STADSNIEUWS Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland J7ste laargang WOENSDAG 13 JANUARI 1937 No. 23558 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De overweg aan clen Rijnsburgerweg De jaarlijksche verkiezingen Het verblijf van het prinselijk paar te Krynica Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS^DER ADVERTENTIES: BD ctsTper xege} VDor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden t.2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd>. Na de gisteren reeds gepubliceerde Nieuwjaarsrede van den voorzitter, sprak de heer J. v. d. Steen een woord van erken telijkheid en van dank. Van erkentelijk heid voor al hetgeen de voorzitter In het afgeloopen jaar voor het district der Ka mer heeft gedaan. Van dankbaarheid we gens de prettige wijze, waarop de voorz. steeds de vergaderingen leidt en steeds voor de leden klaar staat. Persoonlijk meende spr., dat de tijds omstandigheden toch mëer licht geven dan het begin van 1936. Dankbaar was spr. gestemd voor de Oranjehulde, waarvan de voorz. in den aanvang van zijn rede getuigde. Wederkeerig wenschte hij ook den voor zitter en den overigen leden van 't Bureau der Kamer een gelukkig jaar toe en bracht speciaal ook dank aan den heer Knibbe, die de leden het geheele jaar steeds ter- wille is geweest. Na goedkeuring der notulen werd ge pauzeerd. Onder de ingekomen stukken was bericht van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat de begrooting en de lijst van subsidies voor 1937 waren goed gekeurd. Van hetzelfde ministerie was bericht In gekomen, dat afgezien was van een centra lisatie van den import en export naar Duitschland. inzonderheid van spek. In verband hiermede was van de Ned. Ver. van Spek-exporteurs een dankbetuiging ingekomen aan de Kamer voor de door deze gevoerde actie om te voorkomen, dat de Ned. handel bij dezen export zou wor den uitgeschakeld. Van de gemeente Leiden was bericht in gekomen, zulks naar aanleiding van een destijds op verzoek van den heer De Gooyer door de Kamer gestelde vraag inzake het plan-Guljé voor het overwegvraagstuk aan den Rijnsburgerweg te Leiden, inhoudende dat in het stadium, waarin de plannen verkeeren, nog geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. De voorz. deelde naar aanleiding hiervan mede, dat hij zelf zijn licht is gaan op steken bij de destijds hiervoor benoemde commissie, waarin zitting hebben verte genwoordigers van gemeente, provincie en rijk, alsmede van tram- en sooorwegen. Wat de overwegkwestie zelf betreft, zeide spr., dat aanvankelijk een plan was ont worpen tot verhooging van de spoorbaan met het maken van tunnels aan den Rijns burgerweg en den Morschweg. Dit plan zou vijf millioen gulden moeten kosten, wat later evenwel door verlaging van den prijs der materialen teruggebracht werd tot 3'/t millioen gulden. Het plan van ir. Guljé en een plan in dien geest door een ingenieur der provincie ontworpen, konden geen in stemming vinden. Daarom werd door Gemeentewerken van Leiden een plan ontworpen, waar door een noodoplossing zou worden verkregen. Dit plan behelsde het maken van een tunnel van het Schuttersveld naar de kliniek van prof. v. d. Hoeven, welke tunnel een breedte en hoogte zou heb ben van 18 X 2.25 M. De kosten hier van bedroegen IV: millioen gulden. Te ruggebracht tot een breedte van 12 M. zou dit tunnelplan 1 millioen gulden kosten. Ook dit plan kon maar weinig in stemming vinden, wijl bij de aanvaar ding daarvan toch steeds nog de over wegvraagstukken Morschweg en Vink bleven bestaan. Daarom kwam men weer terug tot het eerste plan, dat verre aanbeveling boven de andere zou verdienen. De Commissie tracht nu, overtuigd, dat dit de beste oplossing is, druk op de desbetreffende autoriteiten uit te oefenen om te besluiten tot verhoo ging van de spoorbaan vanaf den Morschweg. De voorz. voegde hieraan nog toe, dat hij gaarne den overweg aan de Vink hierbij betrekken wilde, want ook deze verkeersweg is dan van een groot ongerief verlost. Na enkele mededeelingen kwamen de verkiezingen aan de orde. De voorz. en ondervoorzitters, de heeren D. ten Cate Brouwer (alg. voorzitter), N. Parlevliet Jr. (voorz. groot-bedrijf) en H. Simonis (voorz. klein-bedrijf) werden allen met op één na algemeene stemmen her kozen. Voorts werden gekozen: aTot lid der Commissie voor het Han delsregister de heeren C. G. J. Alkemade Sr. B. J. Dijkdrent, J. B. de Koning, D. Raap horst Sr., J. H. H. Schoondergang en J. v. d. Steen. b. Tot lid der Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie: de heeren C. G. J. Alke made Sr.. P. D. de Gooyer, Dr. L. P. Krantz, J F. X. Sanders, J. v. d. Steen, P. A. Wer- nink Jr. en H. van Zonneveld. c. Tot lid der Commissie betreffende het uitverkoopen en opruimen in het Winkel bedrijf: de heeren H. M. Simonis, M. v. d. Hoek Jr.. J B. de Koning, dr. L. P. Krantz en J. v. d. Steen. d. Tot lid der Commissie voor het Ver slag: de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr.. H. M. Simonis, J. F. X. San ders en dr. P. G. Knibbe. e. Tot lid der Commissie van Financiën: de heeren D. ten Cate Brouwer, N, Parle vliet Jr.. H. M. Simonis en dr. P. G. Knibbe. Tenslotte werden gekozen tot plaatsver vangende voorzitters, resp. van het groot- en kleinbedrijf, de heeren ir. F. H. E. Guljé en J. van der Steen. Op voorstel van het bureau der Kamer werd besloten het lidmaatschap van het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Neder land en andere landen (C.I.N.A.L.) te be ëindigen, zulks voornamelijk op grond van de hooge daaraan verbonden kosten. De heer dr. van Dorp liet hiertegen een waarschuwende stem hooren, waarop de voorzitter antwoordde, dat er onder de zus- terkamers voor dit instituut niet de minste belangstelling bestaat. De meeste expor- teerende firma's zijn trouwens zelf in het C.I.N.A.L. georganiseerd of kunnen hun be langen via de eigen vakorganisatie (Ver bond van Werkgevers) behartigen. Als lid van de Commissie van Bijstand, bedoeld in art. 8, 5e lid van de Statuten van de stichting Economisch Instituut voor den Middenstand werd met algemeene stemmen de heer H. M. Simonis aangewe zen. Bij de rondvraag vestigde dr. van Dorp de aandacht der Kamer op de nieuwe wet op de handelsvertegenwoordigers en agen ten, daar de regeering z.i. hier ingrijpt in de contractvrijheid der exporteurs. De heer de Gooyer verzocht de Kamer haar adhaesie te willen betuigen aan het plan Deterding. De heer Krantz ondersteunde dit voorstel. De heeren Sanders en Buurman ontried- den zulks echter op grond van het feit, dat deze geste mogelijk een politieken on dergrond heeft, welk standpunt ook de voorzitter deelde. De heeren De Gooyer en Krantz achtten dezen politieken achtergrond niet aanwe zig, getuige ook de medewerking der Ne- derlandsche regeering. H.i. spelen zuiver menschelijke beweegredenen hier een rol. De voorzitter merkte op, dat diverse be drijfsgroepen in het district het initiatief met vreugde hebben begroet en de geste beschouwen als „de verlossende daad." De heer Van Zonneveld meende, dat de verdiensten van het plan momenteel nog niet te overzien zijn en bepleitte mitsdien uitstel tot men zich een goed oordeel dienaangaande kan vormen. De heeren Van der Steen en Bergers stemden daar mede in. De heer De Gooyer trok vervolgens zijn voorstel in. De heer Wernink vestigde nogmaals de aandacht op den onmogelijk-smallen over weg in den Lage-Morschweg nabij Njord en verzocht de Kamer op verbreeding te willen aandringen. De voorzitter zegde zulks toe. De heer Parmentier merkte in dit ver band op, dat de Verkeerscommissie der gemeente Leiden in deze richting reeds werkzaam is. De heer Alkemade verzocht nadere ver duidelijking van de zinsnede uit de Nieuw jaarsrede, dat bij een depreciatie van 20 pCt. het te importeeren artikel normaliter met 25°/» zal stijgen. De voorzitter verduidelijkte dit aldus: Kostte een bepaald product, b.v. een kistje zuidvruchten, in Noord-Amerika in dertijd 100 Amerikaansche centen, dan moest men daarvoor f. 1.47 aan Neder- landsch geld uittrekken. Bij een deprecia- De Poolsche regeering stelt villa ter beschikking. Het A.N.P. meldt ons uit Warschau: Uit Krynica wordt gemeld, dat de Poolsche regeering aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, die hun intrek hebben genomen in hotel Patria, voor hun ver der verblijf de particuliere villa te Krynica, welke de Poolsche staatspresident en Maarschalk Smigly Rydz ook reeds hebben bewoond, heeft aangeboden. Deze villa is in een afgesloten park gelegen. Men acht het zeer wel moge lijk, dat de Prinses en de Prins reeds vandaag de villa zullen betrekken. De Poolsche regeering wil voorkomen, dat ons prinselijk paar, welks incognito niet langer bewaard kon blijven, overlast zou ondervinden van film-operateurs en journalisten en als gevolg daarvan niet ten volle van zijn wittebroods weken zou kunnen genieten. lie van 20"/o ontvangt men voor deze f 1.47 slechts 80 Amerikaansche centen. Wil men het kistje zuidvruchten koopen, dan moet men echter 100 Amerikaansche centen be talen of 1/4 meer, is: 25°/o. Hierna ging de Kamer over in huishou delijke vergadering. R.K. MIDDENSTANDSVER. „DE HANZE" De heer H. J. L. Tobé als voorzitter gekozen. De afdeeling Leiden der R.K. Midden- standsvereen. „De Hanze" hield gisteren haar jaarvergadering in „In den Vergulden Turk", welke bijeenkomst slechts zeer matig bezocht was. Na de vergadering met den Chr. groet te hebben geopend, herdacht de waarn. voor zitter plechtig de in 1936 overleden heer van Deene, die zich zoovele jaren met liefde en ijver aan het belangrijk werk van het secretariaat had gewijd. Vervolgens sprak spr. zijn beste wenschen uit voor 1937. Spr. betreurde het slechte bezoek en het geringe medeleven met de organisatie, die toch op de bres wil staan en werken wil voor ver betering over de geheele linie. Doch zonder medewerking van de belanghebbenden kan niet worden bereikt wat noodzakelijk is. De notulen werden zonder op- of aan merking goedgekeurd. Na behandeling der ingekomen stukken en mededeelingen, die niet van belangrijken aard bleken te zijn, werd overgegaan tot het installeeren van een nieuw lid. Het verslag van de kasnazieners vermeld de dat boeken en bescheiden van den pen ningmeester, den heer Perquin, als gewoon lijk in den besten staat werden aangetrof fen, waarop de penningmeester voor zijn accuraat beheer onder applaus van de ver gadering werd gedechargeerd. Het keurige jaarverslag van den secretaris zette de verrichtingen van „De Hanze" over het jaar 1936 in een helder licht. Spr. me moreerde daarin vol eerbied het vele werk door zijn overleden voorganger voor „De Hanze" gedaan. Eerst bij het overnemen van den post, door den heer v. Deene zoo vele jaren en met zulk een ijver bezet, zag spr. de omvangrijkheid van het door hem verrichte werk. Vervolgens wees het jaar verslag op den slechten toestand voor den middenstand, de noodzakelijkheid van orga nisatie, een klacht over slecht vergadering- bezoek en een aansporing tot beter, waarna het vorstelijk huwelijk en de medewerking van den middenstand bij de feestviering eveneens een plaatsje in het jaarverslag in nam. Dit jaarverslag, alsmede dat van den penningmeester, werd onder applaus van de vergadering goedgekeurd. Tot kasnazieners werden benoemd de hee ren Brandt, Coster en Pleij. De begrooting over 1937 werd na eenige discussie goedge keurd met dien verstande dat aan de K.J.M.V. een subsidie van f. 15 zal worde» verleend. Bij de verkiezing van een voorzitter werd de gestelde candidaat, de heer H. J. L. Tobé, bij eerste stemming gekozen. De verkiezing van twee bestuursleden in de vacatures van de niet-herkiesbaar zijnde heeren H. M. Simonis en P. J. W. Slechten- horst, had tot resultaat, dat met groote meerderheid werden gekozen de heeren Vlasveld en Ph. v. d. Drift, die evenals de voorzitter hun benoeming aannamen. De waarn. voorzitter sprak woorden van waardeering tot het scheidende bestuurs lid. den heer Slechtenhorst, die met grooten ijver zich vele jaren voor het werk van „De Hanze" teeft willen geven en daarvoor dan ook veel neeft gedaan. De heer van der Holst dankte den heer Simonis namens „De Hanze" voor het vele werk daaraan geschon ken, waarna de heer Simonis den voorzit tershamer en de leiding van de vergadering aan den nieuwen voorzitter overdroeg. De heer Tobé, zijn plaats als voorzitter ingenomen hebbend, zeide één groot gebrek te hebben, n.l. dat hij gaarne critiek uit oefent Zij die dat gaarne doen, mogen ech ter niet terugschrikken als zij voor een ver antwoordelijke post geDlaatst worden. Daar om en daarom alleen heeft hij het voorzit terschap aanvaard. Restte nog slechts de rondvraag, waarvan heel weinig gebruik werd gemaakt, zoodat 't den nieuwen voorzitter vrij gemakkelijk werd gemaakt en hij na zijn dank aan de vergadering te hebben gebracht en de ver zekering te hebben gegeven alles in het werk te zullen stellen om als voorzitter van „De Hanze" mede te werken aan verbete ringen van den middenstand, de vergadering met den Chr. groet sloot. R. K. STAATSPARTIJ. Ledenvergadering der jongeren. De onlangs opgerichte jongerenafdeeling der R. K Staatspartij vergaderde gister avond in het St. Antonius Clubhuis, op welke vergadering tevens het voorloopig bestuur werd gekozen. Mr. Donders open de deze goed bezochte vergadering met den Chr. groet en besprak kortelings de oprichting, de eerste werkzaamheden en het doel dezer afdeeling Hierna was het woord aan Rector L. Beune, die in zijn rede meer speciaal de aandacht vestigde op de kerkelijke macht in de politiek. Een onderwerp, dat in dezen tijd de interesse en belangstelling moet wekken van een ieder, die zich, op welke wijze dan ook op het terrein der politiek begeeft. Verlucht met vele voorbeelden en c/oaten schetste spr. de macht der kerk als een macht, die wel degelijk ook bniten de kerk in onze moderne samenleving, een niet te onderschatten invloed mag en moet uitoefenen De staat heeft zijn eigen ter rein, geeft spr. toe. maar gemakkelijk drineen de principes, waarvoor de kerk -e waken heeft, door tot de practische po litiek Het eigen terrein van den staat wordt geschraagd, gedragen en gekruisd door principes en beginselen. Het zijn de woorden van den paus. zoo vervolgde spr., dat wij moeten protesteeren tegen ieder maatschappelijk onrecht, dat in onze sa menleving wordt begaan. Uitvoerig be handelde spr. hierna de taak der jongeren in de politiek. De taak om mede te wer ken aan een wereldverandering, aan een levenshervorming. Dat een dergelijke ver andering onmogelijk is zonder het volgen der Christelijke beginselen, zette spreker nader uiteen. De kerkelijke Godsdienst moet aldus spr. een voeding wezen der totale levensbeschouwing. Mr. Donders dankte hierna Rector Beune voor deze rede. om vervolgens nog enkele propagandistische woorden voor de R.K.S.P. uit te spreken. Het voorloopig be stuur. dat hierna werd gekozen zal worden gevormd uit de heeren Bijlslra, Slegten- horst en van Noort. Na de rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering op de gebrui kelijke wijze. GEBRUIKT U UW AUTO OF BOOT IN '37? De inspecteur der directe belastingen, 2de afdeeling herinnert de houders van motorrijtuigen en pleziervaartuigen er aan dat, indien zij voornemens zijn deze ob jecten gedurende het geheele jaar 1937 niet te gebruiken en derhalve na afloop van 't belastingjaar teruggave van belasting te verzoeken, zij vóór 20 Jan. a.s. hiervan schriftelijk moeten kennisgeven aan den Inspecteur der directe belastingen in wiens inspectie de aanslag voor het motorrijtuig of pleziervaartuig zal .worden opgeiegd. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Dec 1930 werd aan het kantoor Leiden op spaarbankboek jes ingelegd f. 161136.82 en terugbetaald f. 1S2952.27. Derhalve minder ingelegd dar. terugbetaald f. 31.815.45. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 137. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. Alleman, Voorstraat 77, Noordwijk kleermakerij. De zaak Is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Jacob Alle man en Zoon Vennooten J. Alleman en A. P. Alleman, Noordwijk, Gebr. G. en J. Koot, Rijndijk 195 A; Hazerswoude; schilderbedrijf Uittredend mqde.ejgenaar J. Koot, Ha- zerswoudg. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Het overwegvraagstuk te Leiden. (Stads nieuws, le Blad). De moeilijkheden inzake de wereldjamboree (3e Blad). Octrooi-verlenging Nederlandsche Bank; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Buziau gehuldigd op z'n zestigsten ver- jaardig. (Binnenland, 3e Blad). Onze Indische luchtpostbrief. (3e Blad). Aardverschuivingen door zware regens in Indië; vermoedelijk 21 menschen om het leven gekomen (Uit Ned.-Oost- Indië, 3e Blad). Het Gouden Jubileum der Nieuwe Kerk te Katwijk-aan-Zee. (3e Blad). BUITENLAND. Rede van Eden over „De weg der Dwaas heid" (Buitenland, le Blad). Hevig bombardement van Malaga; 300 ge wonden en meer dan 1000 dooden (3e Blad). Reorganisatie Bestuursapparaat der Ver. Staten. (Buitenland, le Blad). Finsch schip vergaan; 31 personen om bet leven gekomen. (Buitenl. Gem„ 3e Blad en Laatste Ber., le Blad). Japansch vrachtschip gestrand: 31 man verdronken. (Buit. Gem., 3e Blad). Vreeselijk vliegtuigongeluk te San Fer nando (Californië)1 doode en 12 ge wonden. (Buit. Gem., 3e Blad). Betoogingen tegen Trotzky in Mexico (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ZONDAGSSCHOOL „DE GRAANKORREL". Zilveren jubileum. Het was gisteren een belangrijke dag in de geschiedenis der Zondagsschool „De Graankorrel" onderafd. van den Chr. Nat. Werkmansbond. Eén harer oudste onderwijzeressen n.l. mej. M. van Duuren mocht het feit her denken, dat zij voor vijf en twintig jaar en wel op 12 Jan. 1912 door het Zondags schoolbestuur geïnstalleerd werd als assis tente. Vanzelfsprekend wilden het bestuur en personeel deze gebeurtenis niet onopge merkt laten voorbij gaan. In feestvergadering gisteravond bijeen werd mej. M. v. Duuren door den voorzit ter der school den heer L. Zitman har telijk toegesproken die haar schetste als een trouwe medewerkster in den arbeid der Zondagsschool. Slechts door ziekte ver hinderd, verzuimde zij. „God stelle u voor velen nog tot een zegen", aldus spr. Als herinnering bood spr. haar namens liet bestuur de handleiding voor de behan deling der Bijbelsche Geschiedenis „Bij de Bron" aan. en namens het personeel een vulpenhouder. Geruimen tijd bleef men nog gezellig bijeen, terwijl tot slot de jubilaresse de zegenbede uit Psalm 134 werd toegezongen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter F, de heer H. G. Snijders (Leiderdorp). Te Den Haag slaagde voor 't examen boekhouden, afgenomen door de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelsweten schappen onze stadgenoot de heer Ph. G. L. van der Reyden, opgeleid door derv heer J. J. van der Vliet, te Oegstgeest. Vrijdag a.s. herdenkt de heer J. Krouwel, conducteur-bestuurder bij de Haagsche Tramweg-Maatschappij Den Haag—Wassenaar—Leiden, den dag dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1