LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Donderdag 31 December 1936 H0t Nieuwe jaar Pinanciëel Jaaroverzicht VRAGENRUBRIEK êoïOTUteS, /ieóó&t six&ds J. P. BALJE. Serpentines suisden door de zaai. kleine balletjes werden van het ééne tafeltje naar het andere geworpen, men blies op mir litons, een dikke meneer had een won derlijk klein mutsje van papier boven cp zijn kaasrond hoofd, waarin z'n kleine oogjes vroolijk twinkelden, de lui van de jazzband deden allesdwaast. schijnwerpers tooverden allerlei lichteffecten op den dansvloer, wijn vloeide Toen klonken plotseling helder twaalf Blagen en allengs verstilde het rumoer. Even ging het licht uit, dan vestigde zich aller aandacht op het tooneel, waar een geweldige hoepel stond, beplakt met pa pier. waarop met reuzencijfers 1936 stond geschreven. Het papier scheurde en een allerliefst blondje t.rad te voorschijn, het Jaartal 1937 op haar kleurig tricot ge borduurd Aan alle tafeltjes werd getoast. Ook aan het tafeltje, waar een zestal Jonge menschen zat. Men dronk elkaar toe met lachende oogen, men omhelsde elkaar, wenschte voorspoed en geluk; het nieuwe jaar was aangebroken. Toos alleen keek even ernstig. De eerste keer, dat we Oud en Nieuw niet thuisvieren, zei ze zacht. de oudjes zullen het eenzaam gehad hebben van avond. Emmy knikte. Wel zielig voor hen, gaf ze toe, maar we zijn tenslotte geen kinderen meer. Jij en ik zijn getrouwd en Wim ze keek haar broer aan Wim, wel, als die met Oudejaar thuis zou zijn, was dat iets heel vreemds, want de andere avonden van het jaar is hij bij Mies. Ze lachten. Och, vond Wim. je wilt wel eens wat anders, dan altijd maar het oude, niet? En waai' kan je Oud en Nieuw vroo- liiker vieren dan in een gezellige dancing niet een fijne band. En ze dronken elkaar opnieuw toe. Toos had er een paar dagen tevoren met Moeder over gesproken. Een beetje zenuw- achtig had ze aan haar kopje thee genipt en twee keer had ze op het punt gestaan iets te zeggen, zoodat Moeder tenslotte vroeg: Is er iets, kind? Hè? Neeeee! had Toos gebloosd, of ehnou ja, niets bepaalds. Ik wou u alleen maar zeggen, dat we dit jaar Oud en Nieuw wilden vieren in de Flora Dancing. Emmy en Wim hebben het voor gesteld." het is weer eens wat anders, hè. Voor u is het altijd zoo'n drukte met Oudejaar, al dat geloop en gebak en 't wordt zoo laat. Met Nieuwjaar had u altijd hoofdpijn, weet u wel? Toos lachte gichelend en een beetje on zeker. En toen moeder zonder iets te zeggen naar buiten tuurde, had ze nog eens zenuwachtig gelachen en gezegd: Zouden Pa en U idee hebben om mee te gaan? Pas toen had moeder haar aangekeken en er was een fijn glimlachje om haar goeden mond. Dat denk ik niet, Toosje. Vader zal daar wel geen zin in hebben, en ik eerlijk gezegd ook niet. Wij zijn daar niet modern genoeg voor, beste meid. Zooiets is goed voor de jeugd. en.... voor menschen, die gewoon zijn, in zulke gelegenheden te komen. Toen was ze op een ander onderwerp overgegaan en Toos had het erg prettig gevonden, dat moeder zoo gewoon deed en het hun heelemaal niet kwalijk scheen te nemen, dat ze niet thuis zouden komen. Zelfs had moeder haar bij het heengaan nog gezegd: Dag Toosje, en veel plezier met Oude jaar, hoor. Gelukkig toch maar, dat je zulke verstan dige ouders "had, die begrepen, dat jeugd bij jeugd hoorde, en dat je wel eens wat anders wilde, dan ieder jaar weer het zelfde.... In de gezellige huiskamer gloeit knus de haard, terwijl het gouden, niet al te over dadige lamplicht een prettige sfeer in de kamer schept. Vader zit in z'n oude hoekje en de hooge leeslamp schijnt op z'n boek, waarin hij al uren verdiept is. Moeder heeft de krant gelezen en is daarna aan een handwerkje begonnen. De stilte in de kamer een stilte, zooals alleen twee menschen kun nen bewaren, die eikaars voile sympathie hebben is alleen verbroken, toen moeder het gebruikelijke kopje thee had inge schonken. Tegen twaalf uur had vader z'n boek weggelegd, en hij had moeder met z'n ver standige, grijze oogen aangekeken. Kom, moeder, had hij opgewekt ge zegd, maar er had toch even iets in z'n stem getrild, schenk eens een glaasje in Het is Oudejaar vanavond. Moeder had even over haar oogen ge wreven, en ze had toen ook geglimlacht. Om twaalf uur hadden ze elkaar toege klonken. Op het geluk van de jongens, moeder! had vader zachter gezegd, dan hij van plan was geweest En moeder had alleen maar kunnen knikken. Nu is het weer net als vroeger, was hij verder gag aan, we zijn weer alleen. Net als dertig jaar geleden. Hij had z'n hand om haar schouder ge legd. Zoo is het leven! Een oud jaar ver dwijnt, een nieuw komt. Wij waren vroeger alleen, nü zijn we het weer. En over der tig jaar zullen onze kinderen voor een soortgelijk feit staan. De wereld gaat verder, moeder. Maar het valt wel eens zwaar, dat toe te geven J. A. de D. te L. Indien U een radiotoestel bezit, moet U daarvan mede- deeling deen aan liet postkantoor. Radiotoestellen zijn vrij van .belasting. De K. te L. Mevr. Van Oosten, Hee- renstraat 50, is penningmeesteresse van de vrouwenvereeniging Dorcas". J. S. te L. Van die loterij is ons niets bekend. Informeer waar u gekocht hebt. i. Uiterlijke kenteekenen van een economisch herstel Oorlogs dreiging de groote factor van onzekerheid Kunstmatige ele menten in de ingetreden verbetering Krachtige prijsstijging op de goederenmarkten Uitbreiding van het Nederlandsche handelsverkeer Daling van den rentestand. Wanneer men allen maar afgaat op de uiterlijke kenteekenen van het conjunctuur verloop dan bestaat er stellig alle aanlei ding. om op 1936 met'bevrediging terug te zien. Nog nooit, sinds de crisis sinds 1929 haar intrede deed heeft het economische herstel zoo lang achtereen en in zoo'n snel tempo vorderingen gemaakt als in het af- ee'.oopen jaar. In vele landen is de in- dustrieele bedrijvigheid gestegen tot soms zelfs boven het peil van 1929: de wereldhandel heeft zich gestadig uitge breid: volgens de gegevens van het Statis tische Bulletin van den Volkenbond is de goudwaarde van den wereldhandel gedu rende het derde kwartaal van 1936 10 hooger geweest dan gedurende dezelfde periode van het voorafgaande laar terwijl de omvang van den wereldhandel ongeveer 4 'la grooter was dan die in het derde kwartaal van 1935. Tegelijkertijd is een zoodanige prijsstijging ingetreden voor grondstoffen en verbruiksartikelen. dat deze vaak het dubbele, in sommige gevallen zelfs het drie- of meervoudige bereikt hebben van het laagste punt tijdens de crisis. De internationale fondsenmarkt. die een afspiegeling vormt van het economische wereldgebeuren, geeft nu reeds maanden achtereen een hausse te zien Deze wordt slechts zoo nu en dan onderbroken wan neer een verscherping der internationale politieke verhoudingen de aandacht vest'gt op de aanwezigheid van de gevaarlijke explosie-stof. welks uitbarsting met één slag een eind zou maken aan al het streven naar economisch herstel en de wereld in een chaos zou doen verzinken. Als een don kere wolk hangt de oorlogsdreiging, dui delijk gemanifesteerd door het versnelde tempo der bewapening de uitbreiding van den diensttijd in vele landen en het streven naar zelfvoorziening voor tal van vroeger uit het buitenland betrokken artikelen, boven het economische firmament. Nauwe lijks was de verovering van Abessynië door Italië als een voldongen feit aanvaard, of de burgeroorlog in Spanje, tezamen met de gespannen verhoudingen in het Verre Oos ten. kwamen een nog steeds aanhouden de bedreiging vormen voor den vredes toestand. dien de wereld toch in de eerste plaats noodig heeft voor een voleindiging van het economische herstel. Zoolang de internationale politieke situa tie niet voldoende opgeklaard is. moet men wel vervuld zijn van groote bezorgdheid ten aanzien van de economische vooruit zichten op een eenigszins langeren termijn. Aan den anderen kant is het echter de vraag, of de hierboven gereleveerde aan wijzingen van een economische verbetering zich wel zouden kunnen handhaven in het helaas slecht hypothetische geval, dat er een eind zou komen aan den internatio nalen bewaoeningswedstrijd De wetenschap dat een groot deel van den vooruitgang der bedrijvigheid en der prüsstijgine het directe gevolg is van oorlogsvoorbereiding in één land in meer, in ander in wat minder sterke mate tempert de bevrediging over veel, wat in het afgeloooen laar bereikt kon worden. Er is nog een andere overweging, die eveneens aanleiding geeft, om vooralsnog niet al te enthousiast te zijn. Wanneer men de diepere oorzaken van de ingetreden ver betering nagaat, dan blijkt het. dat deze voor een goed deel een kunstmatig karakter hebben, ook voor zoover zij niet direct met de oorlogsvoorbereiding in verband staan Zij zün ten deele nX gelegen in de door de meeste regeeringen gevolgde politiek, om door middel van groote staatsuitgaven een economisch herstel te forceeren. Dat deze politiek tot dusverre in verschillende lan den succes heeft gehad, pielt nog niet voor haar juistheid. Ook gedurende de jaren 1925/29 heeft de wereld een periode van economischen opbloei gekend, waarin het vrijwel iedereen voor den wind leek te gaan Ook ln dien tijd hebben velen hun waar schuwende stem doen hooren tegen de roe- kelooze politiek van crediet-inflatie. welke alom werd gevolgd. Thans, zeven jaren na de ineenstorting van de crediet-pyramide, begint de wereld zich eerst te herstellen van de destijds toegebrachte slagen. En vóór wij het weten, bevinden wij ons wel licht weer te midden van een crediet- inflatie-boom. welks begin minder duidelijk te registreeren is dan zijn einde. Het staat wel vast. dat de aanzwelling van de staatsschulden in vele landen een verontrustend verschijnsel vormt. Teneinde de geweldige staatsschulden te kunnen blijven financieren, moet het staatscrediet wel kunstmatig worden opge houden door het voeren van een politiek van-goedkoop-geld. Deze dreigt tot een on gemotiveerde uitbreiding der productie te leiden, welke den kern van een ineenstor ting in zich draagt. Indien immers het ver bruik niet in den verwachten omvang toe neemt, kan het sterk vergroote productie apparaat niet slechts niet meer zijn rente opbrengen, doch ook het daarin geïn vesteerde kapitaal is geïmmobiliseerd. De misère der ..bevroren credieten" der bui- tenlandsche banken in Duitschland, in de andere Midden-Europeesche landen en in Zuid-Amerikaen der Amerikaansche ban ken ln de Ver. Staten zelf, ligt nog vrij versch in het geheugen. En toch zijn de voorwaarden voor het „uitbreken" van zoo'n nieuwe crediet-boom in de Ver. Staten weer aanwezig, terwijl ook in Engeland de uit breiding der bedrijvigheid gevoed wordt door de goedkoop-geld-politiek, welke de regeering mede voor het financieeren van haar staatsschuld noodig heeft. Nog een ander, groot bezwaar brengt de kunstmatige handhaving van de lage rente tarieven met zich mede. Zij weerhoudt de landen n.l. van een stabilisatie der valuta's, uit vrees, dat onder de werking van den internationalen gouden standaard een einde zou kunnen komen aan de periode van goed koop geld. en daarmede aan den ..boom" in I het zakenleven. Dit probleem, dat speciaal j voor Engeland van doorslaggevende betee- I kenis is bij het vaststellen van zijn valuta- politiek, zal in het komende jaar nog nader onder de oogen moeten worden gezien. In dien men tot een stabilisatie der internatio nale valuta-verhoudingen wil komen. Tot dusverre is de verwachting, dat een internationale valuta-stabilisatie wel bereikt zou worden, wanneer slechts de landen van het „goudblok" de goudwaarde van hun geld bij die der gedevalueerde munten „aan pasten", niet beantwoord. De „Monetaire Entente", welke bij de opheffing van den gouden standaard in Frankrijk met zooveel ophef was aangekondigd, blijkt slechts een zeer beperkte beteekenis te hebben en de kans, dat zij binnen afzienbaren tijd zal worden uitgebreid tot een instrument, dat nieuwe wijzigingen in de valuta-verhoudin gen onmogelijk maakt, lijkt uiterst gering. De mogelijkheid van een verdere deprecia tie van bepaalde valuta's en zelfs van een eventueel daarop volgenden devaluatie wedstrijd zal derhalve voorloopig althans blijven bestaan. Door den gulden na de op heffing van den gouden standaard hier te lande „zwevende" te houden, heeft de Ne derlandsche regeering zich, naar men weet, op alle gebeurlijkheden voorbereid. Zoo vormt ook de nog altijd heerschende onze kerheid op valuta-gebied een factor van terughouding bij de beoordeeling van de economische vooruitzichten. Dit alles in aanmerking nemende, kan dan toch worden geconstateerd, dat het bedrijfsleven in de geheele wereld ln sterke mate geprofiteerd heeft van de opleving, welke dan ook haar oorzaken waren, en dat de verbetering der goederenprijzen ver schillende ondernemingen, die tot dusverre met verlies hadden gewerkt, weer een winst gevende basis heeft gegeven. Bij de pro ducten, welker prijsverloop wij hieronder weergeven, gaat het niet alleen om dezul ken, welke direct als grondstof voor de be wapeningsindustrie ln aanmerking komen (metalen, katoen, wol, rubber enz.) maar ook om levensmiddelen en andere verbruiks artikelen, die ter voorbereiding van een oorlog in groote hoeveelheden worden op geslagen. Men denke hierbij aan de groote tarwe-verscheplngen der laatste weken naar Italië, aan de aanvulling en vorming van petroleumvoorraden. Men zou echter de beteekenis van de reeds ingetreden economische verbetering onder schatten, wanneer men daarnaast niet te vens rekening hield met de toeneming van het bona-fide verbruik van een aantal ar tikelen De uitbreiding van de automobiel productie zoowel in de Ver. Staten als elders eri de toeneming van hfet vllegtuigverkeer in de geheele wereld heeft tot een vermeerde ring van de vraag, zoowel naar rubber als naar benzine en andere petroleumproducten geleid en eenzelfde ontwikkeling is ook op ander gebied waar te nemen. Aan den an deren kant is ook de handel en de verder verwerkende industrie, die in de periode van dalende goederenprijzen „van de hand in de tand" leefden, weer overgegaan tot het verzamelen van voorraden, waardoor de vraag nog werd gestimuleerd. Fakkeldragers in den Nieuwjaarsnacht In vele streken van Thiiringen is het gewoonte dat de mannen in den Nieuwjaarsnacht met een fakkel de bergen opgaan om daar de Nieuwjaarsvuren aan te steken. afzet naar Duitschland moeten de vooruit zichten nog bijzonder pessimistisch worden beoordeeld ln verband met de verscherping der autarkische politiek in dat land, al zal Duitschland zich voor bepaalde, juist voor ons land belangrijke landbouwartikelen boter en eieren niet geheel onafhankelijk van het buitenland kunnen maken. Het is ongetwijfeld bevredigend, dat de totale export van ons land in de eerste elf maanden van dit jaar nog een flinke stij ging te zien geeft, ondanks de vermindering van den uitvoer naar Duitschland en Italië met tezamen f24'/i millioen, waarbij dan nog komt een teruggang van onzen afzet ln Spanje van f. 13'/i tot f6 millioen, d.i. dus met f. 7'/j millioen. Een deel van de waarde vermeerdering, welke onze buitenlandsche handel vertoont, moge op rekening komen van de prijsstijging op de wereldmarkt en van de grootere opbrengst van de meeste exportartikelen sinds de depreciatie van den gulden, dit neemt niet weg, dat ook de om vang van onzen uitvoer aanmerkelijk groo- ter is dan in de overeenkomstige periode Van het vorige jaar. PRIJSVERLOOP VAN PRODUCTEN EN GRONDSTOFFEN Koper (Electr. p. ton) Tin (St. cash p. t.) Tarwe (Chic. Set. p. bush.) Petroleum (Mid-Cont. S p. vat) Katoen (Middl. Upl. get. p. lb) Copra i Java FM.S. p. ton) Palmolie (Z.-Lagos sh. p. cwt) Sisal (Afr. p. t.) Suiker (Cuba loco N.Y. Set. p. lb) Rubber (St. Sheet d. p. lb.) Cacao (Accra loco sh. p. cwt.) Koffie (Santos A'dam ct. p. pd.) Al heeft de toeneming van de vraag naar goederen in verschillende landen voor welke doeleinden dan ook tot een uitbrei ding van het wereldhandelsverkeer geleld, de internationale goederenrull zou ongetwij feld nog een grooteren omvang hebben aan genomen, indien de talrijke beperkingen, welke te dien aanzien bestaan, uit den weg zouden zijn geruimd. Ook ln dit opzicht heeft het Monetaire Accoord tusschen de groote Mogendheden, dat een geleidelijke opheffing van tolmuren en contingenteerin- gen ln het vooruitzicht stelde, g'een verbe tering van beteekenis gebracht. Er bestaat intusschen reden om aan te nemen, dat in het begin van het volgende Jaar de bespre kingen, welke hierover reeds sinds gerulmen tijd tusschen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten gaande zijn, tot eenig positief resultaat zul len leiden. Men mag wel aannemen, dat het initiatief ln dezen voornamelijk van Ame rika uitgaat, dat de nadeelen van het systeem van afsluiting der landsgrenzen aan den lijve heeft ondervonden en welks handelspolitiek thans gericht is op een ver ruiming van het zakenverkeer met het bui tenland. Gesteld echter al het gunstige geval, dat het in het nieuwe jaar tot een internatio nale overeenkomst ter vermindering der handelsbelemmeringen zal komen, dan is hiermede nog geen oplossing gevonden voor een uitbreiding van den handel met de lan den, welker devlezenpositle den aankoop van buitenlandsche goederen binnen beperkte grenzen moet houden. Dat de Clearing-over- eenkomsten met deze landen eerder de ten- denz hebben, het handelsverkeer te belem meren, blijkt wel uit de ontwikkeling der im- en exportcijfers. In de eerste elf maan den van dit jaar is de waarde van onzen in voer uit Duitschland, die in de voorafgaande jaren reeds zoo sterk was ingekrompen, ver der teruggegaan tot f. 215 millioen tegen f.221 millioen in dezelfde periode van 1935; uitgevoerd werd slechts voor een waarde van f. 107 millioen tegen f. 119'/t millioen in de eerste elf maanden van 1935. De invoer uit Italië kromp, mede onder den invloed van de sancties, ineen tot het minieme be- Laagste Laagste Hoogste Eind 1933 1936 1936 1936 31.5 36.12.6 53 53 141.2.6 175.— 244.10 232 46 3/4 92.5/8 140 137 0.25 1.04 1.05 1.04 5.90 11.20 13.65 12.83 9.2.6 12.15 22.89 22.3.9 12/10'/. 15/1"/. 25 3/4 25 3/4 14.7.5 25.15 29 28.10 2 65 3.15 3.85 3.77 2 6'/» 10 5/16 10 5/16 14 22/6 51 48 3/4 17 15 21'/. 21'/. INVOER 11 MAANDEN. Waarde Gewicht (In tons) 1931 27.489.618 1932 22.213.619 1933 22.167.266 1934 21.025.695 1935 18.910.686 1936 18.463.561 (ln mlU. guldens) 1.752 1.192 1.102 1.094 863 902 1931 1932 1933 1934 1936 1936 Bij een UITVOER 11 MAANDEN. 15.643.059 1.231 12.724.813 776 11.932.734 673 12.361.919 655 11.441.804 623 12.223.041 665 beschouwing van onze export cijfers valt het op, dat men hierbij niet te doen heeft met een plotselinge verbetering, onder den invloed van de guldens-deprecia tie, maar dat reeds ln de derde maand van dit Jaar een stijging was ingetreden, die in Mei en Juni weliswaar voor eenige reactie plaats maakte, maar daarna in een ver sneld tempo is voortgeschreden. Deze ont wikkeling wijst erop, dat de Nederlandsche exportindustrie zich reeds vóór de wijziging in onze monetaire politiek zoodanig had weten aan te passen aan de verhoudingen op de wereldmarkt, dat zij haar deel heeft kunnen verkrijgen van de algemeene ople ving in het wereld-handelsverkeer. Ook dit stemt opwekkend bij de beoordeeling van de verdere vooruitzichten voor onze exportbe drijven. Waarde van den Ned. buitenl. handel (in mill, guldens) Invoer Uitvoer 1936 1935 1936 1935 Januari 79 76 50 55 Februari 74 70 50 51 Maart 79 80 55 54 April 81 78 57 50 Mei 76 78 53 58 Juni 76 73 53 51 Juli 80 76 60 54 Augustus 82 76 63 61 September 82 76 72 59 October 92 94 75 70 November 100 86 77. 60 De uitwerking, welke het loslaten van den gouden standaard, tezamen met de econo mische opleving in de geheele wereld, op den toestand van het Ned. en Ned.-Indische be drijfsleven heeft gehad, hopen wij in het volgende deel van ons jaaroverzicht te be handelen. De invloed van een en ander op den budgetairen toestand van ons land laat zich nog niet ten volle overzien. Voor onze regeering is er stellig geen reden, om terug te komen op haar „aanpassingspolitiek", al zal deze zich vermoedelijk langs eenigszins andere banen kunnen gaan bewegen, ter wijl het ruimere vloeien van bepaalde mid delen de regeering vermoedelijk ook een breederen armslag zal kunnen geven. Helaas blijft de werkloosheid hier te lande nog betrekkelijk groot en deze zal slechts dan in beduidende mate verminderen, in dien de vermeerdering der werkgelegenheid groot genoeg wordt, om de tengevolge van de bevolkingsaanwas voor het productie proces vrijgekomen krachten te kunnen ab- sorbeeren. Het vraagstuk der werkloosheid zal dan ook nog groote eisohen aan de over heidsfinanciën blijven stellen. Daarentegen zal de begrooting, zoowel van den Staat als van de gemeenten en de pro vinciën, een aanmerkelijke verlichting kun nen ondergaan door de daling van de rente tarieven, die zich sinds de depreciatie in een versneld tempo heeft voltrokken. Terwijl aan het eind van het vorige Jaar zelfs eerste klasse geldnemers slechts tegen een rente van 4'/i0/o leeningen konden afsluiten, zijn in de laatste maanden van dit jaar een ge heele reeks leeningen tegen een rentevoet van 3Vi°/o geplaatst, en kon het Rijk zelfs een 3°/o leening plaatsen, zij het dan ook tot zeer bijzondere emissie-voorwaarden (be trekkelijk korten looptijd bij een koers van uitgifte van ruim 4°/o beneden pari). Tot dusverre heeft het publiek het 31/i°/o renter type slechts schoorvoetend opgenomen; het vrijkomen van middelen ter nieuwe beleg ging na de jaarswisseling zal er echter toe bijdragen, om dezen rentevoet in het nieuwe jaar nog meer dan tot dusverre ingang te doen vinden. Uit het hieronder volgende overzicht van het koersverloop van enkele der voornaam ste binnen- en buitenlandsche beleggings waarden in het afgeloopen jaar blijkt wel, in welk een sterke mate de koersen der oude leeningen van de stijging van den rentevoet geprofiteerd hebben. Koersverloop van beleggingswaarden. 4°/o Nederland 3V«°/o Nederland 2V«°/o N. W. S. 4°/o Ned.-Indië 4°/o Amsterdam 3N.-Holland 3'/i%> 's Gravenhage 4"/o Rotterdam 4'l« Holl. Spoor i'h'/o Staatsspoor 4®/» Alg. Hyp. Bk. Eind 1935 98 1/4 93 3/4 75 3/4 97 1/4 93 1/2 915/8 91 7/8 93 3/4 85 87 90 4°/o Rotterd. Hyp. Bk. 79 4Vi% Frankrijk 4%> Engeland 4°/o South Pacific 5°/o Cities Service i'h'/a Oslo 77 1/4 70 3/4 46 3/4 39 3/4 90 Laagste 1936 95 1/4 89 72 93 881/4 90 91 86 1/4 76 78 811/2 72 1/4 62 70 1/4 47 5/8 39 88 1/2 Eind 1936 100 3/4 100 1/4 84 1/2 101 100 1/8 99 1/8 98 1/8 99 7/8 96 3/4 99 1/4 100 95 62 1/4 85 7/8 72 1/2 541/4 99 1/8 trams en begrafenisstoeten hebben - ongeacht of zij op voorrangswegen rijden of niet - ook voorrang al naderen zij u van links! 2—6

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 22