QtWf AKKERTJES De toestand van handel en nijverheid in Rijnland gedurende 1936 77ste JaargangLEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Januari 1937 Derde Blad No. 23557 Het gouden Jubileum te Katwijk Zee Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel Ondanks een opleving is de toestand nog weinig bevredigend Van de Nieuwe Kerk Textiel-Industrie Bloembollen die de geschiedenis der kerk zal behande len; dan zal ds. R. P. A. Rutgers een blik werpen op het heden en ten slotte ds. Fr. J. Broeyer in de toekomst De kerk en de toren zulllen hedenavond met schijnwerpers verlicht zijn; ook gis teravond was dit het geval. De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten mett Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER-CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 sluks 52 cenL 4955 (Ingez. Mod.) De narcissen gaven een middelmatige opbrengst. De crocussen, irissen en gla diolen een normale. Bloembollen-export. De vraag in het buitenland was goed. De uitvoer in K.G. is gelijk gebleven aan het vorige jaar, doch is in geldwaarde ruim 1 millioen gulden hooger. Engeland, onze voornaamste afnemer, nam zelfs iets meer af dan in voorgaande jaren en blijft voor onzen export een af zetgebied van zeer groote beteekenis. Gelukkig is de dreiging van verhooging van invoerrecht in dit land geen werke lijkheid geworden. Amerika en Canada namen iets meer af dan het vorig jaar. hetgeen in hoofdzaak is toe te schrijven aan de aanzienlijke ver laging van het invoerrecht op tulpen, al is de afzet naar deze landen, wanneer men de belangrijkheid van dit afzetgebied en de welvaart welke daar heerscht in aanmerking neemt, nog veel te gering. De groei, welke in den loop der laatste jaren in onzen export naar Amerika tot uiting komt. geeft goede hoop voor de toekomst. Optimistisch is men gestemd over de re sultaten van de clearing in Amerika, be treffende de verplichte sterilisatie van nar cissen. Wordt deze bepaling ingetrokken, dan zal dit zeer bijdragen tot vergrooting van den export en kan voor dit artikel bij een goed opgezette reclame veel worden verwacht. De handel op de Scandinavische landen was zeer verschillend. Zweden, onze beste afnemer, nam het normale kwantum. Fin land verbeterde, mede tengevolge van het liandels-tractaat door Nederland met dit land afgesloten. Vermoedelijk zullen de re sultaten daardoor het volgend jaar nog beter zijn. Noorwegen nom hetzelfde aantal K.G. Met Denemarken ls een handels-transac tie tot stand gekomen, waardoor de export van bloembollen mogelijk werd gemaakt door den import van Deensch vlqesch Frankrijk en Tsjechc-Slowakije con'iin- genteerden den invnrr, hetgeen belemme rend op den export werkt, Duitschland nam ongeveer hetzelfde kwantum bloembollen van het vorig jaar n.l. 40% van den afzet in 1934. 120, de gemeente Noordwijk met 220, Voor schoten met pl.m. 80 en Voorhout met pl.m. 90 werkloozen. Nu moet men, wanneer men op grond van de werkloosheidscijfers zich een oor deel wil vormen omtrent de vraag of het handelsverkeer al dan niet is toegenomen, daarbij drie belangrijke factoren niet uit het oog verliezen. In de eerste plaats zijn ook gedurende den crisistijd de productie-middelen door de voortschrijdende techniek belangrijk verbeterd en in de tweede plaats heeft de rationalisatie van den arbeid een belang rijken invloed daarop uitgeoefend. Deze twee factoren hebben aan het product een niet gering deel van den arbeid, welke er vroeger aan besteed moest worden, onttrok ken. Ten derde dient men rekening te houden met het feit, dat in vele bedrijven noodge dwongen de plaats van de oudere arbeiders ingenomen is door werkkrachten uit onze I jongste lichtingen. Deze jeugdige werkkrachten, verstoken van eenigen steun, dikwijls van het kleinste 'zakgeld, zijn gaarne bereid voor weinig geld aan den slag te gaan. Dat zij niet be seffen of geen rekening houden met het feit. dat deze gang van zaken scheef en on- Igewenscht is, wie mag hen daarover te hard vallen. Op grond van het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat stabiliseering alleen reeds van de werkloosheidscijfers op een niet on belangrijke toeneming van de productie moet wijzen of anders gezegd een niet on belangrijke uitbreiding van de omzetten in het handelsverkeer beteekent. Aan den anderen kant dwingen echter de bij de werkloosheidsbestrijding behaalde resultaten ons tot de erkenning, dat, bij handhaving van de thans bestaande han delsbelemmeringen tusschen de verschil lende Staten, wij in de toekomst zullen moeten rekenen pp een permanente werk loosheid van niet geringen omvang, tenzij, wat gezien het onverbrekelijk verband dat bestaat tusschen onzen In- en uitvoer, on waarschijnlijk geacht moet worden, de pro ductie voor de binnenlandsche markt nog zeer aanzienlijk zou kunnen worden ver groot. Nu meene men niet, dat de hierboven ge memoreerde gunstige factoren een aan wijzing zijn, dat een algemeene opleving in de naaste toekomst te wachten is. Zoover zijn wij naar mijn meening nog lang niet. Men moet zich wel realiseeren, dat het verlaten van den gouden standaard voor een aantal bedrijven dat op export is aan gewezen, een zeer bijzondere omstandig heid is geweest en dat bedrijven, die voor de binnenlandsche markt werken, een gun stige beïnvloeding van hun zaken daarvan nog lang niet altijd ondervinden Ik denk hierbij vooral aan die bedrijven, die voor hun grondstoffen enz. voor een belangrijk ueei zijn aangewezen op het buitenland. Zoo blijft bijv. de toestand van de Bouw materialen-industrie in ons district nog hoogst onbevredigend en nam de werkloos heid in deze bedrijven ook in 1936 nog toe. Evenmin is in den meer dan slechten loestand van het Tuinbouwbedrijf eenige verbetering van belang ingetreden. Alleen reeds op de veiling te Roelofarendsveen werden in het afgeloopen jaar nog door gedraaid 84.444 kg peulen, doperwten en snijboonen en niet minder dan 1.030,903 kg. augurken, bommen, enz. Voor zeer vele bedrijven blijkt de toe stand nog zeer ernstig, niet in het minst is ook de Middenstand, in het algemeen genomen er nog slecht aan toe. Alhoewel betrekking hebbend op het jaar 1935, is toch vermeldenswaard, dat het totaal belastbaar inkomen in het district van de Kamer over het belastingjaar 1935- 1936 weer terug liep van f. 65.277.437 tot f. 64.254.982. Wanneer men zich neerzet om de berichten, uit het bedrijfsleven binnen komend, te verwerken, wordt men getroffen door de algemeene klacht, dat, ondanks sterk afgenomen omzetten, de overheids- en andere lasten nog steeds toenemen, al thans naar verhouding veel zwaarder druk ken dan voorheen. Zoo is er de ernstige klacht, dat, niet tegenstaande de Nederlandsche Bank hare rente-tarieven zoo ingrijpend wijzigde, er van een aanmerkelijke verlaging van de rentetarieven der Handelsbanken zoo wei nig te bespeuren is. Waarom, zoo vraag ik mij af. is het rentecijfcr voor leeningen van den Staat en andere overheidslichamen, zoomede voor particuliere hypotheekban ken wel sterk verlaagd en waarom niet de rente, die het zakenleven te betalen heeft. Ernstige grieven worden voorts geuit over de verdrukking van het particulier initiatief ten bate der Coöperaties. De ver schillende Landbouw-crisiswetten brengen bepaalde voordeelerP aan de Coöperaties boven de particuliere ondernemingen. In den strijd dien de grossier, dc expor teur, te voeren heeft met de Coöperaties, hebben exporteurs, grossiers niet altijd ge lijke kans. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat door meerderen de vraag gesteld wordt of de Landbouw-Crisiswetten mogen wor den gebruikt om aan de Coöperaties de ge legenheid te geven, de positie van den par ticulieren ondernemer te ondermijnen. Erkend dient te worden, dat het de par ticuliere handel is geweest, die de handels relaties iri het verleden tot stand heeft ge bracht. Wanneer Coöperaties op consigna tie-basis producten naar het buitenland zenden, wordt daardoor dikwijls de prijs grondig bedorven. Op de zeer zware belasting van het weg verkeer, die het voor sommige onderne mers zeer moeilijk maakt hun vracht en/of reizigersauto's aan te houden, wordt her haaldelijk gewezen. Helaas is de benzine prijs sinds eenigen tijd wederom met een halve cent per liter verhoogd. Voor enke len zal deze verhooging niet op te bren gen zijn. Onaangenaam, om geen ander woord te gebruiken, gestemd is men voorts over de heffing, diverse bedrijven opgelegd krach tens de Warenwet. De maar stebds toe nemende belastingdruk, juist in een tijd waarin meerderen zelfs niet met zeer groo te moeite er in slagen, de uitkomsten van het bedrijf sluitend te maken, heeft bij velen een geest van ontevredenheid en ver zet gekweekt. Bij de Warenwet kwam dit verzet mede daarom zoo sterk tot uiting, omdat de maatstaf van de heffing zoo uiterst onredelijk it. Voorts moge niet onvermeld blijven dal men in Land- en Tuinbouwkringen het van het hoogste belang acht. dat de goede ver standhouding in de betrekkingen met Duitschland niet verstoord wordt. Men is in deze kringen er zich terdege van bewust, dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is, voor een zoo belangrijk afzetgebied als Duitschland voor ons land is, een equiva lent te vinden. Het in dit opzicht zoo prij zenswaardig initiatief van Dr. Henry De- terding, wordt dan ook in breede kringen in on.i district zeer gewaardeerd Nu wij, naar ik meen te mogen aanne men, door het diepste punt van de crisis heen zijn, lijkt het mij niet ondienstig schattingsgewijs te vermelden, welkt be drijven van eenige beteekenis in den na- oorlogstijd in het district der Kamer zijn opgeheven of gesloten. Ik kom dan tot het resultaat, dat opgeheven of gesloten zijn in totaal niet minder dan 25 bedrijven, waarvan vele reeds 50 jaar of langer be stonden. Volgens voorzichtige raming ver schaften deze bedrijven aan ongeveer 1400 arbeiders werk. Thans moge ik overgaan tot het gede tailleerd verslag Bankwezen. De Vereeniging voor den Leidschen Geld en Effectenhandel meldt, dat men in het algemeen in het rayon Leiden en Omstre ken met tevredenheid op het afgeloopen jaar kan terugzien. De resultaten waren gunstiger dan in 1935, bovendien zijn er aanwijzingen, die de hoop op een gestadi ge verbetering rechtvaardigen. Wolspinnerij. De devaluatie van den gulden kwam voor deze industrieën wel op een zeer ongun stig oogenblik. n.l. midden in de volle sei- zoensdrukte. Door de even snelle als be langrijke prijsstijging van den wolprjjs ont stonden moeilijkheden omdat het in het aigemeen niet mogelijk was de prijzen van het gereede product naar evenredigheid te verhoogen. De verwachting, dat de koop kracht van ons Volk in het algemeen niet zal verbeteren, doet vreezen. dat het duur der worden van de producten ook den om zet nadeelig zal beïnvloeden. De invoerrechten op het buitenlanösche product, welke hier te lande naar de waarde geheven worden, bieden bij de lage prijzen van 1936 zeer weinig bescherming, waar door de moeilijke toestand, waarin de be drijven door de scherpe onderlinge bin nenlandsche concurrentie reeds verkeeren, zich nog meer toespitst. In tegenstelling tot in ons land. bestaan in vele landen vaste rechten per kilogewicht, welke den invoer in die landen zoo goed als onmogelijk ma ken. Export is daardoor uitermate moeilijk. Daar de grondstoffen in hoofdzaak uit 't buitenland betrokken moeten worden en deze verreweg de meeste kosten van de productie van wollen garens uitmaken, kan ook de invloed van de devaluatie op den export niet groot zijn. Breierijen Ook thans ondervindt men in dit bedrijf nog zeer ernstige concurrentie van de vele kleinere, doch ook grootere bedrijven, wel ke zich na de contingenteering aan onze Zuidelijke grens hebben gevestigd, alwaar gewerkt wordt met Belgische werkkrachten tegen lage loonen. Een scherpe concurren tie met nauwelijks loónende prijzen is hier van het gevolg. Inschrijvingen voor leveringen van groote hoeveelheden kousen, welke door meerdere overheidslichamen worden ge houden. teneinde deze aan behoeftigen gratis uit te deelen, worden gegund voor prijzen, waarmede nauwelijks de kostprijs gedekt wordt. Gunstige resultaten kunnen onder deze omstandigheden niet bereikt worden. Wollendeken-Industrie. Ook 1936 was voor de zuiver Wollen- Deken-industrie zeer teleurstellend. De onderlinge concurrentie belette een aan passing aan de steeds stijgende wolprijzen. Het aantal dekenfabrieken werd dit jaar nog met één vermeerderd. De depreciatie van den gulden en de voortdurende stij ging van de wolprijzen. wettigden eind September een verhooging van minstens In verband met bovenstaand jubileum dat reeds door ons werd aangekondigd zal hedenavond om 7 uur in de Nieuwe Kerk een samenkomst worden gehouden, waarin de drie Herv. predikanten zullen voorgaan. Als eerste spreker treedt op ds. P. Pras, 20'fwelke echter niet doorvoerbaar bleek wegens de onderlinge concurrentie. Op 1 December werden de prijzen op nieuw verhoogd, omdat de wolprijzen met sprongen omhoog gingen en een niveau bereikten van bijna het dubbele van No vember 1935. Deze pnjsverhoogïngen zullen den afzet ongetwijfeld sterk belemmeren. Voor zoover kan worden nagegaan, was desondanks de verhouding tusschen kost prijs en opbrengst van dit product nimmer zoo ongunstig. Een fabriek slaagde er in, haar export belangrijk op te voeren, waardoor dag en nacht moest worden gewerkt. Het aantal arbeiders werd aldaar belangrijk uitge breid. Touwfabricage. De noteeringen van de grondstoffen heb ben -zich, behoudens enkele fluctuaties, op het hoogere peil waarop ze aan het eind van 1935 stonden, gehandhaafd. Voor meer dere soorten was de prijs op de wereld markt belangrijk hooger. vooral in de laat ste maanden van dit jaar. Door de devaluatie van ons betaalmid del ondergingen de prijzen van de grond stoffen in Nederlandsch geld bovendien nog een stijging van ongeveer 25 De moeilijkheden voor export zijn nog groot. Men hoopt echter, mede als gevolg van de depreciatie van den gulden, dat de af zet naar die landen, waar niet kortelings eveneens het betaalmiddel is gedevalueerd, zal stijgen en er dan tevens een iets groo tere marge zal komen tusschen de prijzen van de grondstoffen en die van het eind product. Lakenfabrieken. De Laken- en Wollenstoffen-nijverheid had in 1936 niet te klagen over gebrek aan afzet. Met groote inspanning was het mogelijk de productie, bij 1935 vergeleken, met ruim 25% op te voeren, ten deele door het opnemen van nieuwe fabrikaten. Toch bleven, vrijwel het geheele jaar door, fa bricage en voorraad bij de bestellingen achter. Bloembollen-cultuur. De teelt was in het afgeloopen jaar over het algemeen gunstig, al kwam de pro- ducie niet toe aan het recordjaar 1935. Door de verschillende saneeringsmaatre- gelen is de teelt van de voornaamste ar tikelen, hyacinthen, tulpen en narcissen gereglementeerd. In het afgeloopen jaar was de oogst van hyacinthen zeer goed. De kweeker kan te vreden zijn over de opbrengst. De cultuur methoden zijn zeer verbeterd, waardoor bij verhooging van de opbrengst de productie kosten belangrijk verlaagd zijn. De tulpen gaven een goed gewas. Dc op brengst was boven het gemiddelde. Omdat de tulpen het hoofdproduct van de Bloem- bollenkweekerij zijn. is dit gunstige oogst- resultaat voor het geheele bedrijf van groot belang. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft de voorzitter de heer D. ten Cate Brouwer, zooals te doen gebruikelijk, een Nieuwjaarsrede uitgespro ken, waaraan het volgende is ontleend: De heer D. ten Cate Brouwer. De algemeene toestand. Wat de economische positie van ons district betreft, breng ik in herinnering de sombere klanken, welke ik in mijn Nieuw jaarsrede van Januari 1936 moest laten hooren. De berichten uit het bedrijfsleven toen ontvangen, vertoonden, een enkele uitzondering daargelaten, over de geheele linie het beeld van een steeds meer afbrok kelend en een fianancieel geteisterd be drijfsleven, waar de nood een ongekende hoogte had bereikt. Moge sindsdien het aspect van Land en Volk, mede door de veranderde monetaire politiek, belangrijk gewijzigd zijn, waardoot meerderen onder ons de toekomst met iets meer vertrouwen tegemoet gaan, dit neemt niet weg, dat van het afgeloopen jaar op grond van de berichten die binnenkwamen, niet gezegd kan worden dat in dezen on- gunstlgen toestand een algemeene verbete ring is ingetreden. De toestand van niet weinig bedrijven is zelfs nog zeer ongunstig. Ook over 1936 is in meerdere bedrijven de omzet nog steeds teruggeloopen en hebben de verkoopprijzen zich nog dikwijls onder den kostprijs bewogen, waaruit blijkt hoe weinig bevredigend de toestand nog is. Toch zou het onverantwoordelijk zijn geen aandacht te wijden aan de opleving, die voor andere, ook in voor ons district be langrijke bedrijfstakken duidelijk is waar te nemen. Zoo kan ik U wijzen op de betere resul taten, die het Haringvisscherijbedrijf in het afgeloopen Jaar heeft geboekt, hoe de ex port van Hollandsche gezouten haring in het afgeloopen jaar in belangrijke mate is toegenomen, waardoor in Katwijk het aan tal werkloozen verminderde met pl.m. 20%. Voorts wil lk releveeren den beteren gang van zaken in het Bloembollenbedrijf. Eveneens dient vermeld, hoe een fabriek van wollen dekens hier ter stede belang rijke toeneming van haren export boekte en in diverse andere bedrijven mede een zeer flauwe hoop leeft, dat verruiming van den sterk ingeschrompelden export niet meer onmogelijk is. Ook dezilverfabriek te Voorschoten meldt een toeneming van bedrijvigheid, hoofd zakelijk omdat de productie op massa- fabricage werd ingesteld. De prijsverschillen met andere landen en de handelsbelemmeringen zijn echter he laas voor meerdere artikelen van een der gelijke beteekenis. dat een depreciatie van den gulden van 19'/!% a 20% geen stimu- leerenden Invloed meer kan uitoefenen. Alhoewel zulks niet een in alle opzichten betrouwbare maatstaf is, zegt het voor den export uit ons district toch wel iets, dat in vergelijking met het jaar 1935 de totale waarde van de door de Kamer afgegeven certificaten van oorsprong voor diverse industrieele producten die hun weg naar het buitenland vonden, hoewel in vergelij king met voorheen nog zeer gering is toege nomen. temeer waar deze cijfers voor beide jaren betrekking hadden op dezelfde goe derensoorten. Zoo verstrekte in het laatste kwartaal van het afgeloopen jaar de Kamer voor Duitschland en Engeland b.v. Certi ficaten van Oorsprong voor export, meteen totale waarde van f. 42.865.tegen een totale waarde van f. 27.350.over dezelfde periode in 1935. De gewijzigde monetaire politiek is hier ongetwijfeld mede een sti mulans geweest. De werkloosheid. Ook de werkloosheid, genomen over het geheele district van de Kamer, is in het afgeloopen jaar, in tegenstelling met het Vonge jaar, niet gestegen. Op 1 December 1934 waren bij de ver schillende Gemeenten ingeschreven 8411; OP 1 December 1935: 9098, en op 1 Decem ber 1936: 9102 werkloozen. Een niet onbe langrijke toeneming in het afgeloopen jaar j[®rtopnde nog de gemeente Leiden met cir ca 300 en Alphen a/d. Rijn met circa 90 werkloozen. _,Ee.n daarentegen niet onbeduidende ver- mmder'ng sinds 1 December 1935 kwam tot mting in de gemeente Katwijk met circa

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9