-y #v - BINNENLAND Prachtige Feestavond te Katwijk Zee Geschenk aan het Vorstelijk Bruidspaar f7ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 Januari 1937 Derde Blad No. 23551 De strijd in Spanje Een succes voor cie Oranje-Vereeniging Bescherm de Kinderen in den Influenza tijd. Foto KRUYT Hierboven een opname uit het gisteren te Katwijk Zee opgevoerde zangspel „Hol lands Bruidspaar", dat een groot succes werd. Links naast de Nederlandsche Maagd de regisseur, de heer Paul Pul. De eerste feestavond door de Oranje- vereeniging te Katwijk aan Zee georgani seerd. heeft een schitterend verloop gehad. Be Zaal voor Prot. Belangen was geheel bezet met de leden van de Oranjevereeni- ging met hun dames. Aanwezig waren de burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, de wethouders J. Dubbeldam en C. A. Veltkamp, de gemeente-secretaris D. C. O. Boekhoven, tevens als secretaris van de Oranjevereeniging. De heer J. Volbeda, voorzitter van de Oranjevereeniging sprak een inleidend woord, waarna hij het woord verleende aan den burgemeester. Deze zeide, dat hij vol gaarne aan het verzoek van het bestuur dér Oranjevereeniging voldeed, om deze bijeenkomst te openen. Nederland en Oranje hebben zich nooit zoo „één" gevoeld als in deze dagen. tVij hebben het gevoel, dat een van onze familie gaat trouwen en dat wij dit nu eens flink willen vieren i Er wordt weer gesponnen aan een band, die ons vereenigt. Mogen wij nog mooie dagen beleven: de Oranjezon wijst ons den weg door het leven! Spr. eindigde met een „Leve het Koninklijk Huis", wat door allen werd uitgeroepen, ge volgd door een: „Hiep, hiep, hoera!" De heer Volbeda dankte den burgemees ter voor zijn openingswoord. De mondorgelclub „Door Vriendschap Héreeepigd", dir. de heer D. van Wouw uit Leiden, speelde nu het eerste couplet van het Wilhelmus, dat door allep staande werd meegezongen. Een 25-tal jonge heeren hielden nu „Vlaggenparade", met de driekleur in de hand marcheerden zij door de zaal en plantten de vlaggen op het podium. Nu kwam de clou van den avond, het zangspel: „Holland's Bruidspaar", opge voerd door het Chr Dameszangkoor „Looft den Heer", onder leiding en regie van zijn directeur den heer Paul Pul. uit Den Haag. Het podium was prachtig gedecoreerd met onze driekleur en de kleuren van het Lippe-Huis, dennegroen, palmen, enz. Op den achtergrond waren de portretten ge plaatst van de personen uit ons Vorstelijk ■Huis en van wijlen de Koningin-Moeder. Dit zangspel, dat ook opgevoerd is in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen ih Den Haag, oogstte ook hier een groot kucces. Elf dames stelden de verschillende pro vinciën voor. in de daarbij passende klee derdracht, alsmede nog de Nederlandsche maagd en Insulinde. De dames, die hieraan meewerkten waren mevr. de Groot, Kap- tein, Stavleu, Bos, v. Leeuwen, Pluimgraaff Pul, Guyt, Vooys, v. Egmond, Meyvogel, Liesveld en Wouda. De overige dames van de zangvereeniging stonden op het tooneel in Katwijksche kleederdracht. Het orgel werd bespeeld door den heer Beskamp uit Den Haag. Bij dit zangspel liet zich hooren het ge zamenlijk koor. solo-zang van de elf pro vinciën, de Nederl. maagd en Insulinde. De heer Paul Pul trad hierbij als declamator op en boeide door zijn prachtig stemge luid. Dit spel oogstte een uitbundig succes. De prachtige costuums bekoorden het oog; in één woord, dit was het glanspunt van den avond! Het mondorgelorkest liet eenige vroolijke nummers hooren, die door de aanwezigen werden meegezongen. De voorzitter dankte den heer Van Wouw voor zijn medewerking. Het bekende muziekgezelschap onder lei ding van den heer L. Haasnoot, liet zich evenmin onbetuigd. -> Mevr. de Bruijn deelde mede, dat de voorzitster van het damescomité, mevr. Woldringh v. d. Hoop, wegens ongesteld heid verhinderd was het woord te voeren. Uit haar naam overhandigde mevr. De Bruyn aan den voorzitter der Oranjever eeniging een enveloppe met f. 850.21. zijnde het batig saldo van den gehouden bazaar en den bonten-avond. De heer Volbeda sprak een humoristisch woord van dank. Hij vroeg tevens aan den burgemeester om aan mevr. Woldringh v. d. Hoop woorden van dank te willen over brengen. Hij liet het verkregen nieuwe vaandel zien, dat een groote aanwinst was. De heer Volbeda deelde 't een en ander mede, over de planting van een herinne ringsboom op morgen, men zie hiervoor elders. Tevens wekte hij de ouders op er bij de kinderen op aan te dringen, het na tuurschoon in de gemeente te ontzien. De voorzitter deelde mede, dat nu er zulk een batig saldo is, zoo spoedig mogelijk een film van den trouwdag van het Vor stelijk paar vertoond zal worden. Ten slotte bracht hij allen dank voor de medewerking om dezen avond te hebben doen slagen. Door de Gebrs. Miedema uit Deventer werd vertoond de Oranjefilm van het Vorstelijk paar. een natuurfilm uit Italië en een teekenfilm. Des middags wa ren die filmen reeds vertoond voor de schoolkinderen. De heer Volbeda sprak het slotwoord, waarna allen staande het „Wilhelmus" zongen. Krabbendijke mag niet feestvieren. De waarnemend burgemeester is er uit principe tegen. (Telefonische reportage van onzen G. P. D.-redacteur). Er heerscht hevige ontstemming in Krabbendijke, het Zeeuwsche dorpe, op het eilend Zuid-Beveland. Daar heeft de waarnemende burgemeester, de heer S. J. de Kok alle feestelijkheden, welke door het Oranjecomité op touw gezet waren ter gelegenheid van het huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard op 7 Januari, verboden Noch voor de versiering, noch voor den lichtstoet met muziek des avonds en den ruiteroptocht eveneens met muziek des ochtends, wenschte het waarnemend hoofd der gemeente Krab bendijke toestemming te verleenen. Het motief? Louter een principe-kwestie. De loco-burgemeester, in deze hoe danigheid tevens hoofd der politie, is Staatkundig Gereformeerd en een vol geling van ds. Kersten. Twee zijner partijgenooten, die lid zijn van den gemeenteraad, t.w. de heeren J. van Houdt en G. van Velzen, schijnen den heer de Kok in zijn verbod te steunen. Gisteravond heeft de schrijver van deze regels het oor te luisteren gelegd in Krab bendijke. Het was te laat om tijdig per soonlijk aldaar te verschijnen, maar.... de telefoon is in zoo'n geval een ware uit komst. En zoo heb ik het een en ander verno men over de hevige ontstemming die het besluit van den burgemeester heeft ge wekt, een ontstemming die haar culmina tiepunt vond in een gisteravond gehouden protestvergadering door het Oranjecomité in het Veilinggebouw belegd. „Bij den aanvang der vergadering", al dus vertelde de heer J. Frelier voorzitter van het Oranjecomité, die zich met groote welwillendheid aan dit telefonische inter view onderwierp, „kon men een verblijdend nieuwtje mededeelen aan de ontevredenen. De waarnemende burgemeester had beslo ten om de versiering dan maar door te laten gaan. Maar verder moest hij over het verbod van de andere feestelijkheden eetst nog een nachtje slapen Daarmede ging het Bestuur van het Oranje-Comité niet ac- coord. Staande de vergadering werd beslo ten een tweetal afgevaardigden met een schrijven te zenden naar den heer de Kok. In dit schrijven werd hem verzocht nu ook meteen maar een beslissing te nemen in zake de overige feestelijkheden. „Per slot van rekening", aldus de heer Frelier, „is het nog maar kort dag en hoe eerder wij weten waar wij aan toe zijn, hoe beter het voor ons is. Jammer genoeg meende de gemeente-secretaris, tevens se cretaris van het Oranje-Comité, dat het schrijven aan den loco-burgemeester te veel weg had van een ultimatum, weshalve hij de vergadering verliet". Toen de door de vergadering afgevaar digde leden terugkwamen van hun bezoek aan .den loco-burgemeester, deelden zij mede, dat zij den heer de Kok aangetrof fen hadden in de vergadering van den Kerkeraad, welke juist begonnen was. Zij verzochten hem daar even kennis te willen nemen van het schrijven en zoo mogelijk meteen te besluiten. Nadat de burgemees ter het schrijven had doorgenomen, nam hij het besluitden volgenden ochtend op de secretarie bekend te laten maken hoe of wat zijn beslissing zou zijn. Deze mede- deeling werd door de enkele honderden ter vergadering aanwezige opposanten met ge joel begroet. Men besloot echter, op voorstel van den voorzitter, om voorloopig maar door te gaan met de plannen tot feestelijke viering van het huwelijk van Nederland's Kroonprinses en Z.D.H. Prins Bernhard. Onder het zingen van het „Wilhelmus" ging men uiteen Intusschen vernemen wij nader dat de waarnemend burgemeester ook hedenoch tend nog geen beslissing genomen heeft. Wel zijn weer eenige conferenties gehou den ,doch de resultaten zal men niet voor hedenmiddag vernemen. eenheid door democratie. Hierboven een foto van het fraaie geschenk, dat door de veilingvereeniging „Flora" te Rijnsburg aangeboden is aan het Vorstelijk Bruidspaar. De mooie maiid is ge vuld met dubbele Oranje tulpen „El Toreador", De algemeene vergadering. 9 Te Amersfoort werd. gelijk gemeld, de algemeene vergadering der Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie voortgezet. Na de rede van den voorzitter, dr. H. Faber. werd het jaarverslag uitge bracht door den secretaris; dén heer ir. W. Ritmeester. Daarin wordt een overzicht gegeven van den groei der beweging in het afgeloopen jaar. Het ledental klom van 775 oo 1 Januari 1936 tot 10.017 op 2 Januari 1937. De toeneming oer maand steeg van 300 in de eerste maanden van het jaar tot gemiddeld 2000 oer maand in de laatste drie maanden Het aantal afdeelingen nam toe van 5 tot 22. terwijl reeds in een twin tigtal andere plaatsen voldoende leden zijn toegetreden om nieuwe afdeelingen te or- ganiseeren. Verder wordt uitvoerig melding gemaakt van de opening van het eigen tehuis te Utrecht op 16 November 1.1. en van de uitbreiding ran het orgaan tot een oplaag van 42.000. Het jaarverslag behandelt verder de or ganisatie en propaganda, waarbij de moge lijkheid van een stijging van het ledental tot 35.000 in 1937 in het licht wordt gesteld. De penningmeester, de heer van Gelder, constateerde in ziin verslag, dat de bewe ging op een financieel gezonde basis staat. In de commissie van voorbereiding tót wijziging der statuten werden benoemd de De Boskoopsche Paleisversiering. Zij is heden voltooid. Heden is 't huldeblijk van Boskoop's burgerij, bestaande uit de versiering van het Koninklijk trappenhuis, gaan derijen en balconzaal voltooid. Deze interieurversiering, waarbij af stand werd gedaan van het traditio neel decoratief van palmen en varens, culmineert in een weergave van het droommotief, welke elke vormgeving aan moderne zakelijkheid op het ge bied van versiering slaat door zijn na tuurlijke perfectie. In groenen bladerkelk verscholen gloeien uit doorschijnende schil van echte appel tjes van Orange onzichtbare electrische lichtjes in eindelooze variaties. Wij zagen die Orange-appeltjes in het groen, lichtend hangen over trapbalustra- des, zich slingerend om witte zuilen, in bouquetten boven deuropening en spiegel, maar ook zich samen rijend tot een lich tende kroon, Prinsesselijke kroon, en als zwevend boven vazen van crème sabijne kleur, diffuse Orangeweerschijn. spelend over subtiele bruidsbloemen. Een blauwe ceder omkranst met serin gen en afgedekt met dwergconiferen prijkt naast de beeltenis van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, terwijl aan de rechterzijde van het schilderstuk der Koninklijke Fa milie naast H. K. H. Prinses Juliana een slanke vaas met sering en prunus is ge plaatst op een verhooging, waaromheen roode anjelieren met gele azalea's de kleu ren van Lippe-Biesterfeld vertegenwoor- digen. De vazen zijn ter beschikking gesteld door de Koninklijke Plateelfabriek Zuid- Holland te Gouda (N.V. Hoying). Het tijdstip en de kleurrijke ontwikke ling der bloemen werd mede verkregen door gebruikmaking van belichting met Neonlampen, vrijwillig daartoe afgestaan door de N.V. Esco Neon te Amsterdam. Alle bloemen en planten, camelia's, ro zen, seringen, prunus enz. zijn uit Boskoop afkomstig. Het arrangement en het idee aan de versiering ten grondslag liggend, is van den heer H. W. E. Struve te Boskoop, den ontwerper van de bekende Boskoopsche bloemententoonstelling in 1935. heeren mr. J. W. Gerdes Oosterbeek. ir. W. Ritmeester en mr. W. J. B. Versfelt. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen ds. A. van der Heide te 's Graven- haee (met wien een soc. democraat zijn intrede doet in het hoofdbestuur) de heer H. D. Louwes te Groningen (liberaal lid dei- Tweede Kamer) en de heer H. W. Neth te 's Gravenhage. Ir. W. Ritmeester werd bij acclamatie tot secretaris herkozen, terwijl besloten werd twee plaatsen in het hoofdbestuur ooen te houden voor vertegenwoordigers van bepaalde groepen. Enkele voorgestelde urgente wijzigingen der statuten werden goedgekeurd, ter uit voering waarvan ook een commissie voor geschillen werd benoemd. LUCHTWAARDIGHEID VAN VLIEGTUIGEN. Commissie van advies. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, is een commissie ingesteld met de taak om overeenkomstig de bepalingen van de bij beschikking van 31 December 1936, vastgestelde „regeling keuring lucht- vaartmaterieel" adviezen te verstrekken met betrekking tot de luchtwaardigheid van luchtvaartuigen en de deugdelijkheid van onderdeelen, motoren daaronder begrepen. Voor het tijdvak van 1 Januari j.l. tot en met 31 December 1939 zijn in die commissie benoemd I. als lid en voorzitter: F. A. van Heyst, lultenant-kolonel-vlieger bij de Luchtvaart- afdeeling; II. als lid en plaatsvervangend voorzitter: H. J. Takens, officier van de marine-stoomvaartdienst der le klasse; III. als leden: ir. A. G. von Baumhauer, inge nieur bij den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en J. van der Heyden, inspecteur bij den Luchtvaartdienst; IV. als plaatsver vangende leden: ir. C. A. F. Falkenhagen, adjunct-inspecteur bij den Luchtvaartdienst en M C. Palm. eerste-luitenant-vlieger bij de Luchtvaartafdeeling; V. als secretaris P. de Winter, officier van den marine-stoom vaartdienst der 2de klasse. verspreide berichten. Bij K. B. is met ingang van 15 Jan. benoemd tot burgemeester der gemeente Westdongeradeel: de heer A. E. Hoving. UIT NED. OOST-INDIK. WAARNEMEND POLITIE COMMISSARIS VEROORDEELD. PARAMARIBO. 4 Jan. (Anetal. De vroegere waarnemend-commissaris van politie te Paramaribo is. na een dramatische rechtszitting, veroordeeld tot een laar ge vangenisstraf wegens het aannemen van steekpenningen door Chineezen. Tijdens de zitting verklaarde bek'.aaedc dat hij aanvankelijk krachtig was opge treden tegen corruptie doch moedeloos werd door onvoldoende medewerking van de zijde van zijn superieuren. BANDJIR OP SUMATRA. Vier dooden. PALEMBANG. 4 Jan. (Anetal. Tüdens een bandjir van de Ba tang-Ka pas (rivier op Sumatra's westkust) ontwortelde een boom. waardoor een vrouw en drie harer kinderen werden gedood. Tanks van de Shell en van de Soconv staan onder water. De rivier steeg tot 70 c.M. boven 'het normale peil. L«t zelfs op de kleinste kou als een waarschuwing en ga die op 2 manieren tegelijk tegen. Ofschoon de griepsoort van dit jaar niet zoo kwaadaardig is als in 1918 raden de medische autoriteiten toch iedereen aan om de kleinste verkoudheid bij den aan vang te behandelen, omdat verkoudheden •het weerstandsvermogen verlagen en het lichaam een gemakkelijke prooi voor bronchitis maken. Te veel „innemen", vooral door kinderen, brengt de spijsvertering nog meer in de war en moet liefst vermeden worden, tenzij op voorschrift van den dokter. Vicks Vapo Rub, dat alleen maar uitwen dig ingewreven, wordt, werkt op 2 manieren tegelijk om de kou tegen te gaan en ernstige complicaties te voorkomen: (1) door de huid als een ouderwetsche pap of pleister en (2) door de genezende dampen, die door de lichaamswarmte vrij komen en direct naar de luchtwegen ingeademd worden. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (lnplaats 1.25). 4682 Uitsl. verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.i Britsche protesten. Naar aanleiding van het feit. dat den laatsten tiid enkele schepen der Britsche koopvaardijvloot. o.a. de „Blackhill" en de „Etria". door oorlogsschepen der Spaansche nationalisten werden gemolesteerd, heeft de Britsche regeering haar vertegenwoordigers in Spanje opdracht gegeven tot een krach tige protest-demarche bij de nationalisti sche autoriteiten. Wat het geval van de „Blackhill" betreft is instructie gegeven aan den te Hendaye vertoevenden Britschen ambassadeur tot het indienen van een energiek protest bij de autoriteiten in Burgos en tot het eischen van de verzekering dat incidenten van dezen aard zich niet zullen herhalen. Voor het geval van de „Etria". welk Britsch schip door een klein oorlogsschip der nationalisten was aangehouden op 31 December j.l. waarbij geëischt werd. dat de scheepspapieren werden getoond het geen geweigerd werd heeft een Britsche destroyer, waarvan de naam niet bekend wordit gemaakt, zich naar Cadiz begeven, waar een protest werd overhandigd aan de vlootautoriteiten der nationalisten. Ook dit protest ging vergezeld van den eisch dat waarborgen zouden worden ge geven tegen een herhaling van incidenten van dien aard. De „Etria" was. toen het door de nationalisten werd gemolesteerd, op weg van Haifa naar Liverpool met een la ding sinaasappelen. Naar aanleiding van deze Britsche stap pen bij een der strijdende partijen in Spanje wordt er in Engelsche diplomatieke kringen nogmaals op gewezen, dat de re- geerlng te Londen het reeds eerder door haar gedefinieerd beginsel handhaaft dat den Spanjaarden geen enke! recht toekent om buiten de territoriale wateren een sclvto aan te houden of te doorzoeken. Binnen de drie mijlsgrens kent men de facto", niet ..de juré" ook den autoritei ten der nationalisten het recht van con trole toe. voor zoover zil dat in feite kun nen uitoefenen. Men is echter van meening dat zelfs in cleze zóne een Britsch stoom schip niet behoort te worden gevisiteerd, dan wanneer een Britsch oorlogsschip kan vaststellen, dat dit onder normale omstan digheden geschiedt Tenslotte, zelfs wan neer een Engelsch stoomschip wapenen of munitie zou vervoeren, zou het aan de Britsche autoriteiten en niet aan de auto riteiten der nationalisten zijn, repressieve maatregelen ten aanzien van dit schip te nemen. Dit was echter noch het geval met de „Blackhill", noch met de „Etria". Het Russische stoomschip ..Komiles" zou gisteren door treilers van de nationalisten zijn aangehouden en naar Ceuta opge bracht. Volgens een radio-bericht uit Teneriffe had het schip 3400 ton oorlogsmateriaal voor Valencia aan boord. De „Aragon". In bevoegde Duitsehe kringen verklaart men. dat een van radio-Tetoean afkom stig bericht, volgens hetwelk de kruiser „Graf von Spee" het s.s. „Aragon" zou heb ben vrijgelaten, in dezen vorm onjuist is. De vrijlating van de „Aragon" aldus zegt men zou slechts geschied kunnen zijn. in dien de lading en de passagier van de „Palos" vrijgegeven zouden ziin. De oor- sprone van het bericht zou hierin gelegen kunnen zijn. dat de kruiser Graf von Spee" de „Aragon" niet langer wilde bewaken dit 'Chip in een haven der nationalisten zou hebben doen ankeren om zelf ziin weg te kunnen vervolgen. Italianen of Keen Italianen? Terwijl ran Italiaansche zijde nog steeds wordt ontkend dat Ital'anen te Cadiz zou den ziin ee'and komt nu ook uit Londen bericht daa-over. De strijd om Madrid. De strijd om Madrid wordt hevig voort gezet doch voordeelen van beslissenden aard ziin blükbaar nog niet verkregen. Opnieuw is een hevig luchtbombardement uitgevoerd waarbij 35 personen zouden zijn gedood en 200 gewond

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9