Uit den Leidschen Raad 77ste jaargang LEIDSCH DAGBiiD, Dinsdag 22 December 1936 Derde Blad No. 23542 Het Sportfondsenbad met 26-9 stemmen aanvaard LUCHTVAART FINANCIEN 4045 (Ingez. Med.) 10e. Voorstel tot wijziging van de ver ordening. betreffende de levering van eleotrictteit. door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. (2311 Na een opmerking van mevr. Braggaar en van den heer Coster wordt dit voorstel z. h. st. aangenomen. 11e.. Praeadvies op het voorstel van den heer vair der Voort inzake het loon van den bij den dienst van gemeentewerken op arbeidsovereenkomst werkzaam geweest zijnden H. Kors. (232) De heer v. d. VOORT haalt de gansche geschiedenis nog eens op. Zijn aangenomen voorstel bedoelde geen nieuwigheid, alleen het vasthouden aan een verordening. B. en W. hebben geantwoord met ontslag. In ieder geval dient hem echter het achter stallig loon te worden uitgekeerd. Wethouder TEPE zegt. dat de heer v. d. Voort uitgaat van een verkeerde premisse. Hier is het besluit van 1920 inzake 4/5 loon niet toepasselijk. Bij aanneming der motie is uitvoering onmogelijk, waarschuwt hij bij voorbaat en de meerderheid van B. en W. zal dit dan ook niet doen. Na re- en dupliek, waarbij het vrij hef tig toegaat cn de wethouder tenslotte zegt, dat hij maar verder zal zwijgen, daar de heer v. d. Voort toch gelijk wil hebben (deze leest een verklaring voor van den directeur van gemeentewerken over Kors, om aan te toonen, dat deze volwaardig werk deed) wordt het voorstel v. d. Voort verworpen met 1815 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. INTERPELLATIE GOSLINGA. De heer GOSLINGA stelt B. en W. de volgende vragen: 1. Is het juist dat de radiatoren voor de centrale verwarming van het nieuwe raad huis in hét buitenland besteld zijn? 2. Zoo ja, om welke dringende reden is dit geschied? 3. Indien dit enkel geschied is om prijs verschil tusschen Nederlandsche en buiten- landsche offertes, hoe groot is dan dit prijs verschil? 4. Is nog getracht het prijsverschil met medewerking van de Rijkscommissie voor de werkverruiming te overbruggen? B. en W. zullen in volgende zitting ant woorden. Nadat de voorzitter allen prettige Kerst dagen, een goed uiteinde en een gelukkig begin heeft toegewenscht volgt om pl.m. 6.15 uur sluiting. namen zijn niet nieuw. Voorheen troffen wij reeds in de K.L.M.-volière de Uil en de Valk aan. Dit waren de PH-AFU en FV, beide Fokkers van het type F 12, welke nog niet lang geleden aan de British Airways wérden verkocht en waarvan de eerstge noemde tijdens een postvlucht in Engeland verongelukte. UITBREIDING VAN HET CORPS 5 STEWARDESSEN BIJ DE K. L. M. Bij de staking van de K.L.M.-diensten gedurende den winter op de lange trajec ten als Amsterdam-Stockholm, Amsterdam Milaan en Amsterdam-Boedapest zijn de stewardessen der K.L.M., die ih de vlieg tuigen op deze routes werkzaam waren, tij dens de wintermaanden overgeplaatst in de vliegtuigen op de kortere trajecten als die naar Londen, Parijs, Berlijn, enz. De charmante lucht-gastvrouwen wor den echter ook op deze kortere trajecten door het vliegend publiek zoodanig ge waardeerd. dat de KL.M. er noode toe zou kunnen overgaan, bij de heropening der eerstgenoemde luchtlijnen in het komende voorjaar, de stewardessen op de kortere trajecten weer uit den dienst te nemen. Het is gebleken dat ook op de korte vluch ten naar de nabijgelegen Europeesche hoofdsteden het publiek de hulp, de inlich tingen, de practische wenken en de gast vrijheid der jongedames niet gaarne meer zou willen missen. Slechts in Amerika heb ben sommige maatschappijen in al hun vliegtuigen jongedames, die als „air-hos- tess" een zelfde functie ver\-ullen als de stewardessen der K.L.M., doch in Europa heeft slechts Zwitserland het Nederland sche voorbeeld met enkele stewardessen nagevolgd. Herhaaldelijk wijden buitenlandsche lucht vaarttijdschriften waardeerende artikelen aan het instituut der stewardessen, zooals de K.L.M. dat heeft ingesteld, in het alge meen en aan onze vliegende Hollandsche meisjes in het bijzonder. Teneinde nu in het komende voor jaar op alle Europeesche lijnen over stewardessen te kunnen beschikken, heeft de K.L.M. besloten het corps ste wardessen uit te breiden, zoodat men in het voorjaar over een twintigtal zal kunnen beschikken. In het begin van Februari, als de sol licitatie zal zijn gesloten en de selectie is geschied, zal de derde opleidingscursus beginnen, die ongeveer een maand duurt en gevolgd wordt door een practische op leidingsperiode aan boord van de vlieg tuigen. De heer VOS wil zijn stem motiveeren tegenover het rechtsche amendement in zake gemengde zonnebaden en gemengde baden. Er zijn 2 groepen, een die de slechte neigingen kent cn een die ze niet kent. Onder de laatste is zeker de jeugd van 14 18 jaar die in de maatschappij ongedwon gen naast elkaar leeft. In de badinrichting zullen ze dan echter gescheiden worden! en de vraag zal rijzen: waarom? De jeugd zal niet rusten, voor daarop is geantwoord en zoo zal het verbod juist leiden tot hetgeen men weren wil. Tot de andere groep zijn weer 2 soorten: de sterken, die hun neiging weten te on derdrukken en de slappelingen. Doch het toezicht zal de laatsten weerhouden en zoo noodig verwijderen. Waarom dan de eer sten ook getroffen? Spr. zal niet meegaan met dit tekort aan omzichtigheid van rechts. Nu de sluiting op Zondagmorgen van 912 uur. Dit is z.i. niet noodig om het personeel gelegenheid te geven voor zijn kerkelijke plichten, want daarin is toch wel te voorzien. En bij ope ning zullen velen juist gevoelen, dat een Zondag een andere dag is, want op een gewonen dag zouden zij niet kunnen baden! Z.i. mag niet worden toegegeven aan wat soms velen hindert, anders is het met de vrijheid absoluut gedaan. D-avom betreurt hij iederen maatregel die de vrijheid van anderen aan banden legt. Het sub 4 voorgestelde oordeelt spr. totaal overbodig. Het linksche element is een gevolg van het tekort aan omzichtigheid van rechts, maar de vrijheid van het bestuur wordt er door aan banden gelegd en spr. zal daarom ook daarvoor niet stemmen. Spr. raadt aan alle amendementen terug te nemen. De heer v. WELZEN gelooft, dat 't voor stel van B. en W. op zich zelf in breede la gen der bevolking instemming vindt. De minst draagkrachtigen zullen echter niet volledig bevredigd weiden, vreest spr.; hij dringt er echter op aan, zooveel te doen als mogelijk is. De rechtsche amendementen wijst spr. af. De practijk spreekt een veel duidelijker taal dan alle theorie en die praktijk leert, dat het een uitzondering is dat aanstoot wordt genomen aan de hou ding der baders. Bijkans overal is het ge mengd baden toegestaan. De vrees van rechts oordeelt spr- daarom voor het groot ste deel ongegrond. Het linksche amende ment ontraadt spr. evenzeer, daar maat regelen noodig kunnen zijn. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). (Vervolg van gisteren). De heer v. d. LAAN wijst op de alge- meene groote ingenomenheid met het voor stel van B. en W„ dat getuigt van het feit, dat het college niet over één nacht ijs gaat. Spr., hoewel voorstander van part, initiatief, waardoor hij aanvankelijk wel voelde voor het plan Koster, zal na nader onderzoek erkennen, dat de weg van B. en W. beter is, gelijk hij kortelings nog even nader uiteenzet. Aan onze badplaatsen zijn altijd ge mengde baden geweest en in het buiten land dito: is er aanleiding voor aanstoot nemen? Spr. betwist dit. Zie ook naar Poelmeer. Vergeten wordt, dat het bad er is voor de huisgezinnen en dat er boven dien nog toezicht is. Spr. raadt rechts aan: maak eens een groot gebaar en volg B. en W. aanvankelijk eerst en wacht af, hoe het gaat; geef dan uw oordeel. Komen er excessen, dan is altijd in te grijpen. Voor sluiting op Zondagmorgen kan spr. worden gevonden en dat zal hij steunen. De heer WÜRTZ heeft eenige financieels opmerkingen. Spr. wijst er op, hoe Apel doorn niet animeerend werkt en daar groote tekorten zijn ingetreden, zoodat een beroep op de gemeente is gedaan. Trou wens, met de Sportfondsen in het alge meen gaat het niet al te gunstig, zie waar op de aandeelen staan: 22 pCt. En hoe, als de bouwkosten hooger worden? En wanneer het aantal spaarders eens niet stijgt? Loopt het mis, dan krijgen wij de inrichting, zeide de heer De Reede, doch dan moet de gemeente zelf exploiteeren en dan weet men het wel! Spr. oordeelt de risico's voor de ge meente te groot en voelt meer voor een overlaten aan het part. initiatief. De heer v. ECK komt op tegen de be schuldigingen van de heeren Wilbrink en Beekenkamp tegen zijn partij. Spr. is niet zoo pessimistisch als prof. Huizinga over de publieke moraal in ons land. Deze heeft geleden, doch spr. hoopt, dat deze omhoog is te brengen, wanneer wij bespaard blij ven voor hetgeen ten O. van ons land ge schiedt. Spr. komt er beslist tegen op, alsof er bij zijn partij zou zijn onverschilligheid voor moraal, het tegendeel is het geval. Alleen: zijn partij gaat langs andere we gen, zoekt het langs vrije opvoeding, niet door reglementeering. Tegen excessen is zij natuurlijk altijd bereid maatregelen te treffen. Reglementeeren geeft slappelin gen, voedt niet op. Maar laten wij eerbied hebben voor elkaar's overtuigingen, die in wezen niet verschillen, slechts in de wegen het goede te bereiken. ANTWOORD VAN B. EN W. Wethouder VERWEY constateert met ge noegen, dat met uitzondering van de hee ren Goslinga en Würtz, het voorstel van B en W. geen bestrijding heeft ondervon den. Het verleenen van medewerking, zoo- dis in dit voorstel hier gesteld, komt niet veel voor, doch daarvoor zijn grondige re denen: le. de zwemgelegenheid in onze stad is allertreurigst. Dat is een vaststaand feit. In die leemte moet voorzien. 2e. De ontwikkeling der techniek heeft de mogelijkheid geschapen ook 's winters te zwemmen en daarom is een overdekte zeer gewenscht. 3e. In tal van gemeenten zijn dergelijke Inrichtingen, die in een behoefte voorzien. Leiden kan niet achterblijven. De aan trekkelijkheid van Leiden als woonstad Wordt er ook door bevorderd. In de sinds begin 1935 gevoerde bespre kingen met het bestuur der Sportfondsen, heeft eenige stagnatie plaats gehad. De behoefte aan een 2e zweminrichting zal leder moeten toegeven. Uit financieele overwegingen valt er alles voor te zeggen open en overdekt bad te combineeren. Spr. geeft eenige cijfers om dit aan te toonen. Het risico met de Sportfondsen is tot een minimum beperkt, zoo niet geheel opge heven Er zijn reeds 500 spaarders, die f. 150.000 betalen! En als het bad er is, zal dit aantal nog stijgen, mag men met reden verwachten. Tijdens de besprekingen kwam een ver zoek. in de Haarlemmerstraat een bad te mogen bouwen. Dit plan doorkruiste de bedoelingen van B. en W„ hetgeen zij na tuurlijk betreuren, doch de bouwvergun ning zal natuurlijk worden verleend, zoo deze aan de eischen voldoet. De plannen zijn niet te vergelijken van wege het buitenbad, dat zoo noodig is. De voorziening in badgelegenheid is een pri mair belang der gemeente, vergete men niet. De bouw van een open bad zou de ge meente f. 70 tot 80.000 kosten, laag ge schat, vanwege hgt water rondom de stad. Nu stelt de gemeente zich garant voor f. 95.000 voor een binnen- en een buiten bad! Met genoemd kapitaal der spaarders achter de hand. Wat de weigering van Ged. Staten voor Den Haag en Dordrecht betreft, het ging daar over veel hooger bedragen (Dordrecht ruim 2 ton), terwijl Den Haag al een ge legenheid bezat. Bovendien ten aanzien van Dordrecht zijn Ged. Staten eenigszins gekeerd en spr. hoopt, dat voor Leiden goedkeuring zal afkomen. In ieder geval echter moet daarnaar gestreefd worden uit overwegingen van eigen verantwoorde lijkheid tegen iedere instantie, die weer haar verantwoordelijkheid heeft te dragen. Dan de tarieven. Spr. citeert uit een schrijven van de Sportfondsen waarin ge zegd wordt, dat het in eigen belang is de tarieven zoo laag mogelijk te houden, dat niet het najagen van de grootste winst voorzit. Mede uit zucht van propaganda voor de zwemsport. Trouwens, ook elders ziet men het streven de baden te brengen onder bereik van de grootst mogelijke massa. 10.800 baden zijn reeds toegezegd voor 12'/: ct.. 9000 voor 10 ct„ terwijl de inrichting ook te huren is voor f. 12.50 per uur, voor vereenigingen. Iets over de loonen. Spr. geeft cijfers daarover. Ongetwijfeld zijn enkele laag, zoo niet te laag en een der eerste taken van B. en W. zal zijn bij de exploitatie op verhooging aan te dringen, zooals trouwens ook de raad kan doen vla liét college. Een wegschuifbare kap is hier niet noo dig. 't Zou f. 4000 extra kosten. De Zijl staat hierbuiten, doch spoedig zullen verbeteringsvoorstellen afkomen. Persoonlijk erkent spr. gaarne, dat de overheid de volksbelangen van moraal en zeden heeft te behartigen. Spr. verschilt alleen met rechts over de middelen, die moeten worden toegepast. Een verbod kan de zedelijke normen niet bevorderen. Doch het college heeft te waken tegen te steile botsingen en daarom doet hij volgende suggestie: om B. en W. te machtigen af- wijking van het verbod van gemengde ba den toe te staan, ook met het oog op wed strijden. vereenigingen etc., zulks in het belang der sportstichting. Gemengde Zon nebaden zullen verboden zijn. Goedkeuring door B. en W. van deD rooster van uren zal geen bezwaar op werpen. Wat sluiting op Zondag betreft. B. en W. staan op het standpunt, dat dit is een toepassing der Zondagswet, die aan het college moet blijven, zooals ook in de Sport stichting is bepaald en dus niet incidenteel door den raad moet worden bepaald. Spr. vraagt intrekking van het rechtsche amen dement voor deze suggestie. B. en W. waren voor het amendement betreffende de controle-instelling. Tegen het amendement van langere controle heeft de Sportfondsen bezwaar. Deze ver plichting zou dan langer duren dan de garantie en dat is volgens spr. immoreel en daarom ontraadt hij dit. Het verwijt, dat het voorstel te lang ge duurd heeft, wijst spr. af, doch hij is dankbaar voor den toegezegden steun van de heeren De Reede en Hessing. Het wis selen van het terrein (Schuttersveld in plaats van Wassenaarsche Weg) heeft lang opgehouden. De kwestie van 't exercitie-terrein stond buiten het Sportfondsenbad. Reeds lang dachten B. en W. er aan uit te zien naar een ander terrein. Ook met het oog op het uitbreidin^plan. Gemiddeld wordt voor grond f. 7,60 ge vraagd, hetgeen spr. echter geen kostprijs oordeelt; nader geeft hij daarover een uit eenzetting. Een bijkomstig voordeel van deze trans actie is de bevordering der werkverruiming. Warm beveelt spr. het voorstel tenslotte aan in het gemeentebelang. REPLIEKEN EN DUPLIEKEN. De heer WILMER kan de wijze van be strijding der amendementen van rechts respecteeren, doch wijst de bestrijding op zich zelf als onjuist af. Kort gaat hij nog even in op het gezegde. Spr. ziet geen im moreels in zijn amendement betreffende langer toezicht, dat hij handhaaft. Spr. vraagt nadere verklaring van B. en W. in zake de bedoeling van hun suggestie. Bij toeslaan van gemengde baden voor veree nigingen is z.i. het hek van den dam. Spr. vraagt hoe het college staat bij niet vol doen aan zijn suggstie? Zal het dan una niem tegenstemmen? De heer GOSLINGA is nog niet over tuigd. dat de gemeente géén risico loopt. Voor f. 75.000 zou men een prachtig open bad hebben en bovendien al is er het Sportfondsenbad, in het Zuiden de)' stad ral men toch iels moeten doen. Hot ex ploiteeren van het open bad kost altijd geld, ook hier! En dat zal moeilijkheden opleveren. Een subsidie zou z.i. eerlijker zijn. Een overdekte bad-gelegenheid is geen levensbehoefte, dat bedenke men en z.i. had men beide gescheiden moeten houden de overdekte geheel overlatend aan het particulier initiatief. De bezwaren van den kostprijs en exer citie-terrein zijn Voor spr. ook niet weer legd. Toezicht op de tarieven enz. juicht spr. toe. De heer Hessing betoogt, dat zijn partij een even fatsoenlijk standpunt inneemt als rechts, trots het verschil over gemengd baden etc. Verder bestrijdt hij het parti culier initiatief, zie naar de exploitatie Koster te Hillegersberg. Spr. handhaaft zijn amendement inzake toestaan van ge mengde zwembaden en gemengde baden. De heer BEEKENKAMP, eerst nog even zijn houding verdedigend, gaat de suggestie van B. en W. na. Sub 1 en 4 willen B. en W. overnemen, voor sub 2 en 3 vraagt spr. nadere verklarinen van de bedoeling van B. en W. Toestaan van gemengde baden voor vereenigingen gaat spr. wat ver en sub 3 oordeelt spr. noodig. De hser WILBRINK constateert, dat de heer Vos sprak met kinderlijke naïviteit, doch tevens een vaderlijk woord liet hoo- ren, hetgeen practlsch niet opgaat. Alsof de kinderen alleen in een zwembad worden gescheiden! Dat is al wel tevoren geschied. De zaak aanzien, zooals de heer v. d. Laan aanried, gaat niet. Nu moet beslist worden. Met de suggestie van B. en W. wil spr. meegaan, alleen vraagt hij nog ophelde ring voor wat betreft het toestaan van ge mengde baden voor vereenigingen, opdat deze niiet te ruim wordt genomen. Nadat ook de heeren DE REEDE en SCHüLLER nog hadden deelgenomen aan de replieken (de laatste richtte zich voor al tegen den heer Goslinga. die inzake 't Schuttersveld op de hoogte was, zooals spr. met tal van data uit het verleden trachtte aan te toonen) antwoordt wet houder VERWELJ nog op de vragen. Spr. heeft bezwaar tegen het verleenen en dat heeft de Sportfondsen niet ge- van subsidie, als men er niet om vraagt daan. Om beide standpunten tot elkaar te brengen, heeft spr. namens B. en W. zijn suggestie gedaan. Bedoeling is vrij te stel len van het verbod van gemengde baden, wedstrijden en bestaande vereenigingen, die het badhuis huren. Alles apart ter beoordeeling, geval voor geval, door B. en W. Nogmaals dringt spr. aan alle amen dementen terug te nemen en zich te ver eenigen op de suggestie van B. en W. De heer WILMER ls beTeid daaraan te voldoen behalve voor wat betreft sluiting op Zondagmorgen van 912 uur. STEMMINGEN. Het rechtsche amendement, luidende: „Bovenstaande voorwaarden zullen wor den vastgelegd in een contract, dat zal gelden voor een tijd, gedurende welken de N.V. „Sportfondsenbad Leiden" een jaar lij kschen erfpachtscanon aan de gemeente Leiden verschuldigd zal zijn", wordt verworpen met 2213 stemmen. Voor de heeren Lombert, Bergers, Wllmer, Manders, Goslinga, v. Rosmalen, Tobé, v. d. Reyden. Schoneveld, v. d. Kwaak, Eikerbout, Beekenkamp en Wilbrink. Het verbod van gemengde zonnebaden wordt aangenomen met 2015 stemmen. Tegen de S.D.A.P. (behalve de wethouders) en de heeren Vos, v. Weizen en v. d. Laan. De suggestie van B. cn W. inzake ge mengde baden (verbod in algemeenen zin behalve het recht van B. en W. in afzon derlijke gevallen dispensatie te verleenen) wordt aangenomen met 305 stemmen. Tegen de heeren v. Weizen, Goslinga, Schoneveld, Eikerbout en Beekenkamp. Het voorstel de inrichting Zondagsmor gens te sluiten van 912 uur wordt ver worpen met 2015 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Vos, v. Weizen, Würtz, Coster, Tepe en Splinter. De S.D.A.P. neemt zijn voorstel terug. Sub a van het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 269 stemmen. Tegen de heeren Lombert, Goslinga, Wll mer, Bergers, de Reede, Würtz, Tobé, Eiker bout en Beekenkamp. Sub b en c van B. en W. werd z. h. st. aangenomen. 6e. Voorstel tot het verleenen van een Kerstgave aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen. (.227) Conform besloten. 7e. Praeadvies op het adres van eenige bewoners van de Stadhouderslaan inzaike verbetering en verbreding van die laan en verlaging van de Jan van Goyenbrug. (228) De heer COSTER breekt een lans voor een brugverlaging. De heer v. d. REYDEN steunt dit. De heer LOMBERT sluit zich daarbij aan. f. 1000 kosten oordeelt spr. niet teveel voor een afdoende verbetering. De heer SCHÜLLER zal voorloopig mee gaan, met B. en W. zich voorbehoudend bij de begrooting op de brug terug te komen. De heer GOSLINGA oordeelt een brug- verbetering niet noodzakelijk en dit voor stel: gezien de omstandigheden ter plaatse, eveneens voorloopig overbodig. Wethouder SPLINTER zegt, dat voor f. 1500 geen afdoende verbetering is te krij gen, alleen maar een verlaging van de brug, echter nog niet geschikt voor voer tuigen. Strikt noodzakelijk oordeelt hij deze verbetering niet. Het voorstel wordt aangenomen met 29-6 stemmen. Tegen de heeren Lombert, Bergers, Gos linga, Wilmer, Tobé en Coster. 8e. Voorstel tot het verstrekken van een kapitaal aan de gestichten .Endegeest", ..Voorgeest" en „Rhijngeest" ten behoeve van de aanschaffing en de montage van twee stoomketels c.a. met bijkomende wer ken door vaststelling van de desbetref fende begrootingsregelingen. (229) De heer GOSLINGA vraagt le of de be- stelling binnenslands zal geschieden en 2e of de gietcokes van de gemeente gebruikt zal kunnen worden. Wethouder VERWEY kan op vraag 1 be vestigend antwoorden. Het tweede zal spr. bevorderen. Conform wordt dan besloten. 9e. Voorstel tot wijziging: a. van de met de gemeente Voorschoten gesloten overeenkomst, betreffende de levering van gas aan die gemeente door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden: b van de met de gemeente Voorscholen gesleten overeenkomst betreffend? de levering van electriciteit aan die gemeente door de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden. (230) Conform besloten. LUCHTVAART-TENTOONSTELLING TE DEN HAAG. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart ernstig overweegt om op verzoek van de Naamlooze Vennootschap Tentoonstellingsgebouw „Houtrust" van 30 Juli tot en met 15 Augustus 1937 op het Houtrust-terrein te Den Haag een interna tionale luchtvaart-tentoonstelling te orga- niseeren, welke door genoemde N. V. zal Worden geëxploiteerd. Indien deze tentoon stelling mag slagen, ligt het in de bedoe ling haar elke twee jaar te herhalen. Sedert de E.L.T.A., de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam, die in 1919 in 42 dagen tijds 500.000 bezoekers trok, zijn luim 17 jaren verstreken, gedurende welke tijd ons land groote vermaardheid in de luchtvaart verwierf. DE POSTVLUCHTEN. De nieuwe Douglas van de K.L.M., de „Ibis", is hedenmorgen te 9 uur 15 op het vliegveld Tjililitan te Batavia aangekomen. Een groote schare belangstellenden was aanwezig ter verwelkoming van het nieuwe toestel, o.a. een groot aantal schoolkinde ren, die het fraaie toestel belegerden ten einde autogrammen van de bemanning los te krijgen. De bemanning verklaarde dat de vlucht een zeer vlot verloop had gehad. Onder weg was overal de grootste belangstelling betoond. Op den terugweg zullen te Rangoon de monstratievluchten worden gemaakt. EMISSIE SCHATKISTPAPIER. Ingeschreven voor totaal 90'/: millioen. DE NAMEN DER NABESTELDE DOUGLAS-VLIEGTUIGEN. Zooals bekend heeft de K.L.M bij de Douglasfabrleken drie vliegtuigen van het type DC3 nabesteld. De volgende registra tie:-tiers. d.w.z. de roepnamen in het radiografisch verkeer, en de volgende vo gelnamen zijn voor deze toestellen vastge steld: PH-AUL, de Uil; PH-ALV, de Valk en PH-ALW, de Wielewaal, de eerste twee Bij de gisteren gehouden inschrijving op maximum f. 20.000.000 schatkistpapier werd ingeschreven op: 3 maands promes sen f. 28.990.000, 6 maands promessen f. 16.480.000 en 1 jaars biljetten, ventende 2 procent, f45.064.000, zijr.de in totaal voor f. 90.534.000. Tocgewcztn werd - v.v 3 .nr.--.- nrc'.v.es- sen f. 13.700.000 a 908.95; 6 maands promes sen f. 3.900.000 a 996,50 en 1 jaars biljetten f. 2.395.000 a 1010,12. zijnde in totaal voor f. 19.995.000.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9