ASPIRIN FILMAC Vorstelijk Huwelijk Onze Indische Luchtpostbrief LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 13 Januari 1937 GEMENGD NIEUWS JL RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Auto rijdt twee voetgangsters aan. Bij het oversteken niet genoeg aandacht aan het verkeer geschonken. Een van haar op slag gedood. Op den Bezuidenhoutschen weg te Den Haag ter hoogte van het Enunapark zijn gistermiddag omstreeks 5 uur twee voet gangers door een personenauto aangere den en tegen den grond geworpen, met 't gevolg, dat een van haar, de 25-jarige mej. M. v. d. L., aan de bekomen verwondingen is overleden. De andere, de 39-jarige W. M. D., bleef ongedeerd. De dames, belden woonachtig te 's-Gra- venhage. stonden op een vluchtheuvel In het midden van den weg en wilden ge- aimd oversteken. Zij hebben daartoe niet voldoende aandacht aan het verkeer ge schonken en bemerkten daardoor niet dat uit de richting van de stad een personen auto. bestuurd door den 45-jarigen H. M. B. uit Amsterdam, naderde. Door krachtig remmen trachtte de bestuurder een aan rijding te voorkomen, doch de dames had den zich zóó plotseling op den rijweg be geven, dat dit niet meer mogelijk was. Beiden werden legen den grond gegooid, waarbij mej. v. d. L. een schedelbasisfrac- tuur kreeg waaraan zij vrijwel onmiddel lijk overleed. De andere dame kwam met den schrik vrij. Daar verschillende personen, die het ongeluk hebben zien gebeuren en ook mej. D. verklaarden, dat den bestuurder van den wagen geen schuld trof kon deze, na dat zijn auto op deugdelijke remmen en stuurinrichting was beproefd, zijn reis ver volger. BRUTALE OVERVAL TE CAPELLE. Bakker van zijn fiets geslagen en van zijn geld beroofd. Een brutale overval met roof is eergis teravond gebeurd op den Hoofdweg in de gemeente Capelie aan den IJssel. Op dien weg reed te ongeveer zeven uur een 23- jarige broodbezorger H. Karreman uit Ca pelie a. d. IJssel op een driewielige bak fiets. De man was op weg naar zijn klan ten om brood te bezorgen. Op een gedeelte van den weg, waar het vrij donker was, haalde een tot nu toe onbekend gebleven man, op een onverlicht rijwiel gezeten, hem in. De onbekende maakte een praatje over het weer en verzocht den bakker hem een half wittebrood te leveren. Toen de bakker zijn voertuig tot stil stand had gebracht, gaf de man hem met een zwaar voorwerp een klap op het hoofd De bakker viel bewusteloos op den weg. Ongeveer drie kwartier later heeft een landbouwer hem daar bewusteloos gevon den. De man had een zware hoofdwonde en het is gebleken dat de onbekende man hem van zijn portemonnaie inhoudende ongeveer f. 15 had beroofd. Per auto is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd, waar hij onder doktersbehandeling is ge steld. De bakker kon slechts een vaag sig nalement van zijn aanvaller geven. Het is r.iet uitgesloten, dat de dader te Rotter dam woonachtig is. en daarom is ook de Rotterdamsche politie in de zaak gemoeid. (Hbld.) GESPAN DOOR TREIN GEGREPEN. Twee paarden gedood. Gistermiddag om drie uur is de trein, v/elke uit Groningen naar Roodeschool ver trekt. op een onbewaakten landoverweg tirsschen Sauwerd en Winsum in botsing gekomen met een gespan. De wagen met twee paarden, welke werd bestuurd door den landbouwer J. Bakker uit Sauwerd zou juist den spoorbaan overgaan, toen de trein naderde. Beide paarden werden een eind meegesleurd en op slag gedood. De wagen werd slechts even geraakt. De voer man, die op het laatste oogenblik den trein zag aankomen, sprong van den wagen en bleef ongedeerd. De trein had een kwartier vertraging. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Doodelijk ongeluk te HeUigerlee. Gisteravond omstreeks zes uur is de Vijftigjarige groentenhandelaar Holman uit Slochteren in de nabijheid van Heili- gerlee door een locomotief van de Tram wegmaatschappij „Oostelijk Groningen" gegrepen. Het slachtoffer stapt uit een stilstaande auto, toen het ongeluk plaats greep. Vermoedelijk heeft hij den wagen, welke vlak langs de rail stond, verlaten, uit vrees dat deze door de tram zou wor den aangereden. De man was op slag dood. De marechaussee uit Winschoten onder zoekt de juiste toedracht van het ongeluk. OVER DEN KOF GESLAGEN. Op den rijksweg van Delft naar de Hoornbrug, sloeg een personen-auto over den kop, doordat een der voorbanden sprong. De bestuurder L. G. uit Warmond werd uit den wagen geslingerd en liep eenige diepe snijwor.den op aan gelaat en handen. Hevig bloedend werd het slacht offer aan een Roode Kruispost voorloopig verbonden, en vervolgens naar zijn woon plaats overgebracht. (Msb.) DE AUTOBESTUURDER REED DOOR. Gisteravond om half acht is de wielrij der Balk uit IJsselstein op den Utrecht- schen straatweg door een auto aangere den. B. kwam uit de richting Utrecht en werd achterop gereden door een auto. Tij dens het passeeren haalde de automobilist niet voldoende naar links uit met het ge volg, dat Balk door den wagen werd ge grepen. Het slachtoffer bekwam een her senschudding en verschillende verwondin gen aan hoofd en beenen. Hij werd naar 't ziekenhuis te IJsselstein overgebracht. De automobilist reed na de aanrijding door. Een wielnaafdop van het rechter voor wiel heeft men op de plaats van de aan rijding gevonden. helpt snel en zeker B jBAYERl Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 labl. - 70 cent zakjes van 2 tabl. - 10 cent 5081 (Ingez. Med.) NEDERLANDERS GEARRESTEERD IN RUSLAND. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Moskou, dat aldaar dezer dagen twee bui tenlanders zijn gearresteerd. Deze twee zouden van Nederlandsche nationaliteit zijn en ais specialisten in de Sovjet-Unie werk' zaam zün. Finsch schip vergaan. Vermoedelijk 31 personen om het leven gekomen. In de Pentland Firth is het, vermoe delijk Finsche, vijfduizend ton me tende motorschip Johanna Thordan op zijn, eerste reis van New York naar Helsingfors tijdens den storm gestrand Een reddingsboot wist South Ronalds- hay te bereiken met zeven leden der bemanning en twee dooden. De andere opvarenden zouden zijn verdronken. Met vreest, dat 31 personen om 't leven zijn gekomen bij den scheepsramp met de Johanna Thordan. Een reddingsboot met 22 mannen, twee vrouwen en twee kinde ren is niet teruggevonden. Men vreest, dat de boot gezonken is en dat alle opvarenden zijn verdronken, omdat alle nasporingen op de woelige zee vruchteloos zUn geweest. Een tweede reddingsboot, waarin de kapitein en dertien leden der bemanning zaten, werd kapotgeslagen op de rotsen. Acht der opvarenden konden echter de kust berei ken. De zes anderen verdronken. WIELRIJDER AANGEREDEN. Eergisteravond is de 31-jarige wielrijder A. M. uit Blerick op den rijksweg te Best door een personenauto uit Eindhoven aangereden. In den nacht is het slacht offer in het ziekenhuis te Eindhoven aan de bekomen verwondingen overleden. WOONHUIS AFGEBRAND BIJ ZUTFEN. Vannacht om twee uur werd de Zutfen- sche brandweer gewaarschuwd voor een felle uitslaande brand in het woonhuis van den heer Simmenes op de Boedelhof kamp te Eefde. dat het eigendom was van den heer G. Menkveld, te Gorssel. Toen de bewoner den brand bemerkte, stond het huis reeds in lichter laaie. Ternauwernood kon hij zich met zijn vrouw en vijf kin deren door een raam in nachtgewaad red den. De bewoners hebben nog gepoogd het vuur te blusschen, doch toen dit niet ge lukte, heeft men den chef-veldwachter te Eefde gewaarschuwd, die op zijn beurt de brandweer te Zutfen opbelde. Toen deze arriveerde, sloegen de vlammen naar alle kanten uit. Men gaf nog water met twee slangen op de waterleiding en met de motorspuit, doch niets kon gered worden. Huis en inboedel waren verzekerd. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN TE GRONINGEN. Gisteravond is op den Emmasingel te Groningen de 43-jarige wielrijder W. K. wonende in de Molukkenstraat door een auto, bestuurd door den heer W. K. van M. aangereden. De automobilist bemerkte te laat, dat de wielrijder van richting wilde veranderen. K. werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Het slachtof fer bekwam een schedelbasisfractuur en werd in ernstigen toestand naar het Dia- conessenhuis overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. Vreeselijk vliegtuigongeluk bij San Fernando. Een doode en twaalf gewonden. In de heuvels op 8 K.M. afstand van San Fernando (Californië) is het wrak gevonden van een vliegtuig, waarin 10 passagiers en een bemanning van 3 leden walen gezeten. Dit transportvliegtuig sloeg in de bergstreek van Tehachapi te pletter. Een der passagiers werd gedood, en twaalf personen werden gewond, w.o. de drie leden der bemanning. Tot de passagiers behoorden ook de heer en mevrouw Johnson, de beroemde ont dekkingsreizigers, die vooral naam hebben gemaakt door hun filmopnamen in de oerwouden van Afrika. Zoowel Martin Johnson als diens vrouw braken een been, terwijl twee andere in zittenden van het toestel ernstige hoofd wonden opliepen. De bestuurder heeft een gebroken kaak. Hevige sneeuw heeft de pogingen de slachtoffers uit het puin te voorschijn te brengen, ernstig bemoeilijkt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het vliegtuig was op weg van Gold Lake naar Los Angelos. Japansch vrachtschip gestrand. Van de equipage 31 man verdronken. Aan de Westkust van Hokkaido is een 3000 ton metende Japansche vrachtboot gestrand en gezonken. Van de bemanning zijn 31 personen verdronken, terwijl acht zich konden redden. SNEEUWSTORMEN IN BULGARIJE. Vijf slachtoffers te betreuren. De hevige sneeuwstormen, welke de laat ste dagen over heel Bulgarije hebben ge woed. hebben alom ernstige verkeersstorin- gen veroorzaakt en totdusver reeds vijf slachtoffers geëlscht. Talrijke wintersportliefhebbers werden in de bergen verrast, zoodat verscheidene red dingscolonnes moesten worden uitgezonden, om de in nood verkeerende menschen te redden. Het stadje Sevlijevo is volkomen van de buitenwereld geïsoleerd. De bevolking ar beidt met man en macht, om althans den levensmiddelentoevoer veilig te stellen. Met vreest dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Nieuwjaarsdag in Indië - Wat 1937 zal brengen - Terugblik op het oude jaar - De controverse Holland-Indië. HAAGSCHE POLITIERECHTER. J. K. uit Leiden, stal in Wassenaar een rijwiel met een jas, waarmee hij naar Leiden reed. Daar werd hij reeds door de politie aangehouden. Naar verdachte nu bij den Politierechter betoogde, meende hij de fiets te mogen meenemen. Zij stond immers onbeheerd? „Toe nou", repliceerde de Politierechter, „denk je dat één rechter in Nederland dat verhaal gelooft?" De officier van Justitie geloofde er al thans niets van, en vroeg zes maanden gevangenisstraf. „Aangezien wij naar Leiden moesten loopen, en de fiets toch onbeheerd stond, hebben we die maar genomen", betoog de K. „Dan had u in Leiden die wel bij de politie kunnen brengen", oordeelde de Po litierechter. „Dat zouden we net doen, toen de po litie kwam", beweerde K. Het vonnis werd bepaald op twee maan den gevangenisstraf. V. uit Leiderdorp pleegde valschheid in geschrifte, waardoor de steunverleening werd benadeeld. De man liet verstek gaan, en er waren geen getuigen noodig. De officier van Justitie vroeg vier maan den gevangenisstraf, welke straf werd op gelegd. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE DE STEEG. De Arnhemsche rechtbank heeft gisteren de strafzaak behandeld tegen de 23-jarige dienstbode W. B. te De Steeg, die op 25 September het bejaarde echtpaar H. al daar, bij wie zij in dienst was, heeft willen vergiftigen. Het meisje werd herhaaldelijk door mevr. H. berispt en uit verbolgenheid daarover had zij uit een fleschje vloeibare nicotine, welke diende voor bestrijding van planten ziekte, eenige. druppels in een flesch wijn gedaan, waarvan bij het diner zou worden gedronken. Bijna tegelijkertijd hadden de heer en mevrouw H. des avonds bij het diner een slok van den vergiftigden wijn gedronken. Mevr. H. had tijdig den bijsmaak geproefd en den wijn uitgespuwd. De heer H. daar entegen had den wijn doorgeslikt en on dervond terstond de gevolgen. Hij verloor het bewustzijn, vrijwel onmiddellijk. Terstond werd dr. Bloemers te De Steeg gewaarschuwd, die dadelijk tegengif toe diende en die het genoegen smaakte den heer H. van den wissen dood te redden. De verdachte verklaarde, dat zij zich de standjes van mevrouw altijd erg aantrok. Teneinde zich op mevrouw H. te wreken, had zij de vloeistof in den wijn gedaan. Het O. M. eischte zes maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. Uitspraak 26 Januari. Onze Indische correspondent schrijft ons d.d. 6 Januari uit Batavia: „Er is algemeene vergunning ver leend tot het afsteken van vuurwerk op Oudejaarsavond van 6 uur n.m. tot 2 uur 's nachts en op Nieuwjaarsdag van 6 uur v.m. tot 6 uur n.m." Aldus luidde een voor Hollandsche ooren misschien vreemd klinkende bekend making in de Indische dagbladen, waarmede in deze landen echter voor zeer velen de welkome toestemming afkwam, om het oude jaar weer met de noodige kracht uit te luiden en de nieuwe periode met dit jaarlijks weer- keerend kwaad te beginnen. Naar het lawaai te oordeclen, dat in dien nacht over Batavia hing, is het nieuwe jaar met de beste verwachtin gen begonnen. Al zal het verschijnsel van de onbetaalde rekeningen ter wille van den aankoop van groote voorraden knalbommen en vuurpijlen gedurende de eerste maanden zich in verscherpte mate doen gevoelen, zoo schijnt in het bijzonder de Indo-Europeeschc wereld dit geluid nu eenmaal noodig te heb ben om volmaakt gelukkig het nieuwe jaar in te kunnen gaan. Waren gedurende de laatste dagen en nachten de hevige wind- en regenvlagen als aanhangsels van den westmoesson niet van de lucht, toch schijnt dit niemand te hebben weerhouden om dien avond het zijne ertoe bij te dragen om te trachten zijn buurman in luidruchtigheid te overtroeven. Heele slierten van oorverdoovende bom men hingen van boom tot boom om de kwade geesten te beletten de erven te be treden. Lange optochten van slenterende Inlanders genoten links en rechts van de rondtrekkende muziekgezelschappen, die boven dit vuurwerk uit- op de meest ener gieke wijze het trommelvies van feestvie rende thuisblijvers door een conglomeraat van viool- en trompetklanken trachtten te verscheuren en het onwelluidend bewijs leverden van de synthese tusschen Euro- peesch en Inlandsch muzlekgevoel in het „Wicn Neêrlandsch Bloed", „Sarie Marais" en het nieuwste krontjonglied. Totdat ook deze lawaaimakers het tegen twaalf uur moesten afleggen tegenover het aanstormend trommelvuur, dat als een loeiende wind van de landen achter Mees- ter-Cornelis kwam aangewaaid en eiken wensch voor het niuwe jaar overdonderde met knallen, raketten, sissende pijlen, bar stende bommen en oplaaiend Bengaalsch vuur, om eerst na een uur wat tot rust te komen Daarna is het op zoo'n nieuwsjaarsnacht nog lang druk in de stad van rijdende taxi's, waarin luidruchtige nieuwjaarsgan- gers vrienden en verwanten reeds dadelijk geluk gaan wenschen om dan eindelijk met een gerust hart, dat het oude jaar veilig achter den rug is en het nieuwe met de noodige vreugde verwelkomd ls, te bedde te tijgen. Gelukkig had de Vice-President van den Raad van Nederlandsch-Indië zijn radio rede met een terugblik op het oudejaar tijdig van te voren gehouden, zoodat de inhoud daarvan nog tot iedereen kon spre ken. Al zullen velen in deze rede een naar hun oordeel te pessimistischen toon hebben beluisterd, en zullen de ambtenaren het blauw aan den horizon er eenigszins door verduisterd hebben gezien. Alles samengevat zijn de vooruitzich ten voor het Indische bedrijfsleven, en voor de Indische cultures in het bijzon der, aanzienlijk beter dan aan het be- Abonné W. te.W Vraagt adressen van Stoomvaartmaatschappijen. Antwoord Te Rotterdam: Rott. Lloyd N.V.. Veerhaven 7; Ver. Ned. Scheepvaart- Mijen, Westpletn 2b; Vinke en Co.. Leuve- haven 52: Nievelt Goudriaan's en Co. Stoom vaart-Mij.. Veerhaven 2: Halcyon lijn N.V. Veerkade 5: Scheepvaart Mii. Millingen N. V. Willemskade 2a: Scheepvaart Mij. Rot terdam Oceaan. Westplein 2b: Scheep vaart en Steenkolen Mij. Parklaan 22: Scheepvaartvereen. Zuid. P. de Hoogweg 110: N.V. van Ommeren's Scheepvaart Be drijf N.V.. Westerlaan 10; HollandAme rika lijn. Wllhelmlnakade. Te Amsterdam; Stoomvaart Mii, Noord zee. Pr. Hendrikkade 48; Stoomvaart Mi1. Nederland. Pr. Hendrikkade 108: Neder landsche Lloyd. Heerengracht 210: Holland Afrika lijn. Binnenkant 7: Kon. Nederl. Stoomboot Mij. Pr Hendrikkade 108 en Kon. Paketvaart Mij. Pr. Hendrikkade 108 G. R„ te L. Het adres van milnister dr. H. Colijn isStadhouderslaan 151, Den Haag. Gevestigd in Trianon-Theater BREESTRAAT 31 lederen Werkdag van 126 uur vertooning van de schitterend geslaagde reportage van het 7605a (Ingez. Med.) Abonné te W. Voor alle provinciale wegen ln Noord-Branbant moet u vergun ning aanvragen bij de Provinciale Griffe in 's Hertogenbosch. J. G.. te N U moet deze financieele aangelegenheid met uw vader regelen. Het staat hem vrü over het geld naar goed dunken te beschikken. A. D. H. te L. Neen. hii zal niet voor steunuitkeerlng in aanmerking komen, om dat hii niet beschouwd kan worden als bona fide werklooze. H. F. S. te L. De gemeentefonds- en vermogensbelasting zijn juist berekend. Zonder nadere gegevens kunnen wij de rtiksinkomstenbelasting niet becüferen. In mindering wordt gebracht de belasting voor een inkomen gelijk aan het gedeelte van het inkomen dat in Nederlandsch Indië belastbaar is. Was het veheele Inkomen hier te lande belastbaar dan zou de riiks- inkomstenbelasting (hoofdsom en oDcen- ten) f. 235.34 bedragen. De huur kan nu reeds worden opgezegd. gin van 1936. waarvan ooi da daarbij ingeschakelde tusschenbcdrijnM den gunstigen terugslag ondervinden. On afwendbaar zeker zullen echter ook dd prijzen van hier te lande voortgebrach te en binnenslands verbruikte goede ren in de stijgingen worden meegezo gen, en het zal dus zaak zijn dezd laatste prijsstijgingen te houden beneden die van den buitcnlandschen import. Daar Indië echter een land is, dat juist naast grootproducent voor het buitenland ook een grootimporteur is vooral van goederen voor de Euro- peesche bevolking, kan men daarom trent niet al te optimistisch zijn. Eigenlijk heeft Indië alleen de laatste jaren voldoende voedsel voor zichzelf verbouwd; daarentegen zijn vooral de Buitengewesten nog steeds op den import van nagenoeg alle andere eerste levensbehoeften aangewezen. Ontegenzeggelijk heeft het oude jaar voor Indië veel goeds gebracht. In de voornaam ste plaats valt hier te vermelden de be langrijke stap in de goede richting vari een betere verstandhouding tusschen Indië en het Moederland, waardoor gehoopt mag worden, dat beter zal begrepen worden hoe zware offers Indië voor het bereiken van meer evenwicht in eigen financieele huishouding in de laatste jaren met prijs geving van bijna al het noodzakelijke heeft moeten brengen. De psychologische angel, verborgen in de Indische suiker, op Hol landsche markt geweerd, is uitgetrokken. Voor de weermacht schijnt beter gezorgd1 te zullen worden. Wij hebben een geschenk van f. 25.000.000 mogen aanvaarden, dat vooral in deze tijden van economische op leving dubbel nut zal afwerpen. Tracht men de in den Volksraad tot uiting gekomen meeningen saam te vatten dan is deze. dat algemeen sterk de behoefte is ge voeld aan het voeren van een typisch In dische politiek en een intenser rekening houden met specifieke Indische belangen. Dit streven kwam naar voren in het piin- liike debat tusschen de vertegenwoordiging der Indogroep. die in vele opzichten van de crisis het kind van de rekening is ge worden; bii de gematigd Inheemsche groe- Den in het bekende netitie-voorstel Soe- tardjo: bii de rechtsche groepen, zooaLs, Vaderlandsche Club en Katholieken, in een scheroe, door moties met algemeene stem men bekrachtigde critiek op de houding van het Moederland ten opzichte van de groote problemen, zooals schuldovername, verdeeling van lasten, defensie e.d. Al be hoeft dit alles niet zwaarder te worden opgevat dan de ontlasting van een over- kropt gemoed en al is de politieke ontwik keling hier te lande nog steeds in de kin derschoenen. toch mag men ten slotte honen dat deze uitingen od eenigerlei wijze weer klank zullen vinden. Wijst de steeds afnemende waarde van den invoer van f. 1.160 millioen in 1929 tot olm. f275 millioen in 1936 nog op een verder doorzettende verarming dezer stre ken. daartegenover stond een toenemende industrialisatie op Java. waarvan de pro ductiewaarde in het afgeloopen laar od plm. f.260 millioen wordt geschat en waar van een deel voor de opbloeiende buiten gewesten bestemd ls. Wat de landsfinanciën betreft, kan. dank zij de buitengewoon gestegen opbrengst van het bijzonder uit voerrecht op bevolkingsrubber die od f. 50 millioen moet worden gesteld, geconstateerd worden, dat de kaspositie van het Land aanzienlijk is verbeterd, welke verbetering echter niet in diezelfde mate in 1937 zal voortzetten, daar dit bijzonder recht met ingang van 1 Januari j.l. i^ vervallen. Der halve blijft 't probleem van den Indischen schuldenlast, die weliswaar met een f. 60 millioen zal blijken te zijn verminderd, met onverminderde kracht gelden. Conversie zal wel de lasten verlichten, maar nog geen afdoende oplossing brengen. Mogen velen Indië met betrekking tot haar klachten niet au sérieux nemen, be halve als beleggingsobject dat tot nog toe aan al haar verplichtingen heeft voldaan, de grootere controverse tusschen Holland en Indië schuilt in hoofdzaak in het feit. dat het statische oude land met ziin uitge balanceerde verhoudingen tegenover de dynamiek der Indische problemen altijd eenigszins vreemd zal blijven staan. Iéder- een zal toegeven, dat het moeilijk is voor den man op de straat de snelheid te be- oordeelen. waarmede een vliegmachine door 't luchtruim gaat! Eenvoudiger gezegd, leeft men in Indië intenser, iets wat voor den nuchteren Hollender altijd een zekere rem vormt en aanleiding geeft tot een gereser veerdheid ten opzichte van alles wat niet volgens de in Holland uitgestippelde richt lijnen en de daar vastgeroeste ideeën ver loopt. Het is waarschijnlijk in zekeren zin goed. dat de Indische overmoed door deze Hol landsche nuchterheid in gematigder banen wordt geleid, want de fout ervan schuilt in een overschatting door Indië vooral ten opzichte van haar internationale en alge meen economische positie. Deze zich steeds toespitsende verhouding Holland—Indië was op het eind van 1935 dermater verslechterd dat mr. Hart moetet overkomen teneinde door het uitspreken der grieven met den minister tot een betere verhouding te ko men. De ernstigste „scheuren" ziin toen „gekramd" met een redelük goed ontwerp voor economische samenwerking en ook deze „reparatie" mag op de creditzijde van het oude iaar worden geschreven. Naar hier algemeen aangenomen wordt, heeft het afgeloopen iaar 1936 in Holland een zuiverder begrip gebracht van de In dische sfeer uitgaande boven een tooneel- stuk als .Suikerfreule" of een biikans zie kelijke belangstelline voor Rubber". Het nellere contact door de v'.iegpost en de aanschouwing van het klonrende dazeliik- sche leven op de film zal hier ongetwi'feld ook bij de massa nog veel goeds doen. (Nadruk verboden). 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10