BINNENLAND De plannen van sir Henri Deterding LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 29 December 1936 Geen invloed op den export volgens het handelsverdrag. Er zijn reeds aankoopen gedaan AGENDA De A.T.O. en de spoorweg organisaties. De Centrale Bond zal per 1 Juli 800 leden moeten afschrijven. (Van onzen spoorwegmedewerker). De Directie van de N. V. Algemeene transportonderneming (van Gend en Loos) heeft aan het hoofdbestuur van den Cen- tralen Bond van spoor, tram en ato en van Gend en Loos personeel het navolgend schrijven gezonden: „De omstandigheid dat Uw Bond waar- In aanvankelijk uitsluitend georganiseerd personeel der spoor- en tramwegen was door mij werd toegelaten tot het overleg ten aanzien van mijn onderhebbend perso neel heeft er toe geleld, dat ook de andete Bonden van spoorwegpersoneel er aan spraak op gaan maken in dat overleg be trokken te worden. Aanvankelijk heb ik het standpunt ingekomen, dat door mij geen verdere bonden van spoorwegpersoneel zou den worden erkend. Bij nadere overweging kom ik tot de slotsom, dat mijn zienswijze door de overige bonden van spoorwegpersoneel terecht kan worden aangevochten. Uw bestuur kent mijn standpunt, dat feitelijk mijn onderhebbend personeel niet in een Bond van Spoorwegperso neel georganiseerd behoort te zijn, een standpunt dat althans door één der bonden van spoorwegpersoneel als juist wordt erkend. Het vorenstaande heeft mij aanleiding gegeven te besluiten om per 1 Juli 1937 het contact met Uw Bond als geëindigd te beschouwen. Uw bestuur heeft dan voldoenden tijd om de noodige maatregelen te nemen. Door deze beslissing zal het Hoofdbestuur van den Centralen Bond op 1 Juli a.s. 800 leden moeten afschrijven. DE MOTORRIJTUIGEN-BELASTING EN DE AUTO VAN DEN HANDELSREIZIGER. Wijziging der Pensioenwet. Niet ingekochte diensttijd telt niet mee. Maatregel met terugwerkende kracht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van artikel 134 der Pensioenwet 1922. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Vroeger was het regel, dat bij de inwer kingtreding van een pensioenwet, welke pensioensuitzichten voor een nieuwe groep deelgerechtigden opende, de op het tijd stip van inwerkingtreding in dienst zijnde ambtenaren de bevoegdheid kregen zich aan de werking dier wet te onttrekken, terwijl de na dat tijdstip aangestelde amb tenaren automatisch onder die wet vielen. Personen, die van bovenbedoelde be voegdheid hebben gebruik gemaakt, wor den kortheidshalve genoemd „bedankers". Met gemelden regel brak de Pensioenwet 1922. Bij artikel 140 dier wet werd voor deze verschillende groepen ambtenaren de mogelijkheid geopend om den tijd, welken zij vroeger uitdrukkelijk hadden verklaard niet geldig te willen hebben voor pensioen, alsnog in te koopen. Tal van bedankers hebben van deze mogelijkheid gebruik ge maakt. Deze toestand is blijven bestaan tot 12 Augustus 1936, toen de Pensioenraad de volgende beslissing nam: „Artikel 56, eerste lid a, der Pensioen wet 1922. Diensttijd, welke volgens de Pensioen wet, die op de betrokken groep van amb tenaren tot 1 Juli 1922 van toepassing was, niet dan na inkoop voor pensioen geldig was, komt, indien een der andere tot 1 Juli 1922 geldende pensioenwetten dien diensttijd zonder inkoop voor pensioen deed medetellen, voor de toepassing van artikel 56 voornoemd, zonder inkoop als, geldige diensttijd in aanmerking". Deze beslissing bereikte in het begin van October den minister van Binnenlandsche Zaken. Zij heeft tot gevolg, dat ook bij de beoordeeling van de pensioenrechten van de bedankers de diensttijd vóór 1 Juli 1922 in beschouwing zal worden genomen. Deze beslissing is naar de meening van de ministers van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen niet alleen in strijd met de uitdrukkelijke bedoeling van den wetgever, zooals deze in genoemd artikel 140 tot uiting komt, maar schept bovendien een zeer ongelijke rechts bedeeling, omdat zij, voor wie belangrijke inkoopsommen zijn betaald en op wie een vierde tot de helft der inkoopsommen kon worden verhaald, over één kam zouden worden geschoren met hen, voor wie der gelijke inkoopsommen niet zijn gestort. Het hierbijgaand wetsontwerp be oogt ten opzichte van de bedankers terug te keeren tot den toestand van vóór 12 Augustus 1936, zoodat voor hen die destijds door uitdrukkelijke wils verklaring zich aan een Pensioenwet, onder welker werking zij anders zou den zijn gevallen, hebben onttrokken, alléén de vóór 1 Juli 1922 vallende diensttijd voor pensioen medetelt, in dien die tijd, voor zooveel noodig, op den voet van artikel 140 der Pensioen wet 1922 voor pensioen is ingekocht. Voorgesteld wordt om de pensioenen en voorloopige pensioenen, welke zijn vastgesteld volgens de in dit wetsont werp gewraakte interpretatie, te her zien met ingang van den eersten dag van het kwartaal volgende op den dag van afkondiging. Teneinde zeker te zijn, dat alle pen sioenen en voorloopige pensioenen, welke met ingang van een datum in het verleden zullen worden verleend, overeenkomstig de hier bedoelde rege ling zullen worden berekend, wordt voorgesteld aan het wetsvoorstel terug werkende kracht te verleenen tot 1 Juli 1922. Weer een vrijspraak! Gedurende de laatste anderhalf jaar be reikten de K.N.A.C. herhaaldelijk klachten van handelsreizigers, die in hun auto's koffers inhoudende monstercollecties, sta llen en dergelijke vervoerden en dan we gens overtreding der Motorrijtulgenbelas- tingwet aangehouden en bekeurd werden. De fiscus bleek zich namelijk op het standpunt te stellen, dat hij die bijv. de achterleuning en de zitkussens van de achterbank uit zijn auto verwijdert om in de aldus ontstane ruimte koffers te ver voeren. daardoor zijn auto wijzigt in een vrachtwagen en alsdan komt te vallen ln het hoogere tarief der Motorrijtuigenbe lasting. De fiscus meende haar standpunt te kunnen doen steunen op een resolutie van den minister van financiën d.d. 30 April 1935. gericht aan de directeuren der di recte belastingen. Merkwaardig daarbij was dat deze resolutie door de verschillen de directies der directe beastlngen ver schillend werd opgevat. Zoo bleek dat in het bovengenoemde geval slechts in Lim burg en Groningen bekeuringen plaats hadden, terwijl ln het overige deel des lands auto's, waar de achterleuning en de zitkussens waren uitgenomen, steeds als personen-auto's werden beschouwd en dan ook terzake geen bekeuringen werden In gesteld. De K.N.A.C. heeft toen in een proefpro ces dat in Mei jJ. voor den politierechter te Roermond over deze haars inziens on juiste interpretatie van wet en resolutie werd gevoerd, een vrijspraak bereikt: sindsdien zijn bij de K.N.A.C. geen klach ten over dergelijke bekeuringen uit Lim burg meer ontvangen. In de directie Groningen werd echter nog steeds in dergelijke gevallen proces verbaal opgemaakt, zoodat de K.N.A.C. be sloot ook hier een proefproces uit te lok ken. De behandeling daarvan had dezer dagen plaats voor den politierechter te Groningen waarbij door den rijksadvocaat het standpunt der administratie uitvoerig werd uiteengezet, welk standpunt door den verdediger, een der juridische adviseurs der K.N.A.C., even uitvoerig werd bestreden De politierechter sprak den verdach te vrij o.a. op de overweging dat het enkele verwijderen van achterleuning en zitbank een personen-auto niet van karakter doet veranderen en zeker niet maakt tot een bestel-auto die door het aanbrengen van min of meer perma nente stellages en van bijv. een deur in het achterpaneel is omgebouwd in een vrachtwagen, waarvoor inderdaad het hoogere tarief verschuldigd is. De K.N.A.C. vertrouwt dat zij door het uitlokken van deze beide proefpro cessen thans heeft bereikt, dat over het geheele land een uniforme inter pretatie der wet en van de resolutie zal worden gevolgd en dat dergelijke be keuringen als waarvan hier sprake is, voorgoed tot het verleden zullen be- hooren. Verhooging van den benzineprijs. Met een halve cent per liter. Naar het A.N.P. meldt wordt met ingang van heden de prijs van de benzine van Shell, Standard, Texaco en Sinfina 'It ct. per liter hooger. Zooals vrij algemeen bekend is, zijn, wanneer men in aanmerking neemt, dat de belasting op benzine 7 3/4 cent per liter bedraagt, de tegenwoordige prijzen van dit product in ons land buitengewoon laag vergeleken met den prijs op de wereld markt. Op 26 October J.l. is de prijs welis waar reeds met cent per liter verhoogd, doch deze verhooging dekte slechts een ge deelte van de door de depreciatie van den gulden veroorzaakte stijging van den kost prijs. De benzinemaatschappijen hebben daarom thans moeten besluiten tot boven genoemde nieuwe verhooging en deze ver hooging heeft, naar wij verder vernamen, plaats ingevolge overleg mgt de overheid. Luit. kolonel F. A. van Heyst 25 jaar vlieger. Op den 31 sten December. Op den laatsten dag van dit jaar her denkt de luitenant kolonel F. A. v Heyst te Soesterberg, het heugelijke feit, dat hem 25 jaar geleden het eerste vliegbrevet werd uitgereikt. In 1911 oefende zich de toen malige eerste luitenant der infanterie F. A. van Heyst bij Verweij en Lugard, destijds de eigenaars en exploitanten van 't vlieg terrein Soesterberg, op een lappen en lat- ten-toestel, voorzien van fietswielen en voortbewogen door een motor van ten hoogste 50 p.k. In een dergelijk uiterst pri mitief toestel wist van Heyst op 31 Decem ber 1911 zijn vliegbrevet te behalen, het welk hem door de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart werd uitgereikt. „Verweij en Lugard" zijn bij de jongere vlieggeneratie niet of nauwelijks bekend. De ouderen daarentegen zullen zich die hamen nog levendig herinneren. Hoewel de luitenant v Heyst zijn oefentijd met suc ces bekroond had gezien, bleef hij toch nog ruim een jaar bij den troep Ingedeeld, om dat het Nederlandsche leger toen nog geen vliegtuigen bezat. Toen ln 1913 het vliegkamp Soesterberg aan het departement van oorlog werd overgedaan en de militaire luchtvaaraf- deeling aldaar werd opgericht behoorde luitenant Van Heyst met de toenmalige eerste luitenant Versteeg. Roeper Bosch en Coblljn tot de eerste vlieger-officieren in de Nederlandsche armee. Bij het vertrek van kapitein W. C. Ver steeg naar Indië, waar deze bij de K. N. I. In verband met het plan van Sir Henri Deterding, die tegenwoordig in Dultsch- land woont, om middelen ten bedrage van cenige mlllioenen guldens beschikbaar te stellen voor den aankoop van Nederland sche landbouwproducten, die binnenkort naar Duitschland zullen worden geëxpor teerd, verneemt het „Hbld.", dat de aan koop der producten en de verdere regeling is opgedragen aan dr. Ir. M. D. Dijt te Haarlem. Deze verklaarde, dat het niet de be doeling is uit de voorraden te putten, die Nederland zelf noodig heeft en die het voor zijn export behoeft; er zal alleen gekocht worden uit het over schot. Deze bijzondere aankoopen zullen geen invloed hebben op de voorraden, die wij volgens het Handelsverdrag naar Duitschland kunnen exporteeren. De regeling van de inkoopen geschiedt door een Centraal Inkoopbureau, dat te Haarlem gevestigd wordt en dat in ver binding zal staan met inkoopbureaux in de provincies. Er zijn bereids 30.000 varkens gekocht, eenige millioenen kg. spek cn een groot quantum aardappelmeel. Wat verder zal worden gedaan, moet nog worden nagegaan, omdat in de eerste plaats gekocht moet worden, wat Duitschland het best gebruiken kan; en in de tweede plaats mag er geen sprake zijn van opdrijving der prijzen in ons land. Zoodra de prijzen door onze aankoopen omhoog gaan verklaarde de heer Dijt trekken wij ons terug. De aankoopen zijn voorloopig beperkt tot de twee komende maanden. Dit zijn de ongunstigste maanden voor den aankoop van land- en tuinbouwproducten; maar het zijn ook de ongunstigste maanden voor Duitschland. Wat het totale bedrag zal zijn, waarvoor in die maanden inkoopen worden gedaan, valt nog niet te zeggen. Het is mogelijk, dat een bedrag van f. 10 millioen bena derd, misschien overschreden wordt, het kan er ook beneden blijven. De Centrale te Haarlem expedleert de producten naar daarvoor aangewezen cen trales in Duitschland en deze zorgen voor het verdere vervoer. Hoe de distributie geschieden zal en waar, is natuurlijk een zaak, die aan de Dultsche regeering moet worden overge laten. In het voorjaar zal moeten worden af gewacht, wat verder gedaan kan worden en wat werd bereikt. Want er kan heel veel uit dit plan voortkomen. In elk geval is de verwachting, dat in be langrijke mate in het te kort in Duitsch land gedurende deze moeilijkste maanden, voor het grootste deel kan worden voorzien, Ten slotte was er nog een vraag, die het blad meende ook in dit verband den heer Dijt te moeten stellen. Er worden ten op zichte van het plan van den heer Deterding namen genoemd, o.a. die van dr. Dijt zelf en van Ir. B. Wlgersma. die ook voorkomen in de vermelding van het bestuur der on langs opgerichte Stichting „De Waag". Wat heeft de heer Deterding te maken met „De Waag" en wat doet „De Waag" ten aanzien van het plan-Deterding? Dezelfde gedachte aldus den heer Dijt die den heer Deterding heeft geleld tot het plan, dat nu wordt uitgevoerd, heeft ook geleld tot oprichting van de stichting. Ook daarin heeft de heer Deterding inder daad deel. En het bureau van de Centrale Inkoop voor de export-producten, is ook het bureau van „De Waag". In het bestuur zitten nog prof. J. Hessing te 's-Gravenhage, mr. J. A. P. C. ten Bok- kel, te Haarlem en de heer A. Karseboom, te Aerdenhout, De stichting zal met 15 Januari bij Joh. Enschedé en Zonen, een tijdschrift „De Waag" uitgeven, dat zich voornamelijk, doch niet uitsluitend, op een economisch terrein zal bewegen. L M. de functie van chef bij den vlleg- dienst ging vervullen op 1 October 1936, bleef van de oudste officieren-vliegers al leen de heer Van Heyst nog aan het vlieg kamp Soesterberg verbonden, waar hij dan thans ook den rang bekleed van lui- *nant kolonel-vlieger ln algemeenen dienst. In die afgeloopen 25 Jaar is er veel, zeer v: cl op het vliegveld Soesterberg veran derd. De organisatie is veel omvangrijker geworden en de beslommeringen van hen, die een leidende functie bekleeden, en voor wien een grondige practlsche vliegkennis een eerste verelschte is, zijn veel talrijker. Overste van Heyst beheerscht de vliegerij ln al haar geledingen. Hij is in Soesterberg de juiste man op de Juiste plaats. Tijdens zijn instructeursschap wisten onder zijn deskundige leiding vele vliegers binnen zeer korten tijd hun vliegbrevet te behalen. Overste van Heyst is een streng, doch humaan chef die om- zijn eenvoud en be scheidenheid zoowel bij zijn meerderen en zijn minderen, als bij de geheele Soester- bergsche bevolking zeer gezien is. Wanneer aan den wensch van luitenant kolonel Van Heyst gevolg werd gegeven, zou dit jubileum geheel ongemerkt voor bijgaan, maar zijn talrijke vrienden, leer lingen en oud-leerlingen zijn een geheel andere meening toegedaan. Het zal hem dan op 31 December a.s. zeker niet aan belangstelling ontbreken. Omwenteling in auto-bouw Henri Ford heeft zich verzekerd van een nieuw patent. De Handelsblad-Timesdienst meldt uit New-York: Gisteren heeft de automobielmagnaat Henry Ford zich verzekerd van een nieuw patent, als gevolg waarvan de andere auto fabrikanten het nieuwe jaar met eenige bezorgdheid tegemoet zien. Men verwacht nl., dat het nieuwe patent een radicale ver andering teweeg zal brengen in den bouw van auto's. Indien het nieuwe model op neemt, zouden alle bestaande fabrieken geheel herzien moeten worden. Het nieuwe patent voorziet ln een auto met den motor in de lengte, ongeveer boven de achteras geplaatst. De geheele schakellnstallatle is in een motoronderdeel ondergebracht. Ofschoon het patent alleen dat onder deel betreft en men gelooft, dat de motor verder van dezelfde soort is, als die tegen woordig in gebruik zijn, verwacht men dat de carrosserie eindelijk gebouwd zal kun nen worden in den „druppel"-vorm, waar over den laatsten tijd zooveel gesproken is, maar waartoe men in de practijk niet kan komen. De voorkant van de auto zou dan den vorm hebben van den onderkant van een druppel en de lijnen van de auto zouden scherp convergeeren naar achteren. De chauffeur zit ln het midden vooraan ln de auto met een vrij uitzicht, daar de ra diator geheel komt te vervallen. Gezegd wordt, dat de motor voor de in zittenden van de auto geruischloozer zou loopen en dat hij economischer zal func- tioneeren. De ambtenaren aan het patentbureau zijn meer dan achttien maanden bezig ge weest met hun onderzoek, om na te gaan of de uitvinding van Ford wel werkelijk nieuw was In Mei 1935 werd het verzoek voor het patent ingediend en het zou gaan om een „experiment". DE WERKLOOSHEID. In de week van 7 tot en met 12 December. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 7 t/m. 12 December het aantal leden van in gevolge het werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenlgingen bedroeg 531.700 (waarvan 74.200 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg In de week van 7 t/m. 12 December 1936 31,7 pCt. In de overeenkomstige verslagweek van 1935: 34,0 pCt. In de overeenkomstige verslagweek van 1934: 30,4 pCt. Laat men de landarbeiders buiten be schouwing (evenais zulks ln de maanden Mei t/m. November geschiedt wegens ge brek aan gegevens) dan blijkt, dat de werkloosheid onder de overige verzekerden bedroeg: In de week van 7 t/m. 12 December 1936 31,6 pCt. In de vorige verslagweek (23 t/m. 30 November 1936) 29,5 pCt. In de overeenkomstige verslagweek van 1935: 34,2 pCt. In de overeenkomstige verslagweek van 1934: 30,6 pCt. Bi) 1059 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 12 December 1936 ln totaal 457.184 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 433.346 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 441.143 werkloos, onder wie 422.424 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun- verleenlng waren einde October 44.333 ar beiders geplaatst bij een werkverschaffing. Neemt men in aanmerking, dat dezen zijn begrepen in de ruim 441.000 werkloozen, dan volgt daaruit, dat rond 397.000 van dezen in het geheel geen arbeid kunnen verrichten. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen eind September 1936 deel: cursus sen 14.445 personen, onder wie 904 vrou wen, werkobjecten 1691 personen, centrale werkplaatsen 1796 personen, kampen voor jeugdige werkloozen, 1565 personen onder wie 100 vrouwen. RIJKSTOEZICHT OP K.L.M.- VLIEGTUIGEN. Een gewone, doch noodzakelijke revisie. Naar aanleiding van bij de betrokken regeeringsinstanties binnengekomen vra gen omtrent de luchtwaardigheid van K.L.M.-vllegtuigen, wordt ons van officieele zijde het volgende medegedeeld: Bij een der gebruikelijke inspecties van de K.L.M.-vllegtuigen is herstelling van de motor-ophanging van het vliegtuig type F 36 noodig gebleken. Aangezten deze op hanging bij het type F 22 van soortgelijke constructie is, werd het wenschelljk geoor deeld, ook de vliegtuigen van dit type in het bijzonder op dit punt aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. Op grond van het bepaalde in art. 92 van de Regeling Toezicht Luchtvaart heeft de Rijksluchtvaartdienst de bewijzen van luchtwaardigheid voor de beide vliegtui gen van dit type geschorscht, aangezien er in den zin der desbetreffende bepalingen van de bovengenoemde regeling twijfel was gerezen aangaande de luchtwaardig heid. De genomen maatregelen berusten bijge volg op de duidelijk sprekende bepalingen van de R.T1., zijn dus in geen enkel op zicht van verontrustend karakter en dragen evenmin een aanwijzing ln zich van een minder goed functioneeren van den tech- nischen dienst van de K.L.M. HEDEN. Stadszaal: Feestavond L.C.O.V- 8 u. n.m. Woensdag. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara)Spr. de heer Schoonderbeek van Lunteren. 71/, uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal (tot 10 Januari)Tentoonstel ling schilderwerk Toon Kelder, 104 uur. 's Zondags 14 uur. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „Gelukskinderen". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Van voorm. 11 uur tot 5 uur nam. dage lijks Cineac-voorstellingen. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Het witte paard". Woensdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur n.m. Filmac dagelijks v. 126 u. n.m. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam, „Leve de Jantjes". Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „The Singing Kid", lederen middag 2.30 u. Zondag v.af 2 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam. „Modern Times". Zondagnam. 47 en 811 uur. Dage lijks matinée 2'/: uur. nam. Nova-Bioscoop (Katwijk a. Zee): „De laatste voorpost", 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot vjn. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Dec. a s. tot en met Vrijdag 1 Jan. '37 (Nieuw jaarsdag) waargenomen door: apotheek M. Boekwijt, Vlschmarkt 4, Lelden telef. 552. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. a.s. nemen waar de apotheken: G. F. Reyst, Steenstr. 35, telef, 136 en A, J. Donk, Doezastr. 31, telefoon 1313, KOFFIE BLIJFT CRISIS PRODUCT. De uitvoering van art. 37 Landbouw- crisiswet. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot uitvoering van'art. 37 der Land- bouwcrislswet ten aanzien van eenige fce- ninklijke besluiten, zegt de minister, dat hij de door sommige leden geuite meening, dat de landbouw-crisiswet alleen dan voor steunverleening aan Indische voortbren- selen gebruikt mag worden, wanneer het producten betreft, die gelijk of gelijksoor tig zijn aan Nederlandsche producten als b.v. suiker, niet kan onderschrijven, Ar tikel 3, lid 1, onder g. biedt geenerlei grondslag voor een zoodanige beperkte toe passing, zooals door andere leden te recht wordt opgemerkt. Aan de vraag, of het nog noodig is in ae landbouw-crisiswet koffie onder de cri sisproducten op te hemen, heeft de minis ter ernstige aandacht gewijd. Hij moge echter als zijn meening te kennen geven, dat handhaving van de aanwijzing van koffie als crisisproduct op dit oogenblik nog noodzakelijk geacht moet worden. Immers hoewel inderdaad de invoerheffing op koffie op 3 Nov. J.l. bulten werking is gesteld, dient nog voor de besteding van de daaruit voortgevloeide baten een be schikking te worden getroffen. Deze be schikking zal gebaseerd zijn op artikel 3, lid 1, onder g, der landbouw-crisiswet 1933 FILMS VAN PRINS BERNHARD. Morgenavond worden zij vertoond. Tijdens feestelijkheden en huldebetoo- gingen heeft men Prins Bernhard herhaal delijk filmopnamen zien maken. Hetgeen Z.D.H. tot nu toe heeft gefilmd, zal mor gen ln het Odeon-Theater te 's Graven- hage worden vertoond in een speciale voorstelling, waartoe HM. de Koningin een aantal gasten heeft uitgenoodigd. Het geldt hier, naar vanzelf spreekt, een be sloten voorstelling. Hbld. VERBINDEND-VERKLARING OVEREEN KOMST BAKKERIJ-BEDRIJF. Naar wij van bevoegde zijde vernemen bestaat bli den minister van Handel. Nij verheid en Scheepvaart, ln overeenstem ming met den ministerraad bezwaar om de ondernemersovereenkomsten voor het bakkerü-bedrilf te Rotterdam en Amster dam. welke mlnimumprils-regelingen in houden. verbindend te verklaren. Wel heeft de mister de overtuiging verkregen dat de verhoudingen ln dit bedrijf veel te wen- schen overlaten en dringend verbetering behoeven. Vandaar, dat in voorbereiding zijn maatregelen, die de onbeperkte vesti- 'g van nieuwe bakkersnatrccr.s aar- han den leggen. Vertrouwd wordt dat hierdoor geleide'lik •'e gewenschte verbetering zal worden ver azen. Nadere mededeelingen omtrent een en ander zijn spoedig te verwachten. 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6