Steeds meer geschenken voor Prins en Prinses BINNENLAND De feestvreugde in Den Haag 77ste jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 December 1936 Derde Blad No. 23548 Tal van delegaties ten paleize De estafetteloop der Amsterdamsche studenten. Ook de rijksgebouwen thans geïllumineerd LUCHTVAART Gistermiddag om half drie bestond er, evenals des morgens, gelegenheid voor die delegaties, aan welke audiëntie verleend was, haar opwachting bij Prinses Juliana en Prins Bernhard ten paleize Kneuterdijk te Den Haag te maken ter aanbieding van geschenken. De eerste delegatie welke gastermiddag door het Prinselijk Bruidspaar werd ont vangen, was die van het Ned. Roode Kruis. Zij bestond uit het voltallige dagelijksch bestuur, het eere-lid prof. Koolemans Bey- nen en mr. Ten Cate als vertegenwoordi ger van het hoofdtoestuur. Voorts had zich bij deze heeren aangesloten een twintig tal verpleegsters in uniform. De zusters hebben de Prinses en den Prins een lied toegezongen. Namens de delegatie voerde luit.-gene- raal jhr. J. H. Röell het woord. Aangebo den werd een huisapotheek voor het paleis Soestdijk. één voor het koninklijk jacht en een reisapotheek, die op autotochten kan worden medegenomen. Burgemeesterlijk geschenk. Op het paleis aan den Kneuterdijk is voorts een deputatie van de burgemeesters van alle Nederlandsche gemeenten door 't jonge paar in audiëntie ontvangen. Deze deputatie stond onder leiding van mr. Van de Sande Bakhuyzen, burgemees ter van leiden. Het geschenk van de burgemeesters zal bestaan uit twee zilveren kandelabres, be stemd voor de eetzaal in het paleis Soest dijk, Burgemeester Van de Sande Bakhuy zen heeft het Prinselijk paar een teeke- ning van het ontwerp aangeboden. Van de Haagsche burgerij. Vervolgens heeft het dagelijksch bestuur van de gemeente 's Gravenhage, zijn op wachting ten paleize gemaakt. Naar men weet heeft de Haagsche Raad op voorstel van B. en W. besloten, namens de Haagsche burgerij de artistieke aan kleeding van de eetkamer van het paleis te Soestdijk aan het Prinselijk paar ten geschenke aan te bieden. De burgemeester heeft mededeeling gedaan van dit raadsbe sluit. over welks uitvoering nog in overleg zal worden getreden met het jonge paar. Een stroom van cadeaux. Nadat de Roode Kruis-delegatie was vertrokken werden drie Friesche scholieren als vertegenwoordigers der Friesche school jeugd ontvangen. Het geschenk bestond uit een knotte- doosje met knottedoek, ducatons, een Frieseh verlovingsgeschenk uit de 16e eeuw, en een album met namen. Namens de vereeniging Tesselschade werd een tafelmiddenstuk en twaalf doi lies en een zelfde aantal bordenkleedjes overhandigd. Het personeel van H.M. de Koningin en van H.K.H. de Prinses, heeft het jonge paar aangeboden een mand en twee boter vlootjes van dof zilver vervaardigd door Begeer, Van Kempen en Vos. Op de mand is gegraveerd: „Huldeblijk 7 Januari 1937". De vereeniging „Arbeid Adelt" overhan digde twee knielkussens, die op 7 Januari door de Prinses en den Prins tijdens de 'Kerkelijke plechtigheid zullen gebruikt, worden. De kussens zijn van wit satijn en waren in witte moiré doozen verpakt. Op het kus sen voor de Prinses staat het wapen van H.K.H. en op dat_voor Prins Bernhard het wapen van Z.D.h. De doozen zijn van de initialen van bruid en bruidegom voorzien. Namens het Nederlandsche padvindsters gilde waren drie leidsters gekomen, die na mens het padvinstersgilde een prachtig be werkt tafelkleed aanboden, waaraan alle padvindsters ongeveer 4000 hadden meegewerkt. Prinses Juliana heeft, wanneer zij op reis ls. steeds een „Reisboek" bij zich. waarin zij alle personen, die zij dan ont moet, hun handteekeningen laat zetten. Ter gelegenheid van het Vorstelijk hu welijk hebben de leerlingen van het Insti tuut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam onder toezicht der leeraren, als huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard, voor ieder een „reisboek" vervaardigd, het een in indigoblauw-, het ander in herfstrood safiaanleder gebon den. De initialen zijn daarop in goud op gedrukt. De commissie „historisch gedenkboek „Oranje en de Welvaart van Nederland", bood twee exemplaren van dat gedenkboek aan, uitgevoerd in leeren band met gou den letters. Namens de „Nederlandsche Heidemaat schappij" werd een keus uit twee schilde rijen van den kunstschilder Wenckebach, aangeboden, het een voorstellende een ge zicht op den Rijn bij Leersum, het ander het Esven in Drente. Namens het genootschap „Pulchri Stu dio" werd een portefeuille met teekenin- gen van leden aangeboden. De secretaris en de penningmeester van het feestcomité, dat zich te 's-Graveland heeft gevormd met het doel aan de Prinses en den Prins een geschenk namens de burgerij te offreeren, bood een schilder stuk aan, voorstellende „De Sperwershof", de buitenplaats van jhr. Röell, den vader van den waarnemend secretaris van den Prins, dat vervaardigd is door den kunst schilder E. R. D. Schaap. Vier jonge meisjes in Oud-Zaansch cos- tuum hebben een Zaanschen molen in bruidstooi aangeboden. De molen was een geschenk van de Zaanlandsche oudheid kundige vereeniging „Jacob Honig Jz.", te Zaandijk, vervaardigd door den heer A. Bakker, naar een model van den molen, welke dicht bij de dezen zomer door H. K. H. Prinses Juliana geopende Juliana-brug, tusschen Zaandijk en Zaandam, staat. Bij den molen werd aangeboden een fraaie, gecalligrafeerde oorkonde, een ca deau van de vereeniging „De Zaansche Molen", gecalligrafeerd door den heer R. J. Ouwejan te Zaandam. Namens de Hervormde kerk van Zuid- Afrika bood dr. Van Broekhuizen twee Zuid-Afrikaansche Bijbels aan. Ook werd een bouquet Zuid-Afrikaansche veldbloe men, welke speciaal in ijs verpakt met de Holland—Afrika-lijn vervoerd was en daar door nog twee maanden goed kon blij ven, aan het Vorstelijk Bruidspaar aange boden. De estafette-loop. Inmiddels was een groote autobus met jongens en meisjes studenten uit Amster dam gearriveerd. De vroolijke schare stelde zich aan weerszijden van den ingang van het Paleis op, om de komst van den laat- sten estafette-looper, die een koker met een oorkonde met zich droeg, af te wach ten. Toen deze, de heer R. L. Schoemaker aankwam, ging een luid gejuich op en werd uit volle borst het Io Vivat gezongen. De estafette-looper reikte den koker aan de praeses van de Amsterdamsche Vrou welijke Studentenvereniging, mej. M. M. N. van Ingen over, die zich in gezelschap van vertegenwoordigers van de andere stu- denten-vereenigingen van de universiteit te Amsterdam naar binnen begaf. 'Met een korte speech heeft mej. Van Ingen de oorkonde aan H. K. H. Prinses Juliana overgedragen. Geschenk van Zwitsersche wouwen in Nederland. Ten paleize aan het Noordeinde is afge geven een geschenk van de in Nederland vertoevende Zwitsersche vrouwen, be staande uit een buitengewoon fijn hand- geweven kleedje en kussen van origineele appenzeller-handarbeid, vergezeld van een oorkonde (geschreven door mevr. A. C. Strasser-Berlage Iwaarin de Zwitsersche vrouwen hun dankbaarheid voor de gast vrijheid. in Nederland ondervonden, tot uiting hebben willen brengen. Huwelijksreis Vorstelijk Paar Naar Tirol of Zwitserland. Uit goede brond vernemen wij aldus het „Hbld." dat het Vorstelijk Paar Donderdag 7 Januari, na de voltrekking van het huwelijk, op reis zal gaan naar Tirol of Zwitserland, waar het zich eenigen tijd aan de wintersport zal wijden. De Wereldjamboree 1937. Nieuwe samenstelling van den Raad der Ver. De Nederl. Padvinders. Men meldt ons: De Raad der Vereeni ging „De Nederlandsche Padvinders", inge steld toen in 1927 de organisatievorm van de burgerlijke vereeniging der padvinders beweging .in ons land werd omgezet in een corps met hiërarchieke leiding, heeft tot taak het toezicht te houden op de gestes van de leiding, verleent jaarlijks décharge aan den penningmeester, benoemt de hoofdkwartierscommissarissen en maakt de niet-bindende voordracht op voor de be noeming van den hoofdverkenner door de algemeene vergadering. De hoofdverkenner heeft, in afwijking van den organisatie vorm, zooals deze in Engeland bestaat, waar de stichter der beweging, Lord Baden Powell, een natuurlijk gezag heeft, dat een orgaan als de Raad overbodig maakt, den Raad der Vereeniging ingesteld, opdat er een instantie zou zijn, waartegenover de hoofdverkenner verantwoording kan afleg gen van zijn daden. In zijn nieuwe samenstelling bestaat de Raad der Vereeniging uit de navolgende leden, met den hoofdverkenner als voorzit ter: prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, voorzitter van de Tweede Ka mer; J. M. de Booy, directeur der Bataaf- sche Petroleummaatschappij: C. J. M. Collette, gen.-majoor der art. b.d.; mr. J. van Geleln Vitringa, lid in den Hoogen Raad der Nederlanden; C. J. Hasselman, lid van den Raad van State; J. F. Osten. vice-adm. b.d.; prof. R. L. A. Schoemaker, mr. R. J. Verheyen, oud-proc. gen. van Ned. Indië en R. Zuyderhoff. voorzitter der Alg. Rekenkamer. Het bestuur van de vereeniging, gevormd door de hoofdkwartierscommissarissen, is als volgt samengesteld: J. J. Rambonnet, hoofdverkenner en hoofdcommissaris, voor zitter; H. Behrens, gen.-maj. b.d., wnd.- hoofdcommissaris; A. Oosterlee, dir. van „De Klokkenberg", secretaris: A. H. van Leeuwen, architect B.N.A., penningmeester mevr. H. Pippel Clatworthy, J. D. A. de Fremery, ds. W. M. A. Kalkman, mr. A. Fens, L. P. W. van Leeuwen, Ph. D. baron van Pallandt en ir. P. Telder. Het bestuur der stichting Wereldjam boree, aan welke stichting de verantwoor delijkheid voor het financieel beleid der Jamboree-organisatie is opgedragen en belast is met de voorbereiding en uitvoering van de Wereldjamboree, bestaat uit: J. J. Rambonnet. voorzitter; H. Behrens, plv. Voor de eerste maal waren gister avond ook de rijksgebouwen in de residentie, die voor versiering in aan merking komen, geïllumineerd en hoe wel men nog hier en daar electriciens en timmerlieden tot zelfs in de late avonduren aan het werk ziet en stapels dennegrocn en rollen prikkabel op som mige plaatsen verraden, dat hier nog de versiering tot stand moet komen, kan men wel zeggen, dat gisteravond voor de eerste maal de hofstad heeft gestraald in het volle licht, dat in de komende dagen aan bezoekers van heinde en ver reeds op verren afstand kond zal doen van de vreugde, die hier en allerwege in het land heerscht bij het huwelijk van onze prinses. De bezoekers zijn trouwens reeds thans in drommen naar Den Haag getogen, want al zou de schuifelende menigte, die voetje voor voetje zich avond aan avond door de straten van de binnenstad beweegt, ook geheel uit Hagenaars kunnen bestaan de tallooze auto's en autobussen op de par keerplaatsen bewijzen, dat de volte wordt veroorzaakt door bezoekers uit alle provin cies van ons land. De nummerborden der narkeerende vehikels toonen de registratie nummers van alle provincies en reeds thans ziet men vele buitenlandsche auto's in Den Haag. Daarbij voegt zich de stroom van reizigers, die van de stations de stad in trekt dank zij de goedkoone avondretours, die de Nederlandsche spoorwegen voor het bezoeken van de tot lichtstad geworden residentie beschikbaar stellen. Nu ook het riik met de versleringen ge reed is. is de Hofvijver stellig een der mooiste gedeelten van de versierde stad ge worden. De oude regeeringsgebouwen worden be schenen door den hellen gloed van boven het wateroppervlak opgestelde schijnwer pers; langs den Vijverdam staan hooge lichtzuilen. waar bovenin hooge gasfakkels opvlammen. Van schier alle gebouwen rondom den Hofvijver, aan de Plaats, den langen en korten Vijverberg, zijn de con touren aangegeven met fiine witte of oranje lichtlijnen uit het water van den vijver; tegenover de Plaats spuit en hooge lichtfontein het water omhoog. Van alle kanten bieden de lichtende huizen en de fel beschenen gevels der regeeringsgebou wen. die zich in het water weerspiegelen, een schitterende aanblik, f Ook de feestversiering van het Binnen hof is gereed gekomen en de verlichting brandde gisteravond voor het eerst. Het oude rustige plein heeft aan kleur en gloed gewonnen wat het aan stemmig heid heeft ingeboet. De toegangsweg-van den kant van het plein is omzoomd met een haag van dennegroen. die zich -voort zet langs de zuilengalerij voor de gebouwen van Eerste en Tweede Kamer. Op lage staketsels is een electrische kaarsverlichting aangebracht, die een hel wit licht verspreidt. Hooge felgekleurde bor den die ongeveer tot de eerste verdieping der gebouwen reiken dragen de wapens van het riik. de koloniën en de 11 provincies en ziin des avonds indirect verlicht. Ter weers zijden van den ingang van de Ridderzaal staan twee hooge lichtzuilen eveneens fel gekleurd. met de wapens en de initialen van prinses Juliana en prins Bernhard. Voor den ingang van het gebouw der Tweede Kamer is een houten poort aange bracht met de Nederlandsche leeuw en de woorden „Je Maintiendrai", De contouren van de kleine toegangspoor ten tot het Binnenhof ziin eveneens met prikkabels met oranje lampjes afgezet. Waar anders vooral des avonds een plechtige rust heerscht. schuifelt thans een dichte menigte, die zich met moeite van Plein en Buitenhof door de nauwe poorten wringt, over het historische plein, dat in deze feestdagen een totaal anderen sfeer heeft gekregen. Ook de versierlngs van de meeste regee ringsgebouwen aan het Plein, in het midden waarvan hooge versierde lichtmasten ziin opgericht, is gereedgekomen. Zelfs het def tige. des avonds meestal slechts schaarsch verlichte Voorhout is tot nieuw leven ge bracht nu allerwege de officieele gebouwen, legaties en instellingen, die er ziin gevestigd een feestverlichting hebben aangebracht en boven de denneboomen. die langs het mid denpad ziin geplaatst, als aureolen kransen van licht zijn aangebracht. En tusschen het gewoel der menigte klinken de opgewekte wijsjes van straat muzikanten en ruikt men de geuren van poffertjeskramen en tentjes die oetattes frites en heete worstjes verkoopen. En dan te bedenken, dat de echte Hage naar dit alles toch nog eigenlijk niet ie ware vindt, omdat naar ziin verwachting het werkelijke feest pas na de Nieuwjaars dagen. in de eigenlijke bruiloftsweek, zal beginnen. 2 voorzitter; C. W. Becking, secretaris-pen ningmeester; A. Oosterlee en ir. P. Telder. Voor de verschillende afdeelingen van de Jamboree-organisatie zijn commissariaten ingesteld, waarin, behoudens in een enkel HET ZWEEFKAMP OP „YPENBURG". De dag van gister bracht wederom wei nig zicht; nevelig weer en een wolkenhoogte van slechts 150 tot 200 meter. Het sleep- vliegen moest hierom weer van het pro gramma geschrapt worden. Niettegenstaande deze handicap werd weer dTuk gelierd. Ruim 70 vlakke en hooge lierstarts werden uitgevoerd, terwijl het weer de stemming der deelnemers geens zins vermocht te beïnvloeden. Ook een crash van de „Anf anger" stoorde den goeden geest niet en men toog onvermoeid aan het bouwen en lijmen. Mischien. dat het stijgen der tempera tuur eenige verbetering met zich mede zal brengen voor de overige kampdagen; de deelnemers hebben het zeer zeker verdiend en ongetwijfeld mogen dan goede prestaties verwacht worden, gezien de vele staaltjes van zuivere vliegtechniek, welke we in de afgeloopen dagen reeds ondanks het. on gunstige weer van de deelnemende zwevers mochten zien J. J. Rambonnet. onderdeel, geen wijzigingen zijn gekomen; deze commissariaten hebben tijdens dl; moeilijkheden in de leiding doorgewerkt, hetgeen uiteraard van de grootste beteeke- nis is geweest voor de vorderingen bij de voorbereidingen. De dagelijksche leiding van de Jamboree organisatie berust bij den hoofdverkenner, bijgestaan door den gen. Behrens. den kampleider A. Blussé van Oud Alblas en de secretarissen A. G. Hartman en H. J. Spij kerman. CADEAUZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND. December-regeling blijft ook voor Januari gehandhaafd. Met betrekking tot den uitvoer van boter, kaas. spek, reuzel, spijsolie en eieren naar Duitschland in den vorm van cadeauzen dingen kan worden medegedeeld, dat de voor de maand December getroffen regeling na 1 Januari 1937 voorloopig gehandhaafd blijft. Zooals bekend, houdt deze regeling in, dat de uitvoer van boter, kaas, spek, reuzel en spijsolie, elk tot een hoeveelheid van maximum 5 kg. vrij kan plaats vinden, d. w. z. geen uitvoercertificaat of uitvoer- machtiging zal behoeven te worden over gelegd. noch eenige exportheffing zal wor den ingevorderd. Vöor den uitvoer van eieren is een uit- voermachtiging vereischt, welke even eens tot een hoeveelheid van maximaal 5 kg. op aanvraag zonder kosten wordt uitgereikt door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. De uit te voeren boter moet zijn voorzien van het rijksbotercontrolemerk. De aandacht wordt er nog eens op geves tigd. dat de zendingen het geven van een geschenk ten doel moeten hebben, d.w.z. dat geen betaling vanuit Duitschland er voor plaats heeft. De onderhavige regeling sluit aan bij een verordening van de Duitsche regeering, krachtens welke vanaf 1 December de invoer van de bovengenoemde producten, inclusief eieren, tot een maximum hoeveel heid van 5 kg. zonder overlegging van een Invoervergunning wordt toegestaan, wan neer de in te voeren producten bedoeld zijn als geschenk. Bij den invoer in Duitschland moeten echter wel de verschillende daar geldende rechten worden betaald. Naast het statistiekrecht van r.m. O.l'O per post- zending en r.m. 0,20 per vrachtzending, bedragen deze rechten volgens een mede deeling in de Duitsche pers in totaal onge veer per kilogram voor spek r.m. 1,reu zel r.m. 0,75. boter r.m. 1,35. kaas r.m. 0,55, eieren r.m. 0,50, spijsolie r.m. 0,80. In te voeren spek moet bovendien aan een tri- chinenonderzoek worden onderworpen. Dit onderzoek kan niet aan elk Duitsch douanestation geschieden, in verband waar mede het geen aanbeveling verdient spek op reis mede te nemen. De voor het trichi- nenonderzoek te betalen kosten zijn niet in het vorengenoemde bedrag van r.m. In begrepen. RAAD VOOR DE LUCHTVAART. Samenstelling van het nieuwe college. Met ingang van den dag, waarop de Luchtvaartrampenwet ingevolge haar ar tikel 49 in werking treedt, zijn voor den tijd van twee jaren: benoemd tot voorzit ter van den Raad voor de Luchtvaart mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State; in en bij den Raad voor de Luchtvaart benoemd tot plaatsvervangend voorzitter mr. dr. J. Donner, oud-minister van Justitie, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden: tot secretaris: mr. J. M. Kan. commies bij den Luchtvaartdienst; tot plaatsvervangend secretaris: mr. P. du Ry van Beest Holle, advocaat en procureur. Tot gewone leden: prof. dr. ir. C. B. Bie- zeno, hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Delft; ir. D. de Iongh Wzn., oud-directeur van Gouvemementsbedrijven in Nederl.-Indië; dr J. Jongbloed, arts, privaat-docent voor luchtvaartgeneeskun- de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; jhr. .G. L. Schorer, vicc-admiraal b. d. Tot buitengewone leden: (functie van luchtvaarthavenmeester): U F. M. Dellaert, havenmeester voor de burgerlijke luchtvaart op het luchtvaart terrein Schiphol; (functie van vliegtuigfcestuurder)J. B. Scholte, gezagvoerder bij de N.V, K.L.M. voor Nederland en Koloniën; (functie van radiotelegrafist): M. G. Koopman, radiotelégrafist bij dc N.V. K.L.M. voor Nederland en Koloniën; i functie van vliegtuigbouwkundige)J. N. Kramer, officier van den Marine-Stoom vaartdienst der 1ste klasse: .(functie van electrotechnicus)ir. P. VLUCHT OVER DEN OCEAAN. De aviatrice Maryse Bastie. die gister morgen te Dakar in West-Afrika opgeste gen is, is te Natal (Brazilië) geland. Zij heeft de vlucht over den Oceaan vol bracht in 12 uur en 5 minuten. Zij verbeterde het record van Jean Bat ten, de eerste vrouw, die dezen tocht vol bracht, met 1 uur 10 min. van Braam van Vloten, oud-chef van den technischen dienst der Kustverlichting (functie van werktuigkundige:: A. J. v. Beijnen, boordwerktuigkundige bij de N.V. K.L.M. voor Nederland en Koloniën; (functie van meteoroloog)dr. H. G. Cannegieter, adjunct-directeur van het Kon. Ned. Meterorologisch Instituut te De Bilt; (functie van geneeskundige): R. N. M. Eijkel, geneeskundig en pharmaceutisch hoofd inspecteur van de Volksgezondheid; dr. E. L. G. den Dooren de Jong, directeur van het kantoor 's-Gravenhage der firma R. Mees en Zoonen; M. F. Eikerbout, offi cier-vlieger der 1ste klasse b. d.; H. M. Schmidt Crans, chef-instructeur bij de N.V. Nationale LuchtvaartschoolA. A. C. Kramer, officier van den Marine-Stoom vaartdienst der eerste klasse; H. Walaardt Sacré, kolonel der genie, algemeen secre taris van de Kon. Vereeniging voor Lucht vaart. TOLLEN IN ZUID-HOLLAND. In antwoord oo een verzoek van de K.N.A.C. aan Ged. Staten der Provincie Zuid-Holland om opheffing van tollen in deze provincie te willen bevorderen ontving zij bericht, dat met medewerking van de provincie reeds tot opheffing van verschei dene tollen is kunnen worden overgegaan. Bij andere tollen hebben de pogingen om tot opheffing te geraken, door gebrek aan medewerking van andere zijde (de ongun stige financieele toestand der overheids lichamen heeft intusschen daarbij vaak een rol gespeeld) niet tot resultaat geleid. In het algemeen zijn Ged. Staten steeds be reid om. wanneer die noodige medewerking verzekerd is. de opheffing van tollen te bevorderen. Inmiddels zullen echter van de 18 tollen (met 23 tolboomen). welke in Zuid-Holland volgens belastingverordening, concessie of octrooi worden geheven de tollen oo particuliere wegen dus uitgezonderd in de naaste toekomst een 6-tal (met 9 tol boomen) hun beteekenis verliezen door den aanleg van nieuwe wegen in de onmiddel lijke nabijheid, n 1. 1. de tol te Leimuiden door een Oostelijke omlegging. 2. de tollen op het Goudsche Rijpad door aanleg van den nieuwen weg Boskoop Alphen. 3. de tol bij Berkel door een Zuidelijke verbinding Berkel-Bergschenhoek. 4. tollen op den weg Gouda-Bodegraven door aanleg van den Rijksweg 's Graven hage- (Gouda) - (Bodegraven) -Utrecht. 5. de tollen ten Oosten van Leidschen- dam door aanleg van den Rijksweg 'sGra- venhage-Utrecht. 6. de tol op de brug van de Giessen te Peursum (Pinkeveer) door aanleg van den weg Goudriaan-Schelluinen. JHR. MR. D. J. DEN BEER POORTUGAEL OVERLEDEN, Gisterenis te 's-Gravenhage overleden in den ouderdom van 69 jaren de oud- president van de arrondissementsrechtbank te Assen. jhr. mr. D. J. den Beer Foortu- gael. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begra fenis zal plaats hebben Zaterdag a.s. op Oud Eik en Duinen. VEREENIGING KARTINIFONDS. Onder voorzitterschap van mr. A. M. Joekes, is gistermiddag in hotel Wittebrug de algemeene vergadering van het Kartini- fonds te 's-Gravenhage gehouden. Bij de benoeming van bestuursleden werden ge kozen in het algemeen bestuur, prof. dr. B. Schrieke, prof. mr. J. J. Sehrieke. prof. dr. C. C. Berg en mr. F. D. Holleman. In den raad van beheer werden de af- redende leden, mr. A. M. Joekes en mevr. RooseboomPit herkozen, evenals de ge wone bestuursleden mevr. van Deventer, ondervoorzitster en de heer J. S. C. Kas- teleijn, penningm. Als nieuw lid werd aan het bestuur toegevoegd, mevr. J. baronesse van Slingelandt Westenbrink—Weustmann Na de pauze hield de voorzitter, mr. Joe kes. een inleiding over het onderwijs aan inheemsche meisjes in Nederl.-Indië. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van finanéiën zal op Maandag 4 Januari niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. BANDJIR IN DEN OOSTHOEK. KEEIRI, 30 Dec (Aneta) De Kali- Brantas bandjirt, hetgeen ongewoon vroeg is. Reeds staan eenige gedeelten van de stad Kediri onder water. Het water stijgt nog steeds.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9