Bekende Leidenaars, die heengingen LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 31 December 1936 1 bruikneming van het vierde bouwplan der W.B.V. „Tuinstadwijk" en dat van de Ver tot bevordering van den bouw van Werk manswoningen nabij de De Genestetstraat. En mag het tot stand komen van de 50.000e rechtstreeksche aansluiting op het net der Stedelijke Lichtfabrieken op 28 October eigenlijk ook niet een aanwinst worden genoemd? Hetzelfde kan ook gezegd van de „ont dekking" en restauratie van 9 schilderijen in de Luthersche Kerk. welke worden toe geschreven aan Joris van Schooten. Tegenover deze cultureele winst staat als te betreuren credit-saldo het verlies van de schilderachtige Boeddha-groep in den tuin achter het voormalige Ethno- graphisch Museum aan het Rapenburg, welke werd overgebracht naar het terrein van het oude Academisch Ziekenhuis, waar zij in een heel wat minder eerbiedwaardige omgeving werd opgesteld. De laatste raadszitting in het afgeloopen Jaar bracht eindelijk de oplossing inzake het veelbesproken Sportfondsenbad. Reeds op 17 Jan. werden de na den oorspronke- 1 {jken opzet iWassenaarsche Wegi sterk gewijzigde plannen voor den bouw op het Schuttersveld ingediend, doch eerst in No vember kwamen deze plannen in de raads zaal. In 'n tweede zitting, aan deze kwestie gewijd, werd definitief tot den bouw be sloten, zoodat Leiden eindelijk eens een overdekte zweminrichting zal krijgen. En misschien zelfs wel twee. want er be staan nog altijd plannen om de voormalige Mon Père-kerk in de Haarlemmerstraat als zoodanig in te richten. Het zou van het eene uiterste in het andere zijn! Alvorens het gemeentelijk terrein te ver laten. denken wij nog even terug aan de combinatie van politie- en brandweerdien sten. welke in het afgeloopen jaar eveneens tot stand kwam. De nieuwe brandweer kazerne werd zonder eenig officieel vertoon kort geleden in gebruik genomen; vermoe delijk wordt met dat vertoon gewacht tot dat het bestelde nieuwe materiaal zal zijn gearriveerd, hetgeen vermoedelijk begin 1937 het geval zal zijn. Branden van grooten omvang deden zich niet voor; de ernstigste waren die boven een slagerij op de Hoogewoerd en die in het bekende Studentenhuis „De Stins", Steen- schuur 18. Sprekende over de politie, gaan onze ge dachten terug naar den avond van 14 April, toen in de hall van een bioscooptheater aan den Stationsweg 'n 22-jarige fabrieks arbeidster door haar vroegeren werkmees ter werd doodgestoken. De leden der Koninklijke Familie ver toefden in 1936 niet officieel bipnen onze muren. Wel bezocht H.K.H. Prinses Juliana eenmaal het clubgebouw der V.V.S.L. en was Zij tegenwoordig bij de promotie van een Harer vroegere studievriendinnen, maar geen dier bezoeken droeg een officieel karakter. Ook H. M. de Koningin bezocht, onze stad niet anders dan op doorreis van of naar Het Loo. Toch beleefden de Leidenaars ware Oranjevreugde, toen op 8 September de verloving onzer Prinses bekend werd. Spontaan stak de stad zich in feestge waad; onmiddellijk werden een serenade en een vaartocht georganiseerd, die beide schitterend slaagden. Ditzelfde kon ook worden getuigd van de serenade, welke ter gelegenheid Van haar 50-jarig bestaan aan het bestuur der 3 October Vereeniging werd gebracht. Later volgde nog een zeer drukbezochte receptie, waarop de burgemeester voorle zing deed van een telegrafischen geluk- wensch van H.M. de Koningin en namens het gemeentebestuur de vereeniging den gouden eerepenning der stad aanbood. De jubileumoptocht op den 3 Octoberdag zelf overtrof in luister alle 17 voorgangers tezamen, waaruit hij was samengesteld. Wat de bijzondere bijeenkomsten gedurende het scheidende jaar betreft, vermelden onze aanteekenlngen in chro nologische volgorde de herdenking op 30 Januari door de Doopsgezinde Gemeente van Menno Simons' uitgang uit het paus dom, de Zuivelweek van 1015 Februari, de jaarvergadering van de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Jongelingsveree- nigingen op Geref. grondslag op 13 April; Idem van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs op 15 en 16 April; de Erasmus-herdenking in de Leidsche Universiteit; de Jaarvergade ring van den Nationalen Woningraad op 3 en 4 Juli; idem van den Ned. Blindenbond op 8 en 9 Juli; vergadering der Kamer van Koophandel in Nieuwkoop, alwaar het ont- ginningsbedrijf dier gemeente met Leldsch stadsvuil werd bezichtigd; de jaarvergade ring van den Ned. Stucadoorspatroonsbond op 9 en 10 September en de ééndaagsche tentoonstelling van vee en bodemproduc ten op 17 September. Tenslotte de personalia. Op 1 Februari legde ir. P. C. Lindenberg, benoemd tot directeur van de N.V. Leid sche Duinwatermaatschappij zijn functie neer als directeur der Gemeentewerken te Hoogeveen; op 29 Februari nam de heer J. Hirschlg afscheid als wlskunde-leeraar aan de Gem. H.B.S.; in begin Maart werd op hun verzoek eervol ontslag als notaris verleend aan de heeren J. A. van Hamel en B. J. J. N. Troost, in wier plaatsen als zoodanig werden benoemd de heeren A. A. van Haaften, notaris te Strijen. en J. C van Eek. candidaat-notaris te Rijswijk; op een der laatste dagen van het jaar werd bekend, dat tot opvolger van wijlen notaris M. G. Bon is benoemd de heer J. Fuhri Snethlage, voorh cand.-notaris te Naarden; de functie van mr. J. Bool, referendaris- redacteur ter gemeente-secretarie, die werd benoemd tot gemeente-secretaris van Enschedé, werd ingenomen door mr. J. N. Rowan; op 27 Maart nam de voorzitter der Mij. voor Toonkunst, notaris A. D. Vijgh, afscheid van het bestuur, waarin hij gedu rende 37 jaar een leidende functie had be kleed. Hij werd op grond van zijn vele en langdurige verdiensten benoemd tot eerelid en eere-voorzitter. Na een ruim 40-jarige loopbaan bij het christelijk onderwijs legde de heer M. P. van Hooidonk zijn betrekking van onderwijzer aan de Geref. school in de Lusthoflaan neer; mevr. M. C. van Oerle Nipper beëindigde onder groote belang stelling haar 18-jarige loopbaan als direc trice der R.K. Vakschool voor Meisjes. Mej. D. Voltman besloot haar langdurlgen werk kring als directrice van de Kweekschool v. Bewaarschoolhouderessen aan het Rapen burg, terwijl de stationschef, de heer J. F. van Druten den dienst der Ned. Spoorwe gen met pensioen verliet. Bij Kon, besluit van 5 September werd de oud-wethouder van sociale zaken, mr. A. J. Romijn benoemd tot burgemeester van Winschoten, als hoedanig hij op 7 October werd geïnstalleerd, terwijl niet onvermeld mag blijven, dat op 31 October de heer Jac. van den Burg. hoofdleeraar in het vioolspel aan de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst dien werkkring in verband met zijn vertrek naar Amerika neerlegde. De heer dr. H. E. Th. van Sillevoldt, sedert 1903 directeur van het Rijkszuivelstation alhier, nam twee dagen geleden afscheid van dezen werkkring en werd bij die ge legenheid op hartelijke wijze gehuldigd. De heer A. P. A. Eskens. die gedurende 33 jaar Leldsch politie-Inspecteur was, waarvan de laatste 6 jaar hoofdinspecteur, is vandaag voor het laatst als zoodanig in functie. Van de personalia naar de jubilea, il n'y a qu'un pas. Het waren er in het afgeloopen jaar weer vele, zoowel persoon lijke als zakelijke, terwijl ook tal van ver- eenigingen een lustrum herdachten. Het is ondoenlijk ze hier alle te noemen, zoodat \yJJ al weer moeten volstaan met de be langrijkste. Op 11 Januari herdacht de afd. Leiden van de Ned. Reisvereeniging haar 25-jarig bestaan; eenlge dagen later be stond de Ver. tot bevordering der Bouw kunst 40 jaar, terwijl de sindsdien helaas ontslapen secretaris, de heer Fred, A. Wempe tegelijkertijd jubileerde en bij die gelegenheid werd begiftigd met de eere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Nog in diezelfde maand werd het 100-jarlg bestaan der Geref. Kerk van Leiden herdacht. Den 9den Februari was het 25 jaar geleden, dat mr. dr. C. E van Strijen het ambt van secretaris onzer gemeente aanvaardde, welk feit hij overi gens onopgemerkt voorbij liet gaan. Twee dagen later vierde een nuttige Leidsche in stelling, de Kinderbewaarplaats aan de Langebrug haar gouden jubileum. Wederom twee dagen later herdacht de firma C. Tn. Breebaart aan de Mare hetzelfde feit. Op 4 Maart was het 60 jaar geleden, dat het Genootschap „Kennis ls Macht" werd op gericht. Op 1 Mei bestond het 6de regiment veld artillerie 60 jaar, bij welke gelegenheid de commandant van het veldleger jhr. Roëll het regiment inspecteerde; denzelfden dag vierde een vooraanstaand kweeker, de heer J. G. Ballego zijn 70sten verjaardag. De Sint Ellzabethsvereeniging herdacht ln de Mei-maand haar 75-jarig bestaan, hetgeen gepaard ging met een hartelijke huldiging van haar sympathieke presi dente. mej. Dora Coebergh. H.M. de Ko ningin benoemde deze phllantrope tot rid der ln de Orde van Oranje-Nassau, terwijl de Paus haar het gouden eerekruls Pro Ee» clésia et Pontlfice schonk. Haar broer, mr. H. M. A. Coebergh herdacht in dezelfde maand zijn 25-jarig notariaat. Deze maand was trouwens rijk aan jubilea: de manu- facturenhandel der firma Pieck bestond 50 jaar. de boekhandel der firma De Kier 60 jaar; de Hartebrugskerk een gansche eeuw. ter gelegenheid waarvan diverse ker kelijke feestelijkheden werden georgani seerd. culmineerende in een Pontificaal Lof, opgedragen door Mgr. Huibers. Zijn talrijke muziekvereenigingen brachten den lieer M. Bolderdijk een hartelijke serenade ter gelegenheid van diens 40-jarig Jubileum als toonkunstenaar op 12 Mei. Den volgenden dag was er al weer volop muziek in de stad: de 3 October-vereeni- ging bestond 50 jaar en tallooze Leidsche vereenigingen brachten het bestuur een daverende serenade, terwijl in de Lakenhal een jubileumtentoonstelling werd inge richt. Tenslotte werd ln intiemen kring het 40-Jarig jubileum gevierd van den heer A. Couvee als bestuurslid der Ver. voor Chr. Onderwijs, een man, die zich ook op ander terrein groote verdiensten had verworven, doch ons helaas in den loop van het jaar door den dood werd ontnomen Begin -Juni was het 75 jaar geleden, dat hier ter stede de Chr. Jongelingsver. „Pre diker 12 la" werd opgericht, waarvan de eere-voorzitter. de heer P. Mazurel op 18 November onder groote belangstelling zijn 80sten geboortedag mocht vieren. Het 40-jarig jubileum van den heer G. H. Blanken als apotheker ging, overeenkom stig diens wensch, in alle stilte voorbij, evenals dat van den heer D. J. van Drles- sum, die op 23 December hetzelfde feit her dacht. terwijl de blinde organist der Marekerk, de heer L. Boom, een evenlange loopbaan als organist mocht herdenken. De viering van het eeuwfeest der Kon. Nod. Grofsmederij op 31 Augustus moest wegens een den directeur overkomen ongeval tot later tijdstip worden uitge steld. De accurate penningmeesteres van de Ver. voor Misvormden en mede-oprichtster der Anna-kliniek voor Orthopaedie, mej. A. E. Groll, mocht op 14 September haar 80sten verjaardag vieren en werd op dien dag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Nadat op 23 September de Chr. Zangver. „Hallelujah" haar 25-jarlg bestaan had herdacht, was de 1ste October voor twee bekende Leidsche firma's een feestdag. DE HEER J. A. BOTS. 'd-i- v. C-yJf DE HEER A. COUVÉE P.JZN. DE HEER JAC. CREYGHTON. DE HEER F. II. A. DRIES SEN. DE HEER J. B. MEYNEN. Ir. W. J. MODDERMAN. DE HEER P. J. VERHOOG. Ir. R. J. VERWIJS. DE HEER E. TH. WITTE.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14