Het nationaal huwelijksgescher ik STADSNIEUWS 77sfe Jaargang Woensdag 30 December 1936 No. 23547, YAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LE1DSCH DAGBLAD PRIJS. DER ADVERTENTIES: 3D ets.'per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief, Jüelne advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te Ibetalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No.'54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenf.2.35 Franco per postf. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f0.39 per 3 mod.) ps j - - Met een enkel woord is elders in dit Blad reeds gemeld dat gistermiddag ten paleiae Noordeinde te Den Haag de aanbieding van het Nationaal Huwelijksge schenk heeft plaats gevonden. In aansluiting op dat bericht wordt gemeld dat ter aanbieding aanwezig waren: Mr. Trip, voorzitter van het Uitvoerend Comité Mr. baron van Heemstra, voorzitter van het Werk-Comité, Mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema en Mr. de Visser, secretaris, leden van het Uitvoerend Comité, Mr, Crena de Jongh, algemeen penningmeester, Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt, namens het comité Noord-Brabant, Mr. baron de Vos van Steenwijk (idem comité Gelder land), Jhr. Röell Zuid-Hollandi. Jhr. Boreel van Hogelanden (Noord-Holland), M. Fernhout (Zeeland), Mr. H. Waller (Utrecht), Jhr. Mr. J. M. v Beyma (Fries land), J. A. Keuning (Overijsel), Mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren (Groningen), Jhr. Mr. Michiels van Kessenich (Limburg) Mr Mul ler Massis i's-Gravenhage), Mr. A. van der Hoeven (Rotterdam) en Ph Mees, alsmede de leden van de Technische Commissie Ernst Crone, D. C. Endert Jr., Bern. E. Ruys, en Prof. E. J. Vossnack. Mr. Trip hield een rede, waarin hij wees op de gevoelens van groote vreugde en dankbaarheid, welke het Nederlandsche Volk hebben aangegrepen toen op den onvergetelijken achtsten September de blijde tijding der verloving kwam. Is het wonder aldus spreker dat aanstonds allerwegen de wensch werd geuit, om bij het aanstaande huwelijk geschenken te mogen aanbieden, die de gevoelens van vreugde en dankbaarheid tot uiting zouden brengen? En nadat Uwe Hoogheden zich met het denkbeeld van één nationaal huwe lijksgeschenk hadden vereenigd, werd Nederland, naar 's lands gebruik, overdekt met een netwerk van comité's, die, ieder op eigen terrein, de gelegenheid gingen bieden, den algemeenen wensch te verwezenlijken. Dat hier inderdaad een algemeene wensch voorzat, blijkt zonder meer uit het bij uitstek groote aantal Nederlandsche mannen, vrouwen en kinderen, die hun medewerking hebben geschonken. Tallooze bijdragen, kleine en groote, stroomden binnen, welke ons ten volle in staat stellen onze plannen ten uitvoer te leggen en die aan het geschenk een waarlijk nationaal karakter verleenen, het stempe len tot een uiting van liefde en trouw, van vreugde en dankbaarheid. Het heeft Uwe goedkeuring weggedragen, dat het nationaal geschenk zou bestaan uit een prinselijk jacht tot het bevaren van Neêrland's wateren en uit een verbouwing en inrichting van de prinselijke woning in het paleis Soestdijk. Dat op dit paleis Soestdijk. waaraan zoovele herinneringen verbonden zijn, de keuze mocht vallen, heeft Nederland ongetwijfeld met voldoening vernomen. Dit paleis toch roept de herinnering op aan den grooten tijd van Stadhouder Prins Willem III. tevens Koning van Engeland, die opdracht gaf tot den bouw van dit lustslot. Het hernieuwt de herinnering aan het herstel en de handhaving van Neêrland's onafhankelijkheid onder het koningschap van Oranje, waar het in 1815 uit naam van het Nederlandsche volk door Koning Willem I werd geschon ken aan den kroonprins, den opperbevelhebber van het Nederlandsche leger in den roemrijken veldtocht tegen Napoleon, aan den lateren Koning Willem II. Ook Uw besluit, een jacht ter bevaring van de Nederlandsche wateren wel te willen aanvaarden, heeft tot dankbaarheid gestemd. De wetenschap, dat de bij uitstek nationale watersport door U zal-beoefend worden, is een reden tot vreugde. Wie Nederland in zijn waren aard wil leeren kennen, dient zijn vele belangrijke stroomen, meren en kanalen te bevaren. Het doet ons leed, dat wij de geschenken niet in voltooiden staat kunnen 'aanbieden. De beschikbare tijd was daartoe ie kort. Maar wel kunnen wij verzekeren, dat in den aanvang van den zomer het prinselijk jacht ter beschikking zal staan en eenige maanden daarna de arbeid aan het Palcis zal beëindigd worden. Vervolgens overhandigde spr. de oorkonde, die vastlegt dat gisteren uit naam van het Nederlandsche Volk het nationaal huwelijksgeschenk is aangeboden, en die de omschrijving van dat geschenk met bijbehoorende teekeningen bevat. Hij gaf tevens, namens ons Volk, uiting aan de bede dat het God moge behagen, den huwelijksdag van 7 Januari 1937 te zegenen en te maken tot" den eersten dag van een onafgebroken reeks van jaren van voorspoed en geluk, van arbeid en voldoening voor H. M. de Koningin, voor onze Prinses en onzen Prins, voor het Koninkrijk der Nederlanden onder het zoozeer gewenschte en gewaardeerde bestuur van het Huis van Oranje. Vervolgens deelde Mr. baron van Heemstra nog mede, dat Suriname als onder deel van den verbouw van het Paleis Soestdijk een schouw in de ontvangkamer aanbood, terwijl Curacao de inrichting van de eetkamer verzorgde. Prins en Prinses gaven uiting aan hun groote waardeering en dankbaarheid voor de wijze, waarop het Nederlandsche volk aan de geschenken heeft mede gewerkt. Zij bezichtigden daarna met groote belangstelling de teekeningen van het jacht, daarbij voorgelicht door de leden van de Teohnische Commissie. Het jacht werd vervaardigd naar een ontwerp van ir. H. W. de Voogt. uit Haarlem Gelijk reeds eerder gemeld zijn de afmetingen 31 M. lang, 5.70 breed, terwijl de diepgang 1.60 M. wordt. De snelheid zal ongeveer 20 K.M. bedragen. Het wordt wit geschilderd. DE FEESTEN OP 4 JANUARI. De militaire wandeling. Op 4 Januari a.s. zal door het 4e regi ment infanterie en het 6e regiment veld artillerie een militaire wandeling door Lei den worden gehouden met muziek van het 6e regiment veld-artillerie. Aanvang 10.30 vanaf de Doelenkazerne. De marschroute is als volgs geregeld: Doelenkazerne, Noordeinde, Breestraat, Korevaarstraat, Lammenschansweg, Zee manlaan, Thorbeckestraat, Rocdenburger- straat. Cronesteinkade, Singel, Kraaier- straat. Heerengracht, Haarlemmerstraat. Turfmarkt. Nieuwe Beestenmarkt tot Schuttersveld. Rijnsburgersingel tot Steen straat. Prlnsessekade, Kort-Rapenburg, Noordeinde naar Doelenkazerne. Aan de militaire wandeling zal ook wor den deelgenomen door de Studenten- Vereeniging „Pro Patria". DE ORANJE-REVUE. Men verzoekt ons er nogmaals de aan dacht op te vestigen, dat aan dc Oranje revue. welke de volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag in den Schouwburg door „Litteris Sacrum" zal worden opge voerd, medewerking wordt verleend door mevr. Maartje Offers, de Damesgymnas- tiekver. „Brunhilde", het Muziekgezelschap „Musica". het Leidsch a capellakoor o. 1. v. W. Mizée en den heer Han Zirkzee. die de accompagnementen zal verzorgen. Tal van plaatselijke toestanden worden in deze revue op geestige wijze gehekeld, terwijl de namen der medewerkenden borg staan voor een groote afwisseling van kunstzinnige prestaties. Het geheel belooft derhalve zeer de moeite waard te worden. GESCHENK VOOR DE PRINSES. De Nationale Contactcommissie heeft aan H. K. H. Prinses Julidna aangeboden een geheel op kunstdrukpapier gedrukt en ■in lederen band gebonden exemplaar van het officieele programma der Leidsche feestelijkheden op 4 en 5 Januari a.s. EEN ORIGINEELE VERSIERING. Het is ons ten eenenmale onmogelijk om te voldoen aan de vele verzoeken om in ons Blad een bespreking te wijden aan de vele aardige versieringen welke verschillende particuliere of middenstanders aan hun woning of winkel hebben aangebracht. Doch wie de étalage van den heer Chris- tiaanse. drogisterij aan de Hoogewoerd 33 bezichtigde, zal moeten erkennen, dat een uitzondering daarvoor gerechtvaardigd is. De heer Christiaanse heeft n.l. met onuit- i.7rckelijk geduld en op kunstzinnige wijze uit in zijn zaak aanwezige chemicaliën de wapens van H.K.H. Prinses Juliana eh Z.D.H Prins Bernhard vervaardigd en deze voor zijn winkelraam tentoongesteld, waar zij aller aandacht trekken. Vooral bij avond wanneer de veelkleurige kristallen de licht stralen weerkaatsen, komen de wapens prachtig tot hun recht. OPSTELLENWEDSTRIJD. De afd. Leiden van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft een opstellen wedstrijd uitgeschreven voor de leerlingen van de hoogste klassen van de Chr Kweek school. De heer A, J. Anes heeft de prijzen uit gereikt. welke behaald werden door de leer lingen Beekenkamp, van Veen en Haasnoot. POSTDIENST OP NIEUWJAAR. De directeur van het postkantoor maakt bexend, dat op den Nieuwjaarsdag het postkantoor zal zijn opengesteld van 8.30 9.30 voorm. Er zal geen gelegenheid worden gegeven tot afhalen van correspondentie. Uitgevoerd wordt één briefpostbestelling aanvangende te ongeveer 8 uur. Aangetee- kende stukken en postpakketten worden, met uitzondering van expresse zendingen niet besteld. De brievenbussen zullen tweemaal wor den gelicht en wel om ongeveer 11 uur en voorts op het tijdstip, dat op de bussen voor de Zondagslichting is aangegeven. De postagentschappen zijn op 1 Januari geopend voor den verkoop van frankeer zegels en andere postwaarden, alsmede van plakzegels van 10 cent, indien de zaak van den postagent voor het publiek open is. Op 31 December zullen na 15 uur ten postkantore en op de postagentschappen geen belastingbetalingen worden aan genomen. SLUITINGSUUR VAN WINKELS EN CAFÉ'S. Naar wij vernemen hebben B. en W. voor 4 Januari a.s. tot des nachts 12 uur en voor 5. 6 en 7 Januari da.v. tot des avonds 10 uur, ontheffing verleend van het normale sluitingsuur voor winkels en van het ver bod. om na des avonds 8 uur te venten. Naar wü vernemen heeft de Burgemees ter het sluitingsuur voor de café's op 4 en 7 Januari 1937 bepaald od des nachts één uur. Den houders van muziek vergunningen wordt op die dagen vergund in hunne in richtingen muziek te maken tot des nachts half één uur. 3'/: PCT. LEENING LEIDEN. Niet geheel geplaatst. Naar wij vernemen is het bij inschrijving aangeboden bedrag der f. 1.500.000 3'/i pCt. obligatiën Leiden niet geheel geplaatst, zoodat de Inschrijvingen zonder recht van voorkeur ten volle zullen worden toe gewezen. LEIDSCHE CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING. Opvoering van „De lelie van ons Vorstenhuis". In de ruim halfgevulde groote Stadszaal had gisteravond de Leidsche Christelijke Oranjevereeniging ter gelegenheid van het aanstaand vorstelijk huwelijk een feest avond belegd, waarvan als hoofdschotel op het programma prijkte de opvoering van het historisch spel in vier bedrijven „De lelie van ons Vorstenhuis", naar den gelijknamigen roman van Caroline Atwa- ter Mason, bewerkt door onze stadgenoo- ten, de heeren P. A. Kouwenhoven en H. A. Kres. De voorzitter der L.C.O.V., ds. H. Thomas liet zingen „Dankt, dankt nu allen God", ging voor in gebed en sprak vervolgens een kort welkomstwoord, inzonderheid tot de afgevaardigden van de Contactcommis sie, de 3-Octobervereeniging, het Nationaal Jongeren Verbond en de Oranje Garde. Spr. gaf vervolgens uiting aan zijn groote vreugde over het huwelijk onzer Prinses, wier lot en toekomst het Nederlandsche volk zeer na aan het hart liggen. In de geschiedenis en ontwikkeling onzer dynas tie, aldus spr., is het Duitsche bloed van groote beteekenis geweest, waarvan de hui dige Oranje-vorstinnen H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana de levende voorbeelden zijn. Daarom spreke ook niemand, die het Oranjehuis bemint, smalend over het Duit sche volk en om diezelfde reden is ons hart vervuld met nationale mystieke vreugde, nu een Duitsche prins zijn leven aan dat van onze Prinses gaat verbinden. God heeft Nederland en Oranje in het huwelijk vereenigd en slechts de dood kan aan die verbintenis een einde maken. Ds. Thomas besloot zijn toespraak met het voorlezen van eenige gedichten, o.a. van Vondel en Bilderdijk, welke in ver band mot het komende vorstelijk huwelijk van actueele beteekenis zijn. Nadat met begeleiding van het muziek gezelschap „Symphonia" onder leiding van den heer J. Plu gezamenlijk het Wilhel mus gezongen was en ds. Thomas nog een korte toelichting op het te vertoonen spel had gegeven, werd met de opvoering een BINNENLAND. Huwelijksgeschenken voor het prinselijk paar aangeboden. (3e en le Blad), Het huldebetoon in Den Haag. (3e Blad), Staatsraad Mr. J. Limburg gehuldigd op z'n 70sten verjaardag. (Binnenland, 3e Blad). Centralisatie inzake de bestrijding der werkloosheid onder de jeugd. (Binnen land, 3e Blad). De nieuwe Noderlandsch-Duitsche goede ren- en clearingverdragen. (3e Blad), Het teeltplan voor den akkerbouw in 1937, (3e Blad). Sir Henri Deterding's plan beoogt bestrij ding van het bolsjewisme. (3e Blad). Afscheid van Dr. H. E. Th. van Sillevoldt als directeur van het Rijkszuivelstation te Leiden. (Laatste Ber., le Blad). BUITENLAND. Het naar Bilbao opgebrachte Duitsche schip is vrijgelaten, doeh het incident is nog niet gesloten. (3e Blad). De stakingsellende in Frankrijk. (Buiten land, le Blad). Tsjank Kai Sjek een maand met verlof. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. aanvang gemaakt, welke geheel werd ver zorgd door leden van de Timdelerclub. Gelijk bekend, speelt de handeling zich af in den tijd, voorafgaande aan het hu welijk van Prinses Charlotte de Bourbon en Prins Willem van Oranje en brengt zij tot uiting het ideaal, waarvoor zij beiden alles opofferden en dat uiteindelijk ook leidde tot hun echtvereeniging, hun strijd voor vrijheid van godsdienst. De vlotte wijze, waarop het spel over het voetlicht werd gebracht en de rolvastheid der medespelenden bewezen, dat de leden zich ernstig hadden voorbereid en ijverig hadden gerepeteerd, hetgeen bovendien nog het voordeel had, dat de vele dialogen in een aangenaam vlot tempo verliepen en het gemis aan actie daardoor niet zoo sterk op den voorgrond trad als anders onherroepelijk het geval zou zijn geweest. Vooral de dames Gr. v. Kamp (Charlotte de Bourbon) en K. Kuperus (Jeanne de Mcusson) zoomede de heeren P. A. Kou wenhoven (Willem van Oranje), S. van Egmond (graaf de Montpensier) en van Zwieten (Père Rusé), gaven uitstekend spel te genieten. Eerstgenoemde mocht een welverdiende bloemenhulde in ontvangst nemen. Op verzoek van ds. Thomas, werd de welgeslaagde bijeenkomst besloten met het staande zingen van „Halleluja, eeuwig dank en eere." NOTARIS-BENOEMING. In de vacature, ontstaan door het over lijden van notaris M. G. Bon is bij Kon. besluit benoemd de heer J. Fuhri Sneth- lage, thans candidaat-notaris te Naarden. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) O De heer J. Fuhri Snethlage, is in 1890 te Woerden geboren, waar zijn vader no taris was. Hij bezocht de H.B.S. te Utrecht. Hij verliet in 1918 als reserve-luitenant van de artillerie den militairen dienst. In middels had hij gestudeerd voor 't examen van candidaat-notaris en werd benoemd tot inspecteur van de directe belastingen te Haarlem. De heer Snethlage nam in 1920 de benoeming aan tot inspecteur van financiën te Medan. Hij keerde in 1923 naar Holland terug en werd als candidaat- notaris te Middelburg geplaatst. Van 1931- 1935 toefde hij op het kantoor van notaris Hoeflake te Naarden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1