Ons kort verhaal LE1DSCH DAGRI AD - Derde Blad Dinsdag 5 Januari 1937 Het Huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard KERK- EN SCHOOLNIEUWS De roode auto Rijtoer van de Koningin door de verlichte straten De aankomst der vorstelijke gasten. Niettegenstaande storm- en regen vlagen, werd bet gisteren tegen den avond steeds drukker in de Residentie. Om half «vijf begon het verkeer spaak te loopen en korten tijd later zag de politie zich dan ook weer genoodzaakt den z.g. kleinen kring in werking te stellen. Deze drukte werd niet alleen veroor zaakt door de volledige verlichting, die gisteravond brandde, maar ook door het feit dat de Koninklijke Familie zich meer liet zien, dan gewoonlijk in de avonduren het geval is. Om ongeveer halfzeven maakte H M. de Koningin een rijtoer door de verlichte en versierde straten. Ook Scheveningen werd bezocht. Aankomst der Vorstelijke gasten. De trein, welke om 20.02 uur het Staats- epoorstation te 's-Gravenhage binnenstoomt Is in deze dpgen een beroemde trein ge worden. daar hij btjna eiken avond eenlge vorstelijke gasten naar de bruidsstad brengt, lederen avond verdringen zich om dezen tijd dan ook honderden menschen voor het station en op het perron teneinde een glimp van de hooge personen op te vangen. Maar zoo druk als gisteravond is het nog niet ge weest, en geen wonder. Het was spoedig in de stad bekend geworden, dat H. M. de Koningin. H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard ter ontvangst aanwezig zouden zijn. Geruimen tijd voordat het tijdstip aange broken was. dat de trein moest binnenko men. waren reeds vele hof-auto's voor het station gereden en vulde de koninklijke wachtkamer zich allengs. Daar waren o.m. aanwezig de Hertog en Hertogin van Mecklenburg, die gistermorgen gearriveerd zijn en de meeste dames en heeren, van de eerediensten die aan de vorstelijke gasten toegevoegd waren. Voorts luitenant-generaal jhr. W. Röell, gouverneur der Residentie en prof. ir. C. L. van der Bilt, loco-burgemeester. Om kwart voor acht arriveerde onder luid gejuich H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame. Even later reden Prinses Juliana en Prins Bernhard voor, die van de wachtende menigte eveneens een ovatie in ontvangst hadden te nemen. Ruim een half uur te laat stoomde de trein het station binnen. Op dat moment trad H. M. de Koningin uit de wachtkamer op het perron om de gasten te verwelkomen. Prinses Juliana en Prins Bernhard volgden, evenals de andere leden van het gezelschap. Het bleek, dat met den trein de volgende gasten waren aangekomen: Z. D. H. de vorst van Lippe met H. D. H. de vorstin van Lippe en Z. D. H. Prins Armin van Lippe. H.' H. Prinses douairière Frederik van Sach- sen—Meinigen, Z. K. H. de Groothertog van Mecklenburg en H. K. H. de Groothertogin van Mecklenburg. Z. K. H. de Erfgroother- tog van Mecklenburg, Z. D. H. de vorst van Waldeck. H. K. H. de Groothertogin van Oldenburg, Z. K. H. de erfgroothertog van Oldenburg met H. K. H. de Erfgrootherto- gin van Oldenburgh, Z. D. H. Prins Julius zur Lippe, met H. D. H. Prinses Julius zur Lippe, Z. D. H. Prins Ernst August zur Lippe en H. D. H. Prinses Carola zur Lippe. Geruimen tijd vertoefden de vorstelijke personen op het perron, om elkaar te be groeten. Daarna begaven allen zich ln de voor het station gereedstaande auto's om vervolgens naar de verschillende hotels te rijden. Gistemamlddag zijn reeds in hotel Oud- Wassenaar de Graaf en Gravin Kotzebue aangekomen evenals de Graaf en Gravin Rabe Oeynhausen met hun kinderen, die de reis per auto hadden gemaakt. Het binnenkomen van de Kerk. Wie aanwezig was bij de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder in het Rosarium te den Haag ,zal een sterken indruk hebben be houden aan de bevallige wijze, waarop het zestal Haagsche meisjes de sluiers van het monument geleidelijk uiteen deden wijken. Een plechtigheid, welke door mevr. Gail lard—Jorissen destijds was ingestudeerd. Het is gebleken, dat het ook aan H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses was opge vallen. Deze laatste die reeds een leer linge was van mevr GaillardJorissen heeft aan mevr. Gaillard—Jorissen de ver- eerende opdracht verstrekt het binnenko men ten stadhuize en ln de kerk, zoowel van de 12 bruidsmeisjes en bruidsjonkers als van de vier kinderen en ook van Haai- zelve. voor te bereiden en in te studeeren. Bij de repetitie gisterochtend in de kerk gehouden heeft freule Agnes Schimmel- perminck van der Oye als ..bruid' gefun geerd. In het paleis was de Prinses zelf voortdurend aanwezig. Naar ons ter oore kwam, zal de Ko- ningsbank in de Groote Kerk op den dag der huwelijksvoltrekking met groen worden afgezet en zal een eenvoudige palmversiering worden aangebracht. Thans was alleen zichtbaar een in 't koor gebouwde tribune. Ook .viel op, dat eenige banken, welke anders rond den kansel geplaatst zijn, met het oog op de huwelijksvoltrekking verwijderd Vorstelijke gasten naar Aalsmeer en Schiphol. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, zullen de vorstelijke gasten van H. M. de Koningin morgen een bezoek brengen aan de bloemententoonstelling te Aalsmeer. Daaraan voorafgaande zal Schiphol wor den bezocht, te ongeveer 11 uur zal het ge zelschap aldaar aankomen, terwijl de lunch zal worden gebruikt In het restaurant op het vliegveld, dat dien dag voor de vor stelijke gasten gereserveerd zal zijn. Een Belgische onderscheiding Gistermiddag om ruim vier uur heeft H. M. de Koningin den Belgischen gezant, den heer Ch Maskens. ten paleize Noordeinde in audiëntie ontvangen ter aanbieding van een eigenhandig schrijven van Koning Leo pold III. in welk schrijven de Koning Hare Majesteit zijn gelukwenschen met 't voor- erenomen huwelijk van Prinses Juliana be tuigt Vervolgens is de Belgische gezant door Prinses Juliana en Prins Bern hard ontvangen. Namens Koning Leo pold heeft de heer Maskens het Prin selijk Bruidspaar een kristallen vaas aangeboden, een kostbaar voorwerp van Belgische glasblaaskunst. Bovendien heeft de gezant Hare Koninklijke Hoogheid het grootlint van de Leo poldsorde verleend, de hoogste Belgi sche onderscheiding. Geschenk uit Hongarije. Gisteravond is te Amsterdam aangeko men de president van de Hongaarsche Mij. voor Kunstnijverheid. De president heeft een kleinood meegebracht als geschenk aan H.K.H. Prinses Juliana. In een noten houten cassette versierd door Hongaarsch houtsnijwerk en waarop ln de Hongaar sche taal gesneden staat; „Geschenk der Hongaarsche Vrouwen", ligt op donker fluweel een kanten kleedje. Dit ragfijn pro duct van de beroemde huisindustrie van het plaatsje Halas is ontstaan door toe passing van dertig verschillende technieken Vandaag wordt dit geschenk aangeboden. Gistermiddag heeft in het kamp te Waalsdorp de plechtige aanbieding plaats gehad van het geschenk dat de Haagsche burgerij ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk aan het regiment grenadiers heeft willen aanbieden. Het geschenk, waarvan wij gisteren in onze Fotopagina reeds een afbeelding publiceerden, bestaat uit 12 trommels. Groote belangstelling ln Engelsche Bladen. de De Engelsche bladen wijden vooral de laatste dagen groote aandacht aan de voor bereidingen, welke in den Haag worden ge troffen en ook op de fotopagina's komen veelvuldig de portretten voor van het Prin selijk paar. De fotopagina van de Times was gisteren vrijwel geheel gewijd aan het a s. huwelijk, terwijl de Dally Telegraph een Netherlands supplement heeft uitgegeven, dat met de hulp en voorlichting van het Nederlandsche informatiebureau te Londen tot stand is gekomen. De frontpagina van dit Netherlands sup plement vertoont het portret van H.M. de Koningin, het portret dat van de prinselijke verloofden is gemaakt kort na aankomst van Prins Bernhard in Nederland, een af beelding van de Ridderzaal, zoomede het Nederlandsche wapen. De Daily Telegraph voegt hieraan de beste wenschen toe voor de Koninklijke familie en het Nederlandsche volk. Het rijkelijk geïllustreerde bijnummer be vat artikelen van een vriendin van Prinses Juliana en vele vooraanstaande Nederlan ders. De regeling op het station in den Haag. Voor het station Holl. Spoor te 's Graven- hage is voor 7 Januari de volgende regeling ontworpen Bij terugkeer zullen twee file's gevormd worden bij de toegangsdeuren tot de vesti bule t.w. links een file voor reizigers voor de richting Amsterdam, rechts voor de rich ting Rotterdam. De reizigers zullen een vlot verkeer kun nen bevorderen door het ongevraagd tijdig en duidelijk toonen van de voorzijde van hun plaatsbewijzen aan de controle-be ambten. Zij zullen voorts de zeer moeilijke taak van de leiding van treinenloop en reizigers verkeer kunnen verlichten door stipte na koming van de aanwijzingen van het spoor wegpersoneel en vlug ln- en uitstappen. Zooals bekend, zal op de baanvakken Rot terdam—Amsterdam en Rotterdam Hof plein—Den Haag een groot aantal extra- treinen rijden, die elkaar met korte tus- schen-rulmte zullen volgen. De eerste treinen van Amsterdam, Rot terdam D. P. en en Rotterdam Hofplein ver trekken reeds circa 5 uur. Reizigers die bepaalde treinen of aanslui tingen moeten halen, wordt aangeraden, zich tijdig naar de stations te begeven om niet door oponthoud ln de stad of bij de stations hun trein te missen. Graaf en gravin van Athlone en major en lady Smith bij de Koningin. Met de nachtboot uit Harwich zijn heden morgen vroeg te Hoek van Holland eenlge Engelsche gasten aangekomen, nl. prinses Alice van Groot-Brittannië en haar echt genoot de graaf van Athlone, alsmede major Abel Smith en lady May Abel Smith. Met dezelfde boot reisden ook de leden van het gevolg en het personeel van den hertog van Kent, die in den loop van den dag per vliegtuig op het vliegveld Ypenburg ver wacht wordt. Laatstgenoemden vertrokken met den aansluitenden boottrein naar den Haag, waar zij hun intrek namen in hotel Paulez, waar alle Engelsche gasten zijn onderge bracht. De vier gasten van H.M. de Koningin werden te Hoek van Holland door hofauto's opgewacht, waarmee zij'naar de residentie werden gebracht. Te ruim 9 uur arriveerden zij ten paleize Noordeinde. waar zij door H.M. de Koningin werden ontvangen en hartelijk begroet. Hun bezoek aan het paleis duurde ongeveer drie kwartier. Tegen kwart voor tien vertrokken ook de graaf én gravin van Athlone en major en lady At 1 Smith met hofauto's naar hotel Paulez PREDIKBEURTEN. TER GELEGENHEID VAN HET VORSTELIJK HUWELIJK. OP DINSDAG 5 JANUARI: RIJNSATERWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 6.45 uur, ds. Smid van Sliedrecht. OP WOENSDAG 6 JANUARI: LEIDEN. Evang. Luth. Kerk; Nam. 8.15 uur, ds. Makkink en ds. de Meijere. Ned. Isr. Gem.: Nam. half negen: de heer V. E. Bloemkoper. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Nam. 8 uur, wijdingsdlenst. AALSMEER. Ned. Herv. Kerk Dorp: Nam. 7 uur, ds. Alkema. Ned. Herv. Kerk: Oost: Nam. 7 uur, ds. van der Linde. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heerma BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Bies- haar. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Stulvenberg BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht, ds. Kliisener. Geref. Kerk; Nam. half acht, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Nam. half acht, ds. Pel. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 5 uur, ds heer E. du Marchie, cand. te Apeldoorn. HILLEGOM Chr. Geref. Kerk: Nam. half acht, dank en bidstond. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (gecombi neerde dienst met de Geref. Gem.), ds. Warmolts en ds. Meljerlng. LISSE. Geref. Kerk: Nam. half zeven, dr. Ruys Ned. Herv. Kerk: Nam. 6 uur ds. Tiche laar. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfzeven ds. Ponsteln. NOORDWIJK-BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 8 uur, ds. Slddré Geref. Kerk: Nam. 8 uur, ds. Visser. Ned. Prot. Bond: Nam. 8 uur, prof. dr. B. D. Eerdmans. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Nam. half acht, ds. Bouma. Geref. Kerk in H. V.- Nam. 8 uur, ds. K. H. Kroon. OEGSTGEEST. Willem de Zwijgerkerk: Nam 7 uur, dr. RflPrfiftTTI Pauluskerk: Nam. 8 uur, ds. Jansen Schoonhoven. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Geer- llng. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heyn. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hoeufft an Velsen. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, de heer Hof land, cand. te Naaldwijk. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 u., ds. Vermet VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 8 u. ds. Fortgens Geref. Kerk: Nam. 8 u., ds. Houtzagers. Ver. van Vrljz. Herv. (Gymn.zaal Raad- huls): Nam. half zeven, ds. Oldeman van Santpoort. WADDINXVEEN. Ncd. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Vroeg- in-de-Weij. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Smidt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Nam. 6 uur, ds. de Bel WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk; Nam. 7 uur, ds. Door nenbal. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. K. Mulder van Alphen. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. de Bruijn van Alphen. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. W. v. Dijk NED. HERV. KERK. Bedankt voor Hoevelaken J. Lekkerker- ker te Oldebroek. Voor Meppel J. H. F. En gel te Alblasserdam. Aangenomen naar Delft J. Fokkema te Amstelveen. GEREF. KERKEN. Tweetal te Holten J. W. Draet te Otto- land en J. Oussoren te Bpijkenisee. PROTESTANTSCHE KERK IN INDIK. Personalia. Mr. J. E. van Hoogstraten te Batavia is benoemd tot lid van het Algemeen Kerk bestuur, dat mede door de benoeming van mr. de Savomln Lohman thans is samen gesteld uit de heeren; dr. N. A. C. Slo- temaker de Bruine, voorzitter; Jhr. mr. de Eavomln Lohman, secretaris: ds. A. E. A. de Vreede, secr. met bepaalde opdracht: ds. B. Koers; ds B. van Tongerloo; dr. E. Martens; dr. E. de Vries en mr J. E. van Hoogstraten. Ds. J. DOÜMA. Zondag 10 Januari a.s. herdenkt ds. J. Douma, predikant bij de Geref. Kerk van Woedend claxonneerde Frans de Raat bij de verlaten benzinepomp en zijn ongedul dige blikken zochten naar Iemand, die hem snel zou kunnen helpen. Naast de garage, in de schaduw, stond een knecht op lak- sche wijze met een lap een auto af te vegen. Hallo! riep de Raat nijdig, hallo! Komt er nog Iemand, of moet ik hier een uur staan wachten? De knecht richtte zich langzaam op en zonder zich om te draaien, bromde hl] iets, waaruit Frans de Raat met eenlgen goeden wil: „De baas komt zool" kon ver staan. En Juist, toen hij wild opnieuw den claxon liet gieren, kwam aan den anderen kant van de garage op een sukkeldrafje een man aangeloopen. Hij wlschte zich het zweet van het voorhoofd, keek even naar den knecht en stond eenige seconden later naast de Raat. Een luie slampamper, die knecht van me, verontschuldigde hij zich. Morgen gaat-le de laan uit en daarom voert-le niets meer uit. Benzine meneer? Nijdig knikte de Raat. En vlugl drong hij aan. 'k Moet onmiddellijk verder. Terwijl de man benzine bijvulde, infor meerde hij: Hebt u zooeven een roode auto langs zien komen? De garagehouder grinnikte. Langs zien komen is het woord niet, zei hij. nog geen minuut geleden raasde dat ding voorbij. Zeker negentig kilometer en dat op dezen slechten weg. Als daar geen on gelukken van komen Zenuwachtig betaalde de Raat. En ter wijl hij alweer achter het stuur plaatsnam, vroeg hij nog: Zijn er ook zijwegen op dezen weg? De eeTste tien kilometer alleen een paar smalle landweggetjes, was het ant woord. Vol kullen en wagensporen. Geen sprake van, dat u daar met uw auto langs kunt. Tevreden knikte de Raat. En nog vóór de garagehouder zijn groet had kunnen beantwoorden, was hij al weg. Verbeten zat hij achter het stuur, scherp voor zich uitturend. Zijn oogen zagen niets van de golvende korenvelden, nóch van het dar tele spel der beesten In de welden, hij hoorde niet het gekakel der kippen op de boerderijen, die hij passeerde, of het ge blaf der honden op de boerenerven, hij zag niets van het prachtige landschap. Hij tuurde slechts naar den weg en naar den snelheidsmeter. Zeker negentig kilometer, had de garagehouder gezegd, dan moest hij honderd zien te halen. Twee maanden lang had hij nu al te vergeefs geloerd op den beruchten oplich ter Karei van Dam. drie keer was hij hem op het nippertje ontsnapt en vandaag had hij opnieuw zijn kans gekregen. In zijn kleinen rooden twoseater was van Dam er vandoor gegaan en een uur lang jaagde de Raat nu al achter hem aan. Dit keer mocht hij niet ontsnappen, zijn carrière hing er van af. Toen, Juist nadat hij een bocht gepas seerd was. zag hij nog geen tweehonderd meter verder.... de roode auto aan den kant van den weg. Een vreugdekreet ont snapte hem. Snel minderde hij vaart en op tien meter afstand van den twoseater stond zijn wagen stil. Zijn hand gleed in zijn zak om zijn revolver te trekken, maar die hand blééf daar. Want op de treeplank van de auto zat niet de man, dien hij zocht, doch.... een Jong meisje! Met een gevoel van verbazing, dat zijn teleurstelling nog overtrof, stapte hij uit en langzaam liep hij op het wagentje toe. Er was geen twijfel aan, het was de roode twoseater, dien hl] vervolgde. Een snelle blik overtuigde hem er tevens van, dat niemand anders ln of bij de auto was. Op nieuw was Karei van Dam hem ontsnapt. Pech! zei het meisje lakonlek, toen hij voor haar stond en ze lachte hem aller liefst toe. hebt u verstand van die din gen? Nonchalant wees haar handje naar den rooden twoseater. Frans de Raat's hersens werkten snel. Steeds had hij achter de roode auto aan gezeten, de grootste afstand was een kilo meter geweest en het eenlge oponthoud had hij gehad bij de benzinepomp. Hij was er zeker van, dat Karei van Dam alleen ln den wagen zat. toen hij de achtervol ging begon. Op de één of andere plaats moest hij uiterst snel uitgestapt zijn en haar zijn plaats in de auto hebben gelaten. Het was hopeloos om nu nog na te gaan, waar dit gebeurd was en de achtervolging weer op te nemen. Met een gevoel in het hart, of hij alles op de wereld verloren had, keek hij het meisje aan. Met één oogopslag zag hij, dat ze mooi was. Karei van Dam had smaak! Nee, antwoordde hij dan, ik hetj maar weinig verstand van auto's. Het beste zal zijn, dat ik u naar het dichtstbijzijnde stadje sleep. Een flink touw heb ik in mijn wagen. O, als u dat zou willen doen, juichte ze enthousiast en ze kleurde van blijd schap. Ikikzou niet weten, wat ik anders beginnen moest. Het is hier zoo'n uithoek van het land en automobilisten zie Je hier bijna niet. En ik moet vanavond beslist nog thuis zijn. Mijn ouders zouden in doodelijke ongerustheid zitten. Er was een beschaafde klank in haar stem die licht trilde van ongewondenheid en haar woorden klonken zóó echt, dat de Raat even twijfel ln zich voelde opkomen, ól ze werkelijk wel iets met Van Dam te maken kon hebben. Het was vrijwel zeker en toch.... ze leek nog zoo jong, alles aan' haar was stralende Jeugd en haar aardige, donkere oogen keken hem zoo vol ver* trouwen aan. Ze babbelde vroolijk, toen hij het touw bevestigde. En terwijl de Raad in zijn eigen wagen plaats nam, ging zij lachend aan het stuur van de roode auto zitten. Zoo reden zij langs den bijna verlaten weg. En ook nu had de Raat geen oogen voor de natuur rondom hem, ook nu zag hij niet, hoe de ondergaande zon haar laatste stra len op het gouden korenveld zond. In zijn binnenste was een zwarte leegte.... Zoo, zei hi), toen de roode auto voor een garagte ln het kleine stadje stond, het beste is nu maar, dat u iets eet, ter wijl de auto hersteld wordt. Hebt u er be zwaar tegen, dat wij samen dlneeren? Het verbaasde hem, dat ze telkens zoo snel bloosde. Integendeel, zei ze openharlg, ik zou het heel prettig vinden. In een stil restaurant zette men hun een goed diner voor. Het meisje voerde ln hoofdzaak het woord en allengs verdween het gedrukte gevoel uit Frans de Raat's hart. Zoozeer, dat hij ook wat spraakzamer werd en tenslotte gretig op haar grappen inging, dit meisje kon onmogelijk iets met van Dam te maken hebben. Dit lieve, spontane kindhet leek absurd. Ze reikte hem de jus toe en terwijl hij de kom aanpakte, grepen zijn vingers bij ongeluk om de hare. Met een lachje om zijn mond keek hij naar het teere polsje en haar slanke arm, die, nu de mouw van haar Japonnetje wat terugschoot, iets ver der te zien kwam. Op hetzelfde moment verstarde de lach op zijn Uppenl Haar lachende oogen staarden ln de zijne, die haar ontzet aankeken. Toen begreep ze, dat hij wist! Met klamme handen zette Frans de Raat de Juskom neer. 8ignalement van de medeplichtige: blond haar, donkere oogen, een moedervlek van eigenaardigen vorm vlak bij den elleboogHet stond in het politieblad van de vorige maand. Er viel een beklemmende stilte, die door haar het eerst werd verbroken. Haar stern klonk nu heel anders, gelaten bijna, en ze scheen plotseling ouder geworden. U weet wie ik benconstateerde ze. Frans de Raat knikte. Dit was een zwarte dag in alle opzichten. Even was er een il lusie in hem geboren, dit laatste half uur. een illusie, die hij zichzelf niet had willen bekennen nog, maar de vernietiging, waar van hem nu pijnlijk beroerde. Zwijgend aten zij af. Ik weet nu, zei hij daarna mat, èn het spijt me meer, dan ik enkele uren ge leden gedacht zou hebben. u.U.... arresteert me natuur lijk....? Langzaam schudde de Raat het hoofd. Ik heb geen bewijzen tegen u, loog hij. Weer was er een pauze. Op straat viel snel de schemering. Een straatlantaarn vlak voor het raam, waaraan zij praten, flitste plotseling op en wierp speelschhaar licht op haar blonde haar, dat nu als goud glansde. Frans de Raat smoorde een zucht. Een ding moet u me zeggen, zei hy met een rauwen klank in zijn stem, wéér gebeurde het? Bij de benzinepomp, bekende ze zacht, we hadden daar afgesproken voor het geval er gevaar dreigde. Het ging alles heel snel. Misschien hebt u daar wel een knecht gezien.... Er ging hem een licht op. Die luierende knecht op zij van de garageEn bijna had hij hardop gevloekt. Tja, zei hij toen, een beetje bruusk opstaand en haar de hand reikend ik ben een prul van een rechercheur. Maar 't gaat nu eenmaal niet altijd zoo mooi als in de boeken, enook het happy end van de film ontbreekt! Wie weet.... klonk het een beetje aarzelend uit haar mond, misschien.... Arnhem, den dag waarop hij vóór 40 jaar het predikambt aanvaardde. Jan Douma werd 16 December 1875 te Drachten geboren. Zijn vader, de bekende latere Rotterdamsche predikant, was al daar toen voorganger der Geref. Kerk. De Jubilaris studeerde aan de Theol. School en deed 10 Januari 1897 zijn intrede in zijn eerste gemeente te Spljkenisse, waar zijn vader hem bevestigde. In 1902 vertrok de jubilaris naar Alblasserdam, welke stand plaats hij ln 1907 met Lelden verwisselde. In 1911 deed de Jubilaris zijn intrede te Watergraafsmeer, om 29 Maart 1916 zich te verbinden aan de ongedeelde Geref. Kerk van 's Gravenhage. Bij de kerk- splltsing 1 Januari 1925 ging ds. Douma over naar de kerk van Den Haag-Oost. In volle mannelijke kracht heeft de jubilaris bijkans 13 Jaar mogen arbeiden ln de re sidentie en er meerdere beroepen, o.a. naar Groningen, Maassluis en Scheveningen, af geslagen. In 1929 nam hij echter dat naar Arnhem aan en 21 April van dat jaar be vestigde zijn collega ds. H. L. Both hem als opvolger van wijlen ds. J. G. Kunst. In Gelderland nam de jubilaris direct een vooraanstaande plaats in het Geref. Ker kelijk leven in. Reeds een Jaar later vaar digde de Part. Synode van Gelderland hem af naar de Gen. Synode van Arnhem. En zij deed het eveneens in 1933 naar die van Middelburg en in 1936 naar die van Am sterdam. De Generale Synode benoemde hem tot deputaat Inzake de uitbreiding van den bundel „Eenige Gezangen", idem voor de zending onder de Joden en voor de evangelisatie onder de schippers. De Part. Synode van Gelderland benoemde hem tot secundus-curator van de Theol. School te Kampen. Tijdens zijn verblijf in de residentie was ds. Bouma voorzitter van de centr. comm. voor stadsevangelisatie en voorzitter van de Kon. Wilhelminaschool. Als spreker op winterlezingen, Oranjeredenaar en schrij ver van tal van stichtelijke werken heeft de Jubilaris alom ln den lande bekend heid verkregen. Behalve verschillende brochures zagen van zijn hand tal van werken het licht. Daarvan noemen we: Jeremla de Profeet, Mozes, de man Gods, De nachtgezichten van Zacharia, Het woord des Geloofs, Sabbatvrede, terwijl hij een bundel liede ren voor de huiskamer bijeenbracht onder den titel: „Stemmen des heils". Met wij len ds. J. P. Tazelaar verzorgde hij het tweedeelig handboek van de Geref. School- vereeniging „Jachin", van welks hoofdbe stuur ds. Douma eveneens deel uitmaakt. Vele jaren redigeerde hij ook de toelich ting die Jachin op het Zondagsschool rooster uitgeeft. Ds. Douma is voorzitter van het comité voor verspreiding van evangelisatielectuur en redacteur van de Geref. Evangelisatiebibliotheek. Het laat ste werk dat van zijn hand het licht zag handelt over de Koningen van Juda. Ds. Douma heeft om redenen van per soonlijken aard afgezien van eenige vie ring van zijn jubileum. Zondagavond 10 Januari zal hij in de Oosterkerk zijn 40-Jarige ambtsbediening in de prediking herdenken en Dinsdag 12 Januari d.o.v. gelegenheid geven tot persoonlijke geluk wenschen te zijnen huize. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10