FILMAC Vorstelijk Huwelijk LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag f2 Januari 1937 Visscherij LAND- EN TUINBOUW De ongunstige stand der Clearing maakt het niet mogelijk den afzet naar dit land, alwaar de afnemers gaarne meer bollen willen koopen, te vergrooten. Goed geslaagde proeven voor export werden genomen in landen op het Zuide lijk halfrond, als Argentinië, Zuid-Afrika en Australië. De bloembollen, daarheen verzonden, ondergingen een speciale be handeling. Men hoopt, dat hier in de toe komst een nieuw afzetgebied veroverd kan worden, al ontveinst men zich niet, dat nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn. De totale export bedroeg in het jaar 1936: 43.500.000 K G. tegen een waarde van ongeveer 23 millioen gulden, en het Jaar tevoren 44.100.000 K G. tegen een waarde van f. 21.600.000. Uit vorenstaande gegevens blijkt, dat de export van bloembollen ondanks handels belemmeringen en contingenteerlngen vrij wel stabiel is gebleven. De toestand in het Bloembollenvak is in het algemeen genomen gezond, waardoor men ook met moed en energie het nieuwe jaar ingaat. Bouwmaterialen. Zooals de bouwvak-werkloosheidscijfers ook duidelijk doen uitkomen, is de alge- meene toestand in het bouwbedrijf evenals in het voorgaande jaar nog zeer ongun stig. Van eenige verbetering is geen sprake Op grond van diverse factoren kan gecon stateerd worden, dat de drukte in het bouwbedrijf in het afgeloopen jaar nog ge ringer was dan in 1935. Volgens de statistische gegevens werd in de eerste 10 maanden van het afgeloopen jaar aangevangen met den bouw van 23.599 woningen, tegen 34.123 woningen in het vorige jaar en 41.477 in 1934. een terug gang in twee jaren tijds met dus niet min der dan 42°Het totale bedrag aan ver strekte hypotheken bedroeg over de eerste 10 maanden in 1936: 179 millioen. over de zelfde periode in 1935 287 millioen en over 1934 440 millioen. De daling van de waarde van vaste eigendommen is in het afgeloopen jaar nog verder voortgeschreden. De in October plaats gehad hebbende devaluatie heeft echter op deze waarde-daling een gunstl- gen invloed uitgeoefend, waardoor een ver dere daling thans wel niet meer behoeft te worden gevreesd.Voor vele huiseigenaren die de wanhoop nabij waren, opent zich althans weder eenig perspectief. Algemeen hoopt men, dat in het komen de jaar de hypotheken wat gemakkelijker en ruimer zullen te krijgen zijn. Men ver wacht daarvan een toename van de druk te in de bouwbedrijven. Het percentage werklooze bouwvakarbei ders onder de leden van de werkloozen- kassen der gesubsidieerde vereenigmgen, bedroeg in dè week van 7—12 December 1936 voor de geheel werkloozen 54.9 (in de overeenkomstige week van 1935: 54.5'. Dakpannen. De afzet is over het afgeloopen jaar we derom teruggeloopen. Bij de fabrieken zyn vrij belangrijke voorraden opgeslagen. Vel- lio- kan worden aangenomen, dat de pro ductie met 40 a 50 is ingekrompen, waardoor ontslag van personeel noodza kelijk is geworden. De in 1936 tot stand gekomen dakpan- nen-prijsconventie heeft voorkomen, dat de prijzen beneden kostprijs daalden. Kalkzandsteen. Zeer belangrijke voorraden aan deze fa brieken getuigen van de moeilijkheden, hiervoren reeds geschetst. De toestand was nog beduidend slechter dan in het vorige jaar, toen deze al evenmin rooskleurig was. De verkoopprijzen ooden geen mogelijkheid het bedrijf rendabel te maken. Een voor de tegenwoordige markt veel te groote productie, heeft een doodelijKe concurrentie in het leven geroepen. Schelpkalk. In het afgeloopen jaar is in deze Indu strie gelukkig een regeling tot stand ge komen. die de scherpe onderlinge concur rentie eenigszins beperkte, daardoor kon den de prijzen zich verbeteren. Door den ook hier zeer geringen afzet van het arti kel blijven de algemeene kosten hoog en de toestand moeilijk. De totale productie bedroeg niet meer dan 1/ 3 van de totale capaciteit. Beton. De toestand in de Beton-Industrie is vrij gelijk aan die in de Dakpannen-Industrie met uitzondering echter van de prijzen waarvoor verkocht wordt. Door het ont breken van eenige samenwerking tusschen de verschillende fabrikanten, zijn deze nog verder afgebrokkeld. Werken worden aan genomen tegen prijzen, waarmede zelfs de algemeene kosten niet gedekt kunnen wor den. Houthandel. Geheel analoog hieraan is de toestand in den Houthandel. Men hoopt, dat de niet onaanzienlijke opleving in den Scheeps bouw, welke in andere deelen van ons land tot uiting komt, den afzet van hout voor dit doel zal bevorderen. De prijzen van hout zijn in het buiten land sinds het vorige halfjaar met circa 40 °/o gestegen. De depreciatie van den gul den maakte daarenboven den prijs nog circa 25 °/o duurder. Scheepsbouw. De toestand in deze Industrie is hier nog even ongunstig als in het voorgaande Jaar, hetgeen toegeschreven wordt aan het feit, dat in den toestand van de Binnenvaart en Rijnvaart geen enkele verbetering is gekomen. Verwacht wordt eenige opleving in het bijzonder van de zijde der zeevis- scherij. die in het afgeloopen jaar op meer gunstige resultaten kan bogen. IJzerco instructie. Van een zeer belangrijke opleving kan in het algemeen genomen in 1936 niet worden gesproken Bij de Koninklijke Nederlandsche Grof smederij is de bedrijvigheid in vergelijking met die over 1935 totgenomen. De afzet naar het buiteland nam toe. Groenten- en V'leeschconserven- industric en Vleeschwarenfabricage De reeds in het vorig Jaar gememoreer de moeilijkheden waarmede deze industrie te kamptn heeft, zijn in het afgeloopen j jaar nog geenszin.: verminderd. Alhoewel de Tuinbouwproducten in 1936 een veel hoogeren prijs opbrachten dan in 1935, heeft dit geen Invloed gehad op de prijzen, Gevestigd in Trianon-Theater BREESTRAAT 31 lederen Werkdag van 126 uur vertooning van de schitterend geslaagde reportage van het 7498a Clngez. Med.) waarmede de fabrieken het verkoop-sei zoen 1936/37 hebben geopend, waardoor de marge tusschen inkoopprijs en verkoop prijs wederom geringer is geworden. Ofschoon met zekerheid kan worden aangenomen, dat door de devaluatie van ons betaalmiddel het verpakkingsmateriaal, zooals blik enz. beduidend in prijs is ge stegen, vertoont de verkoopprijs van het product nog verdere neiging tot dalen. De fnuikende concurrentie, welke in de laatste jaren de in ons district gevestigde vleesch-conservenfabrieken ondergaan moesten van de zoozeer bevoorrechte deel nemers aan het beruchte baconcontract. is voor de hier gevestigde bedrijven nog ge ducht merkbaar. Naast de baconbedrijven die reeds vleesch waren produceerden, hebben ver schillende andere groote baconbedrijven hun bedrijf in een vleeschwarenbedrijf omgezet. Dank zij de exhorbitante winsten, welke zij onder het oude baconcontract sinds 1932 hebben kunnen maken, kunnen deze thans betrekkelijk gemakkelijk den strijd aanbinden tegen de hier gevestigde Industrieën om ook de vleeschwarenmarkt te veroveren. Concludeerend kan worden geconstateerd dat de toestand in dezen bedrijfstak nog zeer moeilijk is. Chemische industrie. De algemeene gang van zaken over 1936 kan bevredigend worden genoemd. De export werd gunstig beïnfluenceerd door de devaluatie van den gulden. De winst marge kon daardoor iets worden opge voerd, terwijl aan de concurrentie van andere landen, vooral die vanuit de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Japan, beter het hoofd kon warden ge boden. Helaas wordt de uitvoeT naar som mige landen door allerhande handelsbe lemmeringen nog zeer bemoeilijkt, zelfs onmogelijk gemaakt. Vruchtensap- en Jamfabrieken. De bedrijvigheid ln deze Industrieën is in het afgeloopen jaar weer geringer ge worden. Wat de omzet in sommige maan den ook al iets grooter in vergelijking met het vorig jaar, de eindsesultaten ver- toonen een teruggaand beeld. Suikerwerk-Industrie. De reeds het vorig jaar gememoreerde moordende concurrentie heeft nog niets van haar scherpte verloren. In den laatsten tijd Is er een kleine opleving in den afzet te bespeuren. Men 'noopt, dat deze gunstige tendenz zich zal voortzetten. Distilleerderijen. De toestand is sinds het vorige jaar niet veranderd. De reeds zoo lang bepleite nood zakelijkheid van accijnsverlaging blijft tot groote schade van het bedrijf nog steeds achterwege. Edelmetaalwarenfabrieken. Geslaagde pogingen op het gebied van verdere massa-fabricage. hebben de afzet mogelijkheid van deze fabrieken aanzienlijk vergroot, waardoor het personeel kon wor den uitgebreid. Voor het komende Jaar is men hoopvol ge stemd en verwacht men een verdere uitbrei- din van productie. Diepdrukkerij. In vergelijking met het voorgaande jaar is in deze industrie in 1936 een lichte ver betering ingetreden. Uitgeversbedrijf, Drukkerij en Binderij. De verkoop in het binnenland bleef onge veer gelijk. De afzet naar het buitenland nam niet belangrijk toe. Men meent een kleine opleving te bespeuren. Leerlooierijen en Lederwaren- fabrieken. In het afgeloopen jaar was in dit bedrijf voldoende werk om de fabricage op het peil van het vorig jaar te houden. De prijzen, welke voor de producten bedongen konden worden, waren zeer aan den lagen kant, zoodat het moeilijk was daarin de algemeene onkosten tot uitdrukking te brengen. Verwacht wordt, dat de prijzen, gezien ook de regelmatig oploopende markt der ruwe huiden, geleidelijk zullen stijgen. Badseizoen Noordwijk en Katwijk. Voor de hotels en pensions in onze Noord zeebadplaatsen Noordwijk en Katwijk, was het voorseizoen door het zeer slechte weder, ongunstig, waardoor vooral ln Katwijk ook de uitkomsten van het winkelbedrijf na- deelig beïnvloed werden. Het aantal badgasten ln Noordwijk nam in vergelijking met het vorig jaar toe en bedroeg circa 14.000. De bezetting van hotels en pensions van half Juli tot eind Augus tus was goed te noemen. In Juli en Augus"- tus vertoefden in Katwijk 12.742 vreemde lingen, waaronder 242 van buitenlandsche nationaliteit. De omstandigheden ln aanmerking ne mende. kan men over het algemeen over de resultaten van het afgeloopen badseizoen niet ontevreden zijn. Meelfabricage. Het kenmerkende van dit verslagjaar is de belangrijke stijging der tarweprijzen, welke verhooging voornamelijk ln de tweede helft van het Jaar optrad en die nog ge accentueerd werd door de depreciatie van den gulden. De prijzen van Canadeesche tarwe b.v. stegen met niet minder dan 90°/o. In aanmerking nemende, dat de te groote oogst-overschotten. welke gedurende tal van jaren het prijs-niveau hebber, gedrukt, thans zijn geruimd, mag gevoegelijk worden aangenomen, dat voorzoover tarwe betreft, de crisis in de exporteerende landen als geëindigd mag worden beschouwd. Deze stel ling geldt echter niet voor de meeste con- sumptielanden, waar men lntusschen de tarwe-teelt kunstmatig heeft gestimuleerd. Beoogt men daar de uitzaai op dit belangrijk verhoogde peil te handhaven, dan zullen ook nu steunmaatregelen niet kunnen wor den gemist. De Nederlandsche Regeering o.a, die voor den oogst 1937 weer een richt prijs van f. 9,25 heeft toegezegd, toont hier mede een aanzienlijken tarweverbouw op prijs te stellen. Willen ide bakkers, die reeds nu een uiterst moeilijken tijd doorbrengen, hun bedriif niet verder i» gevaar brengen dan zullen zli ln meerdere Dlaatsen van ons land onmiddellijk tot broodDrilsverhooging dienen over te gaan. Middenstand. Met uitzondering van enkele gevallen is het afgeloopen jaar voor het Middenstands- bedrijf nog zeer moeilijk geweest. Het groote aantal werkloozen en niet ln het minst de slechte financieele resultaten van meerdere bedril ven oefenden noz steeds een zeer nadeeligen invloed uit od de algemeene koopkracht. De omzetten in geld uitgedrukt dragen daarvan duidelijk de sDoren. Boven dien neemt de vraag naar goedkoooe arti kelen. mede door dezelfde oorzaak, steeds toe. De winstmarge od deze artikelen is uit den aard der zaak zeer gering waardoor tenslotte het uiteindelijk resultaat van me nig mlddenstandsbedriif ongunstig is. Meerdere buitenlandsche artikelen ziln na de devaluatie vervangen door producten van Nederlandsch fabrikaat. Geconstateerd wordt, dat dit bil verschillende Nederland sche fabrieken een belangrijke toeneming van het aantal bestellingen tengevolge heeft gehad. De lange levertijden welke voor sommige producten thans gevraagd wor den. bewijzen zulks. De St. Nieolaas-verkoopen waren over het algemeen bevredigend, althans niet slechter dan in het vorig laar. Kaashandel. Tot aan October j.l ^as de toestand voor den handel in het algefheen beter dan in 1935. een en ander tengevolge van de lage prilzen. waarvoor in den zomer van 1935 was ingekocht. Deze lage orUzen stlmulee- ren zeer aanmerkelijk het verbruik van kaas. waardoor de consumptie ongeveer ge lijken tred hield met de fabricage, zoodat belangrijke voorraden niet gevormd wer den. Een vlotte handel was daarvan ln de eerste 8 maanden van 1936 het gevolg. Oude kaas van 1935 bleef voortdurend in prils stijgen en de eerste longe kaas kon met een goeden nrijs de oude kaas vervan gen. toen deze geruimd was. Als gevolg hiervan ging de longe kaas van de hand tegen veel hoogeren prils dan in 1935. De speculatieve aanval op den gulden van Juni 1936. bracht vele handelaars er toe hunne llauide middelen, die hij de Bank biina geen rente gaven, om te zetten in kaas. Na den val van den gulden In October zijn de kaasorijzen in het algemeen f3 tot f. 4 per 50 K.G. ogeloopen. Al spoedig bemerkte men echter, dat de Driizen. welke in het buitenland bedongen konden worden, niet konden worden opge voerd omdat door de Regeering de uitvoer- Dremie of de restitutie bil export Inge trokken werd. 'li- Door het Crisis-ZulVeJbureau werd n 1. voor exoort-kaas van 45 °/o een restitutie verleend van f. 6.50 oer 100 K.G. Onmid dellijk na de devaluatie werd deze restitutie teruggebracht tot f. 1 oer 100 K.G. waar door de voordeelen der devaluatie voor den Kaashandel te niet gedaan werden. De totale kaasexport ls ln het afgeloopen jaar met circa 10 verminderd. Een be hoorlijke afzet ls thans alleen nog mogelijk naar Duitschland en naar België. Helaas dreigen thans ook voor export naar België moeilijkheden te ontstaan. Naar Engeland wordt hoofdzakelijk fabriekskaas geëxpor teerd. waarvan de Goudsche kaas van 45 niet profiteert. Het initiatief van Sir Henry Deterdlng heeft de oosltie van de Kaasmarkt niet on aanzienlijk verbeterd. 4951 Ungez. Med.)' "f Haringhandel. Over het algemeen genomen is de be drijvigheid in Katwijk veel grooter geweest dan in de voorafgaande jaren, hetgeen voornamelijk te danken is aan de grootere vangst, de goede vraag, zoomede aan den belangriiken verkoop naar Rusland Van deze leveringen naar Rusland heeft helaas Katwijk geen evenredig aandeel ontvangen, doch vertrouwd wordt, dat het volgend laar bij de verdeeling aan Katwijk een recht matig deel gegeven zal worden. De prijzen, die in den afslag betaald moesten worden, waren gedurende de twee de helft van het seizoen iets hooger dan in 1935. doch in goudwaarde iets lager, zoodat voor het eerst in vele jaren, ook Engeland, mede tengevolge van hoogere Drijzen al daar. op de wereldmarkt beconcurreerd kon worden. De devaluatie van den gulden, zoomede de goede vangst, waren oorzaak, dat de export naar België oDnieuw Iets vergroot werd. De uitvoer bedroeg tot eind Novem ber in 1936: 17,558.000 K.G. met een waarde van f. 1.228.000 tegen in 1935: 17.356.000 K.G met een waardie van f. 1.117.000. Helaas waren de Driizen. waarvoor geëxporteerd werd. aan den lagen kant. Ook de export naar Amerika nam in het afgeloopen jaar iets toe en bedroeg: 6.584.000 K.G. met een waarde van f. 750.000 in 1936 en 5.740.000 K.G. met een waarde van f598.000 in 1935. De export naar Duitschland bleef onge veer op hetzelfde peil als het vorig laar. De contingenten werden in het afgeloopen Jaar ten volle gebruikt. De export van pekel haring daarheen bedroeg in het afgeloopen jaar: f. 832.000. ln het vorige jaar f. 874.000. Hoezeer deze export in den loop der laatste laren laren ls achteruitgegaan, wordt wel duldelllk gedemonstreerd door te vermelden, dat de gemiddelde export naar Duitschland ln de jaren van 1928 tot en met 1930 nog f. 7.073.000 bedroeg. Terwijl de export van gezouten haring van Engeland naar Duitschland sinds 1931 zelfs nog kon stijgen van 190.000 op 277.000 vaten, liep onze export naar Duitschland sinds 1931 met 83 terug Sinds 1929 zelfs met Dim. 88 °/o. Voor de ontwikkeling van den haring- handel te Katwiik is het van groot belang dat er behoorlijke koelhuisruimte komt. De toegenomen bedrijvigheid ln den ha ringhandel had mede een gunstigen Invloed op het aantal werkloozen in Katwijk, dat daalde van 561 op 442. Haringvisscherij- Voor de Katwijksche Harlngvisscherii ls het afgeloopen iaar niet ongunstig ge weest. De vangst ls van den aanvang af goed geweest, waardoor de bruto-besom- mingen zeer bevredigend waren. Van het Regeerlngscrediet. om bit inzin king der prijzen haring uit de markt te kunnen nemen, behoefde In het afgeloopen iaar geen gebruik gemaakt te worden. Dit is wel hoofdzakelijk te danken aan den beteren afzet. De meervangst in de maan den Juli en Augustus werd hoofdzakelijk in België en ln het binnenland opgenomen, terwijl ln het laatste gedeelte der teelt de devaluatie eenlgen invloed uitoefende. Van meer importantie was echter de zeer be langrijke verkooD naar Rusland, welke 91.800 Schotsche tonnen, dit is 125.000 kan tjes. bedroeg. Deze verkoop kwam weliswaar niet voor winstgevende priizen tot stand, maar heeft de markt voor inzinking be hoed. De indirecte voordeelen waren. Ie. dat het mogelijk was de schepen met een onbeperkt aantal netten een onbeperkt kwantum hai ring te laten aanbrengen en door te eaaii met zouten tot 31 December. (De teelt zou anders uiterlijk begin November beëindigd ziln): 2e dat dit laar 237 schepen aan dé visscherii konden deelnemen, tegen 203 ln 1935. een toename dus van 18 3e. de totaalvangst zal ln 1936 bedragen circa 820.000 kantjes, terwiil deze in 1935 n.l. 536.000 bedroeg: 4e. werkgelegenheid was er daardoor in 1936 voor circa 1000 man meer. Van den meerderen aanvoer van gezouten haring ad. 225.000 kantjes, komen alleen 107.000 op rekening van de Katwijksche vloot, wel een bewijs, dat zooals ln de vorige Nieuwjaarsrede werd betoogd Kat wijk door de regeling van 1935 zeer gedu peerd werd. Na 31 December mag de haring alleen versch worden aangebracht. Aan versche haring werd ln totaal aange voerd 5.500.000 Kg. met een waarde van pl.m. f. 300.000. In het vorige seizoen werd 7.000.000 Kg. aangevoerd, met een waarde van pl.m. f 540.000. Treilvisscherij. De resultaten zijn over de geheele linie onbevredigend geweest. Wel waren de prij zen in het laatste kwartaal van 1936, ten gevolge van slecht weer waardoor de aan voer geringer werd en mede door de devaluatie van ons betaalmiddel. Iets hoo ger, doch deze vermeerdering van opbrengst was onvoldoende om het resultaat over het geheele jaar goed te maken. Het beste resultaat bij de Treilvisscherij werd verkregen door de zoogenaamde groote Noordbooten, welke uitsluitend op rond- visch, haring of makreel visschen en uit sluitend in IJmuiden thuis hooren. Verschil lende van deze schepen hebben mooie be sommingen gemaakt, in het bijzonder tij dens de haring-trellvisscherij. De modern ingerichte motorbooten met een machine vermogen van 250 tot 600 P.K. leverden eveneens een bevredigend resultaat op, vijf van dergelijke schepen bezit de Kat wijksche vloot. De devaluatie beïnvloedde den export gunstig. O Bloemtrekkersbedrijf. Voor de bedrijven in Rijnsburg en Omstr. was het jaar 1935 een jaar vol zorgen. De prijzen der bloemen waren zeer laag. Door de regeering werd voor dezen tak van be drijf een bedrag van f. 300.000 beschikbaar gesteld voor het afkoopen van producten, die een al te laag prijspeil bereikten. Deze steun heeft gunstig gewerkt, doch de moei lijkheden niet weggenomen. De positie van het bedrijf blijft benard. Verscheidene kweekers houden slechts met groote moeite het hoofd boven water. De devaluatie van den gulden heeft tot nu toe geen voordeel gebracht. Integendeel, verschillende grondstoffen moesten duurder worden ingekocht. Men hoopt evenwel in dit seizoen voor export iets betere prijzen te kunnen maken. De omzet van de Veilingsvereen. „Flora'' te Rijnsburg was in het afgeloopen Jaar f. 81.000 hooger dan in 1935 en bedroeg ln totaal f. 909.235. Tuinbouw. De toestand in de Tuinbouw-bedrijven in het district der Kamer was in het afgeloo pen jaar nog ongunstig. In hoofdzaak ls dit wel toe te schrijven aan de groote moeilijk heden waarmede de export te kampen heeft. De omzet van de Coóp. Groenten-, Frult en Bloemenvellingsvereenlging „Leiden en. Omstreken" bedroeg on 1935 f. 664.646,67 tegen f. 672.943 in 1935 en f. 734.772 in 1934. Deze omzet loopt dus nog regelmatig terug. Ook de omzet van de R.K. Coöp. Tuinders- vereeniging „Eendracht maakt Macht" te Roelofarendsveen verminderde in het afge loopen jaar van f. 442.818 ln 1935 tot f. 408.718 in 1936. Voor kleine tuinders is een werkverschaf fing in het leven geroepen, teneinde tege moet te komen aan den nood welke ln ver schillende gezinnen heerscht. In de ge meente Alkemade zijn 90 personen bij deze werkverschaffing te werk gesteld. Rijnlandsch Borgstellingsfonds. Door het fonds werden tot nog toe behan deld 287 aanvragen, verdeeld over niet min der dan 75 soorten bedrijven en ambachten. Verleend werden 55 borgstellingen tot een bedrag van f. 13.095. Het uitstaande saldo bedroeg op 31 December 1936 nog f. 6.917,82. Een belangrijk onderdeel van het werk vormt de bemiddeling bij schuldregeling en het saneerlngswerk. Een moeilijke, doch dankbare taak. Voor een bedrag van bijna f. 200.000.— zijn schuldregelingen getroffen. Thans hebben 30 Kamfts van Koophandel het voorbeeld van de Rljnlandsche Kamer nagevolgd. Van de 25 gemeenten ln ons district zijn 21 bij het Fonds aangesloten. N.Z.H. Tramweg-Mij. Zoowel op de lijn SchevenlngenDen Haag—Leiden—Katwijk—Noordwijk, inclu sief de stadslljn Leiden—Oegstgeest, alsook op de lijn Leidon—Haarlem, liep in verge lijking met de eerste 11 maanden van het Jaar 1935, het vervoer over dezelfde periode ln 1936, terug. Over belde lijnen werden in deze periode 1935 vervoerd 10.008.574 reizigers, ln 1936: 9.522.075 reizigers, of wel 486.499 reizigers minder. De opbrengst der dag-kilometer van de lijn Scheveningen, Leiden, Noordwijk. in clusief wederom de stadslljn Lelden-Oegst- geest. liep terug van f. 73.79 tot f. 70.16. Op de lijn LeidenHaarlem van f. 28.86 tot f. 24.55. Over de beide lijnen bedroegen de ont vangsten in de genoemde periode in 1935: f. 1.294.707; in 1936: f. 1.202.095. Haagsche Tramweg-Mij. Het in de eerste 11 maanden van 1936 vervoerde aantal reizigers op het traject LeldenZijdeweg bij dit bedrijf was iets grooter dan in dezelfde periode van 1935. Desondanks was echter de opbrengst door tariefverlaging geringer en liep deze terug van f. 201.625 tot f196.394. Posterijen en Telefonie. De totalen, verkregen door vermenigvul diging van de uitkomsten der tellingen over diverse tijdvakken, geven als resultaat, dat aan het Postkantoor te Leiden ln het afgeloopen Jaar ontvangen werden 6.868.888 brieven en briefkaarten, hetgeen 312.080 stuks meer bedraagt dan ln het vorige jaar. In Alphen a/d. Rijn werd ln het afge loopen jaar ontvangen aan brieven, brief- karten en drukwerken 1.769.600 stuks, het geen 107.100 stuks meer bedraagt dan in het vorige jaar. Ook het aantal locale en uitgaande in- terlocale telefoongesprekken nam Iets toe. Markt- en Havendienst. De ongunstige positie, waarin de binnen scheepvaart nog steeds verkeert, teekende zich ook af bij de ontvangsten van het Haven- en Bruggeld te Leiden. Deze be droegen ln de eerste 11 maanden van dit jaar f. 22.395 en in dezelfde periode van het vorige jaar f. 24.887. Werd ln 1934 slechts 3 3/4 pCt. minder ontvangen dan ln het voorgaande jaar, in 1935 werd 7 pCt. en in 1936 10 pCt, minder ontvangen, op basis telkens van het vorige jaar. De nadeelige verschillen zijn dus in den loop der laatste jaren, procenten uitgedrukt, steeds grooter geworden. Ook de opbrengst aan marktgelden van de diverse markten was dit jaar wederom geringer. Bedroegen deze ontvangsten in totaal over de eerste 11 maanden in 1935: f. 54.997. in het afgeloopen jaar was dit totaal: f. 52.372. Spoorweg-vervoer. Gedurende het jaar 1936 tot en met eind November werd aan de stations H.S.M. en S.S. te Leiden aan reizigersvervoer ontvan gen een bedrag van f. 799.618,36. tegen 842-.632.61 in 1935 en f. 908.192.00 in 1934. De in dit jaar geboekte vermindering uit dien hoofde bedroeg ten opzichte van het vorige jaar dus f. 43.014.25. Aan vrachtgoed en snelgoed werd in totaal verzonden 7.542.716 KG., tegenover 7.324.313 KG. in dezelfde periode van het vorig jaar. Bruggelden en doorvaart Alphensche Brug. Zoowel het aantal doorvaarten, als de opbrengst van de bruggelden van de Al phensche brug liepen in het afgeloopen jaar iets achteruit. In 1935 bedroeg het aantal doorvarende schepen, waarvoor bruggeld geheven werd, in de periode van 1 Januari tot 1 December 21.706 met een opbrengst van f. 2.474,80. Over dezelfde periode van het afgeloopen jaar werd door 21.304 schepen een bedrag aan bruggeld betaald, groot f. 2439.80. De doorvaart door de Spanjaardsbrug te Leiden vond in 1935 in dezelfde periode plaats door 6640 schepen met een op brengst van f. 355,35 aan bruggeld en ln 1936 over dezelfde periode door 6422 sche pen met een opbrengst van f. 345,20 De totale opbrengst van rechten Rijn- en Schlekanaal bedroeg in de periode van 1 Januari tot 1 December 1935 f 66.549,10, in dezelfde periode in 1936 slechts f. 59.181,38. Bevrachtings-Commissie. In het afgeloopen jaar werd door de Be vrachtings-Commissie te Leiden tot en met eind November bevracht in totaal 33.810 ton tegenover 31.947 ton in het vorig jaar. Deze geringe toename is grootendeels toe te schrijven aan de meerdere verlading in de Novembermaand. tengevolge van het feit. dat in November 1935 ijsgang de vaart belemmerde. Contingenteering. In de eerste elf maanden van het jaar 1936 werden 2013 invoervergunningen ver strekt. waarvan het consentgeld bedroeg f. 3420,35 (vorig jaar over dezelfde periode 1821 invoervergunningen en f. 3485,09). Handelsregister, enz. Het aantal dossiers ln het afgeloopen jaar nam toe met 161 stuks en bedroeg op 31 December 1936: 6864. Verleend werden 1029 certificaten van oorsprong. Het aantal faillissementen in het dis trict der Kamer bedroeg in het afgeloopen jaar 94; voor 1935 luidt dit cijfer 107. Spr. eindigde met den wensch, dat do gunstige aanwijzingen, welke wij thans be speuren, de voorboden mogen zijn van een algeheele opleving, waarnaar wij reeds vele jaren vurig verlangen. VRAGEN EN ANTIVOORDEN. Vraag: Heb in November 1935 twee stuk ken grond gemest met landbouwkalk. Kan ik daarop in 1937 aardappelen verbouwen? Welke mest is daarbil aan te bevelen? H. te L. Antwoord: Dat kan wel. Geef een matige bemesting met koemest en snit deze onder. Geef hlerbli Der 10 M2. 71/- ons patent kal'. Deze kunstmest in te eggen of 'e harken na het onderspitten van de stal mest. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10