NIEUWJAARS-ADVERTENTIEN 1937 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Woensdag 23 December 1936 ixt&imm KERK- EN SCKOOLNIEUWS Vestigingswet voor het kleinbedrijf goedgekeurd SPORT r /TUKKIN VRAGENRUBRIEK De Kamer op reces Ons parlementair overzicht. JKIIN/T EN LUIEREN VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen van Zondag. lste KI.: L.F. C. 3—Lugd. 3. 0—2. 2de KI. A: D.V.S. 2—Rouwkoop 2, 2—6; Roodenburg 2Lugd. 4, 02. 2de KI. B: Rouwkoop 3L.D.W3. 3. 1—3; Leldsche B. 2Lugd. 5. 15. 3de KI. A: A.S.C. 4—D.V.S. 3. 2—7; Lugd. 6—Morschkw. 1. 0—5; U.V.S. 6-LBT3. 2, 4—6. 3de KI. B: Alphla 4Roodenburg 3, 22; A.S.C. 5—L.D.W.S. 4. 6-,2; Morschkw. 2— Leldsche B. 3. 23. 4de KI. A: Alphen 5Sportman 4. 42; A.S.C. 6Rouwkoop 4. 24. 4de KI. B; DjS.O. 4—T.O.NA. 4; Morsch kw. 3L.D.W.S. 5, 4—3. Jun.: A.S.C.Sportman 61; U.V.S. (A) U.V.S. (Bl 8—0. Adsp.: A: AlphenSportman (al 81; A. S. C.L. F. C. (a) 12: Rouwkoop L.D.W.S. 2—0; U.V.S. (al—Lugd. (al 3—3. Adsp. B: L.F.C. (b)Morschkw. 32: Lugd. (bl—T.O.N.A. 1—3; D.V.S— U/VS. (c) 2—1. Wat er gespeeld is. Meerdere terreinen zijn Zondag afge keurd en als het met het weer zoo blijft doorgaan, dan zal de terreinmalaise nu gaan komen. Inmiddels werden enkele bij zondere wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren over het algemeen, op een enkele uitzondering na. zóó. dat de leiders stand hielden De enkele uitzondering was in 3 B. waar Alphia 4 thuis een puntje op Roo- den burg 3 veroverde. Hiermede is de span ning in die afdeeling in niet geringe mate toegenomen en is Alphia thans nog steeds één van de vijf Candida ten voor de eerste plaats. In de eerste klasse won Lugdunum 3 op nieuw van L.F.C. 3. waarmede de groen- witten nog steeds met Rouwkoop 1 gelijk opgaan. Behalve in de adspiranten-afdee- lingen vleien geen bijzondere uitslagen. In de A-afdeeling deelden de beide ongeslagen leiders, na een flink wedstrijdje, met 33 de puntjes, waardoor beide dus ongeslagen bleven. L.F.C. (a> won uit van A.S.C en behield daardoor de 3de plaats, terwijl in de B-afdceling L.F.C. (b) er in slaagde 2 puntjes binnen te halen, waardoor zij zich meer vrij van de laatste plaats bracht. SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De competitie. Gisteravond werd te Lisse een wedstrijd gespeeld voor de 3e klasse A. De uitslag was de volgende: Lisse I. Gymnasium I. C Markusse-E. de Witte 01 C.J. de Haas-E.V_A. Remoucbamps I0 C. v. d. Llp-G. v. Eelen 10 M. Bouma-J. O. de Jong l0 B. L. Hooyer-J. W. de Jong Va H. T. Lamers-H. v. Iterson xx P. Boogerd-M. v. d. Berg "aVa G. Zeestraten-W. G. Aldershoff 1—0 M. J. Manshanden-I. Dijk 10 J. G. Snel-A. Schouten VaVa Totaal 6VaX-2VaX Lisse I behaalde hiermede voor de 3e maal een groote overwinning, want ook de afgebroken partij staat waarschijnlijk voor hen gewonnen, zoodat de eindstand dan 7V;2'/a zou zijn. Lisse staat nu op de le plaats, direct gevolgd door de L. Arb. Sch.cl. II even eens met 3 gewonnen wedstrijden, doch 1 bordpunt minder, op de 3e plaats komt dan Katwijk aan Zee II. DE EENDAAGSCHE WEDSTRIJD TE NOORDWIJK AAN ZEE. Uitgeschreven door de Schaakver. D. Noteboom. De volgende spelers hebben nog voor dezen wedstrijd op den 2en Kerstdag in geschreven: Voor de hoofdklasse: P. de Bruin, Den Haag. M. A. Kortekaas Wassenaar en I. Zitman Leiden; voor de eerste klasse: Mr. K. Eriks te Noordwijk: voor de 2e klasse: H. v. Calcar te Leiden, G. Maryt te Noord- wijk. W. Göbbels, te Rotterdam en W. Pera te Leiden: voor de 3e klasse: Th. Mooie- kind "n M. Hoek te Noordwijk. Ir tc'ral zijn er dus thans 39 deelne- SCHERMEN. MILITAIRE- EN STUDENTEN- SCHERMBOND. KJVI.A. wint équipe-wedstrijd op sabel. Gisteren zijn de wedstrijden voortgezet met den équipe wedstrijd sabel, waaraan werd deelgenomen door de K.M.A. I en n, De Adelborsten I en II, Utrechtsche Stu denten met twee équipes en een équipe van Odin uit Delft. Elke équipe bestond uit drie schermers; er werd getrokken om vier treffers, aldus de „Msb." De indeeling was zoo gemaakt, dat alle équipes elkaar ontmoetten, zoodat direct de beslissing werd verkregen. De laatste ontmoeting tusschen de eerste équipes van de Adelborsten en van de Ca detten moest de beslissing brengen. De Cadetten hadden toen een ontmoeting ver loren terwijl de Adelborsten nog ongeslagen waren. Winnaar werd de K.M.A. Het verloop van de partijen was als volgt: Adelborsten I—K.M.A. II 5-4; Utrecht UI— K.M.A. I 09; Odin I Utrecht I 63; Utrecht I—Utrecht H 7—2; Adelborsten I— Adelborsten H 7—2; K.M.A. I—K.M.A H 6-3: Utrecht H—K.M.A. n 0—9; K.M.A. I— Utr. I 45; Adelborsten nOdin I 45; Adelborsten I—Utr. I. 6—3; Adelborsten II —Utrecht H 54: Odin I—KMA. n 1—8' Adelborsten I—Odin I 6-3: K.M.A. I—Adel borsten n 9—0; KMA. H—Utrecht I 8—1; Adelborsten I—Utr. II 9—0; Odin I—K.M. A. I 27; K.MA. IIAdelborsten II 8I: Odin I—Utrecht II 7—2; Adelborsten Et- Utrecht I 4—5: K.MA. I—Adelborsten I 7—2. De eindstand werd: 1. K.MA. I met de heeren Statius Muller, Verbrugge en Puf- kens 5 gew. maches, 42 gew. partijen. 10 punten; 2. Adelborsten I 53510: 3. K.M. A. H 4408; Utrecht I en Odin. Delft 3246; 6. Adelborsten n I162- 7 Utrecht II 080. BILJARTEN. WEDSTRIJDEN TE LISSE. In het bondsgebouw te Lisse werd de ontmoeting gespeeld tusschen J. Schrama en C. Th. Duivenvoorden. Gespeeld werd 200 car. cadre. In het begin nam C. Th Duivenvoorden de leiding. Stand na 10 beurten 5072. Vervolgens scoorde J Schrama 11, 6. 14, 13. 35, 13. Toen was de stand 142101 voor J. Schrama. In de 30ste beurt had J. Schrama nog de leiding 20C183, dien hij tot de 39ste beurt be hield. Daarna speelde C. Th. Duivenvoor den zeer fraai en scoorde achtereenvolgens 17, 7, 21, 8 om tenslotte met 10 car. de partij te beëindigen, om over J. Schrama te zege vieren met 40 carb. verschil. Het volledige resultaat was: pnt. brt. h.s. gem. C. Th. Duivenvoorden 300 44 21 6 81 J. Schrama 260 44 35 5.90 Na afloop dezer partij had de uitreiking plaats der prijzen, welke beschikbaar wa ren gesteld voor het tournool om het kam pioenschap van Lisse. Den kampioensprljs verwierf G. C. Deg- ger. De prijzen voor de hoogste serie (53), het hoogste gemiddelde (6,25 cadre) over alle partijen, het hoogste gemiddelde in een partij, nml. 9 37 cadre en den poedel prijs voor de minste poedels in één partij werden alle gewonnen door C. Th. Dui venvoorden. DE COJEPETITIE VAN DEN HAAGSCHEN SCHAAKBOND. Gisteravond speelde het Leidsch Schaak genootschap I alhier in ..In den Vergulden Turk" zijn derden wedstrijd in dit seizoen. De gasten waren het eerste tiental van het Haagsche Westerkwartier. De uitslag is de volgende geworden: L. S. G. I. H. WKw. I. Prof. dr. W.v.d.Woude-A. v. Steenis Prof.dr.J. Droste-dr.E.W.J.Holleman >/i— G. Bosscha-Ir. A. Escher 01 W. Demmendal-C. v. d. Vechtx—x Ir. J. Westra-H. J. Scherft10 L. J. Rutten-G. C. Herweyer10 W. H. v. d. Nat-J. Sybrandy 10 Mr.A.G.de Blécourt-J.F.Hoogstraten 10 M. M. Segaar-R. v. Vaalen 10 M. Koert-L. G. Eggink 10 Totaal 7x—2x L. S. G. kwam verstrekt uit en behaalde een groote overwinning. De vermoedelijke einduitslag is 73; het kan ook nog Th2'/* worden. L.S.G. heeft dus nu 2 ge wonnen wedstrijden en 1 verloren. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NOG EENS DE CONDUCTRICES. M. de R., Zoudt u, om het gewicht der zaak, de goedheid willen hebben het volgende te plaatsen? Men zegt mij. dat het plan der N. Z- H. vrouwelijke conducteurs aan te stellen, reeds 1 Jan. zal worden uitgevoerd Iemands eerste gedachte gaat natuurlijk uit naar het thans dienst doend perso neel, dat van dit maatregel het droevig slachtoffer wordt. Indien al niet allen, dan zullen toch velen ontslagen worden, of in reserve en op wachtgeld komen, en de meesten hunner hebben vrouw en kinde ren. Welk een slag dat voor hen zijn zal behoeft geen betoog, Doch ook wanneer men zijn gevoel het zwijgen oplegt voor een oogenbllk blijven de groote bezwa ren van maatschappelijken aard. Mij schijnt het onverantwoordelijk het getal werkloozen aldus opzettelijk te vermeerde ren en tot eigen bittere schade, stoffelijk en geestelijk, ten laste der gemeenschap te brengen. Terwijl in de toekomst elke vrouwelijke beambte de vorming, het on derhoud van een gezin in den weg staat, liet schijnt, dat dit raakt aan het alge- meene vraagstuk van vrouwenarbeid. Geenszins, want hier vraagt men geen sol licitanten voor de een of andere vacature, maar hier vervangt men op het onver wachtst de mannen door vrouwen en laat de eersten zoo al niet aan hun lot zonder meer dan toch aan een zeer verergerd lor over. Of de vrouwelijke conducteur even geschikt is als de mannelijke, laat ik als ondeskundige buiten bespreking. Ik weet van gunstige resultaten. Hier hebben wij te doen met een speciaal geval, dat mij groot onrecht schijnt- Ik kan slechts ho pen dat de zaak zich nog ten goede zal keeren, dat voor het allerminst de betrok kenen niet lang in een onzekerheid zullen blijven, die voor hen allerpijnlijkst is. Ten besluite sta hier de verklaring, dat geen hunner mij verzocht heeft deze regelen te schrijven. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. X. N. WINTERSPORT. DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN. In de te Lausanne gehouden vergadering van het Intern. Olympisch Comité is mee- -at. ,de Oiympische Winterspelen in mïïiLïl In Japan, doch waarschijnlijk worden gehouden. Een Sgewe^ daarvoor echter nog niet H. M. P., te L. U zult daarvoor een deskundige moeten raadplegen. Eenige dagen geleden hebben wij in deze rubriek het adres van ds. Rlemens opge geven. Dit adres was niet juist, het moet zijn Cobetstraat 26. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons Blad van Donderdag 31 Dec. Nieuwjaars- wenschen te plaatsen, tegen den prijs van 75 cent van 15 regels, elke regel meer 15 cent. Tot Woensdag 30 December aanstaande des namiddags 1 uur kunnen deze advertenties worden aangeboden. - Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. NED. HERV. KERK. Viertal: Te Middelburg (vac. wijlen ds. De Visser) J. v. d. Helde, te Minnertsga, P. Hofstede te Leusden, C. Hooykaas te Briel- le en O. Huistra te Midwolde (Gron.) Beroepen: Te Middelburg (Ver. v. Vrijz. Herv.) A. M. v. d. Laar Krafft te Heen- vliet. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Gouda, M. W. Nieuwen- huijze, te Franeker. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK M. U.X. O. Onder presidium van den heer J. Th. R. Schreuder van Heemstede kwam de Veree- niging tot behartiging van de belangen der Chr. scholen voor M. U. L. O. in Neder land vandaag te Utrecht in het gebouw voor K. en W. in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende hedenmorgen om halfelf de drukbezochte vergadering met gebed en het lezen van 2 Cor. 5 17 tot 6 10, waarna hij de openingsrede hield De morgenvergadetlng was voorts geheel gewijd aan de behandeling van huishou delijke zaken. Het aftredend bestuurslid, de heer H. Hoogewey te Rotterdam, werd herkozen. De jaarverslagen werden goed gekeurd. Het ledental bedraagt thans 945. 4031 candidaten namen aan het Mulo examen voor rekening der vereeniglng deel. In de middagvergadering trad als refe rent op prof. dr S. T. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, hoogleeraar te Utrecht. Ds. J. J. HOMBURG. Het Prov. Kerkbestuur van Zeeland heeft aan ds. J. J .Homburg, Ned. Herv. predi kant te Goes, op zijn verzoek, na 'n dienst tijd van ruim 40 Jaar, eervol emeritaat verleend, zulks met ingang van 4 April 1937. Jacobus Johannes Homburg werd 26 Aug. 1869 tc Middelburg geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de gymnasia te Doetin- chem en Middelburg en studeerde te Utrecht theologie. In 1896 werd hij can- didaat in Overijssel om 23 Aug. van dat jaar te Biervliet het predikambt te aan vaarden, na te zijn bevestigd door ds. G. W. A. de Veer van Middelburg, en aan welke gemeente hij zich verbond, spre kende over Joh. 1 43a. In 1903 vertrok ds. Homburg naar Groede, om zich 1 Nov. 1908 aan zijn tegenwoordige gemeente te ver binden, waar zijn collega ds. P. J. Steinz, hem bevestigde en waar hij intrede deed met Jes. 52 7. Ds. Homburg heeft zich in zijn woon plaats en in Zeeland op allerlei gebied be wogen. Hij is o.m. voorzitter van de Prov. Commissie van het Ned Jongelingsver bond. en ook van die van het Ned. Bijbel genootschap. Voorts is hij voorzitter van de Zuid-Bevelandsche Padvinders, idem van het Drankweercomité te Goes, idem van de afd. van het Ned. Bijbelgenootschap te Goes, idem van de Zondagsschool, waar van hij ook leider is, idem van de afd. van de Nat. Chr. Geh.-Onth. Ver Ook is hij eere-voorzitter van de Chr. Jongemannen- ver. te Goes, secundus-lid van het classicaal bestuur, praetor van den ring Goes. Ds Homburg had zitting in hot hoofdbestuur van de Ver. voor Kerkherstel en was pre sident van het classicaal bestuur van IJzendijke. Ds. Homburg redigeerde voor heen de Z.-Vlaamsche Kerkbode en is thans eindredacteur van de Nieuwe Zondagsbode, het Herv. weekblad voor de Zuidelijke pro vinciën. In Aug. j.l. vierde ds Homburg onder groote belangstelling zijn 40-jarig ambtsjubileum. J. B, te A. De werknemer had op grond van de gemoedsbezwaren tegen de hem bii de Invaliditeitswet opgeiegde ver plichtingen aan den Raad van Arbeid kun nen verzoeken van die verplichtingen te worden vrijgesteld. Ook de werkgever kan een dergelijk verzoek indienen In uw geval is er geen vrijstelling verleend en dus zal betaling van het gevorderde bedrag wel moeten volgen. Vooraf zoudt u zich nog eens in verbinding kunnen stellen met den Raad van Arbeid J. T. te V. 1. Wend u tot het hoofd bestuur der Posterijen Kortenaerkade 12 te 's Gravenhage. 2. U hadt beter indertijd uw toestemming kunnen weigeren. Nu een maal de kosten gemaakt zijn. is het niet billijk thans anders te beslissen In elk ge val moogt u de inrichting niet vernielen. J. L. U mag niet zelf aan den toestand een einde maken. Wel hebt u het recht te vorderen dat de boomen worden uittrcroeld 6. O. te Z Het aantal rijksgebouwen ui Den Haag is te groot om die alle op te noemen. „Deze wet kan worden aangehaald onder den titel: Vestigingswet Kleinbedrijf" al dus art. 15 van het ontwerp, dat gisteren in behandeling kwam. En de considerans luidt, „dat het nood zakelijk is, regelen vast te stellen nopens het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detail-handel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend". Dit ontwerp-Vestigingswet, waarvan de stichting uit den considerans al duidelijk blijkt, is van groot belang (ook principieel), al telt het slechts weinig artikelen. Volgens deze regeling kan worden bepaald, bij be stuursmaatregel (en nadat een desbe treffend verzoek door een of meer vereeni- gingen van betrokken ondernemers is inge diend) dat een nieuw bedrijf van een be paalde soort en in bepaalde gemeenten niet gevestigd zal mogen worden, zonder vergunning der betrokken Kamer van Koophandel, Zulk een vergunning mag uit sluitend worden verleend, indien voldaan wordt aan bepaalde „mlnimum-elschen van credletwaardigheid, handelskennis en vak bekwaamheid," anders gezegd „vestiglngs- elschen". Het viel te verwachten, dat er over het wetsvoorstel het een en ander zou loskomen, ook al moest de Kamer zich haasten, met het oog op het Kerstreces. Dat de middenstander Stumpel het debat opende, lag geheel In de lijn, evenals dat hij op de beteekenis van den middenstand wees. op de zeer velen wier economische positie hierbij betrokken is. en op den grooten nood waarin men in die kringen verkeert. Daarom was hij van oordeel, dat het ontwerp veel vroeger had moeten ko men, en ook verder had moeten gaan. Maar al Is de Inhoud dan ietwat teleurstellend, die zou aldus de heer Stumpel door amendeering verbeterd kunnen worden. In leder geval, zoo verklaarde hij, is de mid denstand den Minister dankbaar voor de indiening van het ontwerp, dat stellig veel goeds brengt, en dat orde kan brengen waar wanorde heerscht. De opmerking, dat het ontwerp niet ver genoeg gaat, werd door den heer IJzerman onderschreven, doch ook hij achtte de voor gestelde regeling van veel belang, niet alleen voor den middenstand, over het al gemeen. al zal het geen afdoende oplossing kunnen brengen, want daarvoor is de kwaal te ernstig en de remedie te zwak. Deze af gevaardigde had enkele bezwaren. Het voornaamste daarvan was (ook de heer Stumpel ging trouwens in die richting) dat de Regeering het behoefte-element niet heeft opgenomen, m. a. w. dat het ontwerp het aantal winkels in elke branche niet bindt aan de behoefte, welke er in de sa menleving bestaat. Alleen bij zulk een rege ling zou er. meende men, voor den midden stand een gunstige economische toestand te bereiken zijn. Doch het ontwerp iaat het aantal winkels ongemoeid, wanneer de be trokkenen slechts aan de vestigings-elschen voldoen. Dr. Vos verklaarde, dat ook de liberalen met de strekking van dit ontwerp instem men. Het is hun zelfs uit het hart gegrepen, omdat het ontwerp algemeene voorwaarden schept, waaronder de middenstand zélf re gelend zal kunnen optreden. Daarom juichte deze spreker het toe, dat het hier boven besproken behoefte-element niet is opgenomen, want op dit terrein moet de overheid zich niet begeven, dit dient de vrije maatschappij zelve te regelen. In- tusschen, al ging ds. Vos met de strekking van het ontwerp accoord, hij gaf wat de regeling zelf betreft toch verschillende wenken, en hij meende dat, waar onder dit ontwerp ook de kleine middenstand valt, op den duur een regeling voor de venters en de marktkooplieden niet zal kunnen uitblijven. Hij was vast van oordeel, dat bij de vesti- gingseischen de eisch van algemeene han delskennis Ingeschakeld had moeten wor den, Overigens prees hij den Minister, dat deze de zaak van den middenstand heeft durven aanpakken, Mej. Katz zag in het ontwerp bovenal een zaak van ordening op mlddenstandsgebied en was daar zeer mee ingenomen, want ordening is hier noodig, mits er voorzichtigheid wordt betracht, en dit heeft de Minister gedaan, vooral waar hij het behoefte-element vermeed, want evenals dr. Vos was mcj. Katz van oordeel, dat de Overheid hier niet kunstmatig moest ingrijpen. Maar: wij zullen nu maar niet in verdere bij zonderheden treden over de sprekers, om dat de strekking van vrijwel alle redevoerin gen dezelfde was. Het Voorloopig Verslag trouwens was aangevangen met de zinsnede, dat de in diening van het ontwerp „algemeen" werd „gewaardeerd", al had men verschillende opmerkingen over den inhoud. Het debat over de uitwerking van deze zinsnede. Dat verschillende leden verder hadden willen gaan. blijkt reeds uit het bovenstaande. Minister Gelissen had, bij dezen stand van het debat, geen moeilijke taak. En na de schriftelijke gedachtenwlsseleing kon hJJ ook geen nieuwe argumenten meer bijbren gen. Hij heeft het beperkte karakter van het ontwerp nog eens verdedigd en geschetst hoe de Overheid op dit terrein thans niet verder kan en mag gaan, Nu er tot ingrij pen op dit gebied was besloten, moest er juist naar beperking en voorzichtigheid en soepelheid worden gestreefd, te meer, om dat de toestanden nog al uiteenloopen. Een verder-gaande regeling zou al spoedig een belemmering zijn geworden. In het bijzon der heeft de Minister nog eens betoogd, en zoowel op principieele als op practische gronden, dat tegen inschakeling van het behoefte-element bij hem zeer ernstige be zwaren bestaan. Zijn standpunt is, dat de Overheid hier niet dwingend mag en kan optreden; uit de stukken was trouwens reeds gebleken, dat de Minister van de onderha vige regeling reeds een natuurlijke beper king verwacht, omdat de niet-levensvatbare ondernemingen er door zullen verdwijnen. De Minister heeft ook nog verklaard, dat hij geen kans ziet een spoedige regeling voor het grootbedrijf te ontwerpen, maar de zaak ls in studie. Voor het oogenblik heeft hij zich bepaald tot deze saneering van het middenstandsbedrijf. Bij de behandeling der artikelen zijn tal van amendementen ter sprake gekomen, waarvan de meeste echter verongelukten. De heer Stumpel echter had met enkele succes. Zoo met zijn voorstel, om in de wet niet te spreken van „Inrichtingen" maar van „ondernemingen" wat ruimer is. Even zeer met een ander, om de vestlgingseischen als regel niet toepaselijk te stellen op be paalde gemeenten, maar op het geheele land: voor bepaalde gemeenten kan dan, desnoods, een uitzondering worden ge maakt. In de derde plaats met een voorstel, om bij die eischen ook den Middenstands- raad te hooren. Eindelijk nog met een amendement betreffende verruiming van den termijn inzake de vestigingselschen. Voorts nam de Minister een amende ment-IJzerman over, om ook den betrok ken bedrijfsraad te hooren in voorkomende gevallen, en een amendement-Van der Putt, om uit te sluiten, dat vereenigïngen van ondernemers, die niet zijn aangesloten bij een algemeen erkende organisatie, ver zoeken tot vaststelling der vestlgings eischen zullen kunnen indienen. Opnieuw had later de heer Stumpel succes met een amendement, om ook bij overneming van zaken aan alle eischen te laten voldoen, en met nog een ander, om de Kamer v. Koop handel te machtigen, haar bevoegdheden aan een commissie uit haar midden over te dragen. Een amendement-Stumpel echter, dat het behoefte-element wilde binnensmokke len, werd door den Minister onaannemelijk verklaard en door den voorsteller inge trokken. En: het slot was, dat het ontwerp werd aan genomen met alleen de stem van den heer Westerman tegen. De Kamer ls op Kerstreces tot 26 Januari, HAGENAAR. NIEUWE UITGAVEN. Bij O. W. den Boer te Middelburg is verschenen de negende aflevering van „Friesland door de eeuwen heen", door dr. H. G. W. van der Wielen. TIJDSCHRIFTEN. In „Natuur en Mensch" worden de vol gende artikelen gepubliceerd: Prof. dr. Pe ter J. W. Debye, nobelprijswinnaar voor scheikunde 1936: De nieuwe geologische kaart; De schroefpalm of pandanus: As tronomische waarnemingen voor Decem ber; Het malaria-vraagstuk in Nederland; Landschlp in de Ijstijd: Ouderdom en grootte der organismen; Moderne natuur wetenschappen; Boschplanten-tentoonstel- ling; Enkele proeven over Mikrochemie; Causaliteit en finaliteit; Meteoren en me- teorzwermen. Wij ontvingen het Kerstnummer van 't veertiendaagsehe tijdschrift ..Het Kind Tevens is dit het eerste nummer, dat is verschenen bij de nieuwe uitgevers, de drukkerij C. A. Spin en Zoon N.V. te Am sterdam. WEEKBLADEN. De „Wereldkroniek" heeft de volgende inhoud: De strijd tegen den Internationa len zondaar: Jaaroverzicht 1936: Jonge zeehonden: Met de vliegende duif' door Mantsjoerije; Luigl Pirandello t; Kerst- flitsen 1936; Kersttijd in Europa; Padl- planttljd op Java; Ons leven in Indie, Woonterassen en De Fratellinl's. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10