STADSNIEUWS Overste van Mens 10 jaar commandant der Burgerwacht 77ste jaargang WOENSDAG 6 JANUARI 1937 No. 23552 De Koningin verleent gratie Het vorstelijk huwelijk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Voor onze Postabonné's OFFICIEELE KENNISGEVING Ook aan muiters der ,,De Zeven Provinciën" Prof. Huizinga getuige Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts.'per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk 3ager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2yn: per 3 maanden f.2.35 per week ."."ikf.0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f-0.80 per 3 mud.) De spoorwegovergang aan den Rijnsburgerweg op 7 Januari. Die Ned. Spoorwegen bereid tot medewerking. Teneinde het rijverkeer zoo min mogelijk te stagneeren. Hedenmorgen vond naar aanleiding van het door de Kamer aan den Minister van Waterstaat terzake gezonden schryven, op het Bureau der Kamer van Koophandel alhier een bespreking plaats tusschen het Bureau der Kamer en Ir. L. W. Capel, ■waarnemend Rijksinspecteur van het Ver keer. (Deze deelde mede, dat de Nederlandsche Spoorwegen ter plaatse inmiddels de noo- dige maatregelen reeds hebben getroffen om te voorkomen, dat het wegverkeer over den spoorwegovergang Rijnsburgerweg en andere overwegen morgen voor een groot gedeelte gestagneerd zou worden. De verkeerspolitie hier ter stede en de directie der N.Z.H.T.M. hebben eveneens alles gedaan om het tramverkeer en het verkeer naar en van Den Haag via Morsch- iweg en Haagweg In goede banen te lelden. Teneinde voldoenden tijd over te hou den om het wegverkeer over den spoor wegovergang Rijnsburgerweg te leiden, zullen de treinen komende uit de rich ting Den Haag door een speciale sein- inrichting bij aankomst station Leiden zóóver voor de spoorboomen gestopt worden, dat deze boomen eerst gesloten zullen behoeven te worden als de trein in de richting Haarlem weer vertrekt. Daarmede zal derhalve practisch het zelfde resultaat bereikt worden, ais door de Kamer van Koophandel werd nagestreefd, waardoor aan de bezwaren der Kamer op behooriyke wijze wordt tegemoetgekomen. Tevens zijn alle mogelijke maatregelen getroffen om de boomen zoo laat mogeiyk te kunnen sluiten. Het personeel voor de bedie ning van de overwegen is bovendien nagenoeg overal verdubbeld. De Leidsche verkeerspolitie zal voorts speciaal toezicht bij de boomen houden om te voorkomen, dat het verkeer nog onder de spoorboomen door tracht te glippen als deze reeds dalen en om het verkeer zoo noodig tot spoed aan te manen. Een byzondere verlichting zal morgen nog worden aangebracht by den spoor wegovergang by den Haagweg op de spoor lijn naar Aiphen. De verkeersvork aldaar, (welke herhaaldelijk omver wordt gereden, zal o.a, extra belicht worden. Bij het einde van het onderhoud dankte de Voorzitter der Kamer, den heer Capel geer voor zijn mededeelingen en voegde daaraan toe. dat den Spoorwegen dank ge bracht zal worden voor de doeltreffende medewerking. HULDIGING VAN MAJOOR M. v. MENS. Commandant der Leidsche Burgerwacht. Ter gelegenheid van het feit, dat hij tien jaar als commandant aan de Leidsche Bur gerwacht was verbonden, is gisteravond majoor M. van Mens in café-restaurant „Zomerzorg" door de leden der Burgerwacht een spontane hulde bereid. Toen de commandant met zijn echtge- noote en dochter en enkele familieleden de zaal binnenkwam stond de mobiele garde onder commando van den' heer D. Gijsberti Hodenpyl in 't gelid en onder het roffelen der trommels schreden de gasten naar de voor hen aangewezen plaatsen. Een doch tertje van den heer Blotkamp bood mevr. van Mens namens de L.B.W. een bloemen mand aan. De voorzitter der Leidsche Burgerwacht, mr. F. J. J. Trapman, heette allen hartelijk welkom, speciaal den jubilaris met zijn familie, en dankte de vele aanwezigen, dat zij in zoo grooten getale aan den oproep van het comité hadden gehoor gegeven. Spr. deelde mede, dat de vertegenwoordi ger van den inspecteur der Burgerwachten bericht van verhindering had gezonden evenals de burgemeester van Leiden, die door ambtsbezigheden verhinderd was. Verder heette spr. welkom den commis saris van politie, den heer R. Meyer, den vertegenwoordiger van de Haarlemsche Bur gerwacht, de leden van de Contact-Commis sie en den heer W. Sillevis, eere-lid der Leidsche Burgerwacht. Na een muzieknummer van Orpheus" nam mr. Trapman weer het woord om by verhindering van den eere-voorzitter, mr. P. A. Pynacker Hordijk, overste v. Mens te huldigen. Spr. zeide, dat spontaan uit de leden der B.W. het verlangen naar voren was geko men om hun commandant by zijn tienjarig jubileum een bewijs van hulde en erkente lijkheid te geven. Het ligt evenwel niet in den aard van den commandant in het jjubliek bewierookt te worden. Toch had men gemeend goed te doen deze gelegenheid aan te grijpen om den commandant te laten zien hoe de leden tegenover hem staan. Als huldeblijk voor zyn verdiensten bood spr.yervolgens den heer v. Mens, die een enthousiast philatelist is. een postzegel album aan en een verzameling zegels, welke naar by nauwkeurig onderzoek is gebleken zich nog niet in zyn collectie bevinden. Een hartelijk aplaus en een „lang zal hij leven" volgde op deze toespraak, waarna overste van Mens zeide ten zeerste verrast te zyn door deze hulde. Wel had hy iets opge vangen en gehoord, dat er iets te gebeuren stond, doch wat dit moest zyn, was hem ver borgen gehouden. Spr. stond er versteld van zooals de leden hun commandant thans te pakken hebben gehad. Niettemin dankte hy allen hartelyk voor de welgemeende hulde en het hem ge schonken aandenken. Terwijl de aanwezigen gezellig bijeenzaten, kwam de garnizoenscommandant, overste Koningsfeld de zaal binnen. Nadat door den heer Steenbergen een woord van trouw en aanhankelijkheid aan zyn commandant was geuit, verkreeg over ste Koningsfeld het woord. Deze wenschte overste van Mens geluk met het feit, dat hy tien jaar lang het com mando had mogen voeren over deze schoone Burgerwacht. Ter gelegenheid van het Prinse lijk Huwelijk heeft H. M. de Konin gin gebruik gemaakt van haar recht om gratie te verleenen. Onder meer is kwijtschelding van straf verleend aan de muiters van de ,,De Zeven Provinciën". Naar men zich zal herinneren heeft de muiterij plaats gehad in 1933. In 't daarop volgende jaar zijn de muiters tot zware straffen veroordeeld. Op de indertijd inge diende gratieverzoeken is toen afwijzend beschikt. Gratie is voorts verleend aan hen, die gestraft zijn wegens het begaan van lichtere misdrijven. Zij bestaat in kwijtschelding en vermindering van opgelegde boe ten of vermindering van lichte gevangenisstraffen. Een en ander geschiedt bij Kon. Besluit, dat morgen van kracht wordt. In gewone omstandigheden dient de veroordeelde daartoe een verzoekschrift in, waarna de mi nister van Justitie een desbe treffende voordracht doet aan de Koningin. Nu de gratie ambtshalve bij Koninklijk besluit wordt verleend om de gestraften in de algemeene feestvreugde te doen deelen, ge schiedt een en ander zonder ver zoekschrift. Aan de betrokkenen wordt het Koninklijk .besluit inzake de ver lichting of kwijtschelding van de door hen beloopen straffen ambts halve medegedeeld. Prof. Dr. J. Huizinga Naar wij vernemen is onze stad genoot, Prof. Dr. J. Huizinga aan gezocht om morgen als getuige op te treden bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana, zulks in de plaats van den Prins von Wied, die, gelijk bekend, verhinderd is de plechtigheid bij te wonen. Prof. Huizinga, die bij de eere promotie der Prinses op 31 Januari 1930 fungeerde als Haar promotor, deelde ons mede, deze hoogst vereerende uitnoodiging te heb ben aanvaard. In deze tijden van beroering, waarin we niet weten waar we naar toe gaan, aldus spreker, is het heerlijk te weten een voor treffelijke, toegewijde Burgerwacht te bezit ten; een burgerwacht, waarop we kunnen vertrouwen. Het is bedroevend te moeten constateeren, dat in een plaats als Leiden betrekkelijk zoo Foto Van Vliet. Gisteravond is overste M. van Mens gehuldigd ter gelegenheid van zijn 10-jarig commando der Leidsche Burgerwacht. De voorzitter, Mr. F. J. J. Trapman bood den jubileerenden commandant bij deze gelegenheid een geschenk aan, welk moment men hierboven in beeld ziet. weinigen zich bij de Burgerwacht hebben aangesloten. Ieder, die iets voelt voor het Vorstenhuis en voor Oranje, behoort hier te staan, aangesloten te zyn by de Burger wacht en zyn trouw te zweren aan comman dant v. Mens. Op deze woorden brak een stormachtig applaus los en een krachtig Wilhelmus volgde onmiddellijk daarop. Hierna sprak de ondervoorzitter, mr. G. H. E. Nord Thomson, die deze gelegenheid gaarne aangreep om te wijzen op de byzon dere karaktereigenschappen van comman dant v. Mens. Zijn vriendelijkheid en harte- lykheid. zyn opgewekt en innemend karak ter komen steeds naar voren. Spr. uitte den wensch, dat commandant v. Mens deze bij zonder karaktereigenschappen moge blij ven behouden, dan zal het leven geen te zware offers van hem hebben gevraagd. In de hoop, dat hy nog vele jaren niet alleen aller commandant maar ook aller vriend en medelid zou mogen zijn, besloot spr. zyn toespraak. Wederom klonk hierop een „lang zal hy leven". Daarna sprak de heer F. van der Mark, die er op wees, dat een 32-jarige ervaring hem geleerd had, dat de commandant niet alleen v. Mens heet, maar ook mensch is en mensch zal blijven. Als gewoon soldaat is hij daarvan ten sterkste overtuigd. Van de meening van zyn manschappen is spr. echter eveneens overtuigd. En als de tijd het noodig maakt, weet spr. zeker, dat er geen thuisblijvers zullen zijn. Spr. weet echter eveneens, dat de com mandant het leven van zijn manschappen lief heeft, dat hij ook het leven van zijn vijanden niet zal verwoesten. Spr. hoopt, dat commandant v. Mens nog vele jaren het geloof in het Vorstenhuis zal beschermen en als de nood aan den man komt. weet spr., dat meerderen dan men denkt naast hem zullen staan en zich onder zijn commando zullen scharen. De commissaris van politie sloot de rij der sprekers. De heer Meijer herinnerde er aan, dat de Burgerwacht zich ter beschik king stelt van den burgemeester, wanneer zulks noodig is. Dit geschiedt middels den commissaris var. politie. Als zoodanig heeft spr. verschillende malen met overste van Mens mogen confereeren. Daarbij heeft spr. steeds den indruk Ce- kregen, dat onder de bekwame leiding van overste van Mens de politie een grooten steun aan de Burgerwacht zal hebben. Spr. hoopt echter, dat de voorbereidingen in dien ge§st nog ls,nge jaren mogen duren en dat BINNENLAND. Eere-avond in Den Haag ter gelegen heid van het prinselijk huwelijk. (3e Blad), De handelsbetrekkingen met Italië wor den hervat. (Binnenland, 2e Blad en Laat ste Berichten, le Blad). Het uitoefenen van beroepen en bedrij ven door vreemdelingen; memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 2e Blad). Moeilijkheden bij de organisatie van de wereldjamboree der padvinders. (2e Blad). De schitterende Bloemententoonstelling „Lente in Januari" hedenmiddag geopend. (2e Blad). BUITENLAND. Engeland dringt bij Duitschland en Italië op spoed aan inzake antwoord in de Spaansche kwestie. (3e Blad). Vorderingen der nationalisten bij Madrid (3e Blad). Wapen-embargo in Amerika op komst. (Buitenland, le Blad). Zal Hitier alleen staatshoofd blijven en Goering tot Rijkskanselier benoemen? (Bui tenland, le Blad). Radio-rede van Arita over het Duitsch- Japansch accoord. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Tengevolge van den beperkten postdienst op morgen, 7 Januari, zullen onze post-abonnée's ver moedelijk onze courant dien dag later ontvangen, gelijk bij alle couranten het geval zal zijn. OPHALEN HUISVUIL. De Directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter alge meene kennis, dat op Donderdag 7 Januari as. geen huisvuil zal worden opgehaald. De perceelen, waarvan dit gewoonlijk op Donderdag geschiedt, zullen nu worden be diend op Zaterdag 9 Januari a.s. De Directeur, J. H. DE JONG. Leiden, 6 Januari 1937. 4738 in tijden van nood de samenwerking even vriendschappelijk mogen zijn. Mr. Trapman sprak daarna een woord van dank tot allen, die aan dezen huldi gingsavond hun medewerking hadden ver leend, in het bijzonder overste Koningsfeld en het muziekgezelschap Orpheus. Nadat wederom het Wilhelmus was gezon gen, sloot overste van Mens met een harte lijk dankwoord tot de aanwezigen voor de hem bereide hulde, welke hij zijn leven lang niet zal vergeten. GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA, Van der. Senaat der Universiteit. De Senaat der Rijksuniversiteit alhier heeft gisteren als huwelijksgeschenk voor het Prinselijk Bruidspaar aangeboden een schilderij van de hand van den kunst schilder Henri van de Velde, voorstellende het Universiteitsgebouw, waarin H. K. H. Prinses Juliana gedurende Haar studenten tijd colleges heeft gevolgd. Curatoren der Rijksuniversiteit alhier hebben hun schriftelijke gelukwenschen aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana ten Paleize doen afgeven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1