De beëediging van Prins Bernhard A N 77sfe Jaargang WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 No. 23543 Een indrukwekkend militair schouwspel 4 15 2 3 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Alle onderdeelen der weermacht vertegenwoordigd Vroolijk Kerstfeest Dit nummer bestaat uit VIER bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden "van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto, te betalen.., Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 per 3 maanden portokostenj (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> Franco per post f. 2:35 De plechtige eedsaflegging als officier door Prins Bernhard, welke hedenochtend op het Malieveld te Den Haag bij een groote garnizoensparade heeft plaats gehad, is geworden tot een indrukwekkende intrede van den a.s. Prins-Gemaal van Prinses Juliana in de Nederlandsche weermacht en tot een militair schouwspel van bijzonderen aard, dat in vele jaren niet in den lande heeft plaats gehad. Duizenden en duizenden hadden zich langs den weg ge schaard, welke de Koninklijke Familie van het Paleis naar het Malieveld zou volgen, en in de omgeving van het Malieveld was de belangstelling zoo mogelijk nog grooter. Het uitgestrekte veld was geheel gereserveerd voor de militairen. Aan de zijde van den Leidschen straatweg waren eenige plankieren aangebracht voor genoodigden, niet-ingedeelde officieren en corporaties. Alle onderdeelen der Nederlandsche weer macht waren vertegenwoordigd. De troe- I>en warer. reeds gisteren in den loop van den dag in de residentie aangekomen en door de zorgen van den garnizoens-com- niandant in de verschillende kazernes en kampen ondergebracht. Aan de garnizoensparade werd deelge nomen door een compagnie der koloniale reserve, een afdeeling marinetroepen, sa mengesteld uit een compagnie mariniers en een compagnie matrozen, met de ma rine-kapel. Voorts: geformeerde bataljons uit de regimenten grenadiers en jagers en het 4e regiment infanterie uit Leiden, en de Koninklijke militaire kapel, het geheel vereenigd tot een regiment, het vaandel en de vaandelwacht van het regiment genie troepen, deputaties van de luchtvaartaf- deeling en van het corps motordienst, stan daard en standaardwacht van de Kon. marechaussee, het le en 2e escadron van het 2e regiment huzaren met den stan daard van het 3e half regiment, de trom- ]>etten met de pauken van het half regi ment, een peleton pantserwagens, een af deeling veldartillerie, en een aangespan nen kanon van het korps rijdende artil lerie. De troepen stonden in carré opgesteld: de jagers, het 4e regiment infanterie, de huzaren en de symbolen aan de zijde van de Boorlaan, de marinetroepen, de kolo niale reserve, de grenadiers en de beide muziekcorpsen aan de zijde van de Konings kade, terwijl aan den kant van het Haag- sche bosch de veldartillerie, de muziek der huzaren, de pantserwagens, motordienst en het tweede gedeelte der huzaren was opge steld. Ter rechterzijde van de voor H.M. de Koningin en voor prinses Juliana bestemde plaatsen, hadden de andere deputaties van bij deze grootsche plechtigheid vertegen woordigde deelen der weermacht zich op gesteld. De genoodigden. Een breede kring van de hoogste mili taire en burgerlijke autoriteiten was tot bijwoning dezer plechtigheid genoodigd. De minister van defensie a.i., dr. H. Colijn. kwam. vergezeld van zijn beide adjudanten, kapitein Tielens en luit.-ter zee der le klasse Post Uiterweer, omstreeks 11 uur op het Malieveld. Toen de minister op het veld verscheen, werden de eeresignalen gegeven. terwijl de troepen het geweer presenteer den. De garnizoenscommandant van 's Gra- venhage begroette minister Colijn aan het begin van het Malieveld. Voorts waren genoodigd de minister van buitenlandsche zaken, jhr. de Graeff, de voorzitter van de beide Kamers der Staten- Generaal, de vice-president van den Raad van State, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de directeur van het kabinet der Koningin, burgemeester de Monchy, met, den gemeentesecretaris; verder: luitenant- generaal Reijnders, chef van den generalen staf, de president van het hoog-militair gerechtshof, mr. Jellinghaus, de leden van dit hooge college, de vice-admiraals Schreu- ders, graaf van den Bosch en de luitenants- generaal Belzer en van Munnikrede, gene raal B. D. Snijders (oud-opperbevelhebber), luitenant-generaal b. d. jhr. Wittert, vice- admiraal de Graaff, (oud-chef van den marinestaf), staatsraad Muller Massis, lui tenant-generaal b, d. Insinger, i oud-gou verneur der residentie) en de secretarissen- generaal van de departementen van kolo niën en van defensie. Ook uit de kringen der hofhouding was de belangstelling zeer groot. Onder de ge noodigden waren gravin van Lijnden van Sandenburg, grootmeesteres van H. M. de Koningin, mevr. de Brauw-Van Rejnen, dame du paleis honoraire, de eerste hof dame, jkvr, van Tets, de opper-ceremonie- meester. graaf Dumonceau. de groot-offi cieren baron Snouckaert van Schauburg, jhr. Van Suchtelen van de Haare en baron van Hardenbroek van Hardenbroek, de opper-kamerheer, baron van Lijnden, de grootmeesteres van prinses Juliana, Jucke- ma van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, de adjudanten van H. M. de Koningin, jhr. Van Holthe en majoor Phaff, de hofdames van Hare Majesteit, baronesse van Asbeck en baronesse Schim- melpenninck van der Oye, de hofdames van prinses Juliana, freule van Heemstra en freule de Brauw, de hofmaarschalk van H. M. de Koningin, baron de Smeth, de kamerheer van Hare Majesteit, jhr. mr. Dedel en baron Baud (kamerheer van prinses Juliana), Sixma baron van Heem stra (part. secr. van H. M. de Koningin), baron van Geen (oud-particulier secreta ris van H. M.), tal van gepensionneerde opper-officieren, zoowel van het Neder landsche leger als van het Kon. Ned. In dische leger en vlag-officieren der zee macht. Ook was aanwezig Z. H. P. A. A. Mang- koe Negoro. kolonel-commandant van het Mangkoenegorosche legioen en adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin. De luitenant- generaal b.d. ten Seldarn en kolonel b.d. Frankkamp, waren aanwezig namens het bestuur van de Vereeniging van officieren, ridders M.W.O. Baron v. Voorst tot Voorst uit Twello. vertegenwoordigde de Neder landsche afdeeling der souvereine orde van Malta, terwijl namens de Johanniter- orde de commendator, baron Roell van Hazerswoude, aanwezig was. met Domaniale NOORDEINDE 34 4142 (Ingez. Med.) Ook de militaire attaché's van buiten landsche legaties waren bij deze plechtig heid genoodigd, voorts de bevelhebbers in de 3e en in de 2e militaire afdeeling. de generaals-majoor van der Vijver en Sille- vis, de voorzitter van de Nationale Land storm-commissie, de heer Duymaer van Twist, de algemeen secretaris van de Le- gercommissie, generaal-majoor de Josselin de Jong, en tal van hooggeplaatste amb tenaren. Voor het Paleis. Vanochtend op een vroeg uur hadden zich velen reeds opgesteld in de onmiddellijke omgeving van het Paleis Noordeinde, om getuige te kunnen zijn van hetgeen zich. daar afspeelde in verband met de beëedi ging. Ook de groote tribune, die vlak voor het Paleis in den tuin, behoorende bij het gebouw van de Nederlandsche Bank, staat opgesteld, vond gretig aftrek. Om kwart vóór 11 kwam een hof auto voor, waarin Prins Bernhard plaats nam. Hij was vergezeld van den ordonnance- officier der Koningin, jhr. van Lawick van Pabst en den reserve eerste-luitenant der cavalerie jhr. ir. W. G. Röell. De Prins, die door het aanwezige publiek werd toegejuict en met handgewuif daar voor dankte, reed naar het gebouw van de Witte Sociëteit in het Haagsche Bosch. Bij het Paviljoen in het Bosch. Even voor 11 uur arriveerde de auto van den Prins bij het Paviljoen aldaar, waar de aandacht der wandelaars reeds eerder was getrokken door de aanwezigheid van een aantal hooge officieren en huzaren, terwijl tevens op het terrein van de sociëteit eenige leden 'van het personeel van het koninklijk staldepartement met paarden aanwezig wa ren. De toevallige voorbijgangers leidden hieruit af, dat er iets bijzonders te gebeu ren stond, en hun verwachting werd be vestigd toen de hofauto met Prins Bernhard arriveerde. De Prins werd ontvangen door den gouverneur der Residentie, den com mandant van het veldleger, luit.-gene- raal jhr. W. Röell, en voor de eerste maal zagen wij den toekomstigen Prins-Gemaal der Nederlanden in den uniform van het Nederlandsche leger. Dc Prins zag cr rijzig en martiaal uit in het veldtenue van ritmeester der huzaren, met lange veldgrijze jas en den hoogen zwarten kolbak. De Prins en de heeren van zijn gezelschap onderhielden zich eenigen tijd met den EERSTE BLAD. BINNENLAND. Prins Bernhard is heden als officier be- eedigd. (le Blad). Vestigingswet voor het kleinbedrijf door de Tweede Kamer goedgekeurd. (3e Blad) Prinses Armgard en Prins Aschwin in Den Haag aangekomen. (Binnenland, (4e Blad). De beveiliging onzer grenzen; detacheering van officieren met een mobilisatietaak in grensplaatsen. (Binnenland, 4e BI.). De feestverlichting in Den Haag. (Binnen land, 4e Blad). Provinciale begrooting van Zuid-Holland aangenomen. (Binnenland, 4e Blad). Na de spoorwegbotsing te Woerden; tegen den machinist is 3 maanden geëischt. (4e Blad). BUITENLAND. Het Italiaansch-Engelsche accoord eerst na Kerstmis. (Buitenland, 3e Blad). Pogingen tot uitruil van goederen tusschen Engeland en Duitschland, (Buitenland 3e Blad). De stakingsmoeilijkheden in Noord-Frank rijk. (Buitenland, 3e Blad). Amnestie voor Maurras? (Buitenland, 3e Blad). Nieuwe moeilijkheden voor Duitschers, die naar het buitenland willen. (Buiten land, 3e Blad). Weer drie dagen stopzetten der operaties in China. (Laatste Berichten, le Blad). Groote mijnramp in Mexico, Ruim 40 doo- dcn. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. luit.-generaal jhr. Röell, die den stormhelm der infanterie-troepen droeg en blijkbaar nog eenige aanwijzingen gaf. Daarna werden de paarden voorgeleid. Snel en behendig stapte Prins Bernhard in den stijgbeugel en zette hij zich in het H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Aschwin verlaten het Paleis om zich naar het Malieveld te begeven, Prins Bernhard in de uniform der blauwe Huzaren

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1