NIEUWJAARS-AD VERTENTIEN 1937 De strijd in Spanje LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 29 December 1936 RECHTZAKEN UIT NED. OOST-INDIË. LUCHTVAART Het Kamp op „Ypenburg". De gevechten - De verplaatsing der Britsche Ambassade - Amerik. vliegtuigen naar Spanje THIJS IJS M DE BOOZE KABOUTER MR. H. JELGERHUIS SWILDENS t Bekend magistraat in Indië. In bijna 68-jarlgen ouderdom is gisteren te Gravenhage overleden, mr. H. Jelger- huis Swlldens. oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indlë, oud-president van de beide Hooge Gerechtshoven in Neder- landsch-Indië en oud-president van het Algemeen Suikersyndicaat in Ned Indië. De thans ontslapene werd geboren te Drachten 13 Februari 1869 en trad in 1894 in Indischen dienst. Na verschillende be trekkingen te hebben vervu'd bil de rechter lijke macht werd hll in 1897 benoemd tot substituut-griffier bil den Raad van Justitie te Soerabaja. In 1900 volgde zijn benoeming tot lid van dienzelfden Raad en in 1903 die tot griffier van den Raad van Justitie te Batavia. In 1909 werd mr. Jelgerhuis Swlldens griffier van het Hoog Gerechtshof in Ne- derlandsch-Indië. om in 1912 de functie te gaan bekleeden van lid van den Raad van Justitie te Batavia. In 1916 volgde zün be noeming tot raadsheer in het Hoog Ge rechtshof van Nederlandsch Indië van welk college hit nog hetzelfde laar president werd. Bii Kon. Besluit van 24 Februari 1924 werd de thans overledene benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië. Twee Jaar later werd hem op zlin verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Mr. Jelgerhuis Swlldens was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden Donderdag a.s te half drie op Oud-Eik en Duinen BEVORDERING VAN VAKOPLEIDING. KAMERLID P. WIELINGA. Het A.-R. Kamerlid, de heer P. Wlelinga, heeft aan „De Standaard" bericht, dat, hoewel zijn gezondheidstoestand beterende is, hij zich bij de komende verkiezingen niet meer beschikbaar kan stellen voor een Kamercandidatuur. DE WATERPOORT TE SNEEK. In de gisteren gehouden raadsvergade ring van Sneek is het voorstel van B, en W. tot grondige restauratie van de Water poort met algemeene stemmen aangeno men. Krachtig pleidooi voor het „twee op één stelsel". Gisteren belegde de vereeniging tot be vordering van de vakopleiding van hands- werklieden in Nederland in Krasnapolsky te Amsterdam haar 82ste algemeeene vergade ring. welke onder leiding stond van ir. J. M. Steffelaar. In hoofdzaak was de vergadering gewijd aan het onderzoek van de mogelijkheden van het avond-nllverheidsonderwiis. waar over inleidingen werden gehouden door de heeren ir. S. H. Stoffel, directeur der machinefabriek Reineveld te Delft. J. Schip per. secretaris van het Christelijk Nationaal Verbond te Utrecht, G. N Meurs, leeraar aan de ambachtsschool te Leiden en M. Worp directeur der ambachtsschool te Delft. Vervolgens heeft de voorzitter een krach tig pleidooi gehouden voor het „twee op één stelsel", waarbij twee jeugdige vaklieden in de werkplaatsen afwisselend de plaats van één innemen. De vergadering kwam tot de volgende conclusie: „De 82ste algemeene vergadering van vakopleiding draagt het hoofdbestuur op: le. De vakopleiding van jeugdige werk lieden. na afloop van de dagnijverheids- onderwijs gedurende één of meer dagen per week. voor het overige door avond-nljver- heidsonderwUs. 2e. Krachtig te bevorderen* het tot "stand komen van praktltk onderwijs gedurende de avonduren voor hen die daaraan be hoefte hebben en overdag werkzaam zlin in bedrijven". Het hoofdbestuur stelde zich daartoe in wijs, werknemers en technici en met de be verbinding met de organisaties van onder sturen. directies en vakleeraren der nijver heidsscholen. om te trachten voor elk vak tot een doeltreffende oplossing te komen. AANKOMST BRUIDSJONKERS IN DEN HAAG. Gisteren zijn in de residentie aangeko men baron von Vltinghoff en graaf C. Ahlefeldt, die, naar men weet, bruidsjon kers zullen zijn bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard. Zij hebben hun intrek genomen in hotel ,De Witte Brug". EEN HONDERDJARIGE OVERLEDEN. In den ouderdom van honderd Jaar en acht maanden is te Soestdljk de heer A. Hilhoral op één na de oudste bewoner der gemeente, overleden. Toen de heer Hilhoral het bereiken "an zijn honderdsten geboortedag dit voorjaar onder buitengewoon groote belangstelling ook van officieele zijde vierde, was daarbij ook een oude vriend van hem uit Soestdijk tegenwoordig de heer Geyhen- beek die op dat oogenblik den leeftijd van 101 jaar en 4 maanden had bereikt. Genoemde heer Geyhenbeek geniet nog een goede gezondheid en hoopt in de maand Januari van het nieuwe jaar 102 jaar te worden. DE MANGKOE NEGORO VOOR DE RADIO Gisteravond heeft Mangkoe Negoro VII voor den microfoon van de N.C.R.V. een toespraak gehouden waarin hij o.m. het volgende heeft gezegd: De verre reis van de tropische gebieden naar deze koude landen van het groote Rijk. waarover HM. de Koningin den scep ter voert, hebben wij aanvaard met tweeër lei doel: in de eerste plaats was het onze hartewensch om in eigen persoon aan Hare Majesteit onze trouw en aanhankelijkheid te betuigen, waarbij wij de innige hoop uit spreken. dat de band tusschen Indië en Nederland immer hechter moge worden, tot glorie van Harer Majestelts Huis. In de tweede plaats was het onze hartewensch, dat het ons gegeven mocht worden, in eigen persoon voor Hare Majesteit te ge- tulgen, hoezeer wij deelen in de vreugde van Hare Majesteit en in de blijdschap van het gansche Nederlandsche volk over het groote geluk dat voor het Koninklijk gezin te wachten staat. Het verheugt ons. dat H.M. de Koningin ons heeft willen toestaan, nogmaals de betuigingen van onze trouw en verknochtheid aan Hare voeten neer te leggen en onze oprechtste gelukwenschen heeft willen aanhooren voor het durende geluk van H .H. Prinses Juliana en Z.D.H Prins Bernhard van Liope-Biesterfeld. Gisteren heeft de dochter van den Mang koe Negoro in het paleis Noordeinde voor de Koninklijke familie gedanst. nET NEDERLANDSCHE WEGENCONGRES De j aarlij ksche algemeene vergadering van de vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" is heden gehouden in den Dierentuin te 's-Gravenhage. Aanwezig waren ongeveer 200 leden en genoodigden. Wegens het overlijden op 8 Dec. j.l. van den voorzitter, ir. J. J. Stieltjes, was de lei ding in handen van den onder-voorzitter, dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur-dir. van den Rijkswaterstaat. De minister van waterstaat had zich dben vertegenwoor digen door ir. D. A. van Heyst, hoofdinge nieur-directeur rijkswaterstaat Zuid-Hol land. De waarn. voorz. herdacht ir. Stiel tjes in waardeerende bewoordingen het geen door de vergadering staande werd aangehoord. Na afloop van het verdere huishoudelijke gedeelte van de agende hield ir. F. J. Nellensteyn, directeur van het rijkswegenbouwlaboratorium, een in leiding over: „De tegenwoordige stand van den asfaltwegenbouw". Hierop werd ge zamenlijk de koffiemaaltijd gebruikt, waarna ir. R. Loman hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, sprak over „De te genwoordige stand van den betonwegen- bouw". VERSPREIDE BERICHTEN. De Minister van Financiën heeft be paald, dat op Donderdag 31 Dec. en op Zaterdag 2 Jan. de beurzen voor den geld en fondsenhandel zullen zijn gesloten, als mede dat die dagen voor de geldleeningen, als bedoeld in afdeellng 5 der beursvoor- schriften 1914, niet als werkdag zullen wor den beschouwd. De Minister van Landbouw en Vis- scherij heeft benoemd tot secretaris van de afdeeling Zuivel der stichting Nederl. Zuivel-Centrale. te 's-Gravenhage, den heer P. c. Minderhoud te 's-Gravenhage. Gistermorgen is, 62 jaar oud, te Am sterdam dr. Hendrik C. Dlferee overleden, oud-ambtenaar van de Amsterdamsche Universiteitsbibliotheek en oud-conserva tor van het Vondelmuseum. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons Blad van Donderdag 31 Dec. Nieuwjaars- wenschen te plaatsen, tegen den prijs van 75 cent van 15 regels, elke regel meer 15 cent. Tot Morgenmiddag 1 uur kunnen deze advertenties worden aangeboden. - Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. DE RAMP VAN DE „VAN DER WIJK". HAAGSCHE POLITIERECHTER. vixej. v. D. uit Katwijk aan Zee raakte in Wassenaar haar rijwielbelastingmerk kwijt. Dat nad mej. C. D. op haar geweten, die het plaatje had gestolen en waarvoor zij zich te verantwoorden kreeg. Ze bekende en de officier van justitie vroeg twee maanden gevangenisstraf. De politierechter legde f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis op. Wegens verduistering van een partij koffie, tot een waarde van f. 460, had H. uit Leiden zich te verantwoorden. De vertegenwoordiger P. uit Wassenaar deelde mede dat H. de koffie in depot ont ving. Verdachte zou op „handige wijze" oneerlijkheden hebben gepleegd, doch de politierechter merkte op dat het reclassee- ringsrapport niet ongunstig is. De oorzaken zouden voor een groot deel een gevolg zijn van het zeer lage loon dat hij ontving. De officier van justitie vorderde twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter legde vier maanden voorwaardelijk op. OPLICHTING. Van het lichten wordt afgezien. BATAVIA, 29 Dec. (Aneta). In antwoord op een schriftelijke vraag van den heer van Lonkhuyzen, lid van den Volksraad, heeft de regeering medegedeeld, dat, mede naar aanleiding van adviezen, ingewonnen bij Nederlandsche en Britsche berglngs-maat- schappijen, van het lichten van het wrak van de „Van der Wijk" moet worden afge zien. Dadelijk na den ramp is een onderzoek ingesteld naar de ongelijke verbreiding van het radio-alarm-systeem (men zal zich herinneren dat eenlge schepen, alhoewel dicht in de nabijheid, het S.O.S.-sein niet hebben opgevangen). Het duurt echter eenlgen tijd alvorens uit de bekende gege vens eenige conclusie kan worden getrok ken. DE PRAUWENROOVERS. SOERABAJA, 28 Dec. Aneta). De tweede van de beide Europeanen, die vorige week een prauw roofden, is thans eveneens ge ïdentificeerd. Het bleek te zijn een volon tair, 4e officier van de gouvernementsma rine, die in April 1936 in Ned.-Indië aan- (Van onzen medewerker). Ook gisteren gooide de mist veel roet in het eten. Het wolkendek hing tevens zoo laag, dat sleepvliegen uitgesloten was en dus de oude Pander PH-AIT van het In stituut voor Zweefvliegen een welverdiende rustdag werd toebedeeld, zij het dan ook dat deze door de zwevers niet erg gegund was. De lverse autolieren, daartegen werkten od volle capaciteit en ontelbare vlakke hooge lierstarts werden gemaakt. Groote Drestaties mochten niet verwacht worden, daar de weersgesteldheid zich daar in het geheel niet voor leende, doch wel behaalden ettelijke zwevers hun A-brevet, terwill wil tevens enkele vliegers vluchten voor het B-brevet zagen maken. Wederom kon dezen dag de prijs voor de beste prestatie aan een Maaldriftenaar worden uitgereikt en wel aan den zwever van der Meer uit Leiden, die bil het doel- landen krasse staaltjes van ziln vliegers talent toonde. Van v, d. Meer mogen we veel verwachten. Hij bezit een uitgesproken vlieggevoel. waarvan al ziln vluchten steeds ten volle getuigen. Tot nog toe slaan de vliegers van de Maaldrift een zeer goed figuur, wat te meer waardeering verdient, gezien de kleine afmetingen en de begrenzing van hun oefenter'i'n waar men steeds aan zeer 1en gebonden is. zulks in tegen stelling met vrijwel alle andere terreinen, waar men de oefeningen veel meer uit kan breiden en opvoeren. Firma te Liverpool, die sweepstake uitschreef, benadeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak van den 26- jarigen J. R. de J. zijn 27-jarigen vrouw I. S. de J.P. en den 25-iarigen brieven besteller M. van der Z Zij hadden terecht gestaan wegens op lichting van een firma in Liverpool, welke firma een sweepstake uitschreef oo paar denrennen. Q. De eerste verd. en ziin vrouw luisterden naar de radio en zbnden dan de uitslagen op in enveloppen, die door dep postambte naar tevoren warenr afgestempeld, opdat de indruk gewekt zou worden dat de brieven waren afgezonden vóór de rennen waren geloopen, zooais voorschrift was. De brievenbesteller zorgde dat de brieven in de postzak kwamen. J. de J. werd ver oordeeld tot één jaar gevangen'sstraf. met aftrek van de voorloonige hechtenis, zijn vrouw tot vier maanden gevangenisstraf en de brievenbesteller M. van der Z. tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde'iik De voorloonige hechtenis werd in mindering eebracht. DE ZEGELDIEFSTAL TE UTRECHT. Verd. tot twee jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vaidaag derl stuurman M. C. C. V. te Utrecht wegens diefstal en oplichting conform den eisch tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van vijf maan den voorarrest. De man, die reeds her haaldelijk is veroordeeld, heeft in den nacht van 21 op 22 Maart ingebroken in het registratiekantoor te Utrecht, waar hij in totaal f. 17.000.plakzegels, couponbe- lastingziegels, beursbelastingzegels etc., bult maakte. Voorts had hij verschillende voorwerpen op afbetaling op een valschen naam gekocht. Aanvankelijk ontkende verdachte. De re cherche had echter een hakafdruk van hem in het kantoor gevonden, bovendien was hij in het bezit van een aantal zegels. Op 6 October diende de zaak in hooger beroep. De procureurgeneraal verzocht het hof de zaak terug te wijzen naar den rech tercommissaris. Gedurende het heropende vooronderzoek legde verd. een bekentenis af. De rechtbank te Utrecht had hem even eens tot twee jaar met aftrek van voor arrest veroordeeld. KANTONGERECHT TE LEIDEN. W. M. werkman te Noordwljk. moest te recht staan, omdat hij zonder vergunning in de duinen te Langeveld onder Noordwiik 's nachts met een geweer in jagende hou ding door de jachtopzieners Vermeulen en Rietvink was aangetroffen, terwijl zijn vriend van K. met een lichtbak het wild gelokt had. Het O.M. eischte f. 40 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen geweer. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of 8 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het inbeslag genomen geweer. DE POSTVLUCHTEN. De „Rietvink" landde gisteren oo de uit- ■eis in Singapore. De „Edelvalk" kwam te Alexandria aan. De „Perkoetoet" (thuisreis) bleef in verband met slechte weersomstandigheden Sn Gaza. De „Ibis" (thuisreis) bereikte Jodhpoer. Inzake de gevechten te Spanje wordt gemeld, dat de regeeringstroepen de ver overde stellingen rond Madrid hebben ver sterkt. De Madrileensche bladen schrijven: „Onze loopgraven zijn 40 M. hooger komen te liggen". Men zal de beteekends van dit bericht begrijpen, wanneer men weet, dat de omgeving van Madrid vrijwel geheel vlak is. Mededeeling van regeeringszijde. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad heeft bekend gemaakt, dat de massieve aanval der rechtschen op het Madrileensche front over de gehcele linie mislukt is. De inspanning van den vijand was buitengewoon hevig in den sector van Casa del Campo ten Noord- Westen van Madrid, waar de aanvallen hem er in deden slagen langs „Cuesta de las Perdlces" te komen op den weg van La Coruna. De regeeringstroepen gingen, na den opmarsch van de opstandelingen tot- staan te hebben gebracht, tot den tegen aanval over, waarbij zij de rechtschen dwongen terug te trekken. Aan het einde van zeer zware gevechten, die tot het val len van den nacht duurden was de weg naar La Coruna volkomen bevrijd en was de verbindingslinie met de regeeringsstel- lingen van Aravaca, Pozuelo en Humera hersteld. Onder het vuur der regeerings- artillerle leed het rechtsche leger zeer zware verliezen tijdens het terugtrekken. De regeeringstroepen maakten zich mees ter van vijf tanks. In dn sector Usera had de tegenaanval der regeeringstroepen aLs voornaamste doel een belangrijke stelling der recht schen ten Oosten van den weg naar Toledo, tusschen Villaverde en Getafe Na een gevecht van verscheidene uren werd deze stelling, die verdedigd werd door belangrijke afdeelingen Marokkanen en Guardia civil, in stormloop genomen. Aan het front van Guadalajara hebben de loyale troepen Alaminos en Sallices be zet. De luchtstrijdkrachten ondersteunden de regeeringstroepen in alle sectoren van het front. Het Volkenbondssecretariaat bestudeert op het oogenblik een verzoek van de te Valencia gevestigde Spaansche regeering, inhoudende een aanvraag om bijstand van deskundigen van den Volkenbond met het oog op de organisatie van humanitaire hulp aan de Spaansche bevolking, met name bij de evacuatie van de „onder komens" der ambassades en gezantschap pen dn Madrid. De regeering beroept zich hierbij op de door den Volkenbondsraad aangenomen resolutie van 12 December. Het Volkenbondssecretariaat zal zonder verwijl op dit verzoek kunnen antwoorden. Communiqué der nationalisten. Volgens het officieele communiqué van hst hoofdkwartier der nationalisten heb ben de regeeringstroepen in den sector van Teruel meer dan driehonderd dooden op het slagveld moeten achterlaten. In de provincie Malaga moesten de re geeringstroepen na een mislukte aanvals- poging vele dooden achterlaten. Inzake het a.s. vertrek van de Britsche ambassade naar Valencia wordt nog ge meld, dat het personeel der ambassade en 250 Britsche onderdanen naar Valencia zullen gaan. Slechts de consul en eenige Britten, die geweigerd hebben, zullen te Madrid blijven. Deze beslissing betreffende deze ver plaatsing is eerst genomen door den Brit- schen diplomatieken vertegenwoordiger Ogilvie Forbes, in zijn kwaliteit van zich te Madrid bevindend deskundige en toen door de Britsche regeering goedgekeurd. Te Londen wordt het verplaatsen der ambas sade gemotiveerd geacht door de vaak on overkomelijke moeilijkheden voor de diplo maten, die in de hoofdstad gebleven waren, om hun regeering om de hoogte te bren gen der Spaansche regeering. Het ministerie van Buitenlandsche zaken te Washington deelt mede, dat aan een Amerikaansche makelaars firma vergunning is verleend voor den uitvoer van vliegtuigen en vliegtuig motoren tot een totale waarde van 2.770.000 dollar, bestemd voor de Spaan sche regeering. Dit is het eerste trans port naar het Spaansche oorlogsgebied, waarvoor vergunning is verleend. Het Ministerie van Buitenlandsche zaken wijst er op, dat de Amerikaansche neutra- liteitswet niet aan de regeering de bevoegd heid verleent, dergelijke vergunningen te weigeren. Tot dusver was de regeering er door aanwending van moreelen invloed in geslaagd, te voorkomen, dat vergunningen voor den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje werden ingediend. Nader wordt gemeld, dat vergunning is verleend voor de verscheping van 18 Ameri kaansche vliegtuigen, 411 complete motoren en reservedeelen voor 130 motoren. In officieuse Duitsche kringen verklaart men, dat geen enkel nieuw oorlogsschip naar de Spaansche wateren is gezonden en dat ook de zich op het oogenblik voor de Spaansche kusten bevindende schepen niet verplaatst werden. 4. Thijs en Paddekwistje zetten zich er maar bij neer en spraken toen nog een beetje over 't weer. „Zeg, Paddekwist", vroeg Thijsje toen, „heb jij nu werk'lijk niets te doen? De herfst is toch voor de kabouters steeds een tijd van groote drukte? Ik dacht heusch, dat je nu paddestoelen plukte en aan 't zoeken was naar eikels, noten, bessen, bramen maar je deed niets, toen wij je tegenkwamen en nu ben je heel kalmpjes neergezeten. Zeg, zoo heb je tooh van 't winter niet te eten?" Droef schudde Paddekwist het hoofd; hij sprak ,,'k Weet niet of je 't geloofter is iemand, die onzen wintervoorraad heeft ge roofd! Wij willen wel in 't bosch gaan plukken, maar 't zal ons niet gelukken. Er is een akelige bergkabouter hier gekomen en die heeft ons heel het bosch ontnomen". 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7