BUITENLAND Maatschappij voor Toonkunst PUROL LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 13 Januari 1937 Jaarlijksche algemeene leden-vergadering Afscheid van de heeren Groen en Borgerhoff Mulder. Onder praesidium van den voorzitter, den heer dr. C. de Jong, hield gisteravond in het Toonkunstgebouw, Nieuwe Rijn 19, de Maatschappij voor Toonkunst haar jaar lijksche algemeene ledenvergadering. Aan het verslag over het 102de Maat schappelijk jaar van 1 Sept. 193531 Aug. 1936. ontleenen wij het volgende: Op 31 Aug. 1936 was het bestuur samen gesteld als volgt: Dr. C. de Jong, voor zitter: dr. H. W. Borgerhoff Mulder, vice- voorzitter, G. W. Groen, secretaris: H. M. A. Juta. penningmeester; mevrouw C. Smits- De Wit, bibliothecaresse: A. J. Koster Hzn., Mi'. P. J. Teebaal. plv. secretaris; Bern. Buurman, plv. penningmeester: 1 vacature. Het bestuur vergaderde 18 maal. welke vergadering voorn, hebben gestaan in het teeken van propaganda, belangrijke be sluiten, reorganisatie van het bestuur, van de concerten, enz. Belangrijke mutaties hadden plaats in het bestuur tengevolge van het op verzoek uittreden van den voorzitter, den heer A. D. Vijgh, van den vice-voorzitter, den heer mr. G. H. E. Nord Thomson, van de heeren G. R. D. Crommelin en H. P. H. Würtz, 'zoomede van de bibliothecaresse, mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, wegens perio dieke aftreding, waaromtrent wij 28 Maart en 18 Jan. '36 uitvoerige bijzonderheden mededeelen. Het leeraarpersoneel onderging slechts deze wijziging, dat aan mevrouw Maartje Offers, op haar daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept. 1936, eervol ontslag werd verleend als leeraresse solozang en tot hoofdleeraresse in het viool-spel werd benoemd mevrouw Ollif Folge Fonden. De wekelijksche piano-muziekavonden tot oefening in het prima-vista-spel, onder leiding van den heer Hans Franco Mendes, hebben ook in het afgeloopen maatschap pelijk jaar veel succes gehad, zoomede de twee voordrachtsoefeningen der leerlingen, verblijdende resultaten opleverende. Ook de muziek-cursus in het Volkshuis gaf reden tot groote tevredenheid. Het bestuur brengt gaarne een woord van dank agn den directeur, den heer Richard Boer, adjunct-directrice me], C. M, C. van Gulik en dames en heeren leerares- sen en leeraren voor de uitnemende wijze, waarop zij zich wederom in het afgeloopen maatschappelijk jaar van hun taak heb ben gekweten. Het ledental der Maatschappij, zoomede het aantal leerlingen bleef stationnair. Aan de leden konden drie concerten worden aangeboden, waarmede veel succes werd behaald. Opnieuw bleek het nut van de muziek bibliotheek zeer groot te zijn, het aantal leden breidde zich uit. Boek-schenkingen (ongeveer 100 wer ken) werden ontvangen van mevr. H. P. H. Würtz, mevr. E. 's Jacob, mej. H. Striening, mej. Ardesch van Hamel, de heeren mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Hans Franco Mend-es en de familie Driessen, waardoor de boekerij aanzienlijk werd verrijkt, ge legenheid verschaffend steeds meer goede muziek onder ieders bereik te brengen. Door het bestuur werd aan de edele schenksters en schenkers grooten dank ge bracht. Ook niet-leden van de Maatschappij voor Toonkunst kunnen van deze muziek-biblio- theek gebruik maken. De gehouden z.g. „reizende tentoonstel ling", met betrekking tot het werk van Ne- derlandsche componisten, welke gehouden werd van 712 December 1935 in de Mu ziekschool, werd door vele muziek-geïnte- resseerden bezocht. Het jaarverslag werd door de vergadering goedgekeurd en definitief vastgesteld. De verschillende rekeningen, gecontroleerd door een daartoe benoemde commissie, werden eveneens besproken; de rekening en verantwoording werd mede goedge keurd. Aan den penningmeester werd voor het gevoerd beheer décharge verleend en hem dank gebracht voor zijn arbeid en voor zijn krachtige bezuiniging. De voorzitter sprak voorts een woord van dank rilt aan de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording, aan den secretaris, zoomede aan de voorzitster van de Bibliotheek-commissie voor den ver richten arbeid. In de vacatures, ontstaan door het be danken van de heeren dr. H W. Borgerhoff Mulder, vice-voorzitter, G. W. Groen,„secre taris en H. P. H. Würtz, werd vóórzien door de benoeming tot commissaris resp. van den heer dr. C. Braat, mej. mr. J. H. Heringa en den heer C. de „Kemp. De heer M. H. A. Juta, penningmeester, periodiek aftredend en als penningmeester direct herkjesbaar, werd als zoodanig her kozen. Tot de scheidende commissarissen, dr. H. W. Borgerhoff Mulder, vice-voorzitter, en G. W. Grpen, secretaris, werden bij monde van den voorzitter vriendelijke woorden van dank en erkentelijkheid gericht voor alles, wat door hen gedurende zóó-ta! van jaren voor de Maatschappij en de fchool is gedaan. Bij de rondvraag verzocht de heer A. D. Vijgh, eere-voorzitter der Maatschappij, eenige woorden te richten tot de schei dende commissarissen, de heeren dr, H. W. Borgerhoff Mulder, vice-voorzitter, en G. W Groen, secretaris. In de eerste plaats zich wendende tot den heer Groen, zei spr., dat de Maatschappij een groot verlies leed door het heengaan van haar secretaris, die een lange reeks van.jaren die functie heeft vervuld, Wanneer iemand kan oordeelen over het vele werk, dat de secrtaaris heeft verricht, dan is het zeker spr., die als voorzitter met hem heeft samengewerkt; altijd stond de heer Groen gereed om zijn beste krach ten voor de Mij. beschikbaar te stellen. Zijn uitgebreide notulen zullen voor de Maatschappij een zeer gewaardeerd docu ment blijven van de geschiedenis. Ook de heer Borgerhoff Mulder was een bestuurslid, die de Mij. een warm hart toe droeg. Zijn belangrijke adviezen werden door commissarissen steeds op hoogen prijs gesteld. De heer Vijgh was overtuigd, dat hij namens alle aanwezigen sprak, wanneer hij de beide heeren nogmaals hartelijk dankte voor alles wat zij in het belang der Mij. en de Muziekschool hadden verricht. Op deze woorden volgde een hartelijk applaus. De heer Dr. De Jong, voorzitter dér Mij., heeft tenslotte tot de scheldende commis sarissen nog woorden van dank gesproken. Na-nog eenige me'de'deelingen van inter nen aard sloot de voorzitter de vergade ring met een woord van dank tot de aan wezigen voor hun tegenwoordigheid. Aan de twee scheidende commissarissen, t.w. dr. H. W. Borgerhoff Mulder en den heer G. W. Groen willen wij een apart woord van hulde wijden voor hun veel jarige en uiterst verdienstelijke werkzaam heid als zoodanig, waarmede zij het Leid- sche muziekleven in belangrijke mate tot steun geweest zijn. Dr. Borgerhoff Mulder heeft van 28 April 1914 af slechts met een kleine onderbreking, de functie van commissaris waargenomen, o.a. ook als bibliothecaris en den laatsten tijd als vice-voorzitter van dit college. De heer Groen trad sinds 8 Mei 1923 op als commissaris en nam van 9 September 1924 af het secretariaat waar. De accurate wijze, waarop hij dit gedaan heeft, ver dient wel een woord van buitengewoon grooten lof! Steeds was de heer Groen be reid om de belangen van Toonkunst te dienen; geen moeite was hem voor dit doel te veel. Slechts „insiders" kunnen beseffen, wat dit zeggen wil! Speciaal willen wij memoreeren de zoo verdienstelijke samenstelling van het ter gelegenheid van het 100-jarlg bestaan van Toonkunst in 1934 van zijn hand versche nen Herdenkingsboek, waarin hij de ge schiedenis der Maatschappij kundig en smakelijk beschreven heeft. Anderhalf jaar nam de vervaardiging van dit geschrift hem in beslag. Mogen de nieuwe functionarissen zich spiegelen aan de trouwe en ernstige behar tiging der Toonkunst-belangen, die hun voorgangers eigen was. wapent, niet anders kan doen dan even eens zijn bewapening op peil brengen. „Het is echter, aldus spr., niet de weg. waaraan wij de voorkeur geven. Nauw keuriger gezegd, wij hebben liever boter dan kanonnen, en wij zijn bereid ons best te doen om door economische samenwerking en door te werken voor een kalmeering der gemoederen in Europa te bereiken dat anderen in deze wereld, die geen kanonnen van noode heeft, eveneens boter hebben". Eden betoogde vervolgens, dat den vol keren twee wegen openstaan. „Door de internationale saamhoorigheid te doen groeien, door vrije samenwerking tusschen de volkeren, door een verlaging van de tolmuren die den handel en de Internationale betrekkingen in den weg staan door oprecht te pogen, onze gevoe lens voor deze of gene ideologie te onder drukken. kunnen wii. aldus sur., den Inter nationalen toestand verbeteren en den voorspoed en het geluk der wereld doen toenemen. Indien wij ons daarentegen in ons zelf terugtrekken, indien wij ons in dividueel isolement doen toenemen en indien wij doorgaan met de bewapening tot het maximum onzer economische draagkracht en zelfs daarboven op te voeren, zullen de kwalen waaraan wii thans lijden ten eeuwige dage blijven bestaan en brengen wij de wereld dichter bij een ramp, die zelfs nog groo- ter zou zijn dan die waarvan wij ons juist beginnen te herstellen. Deze weg zou de wzg der dwaasheid zijn". Inzake de Alexandrette-kwestle verne men wij, dat de Turksche minister van buitenlandsche zaken tegenover de buiten landsche pers verklaard heeft, dat zijn re geering haar laatste voorstellen te Parijs heeft doen. overhandigen. Hij heeft het vaste vertrouwen, dat de Fransche mlnls- tër-president het vraagstuk nauwkeurig zal onderzoeken en op de juiste wijze zal bezien. Het probleem wordt moeilijker, doordat het voor Frankrijk slechts een rechtskwestie, vpor Turkije daarentegen 'n zaak van nationale eer is. De minister deelde verder mede, dat hij reeds heden naar Genève vertrekt. Hij acht het niet noodlg, tevoren naar Parijs te gaan. Naar verluidt, zou de Russische ambas sadeur te Londen, Malsky. in een onder houd met Eden, voorgesteld hebben dat de Brltsche marine zou deelnemen aan 'n internationale actie om een einde te ma ken aan de activiteit van de oorlogsbodems van Franco in de Middellandsche zee. Malsky heeft gewezen op de ernst van den toestand, welke is geschapen door het optreden van de oorlogsschepen der natio nalisten. Eden heeft beloofd, deze kwestie met zijn collega's te besprSjfen: hij wilde ech ter geen antwoord geven, vóór de kwestie nader zou zijn bestüdeerd. Den Franschen militairen attaché te Tanger, kapitein Luiset, is een vrijgeleide verstrekt, waarmede hij vrij door geheel Spaansch Marokko kan reizen. Het vrijge leide is uitgegeven door den plaatsvervan- genden Hooge Commissaris van Spaansch Marokko. De subcommissie der non-interventie commissie is gisteren bijeengekomen om de rapporten der deskundigen over de technische kwesties inzake de controle op het binnenkomen van vrijwilligers In Spanje te bespreken. Het Portugeesche antwoord op de nota der Britsche regeering inzake het vrijwil- ligersverbcd, werd den ambassadeur van Groot-Brittannië, Sir Charles Wingfield, overhandigd. De onderhandelingen tusschen de verte genwoordigers der Fransche regeering en de Spaansche regeering van Valencia, heb ben geleid tot het sluiten van een Fransch Spaansch handelsaccoord, dat binnenkort officieel zal worden onderteekend, Betoogingen wegens aanwezigheid van Trotzky. Acht arrestaties en zeven gewonden. Tijdens een communistische betocvging in Mexico tegen Trotzky zijn acht personen gearresteerd, die evenwel direct weer der den losgelaten, nadat, de commissaris van politie hun een ernstige vermaning had gegeven. De ongeveer 500 betoogers waren bijna allen kinderen van 14 tot 16 jaar met hun onderwijzers. Heden zal een groote betooging worden gehouden, waaraan schoolmeesters en spoorwegpersoneel zullen deelnemen. De communisten hebben op het Santo Domingoplein en aangrezendc straten gedemonstreerd tegen Trotzky. Een zestigtal manschappen der motor politie en een honderdtal agenten te voet, hebben charges uitgevoerd. Zeven personen werden gewond, terwijl een groot aantal betoogers werd gear resteerd. Verklaring der communistische partij. De communistische partij heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij er op wijst, dat Trotzky reeds de beloften, welke hij heeft giïdaan, zich van alle politieke activi teit te zullen onthouden, heeft geschonden door de Sovjet-Regeermg te beschimpen. Hieraan voegt zij de verklaring toe, dat men niet zal ophouden de uitzetting van Trotzky te eischen en dat de communisten door een energieke actie zullen weten te verhüTderen, dat Trotzky in het openbaar politieke activiteit zal kunnen ontplooien. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eden over .,De weg der dwaasheid" Hij maant tot kalmte Verklaring inzake de Al?xandrettakwestie Onderhoud Eden- Maisky over Franco Fransch attaché krijgt vrijgeleide door Marokko Portu- geesch antwoord aan de Britsche regeering Een Fransch-Spaansch handelsaccoord. In een rede gehouden op een banket van de buitenlandsche persvereeniging te Londen, verklaarde Eden o.a.: „Het zou belachelijk zijn, te beweren dat het nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan zonder talrijke verontrustende, ja zelfs dreigende factoren in Europa. De toe stand in Spanje blijft in de geheele wereld de grootst mogelijke bezorgdheid wekken". Hij zeide niet te gelooven. dat Spanje als gevolg van den burgeroorlog onvermijdelijk hetzij een fascistische, hetzij een communistische regeering zal krijgen. „Integendeel, aldus Eden. wij meenen dat geen van beide bewindsvormen. die niet uit Spanje afkomstig zijn, daar lang zou kunnen blijven bestaan. Met tertijd zal zich in Spanje een eigen Spaansche rcgceringsvorm ontwikke len". Eden vervolgde: ..De Britsche regeerins heeft herhaalde]iik verklaard dat wij iedere splitsing van Europa in aanhangers van tegengestelde ideologieën verwerpen. Wij meenen dat het voor den vrede van het grootste belang is dat wi.i ons geheele moreele en politieke gewicht tegenover deze excluslviteitsdoctrine stellen en wanneer ik dit zeg. meen ik de gevoelens van de ge heele Engelsch-sprekende wereld te ver tolken". Voortgaande zeide spreker: „Wij ge looven niet in een conflict, wij gelooven in een samenwerking en laten geen enkcj land buiten deze samenwerking. Met genoegen heb ik de verklaring ge lezen, die Hitier te Berlijn voor het diplomatieke korps h^eft afgelegd. Eden gaf op zijn beurt uiting aan dezelfde gevoelens als die van den Führer. zoo als deze tot uiting gebracht zijn in zijn verklaring, waarin hij samenwerking en verzoening bepleit. Eden betoogde vervolgens, dat Enge land in deze wereld, die zich snel be- BELGIË. De moord op Baron de Borchgrave. De Belgische kabinetsraad heeft volledig goedkeuring gehecht aan de nieuwe nota, waarin algeheel herstel geëischt wordt voor den moord op Baron de Borchgrave. De nota is gesteld in energieke termen, maar zou niet zoo ver gaan, dat de regee ring te Valencia gedreigd wordt met een verbreking der diplomatieke betrekkingen. DUITSCHLAND. De Italiaansche reis van Goering. Goering en zijn echtgenoote zullen he denavond te Rome aankomen. Het schijnt, dat de reis semi-officieel is. Ter eere van den minister-president van Prutsen zal een politiek diner worden aangeboden en Goering zal ook Napels en Capri bezoeken. ITALIË Mussolini verwerft zijn militair vliegbewijs. Benito Mussolini heeft gisteren zijn militair vliegbewijs verworven. Hij had de laatste weken reeds 25 uur gevlogen en heeft boven Littorio zijn laatste proeven afgelegd. Generaal Walle overhandigde den Duce het vliegbewijs. DANZIG. Socialistische partij definitief ontbonden. De Senaat van Danzig heeft het beroep van de socialistische partij op de beslissing van den polltie-president tot ontbinding van de partij verworpen, zoodat de partij definitief is ontbonden. Verder beroep is thans niet mogelijk. FRANKRIJK. De opening van het Parlement Herriot wederom Kamerpresident Wordt het werk te Rijssel hervat? Bij de opening van de gewone kamer zitting heeft Salle3, die als oudste lid als voorzitter fungeerde een redevoering uitge sproken, waarin hij wees op de groote vredelievendheid van Frankrijk, dat zijn vredeswil bij tal van gelegenheden op de meest uiteenloopende wijzen getoond heeft. Spr. eindigde met dsn wensch, dat alle Franschen den weg tot elkander zouden vindon in een nauwe en broederlijke een heid. Bij de opening van den senaat oefen de Dameeourt, die als oudste lid van den senaat het voorzitterschap waarnam, cri- tiek uit op de sociale en financieele politiek der volksfrontregeering, welker buitenland sche politiek hij echter ten zeerste prees. Ook hij eindigde met een beroep op natio nale eenheid, Met 384 tegen 9 st. werd Herriot herko zen tot voorzitter van de kamer. Tot vice- voorzitters werden herkozen Paiüin en Morin, socialisten, Ducos, rad. socialist. Barety, links republikein en Soulier van de republlkeinsche federatie. De ingenieurs en meesterknechts der Rijsselsche metaalindustrie hebben in een vergadering, waar 450 personen aanwezig waren, met alg. st. besloten het werk te hervatten, wanneer de regeering hun de verzekering geeft, dat hun eisch, strek kende tot benoeming van een scheidsrech ter, telkens, wanneer zij zullen zijn be trokken in een arbeidsconflict, hetzij door de arbeiders, hetzij door de werkgevers, in gunstigen zin in overweging zal worden genomen. De leden van de vakvereeniging verklaarden dat zij verwachten naar Parijs te worden opgeroepen, waar zij hoopten te worden ontvangen door een vertegenwoor diger van de regeering. 5064 Ijsvermaak geeft ruwe huid' verzacht - geneest (Ingez. Med.) OOSTENRIJK. Nieuwjaarsontvangst bij President Miklas. Op de gistermiddag te Weenen gehouden nieuwjaarsontvangst bij president Miklas is het diplomatieke corps voltallig versche nen. Miklas zeide o.a,, dat Oostenrijk zich het onveranderlijke doel van zijn buiten landsche politiek, dat is opgelegd door zijn aardrijkskundige ligging en zijn duizend jarige zending, steeds voor oogen heeft ge houden. Gelegen in het hart van Europa, waar de groote lijnen van staatkundige en cultureele ontwikkeling elkaar kruisen, kan Oostenrijk slechts arbeiden ten voordeele van den vrede en de internationale samen werking. UIT HET VERRE OOSTEN. Ultimatum aan den opstandigen generaal Yang Hoe Tsjen Nieuwe economische maatregelen Overeenkomst Japan Turkije. De centrale regeering te Nanking heeft een ultimatum gericht aan den opstandigen generaal Yang Hoe Tsjen, waarin zij hem sommeert zijn troepen uit Sianfoe te doen terugtrekken naar bepaalde punten. Hieraan gevolg gevende heeft Yane Hoe Tsjen zijn hoofdkwartier uit Sianfoe terug getrokken en gevestigd in Lintoeng op eenige kilometers afstand, De troepen van Tsjang Sjoe Liang hebben echter geweigerd Yang Hoe Tsjen als hun chef te erkennen en blijven Sianfoe bezet houden. Op een gemeenschappelijke bijeenkomst te Tokio van de ministeries van financiën, handel en industrie werd besloten dat: 1. Licenties voor wisseltransacties ieder trimester zullen worden verstrekt. 2. Geen beperking zal worden opgelegd aan den invoer van grondstoffen voor de munitie-fabricatie en voor ijzererts, petro leum en rubber. 3. De invoer zal worden begunstigd van grondstoffen voor de fabricatie van export artikelen, met inbegrip van ruwe katoen, tarwe en pulp, 4. Een strikte beperking zal worden opge legd van speculatieve of voortijdige invoe ren van andere artikelen en goederen. Naar men verneemt zal binnenkort tus schen Japan en Turkije een modus vivendl op handelsgebied worden gesloten, waarbij Japan het recht zal verkrijgen jaarlijks 2.500.000 Kg. katoenen stukgoederen in Tur kije in te voeren. ENGELAND. Britsche luchtmanoevres - Ontslag van arbeiders op marinewerven Sir John Simon heeft griep. Twaalf gevechtsvliegtuigen en drie bom bardementstoestellen zullen heden uit He- liopolis vertrekken voor een kruistocht over 6000 mijlen in de richting van La hore, Rlsalpoer In Britsch-Indië. vanwaar zij weer naar hun basis zullen terug- keeren. Morgen zullen vele militaire watervlieg tuigen van Calshot vertrekken voor een kruistocht in het westen van de Middel landsche Zee en langs de kusten van Por tugal. De tocht zal het escadrille in staat stellen samen te werken met de oefenin gen van de thuisvloot buiten Gibraltar. In een officieel communiqué deelt de admiraliteit mede, dat vijf arbeiders van de marinewerven zijn ontslagen, vier te Devonport en een te Sheerness. Men v/enschte niet langer van hun diensten ge bruik te maken. De admiraliteit was over tuigd, dat een langer in dienst houden van deze lieden niet in het belang van de marine zou zijn. Verder heeft de admira liteit hieromtrent niets te zeggen. Sir John Simon, de minister van Bin- nenlandsche zaken, lijdt thans aan griep. PALESTINA. De verlangens der Arabieren - Tegen de Joodsche immigratie. De Mufti heeft aan de Koninklijke Com missie verzocht: lo. de pogingen een Joodsch Nationaal Tehuis te maken, op te geven; 2o. de immigratie der Joden en den aan koop van gTond door Joden onmiddellijk stop te zetten; 3o. afschaffen van het mandaat, dat vervangen moet worden door een verdrag tusschen Engeland en de Arabieren. De Mufti voegde hieraan toe te gelooven, dat de Joden de beroemde Omar-Moskee wilde afbreken, om op deze plaats een Joodschen tempel te bouwen. ZUID-AFRIKA. j Malan over de Joodsche immigratie. Voor het volbezette huls van afgevaar digden te Kaapstad heeft Malan, de leider der nationalistische oppositie, een motie verdedigd betreffende de Joodsche immi gratie waarin o.m. wordt voorgesteld het Yiddisch niet te erkennen als een Euro- peesche taal en te voorkomen dat buiten landers zonder een speciale vergunning van de regeering werkgelegenheid verkrij gen in handel of industrie. Malan protesteerde tegen het ongeremde binnenstroomen van Joden in het land, maar legde er tegelijkertijd den nadruk op, dat zijn motie geen verband hield met eenigerlei Europeesche beweging, noch ge ïnspireerd was door Hitier, welke laatste woorden met groote hilariteit ontvangen werden, Malan zeide voorts de kennis van het Yiddisch onwenschelijk te achten voor de beschaving van den Zuld-Afrikaansche Unie. Handel en bedrijf gaan geheel over ln handen van de Joodsche minderheid, terwijl het Afrlkaansche volk niet ln staat is op het platteland in zijn onderhoud te voorzien, zoodat de deur gesloten wordt voor een oplossing van het probleem der arme blanken. VEREENIGDE STATEN. Wijziging in de regeering De staking in de automobiel-industrie. President Roosevelt heeft thans zijn aan gekondigde wijziging van de regeering der Vereenigde Staten bij het. Congres inge diend. Deze wijziging behelst de instelling van twee nieuwe ministeries en de benoe ming van zes uitvoerende assistenten van den President. Deze moeten hem ontlas ten van zijn detailwerk. De besparing, wel ke deze reorganisatie op moet leveren, wordt op 30 millioen dollar geschat. De gouverneur van den staat Michigan, Murphy, is te Flynt "aangekomen, om de leiding op zich te nemen van de actie te gen de stakers bij de General Motors. Hij hield een toespraak tot de stakers, die in de fabriek vereenlgd waren, waarna de stakers de gebouwen verlieten. Hedenmor gen te 11 uur zou hij te Lausing met de vertegenwoordigers der General Motors en van de vakorganisaties van het personeel in de automobielnijverheid confereeren. Hij stelt al 't mogelijke in 't werk om een einde te maken aan de staking. Nog slechts een gebouw is door de sta kers bezet. Murphy heeft een compagnie Nationale Garde gemobiliseerd om dit ge bouw te bewaken. Het aantal personen, dat bij de relletjes gewond werd. bedraagt 24. De arbeidersleider John Lewis, heeft naar Washington getelegrafeerd dat „het onmogelijke zal worden gedaan om de ar- ders te beschermen" Drie leiders van de arbeiders zijn naar Washington vertrokken om Roosevelt te verzoeken onmiddellijk in te grijpen. De General Motors, deelt mede, dat nog vijf fabrieken moesten worden gesloten, waardoor het totaal aantal nietwerkenden gebracht is op 112,800. Vannacht is de eerste goudzending naar Fort Knox, waar de nieuwe goudkelders van de Ver. Staten zijn gebouwd, vervoerd. Het transport werd per specialen trein, de „Goud-Express" vervoerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2