De Huwelijksfeesten te Leiden De Boskoopsche Paleisversiering 77ste Jaargang DINSDAG 5 JANUARI 1937 No. 23S51 Boomplanting in den Leidschen Hout Indische bloemenhulde voor het Bruidspaar KT VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Ons Kort Verhaal De Avond-feestelijkheden Optocht van versierde fietsen Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine adyertentles uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten.1 (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J Nadat de middenstandsoptocht, en die met versierde voertuigen, waarover wij gisteren reeds schreven, waren afgeloopen, vond op initiatief van de afdeellng Leiden der Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in de van Waveren- laan in den Leidschen Hout de boomplanting plaats. Omstreeks kwart voor drie verzamelden zich hiertoe in den Leidschen Hout een groot aantal autoriteiten en belangstellen den. Onder hen merkten wij o.a, op burge rmeester A. van de Sande Bakhuizen, die de plechtigheid zou verrichten, bestuursleden der Kon. Mij. voor Plant- en Tuinbouw kunde, den rector-magnificus, prof. dr. J. v^d. Hoeve, benevens een groot aantal leden der contactcommissie. Op de van Waverenlaan, rondom de plaats waar de herinneringseik zou worden geplant stonden leden der Graal met talrijke kleu rige vlaggen opgesteld. Het geringe vertrouwen, dat de fotografen blijkbaar in het weer stelden, deed de plechtigheid in omgekeerde volgorde ver- loopen. Op hun verzoek werd de eik reeds direct door den burgemeester geplant en eeret hierna werd er gesproken. Dé heer J. G. Ballego, voorz. der afd. Lei den van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, die het eerst het woord voerde, wees op de groote vreugde van de plaatse lijke afdeeling over het feit, dat zij door deze boomplanting in de gelegenheid gesteld wordt haar gehechtheid aan het Vorstelijk Huts te toonen. Ten alle tijde, aldus spr., hfjfft onze maatschappij aan de Koninklijke familie veel te danken gehad. Zoowel Koningin Emma als Koningin Wilhelmina hebben herhaaldelijk blijken van Haar groote belangstelling voor tuin bouw en plantkunde gegeven. Dank bracht spr. aan den burgemeester voor zijn bereidwilligheid dezen boom te willen planten. Een aantal jongens en meisjes bedekten vervolgens met kleine, met Oranjestrikken versierde schopjes de wortels van de „Juliana-eik" met grond. Een kinderkoortje onder leiding van den heer Willem Mizée zong hierna „Wij willen Holland houwen". Namens het bestuur van den Leidschen Hout antwoordde de burgemeester op de woorden van den heer Ballego. Spr. wees op de groote beteekenis, welke de eik door de eeuwen heen in de wereld heeft gehad; de eik toch is het zinnebeeld van kracht en duurzaamheid. De plaats, welke voor de planting is uit gekozen. aldus spr., leent zich daartoe wel heel bijzonder. Was de tegenwoordige Leidsche Hout en kele jaren geleden nog een weiland met slooten en koeien, thans is zij geworden tot het gemeenschappelijk bezit van de ge- heele Leidsche bevolking. Na het uitspreken van de beste wenschen voor het geluk van het Prinselijk Paar, aanvaardde spr. namens den „Leidsche Hout" den herinneringseik. Tenslotte werden onder leiding van den lieer Mizée twee coupletten van het Wilhel mus gezongen. Rest ons nog mede te deelen, dat bij den Juiiana-eik een eer.ioudige steen is ge plaatst met het opschrift „Juliana Herinne ringseik" 4 Januari. 1937 Tuinbouw en Plantkunde. Foto Van Vliet. Om halfacht werd in de geheel gevulde groote Stadszaal een nationale avond gegeven. Onder de genoodigden bevonden zich de heer en mevr. van de Sande Bak- huyzen, prof. dr. J. van der Hoeve, overste Koningsfeld en overste van Mens. Nadat de burgemeester de keurige eere- wacht, gevormd door de Mobiele colonne der Leidsche Burgerwacht onder commando van den heer D. Gijsberti Hodenpijl, welke voor het podium stond opgesteld, had geïnspec teerd, sprak de voorzitter der Contactcom missie, de heer mr. G. H. E. Nord Thomson een kort woord van welkom, in het bijzon der tot de autoriteiten en de besturen en leden der aangesloten vereenigingen. Na erop te hebben gewezen, dat alles wat de aanwezigen te zien of te hooren zouden krijgen, gepresteerd werd door leden der aangesloten vereenigingen, hetgeen onge twijfeld de waardeering ervoor nog zou ver- hoogen gaf spr. het woord aan den burge meester, mr. A. van öe Sande Bakhuyzen. Spr. zeide allereerst een bekentenis te willen doen. Toen hem voor het eerst de vraag voorgelegd werd, wat doen wij nu bij gelegenheid van het huwelijk in Leiden, was zijn eerste gedachte: niets bijzonders. De uitbarsting van vreugde bij de verlo ving was even spontaan als trouwens zeer begrijpelijk en algemeen. Mij scheen het, aldus spr.. dat het huwelijk zoo spoedig daarop, en vallende in den winter, geen aanleiding zou worden tot een grootsche viering, zoo al in de Residentie, dan toch niet zoo alom in den Lande als wij nu zien gebeuren. Mijn advies luidde dan ook toen, spaar Uw krachten totdat Leiden het voor recht zal hebben van een speciaal bezoek van het jonge vorstelijke paar, zooals trouwens Amsterdam zijn krachten daar voor spaart. Toen mij echter duidelijk werd, dat men anders wilde en dat men dat zeer bepaald wilde, dat met andere woorden de Oranjeliefde wederom hoog oplaaide, heb ik mij daarover zeer verheugd en gaarne, voor zoover in mijn vermogen lag, mede gewerkt aan het slagen van de feestelijk heden die voorgenomen werden. Nu heeft de Contact-Commissie mij ge vraagd om vanavond een woord te spreken en ik vat dit verzoek zoo op, dat ik bij den aanvang van dit samenzijn over de ge beurtenis die daartoe aanleiding is, een enkel woord mag zeggen, haar beschouwen de naar de beteekenis, die zij voor ons volk heeft. Maar vóór dat ik dit doe moet mij een woord van hartelijken dank van het hart tegenover de Contact-Commissie, die de Foto van Vliet Een tweetal deelnemers in den optocht voor versierde fietsen, dat gistermiddag zeer de aandacht trok: Mickey Mouse in gezelschap van een cow-girl. nuttigheid van haar bestaan in de laatste maanden, wel overduidelijk maakt. Ik dank haar namens het Gemeentebestuur voor wien zij een belangrijk deel van de feest viering heeft ter hand willen nemen en zeker ook uit naam van de geheele burgerij voor den belangeloozen arbeid, die zij op zich nam in omstandigheden, die het orga- niseeren van een volksfestijn wel zeer moeilijk maken. De wintermaanden met hun hoogst onzekere weersomstandigheden sluiten veel verlokkende mogelijkheden uit. Dat U er zoo wel in geslaagd zijt een aan trekkelijk programma samen te stellen, strekt U tot eer en geeft U aanspraak op welwillende beoordeeling en groote dank baarheid van de geheele burgerij. Een volksbeweging zoo in het denken en handelen van gansch het volk ingrijpend als veroorzaakt is door Juliana's verloving en huwelijk, heeft een dieperen onder grond, moet berusten op gevoelens, die het geheele Nederlandsche Volk bezielen. Doch wanneer ik nu zeg, dat Juliana's verloving een volksbeweging heeft veroorzaakt, dan zou ik historisch een fout begaan. Het is duidelijk, dat een volksbeweging die ons Oranjehuis zoozeer tot middelpunt van aller vereering en toewijding maakt, reeds eerder had ingezet, en zich bijv. al duide- BINNENLAND. De Hertog van Kent heden in ons land aangekomen (1ste Blad). De Boskoopsche paleisversiering is voltooid. (Binnenland, 3e BLadj. Een rijtoer van de Koninklijke familie door Den Haag. (3e Blad). De vergadering van „Eenheid door Demo cratie". (Binnenland, 3e Blad). Treinontsporing te Den Bosch; groote materieele schade. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Het spoorwegongeluk bij Woerden; drie weken gevangenisstraf geëischt tegen machinist. (Rechtzaken, 3e Blad). Ernstig auto-ongeluk onder Wassenaar; meerdere gewonden. (Laatste Ber., le Blad). BUITENLAND. Tsjang Hsoe Liang blijft voor vijf jaar het burgerrecht ontnomen. Ongerust heid in Japan. (Buitenland, 3e Blad). Engelsche protesten wegens het aanhouden van Engelsche schepen door de Spaan» sche nationalisten. (3e Blad). Vlaamsche fusie mislukt. (Budteinl., 3e BI Vanaf heden zullen wij twee maal per week een één- daagsch Kort V erhaal plaatsen en wel Dinsdags en Zaterdags. lijk manifesteerde in 1933, toen de jongeren een grootsche huldiging van de Koninklijke Familie in Amsterdam's stadion organiseer den. Zij was ook tastbaar gebleken ls de Het bloemstuk van de niet-Europeesche Onderofficierenver. „Oentoek Kerperloean Kita" gevestigd te Tjimahi, dat hedenmiddag aan het Paleis te Dfen Haag werd aangeboden. De in deze bloemenhulde verwerkte orchideeën werden per K.L.M.- vliegtuig verzonden door de firma J. Ballego te Bandoeng en in bovenstaanden vorm opgemaakt door de firma van dien naam alhier. De meest zeldzame varië- -*< tejten zijn de witte en bruine schorpioen, de Vanda Miss Joachim, een der weinige gaurende orchideeën en de dieproze Dendrobium Mr. W. Stuber, een kruising TOP Déoftr. Lacjenthera en Dendr. Phaelenopsis. De bloemen hadden het trans port over het algemeen goed doorstaan. De door de Boskoopsche kweekers versierde balconkamer met het schilderij der Koninklijk familie in het Paleis Noordeinde te Dein. Maag.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1