Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 12 Januari 1937 SPORT INGEZONGEN /TUKKEN THIJS IJS EX DE BOOZE KABOVTEB VOETBAL. COMPETITIESTANDEN KJÏ.V.B. Kes. 2e klasse A. vue n 13 9 3 1 34—20 21 HYV n 13 9 2 2 30—13 20 ADO ni 13 7 2 4 37—28 16 Gouda n 12 7 1 4 30—25 15 Quick n 13 6 2 5 35—36 14 Alphen H 12 5 1 6 2631 11 Schevening. n 13 4 2 7 21—28 10 Olympia II 13 4 2 7 2435 10 hbs m 11 3 0 8 23—35 6 bmt n 11 2 1 8 15—29 6 Res. 3e klasse A. vue m 13 10 1 2 50—29 21 Lugdunum n 13 9 2 2 48—24 20 LFC n 13 9 0 4 38—27 18 UVS H 12 7 2 3 27—15 16 ASC n 13 6 1 6 35—29 13 hw m 12 5 2 5 2&—20 12 ADO IV 12 3 3 6 19—30 9 Quick m 12 3 1 8 18—30 7 Alphia EE 13 1 4 8 18—32 6 Bodegraven n 13 1 2 10 15—55 4 VERSTERKING VOOR U.V.V. (UTRECHT) Naar De Sportkroniek meldt heeft Van Nol, die tot voor kort de middenvoorplaats bij Blauw-Wit bezette, vóór 1 Januari j.l. overschrijving aangevraagd naar U.V.V. Ook de P.S.V.-middenvoor H. van Kooyk (ex-Alphen) vroeg voor genoemde datum overschrijving naar U.V.V. aan. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL BOND. Uitsagen van Zaterdag en Zondag j.l. Adspiranten, kl. I: Noorderkwartier I Oosterkwartier I 02. Leden, kl. II: Algemeene nVicus Orientis m 10; Algemeene UIZuider kwartier I 32; Noorderkwartier n Morschkwartier I 02. Overzicht. Noorderkwartier gaf den kampioenen in de adspiranten-afdeeling heel wat beter partij dan de vorige keer. Thans was er niet veel krachtsverschil en van een abso lute meerderheid van Oosterkwartier was Zaterdag j.l. dan ook geen sprake. De Kooiclub wist voor de rust slechts één keer te scoren, waarna zij er in de tweede helft iiti slaagde haar voorsprong tot 20 op te voeren. Verder kwam zij echter niet, zoodat zij met een pcovere 20 zege genoegen moest nemen. De ontmoeting Oosterkwar tier HENoorderkwartier n kon, wegens vele ziektegevallen aan Noorderkwartier- zijde niet doorgaan. In de tweede helft der Leden-afdeeling verraste Algemeene in vriend en vijand door Zuiderkwartier voor het eerst sedert haa LE B - lidmaatschap in het zand te doen bijten, waarmee ze haar tweede twaalftal geen geringe dienst bewees. Aldra konden de blauw-witten een 2Q voor sprong nemen, dank zij schoten van Wijting en Harteveld. Weliswaar scoorde Labordus voor Zuiderkwartier tegen (21), doch nog vóór de rust bracht Algemeene dcor Vair Houten den stand op 31. Hoewel Zuiderkwartier in de tweede helft geducht op kwam zetten, konden de blauwgelen het toch niet verder brengen dan één simpel doelpuntje van de hand van Voorzaat, zoodat ze tenslotte hun eerste nederlaag moesten aanvaarden, Algemeene H, dat door deze onverwachte nederlaag van haar concurrente dus een goede dag had, was zelf echter minder op dreef. Weliswaar was zij, dank zij uitste kend werk van Kikkert c.s. in het midden vak, voortdurend in den aanval, doch na één doelpunt van Van der Broek bleek zij haar kruit verschoten. Het einde kwam darjialve met een magere 10 zege op het t-ccéi heusch niet zoo heel sterke Vicus Orientis UI. Morschkwartier deed goed werk door Noorderkwartier n met 20 te kloppen. De Morschkwartierders speelden zeer enthou siast, waardoor hun spel nogal forsch was. Ook hier deed het middenvak, met Hei- dema aan het hoofd keurig werk. Na de rust zette Morschkwartier haar meerder heid door schoten van Van der Kasteele en mej. Nieuwenburg in punten om. ZWEMMEN. Zwemsters niet naar Inriië. Beslissing genomen door K.N.Z.B.r bestuur in verband met de leidster-kwestie. Naar wij vernemen heeft het dagelijksch bestuur van den Kon. Ned. Zwem Bond in zijn Maandagavond gehouden bijeen komst besloten den Nederlandsch-ïndi- schen Zwem Bond te berichten, dat het geen kans heeft gezien aan de eischen, door den N.I.Z3. met betrekking tot een eventueele tournee van Nederlandsche zwemsters naar Indië gesteld, te voldoen. Er was, naar men zich herinnert, ge- eischt, dat alle vijf uitgenoodigde meisjes onder één leidster zouden komen. De tour nee zal dus thans geen doorgang vinden. WILLY DEN OUDEN EN ANNIE TIMMERMANS TE OSLO. PAARDENSPORT. INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE BERLIJN. Nederlandsche deelneming. Van 29 Januari tot 7 Februari wordt te Berlijnter gelegenheid van de z.g. Grime Woche een internationaal concours hip- pique gehouden, waarvoor ongeveer 3000 inschrijvingen zijn binnengekomen. Vooral voor de verschillende springnummers be staat groote belangstelling. Behalve de beste Duitsche ruiters zullen te Berlijn Deensche, Zweedsche, Hongaarsche en Tsjechische deelnemers aan den start ver schijnen. Zeer waarschijnlijk komen ook vertegenwoordigers der Vereenigde Staten naar de Duitsche hoofdstaid. Naar wij vernemen zal ook Nederland te Berlijn door enkele ruiters vertegenwoor digd warden. Zoo neemt luitenant Greter aan onderscheidene springnummers deel met de paarden „Carina", waarvan hij eigenaar is. met „Trixie", een rijkspaard, en met „Ernica" van het Colenbrander- fonds. Voorts ligt het in de bedoeling met enkele burgerruiters in te schrijven. Zoo zullen de heeren D. H. Pasman, E. Kahn en de reserve-luitenant J. J. Gruppelaar in ver schillende nummers voor burgerruiters starten, om. in den landenwedstrijd, welke voor de eerste maal zal worden gereden en waarvoor ook een equipe van Hongarije en Duitschland staat ingeschreven. Oorspronkelijk zou de burgerruiter, de heer Modderman naar Berlijn gaan, doch wegens ongesteldheid zal dit voor hem niet mogelijk zijn. Men heeft den heer Kahn, die zoo'n uitstekend figuur heeft geslagen in de military tijdens de Olympische spelen te Berlijn, bereid gevonden zijn plaats in te nemen. tr.; 4. S. Revallier, den Haag, 5 gew. part., 20 ontv. en 25 geg. tr.; 5. P. Sjerp, Amster dam, 4 gew. part., 19 ontv. en 23 geg. tr.; 6. A. Batenburg, Amsterdam, 3 gew. part., 26 ontv. en 15 geg. tr.; 7. H. J. Boxma, den Haag, 3 gew. part., 27 ontv. en 24 geg. tr.; 8. P. de Graaf, den Haag, 2 gew. part, 30 ontv. en 29 geg. tr.; 9. W. Bos, den Haag, 1 gew. part., 30 geg. en 13 ontv, tr. WIELRENNEN. OM DEN STEVAN VEGER-BEKER. Wedstrijd, georganiseerd door Nieuw Swift. In het verslag van den feestavond van Nieuw Swift, hebben wij gisteren een na- tlonalen wedstrijd dezer vereeniging aan gekondigd. Men deelt ons nader mede, dat het betreft een wedstrijd (niet nationaal, doch uitsluitend voor Leidenaars), om een door den penningmeester van Nieuw Swift den heer Holswilder, geschonken prijs, welke „Stevan Veger-beker" genoemd is, naar den onlangs overleden bekenden ren ner. Ook niet-renners zullen aan die race kunnen deelnemen. SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN O. SCHERMEN. WITMANS WINT IN DEN HAAG. Fraaie resultaten van onze landgenooten. De zwemsters Willy den Ouden en Annie Timmermans zwommen eergisteravond te Oslo, waar zij fraaie successen boekten. Willy den Ouden wist de 100 meter vrije slaig te winnen in don goeden tijd van 1 min. 6 2/5 sec. terwijl haar clubgenoote tweede werd in 1 minuut 9 4/5 sec. Onze landgenooten namen ook nog deel aan het nummer 100 meter rugslag. Hier noteerde Willy den Ouden een tijd van 1 minuut 21.7 sec. terwijl Annie Timmermans er 1 minuut 26 sec. over deed. LAWN-TENNIS. VINES IN HET ZIEKENHUIS. De tournee van Perry, Vines es. moest onverwachts afgebroken worden, daar Vines aan een zware influenza lijdende is. Hij is in het ziekenhuis van, Chicago op genomen. Een aanmoedigingsprijs voor De Troye. In de Residentie is in het feestgebouw „de Gallerij" ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der „Vrije Wapenbroeders" een nationalen wedstrijd op floret gehou den voor de 2e klasse. Het aantal inschrij vingen bedroeg 32 die op vier loopers in poules van 8 werden verdeeld. Hoofdlei der was de heer L. Stam. Dat de deelname vrij algemeen was bleek uit het feit dat uit verschillende belangrijke schermeentra ochermers waren opgekomen, n.l. uit Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Alkmaar, Leiden en Oegstgeest. Uit de 4 poules van 8 gingen er 5 over naar de demifinale, waaruit dan weer 9 schermers in de finale werden vereenigd, die op 2 loopers trokken. Er waren eenige goede jonge krachten bij, die hun stijl ge durende den geheelen wedstrijd wisten te bewaren, wat niet direct van alle scher mers kon worden getuigd. Jammer was het dat de goed en sterk werkende Dreef met eén treffer verschil werd uitgeschakeld voor de finale. Ook de jongste schermer, de 16-jarige J. L. de Tröye uit Oegstgeest werd door den oneven treffer juist voor de fi nale geëlimineerd. Na afloop van den wed strijd had hij bij eenparig besluit van de jury echter bij monde van den heer Rem merswaal een hulde in ontvangst te nemen voor zijn goed spel en kranig werk en bo venal voor zijn sportieve houding. Een fraaie medaille als aanmoedigingsprijs werd zijn deel. Het spannende verloop van den strijd gaf al spoedig te zien, dat de heeren Witmans en van Zuylen tot de sterksten behoorden. Hun manier van werken was rustig en beheerscht, terwijl ze oog hadden voor de door de tegenstanders gemaakte fouten. In een fraaie partij tusschen Wit mans en van Zuylen onderling wist Wit mans te zegevieren, echter daardoor ont ging van Zuylen de 2e plaats welke hem ioekwam. De uitslag was als volgt; 1. E, Witmans, Schermver. Oegstgeest, 7 gew. part., 14 ontv. en 30 gegr. tr.; 2. P. Kind, Rotterdam, 6 gew. part. 13 ontv. en 23 geg. tr.; 3. H. van Zuylen, Schermver. Oegstgeest, 6 gew. part. 20 ontv. en 27 geg. De competitie. Na een paar weken rust is gisteravond de competitie weer ingezet met den wed strijd te Hazerswoude, gespeeld voor de 2e i kl. A.. tusschen het eerste tiental van de schaakclub aldaar en het eerste tiental van Taver.o. De uitslag was een 5'/i3*/i over winning voor Hazerswoude I. Een partij werd afgebroken, doch zal wel voor Ta- vcno I gewonnen zijn, zoodat de einduit slag dan 5'/t4Vt voor Hazerswoude wordt. De volledige uitslag laten wij hier volgen: Johs. van Veen (H.)-J. Kanbier (T.) 10 G. Ruys-A. Sjardijn 10 Jac. v. d. Toorn-H. J. Neuteboom 1—0 J. P. Cok-A. Barkema x—x A. Harkes-J. Jansen 01 C. Buitenhuls-J. Martijn 10 C. van Veen-P. Barkema 01 T. Dorsman-H. C. Kriek 'h B. Cok-J. Scharloo 10 M. Ravensberg-J. Snel 01 Totaal 5Vï3ViX (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VADERLANDSLIEFDE. Men houdt er tegenwoordig in ons land een eigenaardig begrip van Vaderlands liefde op na. Met de feestelijkheden ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk heeft men kun nen constateeren, dat meer menschen dan voorheen het geval was, met oranje ge tooid waren. Welk een voorbeeldige trouw aan Vorsten huis en Vaderland zou men wellicht den ken! Maar dan een heel eigenaardige trouw, als men bedenkt, dat deze zelfde oranje- dragende Vaderlandslievende Heden wet telijk gedwongen moeten worden aan de weermacht van dat land deel te nemen, en zij hun geluk niet weten als zij om de een of andere reden vrijgesteld van militairen dienst zijn. Laat men toch wel bedenken, dat het vaderland dienen, waar men altijd den mond over vol heeft, nog wel iets meer Is dan oranje-strikjes dragen en vaderlands lievende liederen zingen alleen. M. C. SCHOUTEN. AALSMEER. De sni) bloemenhandel. De afgeloopen week is ongetwijfeld zoowel voor den bloemist als voor den handel in 't algemeen ongunstig verloopen, met het ge volg, dat verschillende bloemsoorten meer of minder in prijs zijn gedaald. Wat de se ringen betreft, van welk product dagelijks massale hoeveelheden worden aangevoerd, zoowel in witte als gekleurde variëteiten, de prijzen waren voor den kweeker veelal teleurstellendvoor de betere kwaliteit werd van 1223 cent per tak betaald. Het aan bod van rozen dat, den tijd van het jaar in aanmerking genomen, tot omstreeks Nieuwjaar flink was te noemen, werd de laatste week kleiner, waardoor de betere kwaliteit zich ongeveer nog op een bevre digenden prijs kon handhaven. Als hoogste opbrengst gold voor deze bloemen pl.m. 20 ct. per stuk. Hoewel de Am. anjers vlug verhandeld werden, daalden ook de prijzen van deze bloemen, evenals van de freesla's waarvan het aanbod zich belangrijk uit breidde. Als hoogste prijzen werd voor deze bloemsoort 1623 cent per bosje betaald. Goede kwaliteit convallaria werd in prij zen van 45'/i cent per stuk verhandeld. Van bloelende prunustakken komt nu een fiink aanbod en langzaamaan breekt de tijd aan, dat dit product beter in kwali teit wordt. De prijzen van prunus bewo gen zich dn dalende lijn, met als hoogste opbrengst 10 ct. per tak. Van sneeuwballen komt al aanbod van eenige beteekenis en deze mooie takken werden van 811 cent per stuk verhandeld. Groote hoeveelheden bolbloemen werden dagelijks uit verschii- 'ende centra aangevoerd en hier aan de veilingen verhandeld. Wat de prijzen be treft, deze waren Zaterdag als volgt: bol- tulpen, per 100 f. 0.401.30, snijtulpen (per 12) 2637 cent, narcissen (per 12) 1216 cent, hyacinthen l'/s4cent per stuk. Het plumosus snijgroen was gewild en bracht in goede kwaliteit tot 40 ct. per 10 ranken op. Als nieuw product van het sei zoen deden de Japansche kerstakken hun intrede, welke tot 84 cent per stuk op brachten. Aan de veilingen van potplan ten, vorige week Dinsdag en Zaterdag ge houden (de Donderdag was door de ten toonstelling uitgeschakeld) was een flink aanbod van velerlei soorten producten. De prijzen waren veelal aan den lagen kant. Als hoogste opbrengst gold voor de pro- mula abc 27 ot., begonia's 75 ct„ cyclamen 80 ct„ azalea's f.2.clivia's f. 1.10; erfor- bia's 23 ct. en araucaria's 55 ct. per stuk. De collecte voor de Herv. Diaconie op Oudejaarsavond alsmede een tweede col lecte brachten tezamen f. 151.95 op. 15. Baardenspons maakte dus 't bosch weer vrij en Paddekwist deed ook nu wat hij zei; hij riep zijn vrienden bij elkaar voor 't laat ste feest van 't jaar allen, ook de elfjes, kwamen! Men at tesaam' een maaltijd op van paddestoelen, noten, bramen; bloemen-honing, rozendauw werd er gedronken en oolijke kabouter versjes klonken. Ja, 't kabouter-blaasorkest deed vreeselijk zijn best; het geschetter en gepiep ging onvermoeibaar voort en werd in 't heele bosch gehoord. Tenslotte deden allen, met elkaar, als paar of in een kransje, een lustig, vroolijk dansje! Dickie bleef tot adht uur bij die pret, maar toen moest hij naar bed doch Thijsje deed heel rustig mee en danste wel voor twee. Oude Baardenspons zat er steeds middenin en had het heel erg naar zijn zin; hij sloeg zich op de knieën van plezier en riep: „Ik blijf voor altijd hier! In deze buurt wil Tc wonen en 'k zal mij van mijn beste zijde toonen!" 't Orkest ging voort, op volle kracht, tot in het midden van den nacht; allen waren heel tevree, ied're dwerg en elf deed mee en danste, met plezier en Ijver, tusschen de Woomen om den vijver. En eindelijk, bij 't schijnsel van de maan, zijn zij heel blij naar huls gegaan. HAARLEMMERMEER. Een derde Kcrk-inbraak. Een of meer ongewenschte bezoekers heb ben 's nachts Ingebroken in de Ned. Herv. I Kerk aan den Hoofdweg te Abbenes. Ze hadden aan de achterzijde een gat in het raamkozijn van de consistoriekamer ge boord. daardoor gelegenheid gekregen de oen te verwilderen en het raam te openen en hebben zich zoodoende toegang tot het gebouw verschaft. De dieven hebben daar de kasten door het forceeren der deuren geopend en de daarin staande offerbussen ook die der zending opengebroken en van haar in houd. die naar schatting ongeveer f. 30 be droeg, ontdaan. Ook hebben zff nog getracht een oude, sterk geconstrueerde, eikenhouten kist, waarin het Avondmaalzilver was geborgen, te openen, doch dit is hun zelfs bii de vergeefsche pogingen om den bodem stuk te slaan niet mogen gelukken. De politie stelt een onderzoek in. Dit is nu in betrekkelijk korten tüd reeds de derde inbraak, die in een kerkgebouw in Haarlemmermeer gepleegd werd; eerst te Vijfhulzen daarna ln Badhoevedorp en thans te Abbenes. Het slot der Oranjefeesten in Haarlemmermeer. Tot besluit der Oranjefeesten werd in de Beurs te Hoofddorp een concert gegeven door de H.O.V. onder leiding van den heer J. H. Pooters: het Hoofddorp's Mannen koor „Zang en Vriendschap", directeur de heer H. Rijnbeek en het Chr. Dameskoor, directeur de heer N. v, Exter. Er heerschte, vooral bij het gezellig samenzijn een geest driftige stemming. Ook werden de prijs winnaars bekend gemaakt. De uitslag luidde: Etalagewedstritd: le pr. G. van Drlel; 2e pr. van Kalmthout en van Niel; 3e pr. H. Venbert; 4e pr. R. L. Krabbendam; 5e nr. Wed. M. Oldenburg; 6e pr. F. L. J. de Zwart: 7e pr. Gebrs. Kroezen; 8e pr. J. C. van Vliet; 9e pr. Jac. Wijn; 10 pr. G. El- zinga; 11 pr. Jos. Bölte: 12 pr. T. v. d. Poppe; 13e pr. J. Krabbendam; 14e pjr. W. v. d. Spek: 15e pr. L. Braakman; 16e pr. Gebrs, Kort. Oevelverliehting: le pr. P. J. van Drlel; 2e pr. mr. A. Slob; 3e pr. G. Oskam. Optocht: (vereenigingen) le pr. Gymna stiek en Athletiekvereeniging „Hoofddorp"; 2e pr. „Het Witte Kruis"; 3e pr. Fanfare korps „Excelsior"; 4e pr. Vierkant-jongens. Optocht (groepen): le pr. woonwagen; 2e pr. A.N.WH, Hoofddorp; 3e pr. IJscoman- nen; 4e pr. 2 clowns (kinderen Donker) Te Vijfhuizen hadden in de Geref. Kerk nog Oranje-filmvertoorüngen plaats. Ds. N. Diemer. pastoor Nieuwenhuizen en de heer A. C. Brörens voerden hierbij het woord. In de scholen werden de kinderen ont haald. C. O., die te Aalsmeer bij verschillende ingezetenen hoeden had ontvreemd, heeft zich ook in Haarlemmermeer op verschil lende plaatsen aan dezen diefstal schuldig gemaakt en werd door de politie aange houden. In zijn woning aan den Fortweg te Hoofddorp is op 64-iarigen leeftijd over leden de heer S. Jansen, die als assistent van den stationsdienst bii de Ned. Spoor wegen na een veeljarigen trouwen diensttijd was gepensionneerd en onge veer 10 jaren als zoodanig te Hoofddorp is werkzaam geweest. RIJNSBURG. Door den voorzitter van het Stembu reau ls verkozen verklaard tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland de heer A. In 't Veld alhier. Hij vertegenwoordigt in dat college de Herv. Ger. Staatspartij. De collecte voor emeritus predikanten en predikantsweduwen bedroeg in de Ned. Herv. Kerk f. 54.97. SASSENHEIM. Aan de gevolgen overleden. De 87-jarige heer v. d. B. die verleden week door een auto werd aangereden, is in het St. Bernardusgesticht aan de gevol gen overleden. Door het Burgerlijk Armbestuur en de Oranje-vereeniging zijn ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk, plus minus 250 ge zinnen verblijd met een feestgave bestaan de uit levensmiddelen. Het vernieuwen van de centrale ver warming in de Geref, Kerk is opgedragen aan de fa. Gebr. Schouten alhier, die be reids met de werkzaamheden een aanvang heeft gemaakt. VOORHOUT. Dr. Ir. M. DIJT OVER „DEVALUATIE". Vertooning van interessante films. De Directeur ir. A. Jacobs opende de reü nie der R.K. Landbouw-Wlnterschool. Er waren ongeveer 70 aanwezigen. Het bleek, dat deze school meer en meer successen gaat bereiken met de vorming van de oud- leerlingen, Dr. Ir. M. D. Dijt 1. i. te Haarlem behandelde dan het onderwerp: „Devalua tie, in het bijzonder in verband met de moeilijkheden voor land en tuinbouw". Spr. heeft met grafieken een duidelijk in zicht gegeven in deze moeilijke en veelbe sproken materie. HIJ was een tegenstander van devaluatie, maar vond dat Nederland ten behoeve vooral ook voor de agrarische bevolking in moest grijpen en niet achter de conjunctuur had moeten aanwandelen. De laatste eeuw telt drie crises. De eer ste, pl.m, 1825, greep niet zoo diep in. Door zelfvoorziening in eigen bedrijf, gevoegd bij spinnen en weven op de boerderij, bij een bevolking met minder behoeften, kon deze crisis niet zoo omvattend zijn. De tweede 18851896 was iets ernstiger. Ook toen was aanpassen mogelijk. De huidige crisis is echter catastrophaal. De samenleving bij de huidige maatschappij is veel gevoeliger. De schulden van zware hypotheken, rente en loonen en andere vaste lasten zijn voor Ne derland veel te hoog. De bedrijven zijn te zwaar belast (tuinbouw, bollen). De aan- koopen van grondstoffen zijn te hoog. De inkomens zijn schrikbarend gedaald. De koopkracht in goederen dus evenzeer. De bedrijfsuitkomsten van boeren, tuinders, bollenkweekers, veehouders worden geheel opgeslorpt door de vaste lasten, wat be drijfsverliezen ten gevolge heeft, met pre caire toestanden van gedwongen wanbeta lingen. Geen aanpassing ls meer mogelijk, al spreekt leder er over. Vooral van Sept. 1931 beleeft de credlteurstaat Nederland: daling export, sterke goederenimport, da ling van prijzen, alles door de te hooge waarde van den gulden. Nederland had ac tief moeten ingrijpen. Later deprecieerde de gulden om financieel-technische redenen, niet om economische. Op 't oogenblik is de waarde van den gulden nog te hoog. De de valuatie zou moeten bedragen 3035 pet. Dan zou Nederland internationaal weer op peil komen en zou er van een behoorlijke prijsstijging van de agrarische producten sprake kunnen zijn. Zuidelijk zette spr. uit een. dat goud niet waardevast is. Nu in 1937 de overschotten op de wereld weer op zijn is voor Nederland de tijd aangebroken voor export. Export-veroveringen voor de toekomst zullen voor Nederland heilzaam zijn; op t oogenblik zal het geld kosten. Spr. ziet de toekomst nog niet rooskleurig in; inflatie staat voor de deur. Prijsstijging is aan het baanbreken. Hoogere voederkosten zullen zuivel, vee en pluimvee nog voorloopig drukken. Mogelijk kunnen de regeerings- steunmaatregelen spoedig vervallen, In 1938'39 kan een betere tijd baanbreken. Ir. W. B. L. Verhoeven te Wageningen sprak over „Zaaizaad ontsmetting in de landbouw". Deze leerzame lezing, verduide lijk met lantaarnplaatjes werd aandachtig gevolgd. Nog werd de film „Veeteelt en Veevoe- dingsgebied" „Meer welvaart" vertoond dié 3 uren duurde. Ir. Verhoeven Rijksveeteelt- consulent te Den Haag gaf hierbij een vlot te toelichting. Ook volgde een deel van de film „Wat Neerland biedt op veeteeltgebied". Voor belde films was het de primeur. Ze zullen nu overal vertoond worden, in het belang van den landbouw en veeteelt. Na diverse mededeelingen volgde sluiting. WARMOND. Jaarvergadering R.K. Staatspartij. In Hotel de Zon vergaderde de afd. War mond van de R.K. Staatspartij die slecht bezocht was. Na opening door den Voor zitter memoreerde spr. het overlijden van den heer G. Onderwater, in leven raadslid der gemeente, en werd voor den overledene een gebed gestort. Hij dankte o.a. den heer M. Sikking voor den door hem toegezegden steun aan de vereeniging en den heer den Dunne voor de wijze, waarop hij Warmond in de Kamer en Staten-Centrale vertegen woordigd heeft. Hierna las de secr. de no tulen die vastgesteld werden. Hij bracht ook het jaarverslag uit en de penningmees ter financieel verslag. Beiden hadden van den Voorzitter een woord van hartelijken dank in ontvangst te nemen. Boeken en bescheiden van den penningmeester werden in volkomen orde bevonden. Als leden der kas-commissie voor het jaar 1937 werden benoemd de heeren W. van Winsen, Th. Weyers en G. Zwetsloot. Overgegaan werd tot voorloopige candidaatstclling voor leden der 2e Kamer. Door het Bestuur werden aanbevolen de heeren A. J. Loerakker, H. E. v. d. Brule, C. M. v. d. Weyden en Ch. Weiter, welke voordracht werd aangeno men. 2 4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14