Bloemenweelde Aalsmeer De wereldjamboree in gevaar LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 6 Januari 1937 m Tal van schitterende inzendingen SPORT De revanche-wedstrijd om het wereldkampioenschap. Minister Deckers opent de tentoonstelling „Lente in Januari" RECHTZAKEN AGENDA Griep, Influenza. heeft om spoedig Er zijn groote moeilijkheden. LUCHTVAART Regeering verleent aan een romp-j amboree geen medewerking. SCHAKEN. Een onderhoud met Fine, den secondant van Euwe. Dezer dagen hebben wij melding gemar van het feit, dat dr. M. Euwe, de tegen woordige wereldkampioen, den jongen Amerikaanschen meester Ruben Fine tot secondant had gekozen voor den revanche- wedstrijd tegen dr. Aljechin. welke in Sep tember van dit jaar in ons land wordt ge speeld. Te Hastings, waar hij thans deelneemt aan een tournooi, hadden wij gisteren een onderhoud met hem. ..Hebt u met genoegen de taak van se condant aanvaard??" vroegen we. ..Ik was zeer in mijn schik", antwoordde Fine, „omdat ik voor dr. Euwe een groote achting koester en voorts stel ik er zeer grooten prijs op het spel van deze twee meesters van zoo nabij te volgen. Plannen ten aanzien van de voorbereiding zijn er nog niet direct. Dr. Euwe heeft nJ. nog niets met mij besproken, daar ik pas in April weer in Nederland kan komen. Na Hastings ga ik naar Stockholm, waar ik in een tournooi uitkom Daarna vertrek ik naar Rusland en hier staat een tournee op het programma Ook zullen waarschijn lijk enkele wedstrijden met Russische meesters worden gespeeld. De mogelijkheid is er. dat ik voordat ik naar Nederland terugkeer, eerst nog naar Amerika ga. Na het tournooi te Zandvoort men ik er niet meer geweest. Het verblijf in Amerika zal echter van korten duur zijn. Vervolgens hoop ik naar de Engelsche badplaats Mar gate te reizen, en daar neem ik weer aan een tournooi deel, waarin ook mijn concur rent Capablanca speelt. Ik veronderstel, dat Euwe pas later eenige oefenpartijen met mij zal willen spelen". Bereidt dr. Euwe zich al voor?" vroegen wij verder. „Dit doet hij reeds lang, dr. Euwe stu deert feitelijk altijd", was het positieve antwoord van den Amerikaan. „Ik heb zel den iemand ontmoet, die zoo hard werkt als de kampioen. En het moet als een ge weldige prestatie worden beschouwd, dat hij, die een drukken werkkring heeft, en bovendien nog andere studies heeft, tijd aan het schaakspel kan wijden. Wij vroegen Fine wat zijn opvatting was van een goede voorbereiding. „In de eerste plaats worden de belang rijkste en de te verwachten openingen be studeerd Hiervoor moeten dr. Euwe en ik vele partijen diepgaand onderzoeken. Euwe bezit een cartotheek met vrijwel alle be langrijke partijen uit de laatste 100 jaar. Hij neemt geen genoegen met wat andere zeggen of beweren, doch hij onderzoekt alles zelf, teneinde zich een eigen oordeel te kunnen vormen. Niet alleen de openin gen worden bestudeerd, doch ook de eind spelen worden aan een nauwkeurige studie onderworpen." Vanzelfsprekend kwam ons gesprek od Aljechin. Bereidt hij zich ernstig voor? vroegen wil Fine. ..Ik heb het hem luist dezer dagen ge vraagd en zijn antwoord was, aldus Fine, dat hff Das half Juli hiermede denkt te beginnen. Voorloopig bereidt hij zich phy- In tegenwoordigheid van de gasten van H.M. de Koningin en een groot aantal gcnoodigden, waaronder talrijke vooraanstaande personen uit den Nederlandschen tuinbouw, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers hedenmiddag de groote jubileum-tentoonstelling van bloemen en planten, „Lente in Januari" ingericht naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der centrale Aalsmeer- sche veiling, officieel geopend. .Lente in Januari", terecht heeft men deze tentoonstelling, welke tot 11 Januari zal duren, zoo genoemd. Men waant zich niet meer in den winter, wanneer men een blik in de reusachtige veilinghallen werpt, waar een geweldige zee van rozen, seringen en andere bloemen en planten in geur en kleur wedijveren. De entree tot het groote complex veilinggebouwen, waarvan archi tect Staal de bouwmeester is, wijst reeds op het feestelijk aanzien daarbinnen. Er wap peren vroolijke vlaggen, nationale en Lip- pische, waarmede Aalsmeer tegelijkertijd haar warme aanhankelijkheid aan ons vor stenhuis demonstreert. Het was een groote eer voor heel Aalsmeer en in het bijzonder voor de centrale veiling, dat het H.M. de Koningin mocht behagen als bescherm vrouwe der tentoonstelling op te treden. Men heeft bovendien gelijk gemeld de ministers van landbouw en visscherij, handel, nijverheid en scheepvaart, buiten- landsche zaken en waterstaat, bereid ge vonden in het eere-comité zitting te nemen, terwijl talrijke gezanten en andere voor aanstaande personen uit binnen- en bui tenland het lidmaatschap van het eere comité aanvaard hebben. En dan was de medewerking uit de plaats zelve natuurlijk spontaan, omdat het toch uiteindelijk de kweekers zijn, die het beste van hun beste producten hebben moeten afstaan om in dezen tijd van het Jaar een expositie in te richten, welke zijn weerga in Aalsmeer nog niet gevonden heeft. Het is, als wilden zes honderd Aalsmeer- sche kweekers, leden der jubileerende vei ling, nog eens ten overvloede de aandacht van heel ons land vestigen op die belang rijke tak van den tuinbouw: de speciale Aalsmeersche bloemisterij, omdat die zoo heel erg te lijden heeft onder den druk der tijden. Denkt u maar eens even in: een omzet van 4.000.000 in 1930. tegen een van 2.000.000 in 1935, dat zijn cijfers, die voor een enkele plaats boekdeelen spreken. En daarom hebben de kweekers met hun ten toonstelling van thans nog eens extra de aandacht gevraagd voor het Aalsmeersche siek voor. HU is sedert zijn ,aatsten wed- SM* strijd tegen Euwe 20 Dond aangekomen en u weet. hij rookt en drinkt in het geheel niet meer. En let nu eens op het resultaat. Aljechin is niet meer zoo nerveus, wat reeds duidelijk gebleken is. Hij speelt veel rus tiger dan de laatste laren het geval was. hetgeen een goed teeken is. Vroeger toen hii in vorm was kwam hij vaak in tijdnood, terwijl hij later niet meer over het zoo hoog noodige geduld beschikte". „Wat denkt u". vroegen wij meester Fine ,.over de wederzüdsche kansen?" „Ondanks alle training van Aljechin geef ik dr. Euwe de meeste kans. Dr. Euwe be reidt zich veel systematischer voor. ook physiek. HU bokst en zwemt. Rooken doet hli trouwens nooit. Euwe heeft enorme vorderingen gemaakt en neemt nog steeds in kracht toe Een goede eigenschap van hem is. dat hli zich nooit door zün tegen stander laat imponeeren Rust en kalmte zijn sterke wapens van hem" Tenslotte vroegen wij Fine. of er een ver gelijking te trekken is tusschen Euwe en vroegere wereldkampioenen als Morphy. I.asker, Capablanca e a. En het resolute antwoord van Fina was, dat men den huidigen wereldkampioen niet met de vroegeren kon vergelijken. Het schaakspel heeft een diepgaande verande ring ondergaan. Toen Morphy om het we reldkampioen speelde kwam hij naar Euro pa. won zooals hij wilde. Van speciale voorbereiding was vrijwel geen sprake. Lasker bereidde zich nooit voor. Ook Ca pablanca kwam onvoorbereid tegen Alje chin in den strijd. Anders was het echter met Aljechin. Toen hij met den Cubaan speelde, had hij diens wijze van spelen grondig bestudeerd en zijn zwakke plekken ontdekt. Later tegen Bogoljubov en dr. Euwe heeft hij dit verwaarloosd, doch hij speelde veel in tournoolen. zoodat hij voortdurend in training bleef. Dr. Euwe is de meest ern stige wereldkampioen Hij vat zijn taak buitengewoon conscentieus op en neemt zijn tegenstanders zeer ernstig. Maar hoe ook de aanstaande revanche-wedstrüd moge uitvallen, aldus besloot Fine ons on derhoud. een hoogst belangrijke phase in de geschiedenis van het schaakspel zal het zeker worden. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen van Zondag. Ie Klasse: Alphen 3—UVS 3 24; Rouw koop 1—Zuiderkw. 00. 2e Klasse B: Rouwkoop 3—TONA 2 2—2. 4e Klasse B DVS 4—Sportman 5 53; Morschkw. 3TONA 4 4—0. Adsp. A: UVS (bi -Rouwkoop 31. Adsp. B.: UVS (c)Sportman (b) 30: DVS—Zuiderkw 12—2. De overige wedstrijden zijn afgelast. rijk van kleur en vorm. dat geen bloemen liefhebber verzuimen mag, deze unieke ge legenheid te benutten. Wij werden reeds gisteravond in staat gesteld de tentoonstelling te bezoeken on der deskundige voorlichting van den se cretaris van den Aalsmeerschen tuinbouw- bond, den heer Mensing. Steeds weer, ais wij een in Aalsmeer georganiseerde bloemententoonstelling bezoeken, staan wij verbaasd over het kunnen van de Aalsmeersche kwee kers. Welk een weelde van kleuren en tinten, welk een schat van soorten, welk een onbegrensde mogelijkheden toovert Aalsmeer voor onze oogen. Alles, maar dan ook alles, wat hier bij eengebracht is, is van een superbe kwaliteit. Het hoofdgebouw binnenkomend staan wij voor een massale inzending afgesneden bloemen: seringen, rozen enz. In enorme vazen staan zij daar als even zoo vele won deren. Deze inzending is collectief ingezon den door de Aalsmeersche kweekers. Het midden is wat laag gehouden, waardoor men een prachtigen doorkijk heeft in de tweede groote zaal. Langs de zijden staan ook nog collectieve inzendingen, bestaande uit geweldige seringenstruiken, prunus enz., benevens afgesneden Amerikaansche an jers, een voor Aalsmeer nieuwe cultuur. Verder treft men in deze zaal nog aan een schitterende inzending cypripediums en een mooie collectie potplanten (cycla men. begonia's, primula abconlca en con- vallarias iMeilelletjes). In de tweede groote zaal komend, staan wij opnieuw verbaasd over alles wat hier wordt geboden. Deze zaal is een nog grooter wonder. Het arrangement is hier werkelijk feeëriek. In het midden van deze zaal is een bassin aangelegd. Tot boven in de zaal werpt een fontein het water. Om dit bassin heen heeft de firma wed. P. Eveleens en Zonen uit Aalsmeer haar tenten opgeslagen. In groote getale exposeert deze firma haar producten: cyclamen, begonia's, varens enz. Een klein stukje van dezen cirkel wordt ingenomen door een inzending geforceerde hyacinthen. Deze inzending is van de vereeniging „De Hyacinth", in samenwerking met het laboratorium voor bloembollenonderzoek. De achterzijde var deze zaal is in beslag genomen door een prachtige inzending potplanten, bijeengebracht door de groep handelskweekers. Ook vindt men hier nog zware seringenstruiken in bloei, Japansche kerks en cyclamen. Deze zaal is in alle opzichten schitte rend. Een reusachtige spiegel op den ach tergrond geeft een vergezicht van onver getelijke schoonheid. Het z.g. potten-per- ron betredend treft men allereerst aan 'n zeer uitgebreide collectie groenblijvende en winterbloeiende, benevens vele soorten bes- dragende heesters Hier is tevens opgesteld de groote inzending potplanten van de firma D. Baardse Dzn. uit Aalsmeer. Deze inzending is zeker wel ongeëvenaard, zoo wel in grootte als in kwaliteit. Hangplan- ten van begonia's, cyclamen in reuzen- exemplaren. Het is werkelijk te veel om te noemen! Ook zijn hier mooie cactus- inzendingen te zien, welke geëxposeerd worden door de firma's K. Mantel en de N.V. Hofman en Zn. Wij noemen nog eenige inzendingen: fa. K. Visser en Zn. (bloeiende planten), fa. P. Buis Gzn. en Zn. (bloeiende Jap. kersen) fa. J. en A. Alderden (bloelende seringen struiken) de fa. Topsvoort laat o.m. de nieuwe sering „Sensation" zien. een blauwe met wit afgezette rand aan de bloemna- gels. Een interessante stand van bloeiende bolgewassen heeft het Lab. voor Bloembol len-onderzoek te Lisse, in samenwerking met de Vereeniging „De Hyacinth" te Bennebroek. Schitterend mooi zijn deze bolbloemen en prof. v. Slogteren, die ons bij den stand ontving, kan zeker met recht trotsch zijn op wat door zijn langdurige proeven in deze uit cultureel oogpunt be reikt is. De fa. J. C. Maarse exposeert ver schillende soorten potplanten, de fa. W. Serton te Vleuten nieuwe variëteiten klein- bloemige chrysanten. Een zeer bijzondere stand heeft de heer P. Maarse en Zn. te Gouda, n.l. cyprlpedlum-orchideeën in ver schillende, waarbij zeer kostbare variëtei ten. De collectieve inzending seringen, ro zen, prunus enz. van de Aalsm. kweekers is prachtig mooi en laat den hoogen trap van cultuur zien, waarop de bloemisterij in dit centrum staat. Behalve bloemen is er bo vendien nog zeer veel op deze tentoonstel ling te aanschouwen: de inzendingen plan ten van de Kon. Kweekerij „Terra Nova" en een miniatuur champlon-kweekerij der fa. Wed. P. Eveleens en Zn. Om nog even op de bloemen terug te komen, ook de heer D. Baardse Dz. en Gebrs Spaargaren expo- seeren een groote groep bloeiende potplan ten. terwijl een groep ajelieren, gekweekt in Aalsmeer, opvalt door prachtige kwaliteit. Bijzondere aandacht trekt de inzending van fa. C Heeren. die pelargonium „Black Vesu vius" met prachtige bloemen laat zien. Om nog enkele grepen uit de tentoonstelling te doen: zeer Interessant is het Aalsmeersche binnenhuis van omstreeks 1850, terwijl ook de Phytologische Dienst te Wagenlngen een flinke stand op deze tentoonstelling heeft. Verder zijn talriike firma's vertegenwoor digd, zoowel op industrieel als op ander ge bied. Het arrangement der expositie werd verzorgd door Ir. A. Csizik te Aalsmeer en is een schitterend staal van artistiek kun nen! De opening. De open'ng der tentoonstelling ging vooraf door koorzang van „Aalsmeer's Koorverteniglng. Dan sprak de voorzitter der Centrale Veiling, de heer W. Maarsse Jbzn„ die allen welkom heette en uitvoerig het veilingwezen te Aalsmeer besprak. Voorts dankte spr. allen die hun mede werking op eenigerlel wijze aan de ten toonstelling verleenden. Moge deze ten toonstelling ertoe bijdragen, aldus eindigde spr., de roem van Aalsmeer in binnen- en buitenland te vergrooten en kon het zijn een periode van herstel voor de zwaar getroffen bloemisterij inluiden. Ook de burgemeester van Aalsmeer, de heer J. Kastelein hield een uitvoerige rode en getuigde daarbij van de energie der Aalsmeersche kweekers. Als wij niet beter wisten, zou deze tentoonstelling ons doen denken, dat er in het bedrijfsleven geen wolkje aan de lucht is, zoo schitterend zijn de inzendingen, aldus spr. Maar helaas, we weten beter. Na een glorievollen tijd, is de bloemisterij een smartekind geworden. Toch zijn wij den Minister dankbaar vopr de jongste verbetering in de steunregeling; daardoor is weer wat licht gevallen in de duisternis. Maar hoog-ernstig blijft de toe stand. Het gaat niet alleen om de belan gen van de bloemisterij maar om die van onze geheele gemeente-huishouding. Hoe de bloemisterij zich verder zal ontwikke len. we weten het niet. Wel weten we. dat de Aalsmeersche kweekers het niet zullen opgeven. De schoone culturen, die zij met zooveel zorg hebben opgebouwd, laten zij niet los: zc zijn een stuk van hun ziel ge worden! Goede en kwade tijden hebben zich steeds in de geschiedenis afgewisseld. Mode de toekomst weer in opgaande lijn gaan! Onze knappe kweekers verdienen Jat ten volle, aldus eindigde spr. Tenslotte opende Minister Deckers deze tentoonstelling die de grootste bewonde ring trok. Aalsmeer's koorvMeenlging bracht hierna nog „Lentedauw"" ten ge- hoore. Moge talioozen zich in de komen de dagen naar Aalsmeer begeven; er is daar iets grootsch te zien! HAAGSCHE POLITIERECHTER. De Politierechter heeft onlangs A. J. van V., uit Alphen a. d. Rijn veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, wegens het oplichten van de steunverleenlng. Van dit vonnis was de man in verzet gekomen. De officier van justitie merkte op, dat verdachte voortdurend getracht heeft de politie om den tuin te leiden. Gezien de houding van verdachte, vroeg de officier van justitie bevestiging van het verstekvonnis. De politierechter legde de twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk op. Om de kinderen was er ruzie ontstaan tusschen mej. Ca. L. en van S„ uit Leiden, waarbij de eerstgenoemde laatstgenoemde een klap had gegeven. Volgens alle getuigen had verdachte ook geschopt. De officier van Justitie vroeg f. 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. De politierechter legde f. 6 boete subs. 3 dagen op. Wegens beleedlging van K. moest mej. v. S. uit Alphen verschijnen voor den po litierechter, doch zij liet verstek gaan. De officier zelde. dat de Juffrouw bij de politie bekend staat als rad van tong en kijfachtig, om welke reden hij f. 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis vroeg. Het vonnis werd conform dezen eisch. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den kantonrechter mr. Byl de Vroe stond terecht P. N. J., slager te Haar lemmermeer, wegens overtreding der vleeschkeuringswet. Bij verdachte was in de ijskast ongeveer 8 K.G. vleesch aange troffen dat door bederf verkleurd was. Een broeder van verdachte, die de zaak waar nam, bekende, dat het vleesch inderdaad niet gekeurd was. Volgens getuige was dit niet noodig, daar het vleesch niet voor consumptie bestemd was. De kantonrechter en de waarnemende ambtenaar van het O. M., geloofden hier niets van. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 100 subsidiair 25 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van f. 50 subsidiair 25 da gen hechtenis. Hierna stond terecht de slager W. Z. uit Haarlemmermeer, eveneens wegens over treding der vleeschkeuringswet. Verdachte had zonder vergunning een geit geslacht. De waarnemende ambtenaar van het O. M. eischte een geldboete van f. 40 subsi diair 15 dagen hechtenis, en verbeurdver klaring van het geslachte dier. De Kantonrechter stelde zich met een geldboete van f. 25 subsidiair 10 dagen hechtenis tevreden. GEMEENTE-SECRETARIS VAN WEHL TOT 100 GULDEN BOETE VEROORDEELD. Eenigen tijd geleden is voor de rechtbank te Arnhem behandeld de zaak tegen den gemeente-secretaris van Wehl, die tërecht stond omdat htl een huweUlksacte had onderteekend terwijl hij bü de voltrekking van het huwelijk niet aanwezig was ge weest. Een andere ambtenaar had voor beambte van den burgerlijken stand gefun geerd en later had de gemeente-secretaris de acte onderteekend. De rechtbank veroordeelde hem tot een geldboete van 100 gulden sutó. een maafid hechtenis, doch de officier van iustitie was in hoozer beroeD gegaan Het gerechtshof te Arnhem heeft heden 't vonnis der recht bank bevestigd. HEDEN. Luthersche Kerk: Wijdingsdienst. 8.15 uur nam. Remonstr. kerk: Kerkdienst o. 1. v. prof, dr. L. J. van Hoik. 8'/< uur nam. Donderdag. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Spr. ds. Lekkerkerker van Oldenbroek. 8 uur nam. DIVERSEN. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Inenting tegen diphterle 45 uur nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultattebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v, Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „Zaken zijn zaken". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Van voorm. 11 uur tot 5 uur nam. dage lijks Cineac-voorstellingen. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Moskou—Sjanghai." Woensdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur n.m. Fllmac dagelijks v. 126 u. njn. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Een avond in de opera." Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „De koning van de straat." lederen middag 2.30 u. Zondag v.af 2 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam. „Het leven is niet zoo kwaad". Zondagnam. 47 en 811. Dagelijks matlnée 2.30 uur nam. Nova-Bioscoop (Katwijk aan Zee): „New York—San Francisco". 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenlonds ,Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot vm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Donderdag 7 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken J. C. Pelle, Kort- Rapenburg 12, teief. 594 en J. E. M. te Dijk, Haven 18, telef. 85. Vrijdag 8 tot en met Zondag 10 Jan. as. nemen waar de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Drie- sum, Mare 110, telef. 406. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door mej. J. Doedens, telef. 274, Wilhelminapark 8. te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poe ders. Per st. 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 4727 (IngeE. Med.l DB-PQSTVLUCHTEN. De „Edelvalk" is hedenmorgen van het vliegveld TJIllUltan te Batavia vertrokken met medeneming van 241 K.G. post, 32 K.G. pakketpost en 92 K.G. goederen. Dertien personen werden voor tus- schentrajecten geboekt. Vanmorgen om zeventien minuten voor achten is de „Perkoetoet" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord zijn vier passagiers n.l. twee voor Batavia, een voor Bangkok en een voor Karachi. Voor onder weg is door drie passagiers geboekt, resp. voor de trajecten Rome- -Singapore, Athene —Bangkok en Calcutta—Bandoeng. Medegenomen Is 307 K.G. briefpost, 33 K.G. pakketpost en 82 K.G. vracht. In ..Haarlem's Dagblad" schrijft mevr. H. PippelClatworthy, te Den Haag, dat er nog steeds groote moeilijkheden zijn over de organisatie van de wereldjambo ree der padvinders. Zij zegt, dat het vrij wel zeker is dat de Katholieke Verkenners, vormende misschien wel de helft van het aantal padvinders in Nederland, zich te rugtrekken en dat de regeering overweegt om geen steun te verleenen. Zij verklaart verder het te betreuren, dat de leiding der beweging tezelfder tijd den indruk wil wekken, dat alles wel aan boord is. De Haagsche correspondent van ge noemd blad heeft, naar aanleiding hier van, een onderhoud mogen hebben met minister Slotemaker de Bruine. Deze ver klaarde het volgende: „De regeering onthoudt zich nauw gezet van iedere inmenging in interne aangelegenheden of interne moeilijk heden van de Nederlandsche Padvin ders Vereeniging. Ik acht het echter van zeer groot nationaal en internationaal belang, dat de Jamboree, nu de uitnoodiglng een maal aangenomen is, slaagt. De regeering zal uiteraard haar me dewerking moeten binden aan twee voorwaarden: lo. moet de organisatie zóó zijn, dat het welslagen menschelij- kerwijs verzekerd geacht kan worden: 2o. kan de regeering geen steun ver leenen aan een „romp-jamboree". De gegevens, waarover ik op dit cogcnblik hcschik, doen mij zien, dat de moeilijkheden geenszins geweken zijn. Met de R.-K Is het allerminst in r.rde. Dat de one -l-britl bij de overi gen tot het verleden behoort, is mij niet bekend. Er zal dus, tenzij alsnog veranderingen Intreden, slechts een „romp-Jamboree" plaats vinden. Zoo lang dit te vreezen staat, zal de regee ring in geen enkel opzicht steunen: noch met geld noch met faciliteiten van post en spoor. Ik heb mij bereid verklaard bemid delend op te treden als mij dit werd gevraagd. Het aanbod is door 't hoofd kwartier afgewezen. Als de samenwerking hersteld wordt zal de regcering bereid zijn, enkele be kwame werkers tijdelijk ter beschik king te stellen, teneinde door vermeer dering van werkkrachten het geleden tijdsverlies voor de voorbereiding te doen inhalen". Na dit onderhoud met den minister aldus ..H.D." hebben wij ons licht nog even opgestoken bü een vooraanstaande figuur in de padvindersbeweging, die het butengewoon betreurde dat door de hou ding. welke de hoofdverkenner tot dusver heeft aangenomen, het gevaar voor een mislukking hoogst ernstig is geworden. Vooral noemde hii het zeer jammer dat het hoofdkwartier de gelegenheid om bemidde lend op te treden van de regeering met de zekerheid van een gunstig antwoord te vragen heeft afgewezen. Volgens dezen, zegsman zou betrekkelijk eenvoudig aan de thans gestelde verwikkelingen een einde gemaakt kunnen worden. De hoofdzaak is z.i. dat mede ten aanzien van den flnan- cieelen kant van de Jamboree men weer. gelijk aanvankelijk het geval is geweest, tot het scheppen van een stichting zou over gaan en dan wel zoo. dat stichtingsbestuur of -commissie niet met één pennestreek van één man weer zou kunnen worden op geheven. Op onze vraag, of tengevolge van het ge leden tijdsverlies niet te vreezen viel. dat er van de Jamboree niets meer terecht zou kunnen komen, luidde het antwoord, dat het Inderdaad dan wel zéér zéér laat is ge worden Maar misschien nog met te laat. Doch zoo eindigde onze zegsman wil men werkelijk nog kans hebben dat de Jam boree slaazt. waarbij oneetwUfe'd een eroot nationaal belang betrokken Is mislukking zou ons immers groote schade be-okkenen. wat onzen naam als organisatoren betreft dan za) men liever vandaag dan morgen aan de moeilijkheden een einde moeten maken. Het ls nu meer dan de hoogste tijd. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6