STADSNIEUWS De verbreeding van de Haagbrug A A M DINSDAG 29 DECEMBER 1936 No. 23546 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFKIEELE KENNISGEVING 77sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Drooggelegd gedeelte van het Rijn- en Schiekanaal weer volgeloopen. .Tengevolge van het springen van een waterleidingbuis Plechtig afscheid van Priestermissionarissen. Welke vorstelijke gasten naar Den Haag komen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. 15 2 3 BRECHCOKES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 8.80 per 3 mud.) De bewoners van den Haagwes en de Rijn- en Schiekade. die zoo langzamerhand reeds gewend waren aan den aanblik van 'n drooggemalen deel van 't Rijn- en Schie kanaal in de directe nabijheid van de Haagbrug. zagen vanmorgen tot hun groote verwondering, dat het water weer tot ziin vroeger niveau was gestegen waardoor de heipalen niet langer in het slik lagen, doch weer lustig rond dobberden. Deze „springvloed" blijkt te wijten te zijn aan het bezwijken van een hoofdbuis van de drinkwaterleiding, in het begin van de Riin- en Schiekade, juist op de plaats, waar de houten damwand den walkant bereikt. Door het uitstroomende drinkwater spoelde op deze plaats de aarde weg. waardoor het wegdek als het ware werd ondermijnd en een ruimte ontstond, waardoor het water uit de Rijn- en Schiekade in het reeds drooggemalen gedeelte kon loopen. Toen het personeel van de aanneemster de firma H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn en Zn. alhier, zulks gisteravond omstreeks 7 uur bemerkte, was de toestand even critiek. Immers de watermassa oefende op de bedreigde plaats van den damwand een geweldigen druk uit, zoodat het te vreezen was, dat deze het niet lang zou kunnen houden. Bovendien stond op den wal juist boven de plek. waar het lek was ontstaan, een zware heistelling met kar, die. daar de grond, hoe langer Nog heden vertrekken zij naar Nieuw-Gruinea. In de Hartebrugkerk. Weer kondigde het gebeier der klokken vanmorgen een bijzondere gebeurtenis aan in de oude Paterskerk aan de Haarlemmer straat. Voor de tweede maal in dit jaar trilden de orgeltonen vanuit deze kerk door de aether, ditmaal niet om een jubileum te vieren, maar om plechtig afscheid te ne men van een zestal Fransiscaansche mis sionarissen. Een afscheid niet alleen van deze parochie of deze stad, een afscheid echter van hun vaderland waar overal, dank zij de uitzending der K.R.O. met deze plechtigheid werd meegeleefd. De namen der Fransiscaansche missiona rissen, die naar Nieuw-Guinea zullen ver-, trekken zijn: Pater Dr. Saturnus van Egmond geb. te Leimuiden, overste der nieuwe missie in Nieuw Guinea. Pater Nerius Louter, vroeger Gardiaan te nieuwe Niedorp. Verder de in dit jaar priestergewijde paters Zeno Moors, Fulco Vugts, Philippus Tetteroo en broeder Sebastianus Rijnierse. Te halftien werd door pater S. van Egmond, geassisteerd door zijn medemis sionarissen een plechtige H. Mis opgedra gen. De organist de heer S. Thulen speelde voor de H. Mis het Allegro moderato uit de tweede sonate van Alex Guilmant. Uit het graduale werd afwisselend door koor en geloovigen de liturgische Mis gezongen evenals de gebruikelijke gezangen bij het afscheid van Missionarissen uit het rituale der Minderbroeders. Na het offertorium zong het meerstemmig mannenkoor „Prière a Notre-Dame" van L. Boëlmann, terwijl na de H. Mis Introduction Choral en Menuet Gotique van denzelfden componist werd uitgevoerd. Op het priesterkoor hadden tul van geestelijken plaats genomen. Uit de predicatie, welke door ongesteldheid niet door Pastoor Vijverberg, maar door Pater Gijsen werd gehouden, citeeren we het vol gende: „Ik ben gekomen, opdat zij het leven zouden hebben'' zoo luidde de tekst dezer hoe meer naar de erachtzijde afvloeide en het wegdek reeds scheuren begon te vertoonen, dreigde om tc vallen. Een der omwonenden, wiens kinderen reeds te bed lagen, kreeg van den aan nemer zelfs den raad om de kleinen te wekken en naar beneden te halen. Men slaagde er evenwel met inspanning van alle krachten in om de heistelling- en kar te verplaatsen, terwiil men door het storten van een groote hoeveelheid Duin poogde den druk op den wal en den damwand te doen verminderen. Deze pogingen hadden ln zooverre succes, dat de damwand geheel intact bleef en het proces zich gele'deliik voltrok. Er is echter een groot gat ontstaan tus- schen den damwand en den wal zoodat de aannemers wel verplicht zullen ziin een nieuw stuk damwand te slaan. De schade wordt door hen geschat op ongeveer f. 1000. In verband met het verzakkingsgevaar werd voorbii de bedreigde Dlek geen rii- verkeer toegelaten, terwijl een ijzeren lan taarnpaal die dreigde om te vallen, stevig werd geschoord. De bewoners van de Rijn- en Schiekade waren door het defect gisteravond van drinkwater verstoken. Het staat nog niet vast wie voor de ont stane schade aansprakelijk zal wórden ge steld. De aannemers, die ons de bovenstaande lezing van het geval gaven hebben ln af wachting van de beslissing het werk op deze plaats stilgelegd. De directie van de N.V. Leidsche Duin- watermaatschappii verstrekte ons heden morgen het volgende communiqué, dat een andere volgorde van de feiten vermeldt: „Gisteravond is de grond achter den damwand van den out voor den brugbouw bij den Haagweg zijdelings wegee'.oopen. waardoor een groot gedeelte van den weg meegesleurd werd. Het gevolg hiervan was. dat ook de waterleidingbuis brak Het werk van den aannemer zal hierdoor ernstig ge stagneerd worden. Door het personeel van de Waterleiding is nog denzelfden nacht een Drovisorische aansluiting gemaakt, waardoor de achterliggende volkrijke buurt van water kon worden voorzien. In den Iood dezer week zal de definitieve reoaratie van de buis plaats hebben zoodat niemand eenigen last zal ondervinden". afscheidspredikatie. Priesters met rijke ervaring, uitgebreide wetenschap en een rijk besteed kloosterleven, aldus spr., gaan hun reeds bejaarde ouders verlaten. Pries ters die dit jaar de H. Priesterwijding ont vingen en wiens lippen nog vochtig zijn van de eerste dronk van het Goddelijk bloed U gaat van ons scheiden en bij deze plechtigheid zullen wij elkander den vre desgroet geven. We weten dat om dezen vrede Jezus Christus werd geboren in een kribbe en stierf aan het kruis. Deze vrede is zoo diep en zoo innig, dat Jezus toen Hij bij het laatste avondmaal afscheid van Zijn apostelen nam sprak: „Mijn vrede schenk ik U, mijn vrede geef ik U. niet zooals de wereld U dien schenkt", dien vrede geef ik U". Hoe zal Christus leven in de zielen van de priesters en de missionarissen, die Zijn toon zullen overnemen. Jezus Christus is het Licht van de wereld en Licht der volkeren, maar zijn ook deze mannen niet het licht van de wereld en het licht der volkeren als zij in verre landen het Gods geloof zullen prediken. Ook zij zullen goe de herders zijn, als zij zich begeven in de ongerepte natuur van Nieuw Guinea. Wan neer de kerkdeuren open zullen gaan. dan zullen onze harten vervuld zijn van jube lende vreugde en wij zullen dat lied zingen, dat lied vol triomf, vol heerlijkheid „Magni ficat anima mea domino". Als zij zullen komen in de ruige bosschen van Halma- heira dan zullen duivelen vallen, en God zal de zielen omhelzen. Daarom juichen wij en danken wij „Magnificat" omdat uit ons midden mannen werden gekozen, om Chris tus' verlossingswerk voort te zetten. „Mag nificat" omdat onze broeders werden uit gekozen om mede te helpen aan de volein ding der verlossing. Op dit uur van af scheid wil ik U toeroepen: „De Heer geve U Zijn vrede en Zijn volharding". Na de H. Mis sprak Pater Honoratius Caminade de vertrekkende missionarissen toe: „Welk een bijzonder voorrecht schenkt God ons, aldus spr., omdat we zulk een afscheid mogen meemaken. Dierbare mis sionarissen en confrators laat mij, alvorens de missiekruisen uit te reiken een kort woord spreken van gelukwensch en bemoe diging Het mag tegenstrijdig klinken op een afscheidsmorgen een gelukwensch uit te spreken, toch moeten wij dat. Al ligt er in dit heengaan iets van sterven, al wor den de banden met Uw ouderhuis en vader land gebroken, toch zijn wij allen ver heugd, zelfs Uw ouders. Wat ik op Uw pro- Naar wij vernemen, zullen de volgende vorstelijke gasten bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard aanwezig zijn: Prinses Armgard van Lippe Biesterfeld, Hertog en Hertogin Adolf Friedrich van Mecklen burg, Prins Ernst Aschwin van LippeBiesterfeld, de Vorst en Vorstin van Lippe, Prins Armin van Lippe, Prinses douairière Frederik van Sach- sen-Meiningen, geboren Prin ses van Lippe, Prinses Alice van Groot-Britannië, de Graaf van v Athlone, Prins George van Groot-Britannië (Hertog van Kent), Lady May Abel Smith, Major Abel Smith, de Erfgroothertog van Mecklen burg, de Groothertog en Groot hertogin van Mecklenburg, de Groothertogin van Oldenburg, de Erfgroothertog en Erfgroot- hertogin van Oldenburg, Her togin Eilika van Oldenburg, de Vorst van Waldeck, de Vorstin van ErbachSchÖn- berg, de Vorst en Vorstin van BentheimSteinfurt, Prinses Sophie van Sachsen Weimar- Eisenach, Prins en Prinses Julius zur Lippe, Prins Ernst August zur Lippe, Prinses Carola zur Lippe, de Vorst van Wied, Graaf Rabe Oeynhau- senSierstorpff en gravin Rabe Oeynhausen. (Men zie verder pag. 2 van dit Blad). fesiedag reeds heb gezegd, kan ik U thans nog meer toeroepen: „Gij hebt U zelf niet uitgekozen, God heeft U hiertoe geroepen", en daarom een gelukwensch op dezen dag. God vraagt U heden: „Mijn dierbare Fran- siscuszonen. bemint gij Mij meer dan den wereld, meer dan alle wereldsche gemak ken en comfort, meer dan Uw ouders zelfs. Dan antwoordt Gij: „Heer. Gij weet alles. Gij weet ook, dat ik U boven alles bemin". Gaat en predik daar de leer van Christus, maar ga vooral als goede Fransiscuszonen en predik daar ook de leer van den echten Franslscaanschen geest. Na deze toespraak werd door allen knie lend het „Veni Creator" gezongen, vervol gens werden de zendbrieven van Fr. Leo- nardus Maria Dello. Generaal der Minder broeders. voorgelezen, waarna Pater Hono ratius Caminada overging tot het uitrei ken der missiekruisen met het gebruikelijk plechtig ceremonieel. Nadat de groet aan Maria en Fransiscus gezongen en het reis- gebed gezamenlijk gebeden was, werd de zegen met het Allerheiligste gegeven. Waar na de Missionarissen onder het zingen van het Magnificat en het jubelend gebeier der klokken de kerk verlieten om vandaag nog naar hun nieuw arbeidsveld te vertrekken. NED. TREKKERSBOND. De Nederlandsche Trekkersbond (afd. Leiden) organiseerde voor leden, dona teurs)-trices) en genoodigden een Kerst avond in het stationsgebouwtje aan den Heerensingel. In het feestelijk versierde zaaltje, dat bijna geheel bezet was. heerschte al spoedig de juiste stemming. Na de opening door den voorzitter, die een beknopte uiteenzetting gaf van doel en werkwijze van den N.T.B. werd een af wisselend programma vlot afgewerkt, dat zeer in den smaak viel. Ook de versnape ringen droegen ertoe bij om de gezellige sfeer te verhoogen. De N.T.B.die zich in een steeds groei ende belangstelling mag verheugen, ook al door het propageeren der Jeugdherberg gedachte en het organiseeren van een volksdanscursus, kan op een zeer geslaag den avond terugzien. KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Tibor de Machula (cello). Onze stadgenoot, de heer J. J. M. Bruschke slaagde te Den Haag voor het examen boekhouden M. O. Tibor de Machula. Een nieuwe naam aan het firmament der instrumentale sterren, een naam, die evenwel binnen kort de reputatie zal hebben van b.v. een Casals of Gerard Hekking. al is het ka rakter van dezen cellist weer totaal anders ingesteld. Deze eerst 24-jarige Hongaar, die, naar wij vernamen reeds tijdens den oorlog als kind in ons land vertoefde hoevele Hongaarsche en Oostenrijksche kinderen deelden toen zijn lot! en later in Buda pest en Amerika studeerde, beschikt over een technische en geestelijke rijpheid, die een véél ouderen leeftijd doen veronder, stellen Haast van het eerste oogenblik af a.an onderkent men in hem den meester op zijn instrument. Er zijn vele cellisten, die een technische vaardigheid bezitten, maar slechts enkelen met zulk een gedurfde, voortvarende en besliste stokvosrmg en feillooze linkerhandtechniek als Tibor de Machula. Hierdoor ontstaat een schier oneindig gedifferentieerde klank uit zijn prachtige cello (een Carlo Bergonzi). Daarbij heeft het fèit, dat hij reeds op 12-jarigen leeftijd met de Budapester Phil- harmonie optrad en op hem dus den na- deeligen invloed van 't „wonderkind-zijn" had kunnen uitoefenen, niet belemmerend op zijn muzikale ontwikkeling ingewerkt; zijn visie op de composities ls doorwrocht, geeft blijk van een sterk-persoonlijk ka rakter. Zijn spel is zóó gezond en krachtig, daarbij tevens beheerscht sensitief, dat wij er met voortdurend stijgende belangstel ling naar geluisterd hebben. Plastisch op- bouwingsvermogen, poëtisch-verfijnde de tail-leering en een voortreffelijk stilistisch begrip o.a blijkend uit de vertolking der toegift, de Sarabande uit de C-dur suite voor solo-violoncel van Bach maakten een waarlijk grootschen indruk. De Machula bezit alle eigenschappen die ons van een begenadigd kunstenaar kun nen getuigen. Daarmee zou eigenlijk alles gezegd zijn, ware 't niet, dat een enkel woord gewijd moet worden aan 't pro gramma. Hierin kwamen meerdere con cessies aan de uiteenloopende smaak van het auditorium voor. Want noch de donker- getinte, sombere „Melanconia" van Sibe lius. noch de met verbluffend gemak ge speelde. doch wel wat overbekende „Varia tions Symphoniques" van Boëlmann, zijn in muzikaal opzicht gelijkwaardig aan de Sonate in A-dur (op. 69) van Beethoven en die van Debussy. Leek het aanvankelijk alsof de cellist in Beethoven nog niet vol komen gedisponeerd was en zekere ,Hem- mungen" had te overwinnen, al spoedig begon hij zich geheel vrij te voelen en stonden zijn interpretaties op de magistrale hoogte, die hij den verderen avond wist te handhaven. Het samengaan met den voortreffelijken v. d. Pas aan wien op dezen avond de zwaarste eischen werden gesteld was per fect. Vooral in Debussy ontwikkelden zij een zeldzame afgewogenheid. In het z.g. „kleingoed" na de pauze, een allerbekoorlijkste Nocturne con sordino van den Amerikaan Abram Chasins en twee effectvolle composities van Popper „Spaansch Carnaval" en de „Fantasie op een Russisch thema" speelde de Machula zijn hoogste technische troeven uit. Alle denkbare „kunststukjes" dubbelgrepen, flageoletten enz. werden feilloos gepro duceerd en nergens met uiterlijk effect bejag. 't Is een wonderbaarlijk geluk zulke gaven te bezitten als deze jeugdige Kon- gaar, doch 't is een even wonderbaarlijk geluk naar zijn prestaties te mogen luis teren! Het heia,ats niet overtalrijke publiek heeft beide artijsten op de hartelijkste wijze toe gejuicht. BINNENLAND. Het programma der huwelijksplechtigheid op 7 Januari. (Ie Blad). Algemeene vergadering R.-K. Werklieden verbond; rede van den heer A. C. de Bruyn (3de Blad). De plannen van Sir Henri Deterding in zake aankoop van vee- en landbouw producten (2de Blad). Verhooging benzineprijs met een halven» cent per liter (Binnenland, 2de Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der pensioenwet; terugwerkende kracht tot 1 Juli 1922 (Binnenland, 2de Blad). Nieuw wereldrecord van Rie Mastenbroek op de 400 M. rugslag (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Postvliegtuig in Californië verongelukt; de 12 inzittenden gedood (Buitenl. Gem., 3de Blad). Gasontploffing in Varese (Italië)7 dooden (Buitenl. Gem., 3de Blad). Munitiefabriek te Hamburg met Ameri- kaanschen steun? (Buitenl. Gemengd, lste Blad). Begrootingsrede van den Franschen mi nister van Financiën Vincent Auriol. (Buitenland, lste Blad). Maarschalk Tsjang Kai Sjek hervat zijn werkzaamheden; zijn verzoek om ont slag niet ingewilligd. Militaire operaties worden gestaakt. (Laatste Ber., Ie BI). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. veor centrale verwarming. NOORDEINDE 34 4304 (Ingez. Med.) Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het Gemeentelijk Badhuis in de Van der Werffstraat op Donderdag 31 December a.s. geopend zal zijn tot des n.m. 4 uur. 4334 J. SPLINTER Gzn„ Weth. Lo.-Burgemeester. J. A. VAN DER STOK, Lo.-Secretaris. LEGER DES HEILS. De Kerstuitdeeling. Het Leger des Heils (Stichting William Booth) hield gisteravond de welbekende kerstuitdeeling voor de armen. Om halfzes vulde de zaal zich voor de eerste keer geheel met hen, die in aan merking waren gekomen voor een kerst- gave. In deze bijeenkomst werd een kort woord gesproken door den plaatselijken leider van het Leger des Heils, den heer Buwalda en na gezamenlijk een lied ge zongen te hebben, werd aan de uitdeeling begonnen. Met welk een vreugde werden de pakken, welke van het allernoodigste waren voorzien, ontvangen. Om zeven uur werd voor de tweede keer de zaal geheel gevuld voor een tweede uitdeeling. In het geheel werden 400 pakken uitgedeeld, dat is bijna 60 meer dan velleden jaar. Er is dus alle reden om dankbaar te zijn Een dag tc voren had men reeds een kerst- leest georganiseerd voor de „pindaman nen" van deze stad. Allen waren gekomen en allen genoten volop van het feest. Te vens werd aan allen een kleedingstuk uit gereikt. Nu rest nog het Zondagsschool-feest met 200 kinderen en dan is de kerstdrukte van dit jaar voorbij. Het behoeft geen betoog dat de leiding zeer dankbaar is voor de hulp. welke de burgerij haar op zulk een prachtige wijze heeft geboden. De 'opbrengst van de Kerstpotten be droeg op den tweeden dag f. 80.09 en op den derden dag f. 61.24.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1