Uit Omstreken LEID5CH DAGRIAD - Derde Blad Dinsdag 29 December 1936 NAGEKOMEN BERICHTEN Katwijk aan Zee. YISSCHERIJ-BERICHTEN Officieele (risispubllcatie STADSNIEUWS. Huldebetooging aan de Koningin en het prinselijk paar. UIT DE RIJNSTREEK NOTARIS-BENOEMING. In de vacature, ontstaan door het over lijden van notaris M. G. Bon is bij Kon, besluit benoemd de heer J. Fuhrl Sneth- lage, thans candidaat-notaris te Naarden. KERSTGAVE AAN CHR. WERKLOOZEN. Vanwege het Chr. comité voor Werkloo- zenzorg, is aan niet minder dan 519 werk- ioozen een Kerstgave verstrekt. Deze gave bestond uit levensmiddelen en vooral de vaders van groote gezinnen gingen rijk be laden huiswaarts. Het Comité brengt har telijk dank aan al degenen, die het moge lijk gemaakt hebben op deze royale wijze de Christelijke barmhartigheid te beoefe nen. BINNENLAND. Défilé langs de in Den Haag opgestelde vereenigingen. Het druilerige, mistige weer van de zen somberen winterdag heeft niet kunnen beletten, dat duizenden en nog eens duizenden te De Haag langs den weg geschaard stonden, waarlangs de Koninklijke stoet hedenmiddag zou rij den om de hulde te aanvaarden, welke door de ongeveer 38.000 leden van de bij het comité aangesloten vereenigin gen aan onze landsvrouwe en het prin selijk paar zou worden gebracht. Reeds bij het paleis in 't Noordeinde was het lang voor het uur waarop de stoet zou vertrekken 'n enorme drukte. Precies om twee uur verschenen prinses Juliana en prins Bernhard op het bordes. De prinses droeg een beige bontmantel, waarop een groote roode roos prijkte en een coquet rood hoedje. Prins Bernhard was gekleed in een donkere overjas met een witte bloem In het knoopsgat, een witte zijden foulard om den hals en had een hoogen hoed op. Zij stapten in de blauwe caleche. welke a la deaumont bespannen was. In de vol gende caleche, eveneens a la deaumont be spannen. nam H.M. de Koningin plaats, die gekleed was in een donkergrijzen bont mantel. Naast haar was prins Aschwin ge zeten. Aan den kop van den stoet reden achter den hoofdcommissaris van politie, cenige leden van het Haagsche comité. Burgemeester de Monchy was door ambts bezigheden verhinderd mee te lijden. Na het comité volgde een hofrijtuig, terwijl de caleches van het prinselijk paar en van dé Koningin nog door twee hofrljtuigen ge volgd werden. Lulde toegejuicht door het publiek reed de kleurige stoet langzaaam langs de vaandels van de opgestelde ver eenigingen. WEGENCONGRES. De heden in den Dierentuin te Den Haag gehouden vergadering van de vereenlging „Het Nederlandsch Wegencongres", heeft in de plaats van de vier bestuursleden, die periodiek aftraden en niet herkiesbeer wa ren, gekozen mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. commissaris der Koningin in Drenthe, den gep. gen. majoor van de genie van het Ned. Ind. leger L. C. van de Kasteele. oud-voorzitter van de Indische leger vereeniglng, mr. A. Jonker, directeur van de vereeniging van Nederlandsche ge meenten, en mr. J. Lindhorst Homan. bur gemeester van Vledder. UIT NED. OOST-IND1Ë. WIJZIGING MILITAIR PENSIOEN REGLEMENT. BATAVIA. 29 Dec. (Aneta). Bij den Volksraad is een ontwerp-ordonnantie ingediend tot wijziging van de militaire pensioen-reglementen in dien zin dat offi cieren en onderluitenants van Januari as. vijf procent in plaats van zes procent van hun salaris storten ten behoeve van het weduwen- en weezen-fonds en twee pro cent in plaats van een procent als bijdrage voor eigen pensioen Hierdoor zijn deze percentages in over eenstemming gebracht met die welke gel den voor burgerlijke landsdienaren en overige militairen in Ned.-Indië. BUITENLAND VROUWELIJKE ARTS KOOPT EEN EILAND. De vrouwelijke arts dr. Dorothee Sharpe heeft voor 1200 pond sterling een verlaten eiland aan de Iersche kust voor Donegal gekocht, om daar haar zomervacantles door te brengen Het eiland heeft een opper vlakte van 5 hectare. DE VERKEERSONGELUKKEN IN AMERIKA. In aansluiting op ons bericht van gis teren zij gemeld, dat inmiddels 780 perso nen in Amerika om het leven zijn gekomen tengevolge van verkeersongelukken gedu rende de Kerstdagen. Het aantal slacht offers van auto-ongelukken bedraagt 600. GROOTE BRAND IN JAPAN. De havenstad Hoschiro in het noord westen van Japan is door een feilen brand geteisterd. 150 huizen werden door 't vuur vernield. Het blusschlngswerk werd be moeilijkt door den hevigen storm. In de laatste 35 laar is dit de tiende groote brand welke Hoschiro teistert. FRANSCHE LEENING AAN POLEN. De Fransche Kamer heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp tot verstrekking van een leening aan Polen goedgekeurd. Er waren 590 Kamerleden aanwezig. KATWIJK AAN ZEE. Officieele opening van den Oranje-Bazar. Gisteravond had de opening plaats van den Oranje-Bazar in de Ambachts-Teeken- school in de Voorstraat ten bate van de Oranjevereeniging. Men wil trachten gei nen bijeen te krijgen voor een vaandel en voor de uitvoering van de feestplannen in de eerste week van Januari. De zalen van de school waren feeste lijk versierd met vlaggedoek dennegroen, guirlandes enz. Woorden van lof en dank komen toe aan de dames, die onder leiding van mevr. Wol- dringh v. d. HoopAndré de la Porte, dat alles in orde gebracht hebben. Ook de ge meentebedrijven en de gemeentewerken hebben krachtig medegewerkt. De jongens van de Teekenschool hebben eveneens het hunne gedaan. De firma H. P. Bloot en Co verzorgde de muziek-installatie, ter- wl)l de heer Paxlevliet het timmerwerk in orde bracht. Tegen achten liep het al druk. We merk ten op den gurgemeester, mr. W. J. Wol- dringh v. d Hoop. die het openingswoord zou spreken; wethouder J. Dubbeldam; den gemeente-secretaris, den heer D. C. O. Boekhoven; den directeur der gemeente werken ir. J. H. de Bruyn; den inspecteur van politie mr. R. Warmoltz; den voor zitter van de Oranjevereeniging. de heer J. Volbeda met bestuursleden; mevr. Wol- dringh v. d. Hoop met de dames van het comité en vele anderen. De burgemeester zelde in zijn officieel openingswoord, dat velen het misschien een vreemde gedachte zullen gevonden hebben om een bazar te houden voor de Oranjevereeniging. Men wilde de burgerij niet meer lastig vallen met een collecte en daarom kwam het plan om een bazar te organiseeren. GD kunt u hier 'n idee vor men, aldus spr.. van de groote Oranje liefde der dames. Hoe hebben zij weten te werken ln deze korte dagen. Deze bazar moest een succes worden. Ziehier nu het belangrijke resultaat. Allen zullen te vreden zijn. In deze laatste dagen van het jaar zal met de Nieuwe Oranjezon ieder meeleven met het Oranjehuis. We kunnen thans daarvan blijk geven, dat we Oranje klanten zijn en dat we de oude 'raditie doen herleven. Ons hart klopt wederom voor het Huis van Oranje, nu de mogelijk heid bestaat, dat nieuwe spruiten zullen ontluiken aan den alouden stam. Laten we hopen, dat deze bazar prachtig zal slagen, zoodat we hier schitterende feesten zullen hebben, waarvan deze bazar reeds de in/et ls. De heer J. Volbeda. voorz. van de Oranje- Ver. sprak namens het bestuur tot het comité van dames. Spr. stelde de activi teit der dames hoog op prijs. Dat alles stemt ons tot grooten dank. Spr. dankte den burgemeester voor het uitspreken van het openingswoord en allen voor het in richten van dezen bazar. Nadat de burgemeester de bazar voor gopend had verklaard speelde de muziek het Wilhelmus, waarna een Lang leve de Koningin, lang leve het Vorstelijk Bruids paar werd uitgebracht. In de voorste zaal zijn voornamelijk tentoongesteld de vele handwerken, kunst voorwerpen enz., die verkocht worden. In de daaropvolgende zaal zijn de vermake lijkheden ondergebracht. Het achterste gedeelte is ingericht voor de theeschen- kerij. Bovendien is aan de bazar een ver loting verbonden, waarvoor vele mooie prij zen beschikbaar zijn gesteld. Zooals het zich gisteravond liet aanzien zal deze bazar ongetwijfeld een groot suc ces worden. De heer I. Hamerslag, brigadier bij de Rijksveldwacht, die hier 12 jaar in dienst is, wordt met ingang van 1 Januari as. overgeplaatst naar Rotterdam. D.V. WOENSDAG 30 DECEMBER 's avonds 8 uur hoopt voor te gaan de heer PAUL v. BENTHUIZEN, in CASA CARA, achterzaal 6264a LISSE. GEMEENTERAAD. De gemeentebegrooting in één avond afgehandeld. Gisteravond kwam de gemeenteraad voor de laatste maal in dit jaar bijeen. De ge meentebegrooting werd in één vergadering behandeld en aangenomen. IJMUIDEN, 29 December. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.351; Griet per kist van 50 KG. f. 3815; Tongen per KG. f. 1.50 —0.95; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 1413; Middelschol per kist van 50 KG. f. 1714; Zetschol per kist van 50 KG. f. 2723; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 18—5.50; Schar per kist van 50 KG. f. 8— 4.50; Tongschar per kist van 50 KG. f. 48 31; Roggen per 20 stuks f. 176.50; Vleeten per stuk f. 1.501.13; Pieterman en Poon tjes per kist van 50 KG. f. 5.103.80; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 3626; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 23 —22; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 2014; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 17.504.20; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 3816.50; Gullen per kist van 50 KG. f. 5.201.70; Lengen per stuk f. 1.25—0.75; Heilbot per KG. f. 0.94— 0.54; Wijting per kist van 50 KG. f. 2.70 1.10; Koolvisch per stuk f. 0.560.06; Ma kreel per kist van 50 KG. f. 1210.50. Aangevoerd: 309 kisten versche haring, prijs f. 42.50 per kist. Aangekomen 13 stoomtrawlers: RO. 15 met f.1009; IJM. 10 met f.1865; IJM. 165 met f 1700; IJM. 417 met f. 1496; IJM. 44 met f.1681; IJM 71 met f.2432; IJM. 167 met f 1543; IJM. Ill met f. 1390; IJM. 22 met f. 1620; IJM. 95 met f. 1720; IJM. 77 met f.1690; IJM. 49 met f.1660; IJM. 179 met f. 1970. Afwezig de heer L. Onderwater. Na lezing der notulen werd tot behande ling der agenda overgegaan. Als eerste agenda-punt kwam aan de orde het voorgestelde kweekers-credlet voor noodlijdende bloembollenkweekers. De ge- heele Raad kon zich met dit steunplan vereenigen. De heer Kingma vroeg hoe of het resultaat ls geweest in het afgeloopen Jaar. De voorzitter van de desbetreffende commissie kon mededeelen, dat het zeer meegevallen is. De heer Knetsch vroeg, of ook tuinders van dit credlet konden profi- teeren. Weth. Warmerdam deelde mede, dat hij er veel voor gevoelde deze men- schen hier ook onder te laten vallen. Ech ter zullen de credieten alleen worden verstrekt voor aankoop van zaden enz. en niet voor het directe levensonderhoud. Het agenda-punt „Wegenbelasting" vor derde nogal eenigen tijd. De voorzitter zeide, dat reeds vorig jaar door Ged. Staten op invoering van deze be lasting was aangedrongen, doch dat B. en W. van oordeel waren, dat toen nog ge wacht kon worden. Thans kan het echter niet langer, aangezien de begrooting anders niet meer sluitend gemaakt kan worden. Ook wanneer onverhoopt bij het Rijk om steun gevraagd zou moeten worden, moet deze belasting ingevoerd zijn Na breedvoerige bespreking wordt de verordening z. h. st. aangenomen. De begrootingen. Hierna werd overgegaan tot behande ling van de begrootingen. Allereerst was aan de orde de begrooting voor het Burger lijk Armbestuur. Deze vermeldde een sub sidie uit de gemeentekas van f. 22.000, doch door de grootere winst van het electrici- teltsbedrijf kon deze subsidie met f. 2000 worden verhoogd. Bij de begrooting van de bedrijven merkte de heer Schrama op, dat de goede evploita- tle niet ten volle tot haar recht komt, door dat de winst ln de gemeentekas vloeit en er een derving van de rente plaats vindt, die op de exploitatie niet tot uitdrukking komt. Opgemerkt wordt, dat de heer Schrama theoretisch gelijk heeft, doch dat het practlscher ls om dit geld in de ge meentekas te doen vloeien. Besloten werd dan ook, om de zaak te laten zooals het is. De begrooting voor het waterleiding bedrijf werd zonder discussie aangenomen. Vervolgens kwam men aan de hoofd schotel van dezen avond, de behandeling van de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1937. Algemeene beschouwingen. Het allereerst werd het woord gevoerd door den heer P. Romeyn namens de R.K. Raadsfractie. Deze brengt B. en W. dank voor den arbeid die is verricht. Hij zou echter den woningbouw onder de aandacht van B, en W. willen brengen, dankbaar memoreerend, dat in dit opzicht reeds mooi werk is verricht. De salaris- en loon politiek heeft de instemming van de R.K. Raadsfractie. Het politiecorps is goed te noemen. Betreflende de straatverlichting zou hij gaarne zien dat hieraan eens ern stig de aandacht geschonken werd. Voor het voorbereidend L. O. bij de bijz. scholen vraagt spr. een betere financleele regeling. Met het zwembad wil het nog niet erg vlotten, doch spr. is van meening dat als er wat doorgezet wordt en B. en W. de plan nen willen steunen, er spoedig wei wat te bereiken zou zijn. Spr. stelde voor om een commissie te benoemen, die een pensioen regeling voor de wethouders ln studie zou nemen. De heer Tlbboel sluit zich bij den heer Romeyn aan en wijst ook op het goede werk in deze moeilijke tijden. Spr. vraagt of de salarissen van de hoofden van dienst niet aan den hoogen kant zijn. De straat verlichting noemt de heer Tibboel slecht. Openbare werken acht spr. laag bedeeld. Verschillende straten behoeven dringend verbetering Spr vraagt bij de straatbelas ting vooral te denken aan de groote ge zinnen. De heer Knetsch zegt, dat de lichtpunten waarop B. en W. in het begeleidend schrij ven bij de begrooting doelen, alleen in het voordeel van een deel der ingezetenen zijn. De arbeiders kunnen bij hard werken nog maar net in de noodzakelijke levensbehoef ten van hun gezin voorzien. De devaluatie acht spr. voor de arbeiders van geen enkel nut. Hij vraagt nogmaals om een ernstig onderzoek naar den toestand der school jeugd. Spr. bepleit den bouw van kleine woningen voor ouden van dagen. De heer Kingma merkt op. dat de ver betering van den 'oedrijfstoestand is geko men door steeds voortgaande verslechte ring der loonen. Dat opbloei in het bollen- vak de gemeente-finantlën ten goede zou komen meent spr. in ernstigen twijfel te moeten trekken. Hij vraagt of verschil lende leeningen niet geconverteerd kunnen worden. Vervolgens zegt hij, dat de plan- hem rijdende andere auto In te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar. En de loggers: KW. 44 met f. 124; KW. 159 met f. 68; SCH. 120 met f.16; SCH. 23 met f.831; SCH. 61 met f. 103 voor versche haring. KW. 144 met 295; KW. 16 met 314; KW. 44 met 253; KW. 33 met 331: KW. 97 met 255; SCH. 200 met 17; SCH. 393 met 201; SCH. 120 met 355; SCH. 12 met 216 kantjes pekelharing voor Katwijk. De besommingen zijn niet officieel. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd ln het tijdvak van 14 Dec. 1936 tot en met 19 Dec. 1936 f. 1,50 per 100 Kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenat'U'eer- de groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten zal f. 1,00 per 100 Kg. steun worden vergoed. Voor veldboonen, welke, blijkens de da teering van 't dorschbrlefje, zijn gedorscht ln bovengenoemd tijdvak zal de steun vergoedlng f. 2 per 100 Kg. bedragen. nen die bij de begrooting van het vorig dienstjaar werden voorgesteld niet tot uit voering zijn gekomen. Spr. vraagt de gel den te besteden waarvoor ze bij de begroo ting bestemd zijn. De heer Lefeber is van meening, dat ln tegenstelling met wat door de heeren Knetsch en Kingma is opgemerkt, dat als het in de bedrijven beter gaat, de gemeente hiervan profitëeren zal. De toeslagregeling heeft zulks wel bewezen, al is het dat enkele firma's de gelegenheid misbruikt hebben. De voorzitter dankt ten slotte voor de waardeerende woorden. Voorts zegt spr. dat de zorg voor de werkloozen ook de zorg is van het College van B. en W. Het Col lege ls er van overtuigd, dat de werklooze gezinnen het moeilijk hebben. De volks huisvesting heeft de volle aandacht van B. en W. Binnen korten tijd kan men plan nen tegemoet zien. De straatverlichting noemt de voorz. een zwak punt in de ge meentehuishouding. Een verhooging van de subsidie van de bijz. scholen voor voorbe reidend onderwijs zal niet tot stand kun nen komen gelet op de meening van Ged. Staten. Het zwembad vergeten wij niet, Laat het particulier initiatief hier wat doorzetten. Voor de pensioenregeling der wethouders wil spr. gaarne een commissie benoemen, waarvan hij zelf ook deel zal uitmaken. Hiermede waren de algemeene beschou wingen beëindigd. Alvorens tot artikelsgewijze behandeling der begrooting over te gaan werd de ver gadering enkele oogenblikken geschorscht. De vergadering werd getracteerd op een kop koffie en een versnapering door den burgemeester aangeboden in verband met het huwelijk der Prinses. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. Overdracht Gas- en Elcctriciteitsbedrijf. De Raad vergaderde. Aanwezig alle le den. De voorzitter opende met gebed. De notulen, werden aangehouden. Daarna bracht de voorz, het eenlge agendapunt in bespreking, de overdracht van het Gas- en Electriciteitsbedrijf aan de gemeente Lelden. Hij zette uiteen, welke overwegingen B. en W. tot hun voorstel hebben gebracht. Het gasbedrijf gaf ln 1935 een verlies van f. 1000. Voor 1937 ls dat geraamd op f. 3000. De winst op het Electriciteitsbedrijf was in 1935 f.6800; voor 1937 ls dit geraamd f. 3200. Het wordt dus steeds minder. Rijns burg kan zélf de tarieven niet verminderen en Leiden is niet bereid gevonden de in koopsprijzen te verlagen. Laatstgenoemde gemeente stelt nu voor de bedrijven over te nemen voor f. 100.000. Gedurende 23 jaar zal per jaar f. 11.000 worden uitgekeerd. Ook kan f. 155.000 in eens worden uitgekeerd. De raad van Rijnsburg moet binnen 6 maanden een be sluit nemen. Een gedeelte van het perso neel zal door Leiden worden overgenomen. De overigen zullen op wachtgeld worden gesteld. Het wachtgeld zal door Leiden en Rijnsburg elk voor de helft worden bekos tigd. De tarieven van Voorhout zullen dan voor onze gemeente gelden. Wethouder Van der Vijver geeft dan een nadere uiteenzetting van de motieven, welke B. en W. tot dit voorstel hebben ge leid. Het gas- en electriclteitsgebruik gaat snel achteruit. De gemeentebegrooting 1937 toont een tekort van f. 5600. Zoo kan het niet doorgaan. De gemeente zal eer lang noodlijdend worden, met al de gevol gen daaraan verbonden. Met het personeel der bedrijven zijn langdurige besprekingen gehouden, doch een bevredigende oplossing is niet gevon den. Zelfs bij een gasverbruik van 500.000 M3. (een recordcijfer) zou nog geen winst gemaakt worden. De rapporten van deskundigen advisee- ren tot overdracht aan Leiden. De heer Oosterhuls zal in Leidschen dienst komen. B. en W. zullen er voor wa ken, dat hy geen vermindering van jaar wedde krijgt. De heer Nijenhuis zal te Rijnsburg blijven en belast worden met de straatverlichting en het waterbedrijf. De rest van het personeel zal op wacht geld worden gesteld. Aanneming van het voorstel zal voor de gemeente een tariefsverlaging van f. 12000 beteekenen. Met de jaarlijksche uitkeering van f. 11000 zal het nog moeilijk zijn de begrooting sluitend te maken. De heer Van Duin vraagt, of de ge meente noodlijdend wordt, indien het te kort op de begrooting niet gedekt ls. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dr. Jonker vraagt, hoe het tekort van f. 5600 op de begrooting 1937 is ontstaan. De voorzitter licht toe. dat twee posten vergeten waren. n.l. uitkeeringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds en het fonds voor Steun- en Werkverschaffing. De heer Van der Gugten vraagt, waar om in Voorschoten de tarieven wel ver laagd zijn. De voorz. antwoordt dat dit door de distributieregeling mogelijk was. Op een vraag van den heer Van der Gugten antwoordt de wethouder, dat de tarieven niet in het contract zijn vastge legd, doch wel de verhouding tot de Leld- sche tarieven. De heer Van der Gugten verklaart zich voor overname. De heer Zandbergen vraagt waarom Lei den het geheele personeel niet overneemt? Heeft de commissie voor de bedrijven niet tijdig tariefsverlaging voorgesteld? Kan Leiden de inkoopsprijzen niet verlagen? Hoe gaat het met de plaatselijke installa teurs? Hierover ontspon zich een zeer uitvoe rige discussie tusschen den voorz., den wet houder en den heer Zandbergen. Dr. Jonker vraagt of de tariefsverlaging reeds 1 Januari a.s. ingaat. De voorzitter antwoordt dat Ged. Staten het raadsbesluit moeten goedkeuren, het geen hij echter in ieder geval kort na 1' Januari verwacht. De heer Van Duin verklaart zich tegen overname. Hij wil het eigen bedrijf hou den, al moet er nog eenlge Jaren met ver lies worden gewerkt. Hij wijst ook op de voorgenomen centralisatie van het Electri citeitsbedrijf door het Rijk of de Provincie. Tenslotte wordt dit belangrijke voorstel aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (de heeren Van Duin en Zanbdergen). Na rondvraag volgt sluiting. De collecte voor de diaconie der Ger. Kerken heeft f. 620,67 opgebracht. WASSENAAR. Ernstig auto-ongeluk. Gisteravond ls op den rijksstraatweg, ter hoogte van de Kerkeboschlaan een auto bestuurd door J. K. uit Lelden met een snelheid van 60 ii 70 K.M., van achteren op een vrachtauto, die een snelheid van onge veer 15 K.M. had, gereden. De auto van K. schoot onder de vracht wagen, waarvan de achteras brak. K. kreeg een ernstige hoofdwonde en diverse ontvel lingen. Dr. Hubbellng verleende hem de eerste hulp waarna hij per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis werd vervoerd. De auto van K. werd zwaar beschadigd. De winkelier B. alhier deed aangifte dat onbekenden f. 23 uit zijn toonbanklade hebben ontvreemd, terwijl ook door M. aan gifte van een zelfde geval werd gedaan waar f.35 werd vermist. Van 4 tot en met 7 Januari zullen ln verband met de feestelijkheden de winkels tot 12 uur geopend zijn. ZOETERWOUDE. Van J. D. v. d. A. alhier ls een roei boot ontvreemd. ZEVENHOVEN. Van den landbouwer de G. heeft men kippen gestolen, terwijl bij een ander een partij hout werd ontvreemd. Tot notabel der Herv. Kerk is gekozen de heer A. Maat. ALPHEN. VANDALEN AAN HET WERK. De vlag omlaag getrokken. Door vandalen werd op 'n tweetal plaat sen in onze gemeente de uithangende vlag naar beneden getrokken en gedeeltelijk vernield, terwijl ook aan versleringen die reeds gereed waren, beschadigingen zijn aangebracht. De politie kan niet overal te gelijk toezien, zoodat het zeker aanbeveling verdient wanneer de ouderen medewerken en de politie in haar controle helpen, op dat eventueele verdere baldadigheid zoo veel mogelijk worde voorkomen. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. De Waterleiding. Gistermiddag vergaderde de Raad op nieuw. Ditmaal was weer de Waterleiding- kwestie aan de orde en men kon het in derdaad tot een beslissing brengen. Die beslissing was echter een geheel andere, dan op grond van de laatste besprekingen mocht worden verwacht. Ging het aan vankelijk ln de richting van intrekking der concessie op grond van het verzuim tegen art. 22, waardoor dus de overname- voorwaarden van de concessie geheel bul ten spel werden verklaard en de gemeente alle rechten aan zich hield, thans werd met vrijwel alg. st. besloten de waterlei ding over te nemen op de voorwaarden, die de concessie zelf daarvoor stelt, nml. tegen 20-maal de netto-winst der laatste 4 jaar. Daarbij komt men tot een aanzien lijk hooger bedrag, dat naar het oordeel der deskundigen van 2'/i tot 5 ton schom melt. De heer Burggraaf was afwezig. OngeveeT een uur ging de raad ln ge heime zitting. Na heropening werd voor gelezen een rapport van de Raadscommis sie. In dat rapport werd herinnerd aan de geheime besprekingen, waarbij de raad be sloten had het advies van prof. Meyers te Leiden in te winnen en aan dit advies had de commissie zich voor haar voorstel om tot intrekking te besluiten gebonden. Nu was blijkbaar dat rapport niet onverdeeld gunstig, zoodat men besloot het voorstel in te trekken, hoewel de adviseur mr. Blaupot ten Cate zijn standpunt handhaafde en bereid was de arbitrage gratis te voeren. De commissie achtte het niet noodig verder met de Waterleiding te confereeren, omdat de voorstellen bekend waren en daartoe geen aanleiding gaven. De com missie stelde voor het bedrijf over te nemen tegen de voorwaarden der conces sie. De voorzitter wil na intrekking van het voorstel inzake art. 22 nu beslissen over de vraag: overnemen, of verder onderhan delen. De heer De Mars acht die beslissing ge makkelijk. Eerst als men 4-maal zooveel aanbood als nu, zou er te praten zijn. De heer Bcijen is geen voorstander van ge meente-exploitatie. maar gaat schoorvoe tend mee. omdat de Waterleiding op min derwaardige wijze den Raad de wet lezen wil. - De heer Noordhoek was tegenstan der, maar gezien de houding der Mij., ziet hij geen anderen weg dan deze. - De heer Lugtenburg klaagt, dat de aandeelhouders verdorven zijn door het kapitalisme. Weth. Batelaan acht het voorstel een sprong ln het duister. Men weet niets over de grootte van het bedrag, dat door arbiters moet worden vastgesteld. De heer Jongeneel acht het voor de aandeelhouders een min stens zoo groote slag in de lucht. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen met 111 stem. Alleen wethouder Bate laan stemde tegen. Hierna volgde sluiting. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10