Uit Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Diasdag 5 Januari 1937 NAGEKOMEN BERICHTEN Stadsnieuws Binnenland Buitenland SPORT LUCHTVAART CORRESPONDENTIE AGENDA DE EEREWACHT VAN PRO PATRIA. De studenten weerbaarheidskorpsen uit Utrecht en Amsterdam, die tezamen met het Leidsche „Pro Patria" a.s. Donderdag in Den Haag een eerewacht zullen formeeren. hielden hedenmorgen op het Schuttersveld een oefening in groepsverband. Vele voorbijgangers bleven staan om het interessante schouwspel gade te slaan. Interim-dividend Koninklijke. Het bestuur der N.V. Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot expliitatie var petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië deelt ons mede. dat besloten is tot uilkee- ring van een interim-dividend voor het boekjaar 1936 van 5 procent. VERDRONKEN. De 46-jarige expeditieknecht K. K., uit de Boomgaardstraat te Rotterdam, is in den afgeloopen nacht door de duisternis misleid aan de Spaanschekade aldaar te water geraakt en verdronken. Vanmiddag is het zesjarig dochtertje van den heer G. HogenkamD in het Winschoter- diep te Maartenshoek verdronken. Een voorbijganger, die omstreeks een uur lanes het WinschoterdieD liep. zag een kind od het water driiven. Hli bracht het naar den kant en waarschuwde direct een geneesheer en de uolitie. Het kindje bleek reeds overleden te zijn. Het was om twaalf uur nog thuis geweest BELGISCHE KOTTER MET MOTOR- SCHADE OP DE NOORDZEE. Hedenmorgen om ongeveer 12 uur Is de zeesleepboot „Oceaan" van het bureau Wijsmuller van IJmuiden vertrokken, om hulp te verleenen aan den Belgischen kot ter „Ostende 36", die met motorschade op ongeveer 3 uur stoomen van IJmuiden op de Noordzee ronddrijft. Het Belgische scheepje heeft sleepboot - assistentie gevraagd. COMMISSIE VAN ONDERZOEK INZAKE TE VERWACHTEN BLIJVENDE WERKLOOSHEID. Bij besluit van den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid is samengesteld de commissie, welke tot taak zal hebben: 1. zich een oordeel te vormen omtrent de aanwezige gegevens aangaande de te verwachten blijvende werkloosheid; 2. zich een oordeel te vormen over de nog ontbrekende gegevens, waarvan de kennis voor de beoordeeling van dit vraag stuk gewenscht zou zijn, en een raming te maken van de kosten voor aanvulling noodig; 3. voorloopige conclusies te trekken, in dien zij meent dat dit uit de reeds aan wezige gegevens mogelijk is. Benoemd zijn tot lid en voorzitter: dr. Ir. Th. van der Waerden, en tot leden: prof. dr. M. J. H. Cobbenhagenk, ir. F. H. E. Guljé, dr. ir. A. H. W. Hacke, prof. ir. J. Klopper, E. Kupers. prof. mr. P. Lieftinck en prof. dr. H. W. Methorst. REDE VAN MINISTER BECK. Hedenochtend elf uur is de Sejm bijeen gekomen ter bespreking van het wetsont werp, waarbij de minister van financiën wordt gemachtigd een leening in Fransche francs uit te schrijven, bestemd voor de nationale verdediging. Minister Beek heeft een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Het doel van deze leening is duidelijk: we verheugen ons over ieder geweer, dat onze soldaten in handen krijgen. Ik zie hierin geen tegen spraak met mijn werk voor den vrede. Twee voorwaarden moeten worden vervuld wil het woord „vrede" geen ïjdel woord zijn, nJ. oprechtheid bij den staat, welke vrede in zijn programma heeft en de kracht om dit programma door anderen te doen eerbiedigen". Beek wees verder op de behandeling van het wetsontwerp inzake deze leening in de Fransche volksvertegenwoordiging, welke eenstemmig de leening toestond. Spr. gaf een kort overzicht over het verloop van zaken tusschen Frankrijk en Polen sinds 1921, tosn een verdrag werd gesloten, waar cp meermalen een aanslag is gepleegd. Tusschen de Poolsche en Fransche re geering bestaat gelijkheid van opvatting over de grondbeginselen, volgens welke de samenwerking moet worden gehandhaafd en komende onderhandelingen moeten worden gevoerd. Minister Beek heeft deze kwestie met zijn Franschen collega Delbos besproken. Aangezien in beginsel overeen stemming bestaat, hoopt minister Beek dat het mogelijk zal zijn in de toekomst de middelen te vinden om dit verbond op zijn volle waarde te handhaven als een ele ment van veiligheid voor beide landen en een van de factoren van algemeene sta bilisatie van Europa. DE STRIJD IN SPANJE. Tien vliegtuigen naar Spanje verscheept. Tien vliegtuigen, o.m. de Lady Peace, het toestel waarmede Richman en Merrill den Oceaan zijn overgestoken, zijn als ge bruikte handelsvliegtuigen te Brooklyn aan boord van de „Mar Cantabrico" met be stemming Valencia ingescheept. De uit- voerlicentie werd verkregen, aangezien de neutrallteitswet nog niet van toepassing is op burgeroorlogen. De Italianen in Spanje. Reuter meent te weten, dat omstreeks de Kerstdagen 6500 Italiaansche vrijwilli gers te Cadiz zijn ontscheept. Deze inlichting heeft der Brltsche re- gccring bereikt. Het totale aantal Italiaan sche vrijwilligers, dat in de laatste veertien dagen in Spanje is gearriveerd, bedraagt dus meer dan tienduizend. Nieuwe radio-nota van den Duitschen admiraal. De admiraal van de Duitsche zeestrijd- krachten in de Spaansche wateren heeft vanaf den kruiser „Koenlgsberg" de vol gende draadlooze nota gericht tot de re geering te Valencia: „Nadat de beide stoomschepen „Arra- gon" en „Marta Juguera" door de Duitsche zeemacht in beslag zijn genomen, wordt nogmaals geëischt. dat de passagiers eft de in beslag genomen lading van 't stoom schip „Palos" worden vrijgegeven. De beide Spaansche schepen zullen dan in vrijheid worden gesteld. Indien niet binnen drie dagen, welke termijn 8 Januari 8 uur in den ochtend afloopt, de uitlevering is geschied, zullen de belde Spaansche schepen met hun la ding door de Duitsche regeering worden verkocht; de Duitsche regeerig zal afre kenen met de door haar erkende Spaansche regeering. Indien herhaling van daden van zeeroof tegen Duitsche handelsschepen zou volgen, zal de Duitsche regeering zich genoodzaakt zien verdere maatregelen te nemen." HET CONFLICT IN DE AMERIKAANSCHE AUTOMOBIELINDUSTRIE. Het conflict tusschen de vakvereenlging van arbeiders in de automobielindustrie en de General Motors is nog niet opgelost. Gisteravond heeft de president van de General Motors geweigerd te onderhande len met de arbeidersleiders. In Michigan, Indiana, Pennsylvania, en Ohio hebben thans 40.000 arbeiders het werk neergelegd. Sloan, de president der General Motors, heeft besloten alle werkplaatsen te sluiten, tenzij direct een overeenkomst tot stand komt. In dat geval zou het aantal werk- ioozen 135.000 zijn. Indien een algemeene staking zou wor den geproclameerd, zouden daar 250.000 arbeiders bij betrokken zijn. President Roosevelt heeft zijn gemidde ling aangeboden. De gouverneur van Michigan. Murphy, heeft zich eveneens als bemiddelaar op geworpen. De stakers houden nog steeds twee fa brieken te Flynt bezet, ondanks het ge rechtelijk bevel ze te ontruimen. Een inspecteur van politie en twee sta kers zijn tijdens een botsing gekwetst. DE EISCHEN VAN DE ENGELSCHE MACHINISTEN EN STOKERS. Het scheidsgerecht der Brltsche spoorwe gen heeft afwijzend beschikt over de eischen van den bond van machinisten en stokers ten aanzien van een standaard-werkdag van zes uur met een werkweek van 36 uur. hooger loon voor Zondag- en nachtdienst en twee weken vacantie met behoud van loon na 12 maanden arbeid. In de beslissing van het scheidsgerecht wordt gezegd, dat de extra-kosten, welke het inwilligen van deze eischen tengevolge zou hebben, 9.704.000 p.st. bedragen. Indien deze maatregelen zouden worden toegepast op alle spoorweg-beambten, dan zouden de extra-kosten niet minder dan 50.000.000 p.st. bedragen. De inkomsten van de spoorwegen zijn niet voldoende om een dergelijke som te dekken, zelfs al zouden geen rente en dividenden meer worden uitbetaald. VOETBAL. DuitschlandNederland. De voor Nederland beschikbare plaatsen uitverkocht. Er blijkt voor den interland-wedstrijd DuitschlandNederland, welke op 31 Jan. a.s. te Dusseldorff wordt gespeeld, een over weldigende belangstelling te bestaan. De aan den K.N.V.B. verstrekte 8000 plaatsen zijn uitverkocht en er worden thans pogin gen gedaan nog meer kaarten van de Duit- schers te verkrijgen. Naar het „Hbld." verneemt is Ande- riessen alsnog bereid gevonden, mee te spelen m den wedstrijd tegen Duitsch land. ONS CLUBJE—C.G.W. Morgenmiddag te halfdrle speelt Ons Clubje tegen C.G.W. COMPETITIESTANDEN K.N.V.B. Res. 2e klasse A. H.V.V. 12 0 2 1 30- 9 20 V.U.C. II 12 8 3 1 30-20 19 Gouda II 11 7 1 3 29-23 15 A.D.O III 12 8 2 4 35-27 14 Quick II 12 5 2 5 31-35 12 Bcheveiiingen II 12 4 2 6 20-28 10 Alphen II 11 4 1 6 24-30 9 Oiympia II 12 3 2 7 20-34 8 H.13.S. II 10 O 0 7 22-31 6 E M.T. II 10 2 1 7 14-25 5 Res. 2e klasse A. V.U.C. III 12 10 1 1 48-24 21 Lugdunum II 12 8 2 2 42-24 18 U.V.S. II 12 7 2 3 77-15 16 L.F.C. II 12 8 6 4 34-26 16 H.V.V III 12 5 2 5 28-20 12 A.8.C. II 12 5 1 6 30-27 11 A.D.O. IV 12 3 3 6 19-30 9 Quick III 12 3 1 8 18-30 7 Alphia II 12 1 4 7 17-28 6 Bodegraven II 12 1 2 9 15-49 4 BENTHUIZEN. Gevonden: een rliwielbelastingplaatje een riizweeD en verschillende sleutels. In lichtingen bil de oo'.'tie Bit een Inwoner tlln 3 ruiten en het raamhout vernield. Hoewei de bewoners SDoedlg bulten waren bleken de vogels ge vlogen te zlin Thans is er licht in deze zaak gekomen zoodat dit muisie voor hen nog wel een.cf^artie zal hebben! KATWIJK. Gisteren ls verschenen het Dagblad voor Katwijk enz. Het Ls ons gebleken dat dit dagblad hetzelfde ls als het dagblad van IJmuiden, hetwelk weer een afdruk is van de Oprechte Haarlemsche Crt. KATWIJK AAN ZEE. Planting van een herinneringsboom. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana zal morgenochtend te 10 uur bij de tramhalte in Duinoord een herinneringsboom geplant worden. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de hoofden der scholen, vergezeld van één jongen en één meisje uit de hoogste klasse. De burgemeester zal bij deze planting een toespraak houden. Gewijzigde route van den fakkeloptocht. De route van den fakkeloptocht heeft een wijziging ondergaan Het eerste gedeelte tot het Raadhuis blijft hetzelfde, dan Prinses Julianalaan, Nieuwe Duinweg. Willem de Zwijgerlaan, Zeeweg, Duinoord. Dulnoordweg. Nieuwe Duinweg. Varkevisserstraat. Roest van Limburgstraat, langs Openbare School naar Zuidstraat, Schoolstraat. Varkevisserstraat, Zuid-Boulevard en vervolgens de reeds aan gekondigde route. Onze plaatsgenoot, de heer C. Schaap is benoemd tot agent van politie te Hil- legersberg. In de Nieuwe Kerk zal morgenavond om 7 uur een godsdienstoefening gehouden worden ln verband met het huwelijk van het Prinselijk paar. waarin zullen voorgaan de drie predikanten R. P. A. Rutgers, P. Pras en Fr. J. Broeyer. DE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gis teren Kwak (uitreis) te Rangoon Kieviet (uitreis) te Basra. Rietvink (thuisreis) te Jodhpoer. K. te L. Indien Uw schrijven bedoeld ls als Ingezonden stuk, wilt u ons dat dan even mededeelen? KORFBAL. LEIDSCHE KORFBALBOND. Uitslagen van Zaterdag en Zondag jj. Adsplranten: KI. I: Vlcus Orlentls—Noor derkwartier 7—1. KI. II: Zuiderkwartier II—Vicus Orlentls III 04; Noorderkwartier III—Vlcus Orlen- tis II gestaakt bij 0—5. Leden: KI. II: Mprschkwartier—Vlcus Orientls III 12; Noorderkwartier IIAl gemeene III 20. Overzicht. De eerste competitie-dagen van 't nieuwe jaar hebben ook voor den Leidschen Bond weinig nieuws gebracht. In de 1ste klasse der adspiranten-afdeeling toonde Vlcus Orientis zich een waardig Kampioene door Noorderkwartier geen schijn van kans te geven (71), terwijl in de tweede klasse het derde twaalftal der Kooiclub op vol komen regelmatige wijze de baas over Zui derkwartier bleef (40). Vicus Orientis II heeft zeer dicht bij het kampioenschap ge staan. Reeds had zij tegen Noorderkwartier III een 50 voorsprong, toen de weersom standigheden staking noodzakelijk maakte, waardoor de zwartwitten opnieuw weer wat geduld moeten toonen. In de tweede klasse der Lcdenafdeeling bleek Oosterkwartier m juist even sterker dan Morschkwartler, terwijl Noorderkwar tier II uit haar slof schoot door met 20 de meerdere over Algemeene III te blijven. Voorts kon de wedstrijd Algemeene IIZui derkwartier geen doorgang vinden, wegens ziekte van diverse Z.kw-spelers. Aangezien de blauwgelen echter verzuimden tijdig uit stel aan te vragen, zal de Bond nader be slissen of Zuiderkwartier voor dit niet door laten gaan van den wedstrijd gestraft dient te worden, Ja ofmeen. HENGELSPORT. „DE RUISVOORN". Het vischcollege „De Ruisvoorn" hield haar vierden jaarlljkschen vischwedstrijd welke gehouden werd te Oude-Weterlng en een gunstig verloop had. Er werd ruim twaalf pond visch gevangen. De uitslag ls: lie pr. N. v. d. Linden met wisselbeker en C. P Kok-medallle; 2e pr. W. Mulder, beker voor de grootste voorn; 3e pr. C. Crlspljn; 4e pr. D. VIJlbrief; 5e pr G. v d. Linden, met extra prijs; 6e pr. K Middel ham; 7e pr. P. Oudshoorn; 8e pr. L Rave- sloot, m. extra prils; 9e pr. G. v. d Water; 10e pr G. Keizer, met beker voor de groot ste bliek; lie pr. S. Braxhoven; 12e pr. J. Steiger: 13e pr K Loe, met extra prijs. 14e pr. Z. de Holder; 15e pr. Chr. de Groof, met extra prijs; 16e pr J. v. Gijzen; 17e pr. Ph. F. v. Gijzen; 18e pr. C. P. Kok. LISSE. DE INZET DER FEESTELIJKHEDEN. Officieel ten Gemeentehuize geopend. Gistermorgen reeds om 8 uur werd den ingezetenen kond gedaan, dat hier de feestelijkheden een aanvang hadden geno men. Vanaf den toren der R.K. Kerk werd door het muziekcorps koraalmuziek ten gehoore gebracht en 'n drietal trompetters reed te paard door het dorp om (ie inge zetenen te melden dat de Lisser feesten een aanvang zouden gaan nemen. Te half elf werd ten Gemeentehuize de feestelijke herdenking officieel geopend. Het eere-comlté. het gewone comité en de leden van den gemeenteraad waren bijeen gekomen. De burgemeester, dr. S. baron van Wijn bergen, tevens eere-voorzltter van het Oranje-comité, heette de saamgekomenen welkom en verklaarde, dat de dag, welke aanstaande is, van groote beteekenis is voor ons Koningshuis en ons Vaderland. Spr. is verheugd en trots op de aange brachte straatversieringen door de geheele gemeente. Het werk van de straatcomlté's waardeert hij ten volle. Door het Oranje- comité is ontzaggelijk veel werk verzet en spr.. die in nauw contact heeft gestaan met dit comité door haren voorzitter, dr. H. A. Marcus, weet, dat zij dit hebben ge daan uit ware Oranjeliefde en liefde voor ons Vorstenhuis, alsmede uit respect voor zlchzelve. Het is hem een ware vreugde om gezamenlijk de rondrit door het ver sierde dorp te maken. Spr. verklaarde hier mede de feestelijkheden voor geopend. Hét geheele gezelschap nam nu plaats in de gereedstaande auto's die daarna lang zaam door Lisse's straten trokken. Men nam vol belangstelling kennis van de straatversiering, die inderdaad subliem is. Het getuigenis van Amsterdammers. Een touringcar uit Amsterdam had m onze gemeente eenlg pech aan den wagen, waardoor de reizigers eeniee oogenblikken moesten uitstapDen. Zij spraken er hun groote verwondering over uit. dat in onze gemeente zoo reusachtig veel aan de straat- verslering was ten koste gelegd. Zii hadden, zeiden zoo'.ets aanschouwd op het platte land Algemeen wordt beweerd dat de ge meente Lisse na Den Haag en Zaandam de derde plaats inneemt van de versierde ge meenten in geheel Nederland. Het dwingt dan ook gewoonweg bewondering af zoo schitterend als het dorp is versierd en ver licht. Wanneer men bit de haven komt. denkt men dat men In het hartje van den Haag is. Het is te honen, dat het weer nog wat medewerkt, opdat de geheele dorpsverlichtlng ten volle tot haar recht kan komen! Bedankt voor het beroep der Ger. Gem. te Dirksland ds. H. Ligtenberg alhier. OEGSTGEEST. DE OMGESLAGEN AUTO. Een der gewonden overleden. In het Academisch Ziekenhuis te Lelden ls gistermiddag een der gewonden van het auto-ongeluk dat Zondagavond op den Rijksstraatweg onder onze gemeente plaats vond, overleden. Het ls de vrouw van den bstuurder, mevr. K. H. v. E.-v. W. uit Am sterdam. De toestand van den heer A. v. E. en diens echtgenoote, mevr. v. E.-v. d. L., bei den uit Amsterdam, die minder ernstig werden gewond, is naar omstandigheden redelijk wel. De opening der winkelweek. De door de Oranjevereeniging georgani seerde feestelijkheden ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk namen gistermid dag een aanvang met de officieele opening van een winkelweek. Deze plechtigheid had plaats in het raadhuis, waar het bestuur der Oranje-Vereeniging en de diverse ge vormde commissies werden ontvangen door het gemeentebestuur. Hierop volgde een symbolische opening, het doorknippen van een lint, nabij de halte Endegeest, de toe gang tot het winkelcentrum ln de ge meente, en 'n rondwandeling met muziek. Hedenavond zal bij het patronaatsgebouw, aanvangende te half acht een lampion optocht worden samengesteld om een rondgang te maken door een groot ge deelte der gemeente. Morgenavond zullen in de verschillende kerken wijdangsdiensten warden gehouden. Van hedenmiddag af t.m. 12 Januari zul len verschillende feestelijkheden plaats hebben, waarop wij nader terugkomen. Des nachts is in de Dorpstraat bij de familie H. B. een dames- en heerenrijwiel ontvreemd uit een achter het woonhuis staande schuur. RIJNSBURG. Het programma voor de feestelijk heden is in zooverre gewijzigd, dat de wij- dingsdlenst in alle kerken eerst morgen avond zal plaats hebben. Aan vrije giften ls voor de Classicale Zending der Ned. Herv. Kerk in 1936 ont vangen f. 83,04. SASSENHEIM. Geslaagde Oranje-avond. Als onderdeel van de feeslweek werd in „Het Bruine Paard" en het K.S.A.-gebouw een avond van jolijt gegeven, die zich zeer ln de belangstelling mochten verheugen. De feestrede werden gesproken door ds. P D. Kuiper en pastoor Th. de Haan; het slotwoord dcor ds. W. G. Krljkamp en ds. I. de Bruine. Medewerking verleenden het kinderkoor „De juichende Kinderschaar" en het meis jeskoor „De L-nitklokjes" alsmede de Sas- senhelmrche Z?.ng-e--^n'"!:igen en het Fanfarecorps Crescendo" en mondharmo nicaclub „Excelsior". Ook was er volkszang onder leiding van den heer J. J. M. Keijser. De avond is zeer goed geslaagd. HEDEN. Morschweg 59; Stadsevangelisatie te 8u. Schouwburg: Oranjerevue Litteris Sacrum. 8'/t uur nam. Woenedag. Luthersche Kerk: Wijdingsdienst. 8.15 uur nam. Donderdag. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Spr. ds. Lekkerkerker van Oldenbroek. 8 uur nam. Zaterdag. Katwijk a. d. Rijn (Parochiehuis): Ledenverg. Burgerwacht. 3.15 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „Zaken zijn zaken". Woensd.. Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Van voorm. 11 uur tot 5 uur nam. dage lijks Cineac-voorstellingen. Trlanon-Theater. Breestr. 31: 8 uur nam. „MoskouSjanghai." Woensdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur n.m. FLlmac dagelijks v. 126 u. n.m. LIdo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Een avond in de opera." Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „De koning van de straat." lederen middag 2.30 u. Zondag v.af 2 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd. 8 uur nam. „Het leven ls niet zoo kwaad". Zondagnam. 47 en 811. Dagelijks matinée 2.30 uur nam. Nova-Bioscoop (Katwijk aan Zee): „New YorkSan Francisco". 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Donderdag 7 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken J. C. Pelle, Kort- Rapenburg 12, teief. 594 en J. E. M. to Dijk, Haven 18, telef. 85. Vrijdag 8 tot en met Zondag 10 Jan. as. nemen waar de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. telef. 502 en D. J. v. Drie- sum, Mare 110, telef. 406. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door me). J. Doedens, telef. 274, Wilhelminapark 8. Een gaslevering met stagnatie! Op 31 December was het contract, dat de gemeente met Leiden heeft inzake levering van gas beëindigd en zou het contract dat met Lisse gesloten ls, in wer king treden. Door de lichtfabrieken te Lelden werd de toevoer afgesneden en de levering door Lisse kon beginnen. Onze burgemeester sprak eenige toe passelijke woorden en draaide de kraan, die het gas van Lisse In den gashouder moet voeren, open. Men keek naar den gashouder, die door het groote verbruik onrustbarend zakte en ondanks den toevoer van Lisse niet rijzen wilde. Gelukkig had Lelden de gas houder voor de afsluiting nog volgepompt, zoodat men aan de afname nog kon vol doen doch hoe men ook keek. de meter blééf onherroepelijk terugloopen. Het bleek dat, ondanks de berekeningen en becijferingen, de druk van Lisse niet voldoende was, om den houder van ons gasbedrijf te vullen. Nu was niet „Leiden in last", doch de leiding van het bedrijf te Lisse, die nu nog een pompinstallatle moet plaatsen om het gas naar onze gemeente te persen. Inmiddels werd beraadslaagd wat er gedaan moest worden. Vanuit Lisse werd aan Leiden het verzoek gedaan, als redder in den nood ter hulp te komen. Ondanks het feit, dat het contract afgeloopen was, bleek men bereid te helpen. De verbroken verbinding werd weer her steld en des nachts stroomde het Leidsche gas weer den gashouder in. Wat precies op tijd was, want er was nog slechts 150 kub. meter in voorraad. Als de pompinstallatle gereed is, krijgen wij een herhaling van deze officieele plechtigheid. Men zal dan zorgen, dat er wèl gas van Lisse in den houder komt! VEUR-LEIDSCHENDAM. HEVIGE BRAND IN WOONHUIS. Aan behoud viel niet te denken Vannacht te omstreeks 12 uur heeft een hevige brand plaats gehad ln het heeren huis. staande aan den Veurschestraatweg nabij Schakenbosch en bewoond door den koopman A. v. d. G. Toen deze den brand ontdekte heeft hii eenige omwonenden ge waarschuwd. daarna zijn auto uit de garage gehaald en daarmede zijn echtgenoote waarmede h!1 nog slechts kort is gehuwd, naar familie ln Den Haag gebracht om daarna weder naar het terrein van den brand terug te keeren. Inmiddels was de motorspuit onder leiding van hoofdbrand meester de Regt ter Dlaatse gekomen, doch kon door watergebrek nas daadwerkelijk optreden toen ruim 200 meter slang was uitgelegd Intusschen had aangewakkerd door den hevlgen wind. de vuurzee zóó'n omvang aangenomen, dat aan behoud niet te denken viel. Nadat met 3 slangen ruim 2 uren water was gegeven en het grootste deel van het huls was Ingestort was men het vuur meester. Van den linkervleugel van het huis bleef slechts een benedenkamer voor het vuur gespaard. Verzekering dekt de schaae. Daar A v. d. G. reeds meerdere malen o.a. in Den Haae en in Stomowllk brand heett gehad vonden DOlltie en marechaussee het gewenscht des nachts nog het echtpaar aan een verhoor te onderwerpen. VOORSCHOTEN. In de Ned. Herv. Kerk is een gift ge collecteerd van f 400 te verdeelen als volgt: Diakonle f150; Zendlg f150 en Kerkvoog dij f. 100.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6