STADSNIEUWS Het Prinselijk paar betuigt z'n dank MAANDAG 11 JANUARI 1937 No. 23556 De huwelijksreis van Prinses Juliana en Prins Bernhard HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sfe jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Diep getroffen door de algemeene vreugde Zaterdag in Polen aangekomen Dit nummer bestaat uit DRIE bladeK EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsï per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per mnd.) CONDUCTRICES BIJ DE N. Z. H. Bezwaren der organisaties. In het orgaan van de Nederl. Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel wordt omtrent de plannen van de directie der N.Z.H. Tramweg Maatschappij om con ductrices in dienst te willen nemen, o.m. het volgende geschreven: Toen de organisaties hiervan kennis kre gen hebben ze direct de koppen bij elkaar gestoken met als gevolg, dat ze de Direc tie verzochten met haar plannen nog een poosje te willen wachten en eerst de orga nisaties gelegenheid te willen geven om hun meening over dezen nieuwen stap tot uiting te kunnen brengen. Dit laatste nu ls geschied in een confe rentie welke we op 31 December 1.1. met de Directie over dit belangrijke onderwerp mochten hebben. En dan was wel dit kenmerkende, dat de bezwaren, welke door de organisatiever tegenwoordigers over deze zaak naar vo ren werden gebracht, vrijwel alle door de Directie konden worden onderschreven. En toch zal het experiment worden ge daan, omdat er volgens de Directie geen keus is, tenzij men tot andere maatregelen zou willen overgaan, die echter ook alle van diep ingrijpenden aard ten opzichte van het personeelbelang zouden zijn. De financieele positie van het bedrijf is slecht. Het jaar 1936 is daarbij wel slecht ste jaar geweest dat men töt nog toe heeft gekend en er moet dus iets gebeuren om te pogen cenlge verbetering tot stand te brengen. Een krasse loonsverlaging? Neen, zeggen de organisaties, dat kan en mag niet meer. Inkrimping van het bedrijf, met als ge volg ontslag van personeel? Neen, zeggen de organisaties, want de werkloosheid is al meer dan groot genoeg. Invoering van eenmanswagens? Neen, zeggen de organisaties. Ook daar door zou een aantal personen op straat komen wat we niet willen en bovendien zou zoo een maatregel ook niet ten goede zijn van het bedrijf, zoodat het gewensch- te ïesultaat er zeker niet door kan worden bereikt. En laten we er direct aan toevoegen, dat ook de Directie nu juist niet naar het tref fen van dergelijke maatregelen staat te dringen. Maar wat dan. Stroomprijsvermindering. Daaraan wordt gewerkt, doch 't geeft alleen niet voldoen de uitkomst. Er blijft dus aldus de Directie, niet an ders over dan uit te zien naar goedkoopere arbeidskrachten. Slaagt zulks, dan doen we althans een slap in de goede richting. En indien daarbij dan nog bewaarheid zou worden de hoop, die velen thans koesteren, nJ. dat we langzamerhand het dieptepunt de crisis achter ons hebben, dan is het mogelijk, dat we op die manier een weer wat bevredigender bedrijfstoestand krijger- En wat zijn nu de gevolgen van deze maatregel voor het personeel? Zooals reeds eerder is opgemerkt, vast personeel zal er niet door worden ontsla gen. Doch het hulppersoneel draalt er na tuurlijk voor op. Wel zal daarbij worden gepoogd om de zoogenaamde reorganisa- tiegroep zoo lang mogelijk te handhaven, maar overigens zullen deze menschen er zeker groot nadeel van ondervinden. Voor de conductices, die in dienst zul len worden genomen, en wat zich voorloo- pig wel tot een 20-tal zal beperken, zullen anderen, die tot nog toe een boterham aan de maatschappij verdienden, helaas moe ten ruimen. Dat ons zulks ten zeerste spijt, behoeft zeker geen verder betoog en het was dan ook een van de groote bezwaren, welke wij bij de conferentie in de Directiekamer naar voren hebben geschoven. Er is helaas niets aan te doen. Ten slotte nog een enkel woord over de indeeling van de conductrices in den dienst, waarbij onmiddellijk deze vraag naar veren komt: moeten daarvoor dan even zoovele conducteurs den dienst uit en zullen die tot een arbeidsreserve worden gevormd? Daarop is ons antwoord neen. De oplos sing van deze vraag zal aldus worden ge vonden, dat in de plaatsen waar de con ductrices te werk zullen worden gesteld, ii.l. op de stadlijnen in Leiden. Haarlem en Voorburg, zal een groep worden gevormd, waarin voor zoover Haarlem en Leiden be treft ook de remisebeambten zullen worden opgenomen. Deze groep zal in een roulee- renden dienst worden opgenomen, zoodat dientengevolge een ieder blijft rijden, doch ook een ieder op zijn of haar beurt re serve heeft te maken, waarbij men dan zal worden benut voor vervanging op ziek tedagen, enz. FEEST IN DE VOGELWIJK. Ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk. Zaterdag JJ. was de groote dag in het programma der feestelijkheden, welke het actieve feestcomité der „Vogelwijk" aan den Rijnsburgerweg had georganiseerd ter ge legenheid van het huwelijk onzer Kroon prinses. Gelijk gemeld maakte het 4de regi ment infanterie in de morgenuren een marsch door de feestelijk versierde buurt, terwijl daarna in de verwarmde feesttent vóór de Annakliniek de kleuters beneden den zesjarigen leeftijd 'n genoeglijk feestje werd bereid. Tegen 1 uur verzamelden zich vele jeug dige deelnemers aan den optocht in het korte deel van de Merelstraat, waar dien tengevolge een recht gezellige stemming heerschtc. Niet minder dan een 150-tal kinderen had gevolg gegeven aan den op roep van de feestcommissie en was met een versierde fiets, autoped, hoepel, vlieger of kinderwagen ter plaatse verschenen, zoodat de jury een heele taak had om daar uit de prijswinnaars te halen, vooral ook omdat er vele heel mooie versieringen bij waren. Uit den aard der zaak waren de nationale en Lippische kleuren sterk over- heerschend. Te ruim kwart over een was de stoet op gesteld en voorafgegaan door een zestal trommelslagers trok de kinderschaar daar na door de in feestgewaad gestoken straten, waarbij de ouders een waakzaam oog in het zeil hielden, dat door het gedrang de versiering niet beschadigd werd. 's Middags werden in de feesttent diverse kinderspelen gehouden, waarbij het we derom uiterst geanimeerd toeging en de kinderen niet alleen rijkelijk werden ont haald, maar bovendien allen ook nog met meerdere prijsjes naar huis gingen. 's Avonds, toen buiten de feestverlichting was ontstoken, -werd de optocht nog eens herhaald, waarbij lampions het feestelijk aanzien nog verhoogden, terwijl tot besluit der festiviteiten de ouderen in de feesttent bijeenkwamen. Ook In deze bijeenkomst vierde de gezelligheid hoogtij, zoodat de organiseerende commissie over de gcheeie linie tevreden kan zijn over het welslagen der Oranjefeesten in het Vogelkwartier. Allen hebben daartoe naar beste krachten bijgedragen, doch in het bijzonder mag een woord van hulde, niet worden onthouden aan den voorzitter, den lstcn luitenant Van den Berg, aan mevrouw M. A. Overbeek De Wild, die de leiding had bij de kinder spelen en aan den heer H. G. de Langen, den voorzitter der versierings- en techni sche commissie. De Vogelwijk heeft zich bij de organi satie van feestelijkheden ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk van haar beste zijde doen kennen! FEESTAVOND MEISJES H.B.S.-VER. „DISPEREERT NIET." EEN EXTRA DAG VERLOF. De directie van de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg-Mij. heeft per dienstorder aan het tramwegpersoneel medegedeeld, dat in verband met het huwelijk van het Koninklijk Bruidspaar, aan het geheele personeel een extra verlofdag zal worden verleend. Waar het Ons toi Ons leedwezen niet mogelijk is, ditmaal allen door de radio persoonlijk te bedanken voor de groote hartelijkheid en aller medeleven tijdens Onze bruidsdagen en bij Ons huwelijk, willen Wij langs dezen weg daarvoor Onze bijzondere erkentelijkheid uitspreken. Wij zijn diep getroffen door de algemeene vreugde en door al wat voor Ons in deze dagen werd gedaan, dat zooveel gloed en luister aan Onzen bruidstijd bijzette. Wij betuigen allen daarvoor Onzen warmen dank, niet het minst aan hen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het Nationaal Huwelijksgeschenk of aan een der vele andere geschenken, welke Ons uit het vaderland of uit den vreemde werden toegezonden. Voor den bloemenschat, die Ons wederom kwam verrassen en voor de gelukwenschen uit alle deelen van het Rijk en uit het buitenland, betuigen Wij langs dezen weg Onze groote erkentelijkheid, waar het Ons helaas niet mogelijk is ieder per soonlijk te beantwoorden. JULIANA BERNHARD. Geslaagde opvoering van „De Keuze". De Meisjes-H.B.S.-Vereeniging „Dispereert niet" gaf Zaterdagavond in de Stadsge- hporzaal haar jaarlijkschen feestavond. Ditmaal was voor opvoering gekozen het fantastische spel in 3 bedrijven (6 tafree- len) „De Keuze" van de hand van den heer van Dijk, leeraar der school dat door den origineelen opzet en de uitstekend ver zorgde afwerking tot een groot en welver- diend succes geleid heeft, zoowel voor den schrijver als voor de schare medewerksters. De twee hedendaagsche meisjes, die na de les in de kunstgeschiedenis over de voor- en nadeelen van verleden, heden en toekomst redeneeren, worden in de volgen de bedrijven teruggebracht naar 't jaar 1500, naar de romantiek der middeleeuwen en vervolgens naar den dans van het he den en naar het jaar 3000 geleid. Na afloop van dezen gang naar diverse tijdperken, bepalen zij haar keuze, die natuurlijk op den tegenwoordigen tijd valt. De uitwerking van dit boeiende gegeven is, wij zeiden 't reeds zóó origineel en biedt tevens een dusdanige variatie en gelegenheid tot aardige en pakkende scè nes, dat wij niet anders dan met bewon dering. getuigen van den vindingrijken en artistieken geest van den auteur, aan wien tevens de regie was opgedragen. De les in kunstgeschiedenis met behulp van een projectielantaarn, de gracieuze menuetten uit 1500, de veelzijdige gebeur- tnissen in het middeleeuwsch kasteel, de „Rumba" en „Blues", gedanst op de voor treffelijk geïmiteerde jazzband der „Movie- Makers" en de wonderlijke voorvallen die Zich voordoen in een verre toekomst, dit alles zich afspelend voor de verbaasde oogen van 't meisj espaar, waarvan de eene moderne en de andere ouderwetsche sympathieën heeft, daarbij de geestige en vlotte dialogen, doorspekt met „bon-mots", die in 't algemeen raak en met humor ge lanceerd werden, ondersteund door een juiste mimiek, deze gansche bonte kalei- doscoop, waarin de satyre een groote rol speelde, heeft zóó de aandacht getrok ken, dat de schrijver onmiddellijk van meerdere zijden 't verzoek heeft ontvan gen, zijn stuk ook voor andere vereenigin- gen te willen afstaan. De leerlingen hebben zich onder zijn leiding krachtig ingespannen en zijn er met succes in geslaagd, deze revue van tel kens inslaande momenten in een alleszins Alle tot dusver gepubliceerde berichten over de huwelijks reis van Prinses Juliana en Prins Bernhard blijken onjuist te zijn geweest. Op onverbeterlijke wijze is het prinselijk paar er in geslaagd het publiek, maar vooral ook de nationale en inter nationale pers, voor den mal te houden en tot gistermiddag vol komen in 't onzekere te laten omtrent z'n verblijf en z'n plannen voor de huwelijksreis. Er was aldus langzamerhand een be paalde spanning gekomen bij ons volk en daaraan kwam pas gistermiddag door een radio-bericht een einde. Het A.N.P. kon toen mededeslen, dat de Prinses en de Prins Vrijdag eerst laat in den middag Den Haag hebben verlaten en zich per auto naar Brussel nebben begeven. Daar zijn zij in den trein gestapt en doorgereisd naar Polen. Zaterdagavond laat is het jonge paar in Krynica aangekomen en heeft zijn intrek genomen in „Patria", het bekende hotel van den beroemden Poolschen zanger Jan Kiepura. (Men zie voor nadere bijzonderheden Pag. 1 van liet 3e Blad, waarop wij tevens een fotoreportage uit Krynica publiceeren). BINNENLAND. Huwelijksreis van het prinselijk paar naar Krynica in Polen. (Ie en 3e Blad). H.M. de Koningin gaat Vrijdag naar hef buitenland. (Binnenland, 3e Blad). Uitbreiding van K.L.M.-diensten in West- Indië. (Binnenland, 3e Blad). De Ministers Deckers en Gelissen naar Scandinavië. (Binnenland, 3e Blad). Steun aan de textiel-industrie; memorie» van antwoord. (Binnenland, ?eBlad). Oud-kasteel te St. Michielsgestel irt vlammen. (Gemengd, 3e Blad). Roofoverval te Zoeterwoude; slachtoffer tweemaal in het water geduwd. (Omstre ken, 3e Blad). Het Indische leger krijgt grijsgroene uni form; alleen voor officieren de zwarte unU ferm behouden. (Laatste Berichten, le BI.) De Koninklijke verplicht tot uitbetaling cp goudbasis van de 4 pet. dollarleening. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Nieuwe stap van Groot-Brittannië inzake de Spaansche vrijwilligers. (3e Blad). Tengevolge van allerlei van weerszijden als leugen bestempelde berichten ia da verhouding tusschen Frankrijk en Duitsch- land zeer vertroebeld. (Buitenland, le BI.) Een Poolsch-Danziger accoord (Buitenland, le Blad). bereikl Uitstel van de bijeenkomst van den Vol- kenbendsraad cp verzoek van Frankrijk en Turkije. (Buitenland, le Blad). De economische plannen der Franscha regeering. (Buitenland, le Blad). gunstig licht te plaatsen. Dat de huidige jeugd zelve dikwijls in dit stuk op koste lijke wijze gehoond werd, scheen haar geenszins te deren! Namen willen wij niet noemen: een ieder gaf zich ten volle aan haar taak en wist daar iets loffelijks van te maken. Het ap plaus na ieder bedrijf was dan ook bijzon der hartelijk! De praeses mej. T, Gunning, die 't wel komstwoord sprak, heeft den heer Van Dijk in woord en met een geschenk gehul digd. evenals den heer Van Leeuwen, die de dansen loffelijk had verzorgd. Aan en kele der hoofdvertolkers werden bloemen aangeboden. De juist gekozen décors, de costumes van „Erato". het kapwerk van P. v, d. Pijl en de geluidsinstallatie „Radio Jesse" trokken eveneens de aandacht. De harmonisch en blij gestemde avond werd besloten met een geanimeerd bal. AANGEHOUDEN. De politie heeft aangehouden de 39- jarlge mej. H. W. R.de G„ die uit den winkel der firma C. en. A. B. zonder te be talen een rok en een japon had meegeno men. HET IJSVERMAAK BEGONNEN. De enkele graden vorst in den nacht van Zaterdag op Zondag bleken voldoende om gisteren de ondergespoten banen van Wer- nink's Tennispark aan den Morschweg voor liefhebbers der schaatsensport open te stellen. Ingevolge een overeenkomst van de directie van dat park met het bestuur der Leidsche IJsclub werden ook de junior leden der L. IJ. C. in de gelegenheid ge steld daarvan te profiteeren, waarvan een vrij druk gebruik is gemaakt. Wanneer de omstandigheden zulks toe laten, zullen de banen ook hedenavond geopend zijn. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma Gebr. Klein, Pasteurstraat 20a, Leiden; expeditie. Vennooten P. C. Klein, W. A. Klein en S. H. Klein, Leiden. Wijzigingen: G. W. Zandvoort, Maarsmanssteeg 12, Leiden; rund-, kalfs- en varkensslagerij; handel in fijne vleesehwaren. Vestiging filiaal Hoogl. Kerkgracht 9 te Leiden. Fa. G. W. Zantvcort, Hcogl. Kerkgracht 9, Leiden: rund-, kalfs- en varkensslagerij; handel in fijne vleesehwaren; grossierderij. Dcor uittreding van den eigenaar I. Zandvoort, wordt bovengenoemde zaak ondergebracht als filiaal bij de zaak G. W. Zandvcort, Maarsmanssteeg 12. DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. De groslijst der S.D.A.P. De Partijraad der S.D.A.P heeft voor de verschilende kieskringen in totaal zes gros lijsten vastgesteld, waarvan die voor Lr dsn en Den Haag als volgt luidt: 1. W Drees, 2. A. W. IJzerman, 3. J. E. Stokvis, 4. P. Gardenier, 5. mevr. G. ,A. WeerstraVan Duin, 6. mr. H. B. J. Was- lander, 7. J. Spronkers, 8. A. Pleysier, 9. J. Emmeas. BIJEENKOMST DER LUGDUNUM-JEUGD In hotel Bremmer hield Lugdunum een gezelligen avond voor haar adspirant-leden. Toen de voorzitter der Adspiranten-Com- missie, de heer N. A. Blóte de bijeenkomst opende, bleek dat alle genoodigden aan wezig waren. Na een kort openingswoord, waarin de voorzitter alle milde gevers voor het welslagen van den avond dank bracht, was het woord aan het bestuurslid W. Goddijn, die een spannend verhaal voor droeg getiteld: „Ondanks tegenslag". Een en ander werd onder doodsche stilte aan gehoord en het einde bracht den auteur een welverdiend applaus. Nadat de voorzit ter neg eenige mededeelingen omtrent de zaal-training had gedaan, werden de „heeren" getracteerd op chocolademelk en koek. Vervolgens kwam de clou van den avond, sjoelbakken om fraaie prijzen. Er werd met groote animo gespeeld en het slot bracht ieder in het bezat van een prijsje. Klokslag 10 uur sloot de voorzitter dezie welgeslaagde bijeenkomst.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1