als inter nationaal punt van samenwerking en als uiting van het hoogste rechtsideaal. Rechts bescherming verleent hij echter weinig. De ervaring leert zelfs dat voortgezette Vol kenbondsbesprekingen voor den aanvaller een dekmiddei kunnen zijn. om de uitvoe ring van zijn plannen voor te bereiden. Ook kan de Volkenbond door de zeer doorge voerde juridische procedures, onze verhou ding met andere staten noodeloos bena- deelen Dit is o.a. het geval geweest met de stemming over de toelating van de Abes- nische delegatie. Zulke lastige situaties behoort de diplomatie der mogendheden weten te voorkomen. Inzake onze verhouding tot Sovjet Rus land drong spr. aan op diplomatieke erken ning. daar Rusland, met name in Oost- Azië. een machtsfactor van beteekenis is. Die huidige toestand zou ons op zeker oogenblik bitter kunnen opbreken. Diploma tieke erkenning beteekent geenszins een aangaan van eenige bijzondere vriendschap, evenmin eenige waardeering voor de in heb betrokken land gehuldigde opvattingen en laat volkomen vrijheid propaganda van de andere zijde af te weren. Nederland toone zich een stevige gemeen schap. gehecht aan haar eigen orde en, haar eigen bestaan. Onder een vorstenhuis, dat telkens weer de historische taak heeft vervuld van op te komen voor de onaf scheidelijke drie: vrijheid verdraagzaam heid en recht, is Nederland een blijvend en duurzaam steunpunt. 5302 MUZIKALE VARIATIE OP EEN OUD THEMA. Te Doesburg is een 34-jarige man ge arresteerd die er van wordt verdacht ver schillende personen te Amsterdam en el ders in den lande te hebben opgelicht. De man is vqh beroep orgelreparateur. Aan een aantal cliënten had hij wijs gemaakt, dat hij in Duitschland voor zeer weinig geld een bijzonder mooi orgel te koop wist. Grif gingen zijn cliënten op het aan bod van het gelegenheidskoopje in! Na eenigen tijd dischte hij dan een verhaal op, dat het orgel weldra op Nederlandsch grondgebied zou verschijnen, maar dat er geld noodig was om de invoerrechten te betalen! Wanneer de muziekliefhebbers eenmaal hun f.25 hadden gestort, hoorden zij van het orgel noch van den reparateur iets meer. Op verschillende politiebureaux zijn klachten tegen den man binnengekomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. SNELTREIN IN CHINA IN BRAND GEVLOGEN. Meer dan 40 dooden en gewonden. De sneltrein tusschen Kanton en Kow- loen in China is nabij het station Sji Ten in brand gevlogen. Meer dan veertig reizi gers zijn gedood of gewond, hetzij door brandwonden, hetzij doordat zij uit den rijdenden trein sprongen. ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN IN POLEN. Te Warschau zijn 120 huiszoekingen ver richt bij communisten en 96 personen ge arresteerd. ZES VLIEGTUIGEN DOOR BRAND VERNIELD. Zaterdag heeft een brand gewoed op het vliegveld van Los Tamarindos, toebehoo- rende aan de plaatselijke luchtvaartclub. Zes vliegtuigen gingen in vlammen op. TREINONGEVAL IN ITALIË. Eén doode en zeven gewonden. Bij het binnenrijden van het station Nocera Superiore in Italië is een goederen trein door onbekende oorzaak ontspoord. Van het treinpersoneel werd een persoon gedood en liepen zeven anderen verwon dingen op, waarvan één ernstig. M RKERS GERED. Na tengevolge van een aardverschuiving geruimen tijd opgesloten te zijn geweest in een kleine ruimte, zijn zeven mijnwerkers van de Grimethorpe-mijnen in South Elm- salle in het graafschap York ongedeerd be vrijd. De opruimingswerkzaamheden had den twaalf en een half uur geduurd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13