Griep v/icks 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Januari 1937 Biad No. 23557 I GEMENGD NIEUWS Installatie van den heer F. W. A. Eikerbout Als schoolhoofd te Katwijk-aan-Zee. V VapoRub RECHTZAKEN LUCHTVAART Ernstige autobotsing te Muiden. Als gevolg van verblindende verlichting. Tal van gewonden. Gisteravond om negen uur Is een vracht auto van den Amsterdamsclien kolenhan delaar Goes uit de Albert Cuijpstraat, wel ke in zeer snelle vaart den Oostelijken op rit van de Merwedebrug te Muiden op reed, vermoedelijk ten gevolge van het ver blindend licht van een tegenligger in bot sing gekomen met dezen wagen, een per sonenauto van den heer T. uit Apeldoorn, waarin behalve de heer en mevrouw T., vier kinderen waren gezeten. Met een geweldigen klap vlogen de wagens tegen elkaar. Beide auto's wer den totaal vernield. De motorrijder H. M. uit Amsterdam, die vlak achter de kolenauto reed, kwam in de ruïne te recht en bezeerde een knie. Ernstiger was het gesteld met den bestuurder van de kolenauto. den pl.m. 23-jarigen G. Zijn linkerarm werd geheel verbrijzeld. De zwaar bloedende man werd met een juist passcerenden trein van de Gooi- sche tram naar Diemen vervoerd, waar dr. Hartman een voorloopig verband legde. Met denzelfden tramtrein werd 't slacht offer meegevoerd tot den overweg aan de Linaeusstraat, waar de geneeskundige dienst den man overnam en hem naar 't O. L. Vrouwe-gasthuis vervoerde. Hier heeft men den verbrijzelden arm geampu teerd. Van de zes inzittenden van de personen auto werd mevr. T. zwaar gewond. Nadat dr. Niekerk uit Muiden haar de eerste hulp had verleend, Is zij naar een ziekenhuis vervoerd. De heer T. en de vier kinderen, die allen kleinere snijwondjes opliepen, zijn met een andere auto naar Apeldoorn ver der gereisd 1RAG1SCH ONGELUK TE LINSCHOTEN. Man krijgt hartverlamming en geraakt in brand. Te Linschoten (bij Woerden) Is eergis- termiddag een tragisch ongeluk gebeurd, meldt het „U. D." Buren ontdekten dat er brand was ontstaan in de woning van den alleenwonenden C. de L„ een 71-Jarigen man. Zij waarschuwden den veldwachter, die zich met geweld toegang verschafte tot het huisje. Daar deed hij een verschrikke lijke ontdekking: de oude man zat geheel verbrand op zijn stoel bij het vuur. Toen het nog smeulende vuur was gebluscht, kon een ijlings geroepen geneesheer slechts den dood constateeren. Het lijk bleek grooten- ueels verkoold. Uit het onderzoek, daarna ingsteld, kwam vast te staan, dat de man een hartverlam ming had gekregen, daardoor een Ietsje van zijn stoel schoof en met zijn voet in de stoof terechtkwam. Hierdoor geraakten zijn kieeren aan het branden en binnen een paar minuten moet hij al verbrand zijn geweest. Tijdens de huiszoeking, die men verrichtte, deed men een merkwaardige ontdekking. Men vond in alle hoeken en gaten van de kamer los geld en briefjes van tien en twintig. Overal haalde men geld te voorschijn, achter de kachel, in laden, uit de lampTotdat men ten slotte een hoop geld bij elkaar had ter waarde van niet minder dan 491 gulden. Aan zilvergeld vond men er 109 gulden. BRAND IN BETONFABRIEK TE ROTTERDAM. Gisteravond is brand ontstaan in de be- tonfabriek van de firma wed. H. Troost aan den Hoogen Dijk te Rotterdam (voor malige gemeente Pernis). Omstreeks halfacht merkten enkele be woners van Pernis, die op den Ring aldaar bezig waren met het afbreken van ver sieringen. een rooden gloed tegen den hemel. Zij gingen eens op verkenning uit en merkten toen. dat aan den Hoogen Dijk brand was uitgebroken. Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt de brand weer alarmeerde. Aangezien het terrein onmogelijk met een wagen te bereiken is, werd een drijvende stoombrandspuit, de Havendienst H, gezonden. Toen deze ter plaatse kwam, was van de betonfabriek biet veel meer over dan een ruïne. Het gebouw, dat ongeveer 30 bij 8 meter groot Is. en dat uit een verdieping met een zol der bestond, was uit steen opgetrokken en met pannen gedekt. In de fabriek werkten mannen, die de werkplaats omstreeks 5 uur per boot hadden verlaten. Ongeveer een uur later is de bewoner van het andere pand, een arbeider van de Matex, hog langs de fabriek gekomen, maar toen heeft hij niets verdachts bespeurd. Van den brand heeft hij trouwens niets gemerkt, voordat de brandweer ter plaatse kwam. De brand is met twee stralen op de pomp gebluscht. De oorzaak van den brand is niet bekend. „Vad." NEKKRAMP Te Kollum (Fr.) doen zich twee geval len van nekkramp voor. De patiënten zijn een 36-jarige vrouw en haar 2-jarig zoon tje, wonende aan de Kellylaan aldaar. De toestand van de moeder was gistermiddag hoogst zorgwekkend. DOOR HOLLENDE PAARDEN VOORTGESLEEPT. Gistermiddag ls te Haarle (Gem. Hellen- dcornl een ernstig ongeval gebeurd. Toen de landbouwersknecht M„ in betrekking bij Wiggers twee paarden naar de weide bracht, struikelde hij en viel, terwijl de Daarden op hol sloegen. Doordat M het touw waaraan hij de paarden leidde, om hel middel had gebonden, werd hij door de voorthollende dieren over den bevroren zandweg meegesleurd. Zwaar gewond werd M. bij Wiggers binnengedragen. Een twee tal geneesheeren uit de omgeving, die spoe dig aanwezig waren achtte den toestand van het slachtoffer hopeloos. De heer F. W. A. Eikerbout. De installatie van den heer F. W, A. Eikerbout als hoofd der Chr. U.L.O.-school te Katwiik Zee had gisteravond plaats in het schoolgebouw aan de Voorstraat aldaar. Aanwezig waren het bestuur der school, de wederztidsche ouders van den heer en mevr. Eikerbout. het oud-hoofd der school de heer W. B. Hofman en echtgenoote het personeel der beide scholen, vele ouders der schoolgaande kinderen enz. Bericht van verhindering was o.a. binnengekomen van den burgemeester en den gemeentesecre taris. De voorzitter van het bestuur, de heer C van Tongeren heette allen welkom, liet zingen Ps. 68 10 en ging voor in gebed; vervolgens las hij een gedeelte van Joh. 21. De voorzitter sprak hierop den heer F. W. A. Eikerbout toe namens het bestuur der bijzondere scholen. Nu u gereed staat, aldus spr, uw functie als hoofd van onze Ulo schooi te aanvaarden kan ik mii voor stellen. dat u verkeert in een dankbare stemming der ziel. U heeft nu bijna zestien jaar lang uw krachten gegeven aan onze school en dat met een toewijding gedaan, die door het bestuur ls gewaardeerd. En die toewijding heeft een zóó nuttige uitwerking gehad dat het bestuur, toen de vacature kwam. niet geaarzeld heeft u op het dubbel tal te plaatsen De tijd. welke achter ons ligt. Is moeillik geweest. Onder hoogen druk moest, vooral in de bovenschool, worden gewerkt en bii de zeer veel wisselende mu taties bleef cli naast den heer Hofman per manent op uw plaats. En dat deedt ge niet alleen! De leerlingen, die apart steun noo- dig hadden, deden nooit tevergeefs een beroep op uw welwillendheid Zoodoende kwam cr een verlengstuk aan uw school uren. dat soms die schooluren zeer nabij kwam en méér dan eens overtrof. De aan gename wiize. de intensiviteit, waarmede u les geeft, het kennelijk leggen van uw ziel in uw werk. ls steeds gewaardeerd door allen. die. met u en uw werk in aanraking kwamen. U heeft een stempel gezet op de genen. die ge onderwijs gaaft. Of de jongens het leeren ellendig vonden of prettig, uw wijze van les geven was voor hen allen steeds een bron van genot! En als er dan ook geweest zijn. die het voor oogen ge stelde doel niet hebben bereikt, zullen zij dit zeker u niet aanrekenen. En nu is het dan zoover gekomen, dat u de taak als hoofd zult overnemen uit handen van den heer Hofman met wien ge steeds aangenaam hebt samengewerkt. Gij zilt nu in zijn plaats benoemd en gereed zijn taak over te nemen, een veelzijdig, een teere. een vast- beradene. In ons bijzonder onderwijs wor den vooral ortze kinderen gebracht onder SERIE INBRAKEN OPGEHELDERD. Gedurende den laatsten tijd werd In de omgeving van Utrecht herhaaldelijk inge broken, o.a. in Zuilen, Oude Rijn, Zeist, Maartensdijk. Vreeswijk, en Houten. Ook De Bilt werd niet met rust gelaten. In een achttal woningen drongen de die ven binnen en ontvreemdden verschillende voorwerpen en geld. Veel sieraden werden vermist, o.a. gouden horloges, waardevolle kettingen, ringen, enz. Eigenaardig was het. dat na een inbraak ook rijwielen ver dwenen waren. Deze rijwielen werden ech ter in de stad Utrecht teruggevonden, zoodat men concludeerde, dat de rijwielen alleen gebruikt werden om uit de voeten te komen. Dank zij de samenwerking tusschen de gemeente-politie uit de reeds genoemde plaatsen, de politie te Utrecht en de rijks- veldwacht. is het in den afgeloopen nacht gelukt, twee personen te De Bilt aan te houden. Een der aangehoudenen was- in het bezit van een geladen pistool, terwijl de andere een groote hoeveelheid sieraden, ringen, horloges, ehz. bij zich droeg. Het onderzoek is nog ln vollen gang. LIJK VAN ONTVOERD KIND GEVONDEN. Een kinderlijkje, dat men te Everett (staat Washington, V. St.) in de sneeuw heeft gevonden, is geïdentificeerd als dat van den kleinen Charles Mattson. het zoontje van dr. Mattson uit Tacoma. Het kind was op 27 December onder de oogen van zijn 12-jarig zusje ontvoerd door een gewapenden en gemaskerden bandiet, die een briefje achterliet, waarin een losprijs werd geëischt. De kleine schijnt op beestachtige wijze te zijn vermoord. Het gezichtje was ge zwollen en met bloed overdekt. In 't hoofd bevond zich een gat en verscheidene voor tanden ontbraken. De ontdekking van het lijkje heeft allenvege in het land groote verontwaardiging gewekt. den diepen indruk van de leidingen Gods reeds ln hun jonge leven. In de vacature als onderwijzer van den heer Eikerbout. aldus vervolgde de heer van Tongeren, benoemde het bestuur den heer Bentsnlider. die van Naarden gekomen is. Het zal. waarde heer Bentsnlider niet lede ren onderwijzer bii het intreden in zijn nieuwen werkkring gegeven zïin zooals u nu. te worden geïnstalleerd. Dat gaat in den regel wat eenvoudiger. Maar bil deze ge legenheid straalt er ook op u wat af van den glans van dezen avond. Uw benoeming had een nogal vlot verloop. Wanneer de resultaten van uw onderwijs aan onze school daarmede parallel loopen. dan heeft het bestuur géén zorg. Ik kan u garandee ren een prettige werkkring, een gezellige omgang, wanneer u zich ten volle geeft aan uw arbeid! Een goede inrichting voor Biizonder Ulo onderwijs, ging spr. voort met gedegen voorbereiding in onze opleidingsschool, is een levensbehoefte voor een gemeente als de onze. Nauwe, loyale samenwerking van ons bestuur met het gemeentebestuur kan niet anders dan beide ten goede komen. Het bestuur schenkt u mlinheer Eikerbout ziin volle vertrouwen, wetende, dat dit ons en onze school van uw züde eveneens ten volle wordt gegeven. Wii ziin ervan overtuigd, dat wii voor onze kinderen in u heb ben den vriend hunner jeugd den veiligen gids op hun pad. mits zii u laat leiden door Hem. die over alles gaat. Namens het be stuur draag ik u de leiding van onze boven school aan u op en hoon. dat God ziin zegen moge geven op uwen arbeid, (ap plaus) De heer Hofman, het afgetreden hoofd der school, stelde dan den heer Eikerbout voor als onderwijzer, als opvoeder. Hii is zich bewust van de grootschheid van zijn taak. De heer Eikerbout heeft de gave het jongenshart goed te kennen. De taak van den onderwijzer is zwaar, hij moet ook op voeden. Ik aarzel niet den heer Eikerbout een opvoeder te noemen. De taak van den onderwijzer is ook. dat ziin leerlingen het gestelde doel bereiken. De heer Eikerbout met ziin breede ontwikkeling, ziin opge wekt karakter, ziin vurige liefde voor ziin werk. zifn groote capaciteiten, zal uw kin deren werkelijk ..onderwijzen". Tot u, mijn heer Eikerbout. Zóu lk willen zeggen: „Ga door. zooals u begonnen bent: trouw in uw werk. met vasten gang door goed gerucht en kwaad gerucht. Is gebrek aan waardee ring wellicht ondankbaarheid uw deel, denk aan het woord van J. P. Coen: „Ende desespereert niet", wetende, dat u bezig bent in 't hart uwer leerlingen een monu ment te stichten, gefundeerd op hun liefde voor u. Moge God,en onze school zegenen" (applaus). Het hoofd der school, de heer Eikerbout., gaf uiting aan ziin ootmoedige dankbaarheid jegens God voor dezen zeer schoonen dag in ziin leven. Hij verheugde zich over het geen door den voorzitter gezegd is en dankte hem daarvoor, mede namens ziin vrouw, hartelijk. Spr. gevoelde zich gelukkig den heer Hofman ziin leermeester te mogen noemen. Uw werk te mogen voortzetten is mij een groote eer! Het is mijn oprechte begeerte mlin volle krachten aan mijn ar beid te geven. Moge God mij daarbij steu nen. (applaus). Nog werd het woord gevoerd door den heer Boender, onderwijzer aan de school: door den heer A. den Dikken namens de ouders der schoolgaande kinderen. Door den heer Eikerbout uit Leiden, vader van het nieuwe hoofd. Hij sprak een woord van dank tot het bestuur voor het vertrouwen in ziin zoon gesteld: het ls de kroon van ons werk; ook richtte hii het woord tot zün zoon. hii eindigde met tot hem te zeggen: ..Vertrouw op God, de uitkomst zal dan niet falen". Ook werd nog gesproken door den geïnstalleerden onderwijzer den heer Bent- snijder. Het slotwoord werd gesproken door den heer van Tongeren. Hii deelde nog mede. dat het bestuur besloten had aan de kin deren der scholen een bruidsportret van het Vorstelijk paar te zullen schenken. Na verklaard te hebben, dat de heer Eikerbout nu als hoofd der school geïnstalleerd was, liet lui zingen den Avondzang, waarna hij met het „Onze Vader" sloot De thee werd nu rondgediend en bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. en verkoudheid DIRECT behandelenl Wrijf in met 5020 (Ingez. Med.) NEGENTIEN PERSONEN IN EEN SNEEUWSTORM OMGEKOMEN. Een sneeuwstorm ln Californië, welke 48 uur duurde, heeft 19 personen van 't leven beroofd en een materieele schade van 100 millloen dollar aangericht. 15 tot 20 pro cent van den sinaasappel- en citroenoogst is vernield. In de vallei van de Sacramento zijn vele duizenden lammeren omge komen. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGEVALLEN. Een zeer ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad bij Korvofskaya in Sovjet- Rusland. Twee en dertig wagons en twee locomotieven werden vernield. Er zijn ver scheidene dooden en gewonden. Onmiddellijk is een aantal spoorweg beambten en de stationschef, die voor het ongeluk verantwoordelijk worden gesteld, gefusilleerd. In de nabijheid van Medellin (Columbia Zuid-Amerika) zijn twee tremen met el kaar in botsing gekomen. Twaalf menschen zijn gedood, een vijftigtal gewond. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het kantonge recht alhier terecht staan W. H. H., win kelier uit Gouda, omdat hij met zijn auto op het kruispunt Noordeinde-Kort Rapen burg de veiligheid van het verkeer op ern- tige wijze in gevaar had gebracht. Met zeer groote snelheid was hU het kruispunt ge naderd en geen voorrang aan het verkeer van rechts gegeven, waardoor een ernstige botsing met een andere auto was gevolgd, waarbij do auto's ernstig beschadigd wer den. Het O. M. eischte f. 20 boete of 14 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of 8 dagen hech tenis. L. G. van V., landbouwer te Voorschoten moest terechtstaan omdat hij met zijn vrachtauto op den Veursche weg te Voor schoten de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Verdachte had aan de linkerzijde de richtingwijzer uitgesto ken, maar was inplaats van links naar rechts uitgeweken en bovendien zonder eenlge waarschuwing achteruit gereden. De heer F. G. Kriek uit Voorburg, verklaarde dat verdachte op vreemde manier gereden had, door aan te geven dat hij links zou uitwijken en dan plotseling rechts uit te slaan. Op deze wijze had hij den geheelen weg versperd en hem op een dwaalspoor gebracht. Een botsing was niet meer te voorkomen; aan zijn auto was een schade van f. 40 aangebracht, terwijl hij f. 10 schade had geleden door het gemis van zijn auto gedurende 4 dagen, tezamen f 50 waarvoor hij een eisch tot schadevergoe ding indiende. Het O.M. eischte f. 20 boete of 14 dagen hechtenis en toewijzing der schadevergoe ding van f. 50. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot f 20 boete of 14 dagen hechtenis en toewijzing van den eisch der schadevergoeding van f. 50. W. V. uit Amsterdam moest terecht staan omdat hij met zijn auto op den Veursche weg een andere auto had inge haald en hoewel de doorgang niet vrij was geweest, toch was gepasseerd, waardoor hij een wielrijder ondersteboven had gereden waardoor deze kwam te vallen, ernstig ver wond en het rijwiel vernield werd. Eisch f. 20 boete of 14 dagen hechtenis. Uitspraak f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. M. W. uit Hilversum moest terecht staan omdat hij met zijn auto op de Haarlem merstraat bij de Hartebrugkerk, zonder eenige waarschuwing plotseling achteruit was gereden, waardoor hij den bakker J. van Zijp uit Leiden, die met zijn rijwiel achter de auto stond te wachten, omver had gereden, waardoor het rijwiel werd vernield. Het O.M. eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. G. A. B.. directeur eener broodfabriek te Leiden, moest terecht staan wegens over treding der Arbeidswet, doordat hij een bakkersknecht zonder vergunning arbeid had laten verrichten. Verdachte verklaar de geen opdracht tot dit werk gegeven te hebben, maar zijn broer, die ook als be drijfsleider optreedt, als hij afwezig is. Het O. M. zeide. dat het hier een prin- cipieel-juridische kwestie betreft en stelde de vraag: wie is de schuldige? De ambte naar vroeg ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter zal over 8 dagen uit spraak doen. Daarop moest dezelfde ver dachte nogmaals terecht staan omdat 5 gezellen om 4.10 's nachts deeg hadden be reid. Ook hier had verdachte geen op dracht gegeven, maar zijn broer. Het O.M. vroeg wederom ontslag van rechtsvervol ging- Over 8 dagen zal de kantonrechter von nis wijzen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een uitgebreide oplichtingszaak, waarin Mr. Loeff uit Boskoop de verdediging op zich had genomen, werd gisteren voor den Haagschen Politierechter behandeld. In deze zaak was D. v. d. M. uit Alphen verdachte. Diverse getuigen kwamen van hun ervaringen mededeeling doen. P. v. d. D. had eenige kalveren verkocht, die niet volledig waren betaald. P. R. leverde twee varkens, met gelijk re sultaat. W. R. verkocht twee koeien, zonder dat betaling volgde. H. O. had een een koe verkocht en G. C. K. twee koeien. Zoo verschenen er nog enkele andere ge tuigen, die wel geleverd hadden, doch geen betaling ontvingen. Sommige getuigen deelden mede, dat zij gedeeltelijk een betaling hadden verkregen, en ook vroeger met verdachte zaken had den gedaan. Mr. Loeff merkte op, dat verdachte zoo lang mogelijk aan zijn verplichtingen vol deed, totdat hjj failleerde. Waar verdachte door omstandigheden niet kon verschijnen, was het om juridi sche redenen niet mogelijk het) pleidooi van Mr. Loeff toe te laten. De zaak werd aangehouden. Terzake wederspannigheid tegen de poli tie, had mej. J. A G. uit Noordwijk zich te verantwoorden. Toen twee agenten kwa men om haar echtgenoot te halen, wegens een diefstal van bloemen, weigerde zij den toegang tot de woning, ook toen een mach tiging van den Burgemeester van Noord- wijk werd getoond. De juffrouw had toen met een stoel ge slagen, waarvan zij echter niets meer wist. Zij had de agenten ook uitgescholden, waarvan zij zich niets meer kon herinneren. De agenten waren volgens haar, on- heusch opgetreden. De agent Zuiderkom deelde als getuige mede, dat verdachte eerst met een stoel en daarna met een tafel wilde slaan. Ook de tweede agent vertelde dat er nog al eens moeilijkheden met het gezin zijn. Verdachte was van oordeel dat de politie haar „zoekt". De Officier van Justitie vroeg drie maan den gevangenisstraf. De Politierechter vonniste tot drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, benevens f. 14 boete subs. 7 dagen hechtenis onvoorwaar delijk. Als oorzaak van de overtreding, waarvoof mej. van G. uit Noordwijk zich had te ver antwoorden, moest nu haar man G. S. wegens diefstal van bloemen terecht staan. Een bollenkweeker uit Noordwijk, deelde mede, dat S. 150 gladiolen had geplukt, waarvoor hij geen toestemming had ver leend. Verdachte zette evenwel uiteen, dat er een soort samenwerking heeft bestaan met dezen bollenkweeker, hetgeen weer verband hield met een teeltvergunning. De Officier van Justitie vroeg vrijspraak. De Politierechter sprak verd. vrij. Wegens het benadeelen van de steunver lening te Alphen, had S. uit die gemeente zich te verantwoorden. Hij had f. 18.80 verdiend, doch volgens zijn zeggen ging er nogal wat af, doch in ieder geval bleef f. 13 over. Het was uit armoede gebeurd, zoo vertel de verdachte. De Politierechter begreep dat wel. doch dan mag iets dergelijks niet gedaan worden Maar bovendien schijnt de drank ook een rol gespeeld te hebben, volgens de mededee- lingen in het verbaal. De Officier van Justitie vorderde vier maanden gevangenisstraf. De Politierechter wilde, alvorens vonnis te wijzen, eerst een rapport over verdachte. UITVERKOOPEN EN OPRUIMEN. De kantonrechter te Amsterdam heeft onlangs de directeuren der firma Vroom en Dreesman aldaar veroordeeld tot f. 5 boete subs. 2 dagen hechtenis wegens over treding van art. 3 der wet betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkel bedrijf. Voor de ramen der uitstalkasten van het magazijn in de Kalverstraat was ni. een „recordverkoop" aangekondigd zon der dat aan de voorschriften, bij deze wet gesteld, was voldaan. Een cassatieberoep werd rechtstreeks bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt. Gisteren heeft mr. P. J. Witteman uit Amsterdam dit cassatieberoep toegelicht en erop gewezen, dat de wet betreffende het uitverkoopen en opruimen een zeer be perkte strekking heeft. Zij houdt logisch verband met jaars- en seizoenswisselingen, maar in het feitelijk tenlastegelegde en bewezenverklaarde is niet voldoende te vin den om een aankondiging van verkoopen in verband met jaars- en seizoenswisselingen, in den zin van art. 3, aanwezig te achten. De wet heeft den winkelier in het alge meen niet willen verbieden aan het publiek mede te deelen, dat hij tegen verlaagde prijzen verkoopt. Dit zou ook indruischen tegen de redelijke vrijheid die de handel behoeft en tegen de belangen van den con sument. f Het vonnis echter zou volgens pleiter, indien het in stand zou blijven, een der- geliijk funest gevolg hebben. Indien maar een verkoop tegen lage prijzen wordt aan gekondigd en gehouden op een tijdstip waarop het hoogseizoen juist is geëindigd, zou reeds daarmede gesproken moeten wor den van een verkoop in verband met een seizoenswissellng. Dit gaat zijn inziens te ver. De procureur-generaal zal 25 Januari conclusie nemen. in den kelder een zeilboot te bouwen! FORD GAAT WEER VLIEGTUIGEN BOUWEN. Reeds vroeger bouwde Ford groote trans portvliegtuigen, 'welke thans nog in een respectabel aantal dagelijks gebruikt wor den. Na eenigen tijd werd de bouw echter stopgezet. Thans gaat Ford echter kleine, goedkoope toestellen bouwen. Het zullen machines van het staartlooze type zijn, met een gesloten cabine voor twee perso nen en uitgerust met een eenigszins gewij zigde Ford V S-automotor. Bij serle-fabri- cage zal de prijs ongeveer 1000 dollar be dragen. Het is het voornemen deze vlieg tuigjes via de bestaande auto-dealer-orga nisatie te verkoopen. DE DIESELMOTOR WINT VELD. In Duitschland is de Dieselmotor reeds eenigen tijd als volkomen betrouwbaar, door de officieele luchtvaart-Instanties er kend, zij het dan na een periode van in tense en langdurige proefnemingen. Door het groolere gewicht per PK. van deze mo tor echter, levert zij slechts op langere trajecten voordeelen op. Do Luft Hansa voorzag dan ook al haar Dornier-vllegboo- ten, welke voor het transatlantisch luchtig verkeer werden gebruikt, van diesels. D8 volledige betrouwbaarheid en het rustiger rendament op langere vluchten, kwamen wel zeer tot uiting bij de tien proefvluch ten door de Duitsche verkeersmaatschappij gemaakt naar Noora-Amerika, Gezien de uitstekende resultaten door onze Oosterburen met dit type motor be reikt, zijn de Engelsche autoriteiten met het oog op hun, met de Pan American Air ways in samenwerking te exploiteeren luchtlijn Southampton—New York, beslo ten eveneens proeven met de luchtvaart diesel te gaan nemen. DE POSTVLUCHTEN. De „Edelvalk" is gistermiddag om 17.37 uur op Schiphol geland.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13