STADSNIEUWS I7sie Jaargang MAANDAG 28 DECEMBER 1936 No. 23545 HET VOORNAAMSTE NIEUWS YAH HEDEN Sir Henri Deterding Dit nnfusner bestaat uit VIER bladen en de Nederlandsche landbouw LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cïsT per regel ïoor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: Franco per post f. 2.35 per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) J. TULLENERS Jz. Morgen gedenkt de heer J. Tulleners, leeraar in de handelswetenschappen aan de Gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus alhier en de R. H.B.S. te Schiedam, den dag dat hij vóór 40 jaren de M O. schoolakte boek houden behaalde. De heer Tulleners is een „selfmade" man; aanvankelijk in den handel werk zaam werd hij in 1904 aangezocht zijn krachten aan het onderwijs te geven en sinds dat jaar is hij onafgebroken als lee raar hij het middelbaar onderwijs werk zaam geweest. In 1904 werd hij als leeraar verbonden aan de aan ouderen welbekende dag handelsschool Boers en Nuyen te 's-Gra- venhage en sinds dat jaar was hij aan vele inrichtingen van onderwijs werkzaam, o.a. de avondhandelsschool „Kennis ls Macht" alhier. Instituut. Taanman te 's-Gravenhage, Tijmstra afdeeling handel en H.B.S. enz. In 1914 volgde zijn benoeming tot leeraar aan de H.B.S. alhier en in 1917 die aan de H B S. te Schiedam, aan welke in richtingen hij thans nog als leeraar ver bonden is. Naast den drukken schoolarbeid, leidde de heer Tulleners op voor de akte M. O. Boekhouden en het Staatspraktijkdinloma. enz. In 1902 benoemd tot examinator van de Vereeniging van Leeraren in het boek houden te 's-Gravenhage is hij lid en me deoprichter van het Genootschap van Practisch Handelsonderwijs. Zijn oud-leerlingen zullen het ongetwij feld op prijs stellen om te vernemen, dat het adres van hun oud-leeraar is, Mau- ritsiaan 12, Rijswijk (Z.-Hj. BOND VAN HOTELPERSONEEL. Het 7de Lustrum der Leidsche Afdeeling. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan hield de afdeeling Leiden van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel in Nederland gistermiddag in de bovenzaal van „De Harmonie" een drukbezochte en zeer geanimeerde receptie. Onder de zeer velen, die het bestuur kwa- men complimenteeren, bevonden zich o.m. afgevaardigden van den Leidschen Bestuur- dersbond, en vele vakorganisaties, zooals de Textielarbeiders, Bakkersgezellen. Bouwvak arbeiders, Typografen, Stucadoors, Meubel makers, Centr. Ned. Ambtenaarsbond, B. T. O., Land- en Tuinbouwarbeiders, R.K. Bond van geëmployeerden in het Hotel. Café- en Restaurantbedrijf, de beide oud voorzitters, de heeren J. de Haas en Knaap, terwijl meerdere dezer vertegenwoordigers I bloemstukken aanboden. Voorts waren nog schriftelijke of telegra fische gelukwenschen binnengekomen van de zuster-afdeelingen te Haarlem, Den Haag, Den Helder en Rotterdam, de R.-K. Ver. „Sint Jan" en den Bond van Huisper- l soneel, terwijl mevr. KulkSpaanderman het bestuur een fraaien voorzittershamer aanbood. Namens het hoofdbestuur werd het woord gevoerd door den heer van Hilst, die een hartelijke toespraak hield en het jubilee- rende bestuur een geschenk naar keuze offreerde. De voorzitter vond op de vele speeches een passend wederwoord. Estafetteloop naar Den Haag door Amsterdamsche studenten. VEREERENDE OPDRACHT. De eigenaar van de Drietax-ondememing de heer J. L. de Groot aan de Beestenmarkt ontvine van het Hof te Den Haaz de ver- eerende opdracht om van 4 tot acht Januari vier van ziln cadillac-auto's permanent ter (beschikking van de Koninklijke gasten te houden. CHR. GEREF. GEMEENTE. Als ouderling der Chr. Geref. Gemeente zijn herkozen de heeren D. Kruit en C. H. Overduin. Als diaken werden gekozen de heeren H. C. F. de Greef Jr. en K. Wielinga en herkozen de heer J. Overduin. AFSCHEID VAN PRIESTER- MISSIONARISSEN. Morgen zal in de Hartebrugkerk ten af scheid van priestermissionarissen een plechtige H. Mis worden opgedragen, wel ke plechtigheid door de K.R.O. zal worden uitgezonden. De predikatie zal worden ge houden door pastoor Vijverberg, vroeger pastoor der St. Joseph-parochie aJhier. SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. HET NUT DER SOCIALE VERZEKERING. Wat er in 17 jaar tijds werd opgebouwd. Op 3 December j.l. was het 17 jaar ge leden, dat de Invaliditeitswet in werking trad. Om een idee te geven van de resultaten dezer verzekering, volgt hieronder een overzicht van de op 1 December van dit jaar loopende renten. 52212 Invaliditeitsrenten tot een bedrag ■van f. 7.255.681,90; 117.348 Ouderdoms renten tot een bedrag van f. 17.790.702,80; 34.948 Weduwenraiten tot een bedrag van f. 5.549.079.54; 13.936 Weezenrenten tot 'n bedrag van f. 1.949.635.39. Totaal f. 32.545.099.63. Dit zijn de bedragen, welke per jaar over het geheele land worden uitgekeerd. Aleen in het gebied van den Raad van Arbeid hier ter stede, waren op 1 Decem ber j.l. loopende: 1604 Invaliditeitsrenten tot een bedrag van f. 232.498,85; 3604 Ouderdomsrenten tot een bedrag van f. 544.232; 1077 Wedu- wenrenten tot een bedrag van f. 175.582,45; 395 Weezenrenten tot een bedrag van f. 57.003.69. Totaal f. 1.009.316.99. Bovendien werden tot op 1 December 1936 in totaal 58.719 personen voor reke ning van het Invaliditeitsfondsbehandeld of verpleegd, waarvan alleen in het ge bied van den Raad van Arbeid te Leiden 1279 verzekerden. Uit deze gegevens blijkt zeer zeker '.veer opnieuw het groote nut van de Sociale Verzekering. Ouderavond. Op den laatsten schooldag voor de va- cantie is aan de school Duivenbodestraat een ouderavond gehouden, welke een fees telijk karakter droeg. Dit was reeds dade lijk te zien aan de versiering van het lokaal. Toen even acht uur het hoofd der school, de heer J. C. van Schaik, de bijeenkomst opende, waren er buiten de kinderen ongeveer 150 bezoekers. De voorzitter heet te allen welkom, in het bijzonder de hee ren J. Baak, H. A. Vriend, respectievelijk rijks- en gemeentelijk onderwijs-inspecteur en den heer J. W. Harting, voorzitter van den Centralen Ouderraad. Na enkele mededeelingen volgde mond- orgelmuziek van de mondorgelclub der school onder leiding van den heer P. J. Kreuger. Bij enkele trio's werden deze leerlingen begeleid door den accordeonnist den heer W. Nieuwenburg. Deze had zich geheel be langeloos beschikbaar gesteld. Dat deze muziek zeer op prijs werd gesteld, bleek wel uit het warme applaus van de aanwezigen! Nadat nog de verkiezing van 3 ouder- commissie-leden had plaats gevonden, volgde de opvoering van een tooneelstuk in 4 bedrijven door kinderen der 6e klas en 3 onderwijzers. Allen vonden het zeer mooi. Kleeding, spel en spreken waren heel aar dig verzorgd. Ket instudeeren zal van de kinderen en van de onderwijzers, die het hebben voor bereid. veel tijd en inspanning hebben ge vraagd. De heer Harting sprak een woord tot de ouders der school. Hij wekte allen op de oderwijzers en de oudercommissie steun te geven. Hij verzocht allen zooveel moge lijk te helpen om de ouders te overtuigen, dat de openbare school dé school voor allen is. Deze school kan alle kinderen van ons volk vereenigen, daarom: onverdeeld naar de openbare school! Zoo besloot de heer Harting zijn toespraak. Tijdens de pauze werd het nieuwe ser vies. dat uit het ouderfonds was aange schaft, ingewijd. De chocolade, welke er in gepresenteerd werd. smaakte extra goed door de begeleidende accordeon-muziek! Na nog enkele muzieknummers werd de avond besloten met vriendelijke woorden tot de medewerkers en de kinderen. De voorzitter wekte allen op steeds trouw alle ouderavonden ook als ze minder feeste lijk zijn bij te wonen. Doel is het aanbieden van een oorkonde aan Prinses Juliana. Woensdagmiddag a.s. zal, tijdens een audiëntie, welke Prinses Juliana dien dag ten Paleize aan den Kneuterdijk te Den Haag houden zal in verband met de nade rende huwelijksvoltrekking, een oorkonde worden aangeboden van den Academischen Senaat der gemeente-universiteit te Am sterdam, welke oorkonde bevatten zal een gecalligrafeerden gelukwcnsch van den Senaat met het natiqnale gebeuren op 7 Januari. Deze oorkonde nu zal op origineele wijze naar Den Haag worden gebracht en wel door middel van een estafetteloop, waaraan zestig Amsterdamsche studenten zullen deelnemen. De eerste der deelnemers aan den estafette loop „start" Woensdagochtend te half twaalf van de Oudemanhuispoort te Amster dam. Elk der deelnemers legt ongeveer een kilometer af van de route van zestig kilo meter. Alleen in den Haarlemmermeer zal door één der deelnemende studenten een afstand van drie kilometer moeten worden geloopen. De route is als volgt: Amsterdam, Hoofd dorp, Nieuw-Vennep, Sassenheim, via Oegst- geest en Den Deijl naar Den Haag, waar de route zijn zal: Benoordenhoutsche weg, Princessegraeht, Korte Voorhout. Tournooi- veld, Kneuterdijk. De oorkonde wordt gevat in een houten koker, welke als geschenk van de Amster damsche studenten het wapen van Amsterdam in zilver zal dragen. Naar wij vernemen, heeit Sir Henri Deterding, begaan met de moeilijkheden, waarin de Nederlandsche landbouw verkeert, en onder den in druk van de bezwaren, die de voedselvoorziening aan Duitschland baart, besloten buiten de Nederlandsch-Duit- sche clearing om, middelen ten bedrage van eenige mil- lioenen guldens beschikbaar te stellen voor den aankoop van Nederlandsche land bouwproducten, die binnen kort naar Duitschland zullen worden geëxporteerd. De Nederlandsche regeering heelt haar medewerking in zooverre verleend, dat de noo- dige vergunningen voor de uitvoering van deze trans acties, die een extra uitvoer naar Duitschland beteekenen, verstrekt zullen worden. Uiteraard kan over de grootte van het bedrag niets positiefs worden medegedeeld. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Overstelpende drukte in Den Haag ge durende de afgeloopen feestdagen. (4de Blad). De invoer van Markenbiljetten in Duitschland verboden (Binnenland, 4e BI.) De Eerste Kamer over de tijdelijke op schorting van den vaccinatieplicht (Binnenland, 4de Blad)'. Auto bij Schagen door trein gegrepen;' twee dooden (Gemengd, 4de Blad). Voor f. 20.000 aan sieraden gestolen to Den Haag (Gemengd, 4de Blad).- Bij Stadskanaal is een auto met 4 per sonen te water gereden; de bestuurder is verdronken (Gemengd, 4de Blad). Door den mist is te Middelburg een auto met 5 personen te water gereden; twee dames zijn om het leven gekomen (Gemengd, 4de Blad). Slippende auto te Schaesherg heeft een wielrijder gedood en twee kinderen ge wond (Gemengd, 4de Blad). VROUWENVEREENIGING „DORCAS". Men schrijft ons: De vorige week heeft de uitdeeling plaats gehad der kleedingstukken aan arme ge zinnen van verschillende religie. Behalve 2 heerencostuums en 1 wollen deken heeft het bestuur 650 kleedingstukken, groot en klein, mogen uitreiken aan 100 gezinnen. Het bestuur dankt alle gevers en geef sters en houdt zich beleefd, aanbevolen voor alle mogelijke kleedingstukken, waarvan nog iets bruikbaars gemaakt kan worden. De nood is groot en het aantal aanvragen legio. INBRAKEN. In den avond van den Eersten Kerstdag hoorde de 16-iarjge zoon van een hotel houder aan de Steenstraat, terwijl de ge heele familie in het benedenhuis vertoefde, iemand de trap oploopen en vervolgens een slaapkamer binnengaan. Hii waarschuwde zijn vader, die od onderzoek ging en in de badkamer den 21-jarigen L. J. v. d. H, aan trof. die vroeger bii hem als kok in betrek king was geweest. Het bleek dat de inbre ker in de slaapkamer een schrijftafel had opengebroken en een geldkistje ontvreemd. De hotelhouder bracht telefonisch de politie van het gebeurde op de hoogte, waarna deze van der H. die inmiddels op het dak was gevlucht, arresteerde en in verzekerde bewaring stelde. Gistermorgen tusschen halftien en half twee hebben tiidens afwezigheid der bewo ners onbevoegden, vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel, zich toegang ver schaft tot een perceel aan den Hooge Morschweg. Hoewel de inbrekers alles over hoop haalden, wordt niet meer vermist dan een bedrag van f. 25 uit een spaarpot. KERSTDRUKTE BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Met de Kerstdagen is het bij de Spoorwe gen bijzonder druk geweest, belangrijk druk ker dan andere jaren. Vooral Donderdag was het op verschillende stations, zooals Amsterdam, Utrecht en ook hier, zéér druk. Niettegenstaande de vele vóór- en volgtrei- nen waren de treinen geheel vol, vooral die naar Duitschland. Zoo goed als alle Diesel- treinen waren in dienst. Ook op de lijn Lei denUtrecht en AlphenGouda was het dit jaar zeer druk. De uitgebreide maatregelen der Ned. Spoorwegen om bij eventueele groote vertragingen extra treinen te laten loopen, zijn niet noodig geweest, daar in het algemeen de treinen goed op tijd waren. De proefneming met de goedkoopen treinen heeft goed voldaan, zoodat ook met de Paasch- en Pinksterdagen goedkoopen trei nen zullen loopen. Zaterdagmiddag en -avond is het op het station alhier zeer druk geweest, in het bij zonder in de richting Den Haag. Daar de gewone en extra-treinen niet alle reizigers konden vervoeren hoewel velen zich met een staanplaats vergenoegden moesten extra-treinen LeidenDen Haag worden ingelegd. In den Haag waren de in- en uitgangen door politie afgezet, terwijl ook op de per rons het verkeer door de politie werd gere geld. Tot laat in den avond bleef het door de terugkeerende reizigers druk op het sta tion alhier. KERSTVERGADERING DER S.D.A.P. Rede van den heer J. Ploeg. Aan den vooravond van het Kerstfeest hield de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. in de geheel gevulde groote Stadszaal haar gebruikelijke Kerstbijeenkomst. De afdeelingsvoorzitter, de heer H. van Woudenberg, heette allen hartelijk welkom in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer J. Ploeg uit Utrecht. Spr. wijd.de vervolgens een enkel woord aan den strijd in Spanje, waar de Spaansche ar beiders een gevecht op leven en dood voe ren tegen het internationale fascisme en liever sterven dan te bukken voor het fas cistische regime. Met een opwekking om de gelederen der S.D.A.P. te versterken door als lid toe te treden, verklaarde spr. den avond voor geopend. Nadat een strijkje eenige muzieknum mers had ten beste gegeven, was 't woord aan den heer Ploeg. Deze wees er aller eerst op. hoe deze dagen zich beter dan alle andere leenen tot bezinning. Wanneer wij den toestand van thans vergelijken bij dien van een jaar geleden, dan is er he laas nog weinig reden om elkaar een „vroolijk Kerstfeest" toe te wenschen. Een jaar geleden hoopte nog iedereen, dat het Volkenbondsbesluit om tegen Italië sancties toe te passen, een einde zou ma ken aan den opmarsch in Abessynië en zoodoende de gerechtigheid zou zegevieren. Helaas, dat optimisme is niet gerecht vaardigd gebleken. Italië heeft rustig zijn veroveringstocht kunnen voltooien en het brute geweld overwon het recht. Dat is wel een van de treurigste belevenissen op het Kerstfeest in 1936. In tegenstelling met vroegere uitlatingen wordt van officieele Italiaansche zijde openlijk toegegeven, dat deze strijd tot in finesses was voorbereid en geheel werd uitgelokt. En de wereld reageert er niet eens op; zij buigt voor de kracht van de wapenen. De uittartende maatregelen van Hitier, zooals de bezetting van het Rijnland en voorts de strijd in Spanje zijn eveneens bedenkelijke symptomen van het toene- meend geloof in het geweld. Hitier doet geen beroep op het gezond verstand of het warme hart om het bui tenland te overtuigen van de onbillijk heden van het verdrag van Versailles; hij toont eenvoudig zijn macht en handelt. En het feit, dat dergelijke stappen onge straft blijven, doet het geloof in het brute geweld groeien. Recht en gerechtigheid hebben afge daan, slechts de kracht regeert. Is het wonder dat overal de uitgaven voor mili taire doeleinden schrikbarend toenemen en in de voornaamste zeven landen van Euro pa vijfmaal zooveel bedragen als in 1914 en in het afgeloopen jaar 2290 millioen pond sterling bedragen? Alleen het denkbeeld, dat men nog niet „klaar" is en de angst voor de gruwelijke ellende van den toekomstigen oorlog, voor komt een uitbarsting. Wederzijdsche angst doet ons momenteel den vrede nog behouden. Het is onze plicht aldus spr., om dezen vrede te benutten voor het kweeken van de ware vredesge zindheid. Die taak is niet gemakkelijk, doch zij is hoogst noodzakelijk evenals het dringend noodzakelijk is, dat wij ons de vraag stellen of nationale ontwapening in deze tijden nog gerechtvaardigd is. Zoudt gij, aldus spr.. er gerust op zijn. wanneer Frankrijk en Engeland morgen hun bewa pening zouden afschaffen? Het is hard cm. een geliefd ideaal los te laten, doch het is per saldo veel verstandiger om een open oog te hebben voor de realiteit en de gevaren van het oogenblik. Voorwaar, er wacht de S.D.A.P. een zware taak. In 1937 gaat het erop of er onder. Wij moeten het voorbeeld der Scan- dinavische landen volgen en de liquidatie van de gevolgen der werkloosheid vol brengen door verwezenlijking van het Plan van den Arbeid. Ten aanzien van een roomsch-roode sa menwerking in het parlement, verweet spr. de R.K. Staatspartij gebrek aan verant woordelijkheidsbesef en durf, doordat zij zich op alle mogelijke manieren daaraan tracht te onttrekken, terwijl vruchtbare samenwerking op een breede basis zeer wel mogelijk zou zijn. Met eenige voorbeelden toonde spr. aan dat er tusschen de verschillende volks groepen een volslagen gebrek aan waar deering bestaat. Het Kerstwoord bij uitnemendheid, „Vrede op aarde, in de menschen een wel behagen", is door de huidige generatie tot een bespotting gemaakt. In welk 'n schrille tegenstelling daarmee is immers de prak tijk. Doch het feit, dat althans het woord nog wordt vernomen, blijve een hoopvol teeken voor de toekomst. Er zijn in de ge schiedenis der menschheid vele donkere bladzijden geweest, die op hun beurt wer den gevolgd door lichtere. Waarom zou ook in dit opzicht de geschiedenis zich niet herhalen? De hechte positie van de socaalrdemocratie in Scandinavië en BUITENLAND. Kerstredevoeringen van Benesj, Hess en den aartsbisschop van Canterbury (2de Blad)". Een Engelsch-Fransche stap inzake do vrijwilligers voor Spanje (4de Blad). Een Duitsch schip door Spaansche re- geeringsschepcn naar Bilbao opgebracht (4de Blad). De strijd bij Madrid weer fel ontbrand: (4de Blad en Tel., 1ste Blad). Tsjang kai Sjek in vrijheid. Tsjang Hsoe Liang, zeer berouwvol, spreekt van een „misverstand". (4de Blad). Overleden is de Duitschc generaal Von Seeckt en de Fransche oud-minister Cle- mentel (Buitenland, 1ste Blad). Het Britsch-Italiaansche gentleman's agreement bijna gereed. (Buitenland, 1ste Blad). Hevige ontploffing in Massoea (Erithrea) eischt vele slachtoffers (Buitenland Ge mengd, 4de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Frankrijk en gelukkig ook in ons eigen land zijn lichtpunten, die de hoop op een betere toekomst in ons hart levendig hou den. Spr. citeerde het woord van Troelstra „Socialiseert uzelven" en wekte zijn hoor ders op om zich allen in dienst te stellen van de socialistische gemeenschap. Want ondanks alle menschonteerende barbaarsch heden van dezen tijd, aldus besloot spr. zijn luide toegejuichte rede, blijven wij ge- looven in de komst van het socialisme en houden vast aan het Kerst-ideaal „Vrede op aarde, in de menschen 'n welbehagen." Staande werd daarop de socialisten- ma rsch gezongen. Na de pauze voerden leden van de Too^- neelver. „D.O.S.", den Plaatselijken Jeugd raad en de A.J.C. het Planspel „Orde", van Arie Pleysier en S. de Vries Jr. op, waar mede zij veel succes oogstten. VROUW VERMIST. Sedert gisteren wordt vermist onze 43- jarige stadgenoote W. W. J. Edelaar gebo ren Elders. Het signalement luidt als volgt: loopt met hoofd iets voorover gebogen, Draat in zich zelf. draagt een nikkelen bril. blauwen mantel, met bruin bont en bruin- grijzen hoed en zwarte lage schoenen. De politie heeft haar opsporing verzocht.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1