Help! 77sfe Jaargang LESDSCH DAGBLAD, Bendeirdag 31 December 1936 Zevende Blad No. 23548 Orde- en verkeersmaatregelen op 7 Januari GEMENGD NIEUWS dKUN/T IN IITTEEEN, Spoorwegen kunnen 20.000 passagiers per uur naar Den Haag vervoeren. Treinen tusschen Haarlem en Leiden stoppen niet LAND- EN TUINBOUW MEUBELFABRIEK TE ROTTERDAM UITGEBRAND. Groole voorraden materiaal verloren gegaan. Vanmorgen te omstreeks kwart voor zes ontdekten voorbijgangers dat brand was uitgebroken in de meubelfabriek van den heer J. C. Bouman Jr., aan de IJsselmon- deschelaan 118 te Kralingscheveer, ge meente Rotterdam. De Rotterdamsche brandweer heeft met 13 stralen op de waterleiding het vuur be streden. Zij kon, doordat er een stevige Zuidwester wind stond, slechts weinig tegen de vlammenzee beginnen, zoodat zij zich in hoofdzaak toelegde op het nathou den van het, tegen de fabriek gebouwde villa-tje, van den directeur, dat behouden bleef. De fabriek, een gebouw met een verdie ping en een oppervlakte van 50 bij 60 M. is geheel uitgebrand. Een gedeelte van de opslagplaats voor hout, welke opslag plaats eveneens is aangebouwd, bleef voor het vuur gespaard. Omstreeks kwart over acht was de brand gebluscht. De arbeiders, werkzaam in de meubel fabriek, die naar den brand waren komen •kijken, hebben nog pogingen gedaan om hun gereedschappen uit het brandende ge bouw te halen. Zij zijn daarin niet ge slaagd. Groote voorraden meubelen, hout en andere materialen zijn bij den brand ver loren gegaan. De eigenaar van de fabriek was tegen brand verzekerd, echter niet tegen be drijfsschade. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den rijksweg RotterdamDen Haag is gisteravond opnieuw een ernstig ver keersongeluk voorgevallen. Omstreeks half zes wilde de 50-jarige wielrijder J. T. uit Rotterdam, ter hoogte van het gedeelte, waar de weg zich bij Overschie in tweeën splitst, den rijweg oversteken. Hij werd door een personenauto gegrepen en tegen den weg geworpen, waar hij ernstig gewond bleef liggen. De toestand van het slachtof fer was van dien aard, dat deze ter plaat se moest worden verbonden. De duisternis maakte dit lang niet gemakkelijk, doch voorbijkomende automobilisten plaatsten hun wagens rondom de plaats, waar het ongeluk was geschied en belichtten deze met hun lampen, zoodat de ontboden ge- neesheeren het slachtoffer hulp konden verleenen. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis aan den Cool- smgel te Rotterdam vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De auto, welke bij de aanrijding was betrokken, werd in beslag genomen. Het verkeer on dervond door het gebeurde een stagnatie, welke drie kwartier duurde. ONDER DE TRAM GERAAKT. Het elfjarige meisje M. L. uit de Netten- boeterstraat te Rotterdam is gisteravond op den Mathenesserweg aldaar, toen zij plotseling achter een stllstaanden tram wagen overstak, gegrepen door een van de Mathenesserbrug komende auto. bestuurd door den 19-jarigen J. S. uit Den Haag. De bestuurder trachtte door sterk remmen een aanrijding te voorkomen, doch de afstand was reeds te klein. De wagen sloeg het kind tegen den grond. Het meisje was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE KINDERROOF IN AMERIKA. De openbare meening in de Ver. Staten verkeert in hevige opwinding over 't nieuwe geval van kinderroof, waarvan het 10- jarlg zoontje van den arts Mattson het slachtoffer is geworden. Een heel leger rechercheurs en agenten ls dag en nacht in touw, om den klnder- roover op te sporen. GRONDVERZAKKING IN HENEGOUWEN. In een kolenmijn te Piéton in de pro vincie Henegouwen heeft zich een zware grondverzakking voorgedaan op 't oogen blik, dat de arbeiders hun dagtaak gingen eindigen. De meeste arbeiders wisten zich tijdig te redden maar twee hunner werden onder steenen en aarde bedolven. De eer ste kon na korten tijd worden bevrijd en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Toen men het tweede slachtoffer vond bleek dit reeds overleden te zijn. TWEE SKILOOPERS DOOR LAWINE BEDOLVEN. Nabij het dorp; Doverla in het woiwod- schap Stanislaw in de Poolsche Karpathen heeft een lawine .van acht meter dikte twee skiloopers bedolven. Een reddlngskolonne zoekt naar de slachtoffers, doch heeft hen hlet gevonden. AUTO IN RAVIJN GESTORT. 17 inboorlingen ernstig gewond. Gisteravond ls bij den bergpas Tizintest (120 km. van Marakesj in Marokko) een autobus in een ravijn gestort. Zeventien Inboorlingen werden ernstig gewond. STROP TIJDENS EXECUTIE GEBROKEN. Waarschijnlijk gratie voor ter dood veroordeelde. Tijdens een executie, welke eergisteren in Sjanghai plaats had, brak. naar de „Daily Telegraph' meidt, de strop en de ter-dood- veroordeelie, een Britsch-Indische politie agent var. de Britsche legatie, Atma Singh genaamd, viel door het luik van het schavot en kreeg een hersenschudding. Atma was veroordedd wegens moord op een collega. De moordenaar ligt thans in het zieken huis en er wordt verwacht dat hij zal her stellen. De Britsche autoriteiten hebben besloten om zijn vonnis op te schorten en hij zal waarschijnlijk tot levenslange ge- vangensstraf worden veroordeeld. PRINS MAURITS EN ZIJN TUD. 1589—1C25. In het Prentenkabinet. In 't Prentenkabinet is op 't oogenblik een zeer interessante tentoonstelling geor ganiseerd. van welke wij hopen dat zij ten zeerste de aandacht moge trekken van allen die zich interesseeren voor historie, onderwiis en kunst. Uit den enormen voor raad welke het Prentenkabinet zich in den looo der tijden verworven heeft, is een treffende keuze gedaan, waaraan zoowel de kunstenaar als de historicus zün hart op kan halen, terwijl ook schoolklassen onder deskundige paedagogische leiding zeer veel prof Ut van een bezoek kunnen trekken. De tüd van Prins Maurits ls een der be langrijkste tijdperken uit onze Vaderland- sche geschiedenis. Toen onder moordenaarshand de Vader des Vaderlands viel. waren wel de grond slagen van den Nederlandschen Staat ge legd. doch aan de organisatie op deze grondslagen ontbrak nog zeer veel. Het heengaan van prins Willem moest wel wor den gevoeld als de ergste ramp die het vaderland had kunnen treffen. Men riep de hulp in van Koningin Elisabeth en de Graaf van Leycester werd gezonden als gouverneur-generaal Diens geheime bedoe lingen om de Nederlanden te maken tot een Engelsch wingewest, werden evenwel zeer spoedig doorzien door Johan van Oldenbar- neveld. En ten einde het geheime spel des intriges alle kans op succes te ontnemen werd op Oldenbarneveld's voorstel reeds op 1 November 1885 Maurits tot Stadhouder van Holland. Zeeland en West-Friesland benoemd. We weten dat Leycester zich weldra in 1587 gedwongen zag. roemloos en veracht naar Engeland terug te keeren. De gebeurtenissen volgden elkaar zeer snel op. Ik herinner slechts even aan de tochten om de Noord en om de Zuid om den zeeweg naar Indië <e vinden; aan de krijgsbedrijven ter land en ter zee. die den Castiliaanschen machtswaan 'n geweldigen knak gaven, zoodat ten slotte in 1906 het Twaalfjarig Bestand kon worden gesloten. De geünieerde Provinciën, sterk en zelfstan- die uit den strijd te voorschijn gekomen, zouden zich uitslutend wüden aan de con- soldatie van hun welvaart. Helaas werden door de noodlottige religie-twisten de besten van elkaar vervreemd en vonden deze twis- ten ten slotte hun sombere apotheose in den eerechtelüken moord op Johan van Oldenbarneveld. Ook aan ernstige aansla gen op het leven van Prins Maurits ontbrak het niet In 1621 werd de oorlog hervat en 4 jaar later stierf de grootste veldheer zijner eeuw een staat nalatend die. hoe wel Inwendig bloedend uit vele wonden, zich naar buiten krachtig en sterk wist te ontplooien. In dit schema der gebeurtenissen, die iedereen natuurliik veel gedetailleerder bekend zUn. dan ik ze hier heb aangegeven, kunnen we al de historie prenten rang schikken. die hier zUn tentoongesteld. In de eerste plaats zien we hier een aan tal, portretten van de leidende persoonlijk heden. die een rol hebben gespeeld van 1585 —1625: Prins Maurits als jonge man en op lateren leeftitd en zUn heftigsten tegen stander, dien wil te zien krUgen, Philips H; diens landvoogd de hertog van Parma, die onmlddellUk in Maurits als kriigsoverste een postuur vond ziiner waardig; koningin Elizabeth in haar ruk gewaad en haar gun steling: Robert Dudley graaf van Leycester. Er zUn portretten van Albertus en Isabella, aan wie Filips II in 1589 het twijfelachtig bezit der Nederlanden had cadeau gedaan. We zien hun luisterrijke intocht te Antwer pen en de feesten te hunner eere aange richt. Doch dat niet alle vreuedia bestendig van duur is, ondervonden de aartshertogen weldra door den slag bij Nieuwpoort en verdere krijgsbedrijven in 't Zuiden, terwijl ter zee de Spanjaarden in hun eigen basishavens werden bestookt en verslagen: Cadix. Gibraltar I Men vindt van dit alles verschillende prenten tentoongesteld en steeds heeft de directie van het museum de prenten van toepasselijke onderschriften voorzien, genomen uit de werken der his torie-schrijvers dier dagen als PieterBor. of scheepsjournalen als van Anthonus Duyck. Het is duidelijk dat de graveerkunst dier dagen, in de perfectie ontwikkeld en door tal van eerste klas vaklieden beoefend het aanzijn gaf aan prenten, die toen de rol vervulden van onze huidige geïllustreerde bladen. ZIJ behandelden de journalistiek van den dag al was de berlchtgevingsdienst toen nog een traag en log werend apparaat. Door de geweldige ontwikkeling der photografische techniek het perfecte werken der cliché fabrieken gaat thans alles onnoemelijk veel sneller en op eindeloos grooter schaal. Doch het eigenaardig persoonlijks van de door kunstenaarshand vervaardigde gravure heeft plaats moeten maken voor onpersoon- ltike massaproductie. Daarom hebben die oude gravures hun bijzonder bekoring. Het oog van den kunstenaar was geen photo grafische plaat die de momentopnamen van een huldiglngs- of begrafenisstoet, van veldslag of zeeslag met onverbiddelijk objectieve nauwkeurigheid kon vastleggen. De graveur moest door zlin fantasie aan vullen waar de overstelpende hoeveelheid indrukken niet geheel objectief kon worden verwerkt. Doch dit geeft dan ook het voor deel. dat hoofdmomenten van het gebeuren te zamen werden gegroepeerd, fraaier dan fotomontage dit kan doen. Dit maakt de gravure soms belangrijker dan de photo grafische momentopname. Natuurlijk laten we de onschatbare waarde van de film opname hier bulten beschouwing. Zeer belangrijk ziin ook de zinneprenten, de allegorische voorstellingen uit dien tüd. Vooral toen na jaren van bloedige worste ling het 12-jarlg Bestand werd gesloten, uitten de menschen hun vreugde, hun ver langen, hun idealen door zinneprenten. Naast een historieprent betrekking heb bend op de aflezing van het Bestand van de Pui van 't Antwerpsche Raadhuis, treft heel sterk de zlnneprent op het Bestand, grootendeels gebaseerd op een voorstelling der bekende teksten van Jezaja: ,.Zü zullen hun zwaarden tot ploegscharen omsmeden en hun sneren tot sikkelen. Geen natie zal tegen de andere het zwaard meer opheffen en zijn zulen den krüg niet meer leeren" Men ziet er uit, dat het eeuwig ideaal van den Grooten Vrede na eiken grooten oorlog reeds toen de menschen beheerschte om even genadeloos door de expansiezucht van grootmachten en politici ten spoedig ste weer verbannen te worden naar de rommelkamer van incourante artikelen. De prent zelve geeft lntusschen een fraai beeld van bedrüvigheid ten dienste van vrede en welvaart. Van vurig gewenschten vrede was intus- schen even later bitter weinig sprake meer. De Arminiaansche Schans te Leiden, waar bij het terrein voor het Stadhuis tusschen Maarsmansteeg en Korenbrugsteek door schansen was afgesloten waaruit dreigend de monden der kanonnen steken, toont aan. dat de Sleutelstad ook haar aandeel had in de hevige innerlijke beroeringen. Een andere plaat verplaatst ons in die droevige tilden naar Den Haag: .Justitie aan Jan van Oldenbarneveld geschied. 13 Mei 1619", het tooneel der terechtstelling omgeven door de koppen van de mannen die op andere wijze het slachtoffer werden van de noodlottige twisten. Weer worden wij op 21 Juni 1623 naar Leiden verplaatst door de zeer bekende prent van C. J. Visscher. die een voorstelling geeft van de onthoofding van één der vier onverlaten, die een samenzwering hadden gesmeed tegen het leven van Prins Maurits en waarbij een drietal Leidenaars was be trokken. Deze prent is niet het minst merk waardig om de situatie van het oude Gra- venstein en de omgrachte gerechtnlaats Schoonverdriet. Aan Leiden herinnert de Arminiaansche hoogleeraar Bentius. die om ziin gevoelens werd ontslagen en later benoemd werd aan de Sorbonne te Parijs weswege een spot prent op hem werd gemaakt. De salire bloeide toen al even zeer als thans. En evenzeer als een groot deel van het publiek thans belust is op griezel sensaties, die men beleven kan bü bokswedstrijden, zesdaag- sche en andere sportuitwassen of bii enkele filmdrama's, evenzeer was dat toen het ge val. toen een sadistisch rechtsgevoel bevre digd werd wanneer het onthoofde lichaam van een misdadiger ten overvloede werd gevierendeeld en de fragmenten aan de galg tentoongesteld. Na het Bestand vingen weldra de krijgs bedrijven weer aan. Een der gewichtigste was het vruchteloos beleg door de Span jaarden van Bergen op Zoom 1622 Een bijzonder fraaie prent In hiervan gemaakt, die haaT bestaan naast de luchtfoto's van dezen tüd wel kan handhaven. Er zijn trou wens meerdere zeer mooie vogelvluchtkaar- ten van vestingen en hun omgeving. Ik wil eindigen, doch mag niet verzuimen er op te wijzen, dat de portretten van de mar kante figuren der Friesche Nassau's Wil lem Lodewiik en Ernst Casimir niet ont breken. Er is trouwens nog heel veel dat onvermeld moet blüven. Moge deze tentoonstelling de alzijdige be langstelling ondervinden, die zii waard is. DE PIANIST FELIX ROSENTHAL OVERLEDEN. De beroemde pianist en componist dr. Felix Rosenthal, een leerling van Liszt, is gisteravond te Weenen na een langdurige ongesteldheid op 70-jarigen leeftijd over leden. ONDERSCHEIDING VOOR GRETA GARBO. De Zweedsche koning heeft aan Greta Garbo de medaille „Litteris et Artibus" verleend, de hoogste Zweedsche onder scheiding voor litteraire en artistieke ver diensten. BERNARD DIAMANT OVERLEDEN. Gisteravond is te Rotterdam in den leef tijd van ruim 64 jaar overleden de heer Bernard Diamant, bekend orkest-dirigent. Hij was dirigent van de Koninklijke Chris telijke Oratorium-Vereeniglng „Excelsior", oud-dirigent van Rotte's Mannenkoor, cud-leeraar aan de Kweekschool vcor op leiding tot onderwijzer en onderwijzeres, sen. De nu overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau en Officier der Academie. De heer Bernard Diamant was ook meer malen jurylid op zangconcoursen in Lei den en omgeving. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Kemink en Zoon te Utrecht is verschenen „Het Wilhelmus", ons volks lied met een toelichtende bespreking door K. E. Oudendijk. TIJDSCHRIFTEN. Het bekende luchtvaart-rijdschrift Vliegwereld is verschenen met een zeer ge slaagd ..Nieuwjaarsnummer 1937". Verschillende vooraanstaande schrijvers uit de luchtvaartwereld hebben hun mede werking aan dit nummer verleend. Interessant zijn de tabellen betreffende de burgerluchtvaart over de geheele we reld die voorkomen in het overzichtsartikel van de redactie, waarmede 'het nummer opent. Viruly stuurde een Nieuwjaarsbrief van uit Athene. Mr. Rusman neemt de K.L.M. in 1936 onder de loupe, terwijl Domijn Keiler een revue geeft van de zweefgebeurtenissen in het afgeloopen jaar. De bekende vlieger-schrijver Van Vee- nendaal brengt een vlot verhaal, getiteld „The Invisible Man", terwül Bach zorgt voor de meer technische afdeellng en als onderwerp den modernen Dieselmotor voor de luchtvaart heeft gekozen. Frans Habnit schrijft een interview over de vlucht van de heeren Heymans en Sluy- ter naar Nederlandsch Indië, terwijl een apart artikel met interessante details wordt gewijd aan de nieuwe Martin 139-W bommenwerpers voor Ned.-Indië. Tenslotte nog een vertelling van Fred. W. Hendrikse over de onzichtbare nood lotsdraden, die bij de jaarswisseling in een luchtvaartwereld kunnen voorkomen en tot allervermakelijkste situaties aanleiding kunnen geven. Met een paar pagina's vraagbaak en een prijsvraag wordt dit nummer besloten. Door het maandschrift „De Vrouw en haar Huis" is een speciaal feestnummer uitgegeven, geheel en al gewijd aan het huwelijk onzer Kroonprinses. De laatste aflevering van de ..Wereld kroniek" opent met een aantal fraaie foto's van de ..Bruidsdagen". Een uitvoerig artikel is gewijd aan Prinsen gemaal in den loop der tijden. J. Hoven schrijft over Wintersport een kwart eeuw geleden en nu. Het A.N.P. heeft zich tot den Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, den minister van Staat jhr. Van Karnebeek, voor nadere inlichtingen ge wend omtrent de regeling van de orde op 7 Januari en wat daarmede verder ver band houdt. Zooals men weet, aldus zeide deze, zijn er ongeveer 10.000 man troepen beschik baar gesteld voor de afzetting van den weg. Daarbij komen dan nog de politie- voorzieningen in het belang van de orde, en van de veiligheid van den stoet. In aanmerking genomen de lengte van het traject van bijna 5 KM., is, door de mede werking der militaire autoriteit, de taak der politie verlicht. De militaire macht heeft tevens zelf in ruime mate de ge legenheid gekTegen tót het eerbetoon, waarover in de bladen reeds mededeelin- gen zijn verschenen. Gelet op de breedte der gekozen straten, zullen velen in de gelegenheid zijn den optocht gade te slaan. Het is de bedoeling, dat in het belang van het publiek de militaire afzetting zooveel mogelijk op den rijweg zal worden op gesteld en niet op de trottoirs, zoodat het publiek hooger komt te staan. Behalve de militaire eerewachten en eerefronten in de omgeving van het Raad huis en de Kerk, zullen op de Riviervisch- markt tegenover den ingang van de Kerk, welke voor den Koninklijken stoet wordt gereserveerd, nog opgesteld worden (gelijk wij al hebben gemeld) een eerewacht met vaandel van de leden van de Leldsche Vrouwelijke Studentenvereeniging, waar van Prinses Juliana lid is geweest, en de traditloneele eerewacht der studenten weerbaarheden. Voor de jongedames wordt op het Stadhuis een kamer gereserveerd, waarin zij zich zullen kunnen ophouden tot voor hen het oogenblik gekomen zal zijn, om de haar aangewezen plaats te gaan innemen. In de hal van het Stadhuis en den gang, die naar de trouwkamer leidt, zal een 60- tal cadetten en adelborsten een eerewacht vormen. In verband met de omstandigheid, dat de stoet precies om 11 uur van het Paleis vertrekt, zal de militaire afzetting om halftien beginnen, terwijl verschillende politiemaatregelen reeds vroeger in wer king zullen moeten treden. Het is van het hoogste belang, dat de weg voor den stoet, welke voor voetgangers door verschillende opengehouden geulen te bereiken zal zijn, tijdig wordt vrijgemaakt. Het parcours, dat een gesloten kring vormt, zal, behou dens aan het Westeinde voor het afrijden der auto's van de Kerk. voor het rijver- keer alleen worden onderbroken ter plaatse waar de Mauritskade en de Parkstraat el kander kruisen Het is de bedoeling, dat de weg langs de Dr. Kuyperstraat—Mau ritskadeHoogewalPrincessewal en Prin sestraat wordt opengehouden voor de ge- noodigden bij de plechtigheid in de Groote Kerk. Er wordt op gerekend, dat zich daarlangs in een betrekkelijk korte spanne tijds een 6 a 700 auto's zullen heb ben te bewegen Deze gullen verdwenen moeten zijn voordat de niet aan den stoet deelnemende vorstelijke gasten van H. M. de Koningin aan de kerk aankomen. Wan neer men bedenkt, dat reeds kort na 11 uur de kop van den stoet bij de Groen markt te verwachten is en de stoet de ge legenheid moet hebben zich onbelemmerd te wenden om het kerkgebouw, teneinde door de Groote Halstraat weer langs het Stadhuis vóór te komen, nadat de plech tigheid aldaar zal zijn afgeloopen en dan door te gaan naar de Kerk, dan behoeft het geen betoog van hoeveel belang het is voor een goeden gang van zaken, wanneer aan het verzoek om uiterlijk 10 uur in de Kerk aanwezig te zijn, door de genoodig- den wordt gevolg gegeven. Zou dit niet ge schieden. of zou men het laten aankomen op het laatste oogenblik. dan zou in de omgeving van de kerk een toestand kun nen ontstaan, die ingrijpen noodzakelijk maakt, met het gevólg, dat de gasten hun bestemming niet meer zouden kunnen be reiken. en de auto's in de Prinsestraat worden vastgehouden. Na afloop van der kerkdienst zal. zoodra de stoet de omgeving van de kerk ver laten heeft, aan de genoodigden tot het noenmaal ten paleize aanstonds de gele genheid worden gegeven zich tijdig recht streeks daarheen te begeven door de Prin sestraat. die opengehouden wordt, en door de poort van den Paleistuin aan de Prin cessewal. Het Noordeinde is uit den aard der zaak niet beschikbaar met het oog op den terugkeer van den stoet en de hand having der ordemaatregelen in verband daarmede. Van belang is verder, dat langs den ge- heelen weg loudspeakers opgesteld zijn, teneinde het publiek te doen medeleven in hetgeen er gebeurt. Met name zal men zoowel de plechtigheid ten stadhuize als die in de kerk kunnen volgen. Overigens staan de noodige mededeelingen en mu ziek op het program, waarmede reeds vroeg wordt begonnen. Verder deelde de commissaris der Konin gin mede, dat de stoet op het Nassauplein niet over het middenpad zal kunnen gaan, omdat achteraf gebleken is, dat zulks met het oog op de daaronder liggende overklui zing beter achterwege ware te laten. Komende van de Laan Copes neemt de stoet den linker rijweg. Tenslotte sprak hij het vertrouwen uit, dat het publiek er naar zal streven, de politie, die dezen geheelen tijd voor een bijzonder zware taak staat, speciaal op 7 Januari de noodige medewerking te ver leenen. Stremming van het verkeer te water. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben met betrekking tot het verkeer te water maatregelen genomen, waardoor de navol gende bruggen voor het scheepvaartverkeer gesloten zullen zijn: a. de Hoornbrug van 6 Januari 16 uur tot 8 Januari 4 uur, en voorts van 7 Januari 4 uur des voormiddags tot 8 Januari 4 uur des voormiddags: b. de brug over den Rijn in den rijksweg Haarlem's-Gravenhage aan het Haag- scjie Schouw, c. de blokhuisbrug over de Grecht te Woerden, d. de brug over den Rijn te Bodegraven, e. de brug (van Rijnland) over Gouwe- sluis, f. de Wilhelminabrug over het Rijn- en Schiekanaal te Leiden. g. de Blauwpoortsbrug aan de Turfmarkt te Leiden, h. de Rijnzigtbrug over het Galgewater te Leiden. Tusschentijds zal echter bij tijden van minder druk verkeer over deze bruggen, zulks ter beoordeeling van het dienstdoende personeel, gelegenheid worden gegeven om wachtende schepen door te laten. De dienst der Spoorwegen. De spoorwegen hebben voor 7 Januari een afzonderlijke dienstregeling uitgege ven, waarvan de fraaie omslag, behalve de wapens van het huis van Oranje en van dat van Lippe-Biesterfeld, de beeltenissen van onze kroonprinses en van den aan staanden prins der Nederlanden weergeeft. De treinen zullen van het C. S. te Amsterdam beginnen te loopen des morgens te vijf uur en wel als half uur dienst. Daarnevens is het zeker dat behalve de in het boekje aangegeven treinen extra-treinen daartusschen een tien minutendienst zullen rijden en wel zóó lang, dat de groote stroom van rei zigers naar Den Haag vervoerd zal zijn. Hetgeen de Nederlandsche Spoor wegen doen, is het maximum dat mogelijk is, nJ. het vervoeren van 20.000 passagiers per uur van Rotter dam, Utrecht en Amsterdam naar den Haag. Zij rekenen er hierbij mede dat 't volle kwantum reizigers uit alle rich tingen te ongeveeT half elf in de resi dentie gebracht zal zijn. Teneinde dit mogelük te maken zal al het beschikbare electrlsch materieel op de lijn AmsterdamDordrecht geconcentreerd zijn en zullen op het traject AmsterdamAlk maar büna uitsluitend stoomtreinen rijden. Men volgt deze handelwijze, omdat stoom treinen tengevolge van hun geringere aan- zetsnelheid in een zoo intensen treinenloop overmijdelijk vertraging en opstopping zou den veroorzaken. De tusschcnstations tusschen Haar lem en Leiden worden 7 Januari over gelaten aan de blauwe tram, de elec- trische treinen zullen daar dien dag niet stoppen, omdat anders de snel- dienst ernstig in gevaar zou worden gebracht. Van groot belang is het, dat het publiek, dat van verdere stations dan Amsterdam en Rotterdam komt, het niet o$ den laat- sten trein laat aankomen om naar zijn haardsteden terug te keeren. Den reizigers die van boven Uitgeest komen, is aangera den om heen zoowel als terug over Amster dam te reizen. De plaatsbewijzen zijn over Amsterdam geldig. De laatste trein naar den Helder vertrekt van den Haag des avonds te half negen. Treinen van Arn hem en Eindhoven op den Haag in de buitengewone dienstregeling vermeld zullen doorgaande treinen zijn. zoodat rei zigers voor Amsterdam te Utrecht en voor Rotterdam in Gouda moeten overstappen. Overigens zij het publiek er op opmerk zaam gemaakt dat zooals reeds vermeld de dienstregeling Amsterdam—Utrecht en ook op enkele andere lijnen dien dag iets gewijzigd zal zijn, in welk verband men goed zal doen, het buitengewone spoor boekje te raadplegen. De spoorwegen hebben uiteraard reke ning gehouden met de mogelijkheid van sneeuwval op 7 Januari en daarom zich verzekerd van de beschikbaarheid van extra ploegen personeel voor het schoon houden van de wissels. Het goederenvervoer op de spoorwegen zal dien dag als op Zondagen geregeld zijn. ..den man, die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschen, die slecht kunnen zien) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Heb een Geraniumstek, welke den geneelen zomer heeft gebloeid en nog bloeit. Wanneer moet ik die plant snoeien? J. v. L. te L. Antw. Dat doet u het beste in Maart, wanneer de plant van nieuwe potaarde moet worden voorzien U doet goed de hooldstengel dan tot op de helft in te korten. Daardoor maakt de stengel zijtak ken en wordt breeder en meer gedrongen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw".

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 25