De Visscherij in 1936 LEIDSCH wmm - Yiifds BPad Donderdag 31 December 1936 UIT DE BONTE WAERELD De Haringvisscherij De Treil visscherij DRAISI C *iik In het bezit van een premier als Bald win, over wiens aftreden herhaalde malen was gesproken bij geruchte: met vaste hand, doch groote takt heeft hij in deze moeilijke periode leiding weten te geven en algemeen wordt zijn werk gewaardeerd. Een minister-drama was het droeve ge- j val van den minister van koloniën Thomas. Het z.g. Thee-lek noopte hem heen te gaan uit de politiek; opnieuw is in hem bewezen, dat een politiek leider niet voorzichtig ge noeg kan zijn. Ormsby Gore volgde hem op. Sir Samuel Hoare keerde in het kabinet terug als minister van marine. Om de herbewapening zoo krachtig en Intensief mogelijk te maken, is een defen- sie-ministerie ingesteld met- sir Thomas Inskip aan het hoofd. De Britsche leeuw is ontwaakt! Met de Dominions bleef de band hecht. zondert men Ierland uit, dat uit de jongste droeve troon-wisseling munt heeft trachten te slaan door de losse banden nog verder te laten vieren. Al te zwaar neemt Enge land het nog niet op. maar in de toekomst kunnen botsingen wel eens het gevolg van een en ander zijn, waarbij Engeland spe ciaal economische wapenen zou toepassen, liever dan geweld. Italië. De zege in Abessynië heeft de vereering voor den Duce nog aanzienlijk doen groeien, die oppermachtig het land blijft besturen, al heeft hij schijnbaar eenige macht overgedragen aan zijn mi nisters, b.v. aan zijn schoonzoon, graaf Ciano, buitenlandsche zaken. Economisch staat het land onder grooten druk en het Abessijnsch avontuur heeft daaraan geen goed gedaan. De vraag is zelfs, of Italië In staat zal zijn het veroverde gebied be hoorlijk te exploiteeren met eigen mid delen. Zwitserland en Scandinavië blijven de rustige landen bij uitnemendheid. Een tweetal processen brachten Zwitserland echter in opschudding, dat omtrent den ontvoerder van den Duitschen journalist Jacob, die 3 jaar kreeg en het moord- proces Gustloff, den leider der Duitsche nationaal-socialisten in Helvetia, waaraan gevaarlijke politieke kanten waren, vooral tengevolge van de Duitsche Hetze, daar de dader een Jood was. Deze. Davld Frank furter, zag zich 18 jaar gevangenisstraf toegemeten. Tengevolge van de overwinning van links bij de verkiezingen in Denemarken kon de regeering zich handhaven. Zweden wis selde enkele malen van kabinet, doch de algemeene koers werd niet veranderd, daar sociaal-democraten en agrariërs één lijn trekken. Noorwegen gaf slechts eenig ge rucht door de toekenning van den Nobel- vredesprijs aan den Duitscher Von Ossietz- ky. waarin men een demonstratie tegen het Nazi-dom moest zien. Als zoodanig was deze geste weinig in overeenstemming met de bedoeling van den prijs. Finland vierde den 75-jarigen verjaar dag van den staatspresident Svinhufvud en droeg den leider der Lappo-beweging. Koaola, ten grave. Oostenrijk Het Duitsche voorbeeld werd gevolgd: de bondsdienstplicht is weer Ingevoerd, dus het leger hersteld. De Kleine Entente volstond, gezien de omstandig heden, met een formeel protest, zich ove- r.gens neerleggend bij den gang van za ken. Bondskanselier Schuschnigg ver grootte zijn macht en wist zelfs, tegen alle verwachting in, zonder noemenswaardig verzet prins Starhemberg aan den dijk te zetten. Als leider van het Vaderlandsche front heeft Schuschnigg eenigszins de macht van een dictator. In de regeering werden ook verder nog enkele wijzigingen aangebracht. De kwestie van herstel der Habsburgers wordt meer en meer urgent en. gelet op de voortdurende actie der Na zi's. zou daarin op den duur wel eens de uitweg kunnen worden gezocht om aan een te nauwe verbintenis met Duitschland te ontkomen. Wel verzgt de Kleine Entente Zich nog met hand en tand. doch de toe standen wisselen snel in onze tijden! De financieele controle vanwege den Volkenbond is 'opgeheven. is. om de eind-overwinning te behalen. De olfirieele rcgeering is steeds meer naar hnks afgezakt en wordt, door anarchisten en communis :n voortgedreven. Hoe de afloop van dezen in-droevlgcn broeder strijd zal zijn Duur, te duur worden heldendaden als van de verdedigers van het Alcazar te Toledo betaald. Arm land, dat zulk een beproeving heeft te door staan....! Rusland Stalin, die ernstig ziek heet te, zelfs zijn dood werd al gemeld, heeft de teugels nog strak in handen. Hij heeft weliswaar het land een prachtige nieuwe grondwet geschonken, maar zijn dictatuur verandert er niemendal door. Nergens heeft het volk zoo weinig te zeggen als onder een dictatuur, hetzij van rechts, hetzij van links. Wanneer er geen men- schenlevens mede gemoeid waren geweest, zouden we zeggen, dat de klucht der ver volgingen van politieke medestanders zich heeft herhaald: het was nu echter bittere ernst en vroegere leiders als Zinovjef en Kamenef, geëscorteerd door 14 mindere goden aan den bolsjewistischen Olympus, zijn ter dood veroordeeld en terecht ge steld na een proces van de reinste zelfbe schuldiging. De terreur gaat ongestoord verder en richt zich ook weer tegen bui tenlanders en met name tegen Dultschers. De eenige, die al terecht stond, de inge nieur Stickling, is begenadigd van de doodstraf en kreeg 10 jaar. De Balkan Europa s oude vuurhaard is merkwaardig rustig, tenminste, wat het algemeen wereldgebeuren betreft; in di verse landen had echter heel wat plaats. Het rustigst was Bulgarije, waar koning Boris persoonlijk leiding geeft en geen wijziging van beteekenis plaats vond. Tot een toetreden tot den Balkanbond is het evenwel nog nimmer gekomen. Roemenië zag den schijnbaar perma nenten minister van buitenlandsche zaken, Titulescu. zijn congé krijgen. Men ver moedde daarachter Duitschen invloed, daar Titulescu een vriend van Frankrijk was door dik en dun, doch zijn opvolger, Antonescu. vaart al in hetzelfde schuitje; misschien onder invloed van de jongste wendingen in de groote politiek? In Zuid-Slavië kwam een kabinet Stoya- dinowitsj tot stand, dat er ernstig naar streeft met alle buren op goeden voet te komen. Griekenland zou Griekenland niet zijn, wanneer het niet eenige crises had door staan. Bij de verkiezingen veroverde wel iswaar geen partij de directe meerderheid, doch de winst leek toch voor Venizelos. Het kabinet Demerdzis trad af en het was precies of er toen opruiming onder de lei ders werd gehouden. Na elkaar verwissel den Venizelos, Kondylis. Demerdzis. oud president Zaimis, Tsaldaris en Papanasta- sioe het aardsche leven voor het eeuwige ieven. Het was Metaxas, die nu de leiding op zich nam en zelfs zich tot dictator heeft opgeworpen. Hoe lang dit zal duren? Afrika Weinig zelfstandige landen telt dit werelddeel, vooral nu ook Abessy nië nog tot kolonie is verlaagd. Daarente gen heeft Egypte zijn zelfstandigheid we ten uit te breiden, nadat na verkiezingen de Wafd onder leiding van Nahas pasja aan het bewind was gekomen. Deze wist een allen bevredigend verdrag met Enge land tot stand te brengen, waarnaar al zoo lang was gestreefd. Engeland begreep echter, dat het nu het verstandigste deed, zoover mogelijk toe te geven, als in over eenstemming was met de groote Britsche belangen in Middeliandsche en Roode Zee. Koning Foead kwam te overlijden en is opgevolgd door zijn nog minderjarigen zoon Faroek. Hongarije leed een zwaar verlies door den dood van den premier Goemboes. Da- fanyi volgde hem op. Het Hongaarsche streven blijft in de eerste plaats gericht op een herziening van het noodlottige vre desverdrag van Trianon, doch stuit daar- b'i op de tegenstrijdige belangen van de Kleine Entente, hoewel de betrekkingen met Zuid-Slavië zeer veel verbeterd zijn, waarschijnlijk tengevolge van Italië's in vloed. Polen verwisselde het kabinet Koscial- kowski voor het ministerie Skladkowski. Beek bleef echter aan buitenlandsche za ken Vcor maarschalk Filsudski werd een oavoKer bmoemd in dan persoon van ge neraal Rydz-Smigly; of deze ook volledig oe macht van zijn voorganger zal weten te oefenen, zal nog moeten blijken. Tsjecho-Skwakije gaf geen schomme lingen; alle kracht wordt daar gericht op een verzoening met de groepen van Sude- ten-Duitschers en Slowaken. daar het land zoo sterk mogelijk wil zijn met het oog op gevreesde gevaren. Heet het niet, dat Duitschland over dit land zijn weg zal ne men. zoo het ooit tot een oorlog met de sovjets mocht komen.? Spanje De ontbinding der Cortes bracht een onverwachte linksche over winning: daarbij is onder linkschen druk enorm geknoeid, zoodat de regeering. die daarop zegt te zetelen, zeer zwak staat. Azana volgde Valladares op als premier en na de afzetting van president Zamora, die links niet ver genoeg wilde volgen, kwam hij in de hoogste positie. Dit beroofde Spanje echter van den eenlgen man- die in staat was practische leiding te geven aan de staatszaken. Steeds feller botsten de linksche en rechtsche elementen tegen elkaar op, tot de moord op den leider der monarchisten Sotela tot den militairen op stand leidde, waaronder het land zoo zwaar gebukt gaat. Onder leiding van Franco werd een groot gedeelte van het land be zet. doch vlak voor de poorten van Madrid is de actie tot staan gkomen en het lijkt wel, alsof geen van belde partijen in staat Azië Na betrekkelijk weinig ernstige onlusten in Syrië, kwam het tot hevige botsingen in Palestina, waar de Arabieren, in strijd met de Balfour-regeling. stopzet ting eischten van de immigratie der Joden Engeland heeft heel wat te stellen daar mede ge'jid, doch is tenslotte toch baas gebleven. "Een definitieve oplossing is even wel nog niet gevonden. In Irak had een militaire staatsgreep plaats, terwijl in Arabië eenige botsingen plaats vonden, evenals in Britsch-Indië. Het Verre Oosten bleef de vuurhaard bij uitnemendheid. China is nog nooit vol doende eenheid, om met kans op succes zich te weer te kunnen stellen tegen de Japansche penetratie. Slechts de vrees voor de sovjets houdt Japan nog in toom. Tot overmaat van ramp, werd de man. die alleen in staat scheen de eenheid tot stand te brengen, maarschalk Tsjang kai Sjek. die ook het verzet van Kanton brak, ge vangen genomen door den vroegeren dic tator van Mandsjoekwo, Tsjang Hsoe Liang doch dit liep gelukkig goed af. De maar schalk is reeds weer in vrijheid. Vanuit Mandsjoekwo heeft Japan ge poogd zich een weg te banen in Noord- China. doch om genoemde reden is het daarbij nog niet ver gekomen; talrijk wa ren de z.g. grensincidenten en andere con flicten, maar beslissend doortasten bleef uit In Japan toonde het leger meer dan eens zijn ongenoegen, het felst bij de mislukte Putsch tegen het kabinet Okada. Wel wer den twee ministers vermoord, n.l. Takahasji en Saito. doch het doel werd niet bereikt. Okada, die ook eerst gedood heette, doch met list den dans ontsprong, moest echter aftreden en plaats maken voor een kabinet Hlrota, dat zich met moeite staande weet te hemden. Gelukkig erkent de Japansche marine m gevaar van te driest optreden en dat wéfkt remmend! ellende is nog niet geheel overwonnen, men denke b.v. aan de nog steeds voortdurende zeeliedenstaking, die iederen dag enorme schade te weeg brengt. Midden- en Zuid-Amerika leverden de ge bruikelijke pronunciamento's, zij het betrek kelijk op bescheiden schaal. Het conflict om den Gran Chaco tusschen Bolivia en Para- quay is bijgelegd, alleen de laatste hand dient nog gelegd aan den gesloten vrede. Op Cuba is president Gomez tot aftreden gedwongen. Het schijnt dat kolonel Batista streeft naar een dictauur, waarbij hij aan vankelijk zelf op den achtergrond blijft Op de Pan-Amerikaansche conferentie van Buenos Aires is de band tusschen de Amerikaansche staten nauwer toegehaald, maar de Vereenigde Staten, hoezeer erken nend. dat Europa zijn invloed oefent ook in de Amerik. aangelegenheden, willen van eenig verband met ons werelddeel nog niet weten en daardoor blijft ook het streven naar een Amerikaanschen Volkerenbond wat tweeslachtig, daar vele staten immers lid zijn van den algemeenen Volkenbond. Wanneer zal men eens begrijpen, dat slechts de meest volmaakte eenheid de be geerde \Tuchten zal kunnen afwerpen? Zij, die gingen. Behalve de boven reeds genoemden, moe ten wij nog gewag maken van het heen gaan van de volgende bekende persoonlijk heden De Duitsche gezant te Parijs Roland Koster, de Belgische oud-minister Destrée, de Duitsche geheimraad Bruckner, de Rus sische schrijver Maxim Gorki, de filmartist John Gilbert, de leider der Engelsche com munisten Saklatvala, de avonturier Zoeb- koff. die met de zuster van den Duitschen ex-keizer gehuwd is geweest, de Japansche minister Matsoeda, de vroegere Duitsche minister Solff, de oud-vice-president der Vereenigde Staten Curtiss, de Engelsche admiraal uit den wereldoorlog Beatty. de Egyptische oud-premier Yahia Ibrahim pasja, de Duitsche gezant te Londen von Hoesch, de Fransche oud-minister Cheron, de Engelsche veldmaarschalk lord Allenby. de Engelsche schrijver Rudyard Kipling, de voorzitter van het Amerikaansche congres Wellington Byrns, de Duitsche staatssecre taris von Bülow, de vlieger Jimmy Melrose, de Chineesche oud-minster Tsjang (ver moord). de vroegere Russische volkscom missaris Tsjitsjerin, de Duitsche oud-rijks kanselier Michaelis, de vlieger en vliegtuig bouwer Bleriot, de Italiaansche schrijfster Grazia Deledda. de Amerikaansche minister van oorlog Dern. de Oostenrijksche oud bondskanselier Karl Buresch, de vlieger en winnaar van de race LondenMelbourne Campbell Black, de Spaansche troonpreten dent don Carlos de Bourbon, de Finsche oud-premier Sunilla, de Turksche oud-groot vizier Tewfik pasja, de Abessijnsche leger aanvoerder Ras Nasiboe, de Spaansche dan seres La Argentina, de uitvinder van de meccano-doozen. Frank Hornby, de Ita liaansche schrijver Luigi Pirandello, de Fransche vlieger- Mermoz en de Fransche oud-minister Clementel; de Duitsche gene raal von Seeckt; de vroegere Oostenrijksch- Hongaarsche opperbevelhebber aartshertog Frederik van Habsburg., De grootste rampen. Opnieuw werd de wereld geteisterd door een langè, lange reeks van natuurrampen, die stuk voor stuk een groot aantal men- schenlevens opeischten, om van de schade maar niet eens te spreken. Daarvan vermel den wij o.a.: de instortingsramp in Noor wegen, gepaard met een springvloed, met 78 dooden; een cycloon boven Madras, met 128 slachtoffers; wolkbreuken in Argentinië met 20 dooden; overstromingen in Japan en de Vereenigde Staten, met een in totaal onbekend hoog aantal slachtoffers; hitte golven in Amerika, die meer dan 1000 doo den opeischten, cycloon op Luzon, een der Phllippijnen met duizenden dooden; hagel slag in Zuid-Afrika, 97 dooden; aardbeving in San Salvador met duizenden slacht offers. Daarnaast staan dan nog de noodige vlieg tuig-rampen. mijn-ongevallen, branden, vergaan van schepen enz. te veel om op te sommen. Zij slechts een greep gedaan uit den treurigen overvloed: Vliegtuig-ongevallen: het vergaan van een Engelsch vliegtuig bij Alexandrië. 12 dooden; vliegtuig in Thueringen. 10 doo den; het neerstorten van een Amerikaanseh luchtschip in Californlë, 17 dooden; een vliegtuig in Columbia verongelukt, 7 doo den, 7 gewondenvliegongeval in Mexico, 14 dooden; in Amerika, 11 dooden, eenDuitsch bombardeervliegtuig, 11 dooden; Noorsch vliegtuig tegen berg opgevlogen, 7 dooden; een verkeersvliegtuig in Zuid-Slavië, 7 doo den; in Alaska, 14 dooden; in Amerika, 8 dooden; een sovjet-vliegtuig 11 dooden. Mijn-ongevallen: bij Bochum, 25 dooden; in Japan ettelijke met een onnoembaar aan tal slachtoffers; in Frankrijk. 21 dooden; in Britsch-Indië met meer dan 200 slacht offers; Mexico, 44 dooden. Scheepsongevallen: het vergaan van de Pourquoi Pas met den leider, dr. Charkot; de Iowa met 35 man; bootongevallen ln Columbia met resp. 30 en 20 dooden; op den Nljl en in Britsch-Indië; Duitsohe duikboot met 8 dooden. Spoorweg-ongevallen bij Lourdes, 14 doo den; in Bulgarije, 13 dooden; in Mexico. 9 dooden; bij Napels, 15 dooden; ln Spanje, 20 dooden. Ontploffingen: in Frankrijk. 52 dooden; in China, ruim 200 dooden; laboratorium, 25 dooden. Een brand in China kwam 150 menschen opeischen, een auto-ongeval in Duitschland 20 en zoo zouden we kunnen doorgaan, doch deze lijst is reeds droevig genoeg! Ook al maakt zij allerminst aanspraak op volledig heid! (Van onzen Visscherijmedewerker). Gunstiger resultaten in het bijzonder bij de Haringvisscherij. Verschillende scheepsrampen^ Sterke inkrimping van regeeringsinmenging. Beperkingsmaatregelen bij de groote haring visscherij zoo goed als afgeschaft. Verkoopen naar Rusland. Devaluatie bevordert export. Kunnen wij 1936, wat de financieele uit komsten betreft tot een bevredigend jaar rekenen, wat hel aantal ongelukken be treft moet het tot de rampjaren gerekend worden. Het was ln het bijzonder Scheve- ningen, dat zwaar werd getroffen; niet minder dan drie schepen vergingen, waar bij negentien menschenlevens te betreu ren vielen. Door het geheele land heeft men medegevoeld met de nagelaten betrek kingen en het war een zeer sympathieke jaad van H. M. de Koningin de verschil lende getroffen families persoonlijk een woord van troost toe te spreken. Reeds op het einde van het vorige sei zoen waren eenige teekenen merkbaar, die op een kentering van de crisis wezen en deze verandering ten gunste heeft zich in den loop van 1936 voortgezet. De vroegharingvisscherij werd ongeveer op dezelfde wijze uitgeoefend als het vorig jaar; resp. op 11 Mei, 4 Juni, 22 Juni en 20 Juli mocht een kwart gedeelte van de vioot uitvaren, waarbij het aantal netten, dat medegenomen mocht worden voor de .erschillende data werd vastgesteld op 40. 60 en 80 stuks om op 20 Juli tenslotte te worden uitgebreid tot de volle vleet; dit was juist een maand eerder dan het vorig laar. Vanaf 20 Juli werden de schepen in gedeeld in drie klassen naar lengte en ma chinevermogen en de vleetlengte werd hiernaar bepaald. Vergeleken bij het vorig jaar werd dus gedurende 1936 practisch zonder beperking gevischt; dit kwam wel zeer duidelijk tot uitdrukking in de totaal aanvoeren, welke dit jaar -ongeveer 300.000 kantjes meer bedroegen dan in 1935; dit komt neer op een grooterea aanvocre van 60»/», De maatjesvisscherij was zeer ruim, einde Augustus bedroeg de meerdere aan brengst reeds 100.000 kantjes. De prijzen waren niet hoog, doch de groote vangsten zorgden toch voor loonendo besommingen. De lage priizen bevorderden een vlotten af zet in het binnenland; terwijl de koele zo mer een gunstigen invloed op den export had. In den loop van Augustus kwam de eer ste verkoop naar Rusland tot stand. Op initiatief van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij ver pachtten alle reeders zich ponds-ponds ge- wijzc hun aandeel in dezen verkoop te le veren. De prijs, waartegen verkocht werd, was niet loonend, doch het groote nut van een dergelijken massaverkoop, welke ten doe! had een surplus weg te werken, werd uoor alie belanghebbenden ingezien. Het prijsverloop is dan ook zeer gunstig door dezen verkoop beinvloed. Deze eerste transactie werd spoedig door een tweeden ei. later dor "een derden en vierden ver koop gevolgd, zoodat in totaal ruim 100.000 Schotsche vaten (125.000) kantjes werden geexporteerd. De Russen bleken over de Hollandsche leveringen tevreden te zijn. wat gunstige perspectieven voor een volgend seizoen opent Door de Regeering werd opnieuw een crcdiet ter beschikking gesteld, doch de markttoestand is het geheele jaar door zoodanig geweest dat er geen aanleiding bestond om van dit crediet gebruik te ma ken. De Regeeringsinmenging heeft zich dit jaar dan ook slechts beperkt tot de regeling van de vroegharingvisscherij; het besluit om de zoutharingvisscherij per 31 Dec. te beeindigen rekenen wij maar niet mee, daar dit practisch geen nut meer had Vanaf de Engelschwal-visscherij brach ten verschillende schepen hun haring versch aan de markt. De resultaten met jeze visscherij behaald, waren echter niet onverdeeld gunstig. Tengevolge van veel exportbelemmeringen waren de prijzen voor versche haring somtijds zeer laag. Gedurende de Kanaalvisscherij kwam hier in wel een verandering ten gunste, doch (n het geheel genomen, heeft de versche- haiingvisscherij niet aan de verwachtin gen beantwoord. Amerika. Trots alle verzet tegen het systeem van de New Deal Roosevelt had enkele gevoelige nederlagen te incasseeren van het Hooggerechtshof, dat enkele zijner wetten in strijd oordeelde met de grond wet en voorts in het Congres het echec van den bonus voor de oud-strijders is het groote rijk der Vereenigde Staten aar dig uit de put omhoog geklommen en het baarde geen verrassing, dat Roosevelt werd herkozen; wel, dat hij de grootste meerder heid behaalde, ooit verkregen: 528 stemmen tegen 8 op zijn tegenstander Landon. Een aanslag op zijn leven werd verijdeld. In de nu komende periode beschikt Roosevelt over zooveel macht in het Congres, dat hij vrij zijn gang zal kunnen gaan! De stakings Bijzondere gebeurtenissen. Wederom hadden met succes eenige Oceaanvluchten plaats. Daaronder waren er van mevr. Markham, die den sprong in haar eentje waagde, van Jim Mollison, van de Amerikanen Richmann en Merrith. Records werden gevestigd door Rose op den afstand LondenKaapstad, welk record echter door mevr. Moilison intusschen al "eer is achterhaald. De wedstrijd LondenJohannesburg is en mislukking geworden: slechts een deel- lemer bereikte het doel, n.l. Scott, enkelen lieten zelfs het leven! Het droeve proces Lindbergh in Amerika is eindelijk ten einde gebracht met de sjte- De voorjaarsvisschery werd wederom door een aantal haringloggers uitgeoefend- de resultaten waren echter onbevredigend en de schepen werden in den loop van den zomer, zonder uitzondering, voor de ha ringvisscherij in gereedheid gebracht. De resultaten door de Katwijksche schipper- eigenaars behaald lieten ook te wensehen over, hoewel in het najaar een kleine ver betering intrad. De saneering van het IJmuider stoomtreilbedrijf zette verder door en een zeer groot aantal oneconomi sche schepen werden in den loop van het jaar met regeeringssteun voor den sloop verkocht. Hoewel de visscherij nog niet loonend was, trad toch in het laatste ge deelte van het jaar een verbetering in. De beste resultaten werden behaald door de z.g. Noordbooten; er blijft te IJmuiden r.og steeds een gebrek aan rondvlsch. De vischdistributie onder werkloozen, waarmede in den loop van het jaar een aanvang werd gemaakt, werkte gunstig en zal naai alle waarschijnlijkheid wel spoe dig uitbreiding ondergaan. De oprichting van eenige conservenfab'rieken. aanvanke lijk met regeeringssteun, zal den afzet van visch eveneens gunstig be-invloeden. Nu het oud roest zoo goed als uit de havens verdwenen Is, zal bij eenige ople ving wel spoedig uitbreiding van de vloot noodzakelijk blijken. De meest rendabele schepen schijnen thans voor de trellvis- scherij wel de groote Noordbooten en de moderne motorbooten met een machineca paciteit van 300 tot 600 P.K. te zijn. De handel ondervond nog steeds veel last van de beperkende maatregelen in ver schillende landen. De devaluatie had een gunstigen invloed op het prijsverloop. daar de handel de kans weer kreeg naar enkele landen te exporteeren, waar men voor dien tijd niet tegen de buitenlandsche concur rentie op kon. Bij den aanvang van het seizoen was de voorraad koelhuismaatjes geruimd, terwijl er van de andere soorten maar zeer weinig meer voorradig was. Dit was een groot ge luk. daar de handel met alle kracht den verkoop van het nieuwe product, dat van den beginne af aan in groote hoeveelheden werd aangevoerd, ter hand kon nemen. De opheffing van de verschillende be perkingen, welke de voorgaande jaren golden, is den haringhandel ten goede eekomen. De restrictiemaatregelen in de voorgaande jaren bezorgden den handel minder werk. wat een directe verhooging van de exploitatiekosten tot gevolg had. Het afeeloopen jaar heeft men echter weer op volle capaciteit kunnen werken. Het waren in het bijzonder de Russische orders, die mooi werk -verschaften. De eenige grief tegen de uitvoering van deze partijen was de onbillijke verdeeling bij het pakken van de haring. Het leeuwen deel van het werk geschiedde n.i. te Sche- veningen. zoodat Katwijk hierdoor gedu peerd werd. Een volgend jaar hoopt men dan ook op een billijker regeling. De devaluatie heeft den export zeer gun stig beïnvloed en wij waren weer in staat onze oude positie, welke wij na den val van het Engelsche pond verloren hadden, in te nemen. België en Amerika waren met Rusland onze beste afnemers; de export naar deze landen nam toe. Duitschland zou gaarne meer van ons gekocht hebben, doch, tengevolge van de deviezenmoeilijk- heden, bleef de export ongeveer gelijk aan het voorafgaande jaar. De voorraden zijn aan het einde van het seizoen niet onbelangrijk, doch daar de prijzen niet hoog zijn in vergelijking met die van onze concurrenten Engeland en Noorwegen, kunnen wij er wel op re kenen, dat de voorraden voor den aan vang van het nieuwe seizoen geruimd zul- I len zijn. "Zacht van smaak - prus to ct 8926 (mgez. Med.) cutie van Hauptmann; of deze vblledige be vrediging heeft geschonken? De Queen Mary veroverde den blauwen wimpel na enkele vergeefsche pogingen. De Normandië ligt echter op de loer! In Zuid-Frankrijk werden de moordenaars van kpning Alexander van Zuid-Slavië en van Barthou veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Aan den Duitscher von Ossietzky. die lan gen tijd in een concentratie-kamp heeft ge zeten, werd de Nobelprijs voor den vrede verleend. Of dit den vrede bevordert. Te Londen werd het wereldberoemde Cristal Palace door brand in de asch gelegd. 1937. En nu, morgen, doet 1937 zijn entrée. Een joyeuse entrée is 't niet, doch het belooft een zeer gewichtig jaar te worden. De span ningen zijn toch zoo hoog gestegen, dat bij voortduring of bij nog hooger opvoeren daarvan „kortsluiting" is te vreezen. Moge het algemeen inzicht in de juistheid verleend. Of dit den vrede bevordert. 1937 zou een „geluksjaar" kunnen wor denof: een jaar, dat met een zwarte kool in de ge£<&i&d.elVs zgl worden aange- teeliend- DE NIEUWE BIBLIOTHEEK VAN DEN VOLKENBOND. Er zal wel nergens ter wereld een biblio theek zijn, die wat haar prachtige ligging aan een der mooiste Alpenmeren en haar moderne inrichting betreft, de bibliotheek van den Volkenbond overtreft, die een ruimte van 60.000 vierk. M. in beslag neemt. Het ontwerp is afkomstig van den Hol lander dr. Sevensma, die tegelijkertijd di recteur is. Het heele complex is nog niet heelemaal klaar; zoo zal het instituut naast talrijke andere zalen ook een speciaal museum voor den Volkenbond bevatten. Het geld voor deze reuzenwerken is een gift van John D. Rockefeller Jr., die twee millioen dollar ter beschikking heeft gesteld. Als men in een van die prachtige lokalen studeert en een beetje moe geworden is, kan men direct weer opknappen als men zijn blik over het prachtige meer laat gaan en geniet van de mooie natuur. Hopenlijk leidt dit echter ook niet te veel af. De hoogt zalen zijn voorzien van prachtige tapijten en tegen de muren staan nu al 200.000 boeken. Op het oogenblik zijn er vier afdeelingen. een juridische, een economische, een politieke en een militaire. Bijna ieder werk kan men binnen een paar minuten inkijken. De bibliotheek staat ter beschikking van iedereen, die op het gebied van den Vol kenbond wetenschappelijk werk wil ver lichten. Een bezienswaardigheid is ook het boekenmagazijn,dat in tien verdiepingen is ondergebracht. Ieder magazijn is zoo laag mogelijk gebouwd om den schadelij ken invloed der warmte op de boeken te verhinderen. 45

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 20