De wereldjamboree der Padvinders ABDIJSIROOP IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 13 Januari 1937 De strijd ïnSpanje Hevig bombardement van Malaga. FAILLISSEMENTEN Hoest AKKER's verstèrkte Interview met den persleider der Padvinders Het eventueele Duitsche antwoord Toch nog geen subsidie- verleening? FINANCIEN CORRESPONDENTIE LUCHTVAART IN/TIN 1ITIERCN Vele honderden dooden. - Het gevecht aan het Madrileensche front. Malaga is Maandag uit de lucht en van zee uit gebombardeerd door krui sers en vliegtuigen van de nationa listen met een felheid als deze haven stad sedert het uitbreken van den burgeroorlog nog niet heeft leercn kennen. De aangerichte schade is aan zienlijk en de eerste ramingen stelden het aantal dooden op 300 en dat der gewonden op meer dan 1000. Het Deensche s.s. „Signe" en het Noor- sche ss. „Saga" die langs de kade gemeerd lagen, toen zes vliegtuigen der opstande lingen ruim 100 brandbommen over de ge- heele stad uitwierpen met een groote snel heid, terwijl tegelijkertijd twee opstande lingenkruisers uit zee 200 schoten op de stad losten, stoomden in allerijl op naar Gibraltar om daar de wijk te nemen. Een aantal leden der bemanningen heeft lichte verwondingen opgeloopen. Uit de buurt vam San Roque en Gua- diaro. heeft men hevig kanongebulder ge hoord, waaruit men concludeert dat het offensief der rechtschen tegeii Malaga voortduurt. De geruchten dat Estepona door de rechtsche troepen is ingenomen, zijn tegengesproken door de autoriteiten te Algeciras, die voorts verklaarden dat het voor het oogenblik geenszins in de bedoe ling ligt, een aanval op Estepona te ont ketenen. Aan het Madrileensche front. De belegering van Madrid door de nationalisten heeft wederom een stil stand ervaren. De stellingen zijn weer gestabiliseerd hetgeen veroorlooft be- lans op te maken. De voorposten der rechtschen zijn opge steld in een cirkelboog van ongeveer 135 graden, welke loopt van de Zuidzijde van Madrid tot het Noordwesten. Teneinde hun positie ten Noordwesten, welke tot in het midden van de universiteitswijk dringt, te verdedigen, zijn de troepen van generaal Franco de Manzanares overgetrokken, wel ken stroom zij slechts over een lengte van eenige honderden meters in handen heb ben. De hoofdstad heeft een omtrek van ongeveer 20 K.M. en over ongeveer 8 K.M, daarvan staat Madrid in contact met de rechtsche troepen. Het moreel der Madrileenen is niet ge wijzigd. In hun hart, seint Havas, zijn zij misschien berustend, maar toch zeer sterk. Zondag hebben de bewoners der hoofdstad, profiteerende van de Ingetreden kglmte, een bezoek gebracht aan de in den loop van de week verwoeste wijken. Zij geven echter niet op hevige wijze uiting aan hun ver ontwaardiging. Gistermiddag deelde de verdedigingsraad van Madrid mede, dat de regeertngstroe- pen, na eenige aanvallen van de opstan delingen ten Westen van de stad te heb ben afgeslagen, overgingen tot een tegen aanval. Na een feilen strijd, welke door den dichten mist werd gehinderd, werd de vijand teruggedreven in de richting van Maja da Honda, Villa Nueva del Pardillo en Pozuelo. De weg naar La Coruna werd van vijanden gezuiverd. De regeeringstroepen Versterken thans hun nieuwe stellingen. Het commando der nationalisten be schouwde de aanvallen der regeerings troepen als een .reactie zonder hoop, alleen met het doel den strijdgeest wakker te houden bij de regeeringstroepen, die ge demoraliseerd zouden zijn door herhaalde nederlagen". Nu de onderhandelingen over de uitwis seling van gijzelaars tusschen Burgos en Bilbao mislukt zijn, zijn de zeven Baskische gedelegeerden aan boord van een Engel- schen torpedojager te Bilbao teruggekeerd. Mist en koude. Volgens het officieele communiqué van het groote hoofdkwartier der nationalisten is van de verschillende fronten voorts niets te melden. Een vijftigtal manschap pen dei- militie zouden naar opstandelin genzijde zijn overgeloopen. Uit Aravara wodrt gemeld, dat hevige koude iedere krijgsverrichting onmogelijk maken. In den sector van Las Rosas is het niettemin tot kleine gevechten gekomen. Bij Val de Morillo en ten westen van Las Rosas is de artillerie nog In actie gekomen. Voor Santander is een Sovjet-Russisch schip geladen met levensmiddelen door de opstandelingen iin beslag genomen. Een speciale correspondent van Havas seint: De jonge Spanjaarden, die In Octo ber, November en December 1915 geboren mjn, worden onder de wapenen geroepen ak lichting 1936. voorzoover zij niet worden afgekeurd. Ook de uit de in handen der regeering zijnde gebieden uitgeweken per sonen, die onder deze bepalingen vallen, moeten zich aanmelden. Van Baskische zijde wordt medegedeeld, een.overeenkomst ls gesloten tusschen de Baskische regeering en den gouverneur- generaal van Asturië over de levering van steenkool. Hiermede is de voorziening van steenkool in het Baskenland verzekerd. Uitgesproken: e flrma Van Rooij en Leune (vroeger genaamd ftrma S. Vies), te Leiden, Haar- fh^üner.straat 133 en Botermarkt 1, en de J. B. van Rooij, te Leiden. Bo- 1 en A- Leune, te Lelden, Haar- piv.-! 163- R-e-: rnr. H. van Wa- fSseu.Cur, mr. F. K. Reijsenbach de «aan te Leiden. t Uramer, koffiehuishouder, te Leiden, Levendaal 138. R.-c,: mr. J. L. L. Wery. Leiden Ph' J' de RuiJter de wudt te Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit is het tijdstip, waarop de bacteriën welke men Inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarlijke verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voort gang van die verkoudheid, stop dien hoest on zorg dat do ziektekiem-bevattende slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodige bestanddeolen: kruiden-extracten on „codeine". De kruiden-extracten verzachten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend, heelend en genezend. Ti® 5&?B]ne ,b«dw»ogt de hoest snel en grondig. Als Gu dus koude vat en begint te hoesten, ais Dd last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid. grijpt dan dadelijk naar dit wondervolle raiddel. want Abdijsiroop noemt men door de snelle re sultaten terecht Werelds béste Hoest-siroop". togen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prtjaen10.76. f IJS, t Z-, f 3J0 p. flacon 5077 (Ingez. Med Inzake het vrijwilligers-vraagstuk. Naar zuivering der atmosfeer? In politieke kringen te Berlijn weet men nog niet seint Havas wan neer Duitschland zal antwoorden op de Britsche voorstellen in het vrijwil- ligersvraagstuk. Men zegt, dat von Neurath verschillende malen gesproken zou hebben met von Ribbentrop en von Blomberg. Het is wel zeker, dat Duitschland zich met de Italiaansche regeering zal verstaan. In nationaal-socialistische kringen ziet men een nieuwe moeilijkheid rijzen uit het feit, dat volgens een be richt uit Britsche bron de regeering te Valencia voornemens zou zijn, den buitenlandschen vrijwilligers, die reeds aan haar zijde in Spanje strijden, de Spaansche nationaliteit te ver schaffen. Het Italiaansche antwoord op de Engel- sche nota ten aanzien van: de niet inmen ging in Spanje zal niet het karakter dragen van een in overleg met Duitschland opgesteld antwoord, seint Havas uit Rome. Dat wil overigens niet zeggen, dat Rome en Berlijn niet van gedachten zullen wisselen over het probleem en politieke kringen waarschuwen tegen mogelijke Interpreta ties, die in dit feit een aanwijzing zouden willen vinden voor een of andere verwij dering tusschen de fascistische en natio- naal-socialistische regeeringen. Men doet opmerken, dat de omstandig heden en feiten verschillen van die welke bestonden op het oogenblik van de Fra/nsch-Britsche nota van 26 December Hieraan voegt men toe, dat de Engelsche nota op het oogenblik bestudeerd wordt in een geest van vriendschappelijkheid die gunstig is voor samenwerking en dat het Italiaansche antwoord gesteld zal zijn in een toon, die gelijk is aan dien van het laatste memorandum van Rome. Alvorens echter zijn antwoord te geven, wil Italië zich op de hoogte stellen van de bedoelin gen der andere landen, met name Frank rijk en Rusland. Met een over vier kolommen gedrukt opschrift publiceert de officieuze „Giornale d'Italia" een hoofdartikel, waarin het „Franscli-Russische offensief tegen Italië en Duitschland" aan de kaak wordt gesteld. Het beschuldigt Frankrijk een bezetting voor te bereiden van Spaansch Marokko. „De Fransche manoeuvre, aldus het blad, gaat onverbiddelijk voort met de sympto matische oriënteering, die het voornemen verraadt niet alleen een ondubbelzinnig heid mogelijk te maken ten aanzien van de Duitsche politiek teneinde Groot-Brit- tannië te alarmeeren en zelfs Italië, maar ook de diplomatieke grondslagen te leggen, die een Fransche tegenbezetting van Spaansch Marokko kunnen wettigen". Duitsche persstemmen. Het ..Berliner Tageblatt" schrijft over de verklaringen, die Hitier en Poncet heb ben uitgesproken, onder meer, dat „het getuigt van die groote vredelievendheid van den rijkskanselier, dat hij, zonder te letten op de ongebreidelde lastercampagne der Fransche pers tegen Duitschland. niet geaarzeld heeft opnieuw te betoogen, dat de door Duitschland gevolgde koers niet in het minst aanleiding kan geven tot de zonderlinge onderstellingen, die men ge uit heeft. Ook de Fransche regeering heeft door haar verklaring getoond zich bewust te zijn van haar verantwoordelijkheid". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" hoopt, dat de atmosfeer door de verklaringen van Hitier e# Poncet werkelijk gezuiverd zal worden. Er is nog niets bereikt aldus dit blad met een uiterlijke kalmeering van de Fransche zenuwen. Men moet verwach ten, dat Frankrijk maatregelen zal nemen om te voorkomen, dat de Europeesche vrede nogmaals op een dergelijke wijze In gevaar wordt gebracht. Hoe sneller het spook van Marokko verdwijnt, des te beter voor ons allen. Volgens de „Berliner Lokal Anzeiger" schijnt de vredes-politiek van Duitschland in Parijs nog steeds niet voldoende be kend te zijn. De crisis, die naar men kan hopen, thans haar hoogtepunt voorbij is, kan dit goede gevolg hebben, dat men in het vervolg in Frankrijk iets zorgvuldiger met de Duitsche vraagstukken omspringt. Andere Duitsche bladen schrijverdat dc verklaringen van Hitier oen beslis"",de daad zijn voor den vrede ln Europa, „De sfeer is opgeklaard, de storm is voorbij: op het oogenblik werkt men met vertrouwen en enthousiasme voort aan het slagen van de Wereldjamboree, gesteund daarbij door het voorbeeld van den Hoofd verkenner. Staatsraad J. J. Rambonnet. die toen de moeilijkheden in de Jamboree leiding begonnen, kalm en rustig bleef en zich niet liet beïnvloeden door de gerezen kwesties". Tegenover mij zit de persleider van „De Nederlandsche Padvinders" Ton Koot. die, na overleg met den hoofdverkenner, zoo vriendelijk was. het een en ander te ver tellen over den huldigen stand van zaken wat betreft de Wereldjamboree mede in verband met de mededeelingen van den minister van Onderwijs dat de subsidie aan de Jamboree niet verstrekt zal worden, in dien de kwestie met de R.K. Verkenners en met enkele leden uit de Jamboreelelding niet in orde was gekomen. Men zal begrijpen dat de eerste vraag, welke den Dersleider gesteld werd was: „Hoe staat het momenteel met de Jambo ree?" Het antwoord volgde prompt: „Het gaat goed zooals het altijd goed gegaan is, ondanks de moeilijkheden van internen aard. die. wat te betreuren valt. naar bui ten uitgelekt ziin. Wii hadden deze moeilijk heden liever binnenshuis opgelost zonder de pers er in te mengen. Daarom is de be middeling van den minister van Onderwijs, welke hij. in een interview heeft aangebo den, ook niet aanvaard. Trouwens er ziin nu geen moeilijkheden meer". Wat de aanleidende oorzaak is geweest? Wel. de keuze van het Jamboreeterrein In het Stichtingsbestuur was een kleine minderheid, welke de voorkeur gaf aan een terrein in het Gooi. De Hoofdverkenner heeft toen rapporten laten uibrengen door verschillende experts op vriiwel elk gebied, dat verband houdt met „Vogelenzang" als kampeerplaats. Zoo ziin nagegaan de sani taire toestand de gesteldheid van den grond, de verkeers- en excursiemogelijk heden. het natuurschoon (bloembollen, duinen, zee). Waar ..Vogelenzang" boven dien een jachthuis van Graaf Floris V is. vormde dit in het bijzonder al een attractie voor de groote groenen Amerikanen en Engelschen. die er zullen komen. Er is bijv. de zoogenaamde „Doodweg", waarlangs de dooden van de grafelijke familie werden gedragen op hun laatsten gang. Tenslotte verkozen de Engelsche experts die zoowei de terreinen in het Gooi als in Bloemendaai'eSChouwden ..Vogelen zang" verre boven het andere, dat Kolonel A. Diemont. de Kampleider aangewezen wilde hebben. Hierna besloot de Hoofdverkenner ..Vo gelenzang" aan te wiizen als Jamboreeter- rien. Dit is het begin van den tegenstand geweest. Nimmer hebben degenen die het Gooi prefereerden zich loyaal neergelegd bij het besluit van den Hoofdverkenner. Jammer was. dat de Hoofdverkenner begin Juli ziek werd. Het bleek ernstig te ziin. Reeds in de maand Mei was generaal Behrens. de man die thans als waarnemend Hoofdverkenner fungeert en kampleider is, door den Hoofdverkenner als zoodanig aan gewezen omdat de functionaris die deze posten vervulde. Kolonel Diemont non- actief nam. De R.K.verkenners deelden den Hoofdverkenner toen mede. dat dit niet zonder meer ging Kolonel Diemont heeft zich er bii neergelegd. Hij is bii den Hoofd verkenner geweest en protesteerde niet tegen diens beslissing. Op 10 Juli. de dag dat de Hoofdverkenner ziek werd kwam Kolonel Diemont bij Ge neraal Behrens protesteeren tegen diens plaatsvervangend optreden als Hoofdver kenner. Generaal Behrens heeft toen voor gesteld om dit te laten rusten en terwille van de Jamboree door te werken tiidens de ziekte van den Hoofdverkenner. Op 20 Juli heeft Kolonel Diemont echter een brief aan alle bestuurders van de Jam boreestichting geschreven. Op 24 Augustus was de Hoofdverkenner weer ietwat hersteld en toen zijn zoowel Generaal Behrens als Kolonel Diemont bii Staatsraad Rambon net op bezoek geweest. Daarbii weigerde Kolonel Diemont generaal Behrens als lei der te rekennen. Op 25 Augustus heeft Ko lonel Diemont dit herroepen Hij onderwierp zich aan de leiding van Generaal Behrens. Negen dagen later werd in de vergadering van 't Stichtingsbestuur eveneens bezwaar tegen de leiding van Generaal Behrens ge maakt. En ook Kolonel Diemont was bii de oppositie. Generaal Behrens trok hieruit zijn con clusies en vroeg ontslag. De Hoofdverken ner heeft toen een brief geschreven, waarin hij deed uitkomen, dat wanneer het ont slag van generaal Behrens aanvaard werd, hij, de Hoofdverkenner, zou aftreden als voorzitter van de stichting „Wereldjam boree". Generaal Behrens had toen al medege deeld dit was op 7 September dat hij de loopende zaken zou blijven behartigen tot 12 September, terwijl de Hoofdverken ner verzocht had hem vóór laatstgenoem den datum te antwoorden. Het antwoord bleef uit tot.... op 11 November het be stuur van de Nederlandsche Padvinders zich achter den Hoofdverkenner schaarde. Op 14 November heeft kolonel Diemont aan generaal Behrens schriftelijk verzocht op zijn ontslag terug te komen en 5 dagen daarna namen de heeren Diemont en Moret vervolgens ontslag, evenals de leden van het Stichtingsbestuur. Ai deze ontsla gen werden gevraagd en verleend nadat overleg had plaats gehad tusschen den Hoofdverkenner en den Raad van de Ver- eenlging. Een week hierna keerde generaal Behrens terug op het Hoofdkwartier. Reeds op 5 December ontving men daar een schrijven van den advocaat van Kolonel Diemont. waarin deze mededeelde, dat de Hoofdverkenner en generaal Behrens zich wederrecht-' ;k de Jamboreekas hadden toegeëigend, -'ant hij kolonel Diemont was eigc'i'jk de eenige man, die nog geen ontslag had genomen uit het stich tingsbestuur. Voorts deelde de advocaat van kolonel Diemont mede, dat het over gebleven lid van de stichting het bestuur zelf wel zou aanvullen. Deze brief baarde, aldus besloot de heer Koot voorloopig zijn relaas, het Hoofdbe stuur nogal eenige verrassing. Maar spoedig was men die te boven omdat men een niet- geregistreerden brief in het archief vond, waarin kolonel Diemont ontslag nam als lid van „De Nederlandsche Padvinders" en als bestuurslid van de Jamboreestichting. Nu heeft de minister, van een en ander op de hoogte gesteld door kolonel Diemont en den Hoofdkwartiercommissaris, beslo ten het subsidie in te trekken. Hij was al leen bereid hierop terug te komen wanneer de door hem gestelde voorwaarden vervuld waren. Welnu: die voorwaarden zijn vervuld. Juist gisteren heeft het bestuur van de R.-K. Verkenners in pleno vergaderd met generaal Behrens. Hierbij is men tot een aceoord gekomen. Men zal met generaal Behrens samenwerken teneinde de Wereld jamboree te doen slagen. Van andere zijde meldt men ons uit Den Haag nog het volgende: In het onderhoud, dat wij vorige week met minister Slotemaker de Bruine had den, verklaarde deze dat de regeering haar medewerking aan de Jamboree uit den aard der zaak zal moeten laten afhangen van twee voorwaarden. Ie. De organisatie moet zoo zijn, dat het welslagen mensche- Ujkerwijs verzekerd geacht kan worden. 2e. Kan de regeering geen steun verleenen aan een „Romp-Jamboree". Aan de laat ste voorwaarde is thans voldaan. Naar wij stellig meenen te weten is op dit oogen- olik aan de eerste voorwaarde nog niet voldaan, zoodat bij den huidigen stand van zaken de medewerking der regeering nog niet toegezegd kan zijn. Er zal wel degelijk nog het een en ander moeten gebeuren, wil het mogelijk wordèn dat deze onontbeerlijke steun verleend wordt In het belang van de staat zal het na tuurlijk gewenscht zijn dat men ten spoe digste hiertoe overgaat, waardoor ook aan de tweede voorwaarde zal worden voldaan. Op het oogenblik is het wellicht beter niet verder in te gaan op de verschillende moeilijkheden, die men nog zal moeten overwinnen, maar wel achten wij ons ver plicht melding te maken van een belang rijke kwestie, die men zeker ook uit den weg zal ruimen. In breede kringen acht men het ontoe laatbaar, dat degene die als architect der Jamboree zal optreden tevens deel uit maakt van het hoofdbestuur der N.P.V. Dit toch acht men een onjuiste verhou ding aangezien iemand die zaken doen moet met en eventueel verdient aan een organisatie, niet tevens in de leiding der organisatie of als bestuurslid zeggenschap behoort te hebben. Dit geldt vooral waar er hier van regee- ringssubsidie sprake is. Het is onaannemelijk, dat de regeering in de Staten Generaal met succes een subsidie zou kunnen verdedigen, welke verleend zou worden ten behoeve van een organisatie, waarin het gevaar bestaat dat de functies van bestuurslid en werknemer in een hand komen te liggen. Nog slechts betrekkelijk kort geleden heeft men zich ook in parlementaire krin gen tegen een dergelijke verhouding en het subsidieeren van zulk een vereeniging uit gesproken. 5078 (Ingez. Med.) EEN NIEUWE CHINEESCHE SPOORWEGLEENING. Belangrijke overeenkomst met Belgisch Syndicaat. Het ministerie van spoorwegen heeft met de „Compagnie Générale Beige de Chemins de Fer et Tramways en Chine" een over eenkomst gesloten voor een leening van 450 millioen Belgische francs tegen 6 pet. met een looptijd van 7 jaar, welke zal worden gebruikt voor den aankoop van materiaal ter uitbreiding van den Lung-Tsing-U-Hai spoorweg .loopende van Paochi in de pro vincie SJensi naar Tsjentoe, de hoofdstad van de provincie Tsjesjoean. Betalingen op deze leening, welke wordt gegarandeerd door het ministerie van spoorwegen en door de centrale bank van China, zullen o.a. worden gedaan uit de ontvangsten van deze nieuwe spoorlijn. G. Y. te L. Ongeteekend kunnen wij Uw ingezonden stuk niet opnemen. DE POSTVLUCHTEN. Vanochtend om 7.30 uur is de „Nachte gaal" van Schiphol naar Indië vertrokken. Vier passagiers bevinden zich aan boord, resp. 2 voor Batavia, 1 voor Calcutta en 1 voor Karatsji. Voor tusschen-trajecten hebben geboekt: 1 passagier Rome-Bata- via, 1 Calcutta-Bandoeng, 1 Bangkok-Sin gapore, 1 Penang-Medan en 1 passagier Medan-Singapore. Het toestel heeft 163 K G. vracht, 377 K G. briefpost en 52 K.G. pakketpost meegenomen. O De „Kievit" is hedenmorgen van het vliegveld TJililitan vertrokken met mede neming van 223 KG. post. 35 KG. pakket- post en 140 KG. goederen. Er waren tien passagiers voor tusschen- trajecten gebpoekt, 1 passagier moest we gens plaatsgebrek worden geweigerd. RUSSISCHE ORDERS. In aansluiting op het bericht betreffende belangrijke Russische orders, welke hoogst waarschijnlijk de Engelsche industrie voor bij zullen gaan, kunnen wljnog berichten, oat dit, voor wat betreft bestellingen van vliegtuigen en onderdeelen, als vaststaand beschouwd kan worden. Door groote militaire orders zijn de En gelsche fabrieken van vliegtuigen overbe last en kan aan bestellingen voor ver- keersmachlnes of toestellen voor het bui tenland in geen enkel opzicht worden vol daan. Vooral ook voor de Imperial Airways is dit een ernstige handicap. Reeds gerui- men tijd gaat zij gebukt onder een tekort aan materieel. Vanzelfsprekend moest Rusland haar op drachten op dit gebied elders plaatsen en zijn reeds bij de Belgische Avion Falrey S.A. twee Feroce-jagers, met Hlspano-Suiza motoren uitgerust, aangekocht. Deze mo toren zijn de z.g. moteurs-canon, d.w.z. voorzien van een kanon, dat door den hol lens schroefas schiet. Deze militaire vlieg tuigen ontwikkelen een maximum snelheid van 432 K.M. per uur. Vermeld zij echter, dat de Avion Falrey S. A. een Belgisch filiaal is van de Engel sche Falrey fabrieken. NIEUWE UITGAVEN. Kalenders voor 1937. Van het theebureau te Amsterdam ont vingen wij de Thee-maandkalender 1937. De kalender is zeer aantrekkelijk uitge voerd en bevat een zestal fraaie, gekleurde platen, die allen betrekking hebben op de theecultures ln Indië. Een zeer smaakvolle met 52 foto's ver sierde weekkalender zond ons de uitgever van het tijdschrift „Buitenleven". Door „Bendor", de Koninklijke Bond van gepensioneerde en eervol ontslagen mili taire officieren van moederland en kolo niën en hun weduwen ls een eenvoudig maandkalendertje uitgegeven, verlucht met een zestal plaatjes, betrekking hebbende op onze koloniën en de Koninklijke Marine. Door de Robinson Schoenfabriek v.h. Frans Verschuur N.V. te Nijmegen, is een kalender uitgegeven, geheel gewijd aan de Wereld-jamboree der padvinders, die dit jaar in ons land zal worden gehouden. Goed gekozen Illustraties van Eelco Leeg- stra op de voorzijde der kalenderbladen, brengen op duidelijke en aantrekkelijke wijze de belevenissen der padvinders in beeld. Op de achterzijde ervan vinden wij een boeiend padvindersverhaal onder den titel „Een nieuwe Ridderschap" van den bekenden schrijver, den heer Kees Spie- rings. Als bijzondere attractie ls aan den ka lender een groote prijsvraag verbonden, waarbij voor 500 gelukkigen een gratis rei3 naar de Wereldjamboree als hoofdprijs te verdienen valt. De Stedelijke Fabrieken van Gas- en Electriciteit te Lelden, hebben een smaak vol uitgevoerd kwartaalkalendertje laten verspreiden. Op elk kwartaalblad ls een fraai ln kleurendruk uitgevoerde, reproductie van bloeiende cactus afgebeeeld. Der traditie getrouw ls ook dit jaar door de A.V.R.O. een kalender uitgegeven. Zij, die de A.V.R.O. kalender 1936 hebben be wonderd, kunnen wij de verzekering geven, dat de uitgave van 1937 niet minder fraai is, integendeel zoo mogelijk ls zij met nog meer smaak en nog grootere zorg samen gesteld. Groote luister verkrijgt de kalender door de reproductie van een schilderij van H. M. de Koningin, een schilderij waarover de A.V.R.O. met H. M.'s toestemming de be schikking kreeg en waarmee de Koningin de belangen van noodlijdende kunstenaars diende. Albert Hemelman ontwierp het kalen- derschlldhij bereikte er mee, dat deze in gedekte kleuren gehouden wandversiering uitstekend met zijn omgeving harmonieert. De maandplaten werden geschilderd door kunstenaars van naam en niet alleen de wijze waarop zij zich van hun taak kweten, doch ook technische verzorging van het geheel, die in handen was van de Roto gravure Mij. te Leiden, dwingt bewonde ring af. Het kalendarlum geeft een weerspiege ling van het voornaamste gebeuren in de A.V.R.O.-wereld: het voltooien van de nieuwe studio. Tenslotte wordt iedere maand de stand der planeten aangegeven. Bii de N.V. Handelsdrukkerii Holdert en Co. te Amsterdam is een buitengewoon fraai Oranje Album verschenen In dit album wordt een uitgebreide foto-reportage gegeven van de gebeurtenissen tusschen 8 September 1936 en 7 Januari 1937 terwijl waar noodig een korte verbindende tekst ls opgenomen. De uitgave opent met kleuren foto's van H M. de Koningin. H.K.H Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard TIJDSCHRIFTEN. Door het R.K. Bouwblad is een speciaal nummer gewild aan Bouwkunst in het Brabantsche land. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11